No. 249 Vrijdag 25 M1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank H.ï. 6obs EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. Gereformeerde Kerk Goes Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Bit! Guit Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. FirmH F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT EL-EEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13. Losse nummers S 0.05 Prijs der AdverfteaïtSn? 1—regels f 1.35, elke regsl meer 36 si Rij abonnement belangrijke krartbïg. De schoolstrijd. Er is een steeds sterker wordende groep in de S. D. A. P., die het pleit voert voor de verplichte neutrale staats school. die dus de pacificatie ongedaan wil maken, en die den voorstanders van de vrije Christelijke school wil ontnemen datgene, waarvoor zij jarenlang hebben geworsteld en gestreden. Öin de Christelijke arbeiders, die men gaarne achter het roode vaandel ziet opm.archeeren gerust te stellen, wordt er van officiëele zijde op gewezen, dat de p a r t ij een ruimer standpunt inneemt, wat o,m. kan blijken uit de z.g. Groninger schoolkwestie, waarin de S. D. A. P. zich in 1902 uitsprak voor de gelijkstel ling. Hierbij mag echter niet vergeten wor den, dat deze motie werd aangenomen od tactische gronden, om te beter de kerkelijke arbeiders te kunnen winnen. Niemand minder dan Mr Troelstra heeft dit openlijk toegegeven, toen hij schreef Mijn motief bij de schoolmotie was: hoe halen wij de kerkelijke arbeiders het best onder de christelijke burger partijen vandaan. Daarover kan men verschillend den ken; maar men mag niet zeggen, dat wij niet zijn bezield door de ernstige zucht om -ons - sterk te maken in deni klassenstrijd. Een paar z.g. Marxisten willen koosekwent: verbod van de bij zondere school. Ik had weieens willen zien, hoe gij tegenover de Christelijke arbeiders kondt verdedigen, dat de strij d tusischen hen en ons gaat om den gods dienst. Dan nadden wij een amti-kleri- kalen strijd tegen de arbeiders moeten voeren. De anti-these uit de bourgeoisie zou zijn doorgezakt onder de arbei ders." Om de Christelijke arbeiders te lijmen sprak men zich dus uit voor de gelijk stelling. Op louter tactische gronden. Hieruit volgt, dat er niet de minste waarborg is, dat men straks niet even eens op gronden van tactiek en bereke ning .b.v. om de linksche elementen d^n wind uit de zeilen te nemen zich uitspreekt voor de verplichte neutrale staatsschool. Nu is de kans, dat men in ernst zal trachten dezen plicht aan ons volk op te leggen en de pacificatie ongedaan te maken, in de gegeven omstandigheden niet groot. f Maar dat kan veranderen. Het is meer gezien, dat wat onmogelijk scheen, mogelijk werd. Daarom is het noodig waakzaam te blijven en door Unie-ciollecte en Unie lezingen de herinnering aan den school strijd levendig te houden en de liefde voor de vrije Christelijke School aan te wakkeren. DE AARDBEVING IN ITALIË. De meest geteisterde provincies. Er blijkt eerst nu, hoe ontzettend de uitwerking van de aardbeving is ge weest. Het zwaarst is de provincie Avel- lino getroffen. Hier zijn niet minder dan 1392 menschen gedood en 2072 gewond. Dan volgt de provincie Potenza met 232 dooden en 535 gewonden in 19 gemeenten. In de provincie Foggia werden in 13 ge meenten 120 dooden en 1557 gewonden ge teld. In de provincie Benevento 24 doo den en 87 gewonden. Daarentegen uit Napals en omgeving slechts 8 dooden en 13 gewonden. Uit de provincie Salerno 2 dooden. Het blijkt thans, dat in de provincies, welke het zwaarst getroffen werden, niet, gelijk in Napels, in den loop van één minuut verschillende bevingen plaats vonden, maar dat de schokken zich met tusschenruimten van verschillende uren herhaalden. Juist de tweede aardbeving heeft de instorting van de meeste hui zen ten gevolge gehad, nadat door de eerste schokken de fundamenten vernield waren. Volgens de „Giornale d'Italia" zal zich de koning van Italië nog hedenavond naar Avellino begeven. Morgen zal een ministerraad te Rome plaats vinden, waarin over een hulpactie zal worden beslist. De ziekenhuizen zijn reeds meer dan vol en men heeft nu in allerijl zalen en kamers van scholen in hulpziekenhuizen veranderd. De meeste huizen in de geteisterde ge bieden waren allesbehalve op aardbevin gen berekend. Zij bieden thans een troos- teloozen aanblik. Eeuwenoude paleizen zijn ruïnes geworden. Ook de kerken hebben enorme schade geleden. Een groot aantal kerken is met den grond gelijk gemaakt. De huizen, die niet ingestort zijn, toonen alle gevaarlijke barsten en zullen slechts gedeeltelijk kunnen worden hersteld. In enkele gemeenten als Aquilo- nia en Villanova is geen gezin, dat niet minstens een doode te betreuren heeft. Daar de telegraaf- en telefoonverbindin gen op vele plaatsen zijn verbroken, heeft men eerst vrij laat bericht gekregen van de gevolgen van de aardbeving in een aantal dichtbevolkte dorpen en steden. Het opruimings- en reddingswerk. Volgens de jongste opgaaf der regeering bedraagt het aantal dooden (gelijk reeds gemeld) 1778, dat der zwaar gewonden 4364, terwijl 5946 huizen geheel of voor het grootste gedeelte ingestort zijn, doch men vermoedt, dat de werkelijkheid nog veel erger is. Ofschoon de troepen met grooten ijver bezig zijn in de gebieden van de ramp de ruïnes op te ruimen, zijn zij er toch nog pas in geslaagd een deel der getroffen gemeenten grondig te onderzoeken. Behalve het verzorgen van gebieden van de ramp met medicijnen en verband materiaal en het transporteeren der be volking naar andere gemeenten, is voor al bij het aanvoeren van levensmiddelen groote haast. Een deel der getroffen be volking kampeert in het open veld, en moet van tentenmateriaal voorzien wor den. Ook de telegraafdraden moeten met groote spoed hersteld worden. Vele tragische bijzonderheden omtrent de ramp worden gemeld. Geheele gezin nen zijn om het leven gekomen. Een vrouw was met veel moeite uit de puin- hoopeu bevrijd. Vóór men haar evenwel wegdragen kon, volgde een nieuwe aard- heving. Een zwaar blok steen viel uit een muur en verpletterde de vrouw het hoofd. Ook onder de reddingsmanschappen zijn dooden te betreuren. De wegen zijn vol met autocolonnes en gewone transporten. Op de kruispunten kampeert de daklooze bevolking. Op som mige plaatsen ziet men de menschen in de puinhoopen van wat eens hun woning is geweest, graven, in de hoop het red dingswerk te kunnen bespoedigen. De stemming te Napels. Napels heeft het aanzien van een be zette stad in oorlogstijd. Militaire colon nes en automobieltransporten doorkruisen de stad en militie en militairen bewaken de beschadigde en vernielde gebouwen. Ook het Koninklijk Paleis is ernstig be schadigd.. Overal hangen de vlaggen half stok. Nabij Napels ligt de vulkaan Pozzuoli, die af en toe wel eens een weinig rook uitstoot, en waaraan veel minder aan dacht wordt geschonken dan aan den ge- vaarlijken Vesuvius. Sedert gisteren is deze vulkaan echter in werking. Volgens mededeeling van het seismografisch in stituut staat dit in verband met de aard beving. Op zichzelf is de werking van de Pozzuoli niet hevig, maar te Napels heeft het de nerveuze stemming verhoogd. Elk oogenblik verwacht de bevolking, dat de ramp van gisteren nu ook nog gevolgd zal worden door een uitbarsting van deu Vesuvius. De directeur van het observatorium te Florence heeft verklaard, dat het waar schijnlijk nog geruimen tijd zal duren voor en aleer de rust in het aardbevings- gebied zal zijn weergekeerd. De schokken kunnen zich wellicht binnen een maand herhalen. Zij zullen echter van geringer kracht zijn, daar de eerste schok altijd het hevigst is. Orkaan en springvloed. Nog nauwelijks bekomen van den schrik der aardbeving, zijn de bewoners van Napels gisterochtend opnieuw ge- teisterd door een zware ramp, ditmaal I een orkaan, die zóó hevig was, dat de hoornen op de helling naar de zeezijde ontworteld werden; ook slóegen er zware golven over den strandboulevard. Een springvloed teisterde de kust aan de Golf van Napels en vernielde vele kleine villa's. De ramp van Koblenz. Honderden nieuwsgierigen hebben giste ren den ganschen dag te Koblenz vertoefd in de nabijheid van de plaats van de vreeselijke ramp, die zoo plotseling een einde aan de groote bevrijdingsfeesten heeft gemaakt. De overblijfselen van de brug zijn thans uit het water gehaald en door deskundigen onderzocht.. Dezen hebben geen spoor van fouten in het ma teriaal kunnen ontdekken. In alle kringen wordt er thans ijverig over gediscussieerd, wie aansprakelijk voor deze catastrophe dient te worden gesteld. Met de officieele verklaring, zeg gend, dat men hier met 'n ongelukkigen samenloop van omstandigheden te doen heeft gehad, stelt zich te Koblenz niemand tevreden. Een vertegenwoordiger van bet rijksdepartement van verkeerswezen is te Koblenz aangekomen. Hij zal in overleg met de bevoegde autoriteiten de werkelijke oorzaak van de ramp vaststellen. De con trole op de brug, alsook het toezicht op het algemeen verkeer, heeft op den feest avond heel wat te wenschen gelaten. Het aantal dooden bedraagt nu in totaal veertig. Overstroomingen in Britsch-Indië. Uit Karatsji wordt gemeld: Slagre gens hebben ernstige overstroomingen veroorzaakt in het Noorden van Sind, waar de Indus op verscheidene plaatsen door de dijken heenbrak en groote scha de aanrichtte. De straten van Karatsji zijn onbegaanbaar. Sjirkarpor en L,arkana worden met overstroomingen bedreigd; deze plaatsen werden gisternacht ont ruimd. Treinen gevuld met vluchtelingen komen te Karatsji aan. D© spoorweg is beschadigd, waardoor 't verkeer wordt be moeilijkt. D© telegraafverbindingen zijn ge stoord. De overstrooming in Engeland. Men herinnert zich niet, dat er ooit in Yorkshire zulk noodweer heeft gewoed als de laatste paar dagen. De oppervlakte land, die door het water is overstroomd, is onafzienbaar. De bewoners zochten hun toevlucht op de daken. Zij werden doornat en verkleumd door reddingbooten in /veiligheid gebracht. Eén vrouw is ver dronken. De spoorlijn van Pickering naar Whitby is buiten dienst gesteld. Op sommige plaatsen staat het water vijf voet hoog. Bijzonder lastig is dat de pijpen der waterleiding stuk zijn geslagen en dat de watertoevoer daardoor is stopgezet. Verschillende gehuchten zijn thans nog door het water, geïsoleerd. D© oogst heeft groote schade geleden. Ook in de buurt van Sheffield en Manchester staat het land onder water. f Protectionistische propaganda. Een kenmerkend staaltje van de wijze, waarop de profectionisten hun propagan da voeren, leverde Woensdag een vraag van den conservatief Howard Bury in het Engelsche Lagerhuis. De heer Bury be weerde dat dezer dagen twee ton in En geland gekweekte puike frambozen voor een penny per pond in Govent Garden waren verkocht en betoogde, dat deze prijs slechts een gevolg was van den grooten invoer uit bet buitenland, welke den prijs voor het Engelsche product omlaag drukte. Namens den minister van landbouw kon worden geantwoord, dat er geen buiten- landsche frambozen te koop waren aan geboden en de lage prijzen uitsluitend een gevolg waren van te grooten aan voer van bet binnenlandsche product. Overigens was het aan bet departement van landbouw niet bekend, dat frambo zen tegen den door het conservatieve La gerhuislid genoemden prijs waren ver kocht. Becket weer in het Lagerhuis. De Arbeidersafgevaardigde John Be cket is gisteren na zijn schorsing wegens zijn vergrijp tegen de mace in het Engel sche Lagerhuis teruggekeerd. Slechts en kele minuten nadat hij zijn gewone plaats tussohen de Clydesiders had ingenomen, maakte hij zijn aanwezigheid hekend door op te staan en een agressieve vraag te stellen aan Clynes, den minister van binnenlandsche zaken. Hij handelde zóó natuurlijk alsof er niets was voorgeval len. Zoodra hij echter opstond riepen eenige conservatieven van den everkant: „Ga zitten, ga zitten!", en het leek een oogenblik, of er een demonstratie tegen hem zou worden géhouden. Eenige van Becket's vrienden beantwoordden deze in terruptie echter onmiddellijk met kreten van: „Orde, orde", waarop Becket de ge legenheid werd gegeven, zijn vraag te stel len. Het antwoord van den minister was onhoorbaar door het rumoer, dat hierop van de conservatieve banken volgde. ïndië's verzei tegen Engeland. Volgens een bericht uit Bombay heb ben de gematigde leiders Saproe en Jaya- kar ook Donderdag bun besprekingen, met Gandhi in de gevangenis van Poona voort gezet. Het onderhoud duurde ruim vier uur. De vooruitzichten voor het tot stand komen van een vergelijk, waardoor een einde zal komen aan 'de campagne tot het weigeren van burgerlijke gehoorzaam heid, worden thans in sommige kringen gunstig beoordeeld. Klnderverlammings-epidemie in Finland. In de streek tusschen Björneborg en Tammerfors in West-Finland heerscht op het oogenblik een kinderverlammingsepi demie. De meeste patiënten zijn kinderen tusschen 2 en 4 jaar, maar ook oudere kinderen en zelfs verschillende volwasse nen zijn door de ziekte aangetast. In de dorpen Metsamaal en Humppila werden Zaterdag 71 nieuwe gevallen geconsta teerd. Alle ziekenhuizen in de streek lig gen yql, enkele openbare gebouwen zijn tot hulphospitalen ingericht, maar er zijn te weinig artsen en verpleegsters om alle patiënten voldoende te kunnen verzorgen. In Humppila zijn alle vergaderingen, feesten en andere bijeenkomsten verbo- den. Personen, die in huizen wonen waar zieken zijn, mogen niet naar hun werk gaan en moeten zich zooveel mogelijk van andere personen verwijderd houden. Van overheidswege zijn Maandag 1.1. eenige tientallen verpleegsters naar de streek, waar de epidemie heerscht, ge zonden. Hoe groot bet aantal zieken is en hoe veel personen reeds zijn overleden, heeft men nog niet kunnen vaststellen. De crisis in Egypte. Het Britsche slagschip „Bamillies" is van Alexandrië naar Port-Said opgeva ren. f Uit Egypte komen geen nieuwe berich ten over verontrustende gebeurtenissen. Volgens een bericht uit Cairo wor den in de hofkringen pogingen in het werk gesteld, om het conflict met de Waftpartij bij te leggen. Intusschen gaat de veldtocht van de Wafdpartij in het land tegen den koning en het tegenwoordige kabinet voort. Zelfs wordt in de propaganda aangespoord tot moordaanslagen op de leden van het kabinet. Te Alexandrië is gisteren een aanslag gepleegd ,op het gebouw van de spoorweg administratie. Overstrooming te Parijs. Door het breken van een waterleiding buis in het Zuiden van Parijs, is er Woensdagavond een geheele wijk onder water gezet; het verkeer moest worden stop gezet. Ondanks het onmiddellijk in grijpen van de brandweer slaagde men er niet in het water tegen te houden. In den loop van den avond moest ook het ondergrondsche verkeer worden stop gezet, aangezien de metro-stations onder water liepen en er gevaar voor kortslui ting bestond. Van de meeste woningen in de betrokken wijk overstroomden de kelders ©n tot laat in den' avond was de brandweer bezig het water uit de meest bedreigde woningen weg te pompen. Tegen de werkloosheid. Het Duitsche kabinet heeft besloten, de firma's, die uit hoofde van het werk verschaffingsprogram der rijksregeering meerdere orders ontvangen, de navolgen de verplichtingen op te leggen: 1. De firma's moeten zich verplichten, de betreffende opdrachten zonder het ma ken van overuren uit te voeren. Er moet voor gezorgd worden, dat toereikende leveringstermijnen worden vastgesteld. 2. De firma's moeten zich verplichten, zich de arbeidskrachten, welke zij door uitvoering van de suppletoire orders ge- Binnenland. De terugkeer van de Kon. Familie. Buitenland. De aardbeving in Italië. De ramp te Koblenz. Stormen en overstroomingen in verschil lende streken. Uitgifte ©ester geldleesilrsg grooê fSÖÖÖ,-- rerstende S pCt« 'sjjaars ten bohctevs van hst Org©l, in stukken van f10Ö. Inschrijvingen worden gaarne aangenomen tot uiterlijk" 26 Juli a s. door bruiken, door de arbeidsbeurzen to la ten toewijzen. 3. De firma's moeten zich tenslotte ver plichten voor meergenoemde opdrachten slechts binnenlandsche grondstoffen te ge bruiken, indien hiervoor geen onoverko- menlijke hinderpalen ten aanzien van de prijsberekening, bestaan. De rijksposterijën en de rijksspoorwegen hebben zich bereid verklaard, hunne le veranciers deze verplichtingen op te leg gen. In een sportvliegtuifi naar Amerika. Gistermorgen zijn op het vliegveld Star ken bij Spandau de sportvliegers Wolf gang Hirth en Oscar Weller gestart voor een vlucht naar Amerika. Zij gebruiken daarvoor een Klemm Daimler met een motor van 40 P.K. De in het sport- vliegtuig zittende twee vliegers gaan over een weg die tot dusver niet is gebruikt. Zij' gaan op_ uitnoodiging van de Ameri- kaansche glij- en zeilvlucht-vereeniging en hebben daarvoor uitgekozen een weg die het mogelijk maakt met een sportvlieg- tuig naar Amerika te komen. Zij gaan van Bergen over Londen, naar Kirkwa.ll- Orkney. Van Kirkwall-Orkney gaat de eer ste sprong mét 950 K.M. over zee en 250 K.M. over land naar Reykjavik op IJsland. Van den Zuid-spits op IJsland volgen 1250 K.M. over zee en 250 K.M. over land naar den Zuid-spits vau Groen land en dan 1600 K.M. in de richting van Hopedale. Daarmede is Amerika bereikt en dan gaat het in kleine dagvluchten naar Chi- aago. Korte Berichten. De protest-staking in Frankrijk tegen den Joon-aftrek ten behoeve van de so ciale verzekering nemen nog steeds toe. in Noord-Frankrijk staken thans 14.000 personen. De thuiskomst der Kon. Familie. Ter verbetering van een vorig bericht wordt gemeld, dat de Koningin en de Prinses van baar reis naar Noorwegen 31 Juli bier te lande worden terugver wacht. Zij zullen zich dan naar Soestdijk begeven. Z. K. H. de Prins wordt 1 Augustus van zijn reis in het Noorden terugverwacht te Soestdijk. De Radioraad. Bij Kon. besluit is aan dr F. E. Posthu- ma, en mr Aug. Philips, op bun verzoek eervol ontslag verleend als lid van den Radioraad, met ingang van 18 dezer, en zijn, voor bet tijdvak van 18 dezer tot en met 31 December 1933, 'benoemd tot lid van den Radioraad p r o fd r J. L i n d e- b o o m, hoogleeraar aan de rijksuniver- s i t e i t te Groningen en prof. d r J. Schmutzer, hoogleeraar aan de rijks universiteit te Utrecht. Raad van NederL-Indië. Bij Kon. besluit is, met ingang van 2 Augustus, benoemd tot lid van den Raad van Nederlandsch-Indië de beer L. H. W. van Sandick, gouverneur der Oostkust van Sumatra.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1