No. 251 Maandag 28 Jnli 1830 lie Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Belgisch Geld tegen voordeeligen koers. Kendrikse S Go's Bank I.V. Soes Belgisch Geld EERSTE BLAD. BANK VOOR ZEELAND N.V., GOES Wereldtentoonstelling 1930. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrêle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. I KLEINE COUPURES BESCHIKBAAR. tegen voordeelige koersen bij Directeur-Hoofdredacteurs R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13. Losse nummers £0.05 Prijs der Ad?erten££Sas 1—4 rogeli 11.39, elke regel meer 39 et Bij abonnement belangrijke korting. Geen hoop voor de toekomst. De heer Frank van der Goes, een der meest prinoipiëele Marxisten in de S.D. A.P. heeft onlangs voor de radio belijde nis gedaan van het socialistisch geloof, waarbij de groote tegenstelling tusscihen Christendom en Socialisme, wear eens duidelijk tot uiting kwam. De Christelijke kerk belijdt op grond van wat Gods Woord ons dienaangaande leert, te gelooven de opstanding des vlee- scbes en een eeuwig leven. Maar de heer Van 'der Goes verwerpt, op grond van zijn socialistische levensr beschouwing deze leer, die volgens ham een product is van de maatschappelijke verhoudingen. „De hoop op een leven na den, diood, aldus deze profeet van het Socialisme, is veelal de hoop op weerzien van ge liefde afgestorvenen. Maar de verandering van de maat schappelijke gesteldheden doet vermoeden, dat dit onsterfelijkheidsgeloof niet zal voortduren. In onze maatschappij, is al leen liefde tot de nabestaanden mogelijk, doch in de maatschappij der toekomst zal men met allen samenleven^" Als de socialistische "idealen verwezen lijkt worden, dan zal, zoo heeft Marx ge leerd, zoowel het gezin als het huwelijk verdwijnen. Aan godsdienst z,al dan geen behoefte meer zijn, en met het verdwijnen van den godsdienst zal ook vanzelf het geloof in de onsterfelijkheid verdwijnen. Nu zou wat de heer Van der Goes hier verkondigde, niet van zoo groote beteekenis zijn, als het Jiier een persoon lijke opvatting betrof. Als hier slechts één Socialist zonder meer aan het woord was. Immers er zijn ook ^Socialisten die, al verwerpen zij dan ook den Christus der Schriften, over deze dingen een weinig anders denken. Maar de. beteekenis van de uitspraken van den heer Van der Goes schuilt hierin, dat hij de zuivere socialistische leer ver tolkte. Waaruit volgt, dat het Socialisme in tegenstelling met het Christendom, geen hoop heelt voor de toekomst. Zonder God en zander hoop in de wereld. En het heden? Het Socialisme geeft geen hoop voor de toekomst Het gelooft niet in een leven na dit leven. Het verwerpt met de meeste beslistheid wat de Bijbel daaromtrent leert. En voor dit leven dan? De gangbare voorstelling is, dat het socialisme zal brengen stoffelijke wel vaart, oplossing van alle maatschappe lijke vragen. Dat is de voorstelling, die gewoonlijk in volksvergaderingen en in de arbeiders pers wordt gegeven. De meer ernstige geesten onder de Socialisten zijn echter voorzichtiger. Zoo werd b.v. op het eenigen tijd gele den gehouden congres der A. J. C. onder meer dit gezegd: „Bovendien is de strijd der arbeiders klasse steeds meer een strijd om nog iets anders dan een voedertrog. Het kapita lisme beteekent niet altijd honger. Inte gendeel, het is best mogelijk, dat het So cialisme niet direct grootere stoffelijke welvaart geeft, doch versobering eischt. Zeker voor de best betaalde arbeiders". Dat is zeer voorzichtig gezegd. Maar er blijkt dan toch uit, dat het Socialisme voor het heden volstrekt niet alles zal geven, wat velen daarvan op grond van de sinds jaren gevoerde pro paganda, meenen te mogen verwachten. Terecht merkte „Patrimonium" dan ook op, dat er te weinig in dezen geest wordt gesproken, waarna het blad vervolgt: „Gezien de „opvoeding", die men in Staten, Raden en Pers van socialistische zijde aan de volgelingen geeft, dringt zich juist de vraag op: hoe zal men de eerste periode, die naar eigen getuigenis moei lijk zal zijn, doorkomen? Hoe zal men de eischen kunnen matigen en de beter betaalde groepen voor de versobering in het algemeen belang winnen? De regel is, dat alle acties, ook van de best-betaalden, zonder meer van so ciaal-democratische zijde gesteund wor den. Ook al wordt daardoor b.v. de ont wikkeling van het publiek bedrijf niet be vorderd, daar aan dat bedrijf eischen worden gesteld, die uitgaan boven de re gelingen der beste collectieve contracten. Heel zelden wordt ernstig de vraag over wogen, welke gevolgen de actie van de eene groep kan hebben voor de positie van andere, zwakkere groepen. De Socia listische Vakvereenigingspers maakt bij de bespreking van dergelijke economische en sociaal-ethische vragen bijna nooit den indruk van ernst en degelijkheid. Ook nu weer bij de behandeling van de sa lariskwesties voor het Rijkspersoneel kwam men niet uit boven eenige hatelijk heden aan het adres van Colijn en De Geer en wat .politieke" beschouwingen over de houding der Roomsch-Katholie- ken. Men krijgt zoo nu en dan het ge voel, dat het nog meer gaat om de con- curreerende Roomsche organisaties te pla gen, dan wel om het verkrijgen van re gelingen, die ook met het oog op de an dere gemeenschapsbelangen verdedig baar zijn. Bij een minister als Mr de Geer, die alleen aan argumenten aandacht schenkt, bereikt men met een dergelijke „actie" niets. Er schuilt alleen gevaar in voor eigen toekomst, indien men daarin ten minste nog gelooft Wij begrijpen volkomen, dat de sociaal democraten vooral in den beginne voor bijzondere moeilijkheden zouden staan. Op zichzelf zou dat ook nog niet tegen een „socialistische" productie pleiten. Alle begin is moeilijk. Maar het staat voor ons vast, dat men reeds in die overgangs- of beginperiode fiasco zou lijden. Het geduld en de offervaardigheid zouden ontbreken. En niet overal zou men dat geduld en die offers „op zijn Russisch" kunnen af dwingen!" De aardbeving ln Z.-ïtallB. Men acht het niet onmogelijk, dat het aantal slachtoffers van de aardbeving tot 3000 zal stijgen. Talrijke gewonden zijn in de ziekenhuizen overleden. Het reddingswerk wordt met alle kracht voortgezet. Aan het herstel van de spoor wegen wordt ijverig gewerkt, evenals aan dat van de telefoon- en telegraaflijnen. Ten behoeve van de slachtoffers van den ramp is een nationale inschrijving geopend, waarvoor reeds belangrijke be dragen zijn ingekomen. Bij het bergingswerk in het aardbe- vingsgebied werden Zaterdag nog steeds levenden van onder de puinhoopen ge red. De verwoestingen hebben, een diepen indruk gemaakt op den koning, die zich over den stand van het reddingswerk uitvoerig liet inlichten, en overal harte lijk ontvangen werd. Minstens zoo moeilijk als het reddings werk is het probleem van de verpleging van de naar schatting '60.000 gewonden. Naar het getroffen gebied worden voort durend brood, conserven en vruchten ge zonden. i In de niet verwoeste plaatsen in de na bijheid van het aardbevingsgebied werken de bakkers dag en nacht door. De bouwpolitie van Napels heeft drie honderd woningen wegens gevaar voor instorting doen ontruimen. Verder zijn te Napels zes kerken, even eens wegens instortingsgevaar, door de bouwpolitie gesloten. Deze getallen uit Napels, dat van de haard der aardbeving ver verwijderd is en waar de schade relatief gering is, geven een idee van de verwoestingen in het eigenlijk aardbevingsgebied. De begrafenis der slachtoffers van de ramp te Coblenz. Onder buitengewone belangstelling van de zijde der bevolking van Cioblenz en omgeving heeft Zaterdagmiddag de begra fenis der slachtoffers van het ongeluk bij de pontonbrug plaats gehad'. Reeds uren tevoren had een groote menigte zich opgesteld in de straten waar door de stoet zou trekken. De stoet werd geopend door het mu ziekcorps van de brandweer, dat jtreur- marschen speelde. Dan volgde 500 man van het Roode Kruis en leden van den Koningin-Louise-hond. Vervolgens kwa Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) men de vertegenwoordigers der vereeni- gingen van de stad Cioblenz en omgeving, die in het geheel 154 met rouwfloers be dekte 'vaandels meevoerden. Dan volgde de geestelijkheid en ter stond daarop d(e tien wagens met de lijkkisten der slachtoffers. Ter weerszij den van de wagens liepen leden van de brandweer en van d'e politie, die bran dende fakkels droegen. Terstond na de lijkwagens gingen de familieleden der verongelukten. Het aantal kransen was ontzaglijk groot. Het voorbijtrekken van den stoet werd door de ontzaglijke menigte in diep stil zwijgen gade geslagen. De ontroering was zoo groot, dat verscheidene personen flauw vielen. Op hej. kerkhof hadden slechts de fa milieleden en personen met kaarten toe gang, benevens de autoriteiten. De Rijksverkeersminister von Guerard en de minister voor hei bezette gebied, Treviranus, vertegenwoordigden den rijks president en de rijksregeering. Boos weer in Noord- en Oost-Duitsch- land. In de Noordelijke en Oostelijke gebie den van Duitschland heerscht sedert en kele dagen buitengewoon ruw weer. De visscherij wordt hierdoor ernstig belem merd. Op de reede van Helgoland en in de havens van de geheele Noordzeekust zijn vtsschersschepen binnengeloopen om beter weer af te wachten. Bovendien hebben tallooze visschers- booten te Guxhafen en op .de reede van Holtenau ligging gezocht. De stormen hebben op het eiland Rü- gen groote verwoestingen aangericht. Aan de kust bij Sassmitz vonden land verschuivingen plaats; de brug voor den Stubbenkammer verloor door storm en golfslag haar bruggedek, evenals die in Lohme. Het strand is in de meeste badplaatsen op groote diepte door de golven omge woeld. Tengevolge van het slechte weer is een groot deel der badgasten zoo spoedig mogelijk vertrekken. De spanning in Egypte. Het z.g. parlement, dat, naar de afge vaardigden der Wafd-partij dreigden, bij een zou komen, in weerwil van de wei gering van koning Foead om de gevraag de speciale zitting van het Egyptische parlement toe te staan, heeft inderdaad vergaderd en een motie van wantrouwen tegen de regeering-Sidky pasja aangeno men. Na de bijeenkomst verklaarde de voor malige premier, Nahas pasja, dat onver wijld een aanvang zou worden gemaakt met een beweging voor burgerlijke onge hoorzaamheid, en wel in de eerste plaats door het niet betalen der belastingen. Geeft Gandhi toe? Ofschoon niets is uitgelekt over de vorige onderhandelingen in de gevangenis met Gandhi, verzekert de correspondent van de „Daily Herald" te Bombay, dat Gandhi bereid is de campagne van burger lijke ongehoorzaamheid te staken, en zelfs aan de ronde-tafel-conferentie deel te ne men. Gandhi wenscht echter van te vo ren van den onderkoning de verzekering te ontvangen, dat sommige van zijn ge stelde voorwaarden zullen worden aan vaard. Wij geven dit "bericht voor wat het waard is. Niemand buiten Gandhi en de beide onderhandelaars weten op het oogenblik hoe de zaken staan. Korte Berichten. De Berlijnsche huren zullen op 1 Augustus worden verhoogd tot op 133,5 pet. van die van voor den oorlog; dit beteekent een nieuwe stijging van 41/2 pet Een nieuwe hittegolf doet zich in de centrale staten van Noord-Amerika gevoelen. De temperatuur is plotseling weer .gestegen. Volgens de „Daily Herald" wordt overwogen, de doodstraf in Engeland voorloopig, bij wijze van proef, af te schaffen. Zij zal echter weer worden in gevoerd, indien het aantal moorden ge durende den proeftijd mocht toenemen. Te Duisburg-Altstaden zjjn aard schokken waargenomen. In verschillende woningen vielen de schilderijen van den muur. De bewoners vertoefden geruimen tijd op straat, voor zij het waagden weder naar hun woningen terug te keeren. Uit Straatsburg wordt gemeld, dat de kinderverlamming zich langzaam uit breidt. In het laatste etmaal kwamen 5 nieuwe gevallen voor. In totaal dus in de laatste 5 weken 210, waarvan alleen in Straatsburg 55. In Marokko is het tot ernstige bot singen tusschen Fransche troepen en op standige inboorlingen gekomen, waarbij de opstandelingen zware verliezen gele den moeten hebben. Aan 'Fransche zijde werden twee officieren bn '20 manschap pen gedood. 1 Uit Zuid-Rusland en van de kust der Kaspische Zee worden zware aardbe vingen gemeld. De steden Gurjew en Alexandrow zijn gedeeltelijk verwoest Het Siemens Konzern heeft in zijn werkplaatsen te Berlijn bekend gemaakt, dat 't tengevolge van slapte in zaken zich gedwongen ziet, tien procent van zjjn geheele personeel te Berlijn te ontslaan. Deze bekendmaking is gevolgd nadat on derhandelingen over een verlaging van de loonen en van den arbeidstijd schipbreuk hadden geleden. Men stelt thans de vraag, of niet het ministerie van arbeid zal ingrijpen om dezen maatregel met zijn verreikende gevolgen te vermijden. DE BOYCOT VAN DUITSCHE GOEDEREN. Stemmen uit de Iandbouw-pers. In landhouwkringen begint men zich steeds meer te interesseeren voor de vraag, of men maar zonder meer moet toezien, dat onze land- en tuinbouw, door de maatregelen, van Duitschland, in hun bestaan worden bedreigd. Als Duitschland onze producten weert, zoo wordt geredeneerd, is het dan niet ge- wenscht, dat wij de Duitsche artikelen boycotten? Het orgaan der Zeeuwsche en N. Brab. Mij. van Landbouw schrijft hierover: „De vraag rijst, wat de Ned. Landbouw in die richting zou kunnen doen. Bestond hier te lande een krachtige boerenorgani- satie, die zich met den aankoop van land bouwwerktuigen bezig hield, dan zou er ongetwijfeld op dat terrein wat te berei ken zijn. Doch daarvan schijnt voorloopig nog geen sprake te kunnen zijn. Gemak kelijker zou het wellicht de suikerfabrie ken in ons land vallen, om b.v. het Duit sche suikerbietenzaad buiten de deur te houden; immers beschikt ons land op dit gebied over producten, die voor de beste buitenlandsche niet behoeven onder te doen. En zoo zien we de verhoudingen op handelsgebied tusschen de volkeren in Europa bij voortduring ingewikkelder en moeilijker worden. Waar het heen moet is niet te zeggen. Inderdaad begint zooals ir. Louwes het kort geleden zoo typisch uitdrukte de wereld meer en meer het aanzien te krijgen van een eco nomisch gekkenhuis. Is het b.v. niet het toppunt, dat Duit sche gerst en havermout tengevolge van uitvoerpremiea vanwege de Duitsche Binnenland. De Zuiderzee-werken. Beschouwingen en vragen van Kamer leden over do boycot van Duitsche goederen. Wijziging wet rijkspostspaarbank. Brand a. b. van de kruiser Sumatra. Buitenland. Ruw weer in Duitschland. Weer hitte in Amerika. De toestand in Egypte. De aardbeving in Italië. De onderhandelingen met Gandhi. regeering hier te lande aangeboden wor den voor resp. 11 en 12 cent per kg., ter wijl deze artikelen in Duitschland zelve 20 en 19 cent kosten?" Attn een artikel van Mr van Haastert in het orgaan van den R.K. Ned. Boeren- en Tuindersbond, is het volgende ont leend: „Er heerscht hier te lande en in 't bijzonder onder de boeren en tuinders terecht een groote verbittering tegen Duitschland, dat zijn tolmuren bijna wekelijks hooger opbouwt. Onze uitvoer van land- en tuinbouwproducten, voor zulk een belangrijk deel op het Duitsche afzetgebied gericht, ondervindt 'hiervan steeds ernstiger en straks zelfs onover komelijke moeilijkheden." Na er op gewezen te 'hebben, dat de regeering niets doet, vervolgt hij: „Het is te begrijpen, dat men in onze kringen hoe langer hoe meer 'begint te denken aan „zelf-doen", ook op dit ter rein. Duitschland moet uit zijn protectionis- tischen dronkenmansroes ontwaken. Em mers ijskoud water, stelselmatig en zon der ophouden op deze vriendelijke vrien den uitgestort, zullen hun doel niet mis sen. De Duitsche exporteurs op Nederland moeten ervaren, dat wij geen Duitsche goederen meer kunnen en willen koopen, als zij onze Nederlandsche nationale pro ducten niet langer willen ontvangen. Men heeft altijd den mond vol over de kwetsbaarheid van den Nederlandschen landbouwexport. Inderdaad is doze kwets baar, maar wij moeten niet vergeten, dat de Duitsche export ook net zoo goed kwetsbaar is als de onze." Tenslotte wekt bij nog op: „Het ligt voor de hand, dat deze boy cot flink georganiseerd moet worden. En wij hopen en vertrouwen dan ook, dat al onze boeren- en tuindersorganisaties dit denkbeeld ernstig in overweging zullen nemen en de banden in elkaar zullen slaan, om nu de regeering weigert ons te helpen ons zelf zoo goed en zoo kwaad als het gaat te verweren." In een ander artikel behandelt mr Van Haastert het Einsc'h-Duitsche verdrag en hij merkt dan o.a. op na er op gewezen te hebben, dat die overeenkomst „schan dalig geknoei en gekonkel" is: De „meestbegunstigingsclausule in de handelsverdragen begint boe langer hoe meer op een totaal leegen dop te lijken. Wij worden eenvoudig voor den mal ge houden, wanneer men bet begrip meest- begunstiging uitlegt zooals Duitschland dit blijkbaar doet. En onze regeering mag wel eens aan de Duitsche regeering tekst en uitleg vra gen en zoo noodig voor deze zaak, die er ernstig genoeg voor is, arbitrage eischen." Ir Louwes, secretaris van de Overijssel- sche Mij. van landbouw bespreekt in zijn weekoverzicht de boycot van den Algem. Ned. Zuivelbond van Duitsche goederen. Hij schrijft o.a., dat, wil deze zaak effect sorteeren, „het gewensebt is, dat de landbouw zooveel mogelijk één lijn trekt. Is het niet 'gewensebt, dat de F.N.Z. met de 3

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1