BOLS ZO'GGNEVER FIRMA WATERLANDER DE STOPPELAAR Kerknieuws. Onderwijs. Gemeenteraad van Goes Telegrammen. Afloop, Moopinp, Aanbestedingen, en; Gemeenteraad van Middelburg. Alle Bols-artikelen verkrijgbaar bij de Kuiperspoort Middelburg. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Bergambacht, W. L. Mul der te Voorthuizen. Aangenomen naar Wilnis, L. Vroegin- deweij, cand. te Middelharnis. Bedankt voor Soest, F. van Asch te Randwijk. Voor Ooltgensplaat, J. H. Th, Rappard te Dinteloord. Voor Renswoude, Sluipwijk, Wijngaarden, Moercapelle, Loon op Zand, Wilsum, Enter, Jaarsveld, Nieuw-Beijerland, en Bergschenhoek, L. Vroegindeweij, cand. te Middelharnis. Geref. Kerken. Tweetal te Amersfoort, G. W. Keur te Oude water, en S. Wouters te Dronrijp. Beroepen te Appelscha, H. Zandbergen, cand .te Enschedé. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Vlissingen, N. Brandsma, cand te Arnhem. Geref. Gemeenten. Beroepen te Westzaan, W. Ci. Lamain te Leiden. Emeritaat. Ds J. Steehouwer, pre dikant der Ned. Herv. Gemeente te Wjjchen c.a., heeft, naar de „Rotterd." meldt, we gens voortdurende ongesteldheid tegen L October eervol emeritaat aangevraagd, na 38 dienstjaren resp. te Koekange, Buitenpost en iVajchen en Leur. Ds J. Cremer, pred. te Hem (cl. Hoorn) heeft na 35 dienstjaren, om gezond heidsreden emeritaat aangevraagd met ingang van 1 October. Het Herv. Prov. Kerkbestuur van N.- Holland heeft met ingang van 20 Sept. 1030 eervol emeritaat verleend aan ds P. A. Binsbergen, pred. bij de Ned. Herv. Ge meente te Muiden. Een nieuwe Hongaarsche Kerkenorde. De Gereformeerde Kerk in Hongarije heeft na een beraadslaging van negen dagen een herziening van haar kerkenorde aangenomen. Het presbyte- riaansoh-synodale systeem met de be proefde samenwerking van predikanten met ouderlingen en diakenen werd ge handhaafd. Daarbij werd uitdrukkelijk in gevoerd, wat voorheen in do kerkenorde ontbrak, dat ambtsdragers en leden aan de belijdenisschriften voortaan gebonden zullen zijn; hierna werden als officieele be lijdenisschriften vastgesteld de tweede Helvetische belijdenis en de Heidelberg- sche cat'hechismus. Hiermee is dus de Hongaarsche Gereformeerde kerk in- plaats van een volkskerk tot een belijde- niskerk geworden. Het kerkelijk kiesrecht van de vrouw, dat reeds in de kerken orde opgenomen was voor vrouwen in ge mengde huwelijken word nu nog uitdruk kelijk beperkt tot de vrouwen, die er be paald om vragen. In de organisatie van de „meerdere" vergaderingen werden in- plaats van de conventie of synode de se- noraalraad en de districtsraad ingevoerd, de eerste de classis omvattende, de tweede de bisschopsdiocese. Alle ambtsdragers (natuurlijk met uitzondering van de jpre- dikanten) worden voor 12 jaren gëkozen. Een bisschop kan uit een an'dere dio cese benoemd worden, mits hij een pre dikantsplaats in zijn nieuwe district zoekt en vindt. Aangaande het aantal stem men der kerken in de meerdere en hoo- gere vergaderingen werd besloten, dat deze niet alleen bepaald zullen worden naar het zielental der gemeenten, maar ook naar de hoogte van haar geldelijk budget. Industrie- en Huishoudschool te Middelburg. Van den volledigen opleidingscursus werden de volgende leerlingen bevorderd: Naar de 1ste klasse der Gostuumnaai- Sters: L. Ilmer, J. Karelse, G. Kleijn, J. Steijn, J. de Hooge, D. de Koning, S. Carol, B. Gideonse, M. Grashuis, J. v. Ouwerkerk, L. de Pagter, R. Sanderse, J. v. Loo, T. Janse, J. v. d. Berge, M. Ver- straate. Naar de 1ste klasse hulp in de huis houding: B. Bals, A. v. Dijk, T. Klaas- sen, B. de Kam, N. Mulder, K. v. Belois, G. v. Dixhoorn, J. Monté, A. Struyck, G. de Vos, G. Breel, M. Koonejan. 7 leerlin gen werden niet bevorderd. Naar de 2de klasse der costuumnaai- sters werden bevorderd: J. v. Bijlevelt, F. den Hoed, J. Labruyère, N. Looise, R. v. d. Pas, J. de Poorte, L. Roelse, M. Ru ben, J. Valkier, N. Boone, T. Boone, C. v. d. Broecke, B. de Bruyn, J. Bus, J. v. Helleman, A. Julianus, A. v. Sluys, G. Verheul, M. Visch, M. Wöhler. Naar de 2e klasse Hulp in de Huis houding werden bevorderd: P. Janse, K. Julius, M. Malgo, M. v. Ouwerkerk, G. de Pagter, C. v. Sparrentak, M. Streef kerk, G. Vader, N. Verheul. Naar de 2e klasse der atélier-afdeeling werden bevorderd: T. de Leeuw, F. Melse. Huishoudstersklassen Van het le naar het 2e leerjaar werden Bevorderd: K. Bal jeu, A. Dani else. J. de Hamer, J. v. Houdt, L. Jans, G. v. Kas teel, W. Niermans, T. v. Sluys, Ts. Nieu- wenhuijzen. 2 leerlingen werden niet be vorderd. Van het 2de naar het 3e leerjaar wer den bevorderd: B. v. d. Berg, N. Bouwen- se, M. Crucq, IJ. Doornbos, F. Gideonse, L. v. d. Lely, N. Schout, F. v. Sluys, R. Visser, C. Wiinderl. Diploma's werden uitgereikt aan de volgende leerlingen: Voor costuumnaaister: N. Gornelisse, T. Gornelisse, L. Dingeananse, L. Eiff, F. Gillissen, M. v. d. Hamer, B. Landman, S. Moens, I. Stenhuis, A. Mol. Voor hulp in de huishouding: K. Bal- jeu, M. Leijnse, A. Klaysen, M. Ridder, F. Sohilleman, L. Simonse. Voor huishoudster: M. Grucq, C. Din- gemanse, P. v. d. Gruiter, L. Popping, E. Schol, J. Timmermans. Een leerlinge kreeg geen diploma. Het A-diploma costuumnaaien werd uitgereikt aan: S. Goedbloed, T. Hame link, L. Ohee, B. v. d. Rhijt, M. v. d. Rhijt, D. Rijken. Mej. Nell^ Leehhouts, landbouw- huishoudleerares te Emmen is benoemd tot directrice der landbouwhuishoud- school te Zierikzee. Geslaagd voor de hoofdakte te Rot terdam dhr H. A. Dronkers te Middel burg. Hedenmiddag vergaderde de Gemeen teraad van Goes, onder voorzitterschap van den oudsten wethouder, den heer Van Melle. Alle leden aanwezig. Naar aanleiding van de notulen, zegt dhr Van Bommel van Vloten niet ge hoord te hebben, dat dè burgemeester hem toen toegevoegd heeft, dat zijn par ticuliere werkzaamheden hem beletten het Raadslidmaatschap naar behooren te vervullen. Had hij dit gehoord, dan zou hij direct daartegen geprotesteerd hebben. Hij doet het alsnu en zal er op terugkomen, zoodra de burgemeester weer tegenwoordig is. Goedkeuring van de gemeente-begroo ting voor 1930 en van tal van Raadsbeslui ten. Verslag over 1929 van de Commissie van Toezicht op het Lager Onderwijs. Verslag, Balans en Rekening en Verant woording van de Vereeniging „Wet-Risi- co", over 1929. Dankbetuiging van het Bestuur van de Nederlandsche Vereeniging van Reini gingsdirecteuren voor het besluit tot het verleenen van financiëelen steun. Dhr van Vloten vraagt inlichtin gen aangaande een opmerking van Ged. Staten bij de goedkeuring der begrooting aangaande de posten werkloozensteun en subsidie Burg. Armbestuur voor dit doel. Weth. Goedbloed zegt, dat de be grooting is goedgekeurd, maar dat Ged. Staten alleen zich het recht voorbehou den om op deze kwestie terug te komen. De voorzitter deelt nog mede, dat dhr Crucq heeft bedankt als lid der sa lariscommissie. Dhr van Vloten acht de reden voor dit bedanken onjuist. Spr. leest een brief voor, die hij als voorzitter der salaris commissie van dhr Crucq heeft ontvan gen. Dhr Crucq kan zich niet vereenigen met den uitleg, dien de meerderheid der commissie aan de opdracht, verstrekt aan de commissie, geeft. Dhr Crucq is n.l. te gen vergelijking met de loonen in par ticuliere bedrijven,maar behoudt zich wel het recht voor gebruik te maken van het geen in de commissie te zijner kennis is gekomen. Dhr vanVloten leest uit de notulen van de Raadsvergadering, waarin tot het instellen dezer commissie is beslo ten, eenige gedeelten voor, waaruit vol gens hem blijkt, dat dhr Crucq wel dege lijk op de hoogte was van de richting waarin het onderzoek zou gaan. Als dhr Crucq zich aan den arbeid der commis sie onttrekt, moet hij dat zelf weten. Maar Spr. neemt het hem kwalijk, dat hij den aftocht blaast op een onwaarachtige wijze. Ook laakt Spr. het, dat dhr Crucq ge bruik wil maken van de in de commissie opgedane gegevens. Deze heeft Spr. onder geheimhouding verkregen. De geheele commissie heeft deze geheimhouding aan vaard Spr. ontzegt hem het recht van de gegevens gebruik te maken, zonder be williging der commissie. Dbr Grucq zegt, dat dhr v. Vloten fanatiek scherp Hfijn houding tracht te verdedigen. Er is in bedoelde Raadsvergar dering wel over particuliere loonen ge sproken, maar de opdracht van de com missie spreekt alleen van het wegnemen van onbillijkheden tusschen de gemeen te-salarissen onderling. Daarbij hebben we niets te maken met loonen in de particuliere bedrijven. Spr. verzekert, dat hij van de gegevens van particuliere werkgevers geen gebruik zal maken. Maar zoo verzekert dhr Grucq met een vuistslag op de tafel en met opge wonden stem dhr v. Vloten heeft van die gegevens zelf tegenover anderen ge bruik gemaakt. Dhr B u ij s, s.d., zegt ook, dat dhr v. Vloten zich. met slimmigheidjes op houdt. Hij zwijgt van de verdere discus sies. J)at is geniepig. De voorzitter roept hem hier over tot de orde. Dhr Simons zegt, dat da werkzaam heden der commissie zich ook zullen uitstrekken tot hetgeen dhr Clucq wil. Daarom lijkt het Spr. onverklaarbaar.dat dhr Crucq ontslag nam. Er zullen ook i cijfers uit andere plaatsen opgevraagd worden. Het ontslag van dhr Crucq vindt Spr. geheel verkeerd. De v o o r z. zegt ook, dat do bezwaren niet gaan tegen de ontslagname van dhr Crucq, maar tegen de wijze waarop en speciaal tegen de reserve aangaande de geheimhouding. Spr. wil dhr Crucq op zijn woord gelooven, dat hij van de ge gevens der werkgevers geen gebruik zal maken. Dhr v. Vloten onderstreept dit laat ste. Dhr Crucq zegt, dat hij van de cij fers der werkgevers geen gebruik zal maken. Maar wel van de discussies in die commissie-vergadering. Dhr v. Vloten zegt, dat dhr Crucq ook daarover geheimhouding op zich ge nomen heeft. Enkele heeren bevestigen dat. Dhr Eek hardt keurt de houding van dhr Crucq af. Men moet niet uit een com missie wegloopen, maar zijn houding dur ven volhouden. Dhr Crucq kan in de commissie meer bereiken dan daarbuiten. Ook dhrn Koning en Simons keu ren de houding van dhr Crucq af. Dhr Crucq houdt vol, dat de voorzit ter der salariscommissie de geheimhou ding over de loonen in particuliere be drijven heeft geschonden. Dhr v. Vloten ontkent dit. Hij heeft alleen met enkele personen voorloopige besprekingen gevoerd, maar geen details medegedeeld. Dhr Crucq houdt op luiden toon zijn beschuldiging vol. Geroep: u moet namen noemen! De Voorzitter sluit de rumoerige discussie. In de vacature-Grucq zal in een vol gende vergadering worden voorzien. Voorstel tot overdracht in be heer en onderhoud aan de pro vincie van den weg naar Wi 1 - helminadorp. Dhr v. Poelgeest is er tegen. De anderen zijn er voor, dus aangenomen. Nieuwe financiëele verhou ding tusschen Rijk en Gemeen- t e. De fin. com. vereenigt zich met de voorstellen van B. en W. Dhr v. Poelgeest acht het niet wen- schelijk, dat voorstellen van B. en W. dagenlang op de secretarie blijven en op het laatste oogenblik aan de Raadsleden worden toegezonden. Dit voorstel had drie weken geleden aan de leden toege zonden kunnen zijn. De voorzitter antwoordt, dat het voorstel onmiddellijk na het advies der fin. commissie aan de leden is toege zonden. Dhr v. Poelgeest ziet niet in, waar om gewacht moet worden op de fin. com missie. Spr. had aanvankelijk aanhouding willen voorstellen. Op deze wijze wordt een behoorlijke uitoefening van het Raadslidmaatschap onmogelijk gemaakt. De voorzitter acht het niet wen- schelijk, dat de Raadsleden de stukken gelijk met de fin. commissie ontvangen. Er kan als gevolg van overleg tusschen B. en W. en de fin. commissie wijziging plaats hebben. Dhr v. Vloten steunt de gedachte van dhr v. Poelgeest. Komt er wijziging in een voorstel, dan kan dit den leden worden bericht. Spr. dankt B. en W. voor de duide lijke wijze, waarop zij dit moeilijke onder werp hebben toegelicht. De voorzitter zegt, dat B. en W. de opmerkingen van dhr van Poelgeest zullen overwegen. Dhr v. Poelgeest hoopt, dae er dan resultaten zullen volgen. Het is nu voor de 4e maal, dat Spr. het vraagt. Dhr v. Vloten merkt op, dat deze regeling slechts als een voorloopige be schouwd mag worden. De toekomst moet leeren, of verandering noodig is. Dhr Simons zegt, dat de Raadsleden een week tijd hebben gehad, om dit voor stel te bekijken. Dit gebeurt bijna nooit. Meestal krijgt men maar 3 A 4 dagen. Spr. zou in 't algemeen ook wat langer studietijd voor de Raadsleden willen. Spr. verheugt er zich in, dat de nieuwe belastingen een aanmerkelijke verbetering inzake den kinderaftrek inhouden. Dhr Crucq dankt ook B. en W. voor de heldere uiteenzetting. Spr. juicht plaat sing van Goes in de le klas der fondsbe lasting toe. Maar geheel voldaan is Spr. niet. In de laatste jaren is voor de hooge inkomens veel gedaan. De opcenten op de vermogens- en personeele be lasting zijn verlaagd. De kleine inko mens hebben daarvan niet geprofiteerd. Er kan progressie in de opcenten op de fonds belasting gebracht worden. Ook kan Goes van de 6e naar de 5e klas der personeele belasting gebracht worden. De pers. be lasting is in hoofdzaak een onbillijke be lasting. Zij, die wat voor buis en ineubi- lair over hebben, worden de dupe. B. en W. stellen 54 opcenten .op de fondsbelasting voor. Spr. zou liever een progressieve regeling, varieerend van 40 tot 70 opcenten, willen. Dhr v. Vloten zegt, dat een vroegere verlaging voor groote inkomens niets zegt. Daar is een streep onder gezet. We krijgen nu een nieuwe regeling. De fondsbelasting is op zichzelf al zeer progressief. Dan is het onbillijk de opcen ten ook nog progressief te maken. Spr. had verwacht, dat dhr Crucq wel heel dankbaar zou zijn voor het voorstel van B. en W., speciaal voor de plaatsing in de le klas der fondsbelasting. Weth. Goedbloed bestrijdt dat door een verlaging der opcenten op de vermo gensbelasting speciaal de hooge inkomens zijn ontlast. Daar kunnen ook kleine ver- ruogentjes van geprofiteerd hebben. Ook Spr. toont aan, dtft er gednoït progressie zit in de fondsgbelasting. Dhr Crucq is blijkbaar nimmer voldaan. Er zijn in Goes zooveel groote inkomens niet. Het steunt op de middelmatige inkomens. Spr. kan de gevolgen van het voorstel Crucq niet overzien. We moeten het niet zoo krijgen, dat menschen met middelmatige en hoo ge inkomens Goes mijden. Laten we nu eens kalm de werking van de nieuwe regeling afwachten. We kunnen later allerlei veranderingen aanbrengen, als dat noodig blijkt. De voorzitter merkt op, dat de in komens uit vermogen een tijd lang zwaar zijn belast geweest en nog enkele jaren zullen blijven. Dhr B u ij s zegt, dat in democratische gemeenten progressie wordt ingevoerd. Hier wil men 54 opcenten zonder meer. Weth. Goedbloed zegt, dat de hee ren nog progressie op de progressie wil len leggen. Dhr Crucq: als het zoo gek was, stond het niet in de wet. Dhr B u jj sde heeren willen het niet begrijpen. Weth. Goedbloed: als u tot volgend jaar wacht, hebt u gegevens tot uw be schikking. Spr. had verwacht, -dat de S. D. A. P. het voorstel van B. en W. een royaal aanbod zouden hebben ge vonden. Dhr Cirucq vraagt stemming over zijn voorstel: 4070 opcenten op de fonds belasting. Dit wordt verworpen met 11 tegen 2 st. (vóór de beide S.Di.A.P.'ers). Het voorstel van B. en W. is hiermede aangenomen. Hei voorstel van B. en W. om f1000 subsidie te geven voor het kinderfeest op 11 Sept. a.s. werd aangenomen met 8 tegen 5 stemmen (rechts tegen links). DE BOSSCHEN IN AMERIKA. Door den sterken aankap vermindert het maagdelijk bosch in de Vereenigde Staten schrikbarend. Reeds sedert jaren dateert dan ook de beweging, om op de hiervoor in aan merking komende terreinen tot herbebossching over te gaan, daar de houtbehoefte door snellen aanbouw der voorsteden met bijna uitsluitend houten landhuizen en door de eischen der papier- en kunstzijde-industrie eer der toe- dan afneemt. In de eerste plaats is het het Departement van Landbouw in Washington, dat herbebossching aanwakkert. Een van de centra harer bemoeiingen in deze richting vormt het Roschbouwproefstation in de streek der groote meren. Dr Raphael Zon, de directeur dezer inrichting, wees er onlangs op, dat het evenzeer getuigt van een pioniersgeest om de kaalslagterreinen te herbebossehen, dan om, zonder de schadelijke gevolgen hiervan te overzien, zooals dat tot nu toe veelal is geschied, nieuw land in het verkeer te brengen. Men beschermt thans deze z.g. „out over lands", en schept daardoor waardevolle bosschen voor de toe komst. Daardoor zal thans niet gebruikt land weer productief worden gemaakt. De opper vlakte, die thans Staats-, gemeente- en dis tricts parks", vacintieterre nen, clubterreinen, jachtgronden, wild- en visohreservaties be slaan, is ongeveer 51/^ millioen acres. De nieuwe groei op deze terreinen zal echter nooit geheel dezelfde zijn als die in het oer- bosch. In het begin zal het bosch voorna melijk bestaan uit ratelpopoilier en Pinus di- varicata, waarvan het hout in hoofdzaak ge bruikt wordt voor de fabricage van hout- pulp, voor telegraafpalen, dwarsliggers en kis ten. Doch daar dit nieuwe bosch blijvend zal zijn, zullen zich vanzelf in de streken, waar ze zijn, nieuwe industrieën onwikkelen. Men begint zioh te realiseeren, dat vele bosch- terreinen zich nooit voor landbouw1 zullen leenen. Groote brand te Treebeek, HEERLEN. Sedert eenige dagen heerscht op de Bruinkool-groeve „Karis- borg" te Treebeek een vrijwel onblusch- bare brand in een hoeveelheid bruinkool briketten, die daar bij tonnen zijn opge stapeld. Pogingen om den feilen brand te blusschen hadden tot nu toe geen resultaat. Afdoende blussching zou alleen mogelijk zijn door verstikking van het vuur met zand, doch daarvoor 'is het terrein te uitgestrekt. DEN BOSCH. Hedenmorgen geraakte in de zaak van Vroom en Dreesman de 6- jarige E. S. met haar hoofd tusschen die lift en den wand bekneld. In zorg- wekkenden toestand werd het kind naar het ziekenhuis vervoerd, waar bleek, dat haar bovenkaak geheel verbrijzeld was. De aardbeving in Italië. ROME. Het Ministerie van Binnenland- sche Zaken publiceert de officieele lijsten van de slachtoffers van de aardbeving in de omgeving van Napels. Deze lijst bevat 1778 namen van dooden. Het aantal ge wonden bedraagt volgens de officieele ge gevens 4264. BERLIJN. Volgens hier uit Rome ont vangen berichten wordt officieel toegege ven, dat het totaal aantal slachtoffers der aardbeving plm. 2500 bedraagt en dat dit aantal vermoedelijk nog wel zal stijgen. In een dorpje met plm. 3000 inwoners, zouden ongeveer 1500 personen zijn om gekomen, dus de helft der bevolking. Het aantal gewonden zou ongeveer even groot zijn als het aantal Uooden. Onder de ge wonden zijn er velen, wier toestand ern stig is. De ramp te Koblenz. KOBLENZ. Hedenmorgen heeft de duiker zijn werkzaamheden voortgezet. Tegen 9 uur werd het 36ste slachtoffer geborgen. Het is een meisje van ongeveer 16 jaar, wier identiteit nog niet kon wor den vastgesteld. HET KOOPEN VAN GROND IN AMERIKA. Wij hebben er meermalen op gewezen, zegt het H d b 1 d., dat het voor ieder die erover denkt te emigreeren, vol strekt noodig is zich ter dege te verge- wissen van zyn kansen om in den vreem- de te slagen. Het is onverantwoordelijk op goed ge luk naar Canada, naar Zuid-Afrika of waar ook te gaan, in de hoop wel werk te zullen vinden; dat geldt zelfs in tij den waarin, naar hot heet, in hot vreem de land veel werk is, doordat bijv. voor don oogst veel handen gebruikt kunnen worden: na afloop daarvan geraken land verhuizers dan dikwijls in de grootste moeilijkheden. En zulk gedachteloos emi greeren is te erger omdat de gelegen heid zich te vergewissen omtrent de toe standen in den vreemde hier ruimschoots te vinden is: al dadelijk bij het Infor matiebureau van de Vereeniging Land verhuizing, Bezuidenhoutscheweg 97 te 's-Gravenhage. Maar het bovenstaande geldt niet al leen voor menschen die uitsluitend door handenarbeid aan den kost moeten ko men: ook voor hen die voldoende ka pitaal bezitten om bijv. een stuk grond te koopen om dat op de een of andere wijze te exploiteeren, is het volstrekt noodig dat zij zeer goed informeeren naar de waarde, de bruikbaarheid, de ligging van den grond; naar de streek waarin hij ligt, het klimaat, de arbeids voorwaarden, de aanwezigheid van werk krachten enz. Wij wijzen hierop, omdat ons in den laatsten tijd gevallen ter oore zijn gekomen, waarin menschen, wien in Texas grond was aangeboden, er in zijn geloopen, of, als zij niet voorzichtig waren geweest, er zeker ingeloopen zou den zijn. Men vrage dus ook bij zulke aanbiedingen inlichtingen van menschen van welke men weet dat zij niet alleen geheel op de hoogte, maar ook geheel vertrouwbaar zijn. Ook in dat opzicht kan men bij het Informatiebureau te 's Gravenhage inlichtingen bekomen. Wisselkoersen. Amsterdam, 24 Juli, 2.30 u. Londen 12.09i/812.093/8. Parijs 9.77—9.79. Brussel 34.75—34.76. Berlijn 59.3359.34. New-York 2.483/s2.485/8. Veere. Gisteren werd publiek geveild en verkocht op den Gampveertoren, door notaris Loef en waarn. notaris Hioolen de hofstede genaamd Poppenkinderen- burg, groot 25.60.20 H.A. of 65 gem. 72,5 roede in 21 perc. (een perc. 17 niet ge gund) voor de totale som van f 22000. Gisteren vergaderde de Gemeenteraad van Middelburg. Afwezig met kennisge ving dhrn v. d. Feltz en de Veer. De Voorzitter deelt mede, dat de begrooting voor 1930 door Ged. Staten is goedgekeurd. Alleen worden nog enke le opmerkingen gemaakt, die in de Sep- tember-vergadering aan de orde zullen komen. Verschillende ingekomen stukken (reeds vermeld in ons nr van Zaterdag j.l.) gaan naar B. en W. om prae-advies. De Voorzitter stelt hierna aan de orde het verzoek van de afd. Middelburg e. o. van den Ned. Bond van Koffiehuishou ders, enz. om op 30 Aug. en 1 Sept. geen tapverbod van kracht te doen zijn. B en W. stellen echter voor op 1 Sept. wel een tapverbod te doen gelden. Dhr Mes zegt, dat zijn meening ge noegzaam bekend is. Hij zal tegen het voorstel van B. en W. stemmen. Dhr Jeronimus meent, dat een tapverbod het heimelijk en snel drinken bevordert. De andere Raadsleden zijn voor het voorstel van B. en W., dat wordt aangenomen. Ingekomen is een ongezegeld adres van het L. W. A. G. (de Voorzitter ver moedt, dat het beteekent het Landelijk Werkloozen Agitatie Comité), waarin ge protesteerd wordt tegen de behandel'ng der werkloozen en tal van verlangens uit gesproken worden. Het is onderteekend door zekeren Hootsman, die hier ter plaatse niet bekend is. De Voorzitter stelt voor 'het adres als zijnde ongezegeld ter zijde te leggen. Aldus besloten. Weder is ingekomen een adres van dhr Hendrikse. Na voorlezing voor kennis geving aangenomen. De benoeming van een tijdelijk leeraar in de wis- en natuurkunde aan het gym nasium wordt aangehouden, omdat de eerst aanbevolene elders is benoemd. Gemeente-rekening. De Voor zitter doelt mede, dat de gemeente-reke ning 1929 een bruto batig slot van 136.761 gld. heeft opgeleverd, of netto f 85.000, wat ongeveer hetzelfde bedrag is als het vorig jaar. De stakende werkloozen. Ingekomen is een schrijven van het raadslid Mes, waarin volledige inlichtin gen over het gebeurde met de werkloozen te Witteveen worden gevraagd. Weth. On d e r d ij k, S. D., beantwoordt dat sohrijven en drukt zijn bevreemding uit over de uitdrukking „voorspiegelin gen door weth. Onderdijk gegeven". De mededeolingen die Spr. gedaan heeft heeft Spr. ontvangen van het Departe ment van Binnenlandsche Zaken. Op grond daarvan heeft Spr. medegedeeld, j

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2