No. 255 Vrijdag 1 Augustus 1930 44e Jaargang Peren PIANO Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Qoes m. m Belgisch Geld in. Ming ULDEN EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland. Belangrijkste Nieuws. Uit de Provincie jeniging N. A. cers- en /entaris, GOES. knecht, vertentiëii door RSGHUURE, - Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Uit nummer bestaat uit 2 bladen. OVERAL GEZOCHT EN TOCH GEKOCHT! tegen voordeelige koersen bij October te md. mg. Sabang. uitr., 30 'asajes. Hamburg. Rotterdam. IRICHT. van: 1 Aug. Westelijke eltelijk be regen, iets uur: 755. !G. ervolgens rdags en ur. NDIJK, Dir. singen, zal op itus 1930, erzoeke van ant n i en esschen Vellingen, nieuwe Wa- ij Vurenhout, nlatten, Krui- rts Zaagma- ank, Electro- Westontakel, iers, Steiger- 'ommekracht, rdere gereed- »n, Dakpan- :eld, Ankers, en, enz. enz. aardenmarkt. nieuwe andspelpiano n. >eeld. ischt geschie- lopsysteem. op verzoek plaatsing behoevenden r 44 jaar. I. SMALLE- dijk. JNHOUDT, capelle. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHXJIJ, L. Burg. Tel. No. 259. tye Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentlin: 1regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Hooger onderwijs. Blijkens het Verslag van den staat van het Hooger Onderwijs over 19281927, slaagden aan de Openbare Universiteiten te Leiden, Utrecht, Groningen en Am sterdam (gemeentelijk) in totaal 9 theolo gische studenten voor het doctoraal exa men. Aan de Vrije Universiteit te Amsterdam en de R..K. Universiteit te Utrecht werd in hetzelfde tijdvak doctoraal gedaan door resp. 10 en 5 studenten. Hebben deze cijfers voor hen die aan de bijzondere Universiteiten het be staansrecht ontzeggen en die van offi- cieele erkenning niet willen weten niets te zeggen? Dei opleiding van de studenten aan de openbare universiteiten wordt in hoofdzaak en met milde hand uit de publieke kas sen betaald. De bijzondere Universiteiten worden met een aalmoes, en welk een aalmoes! (de V.U. te Amsterdam ontvangt pl.m. f 10 per student en per jaar) afgescheept! Is dat in orde? Wij vragen geen financieele gelijkstel ling. Maar wel of hier tegen een belang, rijk deel der bevolking geen schromelijk onrecht wordt bedreven. De economische crisis in België. In de eerste vijf maanden van 1930 daalde de Belgische invoer van 14 mil liard 400 millioen in 1929 tot 14 milliard 280 millioen frs., en de uitvoer van 12 milliard 460 millioen tot 11 milliard 630 millioen frs. De invoer overtreft dus den uitvoer met 2 milliard 650 milioen. Reeds uit deze cijfers bijkt de omvang van de economische crisis, die thans in België heerscht, duidelijker nog treedt die naar voren uit den toestand in de textielnij verheid. In de weverijen wordt nog slechts drie dagen per week gewerkt. In het Kortrijk- sche liggen 33 proc. van de getouwen stil. Te Ronse stijgt de werkloosheid sinds het begin van het jaar van 27 tot 39 proc. Te Zele, Lokeren, Temsche en Aalst is 25 proc. der arbeiders werkloos in de weverijen. 18 tot 20 proc. in het jutebedrijf. In het Turnhoutsche liggen 24 proc. van de getouwen stil. In het de- kenbedrijf te Dendermonde-Aalst stelt men een werkloosheid van 45 proc. vast. Presidentsverkiezing in Frankrijk. in politieke kringen in Frankrijk wordt reeds druk gesproken over de presi dentsverkiezing, die het volgend jaar moet plaats vinden. Léon Blum deelt thans in de „Populaire" mede, dat tot dusver twee groepen tegenover elkaar staan. De oene groep propageert de oandidatuur van Bri- and, do andere, geïnspireerd door Tardieu die van senator Lebrun, voorzitter van de legercommissie in den Senaat. Vier nieuwe oorlogsmonumenten. Zondag a.s. zullen er in Frankrijk we derom vier oorlogsgedenkteekenen wor den onthuld ter nagedachtenis aan hen, die tijdens den wereldoorlog in de ge vechten bij Kamerijk, Loos, Pozières en Vis-en-Artois het leven lieten en. wier rustplaats onbekend is. Alle namen der vermiste officieren en manschappen, in totaal 52.352, zullen in de zuilen wor den gegrift. Het monument te Loos zal 23.712 offi eieren en manschappen (ook Engelsehen) herdenken, dat te Pozières 14.690, te Vis-en-Artois 9903 en te Kamerijk 7047. De overstroomingen in Britsch-Indië. Volgens ooggetuigen hebben de over stroomingen in de streek van Sjikarpoer een veel grooteren omvang aangenomen dan men aanvankelijk dacht. Meer dan honderd dorpen zijn door het water zoo goed als geheel weggespoeld en groote oppervlakten bouwland zijd. ver woest. Het aantal vluchtelingen zou 30.030 bedragen. Op verschillende plaatsen worden nood woningen voor de vluchtelingen opge- geslagen. Groote gebieden zijn van de bui tenwereld afgesloten. Exploitatie van de „hongerwoestijn" nabij Turkestan. Uit Moskou wordt gemeld, dat men daar bijna gereed is, met de voorbereiding van een plan, om een van de meest onvrucht bare en onproductieve gedeelten van Cen traal Azië te gaan exploiteeren en voor de industrie dienstbaar te maken. Men heeft hier het oog op de z.g. „hon gerwoestijn" nabij Turkestan. Het plan zal het grootste van dien aard zijn, dat ooit is uitgevoerd. in de rivier Syrdarja zal een groote stuwdam gebouwd worden, terwijl een uitgebreid net van waterkanalen zal wor den aangelegd. De stuwdam zal tevens de energie leveren voor acht electrische centrales, die hier zullen worden opge richt. Tevens zullen eenige spoorlijnen worden aangelegd en verschillende fabrie ken worden gebouwd. Die kosten van uit voering van het plan worden geraamd op 11,5 millioen roebel. De arrestatie van een smokkelaarsbende. Woensdag vond in de vroege morgenuren in de nabijheid va» de Brooklynbrug te New-York een gevecht plaats met een bende smokkelaars, waar bof de stadsreiniging een nog niet opge helderde rol heeft gespeeld. Zes douane beambten verrasten een smokkelaarsbande bestaande uit ongeveer 100 personen, die uit een boot van de stadsreiniging alco hol losten en overbrachten naar een 'der havens van de stadsreiniging. De douaner beambten openden het vuur, dat door de smokkelaars beantwoord werd. De dou aniers kregen assistentie, en hoewiei zij een minderheid vormden, "bleven zij, na een verbitterd handgemeen, overwinnaar. Zij vonden 1000 kisten brandewijn en 2 reeds met kisten alcoholhoudende dran ken opgeladen vijftons-vrachtauto's, waar op zij beslag legden. Twee en twintig smokkelaars werden gearresteerd, terwijl d-e overigen kans zagen, te ontvluchten. Een aantal smokkelaars schijnt in dienst van de New-Yorksche stadsreiniging te zijn. De beambten waren bebloed en had den ettelijke lichte verwondingen opge- loopen De plaats van het gevecht trok gedu rende den geheelen dag veel belangstel ling en het incident heette weldra in dein, volksmond „de slag aan de Brooklyn brug". Sovjet-spionnage in de Ver. Staten. De Amerikaansche justitie zoe'kt thans naar een man, Film genaamd, die aan het hoofd moet staan van een in de Ver- eenigde Staten opereerend sovjet-Russi sche spionnage-centrale. De eene organi satie, waarvan hij de leider is, zou een louter politiek karakter dragen en hij baar werk gedekt worden door de „Amtorg" (d.i. de Russisch-Amerikaansche Han dels-Compagnie), welke voor het over maken van de noodige geldmiddelen uit Moskou zorgt. De andere heeft naar be weerd wordt, de taak vertrouwelijk mate riaal over leger en vloot der Vereenigde Staten te verschaffen. •Onderwijl voert de Amtorg nog steeds een verbitterden strijd voor de toelating van de met embarge bezwaarde Russische boutpulp. Op het oogenblik liggen er niet minder dan vijf schepen met Russische houtpulp 'op de tot dusverre geweigerde vergunning tot lossen te wachten. Het Amerikaansche ministerie van financiën heeft zich in zooverre tegemoetkomend betoond, dat het thans den termijn van wachten heeft verkort, terwijl de Amtorg gelegenheid krijgt aan te toonen, dat de lading der schepen inderdaad niet door gestraften is geproduceerd. De burgeroorlog in China. Men vreest thans, dat wellicht ook Hankow in handen zal vallen van de Ghineesche communisten, die een groote activiteit ontplooien langs de spoorlijn PekingHankow. Drie regimenten der nationale regee ring, die zich aan de communistische strijdmacht hebben overgegeven, hebben de spoorlijn, 40 mijl ten Noorden van Hankow, doorgesneden en Siaokan bezet. Uit Hankow wordt gemeld, dat aldaar de staat van -beleg is afgekondigd. Te "Woet-sjang zijn 6 communisten -gearres teerd, die terechtgesteld zijn. De Japanners hebben bij wijze van voorzorg het gebied van hun concessie met prikkeldraad afgezet. De berichten omtrent de vreeselijke ver woestingen, die door de zegevierende roode troepen te Tsjangtsja zijn aange- »Y!}K-;s ZILVER-W J t/niiuirtu'i/v «Jiuuur at WELLNIÉR-ZILVER SHOW ROKIM AMSTÊROAH richt, 'hebben in de Japansche hoofdstad groote bezorgdheid teweeggebracht. De regeering heeft uitzending van Japan sche oorlogsschepen naar Hankow be volen, welke stad eveneens groot gevaar loopt, -daar de aldaar aanwezige troepen der nationale regeering nauwelijks vol doende zijn, om een serieus offensief der communistische strijdkrachten te weer staan. De toestand te Tsjangtsja is buitenge woon ernstig. De straten zijn letterlijk met dooden bezaaid. Het Amerikaansche oor logsschip „Guan" en de Italiaansche kanonneerboot „Ermanno Carlotta" zijn derwaarts vertrokken. Bij een gevecht tussc'hen communisten en -een Amerikaansche kanonneerboot, die voor Tsjangstja ligt ter bestemming van Amerikaansche staatsburgers, werden vijf Amerikaansche matro-zen gewond. De R. 100 boven Canada. De R 100 heeft thans de vlucht over den Oceaan volbracht. Te 1.30 uur gister morgen, Greenwich tijd, - loog het lucht schip over Belle Isle, ongeveer 300 mij len van Montreal verwijderd. Later vloog het luchtschip over het stoomschip Du chess ^of York in de Golf van St. Lau rens. Het luchtschip, dat gedurende het grootste deel van de reis 60 knoopen had geloopen, had toen een snelheid van 70 knoopen. Later wordt gemeld: Het doek van een deel der R. 100 is niet meer heelemaa1 in orde. Het luchtschip is daardoor ge noodzaakt zijn snelheid te verminderen. De kinderverlamming. De regeering van de Palts heeft in verband met de gevallen van kinderver lamming alle noodzakelijke voorzorgs maatregelen getroffen. Behalve de aangifte van sterfgevallen en ziektegevallen is thans ook het aange ven van verdachte ziekteverschijnselen verplichtend gesteld, daar deze ziekte, die ieder jaar in de Zuid-Palts heerscht, nu eenigszins heviger optreedt. Afgezien van één sterfgeval, waarin het twijfelachtig is, of verlamming de doods oorzaak was, kwam tot dusver slechts een doodelijk geval van deze ziekte voor. Tot op heden zijn zeven gevallen ge constateerd en drie gevallen van twijfel- achtigen aard. Een bericht uit Straatsburg meldt, dat gisteren slechts vier nieuwe gevallen van kinderverlamming aangegeven zijn. De hoop bestaat dat de epidemie in het departement van den Beneden-Elzas haar hoogtepunt bereikt heeft. De communistische agitatie. Het Hongaarsche ministerie van binnen- landsche zaken heeft order gegeven, dat in geheel Hongarije maatregelen getroffen worden, om communistische betoogingen en onlusten tegen vandaag te voorkomen. Zooals reeds gemeld, worden te Boeda pest en in de andere groote steden da gelijks communisten gearresteerd. Te Boedapest alleen zijn tot nog toe in de afgeloopen dagen 70 communis ten opgeborgen. t Uit de verhooren zou men te weten zijn gekomen, dat uit Berlijn munitie en ook eenig wapenmateriaal naar Boedapest zijn gezonden. De chef-redacteur van de communisti sche „Humanité" te Parijs is in hechtenis genomen. De arrestatie is blijkbaar be doeld als voorzorgsmaatregel tegen van daag. K Ook in Indo-China wordt een omvang rijke communistische propaganda gevoerd. In alle grootere steden worden op groote schaal biljetten verspreid, waarin de be volking wordt aangespoord tot deelneming aan de communistische betoogingen op 1 Aug. Verscheidene personen, die derge lijke biljetten uitdeelden, zijta. in hechtenis genomen. De koloniale overheid heeft omvangrijke maatregelen getroffen, om de orde op 1 Aug. te handhaven. Korte Berichten. Te Lahore in Britsch-Indië is een bommenfabriek ontdekt. De politie heeft een groote hoeveelheid ontplofbare stof fen en ander materiaal jn beslag genomen De Egyptische regeering is voor nemens negen vliegtuigen aan te koopen, wjelke de kern voor de te vormen Egyp tische luchtvloot zullen vormen. De Belgische gendarmerie heeft Don derdag bij Erquelinnes tien communisten, waarvan 7 Italianen, 2 Hongaren en een Pool, gearresteerd, die door de Fransche politie naar de grens waren gebracht en zich op Belgisch grondgebied bevon den. Zij zijn te Charleroi opgesloten. De bladen publiceeren officieels sta tistieken, waaruit een progressieve ach teruitgang van het aantal geboorten in de meeste steden van Italië blijkt. De natte Juli-maand. Sedert Augustus 1887, toen de waarne mingen aan de Filiaal-inrichting zijh. be gonnen, is Juli 1930 de natste Juli ge weest met 169 mM. regen; in 1889, 1894 en 1910 viel achtereenvolgens 124, 113 en 119 mM. In den Hortus Botanicus, waar de regenmeter beter is opgesteld, werd in Juli 1930 opgevangen 183 m.M., tegen 138, 110, 114 en 112 m.M. in 1910 1915, 1919 en 1920. Volgens de regen- waarnemingen in den Hortus, in 1909 aangevangen, neemt Juli '1930 de vierde plaats in; Augustus 1912 geeft 200, Octo ber .1917 197, September 1918 192, en Juli 1930 183 m.M., terwijl dan Augustus 1924 met 181 m.M. volgt. Op de andere stations viel ini deze maand te Groningen, Helder, Bilt, Vlissin- gen en Maastricht achtereenvolgens 122, 146, 208, 111 en 139 m.M. zo-odat het centrum het natste was. De boycot van Duitsche goederen. De Algemeene Nederlandsche Zuivel- bond (F. N. Z.) deelt het volgende mede: In kringen van den boterhandel te Ber lijn acht men den stand van zaken met betrekking tot de Duitsche invoerrech ten op zuivelproducten nog steeds zeer onzeker. Men ziet daar in het uitstel der onderhandelingen met de Finnen nog geen afstel. Intusschen wordt de actie tegen het koopen van Duitsche goederen onver zwakt voortgezet. Ook in Zweden is een felle boycot van Duitsche goederen begonnen. Vacantie van arbeiders. Het lid der Tweede Kamer de heer Drop heeft aan den minister van arbeid, handel en nijverheid de volgende vra gen gesteld: I. Kan de minister mededeelen, hoever het onderzoek omtrent een wettelijke re geling van de vacantie van arbeiders, ten minste met het behoud van het ge wone loon, toegezegd bij memorie van antwoord op hoofdstuk X der Rijkshegroo- ting voor 1930, is gevorderd? II. Indien dit onderzoek nog niet is beëindigd, tegen welk tijdstip is dan de afloop te verwachten; indien het onder zoek wel is beëindigd, kan dan de in diening van een wetsontwerp spoedig te gemoet worden gezien? Groote werkloosheid te Rotterdam. Het aantal werkloozen in Rotterdam is in den loop van dit j.aar sterk gestegen, wat in de cijfers der bij' de gemeentelijke Arbeidsbeurs als werkzoekenden 'inge schrevenen wel duidelijk tot uiting komt. Op 4 Januari 1930 waren n.l. als werk zoekenden hij de Arbeidsbeurs ingeschre ven 9038 mannen en 905 vrouwen, of in totaal 9943. Dat was minder dan op 5 Januari 1929, toen het aantal ingeschre venen 971S mannen en 1020 vrouwen, d.i. te zamen 10.733 bedroeg. Binnenland. Het suikerwetje door de Eerste Kamer aangenomen. Smokkeldrama aan de Nederlandsch Duitsche grens. Communistische agitatie te Amsterdam. Bulienland. De economische crisis in België. De burgeroorlog in China. Communistische actie hier en daar. Het Engelsche luchtschip te Montreal aan- gekomen. Toonden de cijfers van het begin van 't jaar tot de zomermaanden in 1929 een daling, in 1930 is sinds 1 Januari geen daling, maar een stijging ingetreden, zoodat het aantal bij de arbeidsbeurs in geschreven werkzoekenden bedroeg op mannen vrouwen totaal 27 Juli 1929 5292 1012 6304 26 Juli 1930 9286 1308 10594 Blijkens deze cqTers bedroeg het aantal bij do Arbeidsbeurs ingeschreven werkloo zen op 1.1. Zaterdag 4290 méér dan op denzelfden dag van het vorig jaar, een stijging dus van 63.05 pet. Het betrekken van electri- citeit, gas en water uit het bui tenland. De Minister van Binnenland- sche Zaken en Landbouw schreef aan Gedep. Staten der provincie Zeeland het volgende: Ik heb de eer U mede te deelen, dat het in margine vermelde onderwerp een punt van bespreking heeft uitgemaakt in den Raad van Ministers. De Raad heeft zich hierbij op het stand punt gesteld, dat, behoudens uitzonde ring, indien de omstandigheden het be paald wenschelijk maken, het aanbeveling verdient, voorstellen tot het betrekken van electriciteit, gas en water uit het buitenland, af te wijzen. In verband hiermede moge ik Uw Colle ge verzoeken het vorenstaande ter ken nis te brengen van de besturen der ge meenten in Uwe provincie die, wegens hunne geografische ligging;, daarvoor in aanmerking komen. Verder hebben de Ministers van Water staat en van Arbeid, Handel en Nijverheid mij gevraagd U te verzoeken, ook Uwer zijds geen stappen te doen of medewer- king te verleenen, direct of indirect, met betrekking tot de levering van de voren- omschreven voorzieningen aan of in Uwe provincie, dan nadat Uw College zich voor elk geval afzonderlijk zal hebben vergewist dat bij de Regeering geen be denking tegen die levering "bestaat. Concessie geweigerd. Ge- dep. Staten van Zeeland hebben besloten af te wijzen het verzoek van J. Westdorp te Heinkenszand om vergunning tot het in werking brengen van een autobusdienst van Nisse over Heinkenszand en Nieuw en St. Joosland naar Middelburg en om gekeerd (uitsluitend op Donderdagen). Middelburg. Op verzoek van het ge meentebestuur van Middelburg heeft da regeering de arbeidsvoorwaarden op het W itteveen, waar 40 Middelburgers wer ken, ondanks het feit, dat ze gestaakt hebben. Iets verbeterd. Het bleek n.ï.. dat de Middelburgers, na vier weken de gewone trainingsperiode, riog niet vol doende het werk verstonden. Zij allen1 Uu krijgen drie weken langer 5 cent per uur trainingstoeslag, dus in totaal zeven weken. Door de politie is gisteren proces verbaal opgemaakt tegen een autobestuur der, die in staat van dronkenschap een auto bestuurde en daardoor de veiligheid in gevaar bracht. De verbaliseerde werd ter ontnuchtering naar het bureau overge bracht.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1