No. 248 Donderdag 24 Juli 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Gereformeerde Kerk Goes Oit de Provincie. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-controle Oit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenband. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Uitgifte eener geSdleening groot f 8000.— rentende 5 pCt. *s ja ars ten behoeve van het Orgel, in stukken van ïlOQ.— Directeur-Hoofdredacteurs R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. De Zeeuw VERSCHIJNT ES-KEN WERKDAG. A b o n bos» Qwff.-:g?r ij s: Per 3 Maanden, .73n«S5 nogit f3,— Irfsssa - 3 «.".US Prijs der Adverteatfin: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 et. Bi] abonnement belangrijke korting. Crisisverschijnselen. Enkele dagen geleden werd uit Bel- gië het volgende gemeld: „Uit een officieels opgave van het departement van financiën blijkt, dat de opbrengst der belastingen in Juni j.l. vrij sterk den invloed van de cri sis, die thans in de industrie en den handel heerscht, heeft ondergaan. Het totaalcijfer der inkomsten voor deze maand bedraagt frcs. 627.493.903 tegen frcs. 819.226.192 in Juni 1929. De direc te belastingen wijzen op de aanzien lijkste inzinking: 203.515.951 francs te gen 304.606.731 in Juni van het vorig jaar. Ook de registratierechten liepen met bijna 100 millioen francs terug: 231.104.310 in Juni 1930 tegen 325.249.422 een jaar geleden. De douane- en accijnsrechten namen iets toe: 192.873.641 francs tegen 189.370.080 in Juni 1929. Over de eerste zes maanden van het loopende jaar bedroegen de inkom sten aan belastingen (directe en indi recte (frcs. 4.465.742.647 tegen frcs. 4.735.031.901 over dezelfde periode in 1929. Er valt dus, in het nadeel van 1930, reeds een verschil te constates ren van bijna 300 millioen francs." In België ondervindt men dus op een gevoelige wijze den terugslag der econo mische crisis en de geldelijke verliezen daardoor geleden. Bij ons is dat nog niet het geval. De laatst gepubliceerde middelenstaat maakte in tegenstelling met de Belgische opgaven, een zeer gunstigeu indruk. Dat stemt tot blijdschap. Maar tegelijkertijd komt de VTees bo ven dat wat thans in België gezien wordt, straks ook in ons land tot uiting zal komen. Een bemoedigend verschijnsel zit in de Belgische opgaaf in elk geval niet. DE AARDBEVING TE NAPELS. Tweehonderd dooden. Volgens de laatste berichten bedraagt het aantal dooden in de heele provincie Napels tengevolge van de aardbeving, niet minder dan 200. Dadelijk na het binnenkomen van de berichten over de aardbeving in 'het Zuiden heeft minister-president Mussolini zelf de noodige aanwijzingen voor het steun- en reddingswerk gegeven, 's Nachts nog vertrokken er reeds hulptroepen naar de geteisterde gebieden om de ge wonden te vervoeren naar Potenza waar zij in de ziekenhuizen ondergebracht zijn. In de .vroege ochtenduren zijn uit ver schillende garnizoensplaatsen militaire hulpkolonies vertrokken. Volgens de laatste tellingen bedraagt het aantal gewonden ruim 300. Daar zich hieronder vele ernstig gewonden bevinden, vreest men,, dat de doodenlijst nog wel stijgen zal. Te Melfi, dat het ergst geleden heeft werd o.a. ook het historische kasteel van Keizer Friedrich II ten deele verwoest. Bovendien werden in het aardbevings- gebied verscheidene kerken en klokketo- rens verwoest. Nog wordt gemeld, dat het aantal ge wonden meer dan 300 bedraagt. Uit nadere berichten uit het aard'bevings- gebied blijkt, dat het aantal slachtoffers nog steeds stijgt. Uit de kleinste dorpen en het platteland komen voortdurend be richten over nieuwe ongelukken binnen. DE RAMP TE KOBLENZ. Het reddingswerk. De plaats ,van het ongeval te Koblenz is nog door een groote politiemacht af gezet. Met bootjes wordt naar vermisten gezocht. Volgens mededeeling der politie worden nog vier meisjes uit het pen sionaat „Rheinwaldheim" vermist Gistermiddag is een duiker in den Moe zel afgedaald om het onderzoek onder water voort te zetten. Er spelen zich nabij het terrein van de ramp hartver scheurende tooneelen af. Ouders zoeken naar hun kinderen, kinderen naar hun, ouders, en vaak wordt helaas ontdekt, dat de gezochte zich onder de slachtoffers bevindt. Onder de slachtoffers van het ongeluk bevinden zich 13 mannen, 18 vrouwen, en meisjes en| 4 kinderen. De tot nu gebor gen slachtoffers kwamen vrijwel allen uit Koblenz en omstreken. Twee mannen en 6 meisjes en vrouwen heeft men nog niert. kunnen identifioeeren. Er zijn behalve de dooden, ook nog een! twintigtal min of meer zwaar gewenden onder de slachtoffer. Moedige redders. Een telegram meldt nog, dat zich bij het reddingswerk in het bijzonder een wachtmeester van de Schupoonderschei den heeft, die zonder zijn uniform uit te trekken, te water sprong en achtereen volgens tien personen redde, terwijl ook een postbeambte telkens weer zijn leven waagde om drenkelingen te redden. Do schuldvraag. In zijn rede bij den rouwdienst voor de slachtoffers der ramp op de Rijnbrug heeft de burgemeester van Koblenz ge sproken over de oorzaak en de schuld vraag. Hij .constateerde, dat voorzoover is vastgesteld, het een ongelukkig toeval geldt. Het pad, dat over de brug leidt, werd zelden begaan; gewoonlijk is er vrijwel geen verkeer langs. Ditmaal heeft men er gebruik van gemaakt, omdat de overige wegen door wagens en rijtuigen, in beslag .waren genomen. Er zal ,met groote nauwkeurigheid naar de verantwoordelijkheid gezocht worden. De hitte in Amerika geëindigd. Aan de hitte, waardoor geheel Noord- Amerika geteisterd werd, is door onwe- ders een einde gekomen. De abnormale temperaturen, die het kwik tot 45 graden deden stijgen, hebben in totaal aan 254 personen het leven ge kost, waarvan alleen reeds 40 te New York. Naar wordt gemeld, is het westelijk deel van den staat New Jersey door een hevigen wervelwind geteisterd, welke vergezeld ging van wolkbreuken. In de stad New-Brunswick stortte een gebouw van twee verdiepingen in, waarbij een vrouw gedood en acht andere personen gewond werden. Mijlen ver in 'het rond werden hoornen ontworteld en de daken van de huizen gerukt. De materieele scha de is aanzienlijk. Verbindingen tusschen Curagao, Bonaire en St.-Martin. De Gouverneur van Curasao, de heer B. W. T. van Slobbe, heeft een overeen komst aangegaan met de Kon. Nederl. Stoomboot Mij. Hierin wordt bepaald, dat vanaf November a.s. de vrachtbooten de zer Mij. van Holland naar Curasao het eiland Sint Martin zullen aandoen. Tevens wordt overeengekomen, dat maandelijks een stoombootverbinding zal worden on derhouden tusschen Curasao en Bonaire. Voor heide doeleinden zal een subsidie vanwege het Gouvernement worden uitge keerd. Korte Berichten. De bevolking der Vereen. Staten wordt volgens een voorloopige berekening op grond van de uitslagen der telling van ongeveer 40 van de 48 staten op on geveer 123.000.000 geraamd. Dat is een vooruitgang van 17 Yt millioen in den loop der jongste 10 jaar. In West-Turkije is een moeraskoorts epidemie uitgebroken, waardoor niet min der dan 15.000 personen zijn aangetast. De regeering heeft doctoren en verple- gingspersoneel gezonden naar de geteis terde gebieden. Er zijn gisteren elf nieuwe gevallen van nekkramp in het departement van den Beneden Rijn gemeld. President Hindenburg is gistermid dag te Berlijn teruggekeerd. Uit Brussel wordt gemeld: Het on gunstige weder was oorzaak, dat de groote interprovinciale historische optocht, waar mede aan de feesten der Belgische onaf hankelijkheid Woensdagmiddag in de hoofdstad een schitterend slot zou worden gegeven, moest worden afgelast. De op tocht zal nu plaats hebben op 3 Augus tus. Op 15 Juli j.l. was in Duitschland het aantal ondersteunde werkloozen uit het werkloozenfonds tot 1.470.004 geste gen, terwijl er nog 380.698 werkloozen steun genoten uit het crisisfonds. De bei de groepen samen zijn meer dan twee maal zoo groot als het aantal werkloozen verleden jaar op denzelfden dag. De arbeiderspartij nit 'het Engelsche parlement heeft tegen haar lid Becket, die, zooals men zich zal herinneren, zich vergreep aan den gouden scepter van den speaker, een motie van afkeuring aange nomen met 90 tegen 28 stemmen. Tevens heeft men besloten van hem te eischen, dat 'hij' zijn verontschuldigingen aan het Lagerhuis zal aanbieden. In het N,-Westen van Yorkshire (Eng.) hebben de regens der laatste da gen tot overstroomingen geleid, die groo te schade aan de te veld staande 'gewassen hebben aangericht en waarbij waarschijn lijk ook eenige mensehenlevens te betreu ren zullen zijn. De rivier de Arke heeft zich een bed door twee dorpjes gebaaEd en -hier worden negen menschen vermist. Twee Indische leiders, voorstanders van de gematigde politiek, hadden gedu rende vier uur een onderhoud met Gandhi in zijn gevangenis, om hem te bewegen, de campagne van burgerlijke ongehoorzaamheid te staken. Zij zullen hem vandaag nogmaals bezoeken. VAN HET HOF. Uit Stockholm wordt gemeld: Koningin Wilhelmina blijft nog deze week te Bygdin in Noorwegen vertoeven. H. M. toonde zich een koen beoefe naarster van de bergsport, en heeft ver scheiden bergtoppen beklommen. Ook heeft de Koningin weder de gelegenheid benut om te schilderen; vaak zag men H. M. er met. haar schildergerei op uitgaan om in 'de fraaie omgeving de schilder kunst te beoefenen. Begin volgende week vertrekt de Ko ningin uit Bygdin naar Oslo, waar zij eenige dagen in het Grand Hotel haar intrek zal nemen. Van betrouwbare zijde wordt vernomen, dat H. M. en haar gevolg over Zweden en Denemarken naar Nederland zullen terugkeeren. Aan Stockholm wordt even wel geen bezoek gebracht. Prins Hendrik wordt 28 of 29 Juli van zijn buitenlandsche reis in Den Haag terugverwacht. De Koningin en Prinses Juliana zullen 1 Augustus op Soestdijk aankomen. Minister Terpstra. De minister van Onderwijs, K. én W. is voor ongeveer vier weken met verlof afwezig. Het Suikerwetje. Naar aanleiding van het reeds door de Tweede Kamer aangenomen suikerwetje hebben gisteren te Rotterdam besprekin gen plaatsgevonden, waaraan verschil lende industriëelen der suikerverwerken de branches hebben deelgenomen. Alge meen was men van oordeel, dat het te heffen compenseerend recht op suiker voor de suikerverwerkende industrieën verschillende moeilijkheden zal opleveren. Verder werd de mogelijkheid overwogen om hier te lande te geraken tot de op richting van een suikerraffinaderij op coöperatieve basis, welke in verband met den vrijen invoer van buitenlandsche ruwe suiker zeker reden van bestaan zou hebben. Binnen eenige dagen zullen nieuwe besprekingen plaats vinden,, teneinde deze plannen nader onder de oogen te zien. Betere promotiekansen in het leger? Naar'de Haagsche Crt. verneemt, zijn binnenkort ingrijpende maatregelen te verwachten, welke ten doel hebben, een voor den bevorderingsgang gunstiger sterkteverhouding tusschen de onder scheidene officiers- en onderofficiersran- gen te scheppen. Bevorderingen zonder toekenning van. de aan den hoogeren rang verbonden jaarwedde zullen niet meer plaats vinden, de z.g.n. dubbelran- gen komen hierdoor in de toekomst te. vervallen. Deze maatregelen zullen bo vendien ten gevolge hebben, dat de be vordering dermate zal verbeteren, dat het in de toekomst niet meer zal voorkomen dat luitenants langer dan twee jaar de maximum bezoldiging zullen genieten. Bovendien is de gelegenheid open gesteld om voor zoover de belangen van den dienst zulks mogelijk maken den militairen dienst met pensioen met reserveplicht te verlaten. De nieuwe maatregelen zullen een vrij groot aantal overplaatsingen noodzake lijk maken; bij alle zullen echter de be langen van den dienst en de belangen van de voor een overplaatsing in aanmerking komende officieren en onderofficieren ernstig worden overwogen en zal ook op de rechtmatige belangen van de onge- huwden worden gelet. Uit het mijnbedrijf. De totale nettoproductie der gezamen lijke steenkolenmijnen in Limburg in Juni bedraagt 916.045.46 ton. Het totaal aantal arbeiders bij de ge zamenlijke steenkolenmijnen in Limburg op 1 dezer was 26.271 ondergronds en 11.037 bovengronds, totaal 37.308. In Juni is in de staatsmijnen en de mijn Laura en Vereeniging 24 dagen gewerkt en in de overige mijnen 23 dagen. DE CRISIS IN DEN AKKERBOUW. Het Dagel. Bestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft een kleine akkerbouw-commissie ingesteld, welke de opdracht heeft over de finan- ciëele positie der akkerbouwbedrijven in Noord- en Zuid-Holland betrouwbare cij fers op te stellen en deze wereldkundig te maken. Deze commissie bestaat uit vier akker- bouwers, leden van 'het Hoofdbestuur en wel de heeren B. Biesheuvel, Houtrak- polder, R. C. Schenk, Groote IJpolder, G. Braat, Zevenhuizen (Z.H.) en 'P. Leeuwen- burgh. Numansdorp en ir T. P. Huisman., secretaris der Maatschappij. De commissie heeft de beschikking kun nen krijgen over de volledige gegevens van een uitstekend beheerd intensief akkerbouwbedrijf van 50 H.A. over Mei 19291930. Dit bedrijf ligt in Noord- Holland en wordt verpacht voor de niet hoog© som van f 144 per H.A. De bedrijfsinventaris (levende en dood© have) heeft een waarde van f16.400 of f328 per'H.A. Wordt aangenomen, dat voor dezen inventaris een rente betaald moet worden van 5 pot. of f820, dan heeft de pachter van dit bedrijf over 1 Mei 19291930 een verlies geleden van f 11.070. Indien men aanneemt da,t hij en zijn gezin geleefd hebben van f3000 huur van de woning en gebruik uit dit bedrijf daaronder gerekend, dan is hij in vermogen achteruitgegaan f14.070. Dit zeer slechte 'resultaat vloeit onder meer voort uit het feit, dat in dit geval een groot deel van den aardappeloogst voor zeer lagen prijs verkocht js. Menige akkerbouwer, die zijh oogst in den vo- rigen oogst reeds tijdig heeft verkocht, kan dan ook op een minder gyoot verlies, of zelfs nog op eenig inkomen wijzen. Daar het de bedoeling der commissie is, cijfers te geven van bedrijfsuitkomston, zooals deze zullen worden in het 'thans toepende boekjaar Mei 19301931, als de oogst van 'dit jaar voor de thans geldende prijzen moet worden verkocht, heeft zij aangenomen, dat op dit bedrijf in 1930 precies dezelfde gewassen en in dezelfde oppervlakten verbouwd worden als in in 1929, dezelfde uitgaven zullen worden gedaan, en goede gemid delde oogsten zullen worden ver kregen. Zoo heeft de commissie het bedrag aan veevoeder, dat in het vorig jaar 'is uitgegeven met zoodanig bedrag verminderd, als ongeveer over eenkomt met de daling der voederprijzen, het bedrag aan loonen en onkosten en de opbrengsten der veehouderij heeft zij gelijk gelaten, daar hierbij van verhooging of verlaging geen sprake is of deze voor dit doel van onvoldoende beteekenis is te achten. Ter beoordeeling der prijzen is noodig te weten, |dat de commissie bij'eenkwam, op 17 Juli 1930. Het resultaat waartoe de oommissie blijkens hef overzicht komt is een verlies voor den pachter van f 4851. Aannemende, dat (de pachter en zijn gezin van f 3000 per jaar leven, zal de berekende kapitaalsachteruitgang ,over Mei 1930'31 bedragen f 7851. Dit bedrag zal zooveel minder bedragen als de pach ter aan inkomen uit andere bronnen ont vangen mocht, js' hij onbezwaard eigenaar van den 'inspan, "dan ontvangt hijzelf de berekende rente van f820. Heeft hij daarentegen pieer schulden dan bezit tingen, dan dienen de gemelde bedragen met de meer te betalen rente tel worden verhoogd. De oommissie meent, met deze cijfers, Binnenland. Gemeenteraad van Middelburg. De Kon. Familie op reis. Gemeenteraad van Goes. Buitenland. De werkloosheid in Duitschland. De hitte in Amerika geëindigd. Nadere bijzonderheden omtrent de aard- heving te Napels en de ramp te Koblenz. Inschrijvingen worden gaarne aangenomen tot uiterlijk 26 Juli a.s. door die voor dit bepaald© bedrijf gelden, wel eenig inzicht jte geven over den warkelg- ken toestand waarin onze akkerbouw bedrijven in het algemeen verkeeren, eiï berekeningen, dit inzicht nog te verdiepen. Deze uitkomsten worden met uitvoerige berekeningen toegelicht. Verduistering. Een Italiaan- sche kok, werkzaam bij de in aanbouw zijnde nieuwe cokes-ovens te Sluiskil, heeft zich een bedrag van ongeveer f400 toegeëigend, door hem ontvangen om de winkeliers ter zake van geleverde goe deren te betalen. Per auto is hij naar Brussel gevlucht. Ook een manier om z'ngeld te krijgen. Een inwoner van 'St. Jansteen had jeenig geld te vorderen vaal een herbergier .ter plaatse. Mat het terug betalen vlotte jhet blijkbaar niet erg. Ten einde raad machtigde eerstgenoemde zijh zoon voor zijn rekening tot het beloop van het te vorderen bedrag het noo (dige hier je gaan drinken in de hetrokkeh herberg en de aanwezigen daarop tel onthalen. De zoon gaf hieraan maar al te gaarne, gehoor en voerde de vaderlijke opdracht met volledig succes en tot diens volko men genoegen, uit. Toen: het op betalen aan kwam zeide hij den herbergier, dat er was gedronken voor rekening va» zijn vader. i Deze bemerkende dat men1 door list de tusschen hem en den vader van het jonge mensch bestaande sohuldvordening had vereffend, diende den uitvoerder ©el» klinkenden muilpeer toe, wat voor dezen1 weer aanleiding was naar de politie te loopen en yan deze mishandeling aangifte te doen. 1 Zoodat deze zaak na verloop van tijd wellicht zijn algeheele ontknooping zal vinden voor den strafrechter. Middelburg. Niettegenstaande het slech te weer van de laatste dagen kwamen heden met de Provinciale boot over, 1850 passagiers en 29 auto's. Vlissingen. Door het bestuur van de aid. Vlissingen der V. A. R. A. is een adres aan den gemeenteraad gezonden, waarin het wijst op den grooten hinder welke de radio-luisteraars ondervinden door storingen veroorzaakt door diverse electrische apparaten. Zij wijzen op de noodzakelijkheid van de totstandkoming van gen verordening om bovengenoemde storingen tegen te gaan en verzoeken mitsdien om zoo spoe dig mogelijk een dergelijke verordening in het leven te roepen, daar de storin gen in verschillende stadsgedeelten zoo danig zijn, dat vrijwel geen enkele uit zending is te beluisteren. Kloetinge. Gisteren "behaalde „Cloeting's Gemengd Koor", directeur dhr S. J. Tam- minga, op het zangconcours te Axel, uit gaande van den Zeeuwschen Zangersbond in de 2e afdeeling een le prijs met 204 punten, zijnde het hoogste aantal punten van alle afdwalingen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1