No. 250 Zaterdag 26 Juli 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes Belgisch Geld m Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contróle Uit nummer bestaat uit 3 bladen. EERSTE BLAD. VALSCHE VRIJHEIDSZIN. Buitenland. HORLOGES C. JOOSSE, St. Adriaanstr. II, Goes 1 Binnenland Belangrijkste Nieuws. Berlijnsche Brieven. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELEEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3. Losse nummersiO.OS Prijs der AdvarfentiBns 1—4 regels fl,20, albe regel mees 30 e Bij abonnement belangrijke korting. Een kenmerk van onzen tijd is: los bandigheid, opstandigheid, valsche vrij heidszin, de zucht om zich uit te leven. Men spreekt van de opstandige jeugd, maar men kan metevenveel recht spre ken van de opstandige ouderen. Dit is niet toevallig. Het hangt samen met en is de vrucht van de revolutionaire ongeloofstheoriën waarvan de korte inhoud is: het mis kennen van de goddelijke souvereiniteit, het breken van de touwen en het ver scheuren van de banden, waarmee de mensch aan zijn Schepper verbonden is. De samenvatting van de vrijzinnige vrijheidstheoriën waarmee ons volk ja renlang is opgevoed is: dat ieder mensch zich overeenkomstig zijn eigen wenschen en verlangens moet kunnen uitleven. Er is een tijd geweest, dat men van dit zich uitleven groote verwachtingen koesterde. Heel het leven, te beginnen met de opvoeding, moest hierop worden ingericht Als de mensch zich slechts naar zijn aard zou kunnen ontwikkelen en zich in vrijheid zou kunnen uitleven, dan zou het menschelijk leven op hooger peil worden gebracht en een betere en meer gelukkige samenleving worden verkregen. Daarom moest de Bijbel van de school worden verbannen en moest het Woord van God plaats maken voor de men- schelijke rede. Deze verwachtingen, hoe kon het an ders, zijn op bittere wijze teleurgesteld. Men mag Gods Woord aannemen of verwerpen, men mag het als regel en richtsnoer voor het- leven erkennen of afwijzen, waarheid is en blijft, dat het gedichtsel vau 's menschen hart boos is; dat wij van nature geniegd zijn God en onzen naaste te haten en dat uit het hart der menschen allerlei booze be denkingen voortkomen.' En aangezien uit een vergiftigde bron geen goed water kan opborrelen en een slechte boom geen goede vruchten kan voortbrengen, zoo kan ook uit de door de zonde bedorven en vergiftigde bron van het menschelijk hart niets goeds voortkomen. Als de mensch zich dan ook in „vrij heid" en losbandigheid gaat uitleven, dan beteekent dit dat het van kwaad tot erger gaat. Denk aan Rusland! Nu is, dank zij Gods algemeene ge nade, met name in ons land, de door werking van de zonde gestuit. Allerlei factoren zijn er, die daartoe medewerken. Ook de indirecte wer king van het Evangelie is niet gering te achten. Opvoeding en onderwijs, zeden en ge woonten, wetten en verordeningen, wer ken karnen om de doorbraak van de zonde te stuiten en het leven althans dragelijk te maken. Maar toch, als Gods genade het niet verhoedt, hoe diep kan ondanks deze be schuttende factoren, de mensch vallen. Zich uitleven in vrijheid, naar eigen aard en verlangen! Daar is een veelbelovende jongeman. De schoonste verwachtingen worden ge koesterd. Hij heeft aanleg en gaven, een schit terende toekomst ligt voor hem open. Maar hij gaat zich u i 11 e v e n en straks is het leven uit, gebroken, een schoone toekomst vernietigd, aan alle verwach tingen den bodem ingeslagen. Daar is een jongedochter door God met schoonheid gesierd. Een heerlijke toe komst schijnt haar te wachten, 'tis in ,haar jonge leven al zonneschijn en vreugde. Maar zij gaat zich uitleven. En straks is de schoone bloem geknakt en blijft er niets anders over dan een men schelijk wrak. Ontzettend en droef zijn de gevolgen van den valschetn vrijheidszin, op elk gebied. In het persoonlijk leven, maar ook in dat van maatschappij en staat. Maar, zegt de vrijzinnige, gij doet ons onrecht. Gij maakt van ons bedoelen een caricatuur. Wij denken er niet aan, het „zich uitleven" in <Je^en zin op te vatten. En zoo is het ook in vele gevallen. Men durft en daarvoor zijn wij dankbaar de consequentie van zijn theorieën niet aan. Men wil vrijheid, maar binnen de gren zen van wet en orde en fatsoen, waar door de gewenschte vrijheid wordt inge perkt. Wij „achten dit een zeer gelukkige in consequentie, omdat men zoodoende toch weer eenigszins het Christelijk standpunt nadert. Het groote verschil hierbij' is echter dat de vrijzinnige voor zich de vrijheid opeischt, zelf de grenslijnen te trekken terwijl de Christen buigt voor de eischen van het Woord van God. Het verschil is, da.t de vrijheidsbeper king zooals de vrijzinnige die wensdht, een willekeurige is, terwijl de Chris ten vraagt niet naar eigen verlangens, maar naar de hp-oge en 'heilige eischen van de wet Gods, Wien te dienen het leven is èn v r ij h e i d. De cycloon in Noord-Italië. Over de vernielende gevolgen van den wervelstorm komen uit Noord-Italië na dere berichten, die melden, dat tusschen Montebelluna en Treviso een aantal dor pen zoo goed als geheel vernield is. Eenige dezer dorpen zijn nog pas na den oorlog geheel nieuw opgebouwd en thans weer in puinhoopen veranderd. Alle bebossching en boomaanplant werden door den storm ontworteld. Telegraafpa len knapten als stroohalmen. De daken van huizen werden afgerukt en honderden meters ver weggeslingerd. Onder de bevolking brak een ware paniek uit. Vooral de voorsteden van Treviso werden geteisterd. De 40 huizen, die van den oorlog nog zijn overgebleven, werden ongeveer met <jen grond gelijk ge maakt. Het dak van een zijde-spinnerij werd afgerukt en de machines tot stilstand gebracht Vast staat, dat minstens 22 personen werden gedood en 100 werden gewond. 0.ok uit de Dolomieten worden zware stormen gemeld, gepaard met hagelslag en regenval. Die bergrivieren stij'gen en ook de Etsch is gevaarlijk gezwollen. Het geteisterde Italië. Tengevolge van de slechte verbindin gen in het aardhevingsgebied komen de juiste gegevens uit de getroffen streken eerst langzaam binnen. Het blijkt thans wel, dat deze aardbe ving de hevigste is geweest, sinds die van 1915. De aardbeving overviel de inwoners van Melfi, terwijl zij- bet oogstfeest vierden. Er was dit jaar een goede oogst en blijde werd 'dit feit met wijn en gezang gevierd. De eenige aanwijzing, dat er onheil in aantocht was, zou het abnormaal loome weer moeten zijn geweest en de voortdu rend grijze lucht gedurende de laatste da gen voor de ramp. Dit zijn verschijnselen die gewoonlijk aan een aardbeving vooraf gaan. Volgens de bewoners der geteisterde streek werden eerst eenige lichte stooten waargenomen, kort daarop gevolgd door de hevige schokken, die de groote ramp veroorzaakten en huizen en gehouwen de den instorten. Tijdens de aardschokken woedde een hevig onweer. De 'bliksemstralen flitsten door het luchtruim. Luid onderaardsch gerommel verhoogde nog de ontzetting van die oogenbiikken. De redders, die naar de verwoeste ste den gingen, hebben daar hartverscheu rende tooneelen beleefd. Er waren vrou wen, 'die de lijken van hun kinderen niet wilden achterlaten en anderen, die niet van de plaats van den ramp wilden ver trekken, omdat familieleden nog niet ge vonden waren. Voor zoover de dakloozen niet in nog overgebleven gebouwen kunnen worden ondergebracht, of direct kunnen worden vervoerd, worden voor hen groote ten ten opgericht, die als eerste onderdak dienen. Alle bouwvallig geworden huizen wor den door de militairen verder omverge haald, opdat niet door later instortende gebouwen nog meer onheil wordt veroor zaakt Het geheele aardhevingsgebied gelijkt een slagveld, waar de oorlog heeft ge woed. Vele overlevenden hebben geen voldoende kleeren, daar de ramp in den nacht plaats had en duizenden in nacht gewaad zijn gevlucht. Soms ontmoeten de redders halfnaakte bijna als waanzinnigen ronddolende over levenden, die s-breeuwen en huilen om familieleden. Zij trachten in de ingestor te huizen te komen, in de hoop, onder de puinhoopen hun kinderen, of andere familiëleden nog levend aan te treffen. Nieuw© aardbevingen In Pinotesa in Mexico werden gister avond verschillende aardschokken waar genomen, waaraan een onderaardsch ge rommel en een geweldig© stortregen voor afgingen. Door een paniek aangegrepen renden de bewoners de straat op. Er val len geen dooden te betreuren. In 'het gebied veen Philipopel, dat in 1928 reeds door een ernstige aardbeving is geteisterd, zijn in den a'fgeloopen nacht opnieuw aardschokken waargenomen. De aardbeving schijnt echter geen groo te verwoestingen te hebben aangericht. Steeds meer echtscheidingen. Volgens een onlangs verschenen statis tiek bedraagt bet aantal echtscheidingen in Zweden thans ruim 5 pet van het aan tal huwelijken. Honderd jaar geleden was -dit percen tage slechts 0.49, zoodat het aanfal echt scheidingen in den tijd van een eeuw meer dan vertienvoudigd is. Per duizend inwoners komen er thans 0.35 echtscheidingen voor, tegen slechts 0.10 in Engeland en Schotland en 0.09 in Portugal. In Denemarken 0.06. Op het gebied der echtscheidingen neemt sovjet-Rusland onder de verschil lende landen de eerste plaats in met 3.10 echtscheidingen per 1000 inwoners, dan volgen de Ver. Staten met 1.85 echtschei dingen per 1000 inwoners. Werkloosheid ook in Italië? De „Populaire" verneemt langs een omweg, dat het de laatste dagen in Ita lië in verband met den economischen toestand èn de toenemende werkloosheid op verschillende plaatsen tot incidenten is gekomen, o.a. te Turijn bij de Fiat- fabrieken, waar Zaterdag 600 arbeiders ontslag kregen. De overige arbeiders verklaarden zich met de ontslagenen solidair en gingen tot staking over. Zij verschansten zich in de fabriek. De politie stond machte loos en moest zich na vergeefsche po gingen om de stakers te verdrijven terug trekken. Daarop werden de fabrieksge bouwen door soldaten omsingeld en na 3 dagen waren de arbeiders door den honger gedwongen zich over te geven. De fascistische overheid doet thans moeite, om de ontslagen arbeiders elders onder te brengen. Geheime radiostations in Frankrijk. De Fransche politie is na een onder zoek dan 4 maanden heeft geduurd, op het spoor gekomen van geheime radio stations, die ten nadeele van de Fransche posterijen een geheimen telegrammen- dienst hadden ingericht Dergelijke stations zijn vastgesteld te Parijs, Hallien en te Metz. Zij onderhiel den geregeld, verbinding met Centraal Afrika, Syrië en Amerika. Nadere bijzonderheden worden voorloo- pig in het belang van het verdere onder zoek geheim gehouden, daar men eerst wil nagaan, of de stations ook gebruikt zijn voor revolutionnaire propaganda of spionnage. Vele arrestaties te Moskou wegens corrptie. Meer dan honderd verkoopers en an dere beambten van coöperatiewinkels te Moskou zijn in de gevangenis geworpen. Zij worden beschuldigd, gerantsoeneerde levensmiddelen gestolen en tegen woeker prijzen verkocht te hebben aan personen, die geen recht hebben op gerantsoeneerde levensmiddelen. Naar van officieele zijde verklaard wordt, heeft te Moskou een for- meele smokkelaarsring bestaan van 25 coöperaltiewinkels en is gedurende het laatste half jaar voor verscheidene hon derdduizenden roebels aan levensmidde len gestolen. Ongeveer 665.000 K.G. sui ker, 20.000 K.G. zeep; 18.000 K.G. bo ter, 7000 K.G. thee en andere levens- en gebruiksmiddelen zijn door beambten, die vertrouwensfuncties bekleedden, gestolen. De beschuldigden werkten op zeer een- In Goud, Zilver en Nikkel als vest- en polsmodef. JARENLANGE GARANTIE! Doet uw voordeel. Koopt bij ons. H Aanbevelend, voudige wijze. Wanneer arbeiders met bun kaarten kwamen en de bonnen lie ten afscheuren, werden deze bonnen niet, zooals voorgeschreven, van een stempel „ongeldig" voorzien, doch verkocht aan anderen, die daarvoor weer levensmidde len 'kwamen halen. De leiders van deze bende zullen te rechtgesteld worden. - f Koning Albert en Koningin Elisabeth te Antwerpen. Koning Albert en Koningin Elisabeth hebben zich gisterochtend naar Antwerpen 'begeven voor een driedaagsc'h bezoek aan de stad. De vorstelijke bezoekers begaven zich dadelijk naar het paviljoen van de Belgische scheepvaart en het Departe ment van Openbare Werken, waarna ook nog het paviljoen der stad Antwerpen en enkele kleinere gebouwen werden bezich tigd. Daarna begaven zij1 zich, nadat een talrijke menigte hen had toegejuicht, naar het paleis op de Meir, waar zij tijdens hun verblijf te Antwerpen hun intrek hebben genomen. Korte Berichten. Volgens een bericht uit Washington zullen de diplomatieke vertegenwoordi gers der V. S. in het buitenland voortaan zelf moeten betalen, wat zij' voor alcoholi sche dranken uitgeven. Zij zullen daar voor volgens een gisteren door president Hoover onderteekend besluit geen vergoe ding meer ontvangen. De Engelsche minister van Buiten- landsche zaken "is wegens overspannen toestand vertrokken naar een gezond heidsoord op» het land, waar hij1 zich ge durende drie weken aan een speciale behandeling zal onderwerpen. Daar de onderhandelingen met het personeel mislukt zijn kondigen de Oos- tenrijksche drukkerspatroons een uit sluiting aan in de graphische vakken. De Duitsche president zal op grond van artikel 48 van de grondwet een ver ordening uitvaardigen, waarbij het dra gen van schiet- of steekwapenen voor het geheele Duitsche rijk wordt verboden. De Pruisische regeering had een derge lijke verordening reeds voorbereid, die thans echter overbodig wordt. Hoog bezoek. Prins Nobuhito, de derde zoon van den overleden keizer van Japan, die met zijn gemalin incognito een bezoek aan Neder land zal brengen, zal 4 Augustus a.s. te 's-Gravenhage aankomen. Nederland's deelneming. De Nederlandsche regeering heeft door tusschenkomst van onze gezanten te Ber lijn en te Rome aan de Duitsche en Ita- laansche regeeringen haar deelneming betuigd met de rampen, welke in Duitsch- land en in Italië hebben plaats gehad. Economische voorlichtingsdienst. Op een vraag van het lid der Tweede Kamer, den heer Van Rappard, betref fende het inwinnen van het oordeel van den georganiseerden landbouw over het rapport van de commissie van voorberei ding van een organisatie van den econo mischen voorlichtingsdienst, heeft de mi nister van binnenlandsche zaken en land bouw geantwoord, dat 'hij op 22 dezer een exemplaar van het bedoelde rapport aan de centrale landbouworganisaties heeft toegezonden, met verzoek 'haar oordeel daaromtrent te willen mededeelen. Duitschland en onze boter. Het Eerste-Kamerli'd, de heer Blomjous, heeft den Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw de volgende vragen gesteld: Heeft de minister kennis genomen van een overeenkomst, welke tusschen Duitsch land en Finland zou zijn gesloten, en Binnenland. Vragen van het Eerste Kamerlid Blom jous over de Duitsche handelspolitiek. Onze landbouw en de Duitsche goederen. Buitenland. De aardbeving en de cycloon in Italië. Geheime radio-stations in Frankrijk. Corruptie bij de coöp. winkels in Rusland. tegere voordeeiige koersen waarbij Duitschland zich zou verplichten, jaarlijks 8 millioen K.G. boter en 3 mil- lioen K.G. kaas van Finland af te nemen, met de bepaling, dat voor elke 100 K.G. boter, die minder dan deze hoeveelheid door Duitschland wordt afgenomen, f 18 en voor elke 100 K.G. kaas, die Duitsch land van Finland minder koopt, f 3,60 door Duitschland aan Finland 'betaald wordt? Moet de minister op redelijke gronden aannemen, dat deze overeenkomst werke lijk gesloten is? Indien deze overeenkomst werkelijk ge sloten is, acht dan de minister met stel ler dezer vragen dit verdrag niet lijnrecht indxuischend tegen geest, tegen bedoe ling en zelfs tegen de letter van bet door- Nederland met Duitschland afgesloten handelsverdrag, omdat daardoor de clau sule der inees(begunstiging niet de min ste of geringste beteekenis meer heeft? Acht de minister de verontwaardiging, welke door dergelijke ondermijning van ons handelsverdrag in breede kringen van het Nederlandstfbe volk gewekt is, met steller dezer vragen, niet alleszins ver klaarbaar en gerechtvaardigd? Meent de minister niet, met steiler de zer vragen, dat de maatregelen, door par ticulieren en organisaties, o.a. door den Alg. Ned. Zuivelbond, uit verontwaardi ging tegen Duitschlands handelspolitiek tegenover Nederland genomen, onvoldoen de werking zullen hebben? Is de minister niet van oordeel, dat het belangrijke invoersurplus van Duitschland welke in onae handelsbalans met dit land tot uitdrukking komt, ons voldoenden steun geeft om een verweer onzerzijds nut te doen sorteeren? Is de Minister bereid, om, indien door Duitschland aan Nederland niet dezelfde faciliteiten als aan Finland verleend wor den, met spoed wetgevende maatregelen aan de volksvertegenwoordiging voor te leggen, teneinde de Nederlandsche Regee ring voldoenden steun te bieden om van de Duitsche Regeering een redelijke 'han delspolitiek tegenover Nederland te ver zoeken? Dictatuur ol Parlement? In Duitschland heexsoht sedert de om wending van 1918 een chronische crisis. Het is de strijd tusschen links en rechts, tusschen republikeinen en monarchisten, tusschen de aanhangers der oude en de voorvechters der nieuwe regime. De tien jaar, welke achter ons liggen, werden be nut toi verkenning van het terrein. Men heeft elkanders kracht gemeten. Men be loerde elkaar, schold elkaar de huid vol, werd ook wel eens handtastelijk, maar de groote slag werd nog niet geslagen. On der Kapp en Ludendorff liet men welis waar een ballon d'essaye de lucht ingaan, maar het jammerlijk verloop van dezen mislukten Putsch maande tot voorzich tigheid. Men wilde zich niet ten tweeden male de vingers branden. Men werd voor zichtiger in zijn formuleering, vermeed het woord monarchistisch, noemde zel den den naam der Hohenzollern, zocht

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1