een Opzichter-ïeekenaar Ligger Wegen en Voetpaden DE De Van een arm Land- en Tuinbouw. Ingezonden stukken ii$r Het beste adres voor MANUFACTUREN is dat van L. E. RIVIERE, Groote Markt, Ht>ek Gravenstraat MIDDELBURG Plan van uitbreiding. DE MUIJNCK De nieuwste Breukbandage. GEMEENTE ZIERIKZEE. Abonneert U op dit BBad. bi Z lü „De Hogerwaardpolder" TWEE Vraagt onze gratis inlichtingen HUISHOUDSTER X O U) UI Geschiedenis van Vorstin en Volk, bij gelegenheid van den 50en verjaardag van Koningin Wïlhelmina, aan de Nederlandsche jeugd verteld Prijs f G.75 Het Waterschap Uitgave van GGSTERBAAN LE C0IHTRE GOES. Nette Dienstbode, Te koop bij inschrijving, F EU I Ito nood dor tarwobouwors. Aangezien, de oogsttijd nadert en om trent plannen tot overheidssteun aan den tarwebouw nog niets wordt vernomen, heeft het Dag. bestuur van de Holl. Mij van Landbouw besloten, er bij het Kon. Ned. Landb. Comité op aan te dringen, een brief aan den minister van Binn. Za ken en Landbouw te zenden, waarin wordt gewezen op de groote wenschelijk- heid, dat de tarwebouwers spoedig we ten, of en wat zij mogen verwachten. Me nige boer verkeert reeds in zóódanige om standigheden, dat als de oogst er is hij gedwongen is, hem te gelde te maken. Het zijn vooral dezen, die vol gens het dag. bestuur spoedig geholpen moeten worden, doch als de regeering wacht met hare maatregelen, dan zullen het juist deze landbouwers zijn, die er niet van zullen profiteeren. Waarom wordt «en ernstig onderzoek naar de werking van „Matafto" geweigerd? Aan een artikel in „Hot Volk" over de bestrijding van het mond- en klauwzeer, is het volgende ontleend: De heer van den Berg, die met bewon derenswaardige hardnekkigheid den strijd voor de erkenning van zijn vinding voert, is er in geslaagd te bewijzen, dat is door bevoegden te doen vaststellen, dat zijn middel doeltreffend is. Wat ds „N.R.Ct." daarvan thans in een vijftal artikelen meedeelt is wel zóó overtuigend, dat ieder onbevooroordeelde met twee handen de gelegenheid aan moet grijpen om den heer van den Berg gelegenheid te geven ook in Nederland de uitwerking van zijn middel aan een wetenschappelijk onder zoek te onderwerpen. Wat is daar tegen? Het middel van den heer Van den Berg is een „geheim-mid del". Hij weigert de samenstelling te noe men. Uit een oogpunt van algemeen be lang is dit te betreuren; van het standpunt van den heer Van den Berg is het begrij pelijk. Onze veeartsenijkundige autoriteiten vinden in deze omstandigheid aanleiding om een ernstig onderzoek naar de wer king van „Matafto" te weigeren. Dat is erg. Nog erger is, dat zij niet schromen de regeering en de publieke opinie te mis leiden, door zich bij bet verweer tegen den aandrang tot proefneming te bedie nen van vervalschte documenten betref fende de resultaten elders met de toepas sing van dit middel bereikt. Wat de „N. R. Cl." op dit stuk nu onthult en met ge waarmerkte verklaringen staaft, is ont stellend. De eenige dagen geleden gepubliceerde weigering van de regeering om een offi cieel onderzoek mogelijk te maken, be rust op door haar deskundige raadslie den verstrekte onjuiste mededeelingan en brutale falsificaties. Dat baar actie hierop zou uitloopen, kon de „N.R.Ct." reeds in haar eerste, 8 Juni versobenen artikel voorspellen. En dit is het allerergste. De hernieuwde aandrang om met bet middel van den heer Van den Berg ook hier te lande een serieuze proefneming te doen steunde op het rapport door prof. Culebras in opdracht van de Spaansche regeering uitgebracht. Hij verklaarde o.m.: „Het is mijn overtuiging, dat men het algemeen gebruik van gezegd genees middel kan aanbevelen." De Spaansche regeering deed daarop den heer Van den Berg een bestelling van 06.000 doses 32.000 peseta's. Tot dezelfde gunstige conclusies kwa men reeds vroeger dr Poeppel, directeur van bet slachthuis te Berlijn, die met dr Windisch proeven genomen heeft te All- gau en te Techow en dr Franz Schöm- mer, die uitvoerige proefnemingen deed in Schwaben. Vóór „Matafto" spreken ook de uitkomsten van een onderzoek in Golioie. I« er, vroeg de „N.R.Ct.", na het suc ces, dat de heer Van den Berg met zijn voorbehoed- en geneesmiddel in Spanje heeft behaald, voor onze regeering geen aanleiding eens te Madrid informaties in te winnen? Waarop volgde: „Wij stellen de vragen, ofschoon wij verwachten, dat onze vragen uit Utrecht met smaad zullen worden bejegend. Zon der te weten, zonder iets te hebben ge zien of onderzocht, zal „Matafto" ander maal als kwakzalverij worden afgekeurd. Er staan immers eenige reputaties op het spel, en men zal zich dus nimmer gewon nen geven." Zoo is het gegaan. Vermoedelijk var Utrecht uit werd het „Handelsl lad" een stuk in handen gespeeld, dat door een infame tekstvervalsching, thans door de „N.R.Ct." achterhaald, het rapport van prof. Culebras tot een ongunstige conclu sie deed komen. Zonderlingerwijs heeft het „H.'bl." dit op zich laten zitten, ook nadat gebleken is, dat men het vertrou wen der redactie heeft misbruikt. Aan de regeering werd voor de beant woording der vragen van het Kamerlid Boon een verslag overgelegd van prof. Waldmann, die nimmer proeven met „Matafto" heeft genomen, doch wiens ongunstige uitspraak bruikbaar is voor de Utrechtsche heeren. Te Madrid heeft de regeering geen inlichtingen ingewonnen! Dit is een hoogst bedenkelijke geschie denis. Er is alle aanleiding om te veronder stellen, dat de heer Van den Berg een middel heeft uitgevonden, waarmee de schadelijkste en meest gevreesde plaag, die telkens weer onzen veestapel teistert, bezworen kan worden. Doch de regeering heeft den moed niet de vee-artsenijkun dige kliek te Utrecht te trotseeren, die vast zit aan het acht jaar geleden zonder onderzoek gogeven ongunstig oordeel van prof. Wester. Zij durft zelfs niet eigener beweging onzen gezant te Madrid vragen haar van de bevindingen der Spaansche deskundigen op de hooete te stellen. „Matafto" blijft geboycot. Het mond- en klauwzeer woedt onge hinderd verder. Het is op het misdadige af. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie;. H.H. Landbouwers en Veetelers. Mijnheer de Redacteur, Mag ik s.v.p. een plaatsje in uw veel gelezen blad, b(j voorbaat mijn dank. H.H. Landbouwers en Veetelers en allen die met de veeteelt ern den veehandel in aanraking komen, hebben hun hart vastgehouden, toen geruimen tijd geleden de dagbladen meldden, dat het mond- en klauwzeer in het noorden van ons land weer was begonnen. Thans, helaas on danks de vele maatregelen van overheids wege genomen, die alle weidenkenden toejuichen, is de gevreesde ziekte ook in Zeeland geconstateerd, al is het gelukkig nop „in zeer beperkten kring. In zulke omstandigheden is haast ieder neigd, te zoeken of te raden naar ver moedelijke oorzaken van overbrenging. Sommigen schromen zelfs niet, om hun vermoedens openlijk uit te spreken met een schijnbaar bewijs, hetwelk voor hun eigen gevoelen niet steekhoudend is. Door die gevoelens, die allen betrouw baren grond missen, uit te bazuinen, doen ze bewust of onbewust, de overheid on recht aan, alsof er geen controle geoefend zou worden of althans in zeer onvol doende mate. Doch wat blijkt nu bij nader onderzoek? Dat juist die persoon(en) ver gunning hebben, orn uit het besmette ge bied slachtvee onder bepaalde voorwaar den in en.s district in te voeren. Die voorwaarden zijn deze, dat zulk een dier komende uit het besmette gebied, binnen twee maal uur moet geslacht worden. Doch nu bljjkt, dat zulk een dier zelfs meer dan twee dagen over dien gestelden tijd bljjft staan, en d&t op een plaats, die toegankelijk is voor ieder, die met vee in aanraking komt, zoowel landbouwer als veehandelaar. Daar iemand van de veeartsenijkunde mij persoonlijk heeft medegedeeld, dat de besmetting zelfs kan overgebracht wor den door onze eigen kleeren,. zoo is het gevaar niet denkbeeldig, dat bezoe kers van zulk een slachtplaats, waar de bepalingen niet in acht genomen worden, de besmetting helpen 'bevorderen. Ook moet mén een zeer groote mate van ver trouwen hebben, in zulke personen, die de markten bezoeken in 'de besmette ge bieden, als zouden die ten allen tijde direct bij thuiskomst van kleeren verwis selen. Het verwondert niet, dat 'juist de zulken graag vermoedens doen rusten op anderen. Wij weten allen dat toevalligheden, en een samenloop van omstandigheden, een schijn kunnen werpen op iemand, die evenwel allen grond mist. Maar tastbare feiten 'blijven feiten. En is geen schijn maar werkelijkheid. Het is daa'rom gewenscht, dat alle land bouwers en belanghebbenden in hun eigen belang „op grond van de verklaring van een veearts, dat, zelfs onze kleeren de ziekte kunnen overbrengen, er toe mede werken, dat de bepalingen voor het in te voeren slachtvee niet in den wind geslagen worden, .maar zeer ter dege ge handhaafd. B. VAN FRAASSE, Veehandelaar. Goes, 30 Juli 1930. Wisselkoersen. Amsterdam, 30 Juli, 2.30 u. Parijs 9.77—9.78 Londen 12.09%—l'2.09y2 Berlijn 59.3559.36 Brussel 34.76—34.77 New-York 2.48%—2.48% Heden overleed tot onze diepe droefheid onze lieve Vrouw, Moeder, Behuwdmoe- der en Zuster, JOHANNA KLAASSE, geboren WIJKHUIS, in den ouderdom van ruim 73 jaar. J. KLAASSE. JOHa KLAASSE. C. SANDERSE geboren KLAASSE. D. SANDERSE L. WIJKHUIJS Pzn Vlissingen, 29 Juli 1930. Kasteelstraat 8. Verzoeke van rouwbezoek verschoond te blijven. Geen bloemen. De Burgemeester van GOES maakt bekend, dat het ontwerp van een plan van uitbreiding tot aanvulling van het „Uitbreidingsplan 1924'' met kaarten en grondteekeningen ter secretarie dezer gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd van 30 Juli 1930 tot en met 26 Augustus 1930 en dat belanghebbenden vóór 30 Augustus 1930 hun bezwaren tegen het ontwerp schriftelijk kunnen inbrengen bij Burgemeester en Wet houders. Goes, den 29 Juli 1930. De Burgemeester voornoemd, A. L. VAN MELLE. L.B. LANGE BURG - MIDDELBURG Bij den dienst der Gemeentewerken wordt tegen 1 September a.s. gevraagd, in tijdelijken dienst, bekend met waterpassen. Salaris f 180.per maand. Sollicitatiestukken op zegel vóór 15 Augustus a.s. in te zenden aan Burgemeester en Wethouders van Zierikzee. Een nette burger Dochter zag zich gaarne geplaatst als bij Heer of Dame, ook bekend met verpleging. Brieven onder letter B aan het Bur. van dit blad te Goes. :?:r--;v, "U. m Het is een lust te zien hoe graag HONIG'S pudding door de kinderen gegeten wordten geen wonder, 't is een smakelijke en gezonde lekkernij. Tracteert Uw huisgenooten morgen eens op 'n heerlijken HOMIG'S pudding CCN ECHTE 000R J. LENS Uitnemend geschikt om aan de leerlingen van Christelijke scholen ter gedachtenis te worden uitgereikt. Voor scholen welke daarover denken, present-exemplaar verkrijgbaar. Bij getallen ter verspreiding 25-49 exx, f0.55 250-499 exx. f 0.42% 50 - 99 100-249 -0.50 - 0.45 500 en meer - 0.40 (9 Burgemeester en Wethouders der gemeente ZOUTELANDE maken bekend, dat gedurende een maand van 1 Augustus tot en met 1 Sep tember a.s. in het Gemeentehuis kosteloos voor een ieder ter inzage zal worden nedergelegd een door Burgemeester en Wethouders opge maakt ontwerp van den ligger der wegen en voetpaden in deze ge meente met de daarbij behoorende kaart. Binnen vorengenoemden termijn kunnen bij den Raad dezer Gemeente schriftelijk bezwaren tegen de wijzi ging worden ingebracht. gelegen onder de gemeenten RILLAND-BATH en W0ENSDRECHT. Te pachten voor zeven j aren WEILAND, groot 92.60 Aren (2 Gem. 108 R.). liggende nabij den Ouden Kleverskerkschen Weg, in pacht geweest bij Willem Jobse. Inschrijvingsbriefjes inleveren vóór 8 Augustus, Kantoor ISAAC DE WOLFF, alwaar nadere inlichtingen verkrijgbaar. Gevraagd voor terstond voor dag, of dag en nacht, bij L. GOEMAN, M. A, de Ruijterlaan 34, Goes. HET BESTUUR van bovenge noemd Waterschap bericht hiermede, dat van de 5 geldleening A° 1924 groot f40.000 zijn uitge loot twee obligatiën ad f 1000. No. 27 en 29. Deze obligatiën zijn losbaar I Sep tember 1930 ten kantore van den Penningmeester van het Waterschap en Izaak Boasson Zonen's Bank N.V. te Middelburg. contant, van dhr, BAST. BURGER Jz., te Driewegen: 1. De Appels en Peren, wassende in den appelboomgaard te Drie wegen, in pacht bij Jan de Bue. 2. de Peren, wassende in den boomgaard aldaar, in pacht bij Mej. de Wed. Jan Bruggeman— Burger. Inschrijvingen ten kantore van No taris E. C. VAN DISSEL te Goes, tot uiterlijk 2 Aug. 1930 tot 4 uur (N .T.j WOENSDAG DE WERKL Naar aanleic den Rijksdienst ring en Arbei< heer Strijbis in „Het aantal sto jaren met georganiseerde In de meeste gc tot de vakorga deelnemen aan ring. Vandaar talleil leden de plaats vindt, bonden groote verslag wordt maatschap der eindigde voor i 19 procent van 8000 daarvan eene naar de nieuwe leden z Het totaal 274.000 277.000 289.000 306.000 328.000 Wat hebben c tributie opgebra In 1928 een b of gemiddeld f zekerde: dat is Als men bed< door de leden bijdragen opgeb ontvangt men e opzicht door de Het "jaar 192 der leden een meenten, een b< subsidie bedroe vroegeren Chr. pet. ontving, v< Behalve dit bed nog „ontvangen, vermogen, f 263 sten waren ongc Wat 'de uitke werd rond 5.1 n Dit was bijna 1927, ondanks delde aantal v< Gemiddeld weri keerd f 16.18 in f 18.45 in 1926 Ongetwijfeld is dat deze verzeke dan eenigen and leening staat de arbeiders zelf maatregelen bep doen gelden. JNfit mede eens. Er het betrachten vi boven het zoekc sociale voorzorg. Jammer, dat d steeds ontbreekt. Eveneens is 1 werkgevers niet gevolgen der wi enkele rechtsgroi om de patroons arbeiders, gesub heid, alleen de onder de zon m Behalve de u kassen f 485.000 leende voorschot Dit gold natuurli; nig kassen. Het' kassen overtrof het gezamenlijk j Hoe staat het kosten Deze kosten w vakbonden eener Gemeenten ande de vereenigingen door H. 47) Hertha las den Van Laansma's gekomen was oi iets in stond, dat den moest. Voor de zoove oogen rusten op vrouw Van Laans dokter Van Stral Hg liep op den H staande gehouden naar (Hertha) ge dus nog niet ve „en had gaarne duin willen kome Neen, Hertha w Stralen haar niet op de heide waj vacantie hem niei door onmiddellijk anders te brengen, verklaard heftben. gewild. Zij was n reine. Zij wist, da

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 4