No. 253 Woensdag 30 Juli 1930 44e Jaargang gevraagd. Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Soes Belgisch Geld id. \NB0D. Menwagen, id Fbinder, Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröie Dit nummer bestaat uit 2 bladen. EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Land- en Tuinbouw Belangrijkste Nieuws. tegen voordeelige koersen bij artet. 8.05 oneert. Ox .2.50—2.30 en soli. „La Pé- solisten. 50 Orkest viool en zo-sopraan, acert. 8.35 est en so- van Port l I Beiawan. iant. ltar. ?ort Said. Marseille. JICHT. ,n 30 Juli: telijke tot Westelijke nbuien en r. uur: uitsluitend GS wordt men kleine ns 5 regels italing AALBERG, lentveld bi] Aug. een G. v. g. g. v. d adres. 1 SJE. in 6 tot 8 uur. tationsweg 2, 2 de ENDE, lippen, irdstraat 28, 100. Wijnpeen- den. Te zien JEKE, A 278, P: I h u I s, uis. Geschikt op drukken ules", M'burg. Biggekerke. AAGD: >ijkhool en t. Middelburg. P ruil. akerij, Abeele. VISSER Jz.. 235.—. louwmachines, 1, Middelburg. >n van Extra ladreuzel (geen sgehakt f 1.- VERHAGE, elburg. Vleesch. 1.—, Gehakt ïeuzel 80 cent, t, alles p. K.G. Viele, M'burg. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44453. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f Losse nummers Prijs der Advertentifin; 1—4 regels fl.20, elke regel mees 30 et. Bi] abonnement belangrijke korting. En onze Regeering? Het feit dat onze land- en tuinbouw door de protectionistische maatregelen van Duitschland in hun bestaan worden bedreigd, is oorzaak geweest, dat men in landbouwkringen maatregelen over weegt om zich hiertegen te weer te stel len. Dit verdient toejuiching. Maar hieruit vogt niet, dat de Re geering op dit gebied niet een taak zou hebben. Uit Berlijn wordt gemeld, dat de Zweed- sche regeering zich officieel met de Duit- sche regeering in verbinding heeft gesteld, om de ook Zweden bedreigende gevaren af te wenden. Een stap die door de Zweedsche pers met groote voldoening werd begroet. De vraag dringt zich op: wat wordt er ten dezen opzichte door onze Regeering gedaan Dat zij zonder meer zou toezien, dat belangrijke takken van volksbestaan wor den^ genekt, kan niet worden aangeno men. Al hoort men op dit gebied vreemde dingen, „ongelooflijke dingen denk aan de mond- en klauwzeerbestrijdinghet is toch niet denkbaar, dat de Regeering, waar onze land- en tuinbouw in hun bestaan dreigen te worden getroffen, met de handen over elkaar zou blijven zitten. Alleen, men hoort er niets van. Het blijft zoo akelig stil. Het blijkt niet naar buiten, dat de Regeering haar beschermend schild over de bedreigde takken van volksbestaan opheft. De overstrooming in Br.-IndiS. Tengevolge van de overstroomingen is de toestand in Shikarpur en Sind "bijzon der ernstig. Op sommige punten staat het water 15 voet hoog. 'Gisteren werd de gevangenis ontruimd en werden 600 gevangenen naar Hyde rabad overgebracht. 5000 werklieden zijn dag en nacht be zig met het dichten van de scheuren in de dijken van kanalen en rivieren. De crisis in Egypte. In den loop van het debat in het En- gelsche Lagerhuis over Egypte, in ver band met de discussies over de begroo ting voor buitenlaridsche zaken, verklaar de Mac Dönald, dat hij Eigypte er op ge wezen had, dat, wanneer wijziging van de constitutie ten gevolge zou hebben, dat de stand van zaken in verband met de handhaving van de orde in dat land slechter zou worden, en het leven en bezit der vreemdelingen gevaar zouden loopen, de verantwoordelijkheid van En geland, ingevolge de bepalingen van de wet op de orde, de regeering zou nood zaken tusschen beide te komen. De werkloosheid in Duitschland. De rijksspoorwegen zijn met de Duit sche regeering overeengekomen, dat zij, teneinde het economische leven te hel pen en de werkloosheid te bestrijden, op drachten zullen verstrekken tot een be drag van 350 millioen mark. Een gedeelte der benoodigde middelen zal gevonden worden door het plaatsen van schatkistwissels, terwijl ook voor 'n gedeelte reeds bij voorbaat beschikt zal woiden over de middelen, welke anders in 1931 voor opdrachten beschikbaar zou den worden gesteld. De opdrachten zullen worden verstrekt, zoodra de noodige voorbereidingen zijn getroffen met de fabrieken, aan wie de opdrachten verstrekt zullen worden, oven eenstemming zal zijn bereikt over de prijsverlagingen, welke door de spoor wegen worden verlangd. Men verwacht, dat door deze maatre gelen in de laatste maanden van dit jaar werk zal kunnen worden verschaft aan 180.000 arbeiders. De verkiezing in Canada. Op het oogenblik zijn de uitslagen der parlementsverkiezingen in Canada voor 222 van de 245 districten bekend. De conservatieven hebben tot nu toe 136 zetels verkregen, dus de absolute meer derheid. In het oude kabinet hadden zij slechts 90 zetels. De liberalen, die in het oude parlement 132 zetels bezaten, hebben tot hu toe slechts 85 zetels gekregen. Voorts z'ijn 16 zetels bezet door candidaten van drie kleinere partijen. Die nederlaag der liberalen wordt voor al geweten aan de economische crisis, die op het oogenblik in Canada heerscht. In het bizonder maakt men er de liberale regeering een verwijt van, dat zij de be moeilijking van den Clanadeeschen invoer in de Vereenigde Staten door de jongste Amerikaansehe tariefverhooging niet met overeenkomstige scherpe maatregelen be antwoord heeft. De conservatieven hebben hiervan ge profiteerd en tijdens de verkiezingscam pagne toegezegd, dat, indien zij aan het bewind komen, een belangrijke verhoo ging der invoerrechten zal plaats heb ben. De Russische Invoer in de Ver. Staten. De beweging tegen den invoer van Russische goederen in Amerika neemt steeds grootere afmetingen aan en wordt niet alleen door verscheiden senatoren maar ook door den vice-president van den bond van Amerikaansehe vakvereeni- gingen gesteund. In regeeringskringen wordt echter ver klaard, dat er van een algemeen verbod voor den invoer van Russische goederen geen sprake kan zijn. Wel worden alle maatregelen genomen, om te verhinderen, dat Russische goe deren tegen dumpingsprijzen in de Ver eenigde Staten worden ingevoerd. Zoo is onlangs het invoerrecht voor Russische lucifers met 50 pCt. verhoogd, omdat gebleken is, dat hierbij dumping plaats had. Het lossen van de schepen met hout en cellulose is niet toegestaan, om dat op grond van getuigenverklaringen vastgesteld is, dat gevangenen meege werkt hadden bij het laden van de sche pen. Zoolang dit echter voor andere goe deren niet bewezen is, bestaat er geen aanleiding om een invoerverbod voor alle Russische goederen uit te vaardigen. Intusschen heeft ook de .groote pers haar aandacht aan deze kwestie gewijd, en in de bladen wordt algemeen het standpunt ingenomen, dat het in Rus land geldende productiestelsel alle vrij heid van concurrentie belet, zoodat de invoer van Russische goederen in het nadeel van de Amerikaansehe industrie is. Bij deze anti-Russische beweging heb ben zich reeds ongeveer een millioen leden van vakvereenigingen aangesloten. Reeds thans eischen dezen een invoer verbod voor alle Russische invoerpro ducten, die op de Amerikaansehe markt aan dumping onderhevig zijn. Het import-verbod voor hout wordt overigens door de Amerikaansehe haven autoriteiten serieus nageleefd. In verschei dene Amerikaansehe havens o.a. nog gis teren te New-York werd Russischen sche pen het lossen belet Een flnanciëèl schandaal. De „Deutsche Allgem. Zeitung" meldt uit Stockholm, dat de Zweedsche v-ereeni- ging voor vrede en arbitrage in beroering is gebracht door een financieel schan daal. Verschillende aanhangers hadden aan de Stockholmsche afdeeling bedragen ge schonken tot een som van 43.000 kronen, waarvan een fonds was gevormd, terwijl de leiders de rente moditen gebruiken. De leiders gebruikten ook, ondanks de waarschuwingen van de beheerders van het fonds, h^t fonds zelf, zoo'dat de be heerders ten slotte hun toevlucht moesten nemen tot publiciteit. Gebleken is, dat het geheele fonds is opgebruikt, terwijl er een schuld is van 57.000 'kronen. De dceaanvlucht van een Engelsch luchtschip. Zooals reeds gemeld, is het Britsche luchtschip, de R 100, gisterochtend om kwart voor vier van Cardington vertrok ken voor de reis naar Canada. Aan boord van het schip bevinden zich 44 personen en wel 32 manschappen, vijf officieren en zeven passagiers, die als officieele waarnemers dienst doen. Als commandant fungeert eskaderleider R. S. Booth. Het vertrek van het luchtschip werd bijgewoond door een groot aantal toe schouwers, die den geheelen nacht te Cardington waren gebleven, om getuige te zijn van het vertrek. Ook talrijke of ficieele personen woonden het vertrek van het luchtschip bij'. Men verwacht, dat de R 100, die voor vjjf dagen levens middelen en 2000 liter water aan boord heeft, het traject in ongeveer 60 uur zal afleggen. Die weerberichten zij!n over het alge meen gunstig. Over het verloop van den tocht zul len voortdurend draadlooze berichten uit gezonden worden, doch de golflengte van de radio-installatie van het schip wordt geheim gehouden. Massa-vlucht,,van Italianen uit hun land. Reeds sedert het begin van den zomer maar vooral de laatste dagen, trekken voortdurend groepen Italianen, die over de bergpassen Zwitserland binnenkomen, hun land uit. Het zijn allen vluchtelingen, die zich aan het fascistisch regiem willen onttrekken. De mogelijkheid om op normale wijze de grens te passeeren en Italië te ver laten ontbreekt geheel. 'In de afgeloopen weken zijn meer dan "500 Italiaansche emigré's die op deze wijze de grens over kwamen, door Zermatt getrokken. Vol gens de Alpengidsen treft men in elke pas tusschen Italië en het Zwitsersche kanton Tessino groepjes van twintig, veer tig en zestig Italianen, die^ dikwijls on bekend met de gevaren van de Alpen, de kogels der Italiaansche carabinieri en de gevaren van gletschers en kloven trot- seeren om het Zwitsersche grondgebied te bereiken. Soms weten de Italiaansche grenswachten een geheele troep aan te houden, die dan naar Italië wordt terug gevoerd, soms ook worden vluchtelin gen in het gezicht van de Zwitsersche grens neergeschoten, maar naar schat ting zijn reeds tusschen de 20.000 en 30.000 Italianen op deze wijze de grens gepasseerd. In het algemeen worden hun door de Zwitsersche autoriteiten weinig moeilijkheden in den weg gelegd, mits zij maar zoo spoedig mogelijk Zwitser land weer verlaten. D>e meeste Italianen zetten dan ook via Zermatt hun reis naar Frankrijk voort. Korte Berichten. De prins van Wales vertrok gister middag per vliegtuig naar België, waar hij de gast zal zijn van het Belgisch Koninklijk Huis en een bezoek zal bren gen aan de tentoonstellingen te Antwer pen en Luik. De metaal-industriëelen gaan te Ber lijn voort met het aankondigen van ont- sltÈg. Naast de reeds genoemde vijf fir ma's hebben weer drie firma's, n.l. die van Schwarzkopf, Löwe en Carl Flohr, tien procent van het personeel ontslagen. MacDonald heeft officiëel medeger- deeld, dat de conservatieven en liberalen zullen worden uitgenoodigd 'tot deelne ming aan de ronde-tafel-conferentie inzake Britsch-lndië De voorzorgsmaatregelen tegen com munistische betoogingen ,op 1 Augustus zullen in Parijs bijzonder streng zijn. Be halve de politie en 'de garde republicaine zullen ook jroepen van de garde mobile uit de provincie dienst doen. De kleinste wanordelijkheid zal worden onderdrukt, de kleinste volksverzameling zal worden verspreid, en' in geen enkel openbaar lokaal mag een bijeenkomst worden ge houden. Het Russische blad Prawda deelt mede, dat de Russische ijzer- en staal industrie 200 Duitsche ingenieurs en 1000 van de beste Duitsche vakarbeiders heeft in dienst .genomen voor de staal- en ijzer-fabrieken in Sovjet-Rusland. Het aantal werkloozen in Engeland bedroeg 21 Juli ,1.972.700, of 32.834 meer dan de voorafgaande week. Een zandzuiger in bet Erie-meer is vóór de kust van Duinkerken, in den staat New-York, vergaan. Vijftien leden der bemanning zijn omgekomen; zes zijn gered. Henry Ford zal in September voor het eerst naar Duitschland komen. Hijl wil er de passiespelen te Oberammergau bij- wonen en den bouw van zijn nieuwe fabriek in Keulen in oogenschouw nemen, die in 8 èi 5.0 maanden gereed moet zijn. Nederlandsche oorlogsschepen te Antwerpen. Gistermorgen te 10.30 ,uur is op de reede van Antwerpen aangekomen het Nederlandsche eskader, bestaande uit de oorlogsschepen Heemskerk, Witte de With, G 9 en 0 10, dat in de haven zal ver toeven tijdens de Nederlandsche week der tentoonstelling. Op de kade wachtten lui tenant-generaal Ver Eecke, majoor Godeau alsmede kapitein Adriaanssen en de con sul-generaal van Nederland, de heerRuys, Niettegenstaande een hevige regenbui viel was er veel publiek aanwezig op de wan- delterrassen. Bij het aanleggen van de Jacob van Heemskerck speelde de muziek kapel de Brabanconne. De torpedojager Witte de With, legde nevens het slagschip aan, terwijl de onderzeeërs O 9 en O 10 er nevens gemeerd werden. Na het leggen der brug steeg luitenant-generaal Ver Eecke en kapitein Adriaanssen onmiddel lijk aan boord, waar zij werden verwei komd door admiraal Quand. Na hun ver trek was het de beurt aan consul-generaal Ruys, die met 15 kanonschoten verwel komd werd. Later begaf admiraal Quant zich naar het provinciaal bestuur en het stadhuis om de gebruikelijke beleefdheids bezoeken af te leggen bij de heeren gou verneur baron Holvoet en burgemeester van Cauwelaert. Dies middags brachten de gouverneur en de burgemeester een tegenbezoek aan de Nederlandsche schepen. Gisteravond werd den officieren der Nederlandsche oorlogsschepen door den gouverneur der provincie een feestmaal aangeboden, gevolgd door een danspartij. De kosten van wegenonderhoud. Het dag. bestuur van de Holl. Mij. van Landbouw beeft twee commissies benoemd, één voor N.- en één voor Z,-Holland, die in studie zullen nemen de wjjze, waarop de kosten van het we genonderhoud worden gedragen, speciaal met het oog op de vraag, of de landbou wers en de plattelandsbevolking niet on. evenredig zwaar worden belast. Tevens beeft het bestuur tot het Kon. Ned. Landbouw Comité het verzoek ge richt, aan deszelfs leden te verzoeken, een dergelijk onderzoek te doen verrich ten in de overige provincies. De terugkomst van de Koninklijke iamllle. Nader wordt gemeld, dat de Koningin, de Prins en "de Prinses a.s. Donderdag gezamenlijk in Nederland zullen terug- keeren van hun buitenlandsche reizen. De Prins zal echter eerst naar het Koninklijk Paleis Het Loo gaan. Denzelf den middag vertrekt hij naar Soestdijk, waar de Koningin en de Prinses dan inmiddels zijn aangekomen. Radlo-omroepcontroleurs. Bij beschikking van den minister van Waterstaat zijn met ingang van 1 Augus tus 1930 voorloopig voor één jaar benoemd tot radio-omroep-controleurs: R. D. Bouma, gep. O.I. ambtenaar te Den Haag; G. J. Landweer, oud-inspecteur der gemeentelijke belastingen te Amsterdam, wonende te Soestdijk; J. J. Robitsch, ambtenaar P.T.T., op wachtgeld te Haar lem. Uitvoer van eieren. Vorige week werden naar Engeland uitgevoerd 8.508.000 eieren. Als bijzon derheid kan worden gemeld, dat een jaar geleden in denzelfden tijd werden uitge voerd 2.560.000 eieren. De landbouwcrisis. Aan het Kon. Ned. Landbouw Comité is door de Holl. Mij. van Landbouw ver zocht, een onderzoek in te stellen naar quaesties, die voor alle provincies van gelijk belang zijn, zoo b.v. de dumping onzer artikelen en over het vóór en te gen van fiscale invoerrechten op artikelen als vleesch, aardappelen, enz. Dultschlands graanbouw. Een Wolff-bericht meldt, dat de met granen beteelde oppervlakte in Duitsch land dit jaar 111/2 millioen H.A. be draagt, daarvan is 7 millioen H.A. broodgraan, de rest haver en gerst. De totale oppervlakte die met granen is bezaaid, is pl.m. 10 pet grooter dan vorig jaar. Binnenland. Twintigjarig bestaan der Chr. Kweek school te Middelburg. Nederlandsche oorlogsschepen naar Ant werpen. Terugkeer der Koninklijke familie. Buitenland. Vlucht van Italianenen uit hun land. Actie tegen invoer van Russische produc ten in Amerika. Werkloosheidsbestrijding in Duitschland. Verkiezingen in Canada» DE BESTRIJDING VAN HET MOND- EN KLAUWZEER. Er is in verschillende bladen den laat- sten tijd veel geschreven over het middel van den Berg tegen het mond- en klauw zeer, dat door de betreffende autoriteiten in ons land zou zijn genegeerd. In verband hiermede werd door de „N. R. Crt," gewezen op de h.i. allerbe- denkelijkste toestanden op veterinair ge bied in Nederland. Naar aanleiding daarvan schrijft thans ,een practiseerend veearts" aan genoemd blad o.m.: Gij zijt thans aan de wortels van h e t k w a a d, en ik zou u willen aanspo ren uw strijdlust nog wat paraat te hou den. Er kan en moet nog veel meer ge zuiverd worden op dit gebied. In dit verband meen ik uw aandacht te moeten vestigen op een ingezonden stuk „Mond- en klauwzeerbestrijding", voorkomende in het „Tijdschrift voor Diergeneeskunde" van 1 Juli 1930, blad zijde 799. Deze regelen kunnen den buitenstaan der wel eenig idee geven van de m.i. ge heel nuttelooze manier van mond- en klauwzeerbestrijding, zooals deze door de veterinaire inspecteurs nu al jaren wordt voorgestaan en gehandhaafd. Dat het hier wel degelijk om de hee ren en niet om de koeien gaat, hoop ik u hierna te kunnen aantoonen. Wij lezen daarin onder meer: Nu kent de Veewet nog „plaatsvervan gers". Maar dat plaatsvervangerschap heeft hoegenaamd geen beteekenis meer, omdat men öf elk enveearts als plaats vervanger heeft aangesteld, öf „plaats vervanger" en „geëxamineerd veearts" precies gelijk behandelt en dus doet, alsof het plaatsvervangerschap niet be staat Feit is, datden inspecteurs hier de vrije hand wordt gelaten. Nu weer eens maakt de inspecteur van zijn plaatsver vanger gebruik, een volgende maal ne geert hij dit instituut, wat voor den be trokken veearts onaangenaamheden met zich mede brengt, hetgeen uit het inge zonden stuk ten duidelijkste blijkt. Nu deze heeren zich echter blijkbaar niet meer aan de bepaling van de Vee wet hebben te houden, is bij wijze van spreken het hek van. den dam. Naar wil lekeur kan de inspecteur zijn gunsten (en 's rijksgelden) onder practiseerende veeartsen in zijn gebied uitdeelen en dit kweekt natuurlijk een zekere mate van afhankelijkheid, maar bovenal de nei ging om zich aan den bestaanden toe stand te houden, zich daarbij neer te leggen. Geen zelfstandig denkend veearts in Nederland ziet meer eenig heil in de toe passing van de thans geldende regee- ringsmaatregelen. Doch men laat het lie ver zoo maar loopen, „om der wille van de smeer", zulks tot groot ongerief van veeteelt en veehandel. De inzender schrijft verder: Maar wel zou ik in tijden van dreigend veeziektengevaar bepaalde centra willen zien aangewezen als tij delijk plaatsvervangende inspectieplaat sen en waarvan dan de dierenarts ook tijdelijk een vee-opzichter als hulp kreeg

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1