Gemengd Nieuws. dwur op 'dien dag, na da opaning ran de Kamers der Staten-Generaal, op het Huis ten Bosch aan H.M. zal worden gebracht. Korfbal. Stand der zomercom petitie Z. K. B.: Zeelandia I: 5, 5, 0, 0, 10, 2,—, 36—5; Dos 4, 3, 0, 1, 6, 1.50, 21—12; Elto 4, 2, 0, 2, 4, 1.—, 21—12; Vios 8, 3, 0, 6, 6, 0,75, 22—42; Zeelandia II 5, 0, 0, 5, 0, -, 2-31; A.s. Woensdag 7 uur te Kloetinge Elto Dos, a.s. Zaterdag 5.30 u. te Middel burg DosElto. Boulevardloop te Vlissin- g e n. Zaterdagmiddag had onder zeer groote belangstelling van sportliefhebbers en nieuwsgierigen te Vlissingen de twee de Boulevardloop plaats over een afstand van 3600 M., uitgeschreven door de Vlis- singsche athletiekvereen. Marathon. Precies te 4 uur lostte de luitenant ter zee, die op het oogenblik de onder-com mandant der marine, den heer Gregory verving, het startschot en zetten de 35 deelnemers zich bij hotel Brittannia in gang om den geheelen boulevard tot bij het standbeeld van de Ruijter af te loopen en denzelfden weg weder terug te keeren. Het was na ongeveer 10 minuten, dat de loopers weer goed in het zicht waren en als eerste passeerde J. Arnold van B. A. G. te Breda na 11 m. 21 sec. de eindstreep, hij werd daardoor winnaar van den Miss Blanche wisselbeker, de medaille van den burgemeester van Vlis singen, een gratis reisje naar Engeland, met een der Zeeland-booten en een doos Ringers chocolade. i Verleden jaar behaalde A. A. W. Wolf van Hellas te Utrecht den eersten prijs en dus den beker in 11 m. 22 sec. Thans moest deze zich met den tweeden prijs tevreden stellen met 11 min. 21.3 sec. De derde prijs kwam aan een Zeeuw, n.l. A. Kambier van E. M. M. te Middel burg, die 11 m. 42.4 sec. maakte. Vierde was 'J. Hoogweg van Hellas, Utrecht, 6e I. Lefeber van Maraton, 6e G. v. Borgen van Marathon, 7e W. F. Schmidtke van A.V. 1923, Amsterdam; 8e W. Swint van Marathon, 9e J. v. d. Does van Olympia te Vlaardingen, 10e J. Haitsma van A.V. 1923; lie J. Janse van E.M.M., 12e J. O. Compeer van Hellas, 13e P. Zuidweg van E.M.M., 14e J. Lijssen van E. M. M. en 15e G. J. Aerssens van Marathon. De vereenigingsprijzen werden gehaald door Hellas te Utrecht, een wisselbeker van het gemeentelijk badbedrijf met 13 punten de eerste; Marathon Vlissingen met 19 punten de tweede; E.M.M. Mid delburg met 27 punten de derde, en de Zeemacht te Vlissingen met 84 punten de vierde. Verder werden nog extra-prijzen be haald door A. A. W. Wolf een Miss Blan- che-horloge; door A. Kambier een jaar abonnement „Revue der sporten" voor den eerst-aankomenden Zeeuw en een medaille uitgeloofd door den heer O. Sinke, oud-leider van Marathon voor den eerst-aankomende dier vereen, na de prijs- winnenden, door E. Boogerd. FRISSCHE LUCHT op alle plaatsen met slechten reuk bij gebruik van een LOZON-apparaat (f 1.50). J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Verplaatst met ingang van 2 Aug. a.s. de besteller W. D. Dansen van Am sterdam postkantoor naar het post-, tele graaf- en telefoonkantoor te Goes. De Belgisch© Jeunesses Na tionalisten op de Westerschel- de. Het s.s. „Friesland" met naar schat ting een zeventig Belgische jongelui aan boord, is Zaterdagmorgen ongeveer half twaalf op het Nederlandsch gedeelte der Westerschelde gekomen. De boot heeft geen Nederlandsche haven aangedaan en is door de Wielingen naar Zeebrugge gevaren. Ook de terugreis is volbracht, zonder dat een Nederlandsche haven werd aangedaan, of een andere handeling, die op .©en betooging leek, werd verricht. Bij Kon. besluit is benoemd tot grif fier bij het kantongerecht te Hoorn mr P. B. Gos, thans griffier bij het kanton gerecht te Neuzen. Middelburg. Zaterdag zijn hier enkele verkeersongelukken voorgekomen, waar van dat in de Langedelft wel de meeste materieele schade, maar wonder boven wonder geen persoonlijke ongelukken ten gevolge had. Een auto der firma van Gend en Loos had goederen gelost bij de firma Larsen. Toen de chauffeur ver der wilde rijden, moest hij eerst iets aan den motor nazien, omdat de starter weigerde. Plotseling zette de auto, waar van de remmen blijkbaar niet voldoende waren vastgezet zich in beweging en reed eerst den hardsteenen paal op den stoep van de woning der familie de Brakke stuk, daarna moesten de heide rijwiel- rekken op den stoep van den nieuwen lunchroom van den heer Oosterhuis het ontgelden, vervolgens vernielde de auto het zonnescherm van den heer Verhoog en een ruit in de luifel aldaar. De auto, die zonder bestuurder was, kwam nog even in aanraking met een andere auto, die daar stond en reed toen dwars de straat over recht op den winkel van de firma Helder af. Gelukkig wist juist bij tijds de chauffeur in de auto te sprin gen en het stuur te grijpen en den wa gen tot stilstand te brengen. Het mag - eker een groot geluk worden genoemd, dat geen voorbijgangers zijn getroffen. Een tweede verkeersongeluk had _plaats op den Noordweg, waar een jongen van een wagen viel en een 25 meter door een der wielen werd meegetrokken. Hij bekwam gelukkig geen ernstige verwon dingen. Een derde ongeluk had plaats op het stationsemplacement bij het gebouw deT veilingsvereeniging. Daar ging een jon gen op een motorrijwiel zitten en gaf blijkbaar te veel gas, zoodat hij met het rijwiel tegen goederenwagens aan reed en vrij ernstig aan het been ver wond werd opgenomen. De collecte voor het Gesticht voor alleenstaande blinden te Wolfheze, heeft alhier ruim f201 opgebracht. Vlissingen. Buitengewoon groot was do belangstelling Zaterdagmiddag bij het te water laten van het nieuw© motormail schip „Dempo" van den Rotterdamschon Lloyd. Niet alleen uit Vlissingen zelf, doch ook uit Middelburg en Souburg wa ren honderden met trams en autobussen naar hier gekomen. Precies op tijd kwam er beweging in het schip en statig gleed de machtige stoomer onder het gejubel der menigte in zijn element. Toen het schip in het water kwam,werd dit door cfen hevigen druk opgestuwd tot op de kade. Het was ©en indrukwekkend schouw spel dat steeds groote aantrekkelijk heid voor duizenden blijft behouden. Goes. Men heeft op Zuid-Beveland naar schatting ongeveer 1 millioen K.G. kruis bessen aan de struiken laten hangen, omidat de prijzen de kosten van het pluk ken niet goedmaakten. Bij de militaire gasschool is na gunstig afgelegd examen geslaagd voor vaandrig met bestemming om nader te worden benoemd tot reserve-luitenant gas- officier, onze stadgenoot de heer H. J. in Buren. 's-H. Abtskerke. In de Raadsvergadering van Zaterdagnamiddag waren afwezig zonder kennisgeving de heeren Tolhoek en van Weele. De heer Luteijn kwam gedurende den loop der vergadering. De bouwverordening, nieuw ontworpen en bij de raadsleden gecirculeerd heb bende, gaf tot geen opmerkingen aan leiding. Ze zal in de volgende vergade ring definitief worden vastgesteld. De gemeenterekening werd aar boden met een nadeelig slot van f53.51, zijnde in ontv. f 16.493.97, in uitg. f 16.547.50. Daarna werden behandeld en vastge steld de rekeningen van het alg. armbe stuur over 1929 en de begrootingen voor 1931. Zij luiden: 'sH. Abtskerke ontvang f 5813.56, uitgaaf f 5076.85, goed slot f 736.71. Sinautskerke ontvang f 7029.72, uitg. f 14.753.17, nadeelig slot f 7723.55, veroor zaakt door beduidenden grondaankoop. Baarsdorp, ontvang f2773.26, "uitgaaf f 1718.60, goed slot f 754.66. Begrootingen voor 1931: 'sH. Abts kerke ontv. en uitgaaf f 7093.58, Sinouts- kerke ontv. en uitg. 4919.45L/2, Baarsdorp ontv. en uitg. 'f3227.92. EUewoutsdijk. Zaterdag werd door de Handboogsociëteit „Zorgvliet" het jaar- lijksch© concours gehouden. Daaraan werd deelgenomen door 15 vereenigingen met 57 schutters. Benevens de gewone prijzen, werd ook verschoten de wisselbeker der Vlissingsche vereeniging, omdat te Vlis singen daarvoor geen gelegenheid meer bestaat. Deze beker werd voor de 2© maal gewonnen door G. Verheijke Jzn van „Zorgvliet". Verder was de uitslag als volgt: A. A. Geense van „Zorgvliet", den hoofdvogel; G. Verheijke Mz.. van ld. Ie klep; Jac. Smallegange Az. van ld. 2e klep; 1. van Wijinigen, van Id. zijvogel; P. Knuijt van „Oefening en uitspanning" te Vlake. zijvogel; Jac. van Doorn Mz van „Zorgvliet" hoofdkal; J. Koopman van „Soranus" te Heinkenszand, hoofdkal; Jac. van Doorn, voornoemd kleine kal en P. P. Stouthamer van. „Zorgvliet" kleine kal. Wolfaartsdijk. Vrijdagavond hield de afdeeling van de Z. L. M. Landbouw en .Veeteelt alhier ©en vergadering, ter bespreking van den gezamenlijken ver koop inzonderheid van zaaizaad en poot- goed. Door den secretaris der afdeeling werd een overzicht gegeven van hat aan tal H.A. dat werd aangegeven ter keuring voor zaaigranen. Een uitvoerige bespre king volgde. Door het bestuur werden enkele mededeelingen gedaan over de werkzaamheden van een dergelijk© geza menlijk© verkoopvereeniging te Axel. Algemeen werd veel gevoeld voor het aanschaffen van een reinigingsmachine, ten ©inde wat zuiverheid betreft, met bet best© voor den dag te kunnen komen. De secretaris, dhr G. Remij'nse, stelde zijn schuur beschikbaar als plaats voor de reinigingsmachine en het schoenen van het graan. Daar de vergadering slechts matig .was bezocht, zal in een volgende vergadering over 14 dagen over een en ander nader worden beslist. Vrijdag schrok een span paarden van den landbouwer Reinierse alhier van eien vrachtauto. De dieren kwamen in ©en sloot terecht, waaruit een hunner leven loos werd gehaald. Waarde. In de op Vrijdagnamiddag ge houden vergadering van den Raad dezer gemeente, werd de rekening over 'het dienstjaar 1929 aangeboden: den gewonen dienst met in ontvang een bedrag van f37.736.09, uitgaaf f 32518.75V2, batig slot f 5217.33V2. Voor den kapitaalsdienst ont vang f20.292.70, uitgaaf f20.269.43, batig slot alzoo f23.27. Daarna sluiting. Wemeldinge. üe voatbalvereen hg S. M.I.T. II en III speelde 'Zaterdag op het veld in den ouden polder gecombineerd tegen V.D.O. I. te Kapelle. De uitslag was 21 in het voordeel van S.M.I.T. Zaterdagmiddag is de motorschoener „Neerlandia" gedomicilieerd van Gronin gen, in het schaar van Oude Tonge om hooggeloop® en blijven zitten. Het ber gingsvaartuig „Dorus Rijkers" van Smit's Bergingsbedrijf, kapitein M. Hartog, is ter assistentie uitgevaren. 's-H. Hendrikskinderen. De voetbal club „Stormvogels" van hier speelde Za terdag t© Wemeldinge tegen S.M.I.T. I. Uitslag 6—2 in 't voordeel van S.M.I.T. Aagtekerke. In de Donderdagavond gehouden Raadsvergadering werd voorle zing gedaan van een schrijven van den Directeur van de P. Z. E, M. waarbij deze mededeelde dat er nog eenige kans bestaat dat deze gemeente nog dit jaar van electriciteit wordt voorzien. De gemeenterekening over 1929 werd overgelegd. B. en W. stelden voor de Gemeente, wat betreft de gemeentefondsbelasting, te plaatsen in de 3e klasse, verder voor de Personeele Belasting in dezelfde klasse als thans, n.l. de 8e en om, als voorheen 25 opcenten op de hoofdsom van de per soneele belasting te heffen. B. en W. hadden berekend, dat deze heffingen, be houdens onvoorziene omstandigheden, het noodige voor het sluitend maken der be grooting zouden opleveren. D© voorzit ter wees ook op de verlaging die o.a. door het vervallen van de Provinciale opcen ten reeds bij de personeele belasting zal plaats hebben en op den' veel grooteren kinderaftrek hij de gemeentefondsbelas ting. Met alg. st. werd het voorstel van B. en W. aangenomen. Naar aanleiding van ingekomen brieven van den Inspecteur van de Volksgezond heid en van B. en W. van Middelburg zette de Voorzitter uiteen op welke wijze het beste zou zijn te voldoen aan de op de gemeente rustende verplichtingen tot afzondering van lijders aan ernstige be smettelijke ziekten. Hij deed ook verslag van een vergadering die daarover in Mid delburg gehouden was. De heer Verhage vroeg of misschien niet door combinatie van eenige kleine gemeenten een voor- deeüger oplossing zou kunnen verkregen worden. Na eenige discussie werd in "be ginsel besloten met de gemeente Mid delburg nader in overleg te treden tot het gezamenlijk met andere gemeenten bouwen van een barak. f Koudekarke. Op den Nieuwen Vlissing- schen weg onder deze gemeente nabij de ijsbaan reed Zaterdagmiddag een ford auto, bestuurd door een inwoner van Goes, terwijl twee andere heeren mede in de auto hadden plaats genomen. Bij het passeeren van een Duitsche auto ge raakte het Fordje tusschen de tramrails, een wiel liep er af en de auto sloeg om. De inzittenden kwamen er met lichte verwondingen af. D© auto kon makkelijk van de rails worden verwijderd, zoodat de tram, die juist bij de ijsbaan stond, na korten 'tijd kon vertrekken. De auto, die deerlijk gehavend was werd door de kraanauto van de garage Louisse wegge haald. Of er van schuld sprake is zal door de politie wel worden nagegaan. Domburg. Alhier is Zondagmiddag bij het baden in zee verdronken de "22-jariga alhier wonend© P. W. Het ongeval ge beurde op het Westerstrand in de omge ving van -de golf-links, dat gelegen is bui ten de exploitatie van de N.V. Domhurg- sch© zeebadinrichting. Gisteravond is het lijk op het strand gevonden. REIST NIET OP ZONDAG I Met deze opwekking komt het „Comité voor Zondagrust" bij vernieuwing tot u. In het reisseizoen is er dubbele reden, om die opwekking te doen uitgaan. In Rusland is de Zondag officieel afge schaft. In Nederland mogen we den zegen van den Zondag nog genieten. Maarhoeveel Nederlanders gebruiken dien dag uitsluiten voor eigen vermaak, en bekommèren zich er niet om, dat zij daardoor duizenden de Zondagsrust rooven. Laat het onder ons anders en beter zijn. Rust op Zondag en stelt ook uw naasten daar toe in de gelegenheid. Bovenal: heiligt den Zondag, door dien dag aan God en Zijn dienst te wfjden I Ongelukken. Te Eygelshoven raakte een vijfjarig kind bekneld tusschen een auto. Het zwaar gekneusde kind werd naar het zie kenhuis overgebracht, maar was bij aan komst reeds overleden. De ruim 70-jarige T. uit Franeker, die sedert eenige dagen werd vermist, is gisterenavond in de nabijheid van Harlingen door een paar jongens levenloos in het water gevonden. Te Garmerwolde (gem. Ten Boer), is de bejaarde W|., die dool was, door een auto overreden en gedood. De heer Sch„ die Maandagmiddag te Tilburg by het oversteken van de straat door een auto werd overreden, is aan de gevolgen overleden. Inbrekersbende gevat. De re- eherge te Stuttgart is er in geslaagd, op het station Stuttgart een goede vangst te doen. De politie slaagde er in, een inbrekers bende, die uit vijf personen bestond, gevan gen te nemen. Do misdadigers waren 's middags in Stutt gart aangekomen en hadden daar hun leger opgeslagen, van waar uit zij ongetwijfeld van plan waren nieuwe inbraken te plegen. De gearresteerde personen zijn uiterst ge- gevaarlijke inbrekers, die deels reeds vroeger terecht gestaan hadden voor ernstige mis drijven en die bij de politie bekend zijn als beroepsinbrekers. De bende had haar domicilie aan deDuitBch Poolsehe grens in Opper-Silezië. Vandaar uit hadden ze ook via Leuthen strooptochten georganiseerd naar het Duitsche binnenland. Door de inbrekers werden reeds vele in breken gepleegd in Wiürtemburg, Pruisen, Tru- ringea, Baden en Tsjecho-Slowakije, die dooi gerechtelijk TeihOer en bewijzen reeds kon den worden opgehelderd. Zijn verloofde gestoken. De 24- jarige scheepsklinker K. beeft Zaterdagmid dag in een tuinhuisje, staande op de volks tuintjes aan den 's.Gravenweg te Rotterdam, twist gekregen met zijn meisje. Deze twist, die om een kleinigheid begonnen was, liep zoo hoog, dat de jongeman een aardappel mesje greep, dat in dat huisje lag, en zijn meisje vier steken in den hals toebracht. He vig bloedend zakte zij ineen, luid roepend om hulp. Spoedig kwamen omstanders naderbij, die ervoor gezorgd hebben, dat het meisje per auto naar het ziekenhuis werd overge bracht, waar zij verbonden is. Daarna heef! men haar weer thuisgebracht, De jongen is naar het politiebureau overgebracht, waar hij voorloopig is .opgesloten. De dader heeft een volledige bekentenis afgelegd. Locomotief ontspoord te De venter. Zaterdagmiddag is van den trein, die om 13.48 uur uit Deventer naar Apel doorn vertrok, op ongeveer 500 M. buiten het station Deventer de locomotief ontspoord en met het rechtervoorwiel diep in den grond gedrongen. De machinist en de stoker wisten zondei letsel van de vrij ernstig beschadigde ma chine te komen. Daar de locomotief juist op de splitsing van opgaand en afkomend spoor lag, onder vond gedurende den geheelen middag en avond het verkeer m4t het W-esten groote stagnatie. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. De oorzaak van het ongeval is onbekend. Uit den trein gevallen. Tusschen Lage Zwaluwe en Zevenbergen viel Vrijdag avond een 5-jarig meisje, dat met haar ouders van Amsterdam naar Middelburg op reis was, uit den trein. Door middel van de noodrem werd de trein tot stand gebracht, waarna reizigers de spoorbaan afzochten. Een paar honderd meter terug vond men het kind op de rails met een groote wonde aan het hoofdje. Het meisje werd opgenomen, waarna do reis werd voortgezet. Bij aankomst te Roosendaal werd de kleine naar het zieken huis Charitas aldaar overgebracht. Kinderverlamming. Te Raams donkveer is het vijfde geval van kinderver lamming vastgesteld. Te Berkhout (N.-H.) doet zich bij een per soon van 32 jaar kinderverlamming voor. Russische verstekelingen. Mot een Engelsche houtboot, die uit Archangel in de Rotterdamsche haven,is aangekomen, het stoomschip Maplegrove, zijn twee Rus sische verstekelingen meegekomen, die uit da gevangenschap zijn ontvlucht Bij aankomst te Rotterdam heeft de rivierpolitie hen van boord gehaald en hen overgebracht naar het hoofd bureau vau politie, waar zij voorloopig blij. ven. Het is met die Russische vluchtelingen een moeilijke kwestie: in de meeste gevallen bid den en smeeken zij de autoriteiten om niet, zooals gewoonlijk met verstekelingen geschiedt, teruggestuurd te worden naar hun land. On middellijk na aankomst zouden zij daar wor den doodgeschoten, beweren zij. De oudste y an hen is de 47-jarige Gregori Terjesjin, die het laatst gewoond had in een plaatsje in de buurt van St Petersburg. Van den naam Leningrad wilde hij niets weten, evenmin aJs van het heele sowjetstelsel. Voor zoover uit zijn verhaal op te maken was, is hij vóór de revolutie burgemeester geweest van een kleine gemeente in de buurt van de Russische hoofdstad. In het begin van de revolutie was hij reeds naar Estland uitge weken, waar hij drie jaar heeft gewoond. Omstreeks 1923 kwam hij weer in Rusland terug en vestigde zich opnieuw in Malerev- jeze. Hij was gehuwd en had drie kinderen. Het viel hem bij zy'n terugkeer niet mee. De mensahen in zijn omgeving schenen hem, blijk baar omdat hij vroeger magistraatspersoon was geweest, niet meer te jyertrouwen. Hij ves tigde zich als boer; toen men hem wilde in lijven bij het collectivistische stelsel, dat voor den landbouw is ingevoerd, had hij ^;ich ver zet. Men heeft hem overgebracht naar de gevangenis te St Petersburg, van waar hij naar het gevangenkairyp te Archangel is ver voerd. In dat gevangenkamp zoo vertelde hij ver der, wordt vrij veel onderscheid gemaakt tus schen de gewone politieke gevangenen en de gewone misdadigers. De politieke gevangenen zijn er het slechtst aan toe, zij worden hoofd zakelijk in de haven als bootwerkers aan het werk gezet. B-ij het werk aan boord van de Maplegrove had hij kansgezien in een ruim te kruipen en daar twee dagen te blijven, tot dat het schip in volle zee was. Zijn vrouw en tienjarig dochtertje woonden nog te Male rev jeze. De andere vluchteling, de 24-jarige Welde- mar Tarkus, is afkomstig uit Jablonja, in het district Novgorod. Hij is, zoo vertelde hij, de zoon van een schoenmaker en bezat een klein boerderijtje in die plaats. Hij was ge trouwd, doch had nog geen kinderen. Ook hij werd gedwongen 'deel uit te maken van de collectivistische .gemeenschap, doch hij had daar al evenmin zin in gehad als Terjesjin. Ook hjj was verbannen naar het gevangenen kamp te Archangel. Zijn schoonvader was om dezelfde reden naar de gevangenis te Nov gorod gebracht, zijn vrouw en schoonmoeder naar Smolensk. Te Archangel had hij tot een ploeg van 20 tot 30 politieke gevangenen behoord, die onder toezicht van andere gevangenen boot- werkersarbeid hadden verricht op de Maple grove. Met was ook hem gelukt ongezien weg te sluipen en aan boord te blijven. Hij had op het Bchip van den kapitein te hooren gekregen dat deze hem in de volgende haven, een Russische, ,van boord wilde zetten. Hij had toen den kapitein gesmeekt, dat niet te doen, omdat hij dan onmiddellijk doodgeschoten zou worden en uit medelijden had deze zich laten overhalen om hem mee te nemen naar Neder land. (N. R. C.) Een bank voor f 40.000 mark bestolen. Een volontair van een banlc in Bed Segebcrrg irWJ cmdei vnlwSte soorwwn» sela den sleutel van de kas te bemachtigen en stal een bedrag van 40,000 mark. Met een auto begaf hij zich daarop naar Neumünster, vanwaar hij met den D-trein naar Kiel ging. Hier huurde hij weer een autot om zich naar Hamburg te laten brengen. Daar de chauffeur het gedrag van zijn pas sagier eenigszins vreemd vond, waarschuwde deze echter de politie, die zijn valies onder zocht .en daarin het groote bedrag aan geld vond. Dadelijk werd hij naar het politiebureau ge bracht, waar hij een volledige bekentenis ai- legde. Nog dienzelfden avond kreeg de bank het geld terug. Oneerlqke kantoorbedien de. In bewaring is gesteld d© 20-jarige kantoorbediend© P., die ten, nadoel e van zijn patroon, den stoffeerder B. in Den Hang f© Rotterdam ©en bedrag van onge veer f 4000 heeft verduisterd in anderhalf jaar tijds. 1 Hfi was belast met d© administratie en heeft door ontvangen posten niet te boeken en door verkeerde optellingen langzamerhand dit bedrag uit de kas kun nen houden. Bij .zijn verhoor heeft hij een volledig© bekentenis afgelegd. Voor het .geld had hjj o.a. een radio-toestel en een foto grafisch vergrootingsapparaat gekocht en voorts heeft hij vele autoritjes gemaakt. Ten slotte heeft hij zich een auto aange schaft. Bij d<?n autohandelaar heeft hij nog een schuld van f400. P. was aangesloten bij een padvindersorganisatie. In het pand van zijn patroon had hij een verdieping gehuurd, welke hij met het verduisterde geld haid ingericht als „ontvangkamer". Aan zijn patroon had hij gezegd, dat de padvindersorganisatie de verdieping had gehuurd en aan laatstgenoemde heeft hij ■het doen voorkomen, alsof de patroon zoo welwillend was de verdieping gratis ter beschikking te stellen. DE GEVAARLIJKSTE MANNEN IN NEDERLAND. Het communisme in Nederland biedt, meenen velen, overvloedig stof tot lachen en vroolijkheid. Lou de Visser is een groot-schreeuwer, en het historische glaasje water van Wjjn. koop wordt nog' met voorliefde geciteerd. De capitulatie van Wijnkoop, eenmaal afgezant van Moskou in deze lage landen, daarna uitgestooten en bendehoofd op eigen gelegenheid, geldt min of meer voor een publieke vermakelijkheid. Het wordt zóó met het communisme in ons land niets, meenen velen,, half en half ook op gezag van de S.D'.A.P., die al jaren lang de communistische be weging en bagatelle en met zeker dédain behandelt. Maar, zoo zegt de „Volkskr.", voor ons is het communisme de gevaarlijkste vijand. Wij zijn, vanwege de politiek, te veel geneigd enkel met cijfers te rekenen en voor groote getallen te veel respect te hebben. De R.K. Staatspartij brengt een millioen stemmen uit, de S.D.A.P. 800.000, de communistische partijen maar een 60.000 een schamel hoopje naast de beide kolossen. Doch denkt men wel aan de onder- grondsche actie, die het communisme in fabrieken en ondernemingen voert, aan zijn vergiftiging van de plattelandsarbei ders? Zegt de terreur, die het in de hoofd- stad onder de steenzetters uitoefent, niets En staan wij niet voor het probleem, het raadsel, dat in Rusland het com munistisch bewind na een meer dan tien jarig bestaan niet is ineengestort? Hoeveel profeten, onder wie toch ook van groot gezag en menschenkennis, heb ben niet voorspeld, dat het bolsjewistisch bewind niet kon duren, dat het door zijn eigen zwaarte zou bezweken? En het houdt stand, het verstevigt zich zelfs, en heeft nog hulpmiddelen over om over heel de wereld een noodlottige propaganda te voeren, die langzaam maar zeker elke niet door christelijke begin selen, gedragen samenleving ondermijnt. De wereld-hoofdstad Genève poogt op politiek, sociaal en economisch terrein van allerlei te regelen en doet daarbij of het reusachtige Rusland niet bestaat. En in ons land worden ijverige en zwaarwichtige discussiën gevoerd over extra-parlementaire en parlementaire ka binetten: over de vraag of het ministerie op de partijen der rechterzijde kan steu nen, dan wel of het beter zou doen het op een conflict te laten aankomen. Men kan zich in al deze dingen ver meien; maar de groote vraag is, wat doet de regeering en wat is ze voornemens te doen ten aanzien van de groote min of meer beangstigende problemen waarvoor we staan. We gaan een crisis tegemoet, of lie- ver, we staan er al midden in. Het zou oneerbiedig zijn te vragen, of alle ministers daarvan doordrongen zijn, maar zijn ze het eens over de houding die moet worden aangenomen? Het gaat niet over de vlootwet, het gaat over de oriëntatie onzer sociaal- economische politiek. D© regeering behoeft niet naar De Vis ser en Wijnkoop te kijken, maar zij weze er van doordrongen, dat elke misslag en elk verzuim door hen met gretigheid zal worden uitgebuit. Niet de S.D.A.P. zal door verkeerde handelingen der regeering worden ver. sterkt, maar het communisme. Men houde De Visser voor een praatjes, maker en Wjjnkoop voor een clown, z(j zijn de gevaarlijkste mannen in Neder. iwa*. 1!i IJ LU tai

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6