Uit de Provincie. Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Land- Ata UW HUID GENEEST VLUGGER MET F ÊJ i BB Ct WOND BALSEM lx tv i %J %3 25 en ÖO OENT zijn heil in het negatieve, in het noemen van de fouten, -welke door den politieken tegenstander werden begaan, in het wij zen op de vele tekorten, welke de nieuwe staatsvorm met zich medebrengt. Tegen over de vele en netelige gaevallen van coruptie en ambtelijke aantastbaarheid, stelden de republikeinen dan weer soort gelijke gevallen uit den keizerlijken tijd. Opbouwend werkte deze interne strijd al lerminst. Hij werkte verlanmmend in de kringen der regeering. Zij werd belem merd in haar bewegingen en menige ka binetswisseling vond haar oorzaak in de ze haatdragendheid. Het is thans zoover gekomen, dat deze interne verdeeldheid heeft geleid tot een ernstig conflict tusschen rijksregeering en parlement, tusschen het kabinet-Briining en den rijksdag. Onder Dr Brüning heeft deze regeering een doortastendheid bewe zen, welke velen, voor ondenkbaar hebben gehouden. De draagwijdte dezer doortas tendheid is vooralsnog niet te overzien en of Dr Brüning zijn voorstellen, welke met meerderheid van stemmen door het parlement werden verworpen, zal kunnen doorzetten met artikel 48 van de grond wet, zullen de eerstvolgende weken be wijzen. Op het oogenblik kunnen we nog pas constateeren, dat de Rijksdag hier mede door Brüning terzijde werd gescho ven, dat hij het parlementaire systeem aan een ongekend scherpe critiek onder wierp, dat hij met de noodige volmach ten door Hindenburg voorzien den strijd aanvaardt met de vele parlemen- trriers, die zijn ontwerp tot dekking der staatsbegrooting afkeuren, dat hij dus overgaat tot een systeem, dat allerminst gelegen is in het begrip republiek en re- publikeinsch bewind: dictatuur! De onderhandelingen met verschillende fracties leiden tot generlei resultaat. Brü ning kon het met de Duitsch-Nationalen al evenmin eens worden als met de soci aal-democraten. Iedere partij stelde haar persoonlijke eischen en al deze vorderin gen maakten het den rijkskanselier on mogelijk om zijn tot dusver gevolgde tac tiek voort te zetten. Hij laat zich door niemand hiervan afhouden, noch door Breitscheid, noch door Westarp of Hu- genberg. In het Wallothuis heerscht elec- trische hoogspanning. Onze tribunes zijn propvol. Voor de opening door Loebe loo- pen onze gesprekken over het conflict tus schen Hindenburg en Braun, over het hoogst merkwaardige feit, dat de rijks president fzich door zijn brief aan Braun tegen het beleid der sociaal-democraten keert, dat Duitschland's hoogste staats burger voor de eerste maal openlijk cri tiek uitoefent aan een beleid, dat tiendui zenden Duitschers reeds lang voor ver derfelijk houden. Wij beschouwen dezen brief als een bewijs, dat er een nieuwe aera in het politieke leven voor de deur staat. Wij voorspellen het thans reeds feit geworden optreden van Brüning te gen de volksvertegenwoordiging en over leggen, wat hiervan de gevolgen kunnen worden. Gaar het zoover, dat de rijksdag door Hindenburg op voorstel van Brüning wordt ontbonden, dan komen we eerder voor de gevreesde nieuwe verkiezingen te staan als velen van hen wenschen, 'die deze ontbinding van het parlement mede veroorzaakt hebben. Wij' zeggen in zoo'n geval: door de boomen ziet men het bosch niet. De belangen en eischen der partijen hebben menigen grooten staatsman dien vergeeten, dat het staatsbelang op een beslissend moment hierboven dient uit te gaan en wanneer men van tevoren wist, dat nieuwe verkiezingen onder de toene mende macht der nationaal-socialisten en comunisten een groot gevaar voor den huidigen staat zullen opleveren, dan had men de oppositie gerust kunnen matigen, om zulk een ingrijpend conflict te ver mijden. Thans is de teerling geworpen en hebben zij, die zich met elkander als volksvertegenwoordiging presenteerden, zoowel als zij, die thans het staatsbelang geheel voor hun rekening nemen, de con sequenties der door hen gevolgde taktiek te dragen. Gebeurtenissen, welke voor de buiten wereld met elkander hoegenaamd niets te maken hebben, staan vaak in engeren samenhang dan men vermoedt. Hinden- burg's mededeeling aan Braun, den soci- alistisehen staatsminister van Pruisen, dat hij er onder de gegeven omstandig heden niet aan denkt, in Wisbaden, Ko blenz, Aken en Trier de bevrijding van het Rijnland bij te wonen, zoolang de Stahlhelm-organisatie hier verboden blijft heeft den stoot gegeven tot onderhande lingen tusschen Düsterberg en Seldte. de hoogste leiders der staalhelm-organisatie en de Pruisische regeering. In den vorm van briefwisseling is men tot een verge lijk gekomen, waardoor de bevolking van met bevrijde gebied waarschijnlijk toch de verugde van Hindenburg's komst zal mogen beleven. Aan overwegend socialis tisch getinte regeeringen werd hiermede door den Rijkspresident duidelijk ge maakt, dat hij andersdenkende Duitschers een zekere vrijheid van beweging toege kend wenscht te zien. Dat wordt in de Duitsch-nationale kringen met geestdrift begroet. De andersdenkenden overladen Ebert's raadgever, Dr Otto Meissner, die thans ook al die jaren Hindenburg bij staat, met verwijten, beweren, dat hij den rijkspresident verkeerd heeft toegelicht, dat de hoogbejaarde Hindenburg hiervan het offer geworden is maar wie Hin denburg kent, die weet, dat deze zich in zijn objectief oordcel door menschen noch partijen laat beïnvloeden en al wist het kabinet in zijn geheel niets van Hinden burg's brief aan Braun af, zoo ben ik overtuigd, dat de Rijkspresident deze ne telige kwestie vooraf met den rijkskanse lier heeft besproken. Al evenzeer ben ik overtuigd, dat Brü ning eerst na rijp beraad met Hindenburg is overgegaan tot het ultimatum, dat door hem aan den rijksdag werd gesteld. Er zijn menschen, die beweren: de groote massa heeft weinig of niets meer over voor den rijksdag. Dat zijn de tegenstan ders van het parlementaire systeem. Zij nemen Italië als exempel en wenschen ook voor Duitschland een Mussolini. Tij dens de laatste zittingen kon men echter vaststellen, dat nog lang niet allen on verschillig zijn. Rondom den rijksdag was het een drukte van belang. Honderden stonden buiten geduldig te wachten, wil den de ministers en parlementariërs ga deslaan en straks het laatste nieuws ver nemen. In de wandelgangen werd druk gepolitiseerd en in de groote zittingszaal bereikte de spanning haar hoogtepunt, toen de zitting door Loebe werd geopend. Het viel mij op, dat Brüning ditmaal in de Ministerbank naast Dietrich, Wirth, Bredt, Schatzel, Schiele en Guerard bleef staan. Ook las hij niet als gebruikelijk van het blad, maar op dit oogenblik van beslissing sprak hij spontaan, als bij in geving en dat werkte op zijn omgeving. Het doet aan een college in de universi teit „Unter den Linden" denken. Een man van groote geleerdheid geeft in voorzich tige terminologie zijn persoonlijke ziens wijze weer over den oogenblikkelijken toestand. Hij spreekt van democratie en parlementarisme, hij werkt op het gevoel voor verantwoordelijkheid en men luis tert naar hem met eerbied. Men kijkt el kander aan, Keil, Dittman, Breitscheid, Müller en „Genossen" staan verlegen in de nabijheid met hem, met wie ze kort geleden nog zoo harmonisch samenwerk ten. Nog even zweeft de chance eener ver zoening in de lucht, maar de fractie-be sprekingen leveren voor de zooveelste maal niets op. Brüning grijpt opnieuw het woord: „Het volk verlangt een spoedige beslissing. Op het volk drukt een onaan gename onzekerheid, welke belemmerend werkt op den economischen toestand. Het volk over het gansche land is van inzicht (hier roepen de communisten onder op luchtend gegrinnik: dat U er ten spoe digste vandoor moet gaan!) dat de regee ring voor een uiterst moeilijke oplossing is komen te staan. W staan voor moei lijkheden, zooals die de laatste tien jaar niet voorkwamen. Een groot oogenblik is thans gekomen. "Weet de rijksdag dit feit te benutten, dan heeft hij voor de democratie en het parlementaire systeem meer gedaan dan in vele andere jaren te saam. Mocht echter de volksvertegenwoor diging er niet toe komen, om de door mij voorgelegde ontwerpen te aanvaarden, dan zal de rijksregeering tot alle haar ter beschikking staande wettige inidelen moe ten grijpen, om het defisciet in de staat huishoudkunde te dekken". De rijksdag heeft dit kunststuk niet klaargespeeld. Dr Brüning beroept zich op artikel 48 van de grondwet vq,n "Wei- mar. Het gaat erop of eronder. De be sprekingen tusschen Hindenburg en Braun leidden tot een oplossing inzake het Rijnland en den staalhelm. Zouden wellicht nieuwe besprekingen tusschen Brüning en de leiders der fractie ook nog op het laatste nippertje tot een overeen komst kunnen voeren? Den hoogbejaarden rijikspresident zou men nieuwe interne verwikkelingen het liefst bespaard zien blijven. Gansch Duitschland zou stellig door nieuwe verkiezingen in opschudding worden gebracht en onder deze precaire omstandigheden is er voor de naaste toe komst weinig gunstigs te voorspellen. Berlijn, 18 Juli 1930. Zang concours te Axel. Het gisteren geplaatste bericht omtrent den uitslag van bovenstaand concours was niet geheel volledig. De uitslag was als volgt: 3e 'Afdieelinlgj:; Zang Veredelt, Schore, 145 p. 3e prijs; Tot oefening en uitsp. Borssele, 150 p. 2e pr.; Ons Genoegen, Kats, 155 p. 2e pr. 3e afdeeling Mannenkoor: Wissenkerkes Mannenkoor 181 p. Ie pï. 2e Afdeeling: Door oefening vereenigd, Vlissingen 169 p. 2e pr.; Excelsior, is Gra venpolder 149 p. 2e pr.Cloeting's Gem. Koor, Kloeting© 204 p. 1© pr.; Zanglust, Wilhelminadorp 161 p. 2e pr. 1© afdeeling: Gemengd koor, 'sHeer Abtskerke 141 p.; Crescendo, Kruiningen, 143 p., Zang Veredelt, Kortgene, 126 p. allen een derden prijs. Afdeeling uitmuntendheid: Orelio, Axel, 203 p. 1© pr.; Uitspanning door Inspan ning, Souburg 1-76 p. 2e prijs. Aangewezen met ingang van 1 Sep tember a.s. als adjunct-inspecteur der Posterijen, Telegrafie en Telefonie ter inspectie Middelburg de Referendaris J. Chr. Smid, thans ais zoodanig werkzaam op het bureau van den inspecteur te Dordrecht. Middelburg. De jaarlijksche ringrijdc- rij van Vreemdelingenverkeer zal op Don derdag 28 Augustus plaats hebben. Onderscheiding. Bij Kon. besl. is toegekend de zilveren eere-medaille, verbonden aan de Orde van Oranje-Nas- sau, aan M. van der Klooster, schipper op het domeinvaartuig voor Zeeland, te Middelburg. Goes. Heette het aanvankelijk, dat ca rillon en uurwerk in den gerestaureerden toren in orde zouden zijn als op 11 Sept. het Koninginnefeest gevierd wordt, het ischjjnt thans, dat dit althans met het carillon niet het geval zal zijn. Het kan wel October worden, eer het .zoover is. De restauratie duurt wel heel lang. Goes. In de goed bezette concertzaal van „De Prins van Oranje" gaven gister avond de leerlingen der Zangschool van de afd. Goes der Mij tot bevordering der Toonkunst, een openbare les. Directeur is de heer Otto Lies. Voor den pnnvang werd medegedeeld, dat no. 1 van het programma: „Vier twee stemmige mniniatuurtjes" van Cath. v. Rennes, moest vervallen. Naar wij ver namen was ongesteldheid van sommige scholieren hiervan de oorzaak. Begon nen werd met no. 2 „Om ons buitenhuis", tweestemmige kinderkoortjes van Hendri ks van Tussenbroek. Van „Sproeiliedje" was de inzet minder gelukkig, wat wel te verklaren is. De kinderen moeten eerst wat op dreef zijn, om goed door te zin gen Dat bleek dan ook wel in het ver volg van dit no. Vooral het slot „Zacht wat" was heel goed. „Zwaluwen" is in zijn geheel, wat betreft voordracht en stemming, zeer mooi gezongen. Het hierop volgend no. „Sololiederen" (naar eigen keuze) was wel het meest in teressante no. van het programma. Die eigen keuze is niet altijd in overeenstem ming met de capaciteiten van den leer ling, b.v. „Moederke alleen" vraagt meer dan een scholier geven kan, al stellen wij de uitvoering op prijs. „Mijne moe dertaal" van Brandts Buijs werd met flinke volle stem gezongen. Ook de ko mische zijde ontbrak niet in dit no. Het gebeurde, dat een leerling na een eerste poging met mislukte stemklanken, op hield en na zich even te hebben hersteld, opnieuw inzette en naar genoegen uit voerde. „Naar den Dam" van Loots was ook heel goed. Het zangeresje van „Spel- dewerkerslied" van Hullebroeck zal zich beter moeten bekwamen in een duidelijke uitspraak. Als voorbeeld hierin mag gei den de uitvoering van „Ons lied" van v. Tetterode. De overige nummers, die wij niet vermeldden hebben ons ook goed voldaan. In 't bijzonder het zangeresje van „Zonnelied" van Cath. van Rennes. Het was ook hier „lest best". Hierna volg de „De Rattenvanger van Hameln", can tate voor kinderkoor, woorden van H. P. Schim van der Loeff, muziek van S. van Milligen. Met de uitvoering hiervan is ten duidelijkste gebleken, wat de be kwaamheid van een directeur vermag. Zijn leiding en begeleiding, ook van de solo-liederen is in één woord voortreffe lijk. Deze openbare les mag als goed ge slaagd worden beschouwd en te oordee- len naar de bijvalsbetuigingen in de zaal dacht het publiek er evenzoo over. Wemeldinge. Gisternacht is het sleep- schip „Unilever 10", schipper J. P. Dolk, geladen met grondstoffen voor de Jur- gens-fabrieken te Zwijndrecht, dat in het Oost-Hellegat omhoog gevaren was en blijven zitten, door de bergingsvaartuigen „Zeeland", „Trio" en „Zeehond", van het bergingsbedrijf Hoogenboezem en v. d. Tak nadat een gedeelte der lading was overgepompt, vlotgesleept. Het schip 4at op vier plaatsen gebroken was, is met gemelde vaartuigen naar de plaats van bestemming gebracht. Zoutelande. Deze week geraakte tot tweemaal vlak bij het dorp een auto in de sloot. Eerst Woensdagmiddag een Noord-Hollandsche en gisterenmiddag een Noordbrabantsche. In beide gevallen kwa- men de inzittenden met den schrik er af, en konden de auto's na door middel van den uit Middelburg ontboden kraan- wagen van den heer Louisse op het droge te zijn gebracht op eigen kracht verder rijden. Beide keeren liep het dus nu goed af, doch het zijn bewijzen hoe meilijk de weg voor vreemden is en hoe noodzakelijk voor het vefkeer de aanleg van den nieuwen weg Middelburg- Westkapelle is. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Lekkerkerk, W. A. Kas- tein te Hoogkarspel. Te Schelluinen. H. Ewoldt te Raamsdonk. Te Doeveren, W. A. van Bruggen te Helenaveen. Te Ouden bosch, J. A. Gerth v. "Wijk, em.-pred. te Soestdijk. Aangenomen naar Zelhem, H. Mondt te Leiderdorp. Bedankt voor De Bildt, J. J. Timmer te Erxnelo. Chr. Geref. Kerk. •9 Tweetal te Zutphen, J. B. G. Kroes te Gouda en P. de Groot te Amersfoort. Beroepen te Harderwijk, G. Salomons te 's Gravenzande. Te Kampen, N. Brand- sma, cand. te Arnhem. Groot aantal vacatures. In West-Friesland begint in de Ned. Herv. Kerk door het groot aantal vacatures een noodtoestand te ontstaan. Alleen al in den ring Enkhuizen zijn op het oogenblik 5 plaatsen vacant, namelijk Grootebroek, Bovencarspel, Lutjebroek, Venhuizen en één plaats te Enkhuizen. Met 1 October ontstaat er een vacature in Hem, en zoo goed als zeker zal Hoogkarspel ook spoe dig onbezet zijn. Van de 5 predikanten die in den ring Enkhuizen den dienst vervullen, zijn er 3 van vrijzinnige en 2 van rechtzinnige richting. Met hun vij ven moeten zij 10 gemeenten dienen met 12 predikantsplaatsen. Sommige der vacante gemeenten voldoen niet aan het regle ment betreffende de traktementen, krij gen dus geen handopening en kunnen dus geen predikant beroepen. Alg. Synode Ned. Herv. Kerk. De heer Van Krevelen brengt rapport uit over het verslag der persoonlijk kerk visitatie. Dit verslag wijst op veel be droevends, al is er ook veel loffelijks. Het rapport brengt hulde aan de kerk- visitatoren voor het werk, wat zij heb ben verricht Professor Knappert: In vele gemeenten werd aangetroffen geesteloosheid en dor heid van het geestelijk leven. Professor Brouwer wijst er op, dat ook in dit verslag weer blijkt, dat er meer aandacht wordt gewijd en nadruk wordt gelegd op het verkeerde dan op het goe de. De gemeenteavonden, die van zoo groot belang kunnen zijn voor de gemeen ten, schijnen niet of ten minste zeer wei nig te worden gehouden. De secretaris vraagt of naar aanlei ding van het in het verslag opgemerkte dat gemeenten, die voldoen aan het Reg lement op de predikantstraktementen moeten lijden door de vacatures, die ont staan door het niet voldoen aan dat Reg lement, daaraan door de Synode niet iets kan worden gedaan. Ook door andere leden worden ver schillende opmerkingen gemaakt. Er wordt op gewezen, dat in verschillende gemeenten niets aan de zending wordt gedaan; dat bij het bewaren van de gelds waardige papieren niet voldaan wordt aan art. 21 van het reglement voor de Diaconieën, om ze in open bewaarneming te geven bij de Nederlandsche Bank, maar men ze plaatst in safe's van andere Ban ken; dat in het Noorden van ons land weinig waarde wordt gehecht aan den kinderdoop, terwijl daar de deelneming aan het Avondmaal vrij goed is en dat omgekeerd in het midden en het zuiden van het land men zeer getrouw is wat betreft den kinderdoop maar de deel neming aan het Avondmaal slecht is. Wegens commissievergadering wordt de zitting gesloten. Algemeene zendingscon ferentie. De Algemeene Zendings- Conferentie, die aan vaste data gebonden is, wordt dit jaar van 2022 October in het Koloniaal Instituut te Amsterdam gehouden. Toen het comité bemerkte, dat op die dagen het vijftigjarige bestaan der Vrije Universiteit gevierd wordt, heeft het pogingen aangewend om de conferen tie een week uit te stellen. Die pogingen zijn echter mislukt, omdat de voornaam ste spreker, dr J. H. Oldham, secretaris van den Internationalen Zendingsraad te Londen, niet anders dan op Dinsdag 21 October kon spreken. Geref. Kerken. Veere, vra. en nm. leesdienst. Serooskerke, vm. ds Lindeboom, nm. ds Ring- nalda. Ned. Herv. Kerk. Goes,, vm. ds de Vries, av. ds Berkel van Ipeldoorn. Wilhelminadorp, vm. dS Stei'nz, nm. ds de Vries. Vakschool voor Meisjes te Goes. Naar ons wordt gemeld, is het getuig schrift voor huishoudelijke vakken ook nog uitgereikt aan Mej. S. de Munek. Geslaagd voor examen fraaie hand werken mej. J. Nienhuis te Middelburg. Geslaagd voor het examen handels kennis L. O. 'de heer A. J. A. van Putte, te Clinge. Voor 12.000 Gulden poststuk ken gestolen. Een auto van de admini stratie der posterijen werd gisteren te Lon den door misdadigers bestolen. Deze plunderden een postzak, 'die stuk ken met aangegeven waarde en juweelen be vatte ter waarde van meer dan duizend pond sterling. Daarna lieten ze den auto in den steek en namen de vlucht. Groote brand te Grootsaher- m e r. Gistermiddag om ongeveer half twee ontstond brand in de garage van den heer J. Kieft Hzn. te Grootsohermer. Deze brand nam een dusdanigen omvang aan, dat het woonhuis naast de garage eveneens vlam vatte. Beide perceelen stonden weldra in lich ter laaie en brandden totaal uit. Het tegenover dit woonhuis staande peroeel van den garagehouder vatte vlam en dade lijk daarna een achter dit woonhuis gelegen timmermanswerkplaats van den heer J. Pil- kis. Gok deze beide perceelen waren niet meer te redden. Het woonhuis van laatstgenoemde vatte eveneens vlam, maar kon behouden blij ven. Alles is verzekerd, behalve eenige ma- chineriën. De motorspuiten uit omliggende plaatsen kwamen te laat om den brand te stuiten. De oorzaak van den" brand is onbekend. Onder cand bedolven. Gisteren middag waren werklieden van de kalkzand steenfabriek der firma L. de Ridder en van der Heide te Rhenen bezig met het weg werken van den zwarten grond onder aan den daar ter plaatse ongeveer 35 Meter hoo- gen Grebbeberg. Vermoedelijk door de vele regens der laatste dagen is de berg over een oppervlakte van vijftig Meter aan het verschuiven gegaan. Een der werklieden, Pluigers zag de zandmassa aankomen en waarschuwde zijn 66-jarigen medearbeider Verschuur. Het was echter te laat de man werd door een stuk vallenden boschgrond getroffen en onder het zand bedolven. On middellijk werd aangevangen met werkzaam heden om Verschuur te bevrijden. Na een uur gelukte dit, doch de levensgeesten waren intusschen reeds geweken. Haaien vangen doorver drinking. Den eersten Juni is hot proefbedrijf met de haaienvisscherij aan gevangen. Voorloopig moet men dit be drijf beschouwen als een serie vangst- proeven, waarbij uiteraard het gevangen product ook wordt verwerkt. Doch het vangen van de monsters der zee is op zichzelf reeds een bedrijf, waarbij de er varing alleen uit de praktijk is te krij gen. Er werden reeds aardige vangsten ge daan van flinke, groote dieren, en in to taal werden enkele dozijnen haaien ge vangen, terwijl ook tal van roggen in de netten verward raakten. In het kort is de werkwijze aldus, meldt de „Java-Bode": Personeel in de motorbooten zet de netten uit, welke ongeveer eens in twee of drie dagen naar wal worden gebracht, schoongemaakt, geboet, enz. Maar iederen morgen gaat men weer per motorboot er op uit om de vangst na te gaan. De opzet is, dat de "haai zoodanig met de kieuwen verward raakt in het net, dat hij verdrinkt; een enkelen keer gebeurt het wel, dat het dier den volgenden dag echter nog niet daod is, en dan tracht men het met stokken af te maken, maar pas in laatste instantie wordt geschoten, wijl bij het schot de huid wordt bescha digd. i Voorloopig wordt alleen gewerkt op het krijgen van goede haaienvellen, op het maken van gedroogd en gezouten haaien- vleesch (een voedsel, dat ook op Java af trek moet kunnen vinden), en gedroogde haaienvinnen. De eerste monsterpartijen zullen dezer dagen worden gecompleteerd. Voor de haaien-vellen ligt de markt in Europa; voor de haaien-vinnen en waarschijnliijk het vleesch ook, zal men in het nabije Singapore gemakkelijk een afzetgebied vinden. COMMUNISTEN IN DE GEVANGENIS. Wij lezen in het Batav. Nwsbl. In de boei te Glodok zitten! nog steeds een vijfhonderd van de onhandelbaarste communisten van Sumatra's Westkust en andere streken hun straftijd uit. Men zal zich herinneren, dat er in het begin van den straftijd van de heeren op geregelde tijden -ongeregeldheden uit braken, dat er cursussen in de communis tische leer gehouden werden, dat in 't kort gezegd, de heeren zich als heusche com munisten gedroegen. Sinds geruimen tijd echter scheen Glo dok tot rust gekomen te zijn. Geruchten over opstootjes althans bleven uit. In verband daarmede hebben wij een bezoek gebracht aan Glodok en een on derhoud aangevraagd met den directeur, den heer De Bruyn, om eens te vernemen, of de heeren communisten wellicht te ruggekomen zijn op de dwaalwegen van hun leerstellingen en zich thans als rus tige gevangenen gedragen. Om de spanning aan ons verhaal niet te ontnemen, zullen wij niet op het ant woord van den heer De Bruyn vooruit- loopen. Ziehier wat we alzoo mochten vernemen. Of er nog wel eens ongeregeldheden voorkomen onder de gestrafte communis ten? Ja, zeker, dat gebeurt nog. Er wordt bier met strenge hand gere geerd. Streng maar toch ethisch. U zult het misschien een tegenstrijdigheid vinden, maar dat is het toch niet. Wat de menschen tegenwoordig „ethisch" noe men, is veelal ziekelijk ethisch. Onder ethisch versta ik: een open oor en oog hebben voor redelijke verlangens van de gestraften en daaraan, voor zoover mo gelijk met het oog op de omstandigheden, waaronder ook begrepen de voorschriften tegemoet te komen. Ik geloof dan ook wel, dat de heeren weten, wat ze aan ons hebben; strenge behandeling bij onwilligheid, appreciatie van goed gedrag. Dat neemt niet weg natuurlijk, dat lang niet alle gestraften vatbaar zijn voor deze behandeling, vooral niet omdat wij hier met zooveel communisten zitten. Bij uitstek de belhamels loopen nog steeds met „non-coöperatie"- en verzetsge- dachten rond. En die komt dan ook wel tot uiting. Zoo troffen wij eenige maanden gele den een briefje op 'n gestrafte aan, dat- afkomstig was van een der „leiders van van den opstand ter Sumatra Westkust" en dat bestemd was voor een anderen „leider", in een andere zaal gehuisvest. Dit briefje bleek te zijh, een „geheim, eigenhandig" schrijven van den voorzitter der. „l'erkoempoelan communist In donesia" (Communistische vereeniging in v. Indie), jhoofdhestu Glodok, aan een Op die wijze ontdekt en het schuldigen kort „pijnlijk" gevoel Ze zijn toen eei nen. „Maoe matti' „Best", hebben is zeer voordeelig zooveel eten mint Ja, maar, we m het den heeren maoe mati (Will Nu, dat vonden grafenis vanwege niet zoo heel vee Deze houding zin van de leder Blijkbaar hadde geen raad zoude maar in 't leven Misschien spook van ziekenzaal, „kunstmatige" wat?) door het Het spreekt va: king een dood gc Toen de heeren namen en wij zouden toch niet ren zonder antwt Wat wij echter spoor zijn gekom ring van gevaarl U moet weten, cellen van leven: denaar van den den heer Benjai andere doeleinde Ik heb toen de bij mij laten kom omdat ze zich to hadden, in een Onder hen was Menes. Niet lang echt stelling" begon Als wij bij hei het hoofd in de als we hem ont „pikiran" (peinze zijn vrouw en kii Hij at niet veel r den dag. Ik sprak er rr we besloten, hen: nemen en hem In de ziekenza beter: hij was schreeuwde en w Omstreeks die we in enkele zal allerlei dingen, d Een nader onder dat de gevangen van messen, ve. en blik. Ook toen kwaï het spoor: hot g-e eraan gelooven. In den nacht dat de moorder ling begon te We gingen er ho en om zijn kribt vernemen, dat eerst de directer zichters, kortom vermoord moest De eenige re draaier in de wenschte te wo meer bewegings reiden van den te hebben. Thans zit hij het personeel genoemd, en wa gansche leven n Zoo ziet u, da van de lessen ben en dat we heid moeiten opt U zoudt het U de gevangenis] ziet, maar er v het personeel ge in goede banen Inderdaad, als ken, zou men vree is. Beleefdi teur en het ven toon van ijver. We kwamen gestraften binnë klapperdoppen v Ongeduldig st te wachten, gew traden ze aan zoeken op verbo ren ze allen doo het „ajo, oewa een, twee, drie) Na de uiteen: echter meenden dat deze .ijver een paard, dat Dat klcfpt© irw het etensklokje De oogs Men meldt u Tengevolge ve ste weken heeft en haveroogst zichten, die buil zoowel wat betr rel en ptroo, zi minderd. Groot welke door het gezeldë onweer ben reeds kiem Met verlang boer naar droc datgene, wat va; goed. is, te kun

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2