DEZEEDW De Welfschoen schraagt de voetholte. jacq.Tlouvier Vaneen arm dorp. dat rijk werd tweede blad dier zelfs ki gestelden een plaats, die met vee landbouwer ïhap dpolder" ïhrijvlng, VST. BURGER Uit de Provincie. Onderwijs. GOES VLISSINGEN FEUILLETON ebt ■worden. rtsenijkunde eeld, dat de iracht war en, zoo is dat bezo'ö- ts, waar de ïen worden, deren. Ook xte van ver tonen, die lesmertte ge- allen tijde >ren verwis- ,at 'juist de- n rusten op igheden, en jbeden, een emand, die lar tastbare geen scihijn at alle land- n hun eigen ■klaring van kleeren de >r toe mede voor het n den wind ter dege ge- sehandelaar. di, 2.30 u. Q (emeenten (ENSDRECHT. van bovenge zicht hiermede. Idleening A° zijn uitge- ad f 1000.- losbaar I Sep- tore van den st Waterschap ten's Bank N.V. ren, wassende (aard te Drie- ij Jan de Bue. Isende in den in pacht bij Bruggeman— pntore vanNo- 3SEL te Goes, tot 4 uur (N.T.j VAN WOENSDAG 30 JULI 1930. No. 253. DE WERKLOOZENVERZEKERING. Naar aanleiding van het verslag van den Rijksdienst der Werklooshe.dsverzeke- ring en Arbeidsbemiddeling, schrijft de heer Strijbis in „De Amsterdammer" o.m.: „Het aantal verzekerden nam de laat ste jaren met de toename van heit aantal- georganiseerde arbeiders voortdurend toe ln de meeste gevallen betaekent toetreding tot de vakorganisatie een verplicht deelnemen aan de werkloosheidsverzeke ring. Vandaar dan ook, dat in de aan tallen leden der kassen groote wisseling plaats vindt, omdat gedurig in de vak bonden groote mutatie is t© zien. In het verslag wordt medegedeeld, dat het lid maatschap der werkloozenkas in 1928 eindigde voor rond 59.000 personen (d.i. 19 procent van het aantal verzekerden); 80Ü0 daarvan traden weer toe van de eene naar de andere kas, terwijl 73.000 nieuwe leden zich lie-ten inschrijven. Het totaal aantal verzekerden was 274.000 op 27 Deo. 1924. 277.000 op 26 Dec. 1925 289.000 op 25 Deo. 1926 306.000 op 31 Dec. 1927 328.000 op 29 Deo. 1928 Wat hebben deze verzekerden aan con tributie opgebracht? in 1928 een bedrag van rond f 3.900.000 of gemiddeld f 12.33 per jaar per ver zekerde: dat ,is dus 23.6 cent per week. Als men bedenkt, dat sedert Juli 1917 door de leden der werkloozenkassen aan bijdragen opgebracht is f 33.100.000, dan ontvangt men een indruk van wat in dit opzicht door de arbeiders wordt gedaan. Het "jaar 1928 gaf dus aan bijdragen der leden een subsidie van Rijk en Ge meenten, een bedrag van f 7.800.000. Het subsidie bedroeg, uitgenomen voor den vroegeren Chr. Zeeliedenbond, die 150 pet. ontving, voor alle kassen 100 pot. Behalve dit bedrag werd door de kassen nog „ontvangen, voornamelijk uit belegd vermogen, f 263.000, zoodat de ontvang sten waren ongeveer 8.1 millioen gulden. Wat 'de uitkeeringen aangaat, in 1928 werd rond 5.1 millioen gulden uitgekeerd. Dit was bijna f 870.000 minder dan. in 1927, ondanks het feit, dat het gemid delde aantal verzekerden grooter was. Gemiddeld werd per verzekerde uitge keerd f 16.18 in 1928, f20.20 in 1927, f 18.45 in 1926 en f 18.36 in 1925. Ongetwijfeld is het een groot voorrecht, dat deze verzekering bestaat. Veel hooger dan eenigen anderen vorm van steunver- leening staat de verzekering, waarin de arbeiders zelf door sociale voorzorgs maatregelen bepaalde rechten kunnen doen gelden. Niet een ieder is bet daar mede eens. Er zijn zelfs mensahen, die het betrachten van barmhartigheid stellen boven het zoeken naar recht en boven sociale voorzorg. Jammer, dat de wettelijke regeling nog steeds ontbreekt. Eveneens is het te betreuren, dat de werkgevers niet bijdragen in de geldelijke gevolgen der werkloosheid. Er is geen enkele rechtsgrond aan te wijzen, waar om de patroons zijn uitgeschakeld, en de arbeiders, gesubsidieerd door de Over heid, alleen de risico van dit kwaad jonder de zon moeten dragen. Behalve de uitkeeringen moesten, de kassen f 485.000 betalen aan vroeger ver leende voorschotten plus f19.000 rente. Dit gold natuurlijk voor betrekkelijk wei nig kassen. Het gezamenlijk actief der kassen overtrof op 31 December 1928 het gezamenlijk passief met f 6.1 millioen. Hoe staat het met de administratie kosten? Deze kosten worden gedragen door de vakbonden eenerzijds en het Rijk 'en de Gemeenten anderzijds en wel zóó, dat de vereenigingen f271.000 daaraan ten koste legden en de Overheid f 159,000. De administratie-kosten bedroegen per verzekerde f 1.36 tegen f 1.43 over 1927. Niet alie Gemeenten sloten zich bij het „Werkloosheidsbesluit 1917" aan. Toch vermeerderde dit aantal met 33 in 1928, Zioodat er op 31 December 1928 915 van de 1079 gemeenten waren toegetreden. Het is wel jammer, dat 164 Gemeenten van deze verzekering afkeerig bleven, want daardoor bleven 1048 personen van de volle uitke-ering verstoken." De schrijver wijst er ten slotte op, dat door de kasbesturen met groote zorg en toewijding werd gewerkt De administratie van de kassen was in orde De gelden goed belegd. Terecht constateert hij tenslotte, dat dit werk van de vakorganisaties de volle waardeering verdient van ieder sociaal- voelend man en vrouw. Zoutelande. Dinsdagmiddag vergader de de gemeenteraad voltallig. Door den voorzitter werd medegedeeld, dat de ver ordening op de heffing van slachtrechten is goedgekeurd en het slachthuis op 11 Juli is geopend; dat Ged. Staten genoe gen nemen met de gebruikte steen voor den Middelburgschen Kleiweg. Van dhr R. W. v. Haga is een verzoek ingekomen om tijdens de zomermaanden geen groentenafval op de aschbelt te la ten werpen, daar hij anders in zijn pen sion last zal hebben van den stank. B. en W. stellen voor aan adressant mee te deelen, dat uit den aard der zaak aan zijn verzoek niet kan worden voldaan, doch dat B. en W. de nadeelige gevol gen zullen tegengaan. Naar aanleiding van dit verzoekschrift ontstond een druk ke bespreking, omtrent de al of niet ge- schiktheid der ligging van den vuil put. De heeren Verhage en Koppejan achten de plaats ongeschikt voor een vuilput en willen trachten den put te verkoopen. De voorz. acht de klachten wel wat over dreven. Spr. zal door verbranding zoo veel mogelijk verspreiding van stank tegenwerken. De heeren Maas en Stroo meenden, dat deze zaak nu niet weer veranderd moest worden, nu na zooveel zoeken een oplossing was gevonden. Dhr Adriaanse acht de plaats ook geheel en al onge schikt. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen. Tegen de heeren Adriaanse, Verhage en Koppejan. Hierna wordt de jaarwedde van den ontvanger gebracht op f300, in verband met het recht op een periodieke verhoo ging met ingang van 1 Juli 1.1. Vervolgens komen aan de orde voorstel len tot vaststelling van belastingverorde ningen in verband met de nieuwe regeling van de financiëele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten, i De uitkeering uit het gemeentefonds is voorloopig vastgesteld op f3.04 per in woner. B. en W. stellen nu voor: a. de gemeente voor de heffing der ge meentefondsbelasting te plaatsen in de 3e klasse; b. voor de personeele belasting de ge meente te plaatsen in de 7e klasse; en geen gebruik te maken van het recht tot wijziging der in de wet genoemde ta rieven; c. te besluiten 60 opcenten te heffen op de hoofdsom der personeele belasting; d. te besluiten de opcenten op de hoofd som der grondbelasting naar dezelfde tarieven te heffen als voorheen; e. geen woonforensenbelasting meer te heffen; f. te besluiten geen opcenten te heffen op de gemeentefondsbelasting en op de vermogensbelasting. De voorstellen onder a, b, d, e en f wor den z.h.s. aangenomen en het voorstel onder c met 6 tegen 1 stem. Tegen dhr Koppejan. De voorzitter stelt nu namens B. en W. voor om de gemeenteeigendommen liggende in het wegeling bij dhr Bergsma door het kadaster te laten opmeten en de grenzen te doen uitzetten. Het is B. en W. opgevallen, dat genoemd wegeling veel breeder op de kadastrale kaarten is aangegeven dan hst thans lijkt Met het oog op de moeilijkheden bij het ver voer van landbouwproducten is het ge- wenscht, dat uitgemaakt wordt hoever het wegeling naar beide zijden reikt. De kos ten worden geraamd op f50. Dhr Verhage meent, dat opmeting en uitzetting niet noodig is. Als het hout eens flink opge- snoeid wordt, is het voldoende. Dhr Kop pejan spreekt in gelijken geest. De voorz. zegt, dat volgens kadastrale kaarten het wegeling zeker wel 2 M. breeder is, dan het in werkelijkheid is en dat men moet waken voor de gemeente-eigendommen. Van onderhandelen is niets meer te ver wachten, daarom moet men dezen weg op. Het voorstel van B. en W. wordt hier na met 5 tegen 2 st. aangenomen. Tegen de heeren Verhage en Koppejan. Besloten wordt het voetpad van Bimmel naar Westkapelle van den ligger af te voeren. B. en W. stellen nu voor te verkoo pen ongeveer 300 vierk. M. grond, liggen de ten Z.-O. van het pension „Duinoord", aan dhr M. Adriaanse, alhier, voor f2.25 per vierk. M. De uitweg wordt dan als naar gewoonte niet in rekening gebracht. Z.h.st. wordt dit aangenomen. Over 1928 kwam de schoolvereeniging een vergoeding toe van f698.03, terwijl zij als voorschot genoten heeft f570. Be sloten wordt 150 beschikbaar te stellen voor tractatie en/of het geven van een aandenken aan de schoolkinderen, ter ge legenheid van 50sten geboortedag van H. M. de Koningin. De rekening van het Burg. Armbestuur over 1929 wordt goedgekeurd. Zij vermeldt een totaal aan ontvangsten van f 11.024.76 en aan uitgaven f 8957.93% en dus een goed slot van f 2066.82%. De gemeente rekening 1929 wordt nu aangeboden. Op den gewonen dienst is er een goed slot van f 809.70% en op den kapitaaldienst f87.78. De heeren Maas en Verhage wor den benoemd om de rekening na te zien. De gemeentebegrooting 1930 wordt op enkele punten gewijzigd en er wordt be sloten voor de gemeente nieuwe stoelen aan te schaffen. Bij de rondvraag vraagt dhr Adriaanse wat B. en W. met de oude steen zullen doen, die bij het leggen van den nieuwen weg zal vrij komen. De voorz. antwoordt, dat deze steen van de provincie is. Ge tracht zal worden ze van de provincie te koopen. Dhr Verhage wenscht een goed toezicht op het slachthuis. Spr. heeft beenderen op straat zien liggen. De voorz. belooft zulks. Dhr Koppejan zou gaarne zien, dat de Duinweg in de kom geheel be straat werd. Spr. vindt dit meer noodig dan verharding der draaiplaats voor auto's. Hierna sluiting. Vrouwenpolder. Zaterdag hield de Schietvereeniging „Koningin Wilhelmina" haar jaarlijkschen huishoudelijken wed strijd. De prijzen werden behaald door: le pr S. de Roo 143 punten; 2e pr. Jac. Duvekot Wzn. 136 c., na kampen met F. Kerkhove; 3e pr. F. Kerkhove 136 p..; 4e pr. K. Osté 136 p.; 5e pr.. A. Lan- gebeeke 136 p.; 6e pr. C. Vermeulen 133 p.; 7e pr. Job. Sturm 132 p.; 8e pr. G. Melse 132 p.; 9e pr. P. Brasser 130 p.; 10e pr. P. Schoe 130 p.; lie pr. W. Duvekot Szn. 128 p.; l'2e pr. P. Me- lis 127 p.; 13e pr. L. Schoe 1'26 p.; 14e pr. P. Polderman 124 p.; 15e pr. W. Duvekot Wzn. 123 p.; 16e pr. J. Duvekot Wzn. 115 p.; 17e pr. G.. de Vlieger 100 p. en 18e pr. J. de Rijke 93 p. Ferebaan maximum aantal punten 50: le pr. S. de Roo 50 p.; 2e pr. F. Kerkhove 49 p. Rozenprijs: S. de Roo met 9 rozen. Hoogste serie: S. de Roo met 49 p. Meest aantal gelijke schoten: S. de Roo na kampen met L. Schoe. Wlssenkerke. Maandag vergaderde de Gemeenteraad onder voorzitterschap van den Burgemeester. Afwezig dhr Breure. Blijkens mededeeling is aan den Burge meester verlof verleend van 8 tot 29 Aug. Verzoek van J. van de Velde te Kam perland om de scheidingssloot langs den weg, welke door de gemeente gedicht is, inplaats van met palen en weidedraad met betonpalen en harmonicagaas te wil len afscheiden, werd in handen van B. en W. gesteld Mej. Louwerse, onderwijzeres aan de O. L. school te Wissenkerke vraagt we gens huwelijk ontslag tegen 1 Nov. a.s. hetgeen eervol wordt verleend. De belastingvoorstellen van B. en W. in verband met de nieuwe financiëele verhouding werden na langdurige bespre king aangenomen en besloten de gemeen te te rangschikken in de le klasse ge meentefondsbelasting, de gemeente te handhaven in de 8e klasse voor personeele belasting, en laatstgenoemde belasting te verdubbelen en op de vermogensbelasting 50 opcenten te heffen. De gemeenterekening 1929 werd aan geboden met een goed slot gewone dienst f 10649.86, kapitaaldienst met f 8187.64. Naar aanleiding van een schrijven van de P.Z.E.M. werden B. en W. gemachtigd om met die Maatschappij een contract aan te gaan inzake de straatverlichting. In verband met het instellen van een ophaaldienst van huisvuil te Geersdijk, stellen B. en W. voor aan D. Fortuin hier voor f3.50 per week te betalen. Aldus besloten. Voorstel van B. en W. om een aanbouw aan ,de O. L. school te Kamperland on derhands op te dragen aan C. de Mol en Zonen, aldaar, werd na eenige bespre king aangenomen. Een adres was ingekomen van de Oranjevereeniging te Wissenkerke om subsidie voor een kinderfeest in verband met den 50sten jaardag van H. M. de Koningin. De Voorzitter zegt, dat B. en W. wel sympathiseeren met een kindertraktatie, maar niet met een volksfeest. Door den Voorzitter was reeds een vergadering ge houden met het Onderwijzerspersoneel te Wissenkerke. Toen de Oranjevereeniging daarvan hoorde heeft zij een vergadering gehouden. Zij komt nu met een adres, dat weinig zekerheid geeft, dat het een kin derfeest zal blijven. Om de kinderen toch- iets te doen bemerken van den 50sten jaardag van H. M. de Koningin, stellen B. en W. voor aan de hoofden der scholen voor elk schoolgaand kind 25 cent te geven voor traktatie. Dhr de Boer vindt zulks weinig en zet uiteen wat er voor 25 cent gekocht kan vvorden, wanneer zulks als oudergewoonte de Oranjevereeniging doet, n.l. inkoopen bij alle neringdoenden. Dhr Abrahamse vraagt of er dan geen lijsten circuleeren door de Oranjeveree niging. Uit een toelichting bleek, dat de Oranjevereeniging den vorigen keer met lijsten had gewerkt en van de opbrengst voor elk kind boven de subsidie der ge meente 25 cent had afgestaan voor kinder- traktatie. Zeer waarschijnlijk zal de Oranjevereeniging wel niet te vinden zijn om 25 cent per kind te ontvangen en bij de hoofden der scholen te brengen. Nadat door verschillende leden hierom trent hun meening was gezegd werd be sloten voor elk kind 40 cent te geven te Wissenkerke aan de Oranjevereeniging. Mocht te Kamperland en Geersdijk een vereeniging worden opgericht dan aan de vereenigingen anders aan de hoofden der scholen. Bij de rondvraag informeert dhr Abra hamse of als de P.Z.E.M. hier komt om de kabels te leggen, de werkloozen dan te werk gesteld zouden worden. De Voor zitter antwoordt bevestigend. Dhr de Boer geeft in overweging om nu hier een stoomwals is, eens overleg te plegen met den aannemer van den nieuwen weg om een gedeelte macadam- weg los te maken en opnieuw te walsen, bijv. 100 M. lengte. De Voorzitter zegt in deze een onderzoek toe. Dhr Noordhoek vraagt om een waar schuwingsbord bij het pakhuis van Schip pers, daar het aldaar een gevaarlijke hoek is voor auto's. Dit wordt door meer dere leden gesteund en tegelijk gewezen op meer dergelijke hoeken. De wensch wordt uitgesproken, dat er meer toezicht komt op het signaalgeven en richting aangeven door autorijders. Daarna sluiting. Maandag werd alhier opgericht een voetbalclub onder den naam „Houdt Moedig Stand", met aanvankelijk 21 le den. Het bestuur bestaat uit P. Meulen- berg, voorzitter; P. Dieleman, secretaris; J. Matthijs, penningmeester. TWINTIGJARIG BESTAAN DER CHR. KWEEKSCHOOL TE MIDDELBURG. Afscheid van den heer C. Weeda en installatie van den heer Dr K. Hnizenga als directeur. Gistermiddag is in een bijeenkomst in het Schuttershof te Middelburg van Be stuur, leeraren, oud-leerlingen, leerlingen, leden der vereeniging, afgevaardigden van schoolbesturen en tal van genoodigden het twintigjarig bestaan der Chr. Kweek school te Middelburg gevierd. Tevens had De Nedeijla-ndsche Oceaanvlieger Van Dijk in Nederland terug. De eerste groet op Schiphol. De heeren Dellaert, havenmeester, de heer Smit (Fokkerfabrieken) en de heer Plesman, directeur K.L.M., verwelkomen. Evert van Dijk -en zijn echtgenoot© op Vaderlandschen bodem. door H. Kingmang. 47) -o- Hertha las den laatsten brief van de Van Laansma's die een week tevoren gekomen was om te zien, of er nog iets in stond, dat zij bepaald beantwoor den moest. Voor de zooveelste maal bleven haar oogen rusten op de regels waarin me vrouw Van Laansma haar meedeelde, pas dokter Van Stralen ontmoet te hebben. Hij liep op den Heemraadsingel, had haar staande gehouden en zeer belangstellend naar (Hertha) geïnformeerd. „Hij is je dus nog niet vergeten", las zij weer, „en had gaarne met Paschen naar Zee duin willen komen, maar dat kan niet." Neen, Hertha wist wel, dat dokter Van Stralen haar niet vergeten was! Als zij op de beide wandelingen in de Kerst vacantie hem niet handig ontweken was door onmiddellijk het gesprek op iets anders te brengen, dan zou hij zich reeds 'verklaard hefiben. Maar dat had zij niet gewild. Zij was met zichzelf niet in het reine. Zij wist, dat zij nem liefhad, maar zij wist ook, dat zij hem niet aanvaarden mocht. In haar woelde al die weken een strijd tusschen haar luid kloppend hart en de zekerheid, dat zij 's Heeren weg niet ging, als zij haar jawoord gaf. Met een zucht van verlichting en tevens met pijn in het hart had zij hem zien vertrek ken, na op tactische wijze zijn verzoek, haar zoo nu en dan te mogen sohrijven van de hand te hebben gewezen. Voor loopig zou zij hem niet zien. ,Met Paschen kwam hij niet, hoewel hij- er, blijkens den brief uit Rotterdam, nog wel aan gedacht had. En in den zomer zou zij maken, met vacantie te zijn, als hij -in Zeeduin ver toefde. Haar hart hunkerde er naar hem te ontmoeten, maar beter was, dat zij hem niet zag. Hertha oordeelde, dat strijd ver meden worden moest. Ais zij elkaar niet ontmoetten, dan bloedde mogelijk van beide zijden de zaak dood. En mocht Al fred (dn gedachten noemde zij hem bij zijn voornaam) dan schriftelijk een aan zoek doen, dan zou zij hem, met een bloe dend hart, schriftelijk afwijzen. Als te gen een berg zag zij er tegen op, hem te.moeten zeggen, niet te kunnen en niet te mogen, wanneer hij in haar nabijheid was. Want zij had. hem lief meit een ver terende liefde. En het mócht niet Zij mócht geen juk aangaan met een ongeloovige. Het was die strikte eisch van Gods Woord. Hertha las het lange epistel over, dat zij naar Rotterdam gchreef, om vervolgens tot een einde te komen. Even aarzelde zij: zou zij aan de Van Laansma's die als een vader en moeder voor haar waren, het geheim betreffende dokter Van Stralen toevertrouwen? Ei' was niemand, die het wist Van haar bitteren strijd wist alleen God. Maar aan niemand had zij verteld wat in haar omging. Even had zij op zekeren keer vermoed, dat mevrouw Van Leeuwen de bedoeling van Alfred doorzag en begreep, waarom hij met Kerstmis naar Zeeduin gekomen was. Maar zij kon zich ook wel veTgist hebben, want de dokters vrouw was onmiddellijk over iets anders begonnen te spreken en had nk dien tijd geen enkele zinspeling meer geuit. Nóg aarzelde Hertha: zou zij aan de Van Laansma's van haar strijd vertellen? Met zekerheid kon zij zeggen, dat Alfred van Stralen ernstig naar haar hand dong. Er was geen twijfel mogelijk. Het was hem ook niet om een flirtation te doen. Hij meende het oprecht. Hij had haar lief. En zij had hem lief. En het mócht niet Och, zij behoefde de Van Laansma's niet om raad te vragen. Dia zouden haar eenvoudig op Gods gebod wijzen. En dat kende Hertha wel. En hun van haar strijd vertellen? Och, wat kwam zij er verder mede? Dien moest zij maar alleen strijden, totja, tot wanneer? Met een energieke beweging een be weging, die zij onbewust meermalen maakte en die haar iets mannelijks gaf; die bij haar patiënten steeds achting af dwong besloot Hertha den brief: „Van mij persoonlijk heb ik niets te melden verder. Mijn gezondheidstoestand laat niets te wenschen over. De grootste vermoeidheid kan ik doorstaan. Ik kan niet dankbaar genoeg zijn, naar Zeeduin te zijn gegaan. Ex is niets, dat mij hin dert." „Een leugen, Hertha!" mompelde zij overluid. „Een schandelijke leugen, dat weet je wel!" „Het is niet geheel onmogelijk, dat ik met Pinksteren D.V. enkele dagen naar Rotterdam kom, als u mij hebben kunt. Ik zou wel langer weg kunnen, maar het liefst bewaar ik mijn vacantiedagen voor den zomer, te meer, omdat ge weer over het buitenlandsche reisje hebt geschreven. Het spreekt vanzelf, dat ik mij daarop zeer verheug. Nu, mijn lieve menschen, me dunkt, dat ge over dezen langen brief tevreden kunt zijn. Ik heb dien achter elkaar geschreven, maar moet nu spoedig op stap, om nog enkele patiënten te bezoeken. Weest Gode bevolen. Uw Hertha.'' HOOFDSTUK XIV. Een bekentenis. Toen Hertha van haai fiets-stapte, om „Repos ailleurs" binnen te gaan, kwam juffrouw Saaman haar in het voortuintje reeds tegemoet. „Er is een boodschap gekomen van mijnheer Van Binsbergen, zeide zij, „met de vraag, of je zoo spoedig mogelijk komen witt." „Is het minder met hem?'' vroeg Her tha haastig. „Dat kan ik niet zeggen. Maar ik kreeg den indruk, dat er met de boodschap wel haast was." Hertha had intusschen haar rjjwiel reeds gedraaid, (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5