Uit de Provincie Kerknieuws. Zoeklichtjes Onderwijs. toegewezen, m.a.w. een tijdelijke mobi lisatie van eenige ambtenaren, die alle bevoegdheden en plichten van de in spectie gedurende een bepaalde periode hebben en alleen verantwoordelijk zijn aan den inspecteur. De tegenwoordige regeling kan men dan heel goed laten vervallen. Een dergelijke opvatting huldigt ten minste het principe alles of niets. Het getuigt zeker van meer kijk op het vraag stuk, dan de veterinaire adviseurs van de regeering in massa, in jaren ooit heb ben aan den dag gelegd. Immers, waartoe dienen al die half slachtige maatregelen? Een enkel voor beeld. De openbare middelen van veever- voer moeten worden ontsmet. Doch het middel van veevervoer van den tegenwoordigen tijd, de vrachtauto, valt daar niet onder. Op een onzer groote veemarkten komt wekelijks nog geen tien procent anders dan per veeauto bin nen. Is het niet allerzotst een dergelijken maatregel nog langer in toepassing te houden? En wat voor zin heeft het eigenlijk, op honderden nalatigen en overtreders er telkens één te beboeten, terwijl men wel weet, dat dit de veehouders toch niet van hun voorzorgsmaatregelen kan af houden. Doch het zal alles nog wel ja ren zoo blijven. Het instituut, dat vee- artsenijkundig staatstoezicht heet, leeft niet meer. Het heeft zich verstard naar oude opvattingen en begrippen en het mist ten eenenmale den prikkel om zich aan te passen, zich te vernieuwen. Intusschen is de machtspositie van de veterinaire inspecteurs er in de laatste jaren nog veel grooter op geworden, se dert deze heeren ook nog belast zijn met het toezicht op de uitvoering van de vleeschkeuringswet. Tal van veeartsen in ons land hebben naast hun praktijk ook nog zoo iets van een semi ambtelijke positie met betrek king tot de vleeschkeuring. In werkelijkheid nu hebben de gemeen ten over wijziging van vleeschkeurings- diensten, aanstellen en benoemen van personeel enz. weinig te beslissen. Het oppertoezicht berust bij Ged. Staten, die den inspecteur om advies vragen. Prac- tisch gesproken komt dit hierop neer, dat de inspecteurs in laatste instantie ook nog gemeentelijke ambten van keu ringsveeartsen te vergeven hebben, waar bij dan soms de persoonlijke relaties veel gewicht in de schaal kunnen leggen. Der gelijke mogelijkheden zijn o.i. zeer ern stig. Zij tasten het interne raderwerk van onze Staatsmachinerie aan, ook al kan zooiets voor den ondeskundige nog lang verborgen blijven. Indien men dit weet, is het nog zoo ver wonderlijk niet, dat iemand als v. d. Berg dadelijk de geheele veeartsenwereld in Nederland en bloc tegenover zich heeft gevonden. Het is de gesloten hand, wel ke niet anders toegang biedt, dan aan volgelingen. In hooge mate bedenkelijk ook is het feit, dat het „Tijdschrift voor Dieren- geneeskunde zelfs geen ruimte laat voor gerechtvaardigde kritiek. En zelfs onze landbouwpers plaatst liever geen on vriendelijkheden aan het adres van onze regeeringsadviseurs. In de allereerste plaats, zoo besluit de schrijver, is noodig een reorganisatie van ons veterinairwezen, met plaats voor vrije meeningen en onafhankelijke mannen der wetenschap. DENKT OM DE RIJWIELBELASTING- PLAATJES. In tegenstelling met vorige Jaren zal de controle op de naleving der rijwiel belastingwet dadelijk na den aanvang van het belastingjaar plaats vinden. Van Vrijdag af behoort dus elk rijwiel van een nieuw belastingmerk te zijn voorzien. Men koope het dus morgen. Burgemeesters. Herbenoemd tot burgemeester van Poortvliet W. Dronkers, secretaris dier gemeente; van Tholen Mr A. J. van der Hoeven. Schepen gestrand. Gistermorgen half zeven zijn in de na bijheid van Terneuzen de Belgische sche pen „Anna" groot 650 ton en „Edouard" groot 1000 ton, geladen met kolen, toebe- hoorende aan de reederij Rooman en van Boven te Antwerpen, gestrand. Sleepbooten zijn ter assistentie uitge varen doch het mocht niet gelukken de beide schepen, die hoog liggen, vlot te krijgen. Het bleek, dat de gestrande sche pen gebroken zijn. Heden zal men met lichters trachten de lading te lossen en daarna zal wederom gepoogd worden de „Anna" en de „Edouard" vlot te krijgen. 545 A B O N N 's heeft de Goesche Radio Centrale, een reden voor U om ook een aansluiting te nemen. J. M. Pol derman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. Gisteravond heeft een bot sing plaats gehad tusschen een auto, be stuurd door een dame uit Koudekerk©, die uit de garage der firma 'Galjouw en Blaas in de Noordstraat kwam en eon door die straat passeerende vreemde auto. Laatstgenoemde auto werd van achter aangereden. Beide wagens waren vrij ernstig beschadigd. Doch persoonlijke on gelukken vielen er niet bij voor. lerseke. De kreeftenvangst gaat als reeds gemeld heel goed, alleen aan den Thoolsohen dijk minder, maar naar be neden uit aan de Noord-Bevelandschekust en onder Stavenisse en Ouderkerk© zeer goed. Vangsten van 4050 K.G. zijn geen uitzondering. Het „hoe" en „waarom" is nog niet beantwoord en do schreeuwers die riepen van uitsterven der kreeften, enz. worden wel i etwat uitgelachen. Wemeldinge. Van de zijde van het per soneel van Hoogenboezem en van der Tak wordt ons verzocht het berichtje van den motorschoencr ^Neerlandia" die in het „Oude Tongsohe schaar omhoog zou zijn geloopen, te oorrigeeren. Genoemde motorschoener Neerlandia, schipper Ielkema, was op weg van Ant werpen naar Zweden. Daar genoemd schip nog .zonder ballast voer, heeft de schip per het schip aan den grond gezet en ballast ingenomen, en is verder een eind- weegs door d© „Zeehond" van Hoogen boezem en van der Tak's bergingsbedrijf geassisteerd. Wemeldinge. In de op Maandag j.l. te Wemeldinge gehouden raadsvergadering waren alle leden tegenwoordig. Medege deeld wordt, dat Kerkvoogden der Ned. Hervormde Gemeente niet, doch het Bur gerlijk Armbestuur en de Diaconie der Ned. Herv. Gemeente wel wensohen bij te dragen in de kosten van suhsidiën aan werkloozenkassen, als gevolg van de toe treding tot de regeling vervat in het Werkloosheidsbesluit 1917. Overgelegd worden dankbetuiging van bet comité tot bestrijding der iepenziekte voor den toegezegden steun; goedgekeurde raadsbesluiten tot wijziging der gemeente- begrooting 1929 en 1930. De begrooting dienst 1931, voor den gemeenschappe- lijken keuringsdienst voor vee en vleesch in den keuringskring Kruiningen, wordt goedgekeurd. Op een verzoek van de broederschap van Ontvangers in Neder land, om de kosten van zekerheidsstelling van den ontvanger dezer gemeente te res- titueeren, wordt afwijzend beschikt. Vastgesteld worden de door den Ont vanger overgelegde staten van oninbare posten over den vorigen dienst, vermel dende een bedrag van 4.6'8, wegens ziekte en eenige posten ten bedrage van 16.27)4 wegens verleende afschrijving ter zake van schoolgeld gewoon lager onderwijs, alsmede een post van 3. als gevolg van reclame hondenbelasting. Daarna wordt aangeboden de gemeen terekening, dienst 1929, sluitende met eén ontvangst van 75507.03. en een uitgaaf van 62835.17)4, goed slot 12671.85 op den gewonen dienst, en met een ont vangst van 45045.12)4 en een uitgaaf van 47620.06, nadeelig slot 2574.93)4 op den kapitaaldienst. De rekening van het gasbedrijf wordt tevens aangeboden, sluitende met een ontvangst van 20223.89)4, en een uitgaaf van 20168.41)4, goed slot 55.48, op den gewonen dienst en met een ontvangst en een uitgaaf van 4345.op den kapi taaldienst. Tot commissie voor het nazien dezer rekening worden benoemd de hee ren A. Dominicus, J. A. Dominicus, J. Smits en P. J. J. Dekker. In de bouwverordening worden op voorstel van Burgemeester en Wethou ders, na ingewonnen advies van de Ge zondheidscommissie, ingelascbt bepalin gen betreffende bet aanbrengen van brie venbussen aan woningen. Bepaald wordt, dat bet aanbrengen van een brievenbus aan nieuwe woningen verplichtend is; voor bestaande woningen kunnen B. en W. zulks voorschrijven. Tegen stemde de heer A. Dominicus. De voorzitter deelt mede, dat in een te Goes gehouden vergadering de wensche- lijkheid is te kennen gegeven om voor de oprichting van barakken voor besmet telijke ziekten door samenwerkende ge meenten voorloopig bet oordeel van den Raad te kennen. Uit bet door den voor zitter uitgebrachte rapport blijkt, dat de gemeente Goes bereid is met de beide al daar gevestigde ziekenhuizen in overleg te treden en een kostenberekening te ma ken. Hiervoor zal bet noodig zijn, dat de gemeente Goes eenige zekerheid beeft aangaande de gemeenten op Noord- en Zuid-Beveland, 'die wenschen samen te werken. De heer Smits vertrouwt, dat naderhand vernomen zal worden, welke keuze tusschen beide ziekenhuizen is ge daan. De beer Lindenbergh meent, dat de mogelijkheid niet uitgesloten is, dat een van beide ziekenhuizen zich van mede werking onthoudt. In elk geval zal moe ten worden gewacht op het resultaat, dat de gemeente Goes met bovengenoemd overleg beeft. De beer J. A. Dominicus veronderstelt, dat beide ziekenhuizen, zoo zij niet reeds voorzien zijn, elk voor zich een barak zullen kunnen bouwen. De voor zitter zegt, dat het ook niet onmogelijk is, dat de gemeenten naar keuze zullen bijdragen aan het ziekenhuis, waaraan de voorkeur wordt gegeven. Spr. zegt, dat thans hier een regeling geldt, die des tijds is getroffen met een ziekenhuis te Vlissingen. De beer A. Dominicus vraagt of bet niet wenschelijk is, alvorens ver dere stappen te doen, om naar de door het ziekenhuis te Vlissingen gestelde voor waarden te informeeren. De voorzitter zegt, dat het in de gegeven omstandig heden zijns inziens wenschelijk is te kun nen beschikken over een inrichting te Goes. De heer A. Dominicus acht de tegen woordige communicatiemiddelen geen be zwaar meer voor vervoer naar Vlissingen. De heer Lindenbergh meent eveneens, dat het zijn nut kan hebben om met het Vlissingsc'he ziekenhuis alsnog in corres pondentie te treden. De heer J. A. Domi nicus verklaart het eens te zijn met den voorzitter, die aan Goes de voorkeur geeft. De heer Lindenbergh zegt, dat de voorwaarden van het ziekenhuis te Vlis singen belangrijk beter zullen moeten zijn. zullen ze te aanvaarden zijn. Met alge- meene stemmen wordt besloten aan de gemeente Goes toezegging te doen, dat de gemeente Wemeldinge in principe be reid is mede te werken aan gemeenschap pelijke oprichting van bovenbedoelde barak(ken). Bij de rondvraag wijst de heer A. Do minicus op de door hem in de vorige ver gaderingen aangewezen gevaarlijke ijzeren punten van hekwerken en op de wensche- lijkheid om het urinoir in het plantsoen aan de Wilhelminastraat van tijd tot tijd te doen schoon maken. De heer Hooge- steger zegt, dat dit geregeld geschiedt. De voorzitter zegt overweging en voorziening toe. De heer J. A. Dominicus geeft in over weging om ten behoeve van het vreem delingenverkeer een wegwijzer te doen plaatsen aan den Hoogenweg, begin Ruis- weg, aangevende de richting Kattendijke over den zeedijk. De beer Dekker wijst er op, dat de Shell Mij. dit veelal op eigen kosten doet. De beer Smits meent, dat ook aan den ingang van den Reepweg een wegwijzer behoorde te staan. Kruiningen. Dinsdagavond had een vergadering plaats in het Hotel „De Ko renbeurs", ter bespreking van het a.s. Oranjefeest. De besturen der Buurtver- eenigingen alsmede de muziek-, zang- en gymnastiekvereenigingen waren alle op gekomen. De voorzitter de Buurt Markt, de heer J. J. v. Dijke, stelde voor den Burgemeester te benoemen als voorzitter van de feestcommissie. Onder applaus nam deze zijn benoeming aan. De hee ren J. v. Diike, H. C. Baarens en A. Kos- tense werden bereid gevonden als resp. vice-voorzitter, secretaris en penning meester op te treden. De voorz. wijdde eenige waardeerende woorden aan de overleden heeren J. Kos- tense en P. Witte, die hier noode zullen gemist worden. Lijsten zullen ter inteekening worden ingezonden, terwijl staande de vergade ring reeds f90.50 bijeenkwam. Voorloo pig werd besloten het feest te vieren op Woensdag 3 September. In de volgende vergadering wordt het programma vast gesteld, waarvan nu reeds genoemd wer den: Schoolfeest, Muziek-, Zang-, Gym- nastiek-uitvoeringen, Wedstrijden in en met versierde tilbury's en rijwielen, Vlie gerwedstrijd, openluchtfilm, terwijl in den voormiddag een kerkdienst overwogen wordt. Uitslag der kringwedstrijden van Burgerwachten, Kring Z.-Beveland, ge houden op de scherpbanen alhier en Nisse, op 26 Juli. Klasse Veteranen: Kruiningen 261 pun ten in 132 seconden; Wemeldinge 245 p. in 141 sec.; Goes 235 p. in 153 sec. A-klasse: Nisse 260 p. in 130 sec.; Krui ningen 251 p. in 143 sec.; Waarde 243 p. in 150 sec.; Kloetinge 231 p. 152 sec. B-klasse: lerseke 257 p. in 169 sec.; Kloe tinge 239 p. in 182 sec.; Heerenhoek 236 p. 183 s., Nisse 221 p. in 176' s., Hein- kenszand 218 p. in 172 sec., Ovezande 197 p. in 190 sec. C-klasse: Driewegen 236 p. in 200 sec.; lerseke 229 p. in 197 sec.; 's Heerenhoek 226 p. in 211 sec. Hoogste korpsschutters Veter, kl.: v. d. Peijl, Kruiningen 55 p. 29 sec.; A-kl.: M. Bos, Nisse 57 p. 29 sec.; B-kl.:'I. Daane lerseke 55 p. 35 sec.; C-kl.: A. de Munck, Driewegen 57 p. 42 sec. Vrije baan: 1. J. Rouw, Goes 89; 2. G. Schardus, lerseke 89; 3. de Jonge, Kloe tinge 87; 4. v. Koeveringe, Waarde 86; 5. M. Jansen, Goes 86 p.; 6. J. Kosten, lerseke 86; 7. Buteijn, lerseke 86, 8. J. Kole, Waarde 85. Koudekerke. Hedenmorgen geraakte een vrachtauto uit Zuid-Beveland, die bij de werkzaamheden aan den weg gebruikt wordt in een sloot. De kraanwagen der firma Louisse uit Middelburg was spoe dig ter plaatse en bracht den wagen weer op het droge. Deze bleek niet bescha digd te zijn. Terneuzen. Dinsdagavond kwamen be stuur en leden wederom bijeen, om plannen voor de winkelweek nader onder de oogen te zien. De voorzitter, de heer A. v. d. Bruele, deed mededeelingen, waaruit bleek, dat zich bereids een 60-tal winkeliers voor deelname hebben opgegeven. De winkel week zal van 2530 Augustus gehouden worden; bizondere attracties worden er aan verbonden, met circa 75 prijzen voor het publiek. Men verwacht veel bezoek, inzonder heid ook van buiten de stad. Tot Dinsdag a.s. is er nog gelegenheid, zicih als deel nemer op te geven. Zierikzee. Aan de „N. Rott. Crt." ont- leenen wij, dat van een vergadering, wel ke de Vereeniging van burgemeesters, secretarissen en ontvangers van Schou- wen-Duiveland te Haamstede had belegd, vertegenwoordigers van de Holland- sche Combinatie een landbouwkongsi met kapitaalkracht en van de K.L.M. gebruik gemaakt hadden om iets -te ver tellen van hunne plannen, teneinde daar na onder hun leiding een excursie te maken naar den Westeren Ban van Schouwen. De heer Brouwer gaf een uiteenzetting van de wijze, waarop de combinatie het land van den Wester Lichttoren in cultuur zal brengen. Op gemakkelijke financieele voorwaarden zul len bekwame tuinders grond kunnen ver krijgen voor den teelt van fijne groenten, vruchten en bloemen. Ook zullen er op het duinlandschap ten westen van 'den Lichttoren kleine villa's verrijzen, terwijl tevens een modern badhotel op het pro gramma staat. Daarna vertelde de heer Margadant van den K. L. M. van de toe komstige luchtvaartverbinding, die zoo wel passagiers als tuinbouwproducten naar Rotterdam en Engeland zal vervoe ren. Het wordt de kortste luchtvaart route ter wereld, n.l. in 10 minuten van den Lichttoren naar Rotterdam. Het gezelschap begaf zich vervolgens in auto's langs een zeer goeden straat- en grindweg naar den Wester Lichttoren, waar men eerst het vliegterrein in oogen- schouw nam, vervolgens den tuingrond die met de nieuwste machines wordt be werkt, terwjjl ook kennis werd genomen van den reeds ontworpen verbindingsweg naar Renesse. Plan is, dat op 1 Mei 1981 de vliegroute wordt geopend. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oostkapelle, P. N. Tons- beek te Kamperland. Bedankt voor Amsterdam, Mr N. G. Veldhoen te Voorburg. Geref. Kerk. Beroepen te Opperdoes, M. B. v. 'tVeer, cand. te Goes. Te Zuid-Beijerland, H. H. v. Kapel te Kooten. Te Amersfoort, S. Wouters te Dronrijp. Aangenomen naar 's Graveland, P. Boes te Beetgum. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Aalten en te Ede, N. Brandsma, cand. te Arnhem. Borsselen. Bij de gehouden stemming voor een notabel der Ned. Herv. Kerk (vacature dhr A. Minderhoud) werden uit gebracht 33 stemmen. Hiervan verkregen J. Blok Jz. 14 stemmen, Fr. Walhout Jacz. 9 st.; en enkele anderen ieder 1 stem. Herstemming zal plaats hebben tus schen J. Blok Jz. en Fr. Walhout Jacz. De Protestanten bemoei lijkt. Men schrijft aan de „Standaard": Naar we vernemen, heeft de burgemeester van Antwerpen, Frans van Cauwelaert de Protestantscbe marktprediking op het grondgebied van Antwerpen verboden. Deze tijding is in Protestantscihe kringen met diepe teleurstelling ontvangen, te meer, omdat, wat de Antwerpsche burge meester doet, toonaangevend is voor bet gansche Vlaamsche land. We hadden dezen maatregel van Frans van Cauwelaert, die in Holland vele vrien den telt, niet verwacht. Wel wisten we, dat deze burgemeester Roomsch-Katho- liek is, doch we meenden ook, dat hij voorstander van gewetensvrijheid was. Voorzo'over ons bekend, hebben de Pro testantscihe marktpredikers geen aanlei ding t.ot klachten gegeven. Ze hebben bij de straatprediking meer hun kracht ge zocht in de prediking van het Evangelie, dan in het aanvallen of afbreken van de Roomsch© Kerk. Relletjes kwamen hoogst zelden _voor, zoodat voor een politie maatregel geenerlei aanleiding bestond. De Belgische grondwet waarborgt de vrijheid van godsdienst, en we vragen ons tevergeefs af, hoe deze burgervader, dezen maatregel daarmee kan rijmen. De Roomsch© processie beweegt zich vrije lijk op Antwerpsche straten en voor Pro testanten is marktprediking do eenige wijze, waarop ze publiekelijk kunnen ge tuigen. Is het daarom billijk, dat de Protestan ten in België met de communisten over één kam worden geschoren? A1 g. Synode der Ned. Herv. Kerk. In de zitting van gisteren werd tot lid van de commissie voor" de jeugd diensten, wegens het overlijden van ds Jongebreur benoemd, ds Van Lokhorst te Hilversum. Tot lid van de commissie vo-or de Bui- tenlandsche Kerken prof. dr Slotemaker de Bruine. De heer Tijssens brengt rapport uit over een verzoek van den W ereldbond der Kerken, afdeeling Nederland, in zake de pesolutie betreffende het'Kellogg- pact. Met betrekking tot dit verzoek is er een meerderheid en minderheid in de commissie. De commissie is eenparig van oordeel, dat alles moet worden gedaan, wat den vrede kan bevorderen', maar een deel van de commissie is van oordeel, dat de Kerk zich niet moet begeven op het terrein van de overheid en dat er omstandigheden kunnen zijn, waarin men met alle kracht ook met de wapenen, zijn recht of zijn vaderland zal willen en moeten verdedigen. De meerderheid wil de gevraagde in stemming betuigen en daarvan de Kerk in kennis stellen door ©en brief te rich ten tot de kerkeraden ter afkondiging in de gemeenten. Qp minderheid stalt voor te berichten, dat de Synode geen vrijheid vindt aan bet verzoek te vol doen. In de discussie wordt opgemerkt, dat elke oorlog uit den booze is, en dat de Kerk zich daartegen moet uitspreken. De Kerk mag niet afzonderlijk blijven staan. Als de bonafide pogingen niet zijn ge daan, dan moet de Kerk spreken. Andere leden wijzen er op, dat men hier a priori gaat uitspreken, wat de Ker!k zal doen. Hoe kunnen wij uitspreken, dat de bonafide pogingen zijn mislukt. Wij zitten niet in 'de kabinetten der regeerin gen. Ook wordt gewezen op het chauvi nisme, dat rtch bij de regoering zal aan sluiten en dus baat een dergelijke uit spraak niets. Met 10 tegen 9 stemmen wordt de conclusie van de meerderheid verworpen. De beide prae-adviseurs wa ren voor, de secretaris tegen. Voor de meerderheid stemden: Eilerts de Haan, Ohlen, Van der Veen, Niemeijer, Van Kre velen, Van Zwet, Gremer, Boonstra en Brandligt. Er tegen waren: de vice-presi dent, Barbas, Van Loo, Sneep, Van Oeve- ren, Van de Meene, Tammens, Bloem, lessens en de president. Prof. Knappert brengt rapport uit over Te Sneek hebben de voorstanders van de openbare school een paar dagen ge leden den Zondag misbruikt, om te ageeren tegen de finanoiëele gelijkstelling van openbaar en bijzonder onderwijs. Erg verstandig is dat zeker niet. Dat de heeren „frontmakers" graag de gelijkstelling ongedaan zouden maken, en het bijzonder onderwijs weer onder het juk brengen, is te verstaan. Het is de eenige manier om den ondergang van de openbare school zooal niet te voor komen, dan toch te vertragen. Maar onbegrijpelijk is, dat men voor het propageeren van dergelijke van be krompenheid en onvrijzinnigheid getuigen de maatregelen juist den Zondag uit kiest en daardoor al meer meehelpt, om het Christelijke volksdeel, dat men zoo graag voor de openbare school zou win nen, van die propaganda afkeerig te maken. Dat schijnt het noodlot te zijn, dait nu eenmaal op de openbare school rust. Het zijn de „frontmakers", die er voor zorgen, dat het front der tegenstanders wordt versterkt. Het zijn de bouwers, althans die zich als zoodanig presenteeren, die het sterkst de afbraak bevorderen. OPMERKER. het verzoek van het Internationaal Ver bond tot verdediging van het Protestan tisme, afd. Nederland, om daarvan lid te worden. De oommissie van rapport is verdeeld. De meerderheid wil er zich bii aansluiten, omdat het hier geldt de verdediging yan het Protestantisme. De minderheid wil bet niet, omdat dat ver bond zich allerlei uitingen kan veroor loven, waarmee de Synode niet kan in stemmen. Met 11 tegen 8 stemmen wordt de conclusie van de meerderheid aange nomen. De kerkcent. In „Ons Lamp je" schrijft Ds J. W. P. Ie Roy, Ned. Herv. predikant te Sloterdijk o.a. het volgende: „Zondag op Zondag wordt onze eere- dienst ontwijdl Gelukkig niet alleen in onze Gemeente maar met ons in tal van andere plaatsen. Ik weet niet of gij aan die ontwijding meedoet, maar wanneer gij niet behoort tot de allerarmsten en des Zondags met een paar centen stevig in uw handen weggedrukt in des Hee ren Huis zit, zoo ontwijdt gij den dienst des Heeren. Een cent, een paar centen geef je aan niemand meer, zeer zeker niet als uiting der dankbaarheid aan den hoogen God. Waar werkelijk dank baarheid in 't hart woont, daar wordt niet gevraagd „met hoe weinig kan ik toe!" maar wel: hoeveel kan ik missen!" lerseke. De voordracht voor hoofd Openb. School no. I alhier luidt: M. J. Steketee te lerseke en A. Berkbey te Hoek van Holland. Schooltoezicht. Bepaald is, dat de inspectrice mej. M. M. A. Michels wordt belast met het toezicht op de scho len voor huishouden, landbouwhuishou- den, vrouwelijke handwerken, maatschap pelijk werk en de cursussen op dit ge bied, al of niet aan deze scholen verbon den zoomede op het leerlingstelsel op het gebied van huishouden, vrouwelijke hand werken en maatschappelijk werk in Z.- Holland, Utrecht, Zeeland, Noord-Brabant en Limburg. Geslaagd voor examen nuttige hand werken de dames C. J. Guiran, Zuid- zande; M. J. van Houte, Oostburg en C. W. Tonsbeek, Kamperland. Minister Terpstra. Het Wieekbl. wijst er op, dat er nog be vrijdt een beschouwing aan „de eerste ronde" van minister Terpstra. Het Weekbl. wijst er op, dat er nog be trekkelijk weinig daden te releveeren zijn uit dit eerste jaar, om dan te vervolgen: Wü bedoelen hiermede niet, iets denigree- rends te zeggen, want het is tot op zekere hoogte begrijpelijk, dat een pas opgetreden minister niet dadelijk belangrijke en voor de toekomst vèr dragende besluiten kan en wil nemen ten aanzien van de vele vraagstukken, die een minister van Onderwijs in onzen tijd vóór zich vindt. Een korte tijd van bezinning en rustig overleg is hierbij wel noodig en ons onderwijs zal hiermede ook gebaat zijn, doordat het zich dan niet plotseling overvallen ziet met be slissingen, die blijkbaar zoo oppervlakkig voor bereid en ondoordacht afgekondigd worden, dat de uitvoering moet worden opgeschort en eerst na belangrijke wijziging hiertoe kan worden overgegaan. We hebben van deze soort van wetgeving in de laatste jaren krasse staaltjes gezien I W© prijzen het in den minister, dat Z.Exc. niet geschroomd heeft, zoo noodig, in te grijpen in het werk van zijn voorganger, om op bovengeschetste wijze tot stand ge komen besluiten tegen te houden. Wij denken hier aan de als 't ware bij verrassing ver schenen. Kon. Besluiten van 8 Juni 1929 tot vaststelling van het reglement en het pro gramma voor de eind-examens der H.B.S. A. en B. Zooals bekend, heeft de minister de uitvoering van het besluit ten aanzien van de H. B. S. een jaar opgeschort en de groote uitbreiding, die aan de macht der „deskun digen" aanvankelijk gegeven was, ongedaan gemaakt en bovendien zich in verbinding ge steld met de leeraarsorganisaties om advies te ontvangen omtrent de regeling van het

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2