No. 256 Zaterdag 2 Anpstus 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Grondslagen der pacificatie. Belgisch Geld j Belangrijkste Nieuws. Hendrikse Go's Bank N.V. Goes GENIUS wom52ZffL EERSTE BLAD. BURGGRAAF 6q tegen beurskoers Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Oit nummer bestaat uit 2 bladen. UW HUID GENEEST VLUGGER MET Buitenland. UW BRIL, SO-EASY PI NCE NEZ J. GEENSE, Opticien, tegen voordeelige koersen bij Okallzókaiuieh- inktme/shander N.V. Zuid Ned. Sigarenhandel, v/h i. J. LAGAAY - Viissingen. VADERLAIMDSCHE BANK Binnenland. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorst straat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELVEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers f 0.05 Pr^s der Advertentien: 14 regels fl.2Q, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. Hare Majesteit de Koningin-Moeder viert vandaag haar 72sten verjaardag. Moge het God behagen deze edele vrouwe, die zult een groote plaats in neemt in het hart van ons volk, nog vele jaren te sparen. In de te Deventer gehouden vergade ring van het Nederl. Onderwijzersgenoot schap vis een belangrijk debat gevoerd over de grondslagen der paci ficatie op onderwijsgebied. De voor deze zaak aangewezen com missie had een rapport ingediend waarin zij zich door de pacificatie een school wezen voorstelde: „le waaruit de dualiteit is verdwe nen; 2e. dat in zijn geheel in overheids handen ligt; 3e. dat geen ander dan vol ledig uitgegroeide scholen kent, tpnzij lo cale omstandigheden dit tot een volsla gen onmogelijkheid maken; 4e. dat te genover de weltanschauliche groepen waaruit ons volk bestaat een strikte recht vaardigheid betracht; 5e. dat de toela ting op zijn scholen verzekert van alle zich aanmeldende kinderen, ook al be- hooren die niet tot de richting welke door de school wordt gediend, zonder dat door onderwijs of de gedraging der leerkrachten den ouders reden wordt ge geven zich te beklagen; 6e. dat nergens, ook niet op scholen waar slechts kin deren van één richting onderwijs genie ten, de leerkrachten toelaat zich krenkend of smadelijk uit te laten over de gods dienstige meeningen van andersdenken den." Da zaak komt dus hierop neer dat men zou wenschen opheffing van de bij zondere scholen en splitsing van de open bare school naar de gezindheden, althans in dien zin, dat ook met de wenschen van het Christelijk volksdeel gerekend wordt, wat nog heel iets anders is dan dat in bepaalde streken Christelijk onder wijs zou worden gegeven. Een Christelijk tintje meer niet. Dit bleek wel bij de verdediging var> het rapport waarbij er de nadruk op werd gelegd, dat de school een zaak van den Staat is; dat tegen een be trekkelijke neutraliteit geen bezwaar kan bestaan, en dat de openbare school niet moet strijden tegen den godsdienst, maar tegen de machtsbegeerte van de kerk, tegen het dogma. De bedoeling van deze bevrediging is dus, dat de voorstanders van positief Christelijk onderwijs hun standpunt zou den loslaten en in het beste geval met een zekere godsdienstige sfeer genoegen zouden nemen. Dit neemt echter niet weg, dat de groo ts meerderheid van de gematigde Ge nootschapsleden zelfs van zulk een paci ficatie niet wilde weten. Er kwam ©en scherpe oppositie los. Aan de commissie werd verweten, dat GENT zij de suprematie van de openbare school uit het oog hald verloren. Een der leden yan het hoofdbestuur verklaarde het verderfelijk te achten, als de gjxdercommissies de richting in opvoe- dings- en levensvragen zouden mogen be palen, waarvoor ze bij opvoedings- en personeelsbenoeming zouden worden get- raadpleegd. Predikanten en geestelijken zouden dan veel te veel invloed krijgen. Voor de meerderheid van het hoofdbe stuur is het rapport dan ook onaanvaard baar. De openbare school, zooals die nu is, moet behouden blijven. Andere sprekers, die ook van het rap port biets moesten hebben sloten zich hierbij aan. Aan de openbar© school, zoo werd betoogd, behoeft niets veranderd ta worden. Een beslissing werd niet genomen, daar een motie om het rapport naar het hoofd bestuur terug te zenden, werd aan genomen. Belangrijk noemden wij deze discussie. En dat i s ze ook, althans in zooverre, dat hier de geesten openbaar werden. Van het recht der bijzondere school werd hier zelfs niet gerept. Er was nier* mand, in dezen toch veel meer gema tigden .kring dan die van den rooden bond van Nederlandsche onderwijzers, die het noodig achtte, daaraan aandacht te schen ken. Integendeel, allen waren het hierover eens, dat aan de supprematie van de openbare school, die in werkelijkheid niet meer bestaat, niet getornd mag worden, dat opvoeding en onderwijs de taak is, niet van de ouders, maar van den Staat. Het is al meer gezegd, en het bleek hier weer opnieuw: de schoolstrijd is niet uit. De verkregen bevrediging wordt aan alle kanten als onbevredigend beschouwd. Het vuur van den strijd tegen de bijzon dere school is niet gebluscht, hoogstens gedoofd. Eer we er op bedacht zijn kan de oude strijd opnieuw uitbreken. En dat zal zeker gebeuren als de rechtsche partijen zich de weelde mee- nen te kunnen veroorlooven om niet in de eerste plaats te zoeken naar wat ver- eenigt, maar steeds meer de verschil punten op den voorgrond te stellen. De Nederlandsche week in België. Gisterenmiddag heeft vice-admiraal L. Quant, de bevelhebber van het Nederland sche eskader dat momenteel te Antwerpen ligt, op het graf van den onbekenden sol daat een krans, bestaande uit gladiolen en rozen, neergelegd, waarvan de strik in Nederlandsche kleuren, vermeldende „Koninklijke Nederlandsche Marine''. De admiraal die per auto arriveerde, was vergezeld van ridder Huyssen van Kattendijke, tijdelijk zaakgelastigde, baron van Pallandt, legatiesecretaris, te Brussel, en luitenant ter zee eerste klasse Hetter- schy. Bij den chauffeur zat een ordon- nance-matroos. Beide officieren waren in groot uniform. Een vrij talrijke menigte, waaronder Hollandsche touristen, woonde de plechtigheid bij. - Toen viee-admiraal Quant reeds "terug in de auto w.as om te vertrokken, kwam kolonel Sellierde Moranville, hem namens |den Belgischen minister van defensie bet- groeten en hem mededeelen, dat dezie geste buitengewoon door den minister op prijs werd gesteld. Een uur later werd vice-admiraal Quant vergezeld van ridder Huyssen van Kat tendijke in het Paleis te Brussel door den] Koning in particuliere audiëntie ontvan gen, mede in tegenwoordigheid van prins Leopold. Hierna vertrok de vice-admiraalweer naar Antwerpen. Op hetzelfde oogenblik, dat dit alles plaats had, verscheen in „Nation Beige" een artikel, waarin onder meer gezegd wordt: Honderd jaar geleden bombar deerde een Hollandsch eskader, dat voor Antwerpen lag de stad en richtte er voor millioenen guldens schade aan; vandaag lost het op dezelfde plaats saluutschoten en mengt den klank van zijn trompetten met de stem van den beiaard, die vanuit de kathedraal met de feesten meedoet. ,,'tKan verkeeren", zei Bredero. De Hollanders erkennen vandaag als natuurlijk en noodig den stand van za ken, door gebeurtenissen in 1830 in het leven geroepen, maar waarom blijven zij dan zoo obstinaat vasthouden aan het traktaat van 1839, dat, hoewel het bestaan van een onafhankelijk België feitelijk er kennend, zijn ontwikkeling en vrije ex pansie belemmeringen oplegt. Zal de Nederlandsche week ken tering brengen in dezen toestand. In 1830 bombardeerde het Hollandsche eskader ons met gloeiende kogels; in 1930 bom bardeert het ons met bloemen. Wij hebben liever dit laatste, doch wij wachten nu benieuwd af, wat onder dat bombarde ment met bloemen schuilt. VOOR OF met zuiver geslepen glazen, vakkundige bediening, bij Lange Vorststraat 49 GOES De crisis in den Engelschen landbouw. In een uiteenzetting over de regeerings- plannen om de malaise in den landbouw te bestrijden, heeft Snowden namens den eersten minister in het Lagerhuis meege deeld, dat de regeering eerlang een ont werp zal indienen 't welk strekt om kleine boeren en werkloozen aan grond te hel pen. De plaatselijke besturen zullen de 'daartoe strekkende bevoegdheden krijgen en de minister van landbouw zal voor dit doel land bunnen onteigenen. 'Er zal een corporatie worden opgericht voor de lei ding van groote boerderijen, betere machi nes om opleiding te geven en model boerderijen te stichten. Bovendien zal de regeering een onder zoek gaan instellen naar de ontginning van woeste gronden. De conimanistendag kalm verloopen. Dank zij; de maatregelen van de Parij- sche politie, werd het uitdeelen van pam fletten hij de ingangen der fabrieken bijna geheel voorkomen. In 't algemeen gingen de arbeiders met de grootste kalmte aan het werk. Slechts op sommige bouwwerken, waar de aan nemers den werklieden verlof hadden ge geven te staken, was een aantal arbeiders weggebleven. De openbare diensten, het vervoer in het algemeen en de taxi's functioneerden normaal. Ook te Berlijn deden zich geen incidenten van heteekenis voor. De Communistenopmarsch in China. De Japansche regeering heeft, in ver band met den ernstigen toestand, die thans bestaat aan den Boven-Jangtse, be vel gegeven, dat vier Japansche torpedo jagers en 300 man mariniers zich zullen gereed maken, om onmiddellijk naar Chi na te vertrekken. Ook de sterkte der Amerikaansche de tachementen zai waarschijnlijk snel wor den verhoogd. Terwijl de Britsche kanonneerboot „Tiel" nabij Tsjangtsa den 30 Juli surveil leerde, werd het schip door de rooden onder vuur genomen. Het schip, dat niet beschadigd werd, beantwoordde het vuur niet, uit vrees, de gebouwen der buiten landers te treffen. De rooden, die Tsjangtsa bezetten, heb ben 300 rijke Chineezen gevangen geno men om losgeld te krijgen. Zestig officie ren en manschappen van de verslagen legermacht, die ze uit hun schuilhoeken te voorschijn haalden, zijn wreedaardig vermoord. Nieuw schandaal bij Berlijns inkoopbureau. Volgens het „Berl. Tag." is de stad Ber lijn door het inkoopbureau, opnieuw voor zeer groote bedragen benadeeld, welke tot dusver becijferd worden op 300.000 M. Het blad dat in dit verband scherpe critiek oefent op de houding van de auto- riteiten bij de bezetting der gemeente functies, deelt mede, dat na het aftre den van de door de Sklarek-geschiedenis gecompromitteerde ambtenaren, het be stuur over de inkoopafdeeling voor le vensmiddelen werd opgedragen aan een ambtenaar, Laubrinus genaamd, die eeni- gen tijd geleden aan een fabriek van de conserven in Frankfort a.d. Oder een bestelling deed van ruim 300.000 mark. De rekening voor de levering werd vooruit betaald, de zending bleef echter achterwege. Gebleken is, dat de fabriek kort daarop is failliet gegaan. De stad Berlijn tracht nog uit het faillissement een deel van haar verlies te dekken. Korte Berichten. De bouw van een nieuw paleis van den volkenhond zal begin November wor den aanbesteed. Die architecten verklaren, dat de eerste vergadering in het nieuwe paleis reeds in 1933 zal kunnen worden gehouden. Gedurende de laatste dagen heerscht in geheel Bulgarije een geweldige hitte. Te Sofia werden temperaturen genoteerd van 32 'graden Cielsius, terwijl in de Noord-Bulgaarsche steden zelfs 34 graden Celsius genoteerd werden. i Naar uit Rome wordt gemeld, zijn de kosten van herbouw van de verwoeste dorpen in de streken, die door de aard beving getroffen zijn, geraamd op 35 mil- lioen lire. Voor dat geld kan men 15.000 menschen een onderdak bezorgen. Naar de „Humanité", het communis tische orgaan, bericht, zijn er militairen naar het stakingsgebied in Noord-Frank rijk gestuurd. Donderdag zijn twee Geneefsche toe risten uit Genève om het leven gekomen bij het beklimmen van een berg in de Mont Blanc-gxoep. Zij zijn door het bre< ken van hun touw in een ravijn geval len, dat 400 M. diep was. De lijken zijn geborgen. Griekenland en Turkije hebben in be ginsel overeenstemming bereikt ten aan zien van de wapening ter zee. Naar ver luidt "hebben de Grieksche en Turksche regeeringen als basis voor de verdere onderhandelingen de gelijkheid aangeno men. In het gebied van Danzig woedde een hevig onweer, gepaard gaande met een wolkbreuk. Een groot deel der stad liep onder water en vele kelderwoningen stroomden vol. De bliksem sloeg in een tramwagen, waardoor twee passagiers werden gedood. Uit Lissabon wordt gemeld, dat on der medewerking van de regeering een nieuwe partij gevormd is, welke zich ten doel stelt, de dictatuur te steunen. De regeering zal overal bureaux vestigen,, waar men zich voor het lidmaatschap van de nieuwe partij' kan opgeven. Bij Hasselt zijn gister twee autobus sen met 40 inzittende werklieden in bot sing gekomen. Een der bussen is geheel vernield. Er zijn vier dooden en twee zwaar en zeven "licht gewonden. Binnenland. De huldiging der Oceaan-vliegers. De Nederlandsche week te Antwerpen. Buitenland. De staking in Noord-Frankrijk. De burgeroorlog in China. Die crisis in den Engelschen, landbouw. voor belaste waarden - 's-GRAVENHAGE, q OBLIGATION I met jaarlijksche uitloting In verhand met de verdere versprei ding van de gevallen van kinderverlam ming in Elzas-Lotharingen heeft het Fran- sche ministerie van oorlog 'de voor het midden van Augustus aangekondigde groote luchtmanoeuvres in de omgeving van Metz, afgelast. Naar gemeld wordt, zgn Agram et omstreken door een hevig onweer geteis terd, jdat in het bijzonder in de streek van Jaska en Velita Geritsj op de velden en wijnbergen groote schade aanricht te; 2000 morgen wijnbergen werden voor een groot deel verwoest, terwijl de mais- oogst voor de helft verloren ging. De president van de Amer, Fred, van den Arbeid heeft medegedeeld, dat in den loop van Juli de werkloosheid in de Vereen. Staten met 1 pet is toe- genomen, De staking in Noord-Frankrijk breidt zich dagelijks uit. Gisteravond zou ver moedelijk de algemeene staking worden afgekondigd. Het doel ervan zou zijn, afschaffing van de verplichte bijdragen voor de sociale verzekering en loons- verhooging. Naar uit Wilna gemeld wordt, heeft de Poolsche grenspolitie aan de Russische grens een geheim koerier van de commu nistische partij in Polen gearresteerd, die met belangrijke stukken naar Moskou on derweg was. De arrestatie geschiedde, toen de man op het punt stond de grens te overschrijden. Boycot van Duitsche goederen. De algem. vergadering van da Eerste Nederl. Vereeuiging van engros-verzianders van kledingstoffen te Amsterdam, kennis genomen hebbende van .de hamdalsverdrar gen, die tussdhen Duitschland eni Finland tot stand kwamjen of zullen komen; van meaning, dat door deze overeen komsten de .clausule van meestbegunsti- ging ten opzichte van Nederland wordt ontdoken; dat tengevolge van het tot stand komen van deze overeenkomsten de uitvoer van zuivelproducten belang rijk minder zal woitten; dat het landsbe lang hierdoor ten zeerste wordt geschaad; dat stelling moet worden genomen tegen ide zich steeds uitbreidende wering van Nederlandsche goederen in het buiten land; besluit de "bojyciot-actie van den Algean. Nederlandschen Zuivelbond zoo veel mogelijk te steunen en alleen dia goederen uit Duitschland te importeeren, 0-ie niet elders te verkrijgen zij^t; besluit deze motie ter kennis te bren gen van de Deutsche Tuch- und Woll- warenfabrikantenverein te Berlijn en aan de pers. Het Suikerwetje. De Eerste .Kamer der Staten-Generaal heeft in haar vergadering van 31 Juli het wetsontwerp tot heffing van een compen- seerend invoerrecht op sommige soorten suiker aangenomen. In verband mot de omstandigheid, dat volgens artikel 6 van het ontwerp, de wet in werking zal treden op den dag, vol gende op dien harer afkondiging, wordt de aandacht van belanghebbenden er op gevestigd, dat de inwerkingtreding van de wet tot heffing van een compensee- rend invoerrecht op sommige soorten van suiker, thans 'binnen korten tijd te ver wachten is. Suriname en Curasao In het luchtverkeer. In verband met de toenemende hetee kenis van Suriname en 'Curasao voor het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1