Binnenland Brieven uit de Residentie. Uit de Provincie. Kerknieuws. Onderwijs. centrale organisaties en de organisaties der andere belanghebbende landbouw industrieën, eens nagaat of in dezen nog niet meer is te doen. Hierbij zou dan ook het Centraal Bureau niet dienen te wor den vergeten. Zooals ik den vorigen keer reeds zeide, is het onder deze omstandig heden te betreuren, dat we niet alles in de hand hebben, wat den aankoop betreft, we zouden dan een onvergelijkelijk krach tiger druk kunnen uitoefenen. Zij, die zich van den georganiseerden aankoop verre houden, mogen nu hunne verant woordelijkheid eens beseffen. Zij mogen nu wel klagen over Duitschland, maar zij hebben niet meegewerkt om de bezwaren te overwinnen." De reis van de Koningin. Uit Oslo wordt Zaterdag gemeld, dat de Koningin en Prinses Juliana te Oslo zijn aangekomen en aan het station ont vangen werden door den Koning en den Kroonprins. De Koningin en de Prinses hebben haar intrek genomen in het Grand Hotel en zullen Maandagmorgen met den gewonen trein naar Kopenhagen vertrek ken. De radio-telefonie met N.-Indië. Naar gemeld wordt, worden er proe ven genomen met een systeem van ge heime radio-telefonie in het verkeer met Ned.-Indië, waardoor het afluisteren der gesprekken door particulieren met ge wone ontvangtoestellen practisch onmo gelijk zal worden. Afschaffing van in- en uitvoerverboden en beperkingen. Het Tweede Kamerlid de heer Kor- tenhorst heeft den minister van Binnenl. Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Is de Regeering bereid, naar aanleiding van het feit, dat Polen niet binnen den overeengekomen termijn het Verdrag tot afschaffing van in- en uitvoerverboden en -beperkingen heeft bekrachtigd, met gevolg dat België, Denemarken, Duitsch land, Frankrijk, Hongarije, Italië, Luxem burg, Oostenrijk, Roemenië, Tsjecho-Slo- wakije, Zuid-Siavië en Zwitserland niet meer aan dat verdrag gebonden zijn, mede te deelen of en, zoo ja, tot hoe verre Nederland nog aan dit verdrag ge bonden is, met name of door de meest- begunstiging Nederland tegenover de lan den, die het verdrag niet hebben be krachtigd, desniettemin de vrijheid mist in- en uitvoerverboden en -beperkingen toe 'te passen? Indien Nederland deze vrijheid mist, is de Regeering dan niet van oordeel, dat het in de toekomst alle aanbeveling verdient, ten opzichte van de multilate rale overeenkomsten de noodige reser ves te maken, die kunnen voorkomen dat Nederland op een gegeven oogenblik eenzijdige verplichtingen op zich neemt zonder dat deze op andere landen druk ken? Is de Regeering bereid, de noodige stappen te doen, waardoor alsnog wordt bereikt, dat Nederland vóór 1 Juli 1931 zijn vrijheid ten opzichte van in- en uit voerverboden en -beperkingen terugont vangt? Boycot van Duitsche producten. Het Tweede Kamerlid de heer Van den Heuvel heeft den minister van Bin- nenlandsche Zaken en Landbouw, de vol gende vragen gesteld: Is de Regeering bereid, zoolang haar handelspolitiek het onmogelijk maakt, an dere gunstige voorwaarden voor den uit voer te bedingen dan de allengs waar deloos geworden meestbegunstiging uit landen, welke in bijzondere mate onzen uitvoer bemoeilijken door hooge invoer rechten, geen industrieele producten meer te betrekken, maar deze, voor zooveel ze niet van de Nederlandsche industrie betrokken kunnen worden, af te nemen van leveranciers uit landen, welke den invoer onzer producten minder bezwaren in den weg leggen? Is de Regeering bereid, aan alle depar tementen in dezen zin last te geven en aan de besturen van provinciën en ge meenten te verzoeken, in denzelfden geest te handelen? Is de Regeering bereid, met name tegenover de Duitsche producten, te han delen, als in de eerste vraag bedoeld, met het oog op de ernstige belemmerin gen welke onze zuivelproducten in dit land in den weg worden gelegd en de Duitsche Regeering van dit voornemen in kennis te stellen? Wering en bestrijding van de Bisamrat. Ingediend is een wetsontwerp, houden de bepalingen tot wering en bestrijding van de bisamrat. Daarin wordt voorge steld te verbieden, levende bisamratten (Fiber Zibethicus L.) te houden, te kwee ken, in te voeren, onverschillig of deze invoer geschiedt met bestemming tot ver blijf binnenslands of ten wederuitvoer, of te vervoeren, alsmede zich in ge vangen staat bevindende bisamratten in vrijheid te stellen. Het verbod is niet van toepassing ten aanzien van levende bisamratten, welke in behoorlijke opslui ting worden doorgevoerd, zonder dat deze opsluiting wordt geopend. Voor een wetenschappelijk doel kan de met de zaken van den Landbouw be laste minister onder daarbij te stellen voorwaarden van het verbod ontheffing verleenen, voor zooveel het houden, kweeken, invoeren en vervoeren betreft. Bij algemeenen maatregel van bestuur kunnen maatregelen tot wering en be strijding van de bisamrat worden vast gesteld, welke van toepassing zijn ten aanzien van streken, door K. B. in ver- band met de aanwezigheid of gevaar voor de aanwezigheid van bisamratten aange wezen. In de Mem, van Toelichting wordt het bekende gevaar, dat de bisamrat oplevert, voor landbouw en visscher(j en voor de bodemgesteldheid, geschetst. O.m. wordt medegedeeld, dat in Duitschland, waar ten aanzien van de bisamrat ervaring is opgedaan, in verschillende streken een algeheel verbod behoudens voor de we tenschap, als thans wordt voorgesteld, van kracht is. Bartiméus' blinde Esperantisten. Naar we vernemen, zullen vier der oudere leerlingen van het 'Chr. Blinden instituut „Bartiméus" te Zeist onder lei ding van den heer Aldus begin Augustus naar Engeland vertrekken tot bijwoning van het Esperanto-congres te O'xford en een bezoek aan het National Institute for the blind in Londen, de grootste inrichting op dit gebied in de wereld. Ook zullen eenige werkinrichtingen voor blinden worden bezocht. De financiën van N. O.-Indlë. Uit Batavia wordt gemeld: 's Landsmiddelen hebben over de eerste 5 maanden van het jaar 1930 234.809.252 gulden opgebracht tegen 256.229.816 gul den in de overeenkomstige periode van het jaar 1929, hetgeen 21.4 millioen gul den minder is. In deze vermindering werd bijgedragen door de groep belastingen tot een bedrag van 8.5 millioen gulden, door de groep monopolies tot een bedrag van 0.9 millioen, door de groep producten tot een bedrag van 9 millioen, door de groep' bedrijven tot een bedrag van 3 millioen gulden. De opbrengst der Landsmiddelen over de maand Mei j.l. is 114 millioen gulden gebleven beneden die in de maand Mei 1929. De belastingen droegen daarin bij tot een bedrag van 2.1 millioen gulden en de bedrijven tot een bedrag van 1.3 millioen gulden. Daarentegen was de opbrengst van de groep monopolies 0.4 millioen en die van de groep producten 1.4 millioen gulden hooger dan in de maand Mei 1929. Het opbrengstcijfer van tin steekt gun stig af bij dat in de maand Mei 1929, hetgeen verband houdt met den verkoop, die plaats 'heeft bij groote hoeveelheden tegelijk, waardoor de maandontvangsten onregelmatig zijn. Terwijl van de eerste 5 maanden van het jaar 1929 Mei de laag ste opbrengst vertoont, is dat voor Mei 1930 juist omgekeerd. De goud- en zilver-mijnen in Bengkoe- len en 's Lands Kinan- en Theeonderne ming te Tjinjiroean hebben over de 1ste 5 maanden van dit jaar tegenvallers op geleverd tot een bedrag van een ton elk, terwijl de rubber-opbrengst 1.165 millioen gulden tegenviel, in verband met de prijs daling. Het is nu vacantietijd. Wel is men zoo nu en dan allerminst geneigd, om toe te te stemmen, dat het zomer en dies vacantieweer is, maar vacantietijd is het toch in ieder geval, weer of geen weer. Wat is de wereld, ook op dit gebied, in luttele jaren toch veel veranderd. Vroeger kende men het woord vacantie slechts voor bepaalde groepen, met name predikanten, onderwijzers, e.d., maar tegenwoordig spreekt, vooral in de stad, bijna iedereen er over. En ook op het platteland hoort men het woord, daar waar men er vroe ger niet aan dacht. Er is op zichzelf zeker veel voor te zeg gen, dat een mensch er eens „uit" is. In onzen zenuwachtigen en gejaagden tijd altijd in het gareel, dat valt niet mee. Daarom gun ik iedereen graag korter of langer tijd, om eens uit te blazen. Maar, zooals het altijd met dergelijke dingen gaat, ook hier wordt sterk over dreven. Het wordt mode om met vacantie te gaan. En dan gebeuren er gekke dingen. Och, het staat gekleed, als men straks in gezelschap kan vertellen: o, we hebben zoo genoten, we zijn daar en daar geweest. Hoe verder weg, des te prachtiger. Er zijn heel gewone menschen, die het heele jaar haast krom liggen, om 's zomers toch maar uit te kunnen gaan. En het zou een interessant geval zijn, om in meerdere gevallen eens een onderzoek in te stellen en te vergelijken, wat er uitgegeven wordt voor uitgaan en genieten en wat men b.v. over heeft voor de belangen van het Koninkrijk Gods. Er zijn er, die bepaald door de uitgaans-koorts bevangen zijn en voor wie het niet zoo zeer geldt: excelsior! steeds hooger, maar wel: steeds verderl En het meest zal zich ook een verschijn sel als dit weer wreken op de geslachten, die na ons komen. Die leeren het mini mum van genot daar stellen, waar het maximum voor hun ouders lag. En zij zijn natuurlijk maar al te zeer geneigd, om op dat fundament voort te bouwen, 'k Heb eens gehoord van twee menschen, waarvan de een sober en ingetogen leefde en de ander heel veel van het leven eischte. In een gesprek over wat men noo- dig had, zei de laatste: mijn gebrek begint, waar zijn overvloed eindigt. Vast staat het, dat het leven in onzen tijd steeds meer opgedreven wordt. Ieder tracht zich op te trekken aan wie boven hem staat. Al is het dan alleen maar voor het oog en voor den schijn. Vandaar de triomfen van den Haag- schen wind en van de houten ham, 'die men heusch niet alleen in de Residentie kan waarnemen, maar ook wel op het platteland. In onzen tijd blijkt ook wel, dat het woord „genieten" een heel andere betee- kenis gaat krijgen. Wie geniet er nu nog in zijn eigen huis, in den huiselijken kring? Och, het getal van dezulken wordt steeds geringer en niet weinigen verslij ten hen voor achterlijke en uitgedroogde wezens, die niet mee kunnen komen. Het genot ligt voor velen op straat, bij ande ren in de bioscoop. Zoo komt ook meer en meer de vraag naar voren: wie geniet er nu nog in eigen land? Neen, het genot ligt ver weg, hoe verder weg hoe beter. Daarom is het ideaal: zoo ver mogelijk van huis. Of men doodmoe en geradbraakt terugkomt, och, dat hindert niet, evenmin of men wat uit gerust is, als men maar „genoten" heeft. Want genieten en genieten is tweel En het uitvliegen steeds verder weg, wordt op allerlei wijze aangemoedigd en in de hand gewerkt. Het geslacht, dat opgroeit, ziet en hoort dat alles ook en het heeft nu reeds verwachtingen, die het straks misschien niet zonder pijn zal kunnen verwezenlijken. Zoo is hier een nieuw spreekwoord: wie genieten wil, moet pijn lijden. Helaas, dat er nog zoovelen zijn, die ik het genot op dit punt zoo graag zou gun nen en die weinig, of niets, krijgen. Ik denk aan de moeders met groote ge zinnen, die in de groote stad nog beter ervaren, dat het vacantietijd is, dan die op het platteland. Zeker, wij hebben hier onze: vacantiebezigheid voor kinderen. Als het goed weer is, trekken de kinderen in groote drommen 's morgens, onder goede geleide, naar buiten, om daar te spelen en te genieten. Dat is zeker een genot voor de kinderen en een opluchting voor menige moeder. Maar er zullen er toch ook nog heel wat zijn, die haar kin deren bij zich houden en zelf voor hen zorgen. Maar die weten dan ook, dat !het „vacantie" is. Zulke moeders zou ik nu zoo graag eens een echte week vacantie gunnen. Waarin ze geen kousen behoef den te stoppen, of broeken en jurken be hoefden te verstellen, waarin ze ook geen eten behoefden te koken, maar waarin anderen alles voor haar deden. Dat zie ik feitelijk als een echt sociaal belang. Want de moeders onzer gezinnen, dat zijn menschen, die haar gewicht in goud waard zijn en die we, ook bezien van uit maatschappelijk oogpunt, in eere moeten houden. En dan moet men in de stad op een étagewoning zitten met een koppel echte jongens en meisjes, die vacantie hebben en waarmee men nu een maal niet naar Zwitserland, of waar dan ook, heen kan gaan, vanwege de finan ciën. En dan moet het nog telkens regenen in den vacantietijd ook. Ja, er is stellig vacantie-weelde. Maar er is ook vacantie-smart. Ik neem m'n hoed af voor de moeders tegen wie de kinderen straks zeggen, zonder dat ze ver weg geweest zijn, of zonder dat ze veel bijzonders gehad heb ben: we hadden toch een prettige vacantie! Zulke moeders mijn compliment. J. H. Vlissingen. Gedurende de afgeloopen week werden er eiken avond in het Cihr. Tehuis voor Militairen feestelijke samen komsten gehouden. Maandagavond werd deze 'feestweek geopend óp de gebrui kelijke wijze door den voorzitter, den heer P. G. Laernoes. Een groot „aantal jeugdige marine-schepelingen en eenige uit de landmacht vulden de feestelijk versierde ruime zaal. De daartoe benoo- digde palmen en planten waren geheel be langeloos afgestaan door de firma Van der Meer. Door giften uit de burgerij kon eiken avond vrij consumptie worden verstrekt, en de andere kosten aan zulk een feestweek verbonden, worden bestre den. Een goed verzorgd program gaf de noodige afwisseling. Medewerking werd verleend door de mondharmonica-club van de O.J.M.V., onder leiding van den heer Vergers, eenige leden van -'de O.K. VV.O. en Gi. M. B. voerden eenige tooneel- stukjes ,op, die zeer in den smaak vielen Door een aantal jongelui, die kort gele den uit Indië bij de opleiding waren ge komen, werden prachtige gymnastische prestaties verricht, en mooie inlandsche vertooningen gegeven. Eenige leuke bios coopnummers werden vertoond, door den heer J J. Laernoes. Het muzikale gedeelte, piano en viool, werd door de jongelui uit de marine zelf verzorgd, n.l. de matrozen 3e kl. Jonkman en Veeman en den zee-milicien Van Dun, de piano was daartoe kosteloos uit de cantine der marine afgestaan. Op een der avonden had de vloot- predikant ds J. van der Giesen de leiding, terwijl op een anderen avond ds A. de Voogd, den bij de jongens zoo goed be kenden en gewaardeerden catechisatie-pre dikant, gelegenheid had hen hartelijk toe te spreken. Door verschillende jongelui werden eenige voordrachten gegeven en door den sergeant-torpedist Jansen gedeclameerd. De laatste avond, waarop verschillende wedstrijden gehouden werden, werd door den huisvader op gebruikelijke wijze ge sloten. Gisteren waren een zestigtal Amsterdamsche fascisten uit Amsterdam per auto in 'de stad, waarop zij een Oranje en een zwarte vlag deden wap peren. Zij hadden de bedoeling zoo noodig een tegen-demonstratie op touw te zetten, als de Belgische annexionisten soms aan wal kwamen. Toen dit hier niet het geval was, reden zij naar Hansweert, maar ook daar bleef bet gelukkig rustig. Goea. Concert. Vi^jdagavrmd te half negen zal „Euphonia" op de Markt het volgend qonoert geven: 1. Goede Kameraden. Marsch, Gh. de Roy van Zqjjdewjjn; 2. Ouverture Cor- tège d'Attila, G. Gadenne; 3. Au Golfe de Naples, Gr. Valse de Concert, A. la Guardia; S. j'étais Roi, Fantaisie sur l'opéra Comique, A. Adam; Pauze. 5. L'Enfant de Troupe, marclie militaire, A. Barbe; 6. La Terpsichore, Ouverture de Ballet, Jos. Kessels; 7. Rose Marie Selec tion, F. Salabert; 8. Les Mousquetaires au Couvont, Fantaisie. A. Verney. 9. Fi nale. Heinkenszand. Zaterdag hield de Hein- kenszandsche burgerwacht een onderlin- gen schietwedstrijd met cylindergowear. Maximum 100 punten. J. Pieterse 97 p.; A. Pieterse .95 p.; J. Walhout 94 p.; P. de Jonge 90 p.; A. van Loon 86 p.; H. Helmstrijd 82 p.; A. de Jonge 81 p.; M. Raas 77 p.; 0- Pieibers Pz. 71 p.; C. Pieters 64 p.; J. Raas 63 p.; C. Klap 60 p.; J. IJzerman 40 p. aan welken laatste de troostprijs werd toegekend. Schore. Zaterdagmiddag had alhier een aanrijding plaats tusschen de vrachtauto van den heer Weststrate uit Krabben- dijke, en de luxe auto van dokter H. uit Vlissingen. Laatstgenoemde auto werd ernstig beschadigd. Hoewel de plaats der aanrijding gevaarlijk is. was deze aanrij ding' voornamelijk ontstaan doordat met de vrachtauto langs de linkerzijde van (den weg de bocht werd genomen en dc|ze auto dus direct in botsing kwam met de rechts van den weg rijdende auto van den heer H. Bruinisse. Zaterdagavond had de 16- jarige K. van der Sluis op den Dorpsweg alhier het ongeluk, met haar rijwiel tegen leien, boom te rijden, doordat zijt met haar broer in aanraking kwam. Met eon ge broken sleutelbeen en een inwendige ver bloeding aan het linkeroor, werd zij' be wusteloos in de naastbij zijnde woning bin nengedragen. Geneeskundige hulp werd verleend door Dr De Kook. Na verbonden te zijn is zij per auto naar huis vervoerd. Tbolen. Zaterdagavond had een ernstige vechtpartij plaats tusschen een zekere S. én J., waarbij beiden ernstig aan het ge laat werden verwond. Onze stille plaats was door deze vecht partij voor een gedeelte in rep en roar. Verschillende menschen waren uit hun slaap opgeschrikt door het lawaai en de gruwelijke vloeken. Een der belhamels is door de politie huiswaarts geleid. Nog geruimen tijd was het inzonderheid op de Hoogstraat erg rumoerig. Terneuzen. Een onbeheerd staande auto is door een in staat van dronkenschap verkeerenden persoon Zondagavond van zijn staanplaats nabij het postkantoor al hier, in de Nieuwstraat gereden met het gevolg, dat de auto tegen den voorgevel van een der huizen 'aanbotste. Door de politie werd proces-verbaal opgemaakt. De auto was eenigszins beschadigd. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lettelbert en Enumatil, F. J. A„ de Jagher te De Krim. Te Genemuiden, H. A. de Geus te Huizen. Geref. Kerken. Beroepen te Grypskerke, H. Pestman, cand. te 's Gravenhage. Aangenomen naar Dwingeloo, H. Zandber gen, cand. te Enschedé. Bedankt voor Bruinisse, Achlum, Appelscha Opperdoes, Sprang en Westmaas, H. Zand bergen, cand. te Enschedé. Voor Smilde, J. J. Bouwman te Almelo. Chr. Geref. Kerk. B'eroepen te Bunschoten, N. Bïandsma, cand. te Arnhem. Bedankt voor Onstwedde-Mussel, J. B. J. Croes te Gouda. Bleroepbaar. Nu een der Kerken een beroep op cand. M. B. van 't Veer te Goes heeft uitgebracht, is tleze bereid van heden af een beroep in de Geref. Kerken in overweging te nemen. Zending. Voor de Samenwerkende Zendingscorporaties en het Java-oomité ont ving Ds J. de Jong, Ned. Herv. pred. te Scheveningen, pen gift van f2000. Vredeszondag. De Alg. Synode der Ned. Herv. Kerk herinnert in het Weekblad dezer Kerk aan haar verzoek, aan Kerkeraden en predikanten, om op den eersten Zondag in Augustus of indien de omstandigheden daartoe leiden, op een anderen Zondag <Jaar' omtrent in de godsdienstoefeningen de aan dacht der gemeente te vestigen op de schrei ende behoefte, die de wereld nog steeds heeft aan verbroedering, wezenlijken en duur- zamen vrede. Tevens verzoekt de Synode een collecte te doen houden op den Vredeszondag of op een anderen Zondag ter bestrijding van de kosten der betrekkingen, die de Ned. Herv. Kerk, mede tot bevordering van verbroedering tusschen de volken met buitenlandsche Kerken onderhoudt, en van den steun die zij aan buitenlandsche Protestantsche Kerken, dia zich in nood bevinden, verleent. Alg. Synode Ned. Herv. Kerk. In de zitting van Zaterdag werd na breede discussie, met algemeene stemmen besloten een commissie te benoemen, aan welke wordt opgedragen, te bestudeeren de vraagstukken, die het probleem der groote stad vormen, een onderzoek in te stellen naar den kerkelijken toestand, verslag uit te brengen aan de syno de en zoo mogelijk advies te geven aan deze. De commissie zal bestaan uit 7 leden, te be noemen» door de alg. synodale commissie. het beste dageliiksche Iddel Ier opwekking 'enverfrissching. Jl Emeritaat. Het .provinciaal kerkbe stuur van Zeeland heeft aan Dr P. Proost Jz., predikant der Ned. Herv. Gem. te Brouwers haven, op zyn verzoek na 49-jarigen dienst het eervol emeritaat verleend met ingang van 1 November. RITTHEM. Bij de gehouden stemming voor een Notabel der Ned. Herv. Kerk (vao. Wi Ovaa Sr) werden uitgebracht 60 stemmen. Hiervan kregen de heeren A. J. do Pagter 19 stemmen, Wu Cevaal Az. 16 stemmen en verschillende personen 3, 2 of 1 stem. Her stemming moet dus plaats hebben tusschen A. J. de Pagter en Wi. Cevaal Az. Geslaagd voor examen Fransch M. O. akte A> dhr J. P. Verheule te Vlissingen. Geen liefhebbers. Voor de vacante betrekking van onderwijzer met verplichte hoofdacte aan de openbare lagere school te Usquert (prov. Gron.) hebben zich geen sol licitanten aangemeld. Opleiding onderwijzers. In een beschouwing in „Volksontwikkeling" over „De onderwijzersopleiding in het buitenland" komt de heer L. C. T. Bigot tot de conclusie: „Wie de regeling bij ons vergelijkt met die in andere landen, moet wel tot de gevolg trekking komen, dat er bij ons ernstige achter stand is. In geen enkel land moet het 18-jarige kind zelfstandig voor de klassen optreden, zooals bij ons het geval is; overtalrijk zijn dan ook de gevallen, dat deze jpnge menschen als het werk niet goed gaat, zich beklagen en er zich op beroepen, dat ?e zoo alleen en zonder daadwerkelijke hulp zijn. In een noot voegt sch. hieraan toe, dat de secretaris van het paedagogisch instituut te Weenen, toen hij iets over onze opleiding vernam, zeide: „En dan durft men nog te klagen over de tuchte loosheid van de Nederlandsche jeugd. De oor zaak is aangewezen. In geen enkel land krijgt men een akte van onderwijzer zonder voor de klasse ge schiktheid en bekwaamheid te hebben ge toond; het is wel erg gek, maar in ons land is dat regel zonder uitzonderingen". EEN REIS DOOR HET AARDBEVINGS- GEBIED IN ITALIË. (Van een correspondent te Rome.) Napels, 25 Juli. Mijn pogingen om Donderdag vroeg van Romg over Napels het aardbevings- gebied te bezoeken, moest ik al gauw op geven. 'Overal waar ik op de een of andere wijze trachtte vanuit Napels het binnen land te bereiken, werd ik tegengehouden met de woorden: „Uitgesloten, uitgeslo ten, de treinen worden slechts gebruikt voor -het vervoeren van de hulptroepen. De straten zijn geheel en al versperd door groote troepen vluchtelingen. Ik wilde echter niet werkloos blijven en zoo be sloot ik langs een omweg het geteisterde gebied te bereiken. Vanuit Rome loopt een even voortref felijke als weinig gebruikte vliegverbin ding naar Bari. Deze route nam ik. Na een vlucht van twee en een half uur liggen de Apenijnen reeds achter mij en was Barie bereikt, waar de lijnrechte kust het groen van de Apulische Hoogvlakte van het blauw der Adriatische Zee scheidt. In Bari verschilt het roezemoezige leven van de reeds eenigszins aan het Oosten herinnerende havenstad niet met dat van andere dagen; tot nu toe zijn de „golven der verschrikking" hier nauwe lijks doorgedrongen. Alleen aan het sta tion gaat het veel drukker toe. De eerste vluchtelingen waren juist aangekomen. Dit zijn echter hoofdzakelijk meer gegoe den, die uit vrees voor hun leven de be dreigde streek ontvlucht zijn. Eenige angst is hun niet aan te zien. Van Bari voert de trein ons naar Altamura, dooi' en door een provincie-stadje. Het lijkt wel uitgestorven en niets wijst hier nog op de catastrophe. Met een boemeltreintje reis ik naar Spinazzola. Op alle stations is er een langdurig oponthoud. Wij: moeten n.l. op de eerste 'hulptreinen wachten. Veewagens vol fascistische soldaten snellen ons voor bij evenals vele D-treinen met gekwetsten. De kleine dorpjes in het dal van de Gra- vina hebben klaarblijkelijk weinig ge leden Spinazzola bereiken wij om 2 uur 's middags. Hier begint de ellende eerst, want hoewel de stad zelf ongedeerd is, lijkt het in de buurt van het station wel een verstoorde mierenhoop. Ik zie hier de eerste vluchtelingen, lieden met hun heele hebben en houden bij zich. De sta tionschef weet niet, wat te doen. Zijn wagenpark is gerequireerd, de dienst is totaal in de war! Hij wil onzen trein wel verder laten gaan, doch kan ons geen garantie geven of wij Venosa, liet eigen lijke doel van de reis wel bereiken kun nen. Een taxi-chauffeur brengt uitkomst! Met een stortvloed van woorden beveelt hij mij een bezoek aan het verwoeste ge bied in zijn wankele Fiat aan Hij be schouwt de geheele catastrophe als een onverwacht buitenkansje, een beziens waardigheid!.Ik ga op zijn voorstel in en spoedig zijn wij op reis. Met een bewonderenswaardige kalmte rijdt 'hij over de verwoeste wegen overal ver-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2