No. 252 Dinsdag 20 Jnli 1930 44o Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes Van een arm dorp, dat rijk werd Belgisch Geld LU ad Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrêle Buitenland. FEUILLETON. Belangrijkste Nieuws. tegen voordeelige koersen bij bemachtigen nark. daarop naar D-trein naar en autot om igen. an zijn pa» raarschuwde raliea onder- ig aan geld iobnreau ge- skentenia af- «g de bank 'bedien- e 20-jarige aideela van B. in Den van ocnge- anderhalf Lministratie en niet te optellingen le kas kun- n volledige •geld had een foto- *ekocht en s gemaakt. ,uto aan ge- Et hij nog tan gesloten n het pand verdieping erduisterda amgkamer". 'gd, dat de ieping had e heeft hij le patroon ping gratis NEN IN and biedt, tot lachen chreeuwer, van Wijn- geciteerd. eenmaal ige landen, ahoofd op of meer jkheid. mmunisme elen,, half S.D.A.P., stische be- ker dédain kr.", voor waarlij kste sk, te veel ekenen en respect te m millioen lO.OOO, de een 60.000 de beide de onder- unisme in roert, aan andsarbei- de hoofd- uitoefent, probleem, het com- dan tien. ;ort? toch ook snnis, heb- ijewistisch door zijn evigt zich elen over loodlottige :aam maar jke begin- ndermijnt. poogt op ;h terrein et daarbij it bestaat, verige en >erd over ntaire ka- ministerie kan steu- zou doen lahkomen. ngen ver wat doet lemens te in of meer rvoor we it, of lie- Tagea, of ngen zjjn, i houding twet, het r sociaal- ,r De Vis- zij weze misslag gretigheid verkeerde rden ver. praatjes, slown, zjj n Neder. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers 10.05 Pr ij s der Advertent.tëns 1—4 zegels i 1.30, elke regel meer 30 et BIJ abonnement belangrijke korting. Het Suikerwetje. In het „Politiek Economisch Weekblad" wordt door A. de Graaff vrij scherpe cri- tiek uitgeoefend op het door de Tweede Kamer aangenomen wetsontwerp tot hef fing van een compenseerend invoerrecht op sommige soorten suiker. Hij noemt het ontwerp ontijdig, omdat de boeren er pas het volgend jaar ten volle van kunnen profiteeren, terwijl de toestand dan weer geheel anders kan zijn en onvolledig, o.a. omdat als men den bietenverbouwers gaat steunen, ook de andere land- en tuinbouwers recht op steun kunnen laten gelden. Terwijl toch de suikerprijs in verhou ding tot het jaar 1925 is gedaald tot op 52 pet., is die van tarwe gedaald op 54.7 pet., van gerst op 43.6 pet. en van rogge op 39 pet. Die boeren, die deze producten verbou wen, hebben dus evenveel recht op steun. Wordt deze steun verleend, dan gaan we „hoogst bedenkelijk voort op de glad de helling van het protectionisme" en worden deze boeren niet gesteund, dan is er het groote gevaar, dat een verplaat sing van de productie van onzen land bouw het gevolg zal zijn, wat dan tevens een op peil houden van den suikerprijs zal verhinderen. Een ander bezwaar <lat de schrijver aanvoert is dit,' dat hier weinig met de belangen van de overzeesche gewesten rekening is gehouden, terwijl toch de sui ker in het economisch leven van Indië een minstens even belangrijke plaats in neemt als de bietsuiker ten onzent. Verder wijst de schrijver er op, dat nu ruim een half jaar geleden een accijnsver laging tot stand kwam, .waarvan men hoopte, dat daardoor de consumptie wat sterker zou toenemen. Maar nu wordt door dit wetsontwerp de helft van de verlaging weer teruggenomen, waarvan het gevolg zal zijn, een verminderde stij ging van de suikerconsumptie ten na- deele van hen, voor wie dit ontwerp als steun bedoeld is. De schrijver betoogt voorts, dat dit ont werp niet aan het doel kan beantwoorden omdat vergrooting van de productie en zoodoende verslechtering van den toe stand er het gevolg van zal zijn, terwijl hij eindelijk als zijn meening uitspreekt, dat dit ontwerp in strijd is met de con ventie van Genève. Eigenaardig is wel, dat ook hier weer gezegd wordt, dat de bezwaren tegen het initiatiefvoorstel-v. d. Heuvel veel minder groot zijn dan tegen het aanhangige ont werp. Die opvatting is meer verkondigd. En toch zal het eind van de zaak wel zijn, dat dit ontwerp wordt aangenomen, terwijl het voorstel-v. d. Heuvel de eind streep niet kon halen. .Intusschen is dit zoo langzamerhand wel duidelijk geworden, dat onze boeren verstandig zullen doen, van de werking van dit ontwerp niet te groote verwach tingen te koesteren. Als er verbetering in den toestand komt, dan zal dat waarschijnlijk meer zijn ondanks dan door het suiker wetje. door H. Kingmans. 46) En tem slotte, wat de zegeningen be treft, nog iets over mijn vriend Krijn Vermeulen, den schipper van de red dingsboot. 'kHeb wel eens verteld, hoe er bij hem, die van jongsaf beter ge weten heeft, weer een vragen naar God .kwam. Hij heeft trouw gelezen in den j Bijbel. En het gevolg? Begin Februari zag ik hem op een Zondagmorgen plotse ling achter in de kerk vanv Landdorp! De laatste Zondagen komt hij er zelfs tweemaal I Onze God is een wonderlijk God! Voor overmoed worden wij echter wel bewaard. Want al mocht ik tot nu van zegen en vriendschap gewagen, er is hier ook vijandschap. En dominé Misset ver wacht daarvan toeneming, als er in het te stichten lokaal openlijk diensten ge houden worden. Van dominé Van Laan hebben wij niet den minsten last. Het schijnt hem in het minst niet te deeren. En dokter Van Leeuwen blijft bij zijn stereotiepe op- Complot tegen den Deenschen Koning? De „Liberté" bevat een bericht uit Ko penhagen, omtrent een mislukte poging, die gedurende de feestelijkheden ter vie ring van het duizendjarig bestaan vain het IJslandsche parlement te 'Reijkjavik zou zijn ondernomen om een. aanslag te plegen op het leven van den Deenschen koning. Reeds te Kopenhagen had de koning verscheidene dreigbrieven ontvangen, waarin hem werd aangeraden het feest niet te gaan bijwonen. Deze correspon dentie werd in handen van da Deensche politie gesteld, die te zamen mat da IJs landsche politie een onderzoek instelde, dat tot resultaat had, dat te Reijkjavik de schrijvers en afzenders van de brieven werden ontdekt en kort voor het begin der feesten werden gearresteerd. Niette min ontving de koning nogl den dag vóór zijn vertrek een waarschuwing om' zich niet in te schepen. Gedurende de geheiele reis naar IJsland werd de koning verge zeld door twee der bekwaamste Deanscihe en twee Engelsche detectives, die speciale opdracht hadden te letten op verdachte vreemdelingen, die dicht in de buurt van den koning zouden komen. Weldra werd de aandacht der politie mannen op IJsland getrokken door twee jongelui, die zich herhaaldelijk in de om geving van de Koninklijke tent bewogen. Toen op den dag, dat de koning zijn rede hield, deze jongelui zich wederom op alle mogelijke ipanieren in de nabijheid van den koning trachtten te dringen, besloot men hen te arresteeren. Er warden: geJa- den revolvers op hen gevonden, alsmede eenige handgranaten. Zij hadden hun in trek genomen "!n een der vela tenten van de tentenkampen, die speciaal voor het herbergen van de vele duizanden uit verschillende deelen der wereld voor het bijwonen der feestelijkheden naar IJs land gekomen, waren opgeslagen. Bij on derzoek in hun tent werd een helsche machine gevonden, waaraan de ontsteker echter nog ontbrak. In stilte werd het onderzoek voortgezet, met het gevolg, dat twee andere mannen, en een vrouw eveneens warden gearres teerd. Het houden bekende persoonlijk heden zijn, die in het officiëele en open bare leven van IJsland en zijn hoofdstad een leidende rol spelen. Zij' schijnen lid te zijn van een IJslandsche partij:, de „Vrijheidspartij", die den bes taanden band die IJsland nog tot 1943 aan Denemarken bindt, wil verbreken, en in het .algemeen tel anti-Deensch is. Voorts zouiden deze lieden in contact met Deensche commu nisten en zelfs met Moskou staan. De duurte In Frankrijk. Voortdurende stijging. In geheel Frankrijk zouden de prijzen merking dat de menschen er niet slechter van worden. Maar den notaris vertrouw ik niet. hoewel hij zeer vriendelijk is. Het is echter een nederbuigen.de vrien delijkheid die mij bepaald niet aanstaat I En dan zijn er nog een paar liberale boeren zoogenaamde kerkvoogden (men zou hen beter kerkverwoester kunnen noemen!) die in de gaten moeten worden gehouden. Eén van de ergste is Van Dalen, wiens naam ik zooeven al heb genoemd in verband met de moeder van Kees, mijn verlamden vriend. Deize Van Dalen schijnt er practijken op na te houden, die in de duisternis moeten worden uitgevoerd, omdat zij het daglicht niet kunnen verdragen. Ik zeg: s c h ij n-t er op na te houden, want er is nog geen enkel bewijs. En hiermede kom ik tot een onaange naam deel van dezen uitvoerigen brief. 'kHeb even getwijfeld, of ik het wel zou schrijven, maar het best lijkt mij, om het tóch te doen. Verleden week Zondag keerde ik des avonds terug van Landdorp. Uit de kerk. waar het, bij hooge uitzondering, des avonds dienst was geweest 'kWas op de fiets. 'tWas aardig donker, want er was geen maan. Na den dienst had ik nog even een praatje bij dominé Misset gemaakt, zoodat bet wat laat was ge worden. Maar dat was niets bijzonders. van het brood van Zaterdag j.l. af met ongeveer een zesde verhoogd worden. Ook het vleesch is duurder geworden. Op grond hiervan heeft de Fransche regeering maatregelen getroffen, om te voorkomen, dat de prijzen yan meel en brood nogmaals zullen stijgen. Het was namelijk te voorzien, dat deze prijzen! nogmaals verhoogd zonden worden. Communistisch gestook. De protestbeweging tegen den Joonsaf- trek voor de bijdragen voor de sociale verzekeringen breidt zich in het Noorden van Frankrijk nog steeds uit. De vakvereenigingen van communis tische richting trachten hiervan1 te profi teeren en houden betoogingen yoor een algemeene staking. In de meeste steden is daarom het houden van optochten en vergaderingen onder den blooten hemel verboden. Het aantal stakers in de textiel-industrie bedraagt 12380, terwijl het totaal aantjil arbeiders in deze industrie 12529 be draagt. De staking breidt zich uit tot Saint Quentin. Korte Berichten. Volgens berichten uit Moskou is de sovjet-regeering na het laatste partij-con gres er toe overgegaan, scherpere maat regelen te nemen om de bedrijven co öperatief te doen leiden. Het Engelsche luchtschip R 100 zal, nu de proefvlucht van Zaterdag goed geslaagd is, spoedig starten voor de eerste vlucht over den Oceaan naar Canada, indien de weersomstandigheden gunstig zijn. Gisternacht heeft een wervelstorm, gepaard met hagelbuien, boven Adriano- pel gewoed. Talrijke huizen werden ver nield. De telefonische verbindingen zijn verbroken. Er vallen geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Uit Sevilla wordt gemeld, dat zeven filmacteurs tijdens het vervaardigen van een filmopname van een stierengevecht in de arena door een stier werden aan gevallen en min of meer ernstig werden gewond. De stad Conway behaalde gisteren het record, de heetste plaats in de Ver- eenigde Staten te zijn. De thermometer wees, naar officieel werd vastgesteld, 113 graden Fahrenheit aan. De Oostkust der Vereenigde Staten wordt door een nieuwe hittegolf bezocht, zoodat weer temperaturen van 43 graad Celsius zijn geregistreerd. Verschillende districten worden ook door een groote droogte bedreigd, zoodat de oogst reeds aanmerkelijk schade heeft geleden. De Engelsche onder-minister voor buitenlandsche zaken zeide gisteren in het Lagerhuis dat de Hooge Commissaris in Egypte op 23 Juli had gerapporteerd dat er geen verdere ongeregeldheden waren voorgevallen. Er waren 279 politieagenten gewond, 26 burgers werden gedood en 204 gewond. 'kHeb dien weg meermalen des avonds laat gefietst. Vlakbij Zeeduin evenwel sprongen op eens twee mannen uit het struikgewas en vóór ik ook maar ©enigszins van mijn grooten schrik bekomen was, was ik van de fiets gesleurd en kreeg ik een paar slagen in het gezicht. Natuurlijk rk(a ik luide om hulp. Ik kon niets an ders vermoeden, of de beide mannen hadden mij met oneerbare bedoelingen aangerand. Gelukkig bleek dat niet het geval te zijn. Want weldra hoorde ik één van hen zeggen: „Ziezoo, vrome, fijne zuster, voorloopig laten wij het hierbij. Als je niet maakt, dat je _spoedig voor goed van Zeeduin verdwijnt, zal je nader van ons hooren. Van je femelarij zijn wij hier niet gediend". Toen begreep ik, waarom zij zoo handelden. Hij was echter nog niet geheel uitgesproken, of ik hoorde de. bekende stem van Krijn Vermeulen (hij wordt op het dorp nooit anders genoemd, dus doe ik 'took maar), die schreeuwde: „Wat is hier aan de hand?" Hij was toen de kerk in Land dorp uit was, onmiddellijk naar huis ge- loopen en nog onderweg, toén hij mijn hulpgeroep vernam. Qlp i'zijn geschreeuw verdwenen de beide mannen1 ijlings in de duisternis van den avond. De schip per schrok natuurlijk geweldig, toen hij zag, dat het op mij gemunt was geweest. DE BOYCOT VAN DTJITSCHE GOEDEREN. De boycot-kwestie in verband met de maatregelen van Duitschland tegen onzen land- en tuinbouw, begint al meer de aandacht te trekken. Ook de Nederl. Vereen, voor Vrijhan del heeft blijkens een dezer dagen ver schenen vlugschrift deze zaak in het oog gevat. Aan bedoeld vlugschrift is het volgende ontleend: „Men tracht in Duitschland door het heffen van steeds hoogere invoerrechten onze landbouwproducten te weren, en dat terwijl wij in 1929 voor f 456.000.000 naar dat land uitvoerden, en voor f842.000.000 uit dat land betrokken. Nu de zaken zoo staan, dienen wij ons ern stig af te vragen, of wij niet verschillende artikelen evengoed uit andere landen, welke een veel ruimer standpunt innemen tegenover onzen invoer vari landbouw- Eroducten, kunnen betrekken. Wij be oeven dan de artikelen, welke wij noodig hebben niet door een invoerrecht duurder te maken, en bereiken toch dat het land, dat onzen uitvoer tegenwerkt, zeer ge voelig wordt getroffen. Wij hebben dan tegelijkertijd de voldoening, dat wij niet zijn genoodzaakt te grijpen naar het tweesnijdende zwaard, dat men actieve handelspolitiek noemt. Tot heden merkt men er echter weinig van, dat men zich afvraagt, uit welk land de benoodigdheden voor land- en tuin bouw worden betrokken. In dit opzicht mogen wij wel eens een voorbeeld aan Denemarken nemen, waar een doelbe wust streven merkbaar is, orn naar dat principe te handelen. De schampere toon, waarop de Duitsche landbouwpers zich over die beweging uitlaat, is wel het beste bewijs, dat men het gevaar, dat daarin voor Duitschland schuilt, terdege inziet. Het verdient ernstige overweging, ook in ons land die richting uit te gaan. Ge woonlijk laat men zich bij den aankoop van een ploeg, een maaimachine, enz. totaal leiden door den dorpsleverancier. Heeft die Duitsche werktuigen, dan koopt men Duitsch fabrikaat, heeft hij Engel sche machines, dan gebruikt men machines van Engelsche origine. Van een vergelijking tusschen de machines van verschillende herkomst is vrijwel nooit sprake. Het is alles sleur. „In en Uitvoer" van 19 Mei geeft daarover een typisch voorbeeld voor den in- en uitvoer van suikerbietenzaad. Door het hooge invoerrecht, dat Duitschland de laatste jaren van suikerbietenzaad en van suiker heft, is uitvoer naar dat land van die twee producten niet meer moge lijk. Mede door de bescherming, welke de Duitsche verbouwer van suikerbieten ge niet, zjjn de prijzen van suiker lang zamerhand zoo ver gedaald, dat van een loonende cultuur in ons land niet meer kan worden gesproken. Onze verbouwers van suikerbieten zijn daarom sedert 1926 doende bescherming te verkrijgen tegen de ongelijke concurrentie uit het buiten land. Het wetsontwerp tot het heffen van Met enkele woorden, ik was zeer ont daan, bracht ik hem op de hoogte van het geval en ook van de bedoeling van den aanval. Hij knerste met de tanden; ik kon het hooren, zóó duidelijk was het Met z'n beiden zijn wij toen verder gegaan en onderweg verklaarde hij, zoo goed als zeker te weten, wie één van de beide aanvallers was. Dat zou dan1 een knecht van Boer Van Dalen geweest zijn, vermoedelijk door zijn baas opge zet, de .aanranding te doen. Krijn Vermeulen was zoo goed als ze- ker van zijn zaak, maar natuurlijk ont breekt elk bewijs. Ik wilde en wil er trouwens toch .geen werk van maken. Op handslag heeft de schipper mij beloofd, dat hij met geen woord over 'het ge beurde reppen zou. Op die verzekering kan ik aan. Mejuffrouw Saam an. weet het natuurlijk, want geheel overstuur en met bloed op het gelaat kwam ik thuis. Ook dominé Misset heb ik op de hoogte gesteld. Verder weet niemand op bet dorp het, behalve dan de twee aanranders en mogelijk Boer Van Dalen, wanneer deze werkelijk de hand in het spel gehad heeft Den dokter he!? ik den volgen den dag ontloopen. Anders zou hjj na tuurlek hebben gevraagd naar de schram men op mjjn gezicht. Het spreekt van- zelf, dat ik, zoolang het niet behoorlek licht is des avonds, dezen weg niet meer Binnenland. Grootsche ontvangst van den Oceaan vlieger Van Dek. De boycot van Duitsche goederen. Buitenland. Complot tegen den Deenschen Koning? Adrianopel door een tornado geteisterd. een compenseerend invoerrecht op som mige soorten suiker is daarvan het resultaat Terwijl in ons land de laatste jaren meer suikerbietenzaad wordt ver bouwd, dan in éigen land kan worden ge plaatst, gaan de suikerfabrieken door met groote hoeveelheden zaad uit- het buitenland speciaal uit Duitschland te betrekken. Terwijl in 1929 geen korrel suiker en zaad naar Duitschland is ge gaan, kwam er uit dat land 407 ton (of 2/j yan den geheelen invoer) suiker bietenzaad. Wij dienen ons ernstig af te vragen, of wij hierin geen verandering moeten brengen. Anders kunnen de telers van suikerbietenzaad met evenveel recht om bescherming gaan vragen." Het Hdbld merkt hierbij op: De Vereenigihg bad klaarblijkelijk nog geen kennis genomen van het definitieve besluitvan den Alg. Ned. Zuivelbond, om tot een boycot van Duitsche artikelen over te gaan. Wat het suikerbietenzaad betreft, zal het ons benieuwen, welke houding de Bond van Coöp. Suikerfabrieken en de Centrale Suiker-Mij, de eenige importeurs immers van dit product, thans zullen aannemen; zij kunnen te gemakkelijker tot een boycot van Duitsch zaad over gaan, omdat hun hoeren in1 de eerste plaats zulk een besluit zouden toejuichen en in de tweede plaats, omdat de verbou wers in de meeste gevallen niet eens weten, waar het zaad, hun door de fa briek ontsmet en wel verstrekt, überhaupt vandaan komt. Déérom: er moet duide lijke taal worden gesproken. De jongste aflevering van het weekblad „Butter- und Fettwarenverkelir", vermeldt uitvoerig de boycot-actie van den Algem Ned Zuivelbond en de gronden, waarop deze berust. Het blad wijst er dan in een redactioneel artikel op, dat de gang van zaken absoluut verkeerd is en waar schuwt tegen ratificatie van het Duitsch- Finsche verdrag, de oorsprong van alle kwaad. Wij vernemen voorts nog, dat van een in werking treden der invoerrechtverhoo- loop of fiets en dat ik ook verder de voorzichtigheid in acht nam. Intusschen zien wij uit dit voorvai, hoever het met de vijandschap tegen God en Zijn Woord gaan kan. Ik bid Hem, mij te bewaren voor meer dergelijke aanslagen. Dominé Misset is het niet met mij eens, dat ik de zaak niet wil laten onderzoe ken. Ik heb hem moeten beloven, dat ik, wanneer er onverhoopt weer iets mocht gebeuren, hem onmiddellijk op de hoogte zal stellen, opdat hij er werk van make. „Wij leven in een vrij land", zeide hij, „en behoeven ons niet te laten ringe- looren; er is nog recht en wet". Natuur lijk is dat juist, maar ik ben bang, dat bij een politioneel onderzoek de vijand schap ,nog meer zal toenemen, terwijl Ds M. juist beweert, dat de publieke opinie op het dorp zoo vóór mij zal zijn in zulk een geval, dat men mij dan wel van het lijf zal blijven. Ik wil hopen en bidden, dat mij niets meer overkomt. Het werk opgeven is natuurlijk uitgesloten. Hiermede heb ik van alles een getrouw verslag gegeven en geloof ik niet meer, dat er nog wat te schrijven valt." i nM i11.- mi\ (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1