DE ZEEUW Van een arm dorp, dat rijk werd TWEEDE BLAD Uit de Provincie. Gemeenteraad van Goes Kerknieuws. breidiag. Spr. voorziet, dat daar in d® toekomst meer gebouwd zal worden. De voorzitter zegt, dat dit altijd ge beuren kan. Dhr Crucq: maar dan kan 'het te laat zijn. Dhr v. Poelgeest acht dit voorstel voldoende. De gemeente mag niet alles- in het uitbreidingsplan betrekken. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Begrootingen 1929 en 1930 voor het Gasthuis worden goedgekeurd. De v o o r z i 11 e r zegt, dat deze late in diening zich wel niet zal herhalen, omdat het Gasthuis nu ook staat onder de con trole van de Vereen, van Ned. gemeenten. De onderhandsche verhuring van gron den aan den Westhavendijk wordt goedge keurd. De rondvraag leverde niets op. Daarna besloten zitting. Aangewezen met ingang van 8 Sep tember a.s. de adjunct-inspecteur der Pos terijen en Telegrafie F. van Houwelingen, thans adjunct inspecteur te Middelburg, als zoodanig ter inspectie te Haarlem. Kanaal door Walcheren. Het Bureau der Kamer van Koophandel en Fabrieken verzoekt er nogmaals de aandacht van belanghebbenden op te ves tigen, dat het water in het kanaal door Walcheren van 28 dezer uiterlijk tot en met 9 Augustus d.a.v. tot 1.50 M. bene den den gewonen kanaalwaterstand zal worden afgelaten. VLOEIBARE ZEEP en zeep- automaten zijn voordeelig in gebruik. J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Goes. Gisteravond gaf „Hosanna" een concert in de tent op de Groote Markt, dat wederom op het peil stond, zooals we dat van dit muziekgezelschap ge woon zijn. Ondanks het frissche weer kwamen dan ook betrekkelijk velen van het concert genieten. De verlichting van de tent bleek echter zóó onvoldoende te zijn, dat één num mer moest vervallen. Het is blijkbaar noodig, dat van gemeentewege aan deze verlichting eens aandacht wordt ge schonken. Rilland-Bath. Alhier doet zich te Bath bij een vierjarig kind een vermoedelijk ge val van kinderverlamming voor. Kloetlnge. Gisteren vergaderde de ge meenteraad voltallig. Ingekomen zijn: Bericht van aanneming harer benoeming tot onderwijzeres aan de O. L. school van Mej. J. Hegberg. Schrijven van het personeel der 0. L. school, waarin deze berichten, dat naar hunne meening de gemeentekamer niet voldoet aan de bij de wet gestelde eischen voor het geven van onderwijs in licha, melijke oefeningen en dat zij bovendien ernstig bezwaar hebben om onderwijs te geven in die lokaliteit. Op voorstel van den Voorzitter wordt dit schrijven voor kennisgeving aangenomen, aangezien B. en W. in deze aangelegenheid nog een en ander moeten onderzoeken. Verslag van het Gemeente Gasbedrijf over 1929. B. en W. stellen voor om het arrestan tenlokaal te bouwen tegen de achterzijde van de 0. L. School. De heer Zweedijk vraagt, of het gebouw vrij van den open baren weg komt te staan, waarop de voorzitter antwoordt, dat de te plaatsen omheining 70 c.M. van het gebouw komt. Dhr Straub vraagt, of een eventueele arrestant, die wat veel lawaai maakt, niet hinderlijk zal kunnen zijn voor het ge- ven van onderwijs in de school. De voor zitter zegt, dat tusschen het arrestanten lokaal en een leslokaal een zeer breede gang is en gelooft niet, dat hinder zal worden ondervonden. Het voorstel wordt hierna met algemeene stemmen aange nomen. De gemeenterekening 1929 wordt aan geboden. De inkomsten op den gewonen dienst bedragen f 63457,961/2, de uitga-, ven op den gewonen dienst bedragen f56076,22i/2, alzoo een batig slot van f 7381,74. De inkomsten en uitgaven op den ka- pitaaldienst hebben bedragen f 5712,801/2 Tot leden der commissie belast met het nazien dier rekening worden door den voorzitter aangewezen den heeren Buiten huis, de Rijk en Straub. Eveneens wordt ter goedkeuring aan- geboden de rekening 1929 en de begroo ting voor 1931 van het Burgerlijk Arm bestuur. De ontvangsten over 1929 hebben be dragen f20034,87, de uitgaven over 1929 hebben bedragen f 17612,89, alzoo een batig slot van f 2421,98. De begrooting 1931 sluit in ontvangst en uitgaaf op f 16023,44. Tot leden der commissie belast met het nazien dier bescheiden, worden door den voorzitter aangewezen de heeren Hoogstraate, van Liere en Zweedijk. Bij de rondvraag vraagt de heer Straub hoever men al gevorderd is met de on derhandeling met J. A. Trimpe Burger, betreffende de afscheiding tusschen het erf van M. van I waarden en de O. L. school. De voorzitter zegt, dat hij met Trimpe Burger afgesproken was om het terrein te bekijken, doch later kreeg hij bericht, dat deze verhinderd was; zulks heeft al een paar keer plaats gehad. De heer Straub verzoekt om niet tot ver nieuwen over te gaan, voordat Trimpe Burger er zelf eens om vraagt. De voor zitter zegt, dat zulks in de bedoeling ligt. De heer de Rijk spreekt zijn veront waardiging uit over een dergelijke han delwijze van Trimpe Burger. Hierna sluiting. Kruiningen. Donderdagmorgen reed de auto van den heer W. te -Waarde op den hoek bij d© Geref. kerk, in plaats van de korte bocht, de gang in bij den tim merman Krijger, en reed tegen een steek kar op, waarvan de stuurboom vernield werd. Gelukkig was op dit moment nie mand bij de kar of in de gang, daar anders groote ongelukken waren gebeurd. De Zangvereen. „Crescendo", dir. Q. van As behaalde op het Woensdag gehouden Zangconcours te Axel den 3en prijs in de le afdeeling. Hansweert. Het motorschip „Brabant" bestemd voor Engeland is hier binnen- geloopen met machineschade. Door de sleepboot „En Avant" is het schip naar de motorenfabriek Dieutz te Rotterdam gesleept om te repareeren. Westkapelle. Donderdagmorgen, onge veer 7 uur, streek een windhoos, na een hevige regenbui, langs het noorden van het dorp. De windhoos nam haar weg vanuit zee over het land naar het Oosten, waar bij uit de te velde staande ruiters heel wat erwten en klaverhooi gezogen werd, dat na hoog in de lucht gedwarreld ie hebben elders op den grond terecht kwam.Schade werd overigens weinig aan gericht. Arnemuiden. Donderdagmorgen is een zekere J. de Nooijer, die te Vlissingen per abuis in den sneltrein van 7 u. i0 was gestapt op Sloedam uit den rijden den sneltrein gesprongen. Een reiziger, die het geval had be merkt, deed aan het station Goes aan gifte, waarna het station alhier met het gebeurde in kennis werd gesteld. Aan gifte werd gedaan bij de politie. De poli tie, die direct op onderzoek uittoog, kwam tot de ontdekking, dat voornoemde persoon reeds te voet naar huis was gekomen en slechts eenige wonden aan het hoofd had opgeloopen. Een gevaarlijk stukje dat bijzonder goed is afgeloopen. Tholen. Men schrijft ons: Die oogst dreigt in het Eiland Tholen door de vele regens een catastrophe te worden voor de landbouw. Op vele plaatsen zijn de granen en aardappelen aan het doorgroeien. Indien er niet spoedig droogte komt, dreigt alles een groote mislukking te worden. Terneuzen. Donderdagmiddag kwam de raad dezer gemeente in openbare ver gadering bijeen. Behalve dhr Geelhoedt, weth. van publ. werken, waren alle leden aanwezig. Over het verzoek van den gemeente bouwmeester om salarisverhooging wer den door enkele leden inlichtingen ge vraagd. Dhr D. Scheele zegt, dat, waar een vorige maal vrijwel unaniem tegen salarisverhooging van gemeente-ambte VAN VRIJDAG 25 JULI 1930. No.249. (Slot.) Verzoek van de Oranje-ver- eeniging om subsidie ten be hoeve van bet kinderfeest op 11 Sept. 1930. B. en W. stellen f 1000 voor. Dhr. v. Vloten herinnert er aan, dat in 1923 f 750 subsidie voor dit doel is ge geven. We leven nu in een tijd van groote moeilijkheden, zoodat er eerder reden is voor vermindering dan voor vermeerde ring van het bedrag. Spr. beeft niet min der eerbied voor H. M. de Koningin dan zij die f 1000 voorstellen. Spr. gelooft echter, dat H. M. zelf prijsstelt op een sobere feestviering. Spr. stelt daarom f 500 voor. Dhr Simons zegt, dat bet hier betreft een nationale huldiging en meer in 't bij zonder een tractatie van 1400 kinderen. Spr. acht een bedrag van f 1000 niet te hoog, maar ook voldoende. D'hr G r u c q is niet Oranje-gezind. Spr. acht het geen tijd om dergelijke subsidies te geven. Er wordt nogal eens geschermd met bet particulier initiatief. Welnu, wie feesten wil, doe bet, maar niet op 'kosten van een ander. Spr. heeft ook 'bewaar tegen het punt tractatie van de minder-bedeelden. Spr. acht het absoluut af te keuren, dat dit op een feestprogramma staat. Ook kan Spr. bet niet verklaren, dat men eerst naar de kerk moet, om te kunnen feesten. De voorzitter zegt, dat dhr Crucq zich 'baseert op een niet-officieel program. Op bet officieele program staat de tracta tie der minder-bedeelden niet. Dhr Hollestel'le, G.H., acht zulk een tractatie der minder-bedeelden nog niet heelemaal misgezien. Spr. weet, dat verschillende partijgenooten van dhr Crucq daar gaarne gebruik van maken. Weth. Goedbloed zegt, dat iemand, die feest viert, ook gaarne een ander wat gunt en in de vreugde laat deelen. Dhr B u ij s zou de f 1000 nuttiger be steed vinden als ze aan de werkloozen werden gegeven. Dhr S i m o.n s laakt de sarcastische op merking van dhr Crucq over de wijdings diensten. Dhr Koning steunt het voorstel-v. Vloten. Het voorstel van B. en W. wordt aange nomen met 8 tegen 5 st. Tegen dhrn v. Vloten, Koning, Buijs, Crucq, v. Poelgeest. Dus zuiver: rechts-links. Voorstel betreffende dele vering van gas aan den 's Heer H e n d r i k s k i n d e r n d ij k. B. en W. willen van de verordening ontheffing verleenen en een garantie niet van 10, maar van 7 34 pet. vragen. Dhr Buijs wil dan de verordening wijzigen. Anders begaan we onbillijk heden tegenover toekomstige aanvragers. Weth. Goedbloed meent, dat de ver ordening gehandhaafd kan blijven. Er is altijd gelegenheid, als er motieven zijn, om er van af te wijken. Elk geval kan op zichzelf bekeken worden. De voorzitter wil ook liever de ver ordening niet wijzigen. Dhr B u ij s handhaaft zijn voorstel. Het verleenen van ontheffingen schept onbil lijkheden. Spr begrijpt niet, waarom men indertijd de grens van 10 pet. heeft vast gesteld. Weth. Goedbloed zegt, dat bet voor stel van B. en W. alleen gebaseerd is op Kaufmanniscbe overwegingen. Er wordt daar gebouwd. Bbr Poelgeest onderstreept dit. Het voorstel van B. en W. wordt z.h.st. aangenomen. Aanvulling uitbreidings plan 1924. (Middel'burgsche straatweg). Dhr Crucq bepleit nog grootere uit- feuilleton door H. Kin g m a n s. 43) o— „Het was veel beter voor u. Als ge bij ons waart teruggekomen, was het zeer waarschijnlijk weer denzelfden verkeer den weg opgegaan. En nu gaat het best. 'k Heb veel aan u gewonnen. U lijkt mij nóg beter te zijn, dan toen u na de vacantie nog een week bij .ons waart. Is u gezond en voelt ge u niet meer vermoeid In zijn stem Jdonk bezorgdheid, die Hertha, haars ondanks, weldadig aandeed. „Ik ben kerngezond, dokter en door sta alle vermoeienissen zonder eenig be zwaar." „Het verblijdt mij zeer", zeide hij. Zij naderden den hoek van den weg. „in dat landhuis heb ik mijn kamer", zeide Hertha. „Zijn wij er nu al?" vroeg hij met ken nelijke teleurstelling. „Laten wij het dorp nog omloopen. Het is zeldzaam zacht weer". „Neen, neen", weerde Hertha af. „Het is al half elf". „Wilt u dan morgenmiddag een wande ling met mij maken? Dien zeekant op? Dat moet u doen. In het ziekenhuis maakten wij zooveel wandelingen. Laat ons het morgen in de vrije natuur eens doen. U wilt toch niet, dat ik mij1 verveel op Zee duin?" „Met die verveling loopt het wel los"; lachte Hertha, geen antwoord gevend op zijn eerste vraag. „Wie zou zich bij uw oom en tante vervelen?" „Diat is zoo", gaf hij toe. „Moogt u hen ook gaarne lijden?" ,,'t alleraardigste menschen", zeide Hertha. „Ik kom er gaarne, niettegen staande ons groot verschil van levens beschouwing". „Zijn er altijd zulke disputen als van avond?" vroeg hij. „O neen, een enkele keer eens. Als een bepaald iets ter sprake komt". „Dat is maar goed ook. Ze dienen ner gens toe", meende hij, blijkbaar opgelucht door baar antwoord. „Dat moet u niet zeggen. Overigens geef ik toe, dat wij nooit tot elkaar komen". „Juist. Ze zijn onvruchtbaar. Ze dienen nergens toe. Men moet elk zijn opvatting laten". Hertha gaf geen antwoord. Zij stonden nu stil vlak vóór het hek van „Repos ailleurs". „U hebt mij nog geen antwoord op mijn vraag gegeven", zeide hij,. „Wilt ge mor genmiddag een wandeling met mij ma ken? Doet u dat nu", drong hij aan. tiaar aarzeling bespeurend. /„Ik wil Zeedum in den winter ook wel eens zien. Ik was hier 's winters nooit. Mijn verwachting was niet hoog gespannen, maar vanmid dag bespeurde ik al, dat het hier nu ook mooi is". „Uw oom en tante waren verbaasd, dat u nu kwaamt", merkte Hertha op. „Toc-h was ik het dezen zomer al van plan. Als u er toen geweest waart, zou ik 'het u wel gezegd hebben. Ik moet er zoo nu en dan eens uit. Het kamerleven is zoo eenzaam. Het 'bezwaart mij met den dag. Doet u het?" „Morgenmiddag twee uur heb ik wel een uurtje beschikbaar", gaf Hertha toe. „Als het weer tenminste behoorlijk is." „Ik ben onder een gelukkig gesternte geboren", zeide bij, vroolijk. „In mijn va cantie tref ik steeds het mooiste weer. Dus is het morgen ook goed weer. Ik zal hier op tijd zijn. Slaap wel." Hij vatte baar hand en hield die langer vast dan betamelijk was, tot groote ver warring van Hertha, die met benepen stem zeide: „Slaap wel, dokter", en ijlings door het bek verdween. In den spiegel van den corridor bemerk te Hertha, welk een verhoogde gelaats kleur zij bad. Het liefst was zij maar on- middelijk naar haar kamer gegaan. Maar dat ging niet, omdat het tegen haar ge- naren in den raad gesproken is, hij het op den weg van den raad gelegen acht om dit verzoek voor kennisgeving aan te nemen. Ook dhr de Jager, weth., ver wondert zich over het verzoek in verband met het p een reeds besloten is in een vo rige vergadering. De voorzitter licht het verzoek eenigs- zins toe; hij wil indien de salaris regeling thans niet behandeld wordt dit verzoek bij de a.s. begrooting onder de oogen zien. Dhr Scheele verklaart zich hiertegen. Het verzoek om verkoop van een strook gemeentegrond naast het bioscoopgebouw wordt aangehouden. Verschillende leden willen de Noordstraat doortrekken naar de Prov. Boot, een straat rechtdoor, dl zou deze niet zoo heel breed zijn. B. en W. zijn ook van meening, dat er een doorgang moet blijven naar de Nieuw- straat (achterzijde Scheldekade). B. en W. kunnen zich echter niet voorstellen, dat de Raad nu opeens van plan veran deren zou. De voorzitter zegt, dat de te leggen straat toch ten minste 6 M. breed moet zijn. Bovendien moet in die omgeving ook eenige parkeerruimte gereserveerd wor den. Naar aanleiding van een ingekomen klacht blijkt, dat de privaten in de open bare lagere school A in de a.s. vacantie worden in orde gemaakt. B. en W. had den met dit werk willaj wachten op de waterleiding. De voorzitrer geeft nog ken nis van een bespreking enz. in verband met de rioleering Oostkolkstraat. Een be drag voor vernieuwing bedraagt f28.000, waarvan f 7000 voor de gemeente. Een brief van het bestuur der Domeinen deed B. en W. vragen om van de betaling af te komen, aangezien ook de Polderbestu ren niet moeten bijdragen. Thans is be sloten, dat het geheele bedrag voor reke ning van het Rijk is genomen, zoodat het bedrag ad f7000 niet voor de ge meente, maar voor het Rijk komt. B. en W. stellen voor, om afwijzend te beschikken op het adres van de afd. Ter- neuzen van den Ned. Bond van Koffie huishouders, om gedurende den zomer tijd het sluitingsuur een uur later te stel len. Dhr Verlinde en dhr Colsen spreken zich hiervoor uit, mits tijdens den zo mertijd. Het advies van B. en W. wordt echter aangenomen met 92 s'temmen (Verlinde en Colsen). De kosten voor centrale verwarming van politiebureau, arrestantenlokale 1, gymnastieklokalen en vergaderkamer Burg. Armbestuur, te verhoogen van f 1050 tot f2400 worden toegestaan; het bedrag kan uit de gewone middelen bestreden worden. De geheele bovenkruin met enkele zij- gedeelten van de vestingwallen aan de Westzijde van de gemeente komen aan de gemeente ter beschikking. De kosten van f 1400 voor het gereedmaken tot wan delweg, kunnen ook uit de gewone mid delen bestreden worden. Er zullen banken geplaatst worden. Tegen dit punt is dhr Scheele, echter wordt conform besloten. Alsnu komen aan de orde: Voorstellen van B. en W. in verband met de nieuwe financiëele verhouding tusschen rijk en gemeenten. Ter vaststelling worden aangeboden: a. Verordening betreffende de classifi catie van de gemeente voor de heffing der personeele belasting; b. verordening betreffende de classifi catie van de gemeente voor de heffing der gemeente-fondsbelasting; c. verordening op de heffing van op centen op de gemeente-fondsbelasting in deze gemeente; d. verordening op de invordering van opcenten op de hoofdsom der gemeente fondsbelasting. De heer Hamelink gelooft, dat voor de lagere inkomens geen verlaging van den belastingdruk te wachten is. Wel zal er door de inwoners een f 40.000 minder moeten worden opgebracht, maar dit raakt meer de hoogere, dan de lage in komens. De heer Verlinde komt tot een andere conclusie; hij ziet geen vermindering ad f40.000. Hij ziet, dat de afslag op de per soneele belasting niet onaanzienlijk is, maar er moet veel meer vermogensbelas ting opgebracht worden; hij gelooft, dat van een belastingvermindering wel geen woonte zou zijn. Vandaar, dat zij glim lachend bet vertrek binnentrad, waar juf frouw Saaman haar wachtte. „Wat is bet laat geworden, hé?" be gon Hertha. „Ik werd al ongerust", zei de ander. „O, ik loop in geen zeven sloten tegelijk. Bovendien was dokter Van Stralen zoo beleefd mij' tot bij 'huis te brengen. Maar ach, onwillekeurig wordt het laat." Hertha praatte druk en vlug, tot ver wondering van haar hospita. Over het al gemeen was zij steeds zichzelf volkomen meester en sprak zij op bedaarden, kal- men toon. Langzamerhand kreeg Hertha, die even de courant inzag, oogensehijnlijk haar bedaardheid terug en om tvalf eif ■toen zij naar haar kamer ging, be speurde juffrouw Saaman niets meer aan haar, zij' deed gewoon. Tóch was Hertha nog danig uit naar evenwicht en besloot, voorloopig nog riet naar bed te gaan. Zij opende den naarct, nestelde zich in een fauteuil vlak er vóór, nadat zij een boek gegrepen had. Van lezen kwam evenwel niets. Weldra lag het boek in haar roerlooze handen, terwijl zij de oogen gesloten had. In haar stormden allerlei gewaarwordingen. Zij had nu het aan zekerheid grenzen de vermoeden, dat dokter Van Stralen toenadering zocht. Haar vrouwelijke in sprak® zal zijn; kan zich zeer goed ver eenigen met het voorstel B. en W. en gelooft niet, dat de lagere inkomens zwaarder belast worden. Ook dhr Scheele spreekt zich uit vóór het voorstel-B. en W. Daardoor wordt al thans voor de eerste jaren eenzelfde lijn behouden. Op verzoek van een der leden der fi nanciëele commissie worden genoemd de aanslagen van 19291930 in de rijksin komstenbelasting dezer gemeente, waar uit blijkt, dat hierbij voorkomen: Inkomens van f800f1000 460 aan slagen; f 1000f 1200: 457 aanslagen; f 1200 f1500: 517 aanslagen; f1500f1800: 320 aanslagen; f 1800f 2100: 226 aanslar gen; f2100—f2400: 109 aanslagen; f2400 —f2700: 124 aanslagen; f2700-f3000 51 aanslagen; f3000f3500: 88 aanslagen; f3500—f4000: 76 aanslagen; f4000—f4500: 55 aanslagen; f4500f5000: 32 aanslagen; f5000—f6000: 42 aanslagen; f 6000—f 7000: 32 aanslagen; f7000f8000: 16 aanslagen; f 8000f 10.000: 12 aanslagen; boven f 10.000 27 aanslagen. Dhr Hamelink licht zijn bezwaren na der toe; hij wil voor deze gemeente plaatsing in de eerste, niet in 'de tweede klasse. Hij stelt de vraag, of de 45 opcenten nu wel noodig zijn. De heer de Jager, weth. van 'financiën, geeft ©en nadere toelichting. Van de per soneele belasting kan men een klasse lager gaan; zoodoende betalen alle aan- geslagenen in deze gemeente samen f5000 minder. Hij gelooft dat dit de min der gegoeden ten goede komt. Wanneer men de gemeente in de eerste, inplaats van in de tweede zou plaatsen, zou dit f 11.000 verschil maken, door de meer ge goeden en kapitaalkrachtigen op te bren gen. Zijn er echter een zoo groot aantal kapitaalkrachtigen? Er zijn 119 aanslagen in de vermogensbelasting tusschen f16.000 en f30.000 in deze gemeente. Spr. gelooft dat hij dhr Hamelink al een heel eind tegemoet gekomen is met een klasse lager in de personeele belasting; hij meent dat plaatsing in de tweede klasse Inderdaad aan te bevelen is. De voorzitter zegt, dat de belastingdruk hier niet hoog is. Relatief gaan de laagste klassen toch ook naar beneden. De voorstellen worden aangenomen; plaatsing in de tweede klasse, met de 3 soc.dem. tegen. Bij de rondvraag wijst dhr de Bakker op den toestand van enkele ötectr. palen, die niet sterk meer zijn. Hij vraagt ook naar plannen van den Raad in verband met 31 Augustus. Hierna sluiting. Alg. Synode Ned. Herv. Kerk. In de zitting van gisteren kwam o.m. aan de orde een voorstel van het pro vinciaal kerkbestuur van Zuid-Holland tot wijziging van art, 1 al. 2 regl. vacaturen bedoelende, dat een dienstdoend predi kant in 'tvervolg niet tevens lid van den gemeenteraad zal kunnen zijn. De rapporteerende commissie is van oor deel, dat zeer zeker het geval denkbaar |is, da.t het optreden van een dienstdoend predikant als lid van den gemeenteraad bezwaren kan meebrengen. Doch de ge vallen zijn evengoed denkbaar, dat de predikant juist de aangewezen man zou zijn, om, ook in bet belang zijner ge meente wel zitting te nemen in den ge meenteraad. De conclusie leidt dus tot afwijzing van het voorstel. Dien overeenkomstig wordt besloten. Een voorstel van de cl. vergadering van Deventer, dat de diaconie-rekening ge durende acht dagen na de afkondiging van den kansel, voor de gemeente ter inzage zal worden gelegd, alvorens zij wordt afgesloten. Wordt mede aange nomen. Kerkvisitatoren in de provincie Gro ningen hebben voorgesteld te bepalen, dat in 't vervolg de kerkeraden jaarlijks in de eerste of tweede vergadering de con tra-boeken moeten vergelijken met de lid maten doop- en trouwboeken der gemeen te en dan zorg dragen, dat zq geheel bij gewerkt zijn. Aangenomen. De classicale vergadering van Sneek w'dnschte, dat vervallen moge de termijn van één jaar, welke er verloopen moet tuitie had baar gezegd, dat hij 'haar lief had. Zij wist niet, of zij daarom blijde of bedroefd moest zijn. Zeker was, dat zijn optreden haar niet onberoerd, niet on verschillig liet. En omdat zij in haar gan- scho leven niet aan koketterie had ge daan, nimmer pogingen had aangewend, een heer te behagen, begreep zij, dat er ook bij baar iets meer moest zijn dan sym pathie voor den knappen dokter, dien zij in het ziekenhuis had leeren hoogachten. Het werd al moeilijker voor haar. Er volgde een uur van pijnlijke gedachten- gang. Maar de slotconclusie, die zij einde lijk trok, toen zij ver na middernacht haar slaapvertrek opzocht, was het allerpijn lijkst: als Alfred van Stralen op het punt van den godsdienst dacht al zij, dan zou zij hem met vreugde hart en hand ge ver. Toen wist Hertha, dat zij den dokter, met wien zij jaren in het ziekenhuis had verkeerd, zonder dat hij ook maar eenige toenadering had gezocht, terwijl ook zij eenvoudig haar plicht als verpleegster had gedaan, niet alleen hoogachtte, dat zij hem niet alleen symphatie toedroeg, maar dat zij hem liefhad Het was haar, of haar hart vanéén gescheurd werd. En het duurde uren, eer de slaap 'haar oogen kwam bezwa ren (Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5