Veilingsver| r Een met Telegrammen. Uit de Provincie. Kerknieuws. Met ingang Veilingen v« des Dinsdags, Voor deze vel uitsluitend pla^ van n.m. 1 uur Groenten mJ derdags en Zl Tot naderel dags en Vrijde Fruit waarvc 1 uur n.m. Voor een medewerking N.Vj d<t Burgemeesters. Bij Kon. besluit van 18 dezer is aan J. A. M. Beretta op zijn verzoek, met in gang van 16 Augustus, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente Etten-Leur. Raadslid tegen wil en dank. Te Rossum (Bommelerwaard) heeft dhr J. W. Dingemans ontslag genomen als lid van den gemeenteraad. Daar de raad indertijd is gekozen verklaard bij enkele candidaatstelling op een lijst, die slechts precies het vereischte aantal voor een voltalligen raad bevatte (7), doet zich hier het zeldzame geval voor, dat hem geen ontslag kan verleend worden. Im mers, eventueel ontslag kan pas ingaan als de geloofsbrieven van den opvolger zijn goedgekeurd. Daar deze opvolger er niet is, zal de heer Dingemans tegen wil en dank raadslid blijven tot de gemeente raadsverkiezingen in 1931. Middelburg. Vreemdelingenver keer. Het bestuur van „Vreemdelingen verkeer" deelt ons mede, dat na persoon lijk bezoek van twee bestuursleden te Antwerpen o.m. bij: a. den Propaganda- en inlichtingendienst der Gemeente Ant werpen, b. den Vlaamschen Toeristen bond, c. het Inlichtingenbureel der A.N- V.V. in het Paviljoen Nederland op de Tentoonstelling, d. verschillende reisbu- reaux, plaatsing is verkregen van een grooten voorraad reclamemiddelen, waar onder album Middelburg, reclameplaten (drie soorten), geïllustreerde Gidsen van Walcheren in verschillende talen, folders, eveneens in verschillende talen. Door bemiddeling van verschillende kantoren zullen eveneens worden ver spreid de door de Vereen. „Uit het Volk Voor het Volk" alhier uitgegeven recla meplaat en folders van de Oranjefeesten 1930. Een en ander zou niet mogelijk zijn geweest, wanneer door de gemeente niet een extra-subsidie van f 50U was ver leend. Vlissingen. Nu de kermis zijn tenten weder opgeslagen heeft in deze stad, worden van Christelijke zijde alle po gingen in het werk gesteld de jonge menschen van dit vermaak af te houden. De C.J.M.V. is daar gisterenavond wonder wel in geslaagd. Zij heeft een avond gehouden die op zeer hoog peil stond en die met recht een echt Christelijke anti-kermisavond kan worden genoemd. Het zeer varieerend programma bevatte voor „elck wat wils". Keurig en met fijn gevoel werd door den heer A. Janse eenige ernstige en humoristische proza en poëzie gedeclameerd en de verschillende nummers der pas opgerichte mondharmo nica-club verhoogden de gezelligheid. De heer J. Kwist bracht op loffelijke wijze een orgelsolo „De slag bij Waterloo" ten gehoore, welke uitgevoerd werd met trom petten en orgel. Nadat de voorzitter alle medewerken den dank had gebracht, werd de bijeen komst op de gebruikelijke wijze gesloten. Goes. De Oranjefeesten. Ten op zichte van de te houden Oranjefeesten ter gelegenheid van den 50sten verjaar dag van H. M. de Koningin, blijft het tot nog toe merkwaardig stil in Goes. Een groot verschil met Middelburg, waar al maandenlang de groote trom wordt ge roerd. Toch zijn er groote plannen in voorbe reiding. Dit bleek ons uit een ons toegezonden recelameplaat. Deze door Wim Abeleven ontworpen en in de nationale kleuren uitgevoerde plaat, bedoelt belangstelling te wekken voor de op 10, 11 en 12 September te hou den feesten, als etalage-wedstrijden, mu ziekfeesten, kinderzang en klepper- .marsch groote allegorische optocht, schitterende verlichting, kinderfees ten op Klein-Frankrijk, gymnastiekuit- voeringen, wedstrijden, lichtstoet door de stad, groot vuurwerk. Dat belooft dus wel wat! Wim Abeleven is er in geslaagd een sprekende plaat te ontwerpen, die uitste kend aan het doel beantwoordt. Hedenmiddag had in een der lo kalen van de Vakschool voor Meisjes de uitreiking der diploma's plaats. Behalve directrice en leeraressen en de veld leer lingen, waren daarbij tegenwoordig ver schillende bestuursleden en de "heeren v. Melle en Ballegooijen de Jong! namens het Gemeentebestuur. De heer Mr Hugenholtz verwelkomde de aanwezigen en bracht enkele gebeur tenissen uit het afgeloopen vereenigings- jaar in herinnering. De verbouwing der school is tot stand gekomen en is ge bleken een groote verbetering te zijn. Spr. brengt het gemeentebestuur hartelijk dank voor de samenwerking en medewerking in dit opzicht ondervonden. Spr. hoopt, dat die medewerking ook zal worden on dervonden bij het aanbrengen van electri- sche verlichting, die nu nummer één op het program staat. Dank zij het Ochtmanfonds kon weer aan enkele leerlingen een prijs worden uitgereikt. Spr. herinnert er aan, dat'gif ten voor dit doel steeds welkom zijn. Hierna maakte de directrice, mejuffr. Weststeijn, de uitslagen bekend, die elders in dit nr. zijn opgenomen. De drie prijzen uit het Ochtmanfonds werden toegekend aan de dames Sien Korstanje, Katrien van Wijkhuizen en Truus Geense. Die Directrice feliciteerde daarna de ge slaagden en gaf ze do beste wenscheinl miee voor het verdere leven. Dhr van Melle, waarnemend burge meester, wenschte eveneens do geslaag den geluk en zegde gjaarne de mede werking van het Gemeentebestuur voor deze school toe. Spr. wees met genoegen op het steeds uitbreidend aantal leerlingen dezer school. Nadat de voorzitter zich namens het Bestuur by de woorden van golukwensch had aangesloten, .werd deze bijeenkomst gesloten. Zangconcours te AxeL Bij het Woensdag te Axel gehouden zangconcours, werden de volgende prij zen toegekend: „Cloetings Gemengd Koor", Kloetinge, 204 p. Ie pr.; „Orelia", Axel 203 p. Ie pr., „Wissenkerkes" Mannenkoor", Wissen- kerke 181 p. Ie pr.; „Uitspanning door inspanning", O.- en W.-Souburg 176 p. 2e pr.; „Door oefening vereenigd", Vlissin gen 169 p. 2e pr.; „Zangl'ust", Wilhel- minadorp 161 p. 2e pr.; „Ons Genoegen", Kats '155 p. 2e pr.; „Tot oefening en uit spanning", Borssele 150 p. 2e pr.; „Excel sior", 's-Gravenpolder 149 p. 2e pr.; „Zang Veredelt", Schore 145 p. 2e pr.; „Cres cendo", Kruiningen 143 p. 3e pr.; „Ge mengd Koor", 's-H. Abtskerke 141 p. 3e pr.; „Zang Veredelt",. Kortgene 126 p. 3e prijs. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ierseke G. J. Streeder t.e Heinenoord. Geref. Kerken. Beroepen te Leeuwarden (4e pred. pl.) C. v. d. Woude te Schiedam. Te Zeven bergen M. B. van 'tVeer, cand. te Goes. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Delft en te Papiandrecht, N. Brandsma, cand. te Arnhem. De heer P. K o 1 ij n te Oostburg heeft het beroep naar de Oud Geref. Gem. te Bolnes aangenomen. Beroepbaar. De Classis Gorin- chem heeft beroepbaar verklaard in de Geref. Kerken den heer A. de Kuiter te Giessendam en de classis Warffum den heer F. L. Bos te Uithuizen. De heer Bos stelt zich dadelijk beroepbaar, de heer de Ruiter tegen 1 September. Met ingang van 1 Aug. a.s. is door den Bisschop van Haarlem benoemd tot pastoor te Spanbroek, de heer J. W. Brouwers, pastoor te Tholen, en in diens plaats de heer J. H. Oimtzigt, kape laan te Hoorn. DEMONSTRATIE VAN DE ACTION NATIONALE OP DE NED. SCHELDE. Men schrijft aan het Vaderland: Volgens „Vlaanderen" van 19 Juli 1.1., blz. 272, 2e kolom onderaan, zal Pierre Nothomb en de „Action Nationale" op 26 en 27 Juli a.s. een demonstratietocht houden op de Nederlandsche Schelde. Men herinnere zich de herhaalde pogin gen om in Limburg tje manifesteeren, eerst in den nacht, toen van uit de lucht. Daaraan schijnt afdoende een eind ge maakt. i Op de Schelde staat het er anders mede. Kort na den oorlog werden reeds vlag getjes uitgeworpen. In 1927 maakten de annexionisten ongehinderd een tocht over de Schelde door het kanaal van Terneu- zen en plakten toen annexionistische briefjes op de sluis te Terneuzen, even eens ongestraft vervolgden zij hun weg. Slechts werd de kapitein van de boot, die van bet aanplakken niets scheen ge weten te hebben, achteraf voor zekeren tijd uitgesloten van doorvaren door het kanaal. In 1928 besloten eenige Neder landsche jongelui het annexionistische vaartuig te volgen. Men liep elkander evenwel mis, zoodat incidenten uit dien hoofde uitbleven. De Nederlandsche Re geering had er zich toe bepaald den annexionisten het landen te Hansweert en ,te Temeuzen te beletten. Tegen het demonstreeren van vreemde lingen op Nederlandsch watergebied tegen do Nederlandsche souvereiniteit schijnt overigens niets gedaan te worden. Het ontworpen, maar verworpen Bel- gisch-Nederiandsch verdrag, had aoor een bepaling alle justitieel optreden tegen schepen „in doorvaart" of uitvarend uit een Belgische haven, maar daarin "na spe lemeien terugkeerend uitgesloten, en door een slechten tekst nog veel meer: feitelijk de jurisdictie op de Schelde opgeheven ten aanzien van alle schepen daarop ver toevend. De Nederlandsche Regeering schijnt nu, hangende de onderhandelingen over een nieuw verdrag te schromen gebruik te maken van haar ongeschonden bevoegd heid, nu zij in 1925 bereid was geweest daarvan af te zien. Het is duidelijk dat de annexionisten dit voelen. Vandaar hun nieuwe demonstratie over twee dagen verdeeld. Het is evenwel onverstandig om' door niet handelen ten aanzien van de nog bestaande ongerepte jurisdictie op de Schelde dezelfde onzekerheid te scheppen als tijdens den oorlog over de Wielingen geschiedde, waardoor vroeg of laat Ur- bina-avonturen thans in het Moederland zelf te voorzien zijn. De Nederlandsche Regeering mag ech ter het oog er niet voor sluiten, dat niet met twee maten kan worden gemeten en dat, als de Annexionisten vrij spel hebben tegen het Nederlandsche Staatsgezag op de Nederlandsche Schelde te demonstree ren, aan Nederlanders niet anders over blijft, dan dat voorbeeld te volgen en te gen de annexionistische aanmatiging te betoogen. Vroeg of laat kunnen incidenten niet uitblijven. Men heeft bij de behandeling in de Ka mers reeds gewezen op de gevaren die uit het rechtsvacuüm konden ontstaan. Men dacht toen voornamelijk aan drij vende speelholen en smokkelsehepen. Men staat echter voor veel erger, als wij ons gedurig en in toenemende mate het spel der Annexionisten zouden moeten laten welgevallen. Wat geëischt kan worden is, dat de Ne derlandsche Regeering openlijk 'verklaart, dat geen manifestatie tegen haar zal wor den toegelaten en dat, indien de aange kondigde tocht doorgaat, het betrokken schip zal worden aangehouden en opge bracht, zoodra het schip pch op Neder landsch watergebied begeeft, en dat daar toe voldoende politietoezicht op de Schel de zal worden uitgeoefend. KATWIJK. De 12-jarige Gildeman uit Leiden, leerling van de Leidsche buiten school te Katwijk aan den Rijn is in de bocht van den Zeeweg van het "baloon van de tram gevallen, nadat hij eerst met het hoofd in aanraking was geko men met een der masten van de eieie- trische leiding. De knaap was onmiddel lijk dood. HOEK VAN HOLLAND. Hedenmorgen is aan de Zuiderpier een met erts ge laden Slowakijsch schip, de „Freci", ge strand. Sleepbooten zijn ter assistentie uitgevaren. Een cycloon richt in Italië groote verwoestingen aan. ROME. Naar uit Venetië wordt gemeld, heeft in de provincie Treviso een cycloon in verschillende plaatsen groote schade aangericht. De oogst werd zoo goed als geheel vernield. In totaal zouden er meer dan 20 dooden en meer dan 100 gewon den zijn. De aardbeving in Italië. ROME. Volgens de thans gepubliceerde officiëele cijfers, zijn bij de aardbeving 1883 personen omgekomen. ROMF. Volgens de laatste niet-offici- eele berichten uit het aardbevingsgebied zou het aantal slachtoffers van de aard beving 3000 bedragen. Het staat ech ter nog niet vast, zoolang de puinhoopen nog niet zijn opgeruimd, dat er nog niet meer slachto fers zijn. In de ziekenhuizen zou nog een aantal gewonden zijn overleden. BERLIJN. Naar vernomen wordt, zal het Rijkskabinet heden bijeenkomen ter behandeling van de financiëele nood-ver ordeningen. Deze zullen waarschijnlijk Zaterdag gepubliceerd worden. LONDEN. De. Vereen, van Inlandsche textielhandelaren te Bombay beeft beslo ten, vanaf Zaterdag als protest tegen de onderdrukkingspolitiek der regeering, de zaken voor onbepaalden tijd te sluiten. KOFNO. In den nacht van Donderdag op Vrijdag werd op last van den com mandant van Kofno, Prof. Woldemaras 'gearresteerd, en naar een onhetóndö plaats vervoerd. Officiéél wordt gemeld, dat Prof. Wol demaras verbannen is, omdat zijn tegen woordigheid als gevaarlijk voor de rust en de orde werd geacht. Na de arrestatie werd zijn woning ont ruimd en werden alle meubelen op straat gezet. De vele duizende banden tellende particuliere boekerij van Woldemaras zou heden naar een opslagplaats worden vervoerd. Naar verder gemeld wordt, wer den gedurende de laatste dagen opstan dig© pogingen van W.'s aanhangers ge vreesd. De commandant van Kofno heeft in verband met dit gevaar zijn bureau gedurende eenige nachten niet verlaten. Tegelijk met Woldemaras werd een aan tal aanhangers geaarresteerd, die even eens verbannen zijn. Het is nog niet te voorzien welke gevolgen de arrestaties zullen hebben. Men mag evenwel aan nemen, dat de aanhangers van W. voor den strijd niet zullen terugdeinzen. DE RECHTSKENNIS VAN JAN PUBLIEK. In de rechtskundige rubriek van het „Hbld." lezen wij: Het was reeds lang mijn voornemen, om eens eenige elementaire dingen over het burgerlijk recht te zeggen, omdat zoo vaak blijkt, hoe noodlottig het is, dat 'het groote publiek zelfs geen voorbereidend lager onderwijs op dit gebied heeft geno ten. Het toeval wil nu, dat ik dezer dagen een brief heb ontvangen van den Am- sterdamschen deurwaarder H. A. Schmit- te, die een boekje opendoet van zijn er varingen met het publiek. Hij schrijft mij o.a.: Door mijn persoonlijke ervaring r een ervaring, die al mijn ambtgenooten hebben opgedaan is mij gebleken, dat een deel van het publiek de beteekenis en de gevolgen van een deurwaarders- exploit niet kent. Men en onder „men" heb ik ook meer ontwikkelde zakenmenscben aange troffen, schijnt de meening toegedaan, dat een deurwaardersexploit betreffende een burgerlijke zaak geen enkele uit- 3 werking heeft, als men het eenvoudig weigert aan te nemen, of wel dat stuk desnoods in het bijzijn van den deur waarder op straat werpt. „Men" en ook hiervoor geldt het vo renstaande, kan zich niet voorstellen, dat wanneer „men" in een burgerlijke zaak voor de Rechtbank gedagvaard wordt, daar niet persoonlijk zijn belangen kan voordragen, doch hiertoe een procureur moet aanstellen, alhoewel het exploit zulks ook wel uitdrukkelijk vermeldt. Den deurwaarder, die hierop nog uit drukkelijk wijst, wordt door „men" niet onduidelijk te kennen gegeven, dat hij een praatje maakt, om de advocaten onnoodig te bevoordeelen. Het gevolg van een en ander is, dat b.v. hij een deurwaarderssommatie, „men geen nota neemt, of door eigen toedoen door het weigeren of weg te werpen geen kennis kon nemen van het stuk, en daardoor, dikwijls groote belangen ver werpt, of ook wel wanneer het een dag vaarding betreft voor de Rechtbank, „men" tegen zich „verstek" ziet verleenen, waardoor ,men" zich belangrijke kosten op den hals haalt die vermeden hadden kunnen worden. Zelfs heb ik het bijgewoond, dat „men" ook het „verstekvonnis" dat de deurwaar der den veroordeelde bracht, in den letter lijken zin „in den wind sloeg", waar van het gevolg was, dat hij na veertien dagen niet meer tegen het vonnis kon opkomen, en daarmede wellicht zeer ge-'-' *-*, v- gronde redenen t vordering buiten na een daarop g zijns inziens onj belangrijk bedrag talen. Naast deze ve< die „een deel vai eigenwijze onkun gen, mag ik er gens mijn ervarin onder zelfs beg bankinstellingen) beslag op roerei viele zaak, alleen van den „Officii beschikking van bank daartoe zor om men meende toegang te kuni eenige lagere mij van die mei Ten slotte zijn ning toegedaan, „civiele zaak" a dagvaard zij rusl dat „men" alleer ken voor den ree schijnen. Daarom geloof hebben een ieder lo. dat wanne Hepen overlf stondig lijden c JAC0BA Wed in den ouderd en 2 maanden. Uit Waarde, 24 Deze strekt kennisgeving. Voor de zeer v langstelling op zij boortedag, op 11 geteekende harteli Veere, Juli 193 Onze verzeH aandeel ovel Vraagt inli| Goes, Dir. Agenten gel verleent op I Industrieel Vertegenr DE KANTERl wegens opheffing uit Werkplaat^ Pakhuis, Houtl| Het geheel is bouw, autogar Te bevragen b|

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2