No. 254 Donderdag 31 Juli 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Vaneen arm dorp, dat rijk werd Hendrikse Co's Bank N.V. Goes Belgisch Geld Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Buitenland. FEU ILLETON Belangrijkste Nieuws. tegen voordeelige koersen bij Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT EI.KEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13. Losse nummers 10.05 Prijs derAdrertentifim 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Leerzame cijfers. Het Maandblad van het Bureau van Sta tistiek der Gemeente Amsterdam, gaf on langs belangrijke cijfers omtrent het wel en wee van de hoofdstad des Rijks. Wat de stoffelijke welvaart betreft kon over het jaar 1929 veel goeds worden medegedeeld. Handel en verkeer ontwikkelden zich op bevredigende wijze, de gemeentebedrij ven bloeiden, de economische toestand was over het algemeen beter dan in 192S, het percentage werkloozen werd kleiner, terwijl een ontvangst van bijna f2 mil1 lioen aan belasting op publieke vermake lijkheden kon worden aangemerkt als een bewijs van materieel© welvaart D© statistische cijfers leeren echter ook iets anders. Het geboortecijfer ging ook nu weer achteruit. Was het in 1916 nog 13.16 per duizend der bevolking, in 1929 liep het terug tot 17.61. Een zeer belangrijke teruggang dus. Het aantal huwelijken was iets hooger dan het vorige jaar en bedroeg 6391, maar het aantal dat kerkelijk bevestigd werd, liep terug van 2037 in 192S tot 1987. D© overgroote meerderheid van de huwelijken die gesloten werden, ging dus buiten de kerk om. Een dertig jaar geleden was dit nog anders. In 1900 w©rd nog ruim 65 pet. der huwelijken kerkelijk bevestigd. In 1920 was het percentage gedaald tot 36 en thans is het teruggeloopen Jot 31. Daarentegen nam het aantal echtschei dingen toe. Een halve eeuw geleden waren echt scheidingen nog betrekkelijk zeldzaam. In het jaar 1920 werden echter reeds 477 huwelijken door scheiding ontbonden, ter wijl in 1929 dat aantal gestegen was tot niet minder dan 652. Men moet evenals hij' alle cijfers, ook bij het beoordeelen van deze cijfers voor zichtig zijn. Maar toch hebben z© wel iets te zeg gen. Bij stoffelijke! welvaart, achteruitgang op godsdienstig en zedelijk geLied. De band met de kerk verslapt. De klem van het Christelijk beginsel ten opzichte van gezin en huwelijk wordt minder gevoeld. Leerzame cijfers. t Na de aardbeving In Italië. D© Italiaansche regeering heeft besloten een som van 100 millioen lire uit te trekken voor den wederopbouw der ver woeste gebieden. Bijna de geheel© som- zal worden besteed voor den bouw van nieu we huizen, die alle van een type zullen zijn, dat volgens berekeningen aardbevin gen zal kunnen doorstaan. Zij1 zullen niet hooger dan één verdieping worden opge trokken. Alle krachten zullen worden ingespan nen, om de herstelwerkzaamheden voor den komenden winter gereed te hebben. door H. Kingmans. 48) _0_ „Ik ga dan maar onmiddellijk naar Landdorp,'' zeide zij, op de torenklok kijkend, waarvan de wijzerplaat juist even zichtbaar was. „Het is bijna half één. Om één uur kan ik ©r dan zijn. Ik werk dan Landdorp maar onmiddellijk af. als ik bij mijnheer Van Binsbergen geweest ben". Zou je ©erst niet je gewone uur rust nemen en dan eten?" vroeg de hospita. „In deze hitte is het niet alles, naar Landdorp te rijden. Wacht tot twee uur". „Neen, neen, ik ga onmiddellijk. Het is misschien wel zeer ernstig met mijn heer Van Binsbergen. Met den dag ver lies ik aan hem. En wat de hitte betreft 'de weg is schaduwrijk genoeg. En als ik bepaald trek krijg, zal ik bij dominé Misset wel een stukje brood gaan bedelen. Tot vanmiddag dus. Vóór vier uur ben ik •wer niet terug". Juffrouw Saaman schudde even met het hoofd, maar zweeg, omdat zij zoo langzamerhand wel wist, dat Hertha, als zij zich eenmaal iets voorgenomen had, Te Napels werd door de politie een 25- jarige spoorweg-employé gearresteerd, die temidden van een groote massa belang stellende vrouwen allerlei rampen stond te voorspellen en boetedoening predikte. De politieprefect van Napels heeft be paald, dat een ieder, die het waagt derge lijke geruchten in omloop te brengen, onmiddellijk gearresteerd moet worden. Te Rome is het eerste transport wees kinderen aangekomen uit het aardbevings- gebied. Al deze kinderen zullen in de hoofdstad verzorgd worden. De kinderverlammings-epidemie. Eiken dag worden in de gemeenten Björneborg en Tavastehus in Finland nieuwe gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Reeds hebben zich enkele gevallen voorgedaan in het nabij Tam- merfors gelegen dorp Nokia en men vreest dat de epidemie zich nu ook tot de stad zal uitstrekken. Toch heeft de epidemie een vrij goed aardig karakter. In Humppila, waar ruim vijftig gevallen van kinderverlamming geconstateerd zijn, is tot nu toe nog geen enkele patiënt overleden. In het dorp Loimijoki zijn daarentegen 8 personen aan de ziekte bezweken. Te Humppila is een vergadering van geneesheeren uit de streek waar de epi demie heerscht, gehouden. Men kwam tot de overtuiging, dat de ziekte voor namelijk door het water is verspreid, waarom nu, in de geheele streek baden in meren en rivieren verboden is. Men heeft strooibiljetten onder de bevolking verspreid, waarin er op aangedrongen wordt, geen ongekookt water en rauwe groenten te gebruiken. Het Zweedsche serum-instituut heeft honderd doses serum tegen kinderver lamming aan Finland geleend, omdat het door Finland te Parijs bestelde serum nog niet ontvangen is. In Noord-Zweden zijn de laatste dagen negen gevallen van kinderverlamming geconstateerd. Slechts twee patiënten zijn jonge kinderen, de anderen zijn personen van tusschen de 20 en 30 jaar. Drie zie ken zijn overleden. Men vermoedt, dat de ziekte door Finsche bacillendragers is overgebracht; er bestaat namelijk een levendige smokkelhandel tusschen deze streek en het gebied van Finland, waar thans een kinderverlammings-epidemie heerscht. Te Straatsburg zijn negen nieuwe ge vallen van kinderverlamming geconsta teerd; waarvan vier in Straatsburg zelf. Hier en daar zijn ook de volwassenen ziek geworden; in Straatsburg is een sol daat aan de ziekte gestorven. In 60 van de 561 gemeenten in den Beneden-Elzas komt de ziekte voor. In het geheel zijn er 237 gevallen. De afschaffing van de doodstraf fn Engeland. De commissie uit het Lagerhuis, die het vraagstuk van de eventueele afschaffing van de doodstraf heeft onderzocht, heeft gisteren haar laatste bijeenkomst gehou den. Het rapport zal in de parlementaire tocih niet van haar plan was af te bren gen, en zeker niet, als het gold een pa tient te bezoeken, die dan. ook npg naar haar had gevraagd. Dus peddelde Hertha in haar frisch linnen costuum weldra over don rijkbe- schaduwden weg naar Landdorp; scha duw, die zij wel noodig had, want de Julizon stond in haar zenith en zond haar gloeiende stralen loodrecht naar ber neden. Het was nu reeds eenige weken verbazend warm. Ex werd door de boeren hard naar regen verlangd. Maar strak welfde de wolkloos-blauwe hemel zich over de sjjreek. Hertha dacht evenwel niet aan de warmte, al ontkwam ook zij nieit geheel aan den invloed van dezen buitengewonen zomer. Haar gedachten vertoefden bij Van Binsbergen, die naar haar gevraagd had. Den vorigen dag nog had zij hem bezocht. Reeds toen had zij hem met een gevoed van beklemming verlaten: het was haar, of hij den avond niet halen zou, al was hij dan ook zeer opgewekt geweest. Het was wel zeker, dat de levensdraad spoe dig afgesneden zou worden. Eenige weken geleden had zij nog hoop voor hem ge kregen. Hij wandelde toen door de bos- söhen, die hem zoo lief waren, de bos- sdhen aan den voet der duinen. Maar sindsdien was er bloedspuwing op bloed spuwing gevolgd en was er een inzinking vacantie worden opgesteld en in het na jaar aan de regeering worden aangebo den. Naar onofficiëel verluidt, zou de meerderheid der commissie voor behoud der doodstraf in de wet zijn, met ruimer bevoegdheid tot begenadiging door de Kroon echter. De Vesuvius. Uit Rome wordt gemeld, dat de Vesu vius de laatste 24 uur een verhoogde werkzaamheid vertoont. De kraterkegel is gedeeltelijk gebarsten en uit de scheu ren stijgen ontzaglijke rookwolken op, die steeds hooger en dichter worden. De bevolking van het aardbevingsgebied die door het beleefde van den laatsten tijd toch reeds met angst vervuld is, maakt zich over deze verhoogde werk zaamheid van den Vesuvius zeer onge rust, hoewel het observatorium van den Vesuvius geruststellende verklaringen heeft bekend gemaakt De Engelsche Labourpartlj. Verschillende Engelsche bladen maken melding van geruchten, volgens welke er een crisis in de leiding van de Engel sche arbeiderspartij dreigt. Er zou een beweging gaande zijn, om in plaats van Mac Donald em anderen politieleen leider met de leiding der an beiderspartij te belasten. In breed© leringen der arbeiderspartij zouden Mac Dodald en Snowden verant woordelijk worden gesteld voor bet mis lukken der pogingen tot bestrijding van de werkloosheid. Als de toekomstige leider wordt Hen derson, de tegenwoordig© minister van buitenlandsche [zaken genoemd. Naar verluidt, zou deze Jrwesti© aan de (orde worden gesteld pp het eerstvol gende congres, dat in (October zal ver gaderen. Het Londensche Vlootverdrag. Het Londensche vlootverdrag is door het Hoogerhuis goedgekeurd. Daar jiet ook reeds door het Lagerhuis is goedge keurd, zal het thans door den koning bekrachtigd worden, alvorens het par lement einde dezer week verdaagd wordt. Een Turksche nota aan de Perzische regeering. Naar uit Angora gemeld wordt, zal de Turksche regeering een .krachtig, ge stelde nota zenden aan de Perzische regeering, waarin zij protesteert tegen de invallen van de Koerden pit Perzisch gebied. De Turksche regeering ^aar- schuwt de Perzische, dat zij zich genood zaakt zou kunnen zien de noodige maat regelen te nemen om haar rechtmatige belangen te beschermen. De staking in N.-Frankrijk. Te Rouaan loopt de stakingsbeweging hard achteruit. De dokwerkers hebben het werk weer hervat, terwijl ook in de fabrieken de arbeiders beginnen terug te keeren. In verschillende streken in de omgeving is de staking volkomen doodgeiloopen. De socialistische burgemeester van Rijs- gekomen, zóó, dat Hertha zich soms ver baasde, dat de moegestreden© nog leefde. Dat hij haar nu speciaal roepen liet, hoewel hij toch wel kon bevroeden, dat zij dien middag naar Landdorp zou ko men en hem komen bezoeken, was voor Hertha het bewijs, dat hij zijn einde voel de naderen. Aan de eene zijde was het voor hem een verlichting. Sterven beteekende voor Van Binsbergen niets. Hij had zich met volkomen overgave aan den Heere ge geven en zou met een stillen glimlach om zijn bloedlooze lippen de eeuwig heid ingaan, om te gaan juichen voor den troon van het Lam, ook voor zijn zonden op Golgotha gestorven. Maar aan den anderen kant voelde Hertha de geweldige tragiek: zoo'n jong, veelbelovend leven werd afgesneden; hij had nog zooveel voor 's Heeren Ko ninkrijk kunnen doen; met zooveel ze gen had hij nog op Zeeduin werkzaam kunnen zijn; met welk een enthousiasme sprak hij steeds met haar over het Zon dagsschoolwerk; en hoe verheugde hij er zich in, dat er eerlang in dat van God vervreemde dorp een evangelisatiegebouw zou komen; als dominé Misset soms eens verhinderd was, zou hij er gaarne spre ken; en hij had zich voorgenomen een bibliotheek in te richten, opdat de men- schen goéde lectuur zouden kunnen be- Dereden.dateFnogmanneft sijn, die gees* pijp rooken» ligt aan hun onbekendheid, met Wie de ©3sv®?andeyUjk goede Stefftab&k ($s>n° raaal heeft geproefd,, laaS zich deze bron vara geRoS nooit meer omtnemeno, sel deelde in den gemeenteraad mede, dat het aantal stakers thans tot de 30.000 is gestegen. Hij protesteerde tegen het zenden van troepen naar het stakings- giebied, wat ©en uittarting voor de arbei ders beteekent. In een gisteren afgelegde verklaring be- vestigt de minister van arbeid zijn wil, om de sociale verzekeringen te verwezenlijken en zegt hij, dat hij zich daarbij niet zal laten tegenhouden door stakingen, die trouwens in het geheele gebied niet meer dan tachtigduizend arbeiders omvatten, terwijl het aantal personen, voor de soci ale verzekeringen ingeschreven', de acht millioen nadert. Korte Berichten. Op het baanvak naar Constanza, in de nabijheid van het station Medjida, is een petrol eumtrein in botsing gekomen met een goederentrein. Beid© locomo tieven en 20 wagons werden vernield. Er werden vier personen gedood ,en 20 ge wond. De schade bedraagt 10 millioen Lei. Gisterochtend heeft op de Schlei een ernstig ongeluk plaats gehad, dat drie menschenlevens heeft geëischt. Twee dames uit Dortmund waren met ©en heer en dame met een geilboot een uitstapje gaan maken op de Schlei. De boot werd komen; eno, hij had nog veel meer plannen. Toen kwam half Februari een bloed spuwing en een inzinking, als hij nog nooit had gehad, naar hij verzekerd had. Alle mooie plannen waren verdwenen. Hertha geloofde, al wist zij het niet met zekerheid, dat hij aanvankelijk veel strijd had gestreden. Als dat evenwel zoo was, dan was de overwinning glansrijk be haald. Want hij wachtte nu slechts ge duldig en had zich van alles losgemaakt Het was voor Hertha, die toch ook een sterk geloofsleven had, moeilijk, te berusten. Zij had hem ronduit gezegd, 's Heeren wijze van doen niet te kunnen begrijpen. Hij kon nog zooveel doenl Hij was haar zoo tot sterken steun geweest of liever, had zij glimlachend opgemerkt, hij was eigenlijk de ziel van het werk geweest; zij een bijloopster, wat hij even wel niet had willen aanvaarden, alleen al niet om het feit, dat van het werk in Zeeduin niets gekomen zou zijn, als zij er niet geweest was. Maar toen had hijj haar den mond gesnoerd: in 'sHeeren doen mocht zij niet inkomen; dat was enkel majesteit. Zijn tijd zou gekomen zijn. Hij had slechts te berusten. Wat hij volgaarne deed. Wat God deed, was goed. Zóó vervuld met duizenderlei gedach ten was Hertha, dat zij niet eens met Binnenland. De Eerste Kamer over het suikerwetje. Waarschuwing aan ambtenaren tegen, het aannemen van steekpenningen. De Synode der Ned. Heorv. kerk besloot tot toelating van vrouwelijke predi kanten. De Koninklijke familie weer thuis. Communistische actie te Amsterdam, Overleden de heer W. J. Sprengar te Middelburg. Buitenland. Werking van de Vesuvius. De kinderveriammingsepidemie. door een onweder overvallen en sloeg om, met het gevolg, dat de beide dames en de heer verdronken. P© andere dame kon gered worden. In de nabijheid van het plaatsje Stebnik in Oost-Galicië vonden herders jongens een projectiel, dat zij' poogden te demonteeren. De granaat ontplofte, met het gevolg, dat twee hunner op slag ge dood werden en drie andere jongens, die zich op verren afstand bevonden, zware verwondingen opliepen. De politie te Boedapest heeft een aantal communisten gearresteerd, die in den laatsten tijd naar Hongarije geko men waren, klaarblijkelijk met de be doeling, om onlusten te verwekken. Ver dere arrestaties worden verwacht Te Lyon is gisternacht een bom ont ploft, welke een onbekend gebleven da der in een brievenbus van het postkan toor had geworpen. Een begin van brand dat daardoor werd veroorzaakt, kon spoe dig worden gebluscht. De materiëele scha de is echter vrij belangrijk. In het R.-K. krankzinnigengesticht te Tienen (België) is gisteravond brand uitgebroken. Het heele gebouw is tot den grond toe afgebrand. De 300 verpleegden zijn door soldaten \an het garnizoen gered. Het bureau der volkstelling maakt bekend, dat de bevolking van de stad New-York 6.959.195 zielen telt, of 1.139.149 meer dan bij de volkstelling van 1920. Gistermiddag werd langs de Atlan tische kust van de landengte van Panama een enkele lichte aardschok waargeno men. De bevolking is door een lichte pa niek aangegerepen. Er werd geen schade aangericht. bewustheid bemerkte, in Landdorp te zijn gekomen. Zij was de kerk, midden op het dorp, reeds voorbij gefietst, wat een heel verkeerde richting was, toen het tot haar bewustzijn doordrong. Zij wend de haar rijwiel en sloeg den weg in naar de woning, waar Van Binsbergen zijn kamers had. Diens hospita zag haar aankomen en begroette haar bij de voordeur met de woorden: „Mijnheer zal blij zijn, dat u er is. Hij heeft al enkele malen naar u gevraagd." „Is het minder met hem?" vroeg Her tha op gedempten toon. „D© dokter denkt, dat hij den avond niet haalt", antwoordde de vrouw, terwijl de tranen haar in de oogen sprongen, met een stokkende stem. „Och, voor hem ds het niet erg; hij rekent er op en wacht geduldig. Maar 't is zoo jammer, dat zoo'n jong leven afgesneden wordt." „God alleen weet, wat goed is", zei Hertha. Maar haar stem klonk haar on wezenlijk in de ooren.„Hq had zoo goed als geen familie hé?" vroeg zij dan. „Neen, zuster. Zoo goed als niet. Mijn man heeft voor hem geschreven naar een broer van zijn moeder. Maar op zijn vroegst kan die pas vanavond laat hier zqn" (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1