Land- en Tuinbouw Radio-Nieuws. Advertentiën. Marktberichten. Scheepstijdingen. calkzand- en van iet weg- der aan ster hoo- de vele IndiS), jhoofdbestuur gevestigd in de Boei Glodok, aan een der bestuursleden. Op die wijze hebben wij een complot ontdekt en het spreekt van zelf, dat de schuldigen kort na die ontdekking een „pijnlijk" gevoel hadden. Ze zijn toen een hongerstaking begon nen. „Maoe matti" (Willen dood.) „Best", hebben wij ze geantwoord, „dat is zeer voordeelig voor het gouvernement, zooveel eten minder." Ja, maar, we moesten niet denken, dat het den heeren geen ernst was: „betoel maoe mati (Willen stellig dood). Nu, dat vonden we opperbest: een be grafenis vanwege het gouvernement kost niet zoo heel veel. Deze houding was echter niet naar den zin van de leden der „perkoempoelan". Blijkbaar hadden ze verwacht, dat wij geen raad zouden weten om hen toch maar in 't leven te houden. Misschien spookten hen reeds visioenen van ziekenzaal, lekker eten en zelfs „kunstmatige" voeding (interessant, wat?) door het hoofd. Het spreekt vanzelf, dat de hongersta king een dood geboren kindje werd. Toen de heeren hun eten toch maar aan namen en wij opmerkten: „hè?, jullie zouden toch niet eten", dropen de hee ren zonder antwoord af. Wat wij echter verleden week op het spoor zijn gekomen, was een samenzwe ring van gevaarlijker gehalte. U moet weten, dat wij een stuk of wat cellen van levenslangen, o.a. den moor denaar van den wedena van Menes en den heer Benjamins, eenigen tijd voor andere doeleinden noodig hadden. Ik heb toen de gewilligste levenslangen bij mij laten komen en hun verteld dat ze, omdat ze zich tot dusver goed gedragen hadden, in een blokzaal zouden komen. Onder hen was ook de moordenaar van Menes. Niet lang echter na zijn „in vrijheid stelling" begon hij raar te doen. Als wij bij hem kwamen, zat hij met het hoofd in de handen te steunen en als we hem ondervroegen, vertelde hij „pikiran" (peinzen over) te hebben over zijn vrouw en kinderen en zijn kampong. Hij at niet veel meer en vermagerde met den dag. Ik sprak er met den dokter over en we besloten, hem in de ziekenzaal op te nemen en hem goed te observeeren. In de ziekenzaal ging het al niet veel beter: hij was 's nachts erg onrustig, schreeuwde en was het personeel tot last. Omstreeks dienzelfden tijd ontdekten we in enkele zalen blikjes, touw, kortom allerlei dingen, die er niet thuis hooiden. Een nader onderzoek bracht aan het licht, dat de gevangenen zich voorzien hadden van messen, vervaardigd van ijzerband en blik. Ook toen kwamen we een complot op het spoor: het gevangenispersoneel moest eraan gelooven. In den nacht van Vrijidag j.l. was het dat de moordenaar van Slenes plotse ling begon te brullen in de ziekenzaal We gingen er heen, ook de dokter kwam en om zijn kribbe geschaard moesten we vernemen, dat vóór de „zieke" stierf, eerst de directeur, de verplegers, de op zichters, kortom het geheele personeel vermoord moest worden. De «enige reden waarom deze rad draaier in de ziekenzaal opgenomen wemschte te worden, was, dat hij! dan meer bewegingsvrijheid tot het voorbe reiden van den grooten opstand meende te hebben. Thans zit hij weer in zijn ciel, onder het personeel „paviljoen met voorgalerij" genoemd, en waarschijnlijk zal hij er zijn gansche leven niet meer uitkomen. Zoo ziet u, dat de heeren nog niet veel van de lessen van Moskou vergeten heb ben en dat we nog altijd in alle gestreng heid moeten optreden. U zoudt het misschien niet zeggen, als U de gevangenisbevolking zoo rustig bezig ziet, maar er wordt werkelijk alles van het personeel gevergd, willen wijl de zaak in goede banen "houden. Inderdaad, als men de heeren zag wer ken, zou men denken, dat alle® pais en vree is. Beleefde groeten voor den direc teur en het verdere personeel, druk ver toon van ijver. We kwamen juist gelijk met een troep gestraften binnen, die een grobak met klapperdoppen vervoerden. Ongeduldig stonden ze voor de deur te wachten, gewillig en eigener beweging traden ze aan om zich te laten door zoeken op verboden waar. Nauwelijks wa ren ze allen doorzocht, of opgewekt klonk het „ajo, oewan, toe, terie" (Vooruit, een, twee, drie) en voort ging het. Na de uiteenzetting van den directeur echter meenden wij te moeten aannemen, dat deze ijver veel gelijkt op die van leen paard, dat den stal ruikt. Dat klöpte met de omstandigheid, dat het etensklokje reeds geluid had. De oogst en de regenval. Men meldt uit Roermond: Tengevolge van den regenval der laat ste weken heeft de rogge-, tarwe-, gerst en haveroogst veel geleden. De vooruit zichten, die buitengewoon gunstig waren, zoowel wat betreft de opbrengst aan kor rel en .gtroo, zijn met twee vijfden ver minderd. Groote oppervlakten vruchten, welke door het zware van stortregens ver gezelde onweer waren gaan legeren, heb ben peeds kiem geschoten. Met verlangen ziet de Limburgsche boer naar droog, zonnig weer uit, om datgene, wat van zijn oogst nog eenigszins goed is, te kunnen binnenhalen. De onlusten in Egypte hebben een1 ernstig karakter gekregen. Gedurende de laatste dagen hadden herhaaldelijk bot singen tusschen betoogers en politie plaats, waarbij verschillende personen gewond werden. Een zwaar gewonde wordt weggebracht. Wereld-pluimveetentoonstelling Londen 22—31 Juli. De excursie van Avicultura. De Nederlandsche stand onder ar tistieke leiding va.n den heer Dorus Hermsen, Den Haag. Nadat we gezien hebben, dat de Inter nationale Pluimveewetenschap-V ereeniging elke drie jaar een wereldcongres met tentoonstelling houdt en dat het a.s. con gres te Londen voor ons en voor Europa van bijzonder groot belang is, wil ik nog even vermelden, dat vanwege de ver een iging ook .een tijdschrift uitgegeven wordt, de zoogen. „Internationale Revue van Pluimveewetenschap". Het was al jaren geleden opgevallen, dat er op het gebied der Pluimvee-weten schap haast geen overzicht te krijgen was. In allerlei landen der wereld wordt gestudeerd en worden proeven genomen en de onderzoekers publiceeretn hun ar tikelen in allerlei tijdschriften, pluimvee- bladen of brochures. Soms was men er gens in Europa aan het proeven nemen, terwijl die proeven in Amerika al lang genomen waren. Dat was dus tijd- en ai'beidsverspilling. Verder was het haast niet te doen om er achter te komen, waar een artikel gepubliceerd was. Zoo ontstond ljij mij het .plan, een soort internationaal bureau op te richten, waar alle pluimveeliteratuur bijeen kon komen en waar men van dat alles uit treksels maakte, en deze dan in een lijst publiceerde. Door middel van de Inter nationale Vereeniging kwam dit tot stand en 'in 1927 op het congres te Ottawa werd besloten een internationaal tijd schrift uit te geven, dat aan de leden der vereeniging gezonden zou worden. De samenstelling van dit tijdschrift werd aan mij opgedragen, tegelijkertijd met het secretariaat voor Europa van de Vereeniging. Deze Internationale Revue ben ik be gonnen in 1928 en zij bestaat dus nu twee jaar. Zij krijgt thans steeds meer en meer lezers over de geheele wereld en allerlei buitenlandsche instituten zijn geabonneerd. Zij wordt thans in 43 lan den gelezen en vanuit de geheele wereld stroomen nu dagelijks tijdschriften, boe ken, brochures bij mij binnen om ver werkt te worden in de Revue. In het eerste jaar gaf ik haar alleen in de Engelsche taal uit en publiceerde 626 artikelen, benevens reisbeschrijvingen, verslagen van vergaderingen van, het be stuur der vereeniging enz. Ter «ere van dit congres is een spe ciaal congres-nummer uitgegeven, dat al leen reeds honderd artikelen bevat en meteen is nu met den derden jaargang pok de Revue in de Fransche taal ver schenen. Vanuit de Latijnsche landen van Europa en Zuid-Amerika kreeg ik n.l. herhaaldelijk aanvragen om de Revue ook in een Latijnsche taal te .publioeeren, daar men in die landen het Engelsch niet lezen kan. Vanaf den derden jaargang kan ieder lid dus naar verkiezing de Revue in het Fransch of het Engelsch ver krijgen en zich daardoor geheel op de hoogte houden van alles wat er in de wereld op het gebied van pluimveeteelt voor merkwaardigs gebeurt. Hiermede meen ik nu de lezers vol doende op de hoogte te 'hebban gesteld van de beteekenis van het 'komende con gres en de tentoonstelling en de wereld- pluimveeorganisatie. De vereeniging „Avicultura", die jaar lijks baar beroemde internationale ten toonstelling in Den Haag houdt, heeft het initiatief genomen naar Landen een ex cursie te organiseeren. Ook het Nedar- landsche Comité beeft dit geprobeerd, doch heel eigenaardig bleken daarvoor geen liefhebbers te zijn, terwijl zich voor de excursie van Avicultura meer dan honderd deelnemers opgegeven hebben uit allerlei plaatsen van ons land. Dit ge zelschap zal ongetwijfeld veel genieten en veel leeren op deze reis, die uit etn thuis f75 kost en waarvoor men drie dagen in Londen verblijft. Tot in de klein ste kleinigheden is alles geregeld. De deelnemers behoeven geen woord En gelsch te spreken of te verstaan, vanaf de boet gaan ze in groepen van 25 onder geleide van bekwame pluimvee- enthousiasten in treinen of bussen naar het hotel, de tentoonstelling en maken zij excursies naar eenige bekende pluim- reebedrijven jn buurt van Londen. Het gezelschap kwam Woensdagavond 23 Juli in Hoek van Holland aan enJ vertrok vandaar met de Harwichboot naar Engeland. Aan boord is gelegenheid tot slapen, maar dit bijzondere gezelschap, waaronder velen, die nooit de zee ov-er geweest zijn, hebben een flink aantal uurtjes doorgebracht in de gezellige con versatiesalon van de boot. De vereeniging „Avicultura" heeft bo vendien ©en prijsvraag uitgeschreven voor de beste opstellen omtrent deze reis. De eerste prijs bedraagt f 50, de tweede f 25 lem de derde f 10. Juist bij dergelijke gen legenliedpn krijgt men ervaringen en be schrijvingen van menschen, die zooiets nog niet vaak meegemaakt hebben en die een geheel frisschen kijk op de vreemde buitenlandsche zaken hebben. Daar ik zelf voorzitter der jury ben, zal ik onze lezers ook wel eens een en- ander over deze reisbeschrijvingen kunnen vertellen en dat is dan wel eens een aardige af wisseling tusschen al die meer ernstige kippen-praatjes zooals wij die houden. De heer Mantel, bekend tentoonstel- lings-keurmeester in ons land, was reeds tevoren met de Hollandsche dieren, kip pen, duiven en konijnen vanuit Amster dam vertrokken om alvast het pluim vee zoo gauw mogelijk op de tentoon stelling te brengen en de dieren aan de nieuwe- omgeving te doen gewennen, zoodat ze, als de concurrentie met de dieren der wereld begon, een goed figuur zouden slaan. Dat dit deel der Nederland'rhe inzen ding goed slagen zal, daar ben ik van te voren haast van overtuigd nu ik woet, wie de leiding heeft. De heer Mantel heeft op dit gebied groote ervaring. In dertijd brachten wij samen de Nederland sche dieren naar Spanje in 1924, en naar Canada in 1927 en ook hier kwam Hol land goed voor den ,dag. De Nederlandsche stand zal onder de inzendingen der andere landen zeer zeker ook opvallen. Zij werd opgebouwd onder de artistieke leiding van den heer Dorus Hermsen uit Den Haag, bekend kunst schilder en kunsthandelaar, wiens ver zameling oude schilderijen in het huis van Johan de Witt ondergebracht is en van waar uit stukken over de geheele wereld verkocht worden. De heer Herm sen heeft een geheel typische Holland sche stand ontworpen met groote wand schilderingen, ons polderland met de ka rakteristieke molens en boerderijen voor stellend. In dit milieu worden de Hol landsche eieren, wetenschappelijke ta bleaux, enz. uitgestald, met als bij'zon- ders voor iedèren kunstkenner ©an- be roemd schilderij uit de 17e eeuw, een vrouwtje voorstellend, dat een mandje met eieren aan den arm draagt en er een daarvoor, een zeer mooi ei aan heit publiek tooneod. Zoo zullen de Hollandsche pluimvee producten en deze Hollandsche stand zon der twijfel aandacht trekken en zullen we maar ho-pen dat Holland succes zal hebben. Dr TE HENNEPE. Vragen deze rubriek, betreffende, kun nen door abonné's worden gezonden aan Dr fe, Hennepe, Diergaardesingel 96a te Rotterdam. Postzegel voor antwoord in sluiten en blad vermelden. MIDDELBURG 25 Juli 1550, Op de veiling werden de volgende prijzen besteed; Mitlo- thians 44.5, Poters idem 1.52, Blauwe Eigenheimers 45, Poters idem 1.52, Ronde aardappelen 4, Spinazie 18, Stoksnijboonen -521, Stamsnijboonen 38, Wagenaarsboo- nen 12, Stokprincessen 913, Stamprin- cessen 511, Postelein 210, Suikerboonen 1—4, Perefct 711, Snijboonen 121, Prin- oessen 312, Augurken 122, Rentegevers 813, Roem van Holland 510, Slagzwaard 18, Zilveruien 717, Noordsterboonen 3, Bo- tersuikerboonen 1, Witte slaboonen 2, Ver beterde Wagenaars 12, Speroieboonen 2, Zwarte bessen 213, Witte bessen 210, Roode kruisbessen 26, „Witte idem 15, Frambozen 2676, Tomaten '825, Bramen 4, Aardbeien 31, Oranjepruimen 36, Morellen 2539, .alles per K.G. Peen 1.54, Kroten I.53, Uien 2,53, Asperges 10, Selderie 11.5, Rammenas 3.5, Radijs 1..5, Chrysanten 6, Anjers 9, Margrieten 1, Dhalia's 9, alles per bos. jSavoye kool 1.56, Roode kool 2 2.5, Komkommers 14, Meloenen 2159, Perziken 415, alles per stuk. Andijvie 1 53, Kropsla 740, Bloemkool 616, alles per kist. Asters 14 en Coleas 6beide per pot. f VLISSINGEN 25 Juli 1930. Spinazie 8— II, Postelein 912, JPrinoessen 1315, Dubb. prineessen 78, Wagenaars 12, Stamsnij boonen 610, Stoksnijboonen 2027, Dop pers 18, Roode bessen 4—17.5, Witte bessen 410, Madeleine 18—31, Witte kruisbessen 24, Gele kruisbessen 14, Roode kruisbes sen 16, Spruitjes 58, Frambozen 3640, Tomaten 2729, Morellen 2330, Suikerij 57, alles per K.G. Kipeieren 5354, Eend eieren 50 per 10 stuks, Roode kool 12.5, Savoye kool 6.59, Bloemkool 825, Sla 13, Komkommers 2.55, Meloenen 3035, Perziken 7, alles per stuk. Selderie 4.5—6, Uien 6, Peën 2.54.5, Rabarber 1.5, Lange kroten 34, Ronde kroten 1/21, Ramanas 1—5, Gladiolen 8—18, Dahlia 57, alles per bos. Andijvie 14—34 per kist. Augurken 18 30 per 100 stuks. Blauwe aardappelen 59 70, Poters 2028, Witte aardappelen 3246, Poters 1015, aJles per 10 K.G. GOES 25 Juli '1930. Veilingsvereeniging „Zuid-Beveland". Exportveiling. Frambozen 16.30, Roode bessen 6.907.50, Zwarte bessen aanvoer 8.30. Kleine veiling. Kersen: Klerken 20—26, Eierkoeken 15., Limburger krieken 1826, Zure Morellen 14, Uitschot kersen 510, Pruimen: Vroege Oranjeprui men 3036, Okkelanen 2225, Krozen 17, Prince Pruimen 19, Engelsche Krozen 26, Ci- troenpruimen 14, Afval- en Uitschot prui men 510, DiversenKruisbessen 14, Roode bessen 59, Zwarte bessen nat 7, Frambo zen 1232, Uitschot Tomaten 58, Snij boonen 723, Groene boonen 210, Poste lein 9—11, Sjalotten 7, Aardappelen 6.10— 6.80, Aardappelen poters 1.001.40, alles per 100 K.G. Meloenen 32—53, Witte Komkom- mers 36, Groene Komkomtaers 26, Bloem kool 520, idem uitschot 0.503.00, Roode- kool 13, Augurken 0.170.25, Kropsla 1.90, Kroten 0.80, Pootuien 0.50, Pheiplanten 0.09, Perziken 2, alles per 100 stuks, Bloe men 6, Rabarber 0.10—1.00, Selderij 4, Poot- uien 1.10, alles per 100 bos. Programma van Zondag 27 Juli. HILVERSUM 1875 M. 9.05 Orgelconcert. 10.30 Vrijz. Kerkdienst. 12.30—2.00 Concert door het Haarlem's klein orkest. 2.30—3.30 Fanfarecorps, mannenkoor. 6.00 Concert Vara. 7.30 Concert door het Vara- orkest. 8.15—8.45 Concert door bet om roeporkest. 8.45 Kamermuziek. HUIZEN 1071 M. 8.25—9.20 Morgen wijding N.C.R.V. Voorganger ds ten B.oom te Hilversum. 9.50 Dienst in de Geref. Kerk te Hoogeveen, voorganger ds J. Meyer. 12.301.30 Concert. 2.002.35 Gramo foonplaten. 2(354.30 Concert. Mannen koor. 5.20 N.C.R.V. Dienst in de Ned. Herv. Kerk te Muiden, voorganger ds Bins- bergen. 8.15—10.45 Concert. Hester's Harmoniekorps, DAVENTRY 1554.4 M. - 2.50 Kerkcantate no. 136 van Sach. 8.25- Klokgelui. 3.35 Kerkdienst. 4.50 Concert, orkest. 6.50—8.20 Kerkdienst. 8.20 Kerkdienst. 9.25 Concert. Programma van Maandag 28 Juli: Algemeen programma, to verzorgen door de V.A.R.A. HILVERSUM. 1875 M. 8 uur Orgelcon cert. 9 uur Gramofoonplaten. 10.30 Mu ziek van Amsterdamsch Trio. 11.30 Gra mofoonplaten. 12.15 Lunchmuziek. 2.30 Nederlandsche schrijvers en dichters voor de microfoon. Vlioe Nahon leest uit eigen werk. 5.30 Vo ravond concert 8.15 Kur- hausconcert te Scheveningen. HUIZEN, 2 'M. Na 6 uur 1071 M. N.C.R.V.-uitze^ u..ig. 8 uur Opening van de Jaarlijksche conferentie te Lunteren. 10.30 Korte ziekendienst. Ds W. J. van Lokhorst te Hi.ver,, am. 12.30 78ste Orgel concert te geven door dhr Jan Zwart, te Amsterdam. 2.35 Causerie over'„Be strijding van enkele speciale ziekten van tuinplanten", door den heer A. J. Herwig te Bussum. 3.15 Cursus Knippen en Stof- versieren. 4 uur Ziekenuurtje door Ds Muller, predikant der "Vrije Evang. Gem. te NijverdaL 5 uur Concert, 6.40 Concert 8.30 uur uitzend-avond. DAVENTRY, 1554.4 M. 12.20 Orgelspel en tenor. 1.35 Orkestoonoert. 4.20 Con cert, bas, kwintet. 7 uur piano-recital 10 uur Kamermuziek. BRUSSEL, 508.5 M. 5.20 Trioconoert. 6.50 £)rkestoonoert en zang. 8.35 Orkest concert. 9.20 Symphonie-conoert van uit de Kurzaal te Ostende. Belangrijke uitvinding op radio-gebied. Aneta seint uit Bandoeng: Het hoofd van het Bureau Proefnemin gen en Laboratorium van de afdeeling Radio-techniek der P.T.T., de ingenieur 2de kl., W. F. Einthoven, heeft een uit vinding gedaan, welke het mogelijk maakt door middel van één radio-ontvangtoestel meerdere telefonie-uitzendingen tegelijk op te vangen. Op deze uitvinding zal pa tent worden aangevraagd. De beer Einthoven vertrekt 30 Juli e.k. per m.s.. „Sibajak" van den Rot terdamschen Llo-jd naar Nederland en zal zich van daar uit met een studie opdracht naar de Vereenigde Staten bege ven. Door den Rotterdamschen Lloyd wordt aan boord van de „Sibajak" een 2-persoons hut beschikbaar gesteld, waar in de vinding van den heer Einthoven zal worden ge.'nslalleerd. De bedoeling daarvan is, gedurende de réis ontvang- proeven te nemen. Stoomvaart-Mij Nederland. PRINS DER NEDERLANDEN, uitr., 25 v. Genua. JOHAN DE WITT, thuisr., pass. 24 Perim. POELAU BRAS, uitr., 24 te Bremen. RADJA, thuisr., 25 v. Colombo. Ned. Stoomb. Mij. VAN RENSSELAER, uitr., pass. 25 Azo- ren. CRIJNSSEN '28 v. Barbados te Plymouth en 30 n.m. te Amst. verwacht. STUYVESANT 24 v. Curasao n. Pto. Ca- bello. Rotterdamsche Lloyd. SLAMAT, thuisr., 25 (7 v.m.) te Mar- seille. SAMARINDA, uitr., pass. 25 Perim. KOTA BAR0E, thuisr., 24 te Belawan. Stand van hedenmorgen 10 uur: Stand van gistermiddag 3 uur: 760. Licht op voor fietsers: Zondag 9 uur "28 min. Maandag 9 uur 27 min. Ondertrouwd J. C. MEULENBERG Mz. en CORNELIA DEES Fd. Kortgene, Oostpolder 1 E23 Juli 1930. Willem Annapolder Huwelijksvoltrekking 7 Aug. a.s. Hierbij betuigt ondergeteekende hartelijk dank voor de vele bewijzen van deelneming, tijdens de ziekte en bij het overlijden van zijn geliefde Moeder, Mejuffrouw HELENA BOONE—ZUID WEG, ondervonden. Mede namens de Familie: JOZ. BOONE. Borsselen, 25 Juli 1930.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 3