O 27 DE ZEEUW 15.» o r s koop. k - Goes gezocht, {eis DE JONGE DERDE BLAD, Kerknieuws. Onderwijs. Ingezonden stukken Land- en Tuinbouw. tie! rdiger, Uit den Middelburgschen Raad. volger een chtige per- worden. Z., Bureau deren O. D. n verkoop ïnde Merk- tan particu- en provisie. Deging van ogelijk be- t. TTOOIJ'S wil stellen ing ervaren sche Tuin- verleg, ge- beginnen, bureau van 4 IN 3N 5 M ^E'S .S VAN ZATERDAG 26 JULI 1930. No. 250. —j Stakende werkloozen, Geen indexloonen. Een eigenaar dige benoeming. We kregen Woensdag al spoedig een aan duidelijkheid niets te wenschen overla tend debat over de 'houding, die de in Drente te werk gestelde Middelburgsche werkloozen 'hebben aangenomen. Zonder B. en W. of de commissie uit de Bestu renbonden van bun grieven op de hoogte gesteld te hebben, hebben ze het bijltje er bij neergelegd en zijn op eigen gelegen heid naar buis gegaan. Dat ook de Christelijk georganiseerden niet een anderen en beteren weg bewan deld hebben komt, naar wij vernemen, omdat een communist zich tot leider van de groep heeft opgeworpen en allen door enkele heet-gebakerde elementen op een vriendelijke manier voor de keus gesteld werden mee te gaan naar Middelburg of „op bun dte krijgen". Het gevolg van deze domme en onver antwoordelijke handelwijze is geweest, dat de Minister van Binnenlandscbe Zaken natuurlijk niet wilde confereeren over grieven van stakende werkloozen en dat deze nu ongeveer 14 dagen zonder eenigen steun zijn geweest. De meesten hunner za ten Woensdag op de tribune in de Raads zaal en hebben dus kunnen höoren, hoe bun houding van alle zijden uitge zonderd dhr Mes, die verzachtende om standigheden aanvoerde ten strengste werd afgekeurd. Wethouder Onderdijk, dhr Paul, dhr den Hollander, de burgemeester en an deren, hebben daarover het hunne ge zegd. Allen erkenden, dat het geen pretje is voor de werkloozen, om in Drente te gaan werken, maar ook deze werkver schaffing is toch nog beter dan steun zonder meer. Hebben ze klachten, dan vinden ze bij B. en W. en de commissie uit de Besturenbonden steeds gehoor. Ook het Departement van Binnenlandsche Za ken heeft reeds getoond aan billijke ver langens te willen voldoen. Er dient nu nog een regeling getroffen te worden voor het regenverzuim en wat dhr den Hollander bepleitte ge zorgd te worden voor betere leiding op het terrein, zoodat de werkloozen, onder deze leiding wat meer leeren presteeren en dus wat hooger loon kunnen verdie nen. Het is nu nog gelukt om de werkloozen weer tegen 28 Juli 'herplaatst te krijgen, maar zoo luidde de waarschuwing begin nu nooit weer aan zoo'n staking, want dan ligt ge voor goed er uit. Door enkele Raadsleden is nog opge komen tegen de voorstelling, alsof deze werkverschaffing in Drente een koopje is voor Middelburg. Niets is minder waar dan dat. Aan den Oranjezon en den Kle- verskerkschen weg komen de resultaten van het werk Middelburg zelf ten goede, maar dat is natuurlijk in Drente niet 'het geval. Een groot deel van de zitting werd ver der ingenomen door een uiterst acade misch debat over de loonpolitiek der ge meente. Dhr Jeronimus wilde daarin verande ring brengen. Volgens hem moet het loon van het gemeente-personeel verband hou den met het index-cijfer, m.a.w. met de kosten van levensonderhoud. Hij verde digde dit standpunt in een rede, die zon der bezwaar wat korter had kunnen zijn, maar al bevatte ze ook wel enkele aan vechtbare en minder duidelijke gedeelten toch van ernstige studie van dit vraag stuk getuigde. Ook de bestrijding van de heeren Paul, den Hollander, Portheine en den voorzitter stond op hoog peil. Daarin werden argumenten gebezigd, die zeker der overweging waard waren. De hoofdfout in het betoog van dhr Je ronimus is, dat het te theoretisch is. In theorie heeft hij dit kan niet ont kend volkomen gelijk. De waarde van een loon wordt altijd bepaald door wat men er voor koopen kan. Maar het is practisoh onmogelijk, dat Middelburg met dit geheel nieuwe stelsel van index-loonen zou beginnen. Met een dergelijke, ingrijpende wijziging in de loonpolitiek zou b.v. bet Rijk een voorbeeld dienen te geven. Wij gelooven ook niet, dat dhr Jeroni mus geheel ongelijk had met zijn sombere voorspellingen over de crisis en de da ling in de belastingopbrengst. Het zou wel eens kunnen zijn, dat we aan den vooravond van groote moeilijkheden staan En dan we geven het den heer Jerö- nimus toe zal het niet gemakkelijk gaan, ook al dalen de indexcijfers nog meer, om de loonen van het gemeente-per soneel eenigszins verlaagd te krijgen, al thans minder gemakkelijk, dan toen ze vanwege de duurte verhoogd moesten worden. Ten slotte stemde alleen de bezuini gingsfractie vóór de indexloonen. Vóór de bedrijfsrekeningen over 1929 werden vastgesteld, had nog een vrij scherpe discussie plaats tusschen den heer Jeronimus en den voorzitter over het ter inzage leggen van de bescheiden, die hij deze rekeningen hooren. Naar het ons voorkwam, deed dhr J. hier een vol komen gemotiveerd verzoek. Elk raadslid heeft volgens den geest der Gemeentewet zeker recht op inzage dezer bescheiden. De presidiale uitval over de adviseurs en vrienden van den heer Jeronimus was dan ook o.i. misplaatst. Het zal wel meer voorkomen, dat Raadsleden omtrent een of ander punt 'hun licht elders opsteken. Het is zelfs toe te juichen. Ten slotte werd dan ook door B. en W. erkend, dat elk Raadslid zich via hun college om inlichtingen tot de bedrijfsdirecteuren kan wenden. Het bekende Statenbesluit inzake het vragen van concessie voor aansluitin gen aan de waterleiding verder dan 40 M. van de hoofdhuis gaf nu reeds aanleiding tot discussie. Uit de uitlatingen van den voorzitter viel op te merken, dat B. en W. zullen trachten gedaan te krijgen, dat dit besluit van hoogerhand niet wordt goedge keurd. In 'ieder geval willen zij en met hen de Raad minus dhr Mes nog vlug enkele perceelen aan Nieuwe Vlissing- sche weg en Lage Weg zonder conces sie aansluiten. Of 't lukken zal? Ten slotte nog iets over ©en benoe ming. In afwijking van de voordracht van curatoren benoemde de Raad niet no. 1 (den orthodoxen dr Obbink) maar no. 2 (den modernen ds Kastein) tot leeraar aan het gymasium. De „Midd. Crt." zoekt hierachter de weigering van het Kerkbestuur der Ned. Herv. Gemeente om doopbeurten aan ds Kastein af te staan. Indien dat waar is, is hier wel een hoogst afkeurenswaar dige daad begaan. De linksche fracties zouden dan blijk hebben gegeven, bij be noemingen te letten op factoren, die met de zaak niets te maken hebben. Op die manier zou voortaan elke waarborg, dat de bekwaamste van een voordracht of aan beveling wordt benoemd, verloren gaan. Dat aan deze dooreenhaspeling van kerke lijke en burgerlijke zaken ook Raads leden zouden hebben medegewerkt, die zelf maling hebben aan kerk en reli gie, zou het geval nog zonderlinger ma ken. In ieder geval is er wel reden om aan te nemen, dat er achter de scher men zich iets heeft afgespeeld, wat het daglicht niet mag zien. D s J. D. van M e 11 e, emeritus predikant der Ned. Herv. Kerk, woonach tig te Den Haag, hoopt 3 Aug. den dag te herdenken, waarop hij voor veertig jaar intrede deed in zijn eerste gemeente Renswoude. Daarna diende hij nog de gemeente te Sluis (18941901) en van 1901 tot 1.929 die van Kralingen. De zegetocht van den Bij- li e 1. Het Britsch en Biuitenlandsch Bijbel genootschap ontving op de laatste jaar- vergadering het verslag omtrent de ver breiding van den Bijbel vanwege dit oude genootschap. Daaruit bleek, dat in het vorige vereenigingsjaar niet minder dan 12.175.292 bijbels werden afgeleverd. Se dert de 126 jaren, dat dit Bijbelgenoot schap bestaat werd dit cijfer nog nooit bereikt. v Bij het vorige jaar vergeleken beteekent dit getal een vermeerdering van 775.752 exemplaren. In China werden voor reke ning van dit genootschap gilleen ruim zes ïrpillioen bijbels of gedeelten van, den bijbel gedrukt. Ruim vijf en een half millioen idezer exemplaren vond den weg naar de lezers. Juist met het oog op de zeer bijzondere toestanden in China en op de vijandschap> welke zich hier tegen het christendom openbaart, hebben deze cijfers zeer veel te zeggen. Dr H. A. van And el. „De Lo comotief" schrijft: „Het (Geref.) Zendingsblad verwacht op grond der gunstige perscommentaren over het voorstel tot een betere vooroplei ding van missionaire dienaren des Woords, artsen, onderwijzend en verple gend personeel een gunstige beslissing van de (Gereformeerde) Synode, welke dit jaar te Arnhem bijeenkomt. Wordt deze verwachting niet beschaamd, dan is het wel zeker, dat dr Van Andel, tot voor kort te §olo, de benoeming tot hoogleeraar aan de theologische school te Kampen kan tegemoet zien. Tot zoover dit bericht. Nu het Geref. Zendingsblad het eerste is, dat een stil zwijgende afspraak beëindigt door publi catie van een bericht, dat reeds zeer geruimen tijd hier te lande bekend was, achten ook wij ons niet langer gebonden om te dezen aanzien ons van publicatie te onthouden. De zaak van een eventueele hoogleer- aarsbenoeming van dr H. A. van Andel te Solo, thans met verlof in het moederland, leent zich voor de volgende uiteenzetting. Er is n.l. reeds lang geleden met dr Van Andel overleg gepleegd over een eventueele benoeming en de berichten daaromtrent zijn hier te lande op dr Van Andel's verzoek niet gepubliceerd, in ver band met het feit, dat de hoffelijkheid vereischte te wachten op de principieele beslissing van de Synode. Dit zwijgen lan ger te handhaven is niet noodig, 'nu dr Van Andel door het Zendingsblad wordt genoemd. Het is wel waarschijnlijk, dat dr H. A. van Andel de benoeming zal accepteeren, ofschoon men nauwelijks zeggen kan, dat de heer en mevrouw Van Andel een en ander zouden ambieeren. In een intervieuw, dat wij kort vóór het vertrek van dr en mevrouw Van Andel met beiden mochten hebben, is wel duide lijk uitgekomen, boe gebonden beiden zich zijn gaan voelen aan Solo, waar zij welhaast den besten tijd van hun leven FLIT doodt insecten sneller.Let op de gele bus met zwarten band. Het ontzettende ongeluk met de pontonbrug te Coblenz. Het dreggen naar de slachtoffers. hebben doorgebracht en tal van vrienden hebben. Daar staat tegenover, dat dr H. A. van Andel naar veler meening de aangewezen man is voor den hoogleeraarspost en het lijkt ons welhaast zeker, dat dr Van Andel een dringend beroep op zijn capa citeiten en ervaring niet van de hand zal wijzen. In ieder geval ligt het in de bedoeling van dr en mevrouw Van Andel om, alvorens een eventueele nieuwe roeping te volgen, nog voor eenigen tijd naar Solo terug te komen voor de voile over dracht van hun arbeid en om de vele ban den te slaken, die in eenige tientallen jaren een karakter van hartelijke vriend schap en broederschap hebben aangeno men." Poortvliet. Benoemd tot hoofd der Op. lagere school in de vacature van den heer A. J. Platteeuw. de heer H. E. Dij ken, hoofd ee-ner school te Schoorldam (gem. Warmehhuizen) bij Alkmaar. Voor deze betrekking hadden zich aangemeld vijf sollicitanten, waarvan twee zich heb ben. teruggetrokken. De aanbeveling be stond slechts uit genoemden persoon. DE UNIE-COLLECTE. Aan den oproep van; de 52ste Unie- oollect© voor de scholen met den Bijbel is het volgende ontleend: Wij noemen onze scholen het liefst: „Scholen met den Bijbel" en niet: „Chris telijke" scholen. De Bijbel ligt in dezen naam niet de verklaring van de instandhouding osl- zer Unie-collecte? De Bijbel het Boek van Gods Trouw en daarmede het Leerboek voor ons om trouw te blijven aan al wat Zijfae trouw in het leven riep. Gods trouw was ons nabij en gaf ons in onze zwakheid, kracht om te arbeiden, te strijden, te overwinnen en zal ons deze niet onthouden om te vol harden. Er is zooveel ontroering in de open baring van Gods hulp in onzen bangen schoolstrijd, en ook in <ie onbezweken trouw van ons volk waar bet gold de bei- langen van „De School met den Bijbel" Het is daaraan getrouw. Trouw zijn is de schoonste deugd. Zij is het geheim van alle kunnen, de ver zekering der overwinning. De herinnering daaraan is zoo noodig, 'om trage handen, en slappe knieën sterk te maken. Zij doet ons voelen, dat wij 'ons hebben te scha men over elke inzinking. Zij voorkomt, dat wij hoogmoedig zouden worden over ons doen. Zoo brengt zij ons tot wat de kracht, de 'zekerheid en bezieling is van al ons doen; immers, gedachtig aan Gods trouw, voelen wij ons altijd beschaamd. Al wat wij deden was zoo onbeduidend, Indien God het niet had gezegend, wat zou het zijn geworden? Ontrouw is ook een sterke macht, maar een, die vernietigt. Zij breekt den wil, deal moed, de geestelijke kracht. Zij is de dood voor alle bezieling, en kan, irx korten tijd, afbreken wat 'jaren, van arbeid hebben .gebouwd. Daarom blijve de Unie-collecte êena "zichtbare prediking van de trouw van ons volk aan zjjlne School met den Bijbel. Die collecte heeft eene hoogere hetee- kenis. dan geldelij'ken steun te verzekeren aan de School met den Bijbel. Zij .toch is de levende herinnering aan 1878. toen eerst recht de strijd om de school begon. Zij kwam elk jaar op voor het goed recht van Christenouders op de school hunner kinderen. De Bijbel, 'die op het huisaltaar lag, mocht in 'de school niet ontbreken, waar de ouders een deel hun ner groote verantwoording op den onder wijzer overdroegen. De Unie-collecte is als een snoer, dat ons volk aanéénbindt. Wanneer de collecte rondgaat, zien wij in gedachten die stille processie van vrijt- willige en gewillige collectanten rustig, doch volhardend, huis aan huis gaan. Het is de sterke wil om trouw te blijven aan het verleden, die het geheim is van deze, te weinig erkende, volharding, om de Unie-collecte bij tienduizenden in her innering te brengen. Laat dit „Unie-blaadje" hun eens open- lijk den dank brengen van ons Christen volk voor hun belanglooze, maar trouwe hulp. Zonder hen ware de Unie-oolleote onmogelijk. Het is een bemoediging, maar laat het ook zijn iets van eene beschaming voor allen, die wel geven, doch verder den arbeid aan anderen geheel overlaten; en wekke deze beschaming dan op den wil, om jnilde gaven aan de collecte toe te voegen, wat de beste erkenning zal zijn voor zooveel volhardenden, en somtijds miskenden, arbeid. Laa,t het huisgezin, dat de grondslag is van de school, zich op de Unie-collecte voorbereiden, opdat niet een toevallige maar eene te voren bedachte gave aan de vragers worde aangéboden. Ons volk, door zijn bijbel opgevoed, heeft daarin menige kostbare les gevon- Iden en toegepast. Men deed het soms op aandoenlijke manier. Ons is bekend, hoe in de jaren der ver drukking menig huisvader het als een plicht voelde, al zijn huisgenooten, tot de kleinste kinderen toe, door een daad te leeren trouw te blijven aan ons ver leden. Als de Unie-collectanten de woning bin nentraden, werden alle huisgenooten te zamen geroepen. Aan ieder, o-ok aan het kleinste kind, werd een geldstuk in de hand gelegd door den vader, om dit in de collectebus te werpen voior „de School met den Bijbel". De gedachte was ontleend aan de vie ring van het Pascha bij Israël. Dan vroegen de kinderen: „Wat hebt gij daar voor een dienst?" en het ant woord werd gegeven door den vader: „Dit is den Heere een Paaschoffer, Die voor de huizen der kinderen Israels voor bijging, als Hij de Egyptenaren sloeg eQ onze huizen bevrijdde." Wij zijn overtuigd van de 'kracht van zulk een doen. Zulk een herinnering blijft doorwerken. De kinderen, zelf groot geworden, hiel den de traditie vast. Zij stelden zich „in, de plaats der vaderen". De heilige band met het verleden moest onverzwakt in stand gehouden. Dit versterkt tevens den band tusschen huisgezin en school, en zoo ooit, dan is dit in dezen tijd noodig. Er gaan zoovele stemmen op, en helaas ze hebben invloed, dat, nu de financiëele gelijkstelling is gekomen: „De Unie-col lecte geheel overbodig is geworden". In 1929 werd door 167 Locale Gomité's niet gecollecteerd. Niet lang. geleden werd ons door iemand verteld, hoe men in de plaats zijner in woning er ook over dacht de Unie-collecte als onnoodig ge-worden, af te schaffen. Hij sprak toen deze woorden: „Laat ons dit niet doen. De Unie-collecte is nog de eenige band, -die ons gansche volk om vat en bijeenhoudt." Dit korte woord was voldoende. Ieder voelde terstond: Dat mag niet. Sterft de Unie-collecte, dan sterft -de Unie ook. En, de Unie blijft onmisbaar. Zij geeft financieelen steun aan de oud-strijders; su'bsidiëert de Paedagogi- scheLeerstoelen; gaat voort Unie-redenen tot uitbreiding van het aantal scholen met den Bij-bel te bevorderen; -geeft uit hare propaganda-brochures, en, lest best, houdt -den -geest wakker voor onze scholen door hare Unie-blaadjes. Dit alles is zonder Unie-collecte, waar uit ook de Unie haar inkomen ontvangt, niet mogelijk. Stoffelijke hulp zet de Unie om in geestelijke waarden. Laten de bijdragen uit de vele collecten, ook voor -de Unie zelve sterker worden. Ontrouw brengt nooit zegen. Trouw zijn entrouw 'blijven, de trouw bewaren dit is de opwekking van den Bijbel. Hij, onze God, die ons roept de school met den Bijbel lief te hebben en Hem daarvoor te danken, zegene ons volk. De troost is: dat Hij, die ons roept, Ge trouw is, en het ook doen zal. Kan uw hart tegenover die trouw, on trouw worden, aan wat zij- schonk in onze Unie „Eene Schoei met den Bijbel?" De Unie-collecte van 1930 geve het ant woord. Het kan niet teleurstellend zijn. Was Je eens militair te Bergen-op-Zoom? Waarde lezers! Dit stuk is bestemd voor hen, die het tehuis voor militairen te Bergen op Zoom hebben bezocht. Ge moet weten, oude bezoekers, dat er wat voor jullie te doen is! Je herinnert je natuurlijk nog levendig of goed de dagen, die je in de Auvergne- straat doorbracht. Misschien gaven enke len nog wel een voordrachtje ten beste. We moeten 4 Augustus wéér voordrach ten hebben. Maar niet van jullie. Dat kan nu eenmeal niet. Maar, daar 't tehuis dan 40 jaar zal bestaan en 'ttehuisbe- stuur arm is, willen we vragen aan onze oud-bezoekers om toestemming om nog een klein feestje te vieren op dien dag. Geef jullie ons toestemming? Ja, na tuurlijk! Wij kennen onze oude vrien den wel. Nu, zend dan een postwisseltje of een aangeteekenden brief met een klein bedrag, zoo spoedig mogelijk aan den huisvader, den heer M. P. de Viet, Auvergnestraat 27, Bergen-op-Zoom. Vrienden, we rekenen op jullie toestem ming en vrijgevigheid. Het rustige zitje na je dienstdoen ben je vast nog niet ver geten! Een sergeant van de lichting 1927. DUITSCHLAND EN ONZE BOTER. Het „B-erl. TagebLatt" meldt, dat de Duitsche parlementaire commissie voor de handelspolitiek zeet ernstige bezwar ren heeft ingebracht tegen de Duitsch- Finsche overeenkomst inzake boter en kaas, daarbij -eene-rzijds wijzende op de bezwaren voor de Duitsche schatkist en anderzijds op den in Nederland beraam den boycot van Duitsche goederen. Dit bericht werd aan het Hdbld van zeer goed ingelichte zijde bevestigd en eveneens, dat de daaraan inhaerente ver- hooging van het "invoerrecht o-p boter tot 50 mark per 100 K.G. 10 dagen na uitwisseling der protocollen, wellicht nog nie-t op) 1 Augustus van kracht zal kun nen worden, als gevolg van de moeilijk heden, bij de onderteekening van geinoeim- de overeenkomst. Hiermede is echter nog geenszins ge zegd, dat het verzet zóó 'sterk zal blijken dat de zaak definitief van de baan. is. Voorts verneemt het Hdbld, dat het Centraal Bureau van het Ned. Landbouw- Comité gevestigd te Rotterdam, eveneens een boycot van Duitsche goederen over weegt. Wij wijzen er op. dat deze aemtrale organisatie van agrarische inkoop-coöpe raties, waarvan voorzitter is de heer G. W. Stroink en directeur de beer J. G. Bessem, in het jaar 1927 een omzet had van f 28 millioen aan kunstmeststoffen en f 26 millioen aan veevoeder. Het aantal aangesloten coöperatieve vereenigingen bedraagt plm. 800. Een nieuw veilingsysteem. De veiling te Goes heeft, naar het Z. Landb. blad meldt, teneinde tot een beter handelsproduct te komen, den maatregel genomen de veiling te splitsen -in een van het prima product, dat volgens be paald© voorschriften is gesorteerd en een veiling, waarop alles kan worden aange voerd, zooals tot nu toe het geval is. Men hoopt hiermede te bereiken, dat de veiling wat meer gaat gelijken op een so-ort tentoonstelling van goede pro ducten en niet -een mengeling is van goede en slechte kwaliteiten. De daartoe benoemde commissie heeft zich op het standpunt gesteld, dait het allereerst gaat om de kwaliteit en sor teer ing, omdat dit ook de grondslag vormt voor een goede verpakking. Tevens is heit haar streven het gebruik van de oude kranten en andere, soms ini de helste kleuren, papieren te doen verdwijnen om welke reden voor die speciale veiling het verpakkingsmateriaal van de veiling tegen kostenden prijs moet worden, be trokken. - Op Dinsdag 22 Juli was het mogelijk, een veiling van dergelijk elite fruit te houden en met succes. Alleen bleek, dat door enkele telers nog niet streng genoeg was gesorteerd en de keurmeester hun vruchten in de gewone veiling moest opnemen. 1 t -

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5