Uit de Provincie Gemengd Nieuws. Voor huis en hof. Het Vrouwenhoekje. Dammen. zee-plannen. Muurschilderingen, kaarten, diorama van den grooten afsluitdijk, ma quettes van sluiswerken leeren ons heter dan vele krant-artikelen, ,hoe daar in en om de Zuiderzee gewerkt wordt om weer vruchtbare polders aan het water te ontworstelen. is het wonder, dat onze Waterstaat met behulp van een maquette de aandacht opeischt voor de grootste aller schutslui zen te IJmuiden, voor de zeeverbinding met de hoofdstad des lands, een sluis, waardoor zelfs schepen van 100.000 bru to reg. ton geschut kunnen worden? Dan noem ik nog de kustverlichting, machinebouw, Philips' grootsch bedrijf. Heusch, Nederland mag er wezen, óók op het gebied van het luchtvaartverkeer. Dit alles en nog veel meer wordt daar voor de bezoekers uit alle wereldd eel en aanschouwelijk voorgesteld. Volle belangstelling verdient ook het werk der Zending, waarvan in de koloniale afdeeling veel te leeren valt. Men kan hier echter niet al te lang toeven, wil men pok van andere landen een vluchtigen indruk meenemen. Vele Nederlanders zullen ook een kijkje wil len nemen in Canada en de Ver. Sta ten, waar al menige landgenoot zijn tweede vaderland gevonden heeft. Dat land van de onbegrensde mogelijkheden, dat wel een land van melk en honing lijkt. Dan bezocht ik nog even de nieuwe kerk waar een schat van oud-Vlaamsche kunstvoorwerpen tijdelijk is onderge bracht. Uren ,van genot zou men er kun nen doorbrengen, Ik beleefde er nog een aardige verrassing. Een organist zette zich voor de speeltafel en de machtige tonen van het koninklijke instrument boeiden de talrijke bezoekers. Tot slot kregen wij ,te hoeren het aloude Wil helmus, wel gen heel aardige attentie van dien Vlaamschen kunstenaar. Wij zouden hem .wel de hand willen drukken. Om kort te gaan, als ge van uw vrije dagen er een paar afneemt voor Ant werpen, zult ge u die nooit beklagen. De „Dempo" te water gelaten. Heden (Zaterdag) is Van de werf der N. V. Kon. Mij. „De Schelde" te Vlissin- gen te water gelaten het dubbelschroef passagiers- en vrachtmotorschip „Dem po", een nieuw mailschip voor den Rot- terdamsohen Lloyd. De bouw van dit groote schip door de Schelde is alleen mogelijk gemaakt door. den bouw van de nieuwe keersluis te Vlissingen, die veel grootere afmetingen heeft dan de bestaande schutsluizen. De doopplechtigheid werd verricht door mevrouw Quarles van üfford, Baronesse Mulert tot de Leemcule, echtgenoote van den Commissaris der Koningin in Zee land. De „Dempo" is 175 M. lang, 21.34 M. breed en heeft een hoogte van 25 M., ge meten van de kiel tot de commandobrug. Een zich over de geheele lengte van het schip uitstrekkende dubbele bodem en 7 waterdichte schotten, die het in 8 water dichte af deelingen verdeelen, 17 reddings booten, waarvan één motor-reddingsboot, een gyrocompas, radio-richtingszoeker, onderwater-kloksignalen, draadlooze tele grafie enz., waarborgen op bijna volmaak te wijze de veiligheid van passagiers en schip. Acht dekken bevatten de voor pas sagiers en bemanning met de meeste zorg ingerichte verblijven. De passagiersver- blijven der eerste klasse zijn alle dekhut- ten, d.w.z. hutten, niet tegen den wand van het schip aangebouwd, waardoor vooral in de tropen meer koelte verkre gen wordt. Alle hutten zijn onderling met elkaar verbonden, met uitzondering van enkele, waar technische eischen zich te gen het aanbrengen van verbindingsdeu- ren verzetten. Elke hut is voorzien van waschtafels met stroomend water, kasten, schrijftafel of toilettafel en verwarming. In de eerste klasse is plaats voor 238 pas sagiers. De passagiersinrichtingen der tweede klasse liggen onmiddellijk achter die der eerste 'klasse. Ruim 280 passagiers kun nen worden ondergebracht, waarvan een tot dusver ongekend aantal (180) in dek- hutten. De derde klasse biedt ruimte voor 70 passagiers, die voor de helft plaats vin den in tweepersoons- en de overigen in meerpersoonshutlen. De vierde klasse bevindt zich in het voorboventusschendek en zal worden voorzien van een ruime dekzaal. De be manning, die in geriefelijke verblijven zal zijn ondergebracht, telt 330 koppen, zoo dat in totaal ongeveer 1100 personen aan boord verblijf kunnen houden. Aan de sanitaire inrichting van het schip is de meest mogelijke zorg besteed. Het totaal aantal badkamers bedraagt 82, een groot, met het oog op de tropen, openluchtzwem bad, lang 8 M., breed 6 M., met een groot ste diepte van 2 M., bevindt zich vóór het grootluik. Een naar de laatste eischen in gericht hospitaal met een operatiekamer en een afzonderlijk verblijf voor besmet telijke ziekten voltooit de sanitaire inrich ting. Voor de voortstuwing van het sc'hip dienen twee 10-cylinder Schelde-Sulzer- Dieselmotoren, elk van 7000 as paarde- krachten, met cylinders van 760 m.M. en 1340 m.M. slag, met aangebouwde com pressoren, die het schip een vaartsnelheid van 18/4 mijl geven. Middelburg. De kosten vein den reini gingsdienst bedroegen in 1929 f2.96 per inwoner, tegen f2.36 in 1928, f2.75 in 1927, f2.77 in 1926 en f2.36 in 1925. Biggekerke. Vrijdagmorgen sloeg de bliksem in de woning van den heer P. Franke Azn. Van de schoorsteen wer den enkele steenen weggeslagen, en in de woning werden een paar vaasjes, staande op den schoorsteenmantel, door de kamer geworpen en vernield. Bi] bedorven maag, gistingen in den darm, leelijken smaak in den mond, voor- hoofdspijn, koorts, constipatie, braken of diarree heeft reeds een glas natuurlijk „Franz-Josef'-bitterwater, een zekere, snelle en aangename uitwerking. Ongelukken. Donderdagmorgen is het 11/2-jarig zoontje van den heer P. te Aarlanderveen, doordat het over een plank struikelde, te water geraakt en verdronken. Bij het oversteken vani den rijksweg Roosendaal—Etten te Ze venbergen, werd de 64-jarige de R., die voor een auto wilde uitwijken, door een uit de tegenovergestelde richting komende auto aangereden. Het slachtoffer is aan de .gevolgen overleden. Nederlandsch schip opge bracht. Die Nederlandsche trawler „Ber gen" uit IJmuiden, is door een Britsch politie-vaartuig aangehouden en opge bracht wegens het visschen binnen de do driemijlsgrens van het eiland Albia Craig in de Firth of Clyde. De schipper is veroordeeld tot betaling van 70 pond sterling boete, het net en het vaartuig, welke tpj aanhouding werden gebruikt, werden verbeurd verklaard. Schip gezonken. Gistermorgen is nabij de sluis van 'tMaas- en Waal kanaal te Malden bij Nijmegen, gezonken de met zand geladen motorboot van de Gebr. Ariens uit Maas en Waal. De boot wilde een grooter schip passeeren en kwam daarmee in botsing, zoodat de zwaar geladen boot water schepte en onmiddellijk zonk. De drie opvarenden wisten zich in veiligheid te stellen. Naar wij vernemen, is de boot zoo gelegen dat het scheepvaartverkeer niet gestremd wordt. Men is onmiddellijk met het lich ten begonnen. Moordaanslag. Donderdag avond heeft de 31-jarige H. van Gerwen te Dussen op zijn broeder, na een twist, een moordaanslag gepleegd door twee- maal op hem met een groot jachtgeweer te schieten. Een der kogels veroorzaakte slechts een onbeduidende verwonding. D© (dader is naar de strafgevangenis te Den Bosch overgebracht. Kinderverlamming. Op de be waarschool te Heerlerheide heeft zich een geval van kinderverlamming voorgedaan. De school is daarom gesloten. Wat men niet van de af- standsmarschen zag. De vorige week zijn onder groote belangstelling 'de jaarlijksche afstandsmarschen gehouden. De wandelaars werden luide toegejuicht. De Prov. Geld en Nijm. 'Crt. geeft thans een opsomming van wat noodig geweest is om dertienhonderd deelnemers te her bergen, te spijzigen en te drenken. Er is 13.000 K.G. stroo verwerkt in 1300 stroozakken en hoofdkussens. Daar hebben 10 mannen .ongeveer 14 dagen aan gewerkt. Er zijn door twintig man nen gedurende zestig uren ongeveer zes tig tenten opgezet. Het personeel in de Prins Hendrik kazerne begon des nachts om twee uur met het gereedmaken van het ontbijt en van het tweede ontbijt, dat door de deel nemer medeenomen werd op march. Per dag jveiden 1300 brooden en 3900 porties toespijs verstrekt, terwijl 2600 bor den weiden gewasschen iederen dag. Er zijn in ,di® dagen ongeveer 5000 K.G. aardappelen geschild. Er werden verwerkt 6000 eieren, 2700 K.G. brood, 280 K.G. boter, 725 K.G. vleesch en 3000 liter soep. In de oantine sleet men 6000 flesschenj melk, 1500 flesschen limonade, 1000 fles- schen bier, 600 liter bier, 5000 gebakjes en 2000 reepen kwatta. Van dit alles merkten de belangstel lende niet-deelnemers niets en' toch be hoorde het bij de afstandsmarscihen. Jeugdige avonturiers. Aan de grens, onder Nispen, werd door de politie een tweetal minderjarige knapen aangehouden uit Haarlem. Zij waren in het bezit van een slechts gering bedrag aan geld en hadden het voornemen naar Rome te reizen. Onder geleide van politie zijn zij gisteren naar Haarlem te ruggebracht en .aan hun ouders terug gegeven. Hoog water. In de Meierij' is de waterstand op vele punten tot een in den zomer ongekende hoogte gestegen. De riviertjes zijn gewassen en vele broek landen en beemden staan blank. Dit heeft ertoe geleid, dat veel hooi, dat enkele weken geleden werd gemaaid, is gaan drijven en waardeloos is geworden. Onder de plattelandsbevolking wordt voor zeer hoogen waterstand in den aan staanden herfst en winter gevreesd. De pud en van dagen hebben zelden "in Juli zulk een hoogen stand van het water waargenomen. Aan den nieuwen Maasmond te Capelle (N.-Br.) zijn de winterbedden der rivier onder water geloopen; er is groote schade aan den nog niet geborgen hooioogst. Aardbelplanten na den oogst. Zoodra de aardbeienoogst is af geloo pen, worden de bedden veel al aan een grondige schoonmaak onderworpen. De talrijke ranken en jonge plantjes, die veel al de geheele ruimte tusschen de oude pollen vullen, worden dan jnet het even tueel© onkruid verwijderd. Ook jndien men plan heeft jonge plantjes te gebrui ken voor het aanleggen van een nieuw bed, is zulks geen reden om de noodige schoonmaak tot het aanleggen der nieuwe bedden, hetgeen veelal in Augustus ge beurt, tot zoolang uit :t© stellen. Een groot deel der ranken kan gerust worden afge sneden, om nog een voldoend aantal jonge plantjes over te houden. Voor het aanleggen van een nieuw bed komen de eerstgevormde plantjes der uitloopers in aanmerking, omdat deze als eerstgegroeide de langste levensperiode achter den rug hebben, dus in de meeste gevallen ook het sterkst zullen zijn. Men denke er aan, dat alleen planten geno men worden van die uitloopers, welke aan vruchtbare pollen zijn ontstaan. In den eersten tijd wordt de jonge plant door den uitlooper gevoed, of juister gezegd, door de oude plant en via den uitlooper, doch zoodra de jonge plantjes voldoende beworteld zijn, nemen ze deze taak over. Voor men in Augustus de jonge plantjes uitplant wordt eerst behoorlijk gespit en gemest en daarna zetten iwe ze op een ouderlingen afstand van ongeveer 40 cM. Bij het planten de wortels behoorlijk uit spreiden en daarna den grond stevig aan drukken. Maar koeren we even jiaar de schoon maak der oude bedden terug. Meer dan eens valt fh ierbij op te merken, dat ver schillenden in hun schoonmaakwoede hierbij een min of meer groot gedeelte dc-r gezonde bladeren afsnijden. Dat zieke bladeren en stengels verwijderd worden spreekt natuurlijk vanzelf, doch het af snijden van leen deel der gezonde blade ren is beslist nadeelig. Ieder die met da grondbeginselen van de voeding der plan ten op de hoogte is, weet, dat de blade ren de organen zijn, .waarin de stoffen worden bereid, noodig voor den opbouw van het planten lichaam. Zonder blad kan geen plant tot ontwikkeling komen en nog minder vruchten voortbrengen en het verwijderen van een groot deel der blade ren belemmert dan ook jn ernstige mate de ontwikkeling der knoppen, waarin de aanleg van de bloemstengels voor het volgend jaar aanwezig is. jWat na het af snijden van een deel der bladeren de overgeblevenen dan nog weten: te produ- ceexen, wordt yoor ©en groot gedeelte verbruikt voor de vorming van nieuwe bladeren en pas daarna komen de knop pen aan de beurt, i Direct na de schoonmaak kan men de planten een bemesting toedienen, door per 10 vierkante meter pngeveer 3 4 ons superphosphaat en 2 h 3 Ions piatenit-' kali te geven. Is de bladontwikkeling der planten voldoende, dan kan chilisafpeter achterwege blijven, doch anders geeft men per zelfde oppervlakte ,2 a 3 ons chilisalpeter. Deze meststoffen niet puw- weg over de planten .uitzaaien, maar ge lijkmatig tusschen de pollen .uitstrooien. In het voorjaar geeft men eenzelfde hoeveelheid meststoffen. In het najaar brengen we tusschen' de planten wat ruige mest, turfstrooisel of andere dekking .aan, opdat de grond) niet zoo snel bevriest _en opdat de wor tels gevrijwaard zijn voor zware vorst. Hoe langer de grond onbevroren blijft, des te' krachtiger kunnen de wortels zich ontwikkelen, hetgeen vooral bij de pas geplante jonge aardbeien van heel veel belang is. Vrouwen over onze tegenwoordige Woninginrichting. Verschenen is een „Rapport van de Studiecommissie voor practische woning inrichting", welke studiecommissie dit rapport uitbracht ingevolge een besluit van den gemeenteraad van Amsterdam van 16 Januari 1928. Dit rapport vormt in het algemeen een doorloopende veroor deeling van den modernen woningbouw in ons land en niet het minst in 't „Mekka van de volkshuisvesting", in Amsterdam. „De architecten in Nederland", zoo le zen wij, „hebben aan het uiterlijk der woningen van den oorlog af steeds vele verbeteringen aangebracht, maar aan het inwendige van de woning, in de richting van veranderingen om de taak van de huisvrouw of de dienstbode te verlichten, nog weinig". De commissie bestond uitsluitend uit vrouwen, twaalf in getal, vormende een bont geschakeerd gezelschap, nademaal zij vertegenwoordigden de voornaamste politieke en godsdienstige groepen van ons volk. „De Haagsche Post" noemt dit rapport ontmoedigend. Is daarvoor een dertig jaar lang met woord en daad zoo enthou siaste propaganda gevoerd voor woning cultuur, dat men thans nog in een rap port, omvattende de eischen van behoor lijke woninginrichting, moet lezen, dat in arbeiderswoningen „de grootte van de slaapkamer der ouders zoo zijn berekend, dat buiten twee smalle eenpersoonsledi kanten of een tweepersoonsledikant ruim te overblijft om zich te bewegen aan voor- en achterkant van het ledikant" en dat in middenstandswoningen „om drie zijden van de ledikanten, minstens 1.50 M. te zamen breed, worde ruimte gelaten om te loopen en een wieg te plaatsen" Is 't niet ontmoedigend, dat nog in 1930 in Am sterdam een commissie van twaalf offi cieel benoemde, ter zake kundige vrou wen, na een arbeid van twee en een half jaar, als een van haar conclusies de wen- schelijkheid moet formuleeren, dat men zich in een slaapkamer ook nog zal kun nen bewegen als er een ledikant staat? Is Amsterdam wel Mekka van de volks huisvesting? vraagt de „H. P.". Schijn, vertooning naar buiten, 'humbug I In ons goede Amsterdam bouwt men straten, wij ken, steden, waar men de vreemdelingen paf doet staan over de fameuse Holland- fiche architectuur; maar achter die cou lissen staan woningen, waaraan volgens de uitspraak van de twaalf welgezinde, ter zake kundige dames „zulke grove fou ten kleven, dat men niet anders kan zeg gen, dan dat de bouwers daarvan vol maakt onverschillig zijn ten opzichte van het werk, dat in huis verricht moet wor den, want de meest eenvoudige eischen, die men mag stellen, worden met voeten getreden". Buiten Amsterdam is het.'im mers niet anders, in weerwil van enkele gunstige uitzonderingen. Het zijn de uit zonderingen niet, die den algemeenen toe stand bepalen. Huishoudelijke kleinigheden. In „De Huishouding" schrijft mevrouw E. Reinders-Latorf over huishoudelijke kleinigheden en wijst er op, dat het een van de eerste eischen van efficiency in de huishouding is, het vermijden van nutte loos heen en weer geloop. „Benoodigd- heden hij- het koken, als schuimspaan, vleeschvork en pannekoekmes", merkt de schrijfster dan ook op, „dienen bij het fornuis te hangen. Dergelijk veel gebruikt gereedschap moet niet weggestopt wor den in een lade, waar meestal alles door elkaar ligt, maar moet onmiddellijk voor de hand hangen, in vaste volgorde ge rangschikt, zoodat 't met één vaste hand beweging bereikt kan worden. Door b.v. onder de pannenplanken tegen den muur een smal houten latje te laten aanbrengen en daar een aantal kleine haakjes in te bevestigen, kan heel wat hangruimte ook in een kleine keuken ge ïmproviseerd worden. Tenslotte wijst mevrouw Reinders op een keukenstoel, door een Duitsche fa briek in den handel gebracht, met be weegbare leuning en verstelbare zitting. „De zitting is even uitgehold, hetgeen op de eenvoudigste wijze tot gemakkelijkheid bijdraagt. Ook de leuning is licht gewelfd en sluit dicht in de schouderbladen der zittende, waardoor de rug der zittende den measten steun ontvangt en de arbeidshou- ding niet gehinderd wordt. Tenslotte is de zitting op verschillende hoogten verstel baar, zoodat allerlei werkzaamheden, wel ke vroeger staande verricht moesten wor den, als bijvoorbeeld vaten wassehen, op den booggestelden stoel zittende verricht kunnen worden. Minder snol optredende vermoeidheid en verhoogde arbeidspres tatie zullen 'hiervan het gevolg zijn, en dat is het doel, waarnaar niet alleen in werk plaats of fabriek, maar ook in de keuken gestreefd moet worden". Enkele recepten. Pommes frites. Een lezeres schrijft ons: Vroeger behandelde ik de aardappelen volgens uw recept, doch hoorde eenigen tijd geleden (door de radio) het volgende recept: aardappelen snijden en drogen zooals u aangaf, daarna in 't warme fri tuurvet ongeveer 1015 minuten laten koken in 'tvet, daarna met schuimspaan de stukjes uithalen, waarna het vet gloei end heet wordt gemaakt om dan de aard appelen er weer in te doen, tot deze goud geel zijn geworden. Volgens mijn ervaring zijn dan de uitkomsten nóg bevredigender. Vruchtenbowl zonder alco hol. 1 liter water, 3 ons suiker, 5 ons vruchten, citroensap of -zuur. Los de suiker op in het water, voeg de vruchten er hij en maak den bowl af,vol gens eigen smaak met citroensap of op gelost citroenzuur. Als vruchten doet ge het beste verschil lende soorten en hiervan vooral de zeer geurige te nemen: aardbeien, kersen, pruimen, perzik, ook bananen. Neem bij voorkeur de versche vruchten, bij gebrek aan 'die au jus. Ontpit steenvruchten en snijd bananen of annanas in kleine stuk jes. Ook partjes mandarijn, van de pit ontdaan, maken een bowl zeer geurig. Kunt ge tenslotte ow mengsel met de be schikbare vruchten niet geurig of frisch genoeg krijgen, doe dan wat limonade siroop of frambozensap er door. Laat uw bowl, een paar uur voor ge hem opdient op een koele plaats staan, zoodat alle geuren en smaken zich met elkaar tot één geheel vereenigen. Maitre d'hótel-boter. Roer een ons boter tot room, voeg er druppelsgewijs ze het sap van een halven citroen bij, daarna een lepel zeer fijn gehakte peter selie en wat peper. Dien deze saus bij kalfsvleesch, visch enz. Tomaten-eier e n. Benoodigd: Vv liter water, 2 Maggi bouillonblokjes, vier flinke tomaten, 40 gram tarwebloem, 54 ons boter, 1 uitje, 1 laurierblad, 1 stukje foelie, 1 kruidnagel, 2 peperkorrels, en 4 hard gekookte eieren. Bereiding: Laat in het water de ge wasschen tomaten en 'het uitje met de verschillende kruiden gaar koken; giet dan het mengsel door een zeef en wrijf zoo veel mogelijk al het tomatenmoes er door. Verwarm roerende de boter met den bloem, giet daarbij langzamerhand en steeds roerende de gezeefde vloeistof, waarin de Maggi's bouillonblokje* zijn op gelost; laat de eaus een oogenblik door koken. Pel de eieren, snijdt zo in de lengte doormidden, schik ze op een schotel en giet er de saus overheen. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, Westerstraat 221, Amsterdam. Probleem Na 155. Auteur: J. Daane, Zoutelande. 1 2 8 4 6 6 16 26 36 46 15 25 35 45 47 48 49 50 Zw. 12 sch. op: 2, 4, 7, 8, 9, 12, 14, 16, 20, 21, 24 en 26. Wit 12 sch. op: 22, 25, 27, 32, 34, 36, 38, 39, 42, 43, 45 en 48. Wit speelt en wint. Oplossingen. Juli-problemen voor 3 Aug. in te zenden aan bovenstaand adres. Damcursus. XXXVIII. In de voorgaande rubrieken hebben wij den beginners het strikt noodige ge boden. Een uitvoerige behandeling van de speltheorie in een cursus zou jaren duren. Wij meenen, dat de lezers, die de vorige artikelen grondig hebben doorgewerkt, in staat zijn gesteld, nu heel wat sterker te spelen dan in het begin het geval was. Voor verdere studie geven wij den raad: „Speel geregeld partijen, zooveel mogelijk met sterkere tegenstanders en bestudeer de partijen, welke wij plaatsen en die gespeeld worden door de beste spelers in den lande". Wie dat doet, maakt goe de vorderingen en zal spoedig in een club lang niet meer tot de minsten be- hooren. Wij besluiten, na in het algemeen eeni- ge grondslagen van het spel te hebben behandeld, met een aantal openingstruc jes. Het spel, zooals wij dat geven in de vier laatste van dezen cursus, behoeft natuurlijk niet precies zoo te worden ge speeld als in deze varianten. De lezer zal bij eenige studie wel bemerken, waar de fouten liggen. Ten overvloede geven wij ze nog met een vraagteeken aan. 1. 3430 20—25 2. 40—34 15-201 3. 33—28 17—21 L 39—33? 47 48 49 50 4 21—27 5. 31X22 18X27 6. 32X21 16X27 Zwart dreigt door 2732 en 1924 een stuk te winnen. Wit 3731 of 3732, zwart resp. 1218 of 1116 verandert daaraan natuurlijk niets. 1. 34—29 20—25 2. 29—24 19X30 3. 35X24 18—23! 4. 40—34 1420 5. 4440 20X29 6. 33X24 10—14 7. 50-44 1420 47 48 49 50 Witt doet nu nog het beste 32—28 te spelen, zwart 2332 enz., waarna wit een gevaarlijk stuk op 23 krijgt. Speelt wit 34—29 en 40X29 dan zwart 9—14 en 14 19. Zwart kan viermaal op ruit 19 spe len, wit kan het stuk slechts driemaal met 4035 beschermen en zal dus schijf 24 op den duur verliezen. Op deze wijze heeft zwart dam. 8. 39—33? 20X29 9. 33X24 23—28! 10. 32X23 12—18 11. 23X21 16X27 12. 31X22 13-18 en 8X50

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 8