No. 247 Woensdag 23 Juli 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes Buitenland. BinoenEand Belangrijkste Nieuws. Gereformeerde Kerk Goes Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Uitgifte eener geldleening groot f8000.— rentende 5 pCt. 'sjaars Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. 4 Postrekening No. <{£53. Bijkantoor te Middelburg. Pirma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. 2Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, f3.— Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentien: 1regels 11.20, elke regel meer 30 ct. BIJ abonnement belangrijke korting. Zondagstreinen. Na |de verklaring van Minister Reymer in ide Tweede Kamer, dat het loepen; van goedkoop© treinen op Zondag zeer zeker rniet door de Regeering mag] wor den ^uitgelokt, en dat hij voorzoover het plaats .heeft, zou bevorderen, dat daar aan een einde komt, was er reden om tel verwachten, dat het inleggen van goed- koope treinen en het daardoor uitlokken van het reizen op Zondag, met als gevolg vermindering van Zondagsrust, zooal niet zou (eindigen, dan toch sterk zou worden beperkt. Het "tegendeel schijnt echter het geval. In Juni werden meerdere extra treinen tegen verminderd tarief op Zondag inge legd en thans wordt gepubliceerd, dat op Zondag J27 Juli niet minder dan drie goed koop® (treinen zullen rijden: De Minister verdedigt zijn passieve hou ding id oor te zeggen, dat vervoer van eenzelfde (aantal personen als met deze treinen meereist, b.v. per autobus, een veel igrooter aantal personen die Zowdagis- dienst moeten verrichten, zou vorderen en voor de Zondagsrust veel storender zou zijn. Hij vergeet echter, dat door het laten rijden van deze treinen' het reizemi wordt u i tg e lokt. Het is wel treurig, dat een Regeering, die zich op Christelijk standpunt zegt te plaatsen, op deze wijze de beperking van de Zondagsrust sanotionneert, en dat zoo de Overheid indirect hare medewer king .verleent aan de ontheiliging van den Dag des Heeren. TE KOBLENZ. ONGELUK BIJ DE RIJNLANDFEESTEN Brug Ingestort. Reeds 26 lijken geborgen. Na de schitterende verlichting van het fort Ehrenbreitstein te Koblenz, toen de menigte over de smalle pontonbrug te Neuendorf zich weer naar de stad begaf, heeft zich een ontzettend ongeluk voor gedaan. Toen zich ongeveer honderd personen op de brug bevonden, is deze ingestort. Velen 'kwamen onder de zware brug te recht of werden in hun val door de bal ken zwaar gewond. Slechts zeer enkelen, die zich vlak bij de oevers bevonden, kon den zich redden. Om middernacht waren reeds 26 lijken geborgen. De Rijnland-feesten. Om 12 uur gistermiddag vond in het feestelijk versierde stadhuis van Goblenz de officieele viering der Rijnland-bevrij ding door de Pruisische regeering plaats. Vele autoriteiten waren aanwezig. President von Hindenburg werd met luid gejuich begroet. Eerste spreker was de opperpresident van de Rijnprovincie, Dr Fuch'S. Vervolgens voerde de eerste burgemees ter van Goblenz bet woord, waarna de Pruisische Minister-president, Dr Braun, den Rijkspresident er voor dankte, dat hij door zijn deelneming aan het feest de geheele wereld kond deed van de histo rische beteekenis van de ontruiming van 'het Duitsche gebied. Verder herdacht Dr Braun de trouw van de Rijnlanders en ook van de bewo ners van het thans nog bezette Saarge- biod, en hij sprak de hoop uit, dat ook deze spoedig den terugkeer 'tot het va- derland zouden mogen vieren. Ten slotte spraken nog de rijksminister voor het verkeer, von Guerard en rijks president von Hindenburg, wiens slot woord gevolgd werd door een staande gezongen geestdriftig „Deutschland, Deutschland über alles". Von Hindenburg bracht van Goblenz uit een bezoek aan Ehrenbreitstein, waar hem de veteranen werden voorgesteld. Op zijn rondrit door de stad werd van Hin denburg overal luide toegejuicht. Grooto stakingen in Frankrijk. De stakingsbeweging in het Noorden van Frankrjjk, welke gericht is tegen den aftrek van de bijdragen voor de sociale verzekeringen van het loon, neemt nog Bteeds in omvang toe. Behalve de 20.000 textielarbeiders heb ben; thans ook de metaalarbeiders te Rijs- sel tot de algemeens staking besloten, nadat 14e onderhandelingen over een even redige loonsveibooglng geen resultaat hebben opgeleverd. Ongeveer 50.000 ar beiders zijn thans bij de Staking betrok ken. Te Parijs is een wilde staking bij de C'itroënf abri eken uitgebroken. Ongeveer 4000 arbeiders legden het werk plotseling neer. Men verwacht, dat het aantal sta kers tot 10.000 zal stijgen. De crisis in Duitschland. D® besprekingen tusschen de afzonder lijke rechtsche groepen, die de bestaad- deelen zullen vormen van de nieuwe groote conservatieve partij, maken, naar de „Deutsche Algemeine Zeitung" thans meldt, zeer groote vorderingen. Volgens het „Berliner Tageblatt" is men van plan, de nieuwe partij „conservatieve staatspartij" te noemen en zoowel een stadslijst als een plattelandslijst op te stellen. Hst Londensche Vloot verdrag door Amerika's senaat goedgekeurd. Naar uit Washington nog gemeld wordt, werden de marine-debatten verrassend snel 'gesloten. Die ratificatie van het vloot- verdrag geschiedde met 5S tegen 9 stem men, nadat de senaat met goedvinden van Hoover een besluit had aangenomen, in houdende, 'dat met deze ratificatie geen toestemming gegeven werd tot geheime overeenkomsten tusschen de onderteek©- naars van het verdrag. Brland's memorandum. Naar de „Echo de Paris" uit zeer bei- trouwbare bron verneemt, is ook de Sov- jetregeering voornemens, in den een of anderen vorm te antwoorden op het me morandum van Briand. Aangezien het me morandum te Moskou slechts ter infor matie is overhandigd, schijnt het wel niet mogelijk, dat een officieele antwoord nota zaï worden overhandigd. Do Sovjet-regeering staat beslist vijan delijk tegen het plan van Briand, waarin het een poging ziet tot vorming van een anti-sovjetfront. Rusland zal daarom een manifest „tot allen" (richten, vooral tot de kleine staten van Europa, om te betoogen, da.t 3lechts de .sovjet-regeering in. staat is, hen tegen het imperialisme te beschermen van de groote mogendheden. De toestand In Egypte. Maandag is het te Cairo op verschillen de plaatsen nog tot botsingen tusschen de opgewonden menigte en de politie ge komen. In verschillende gevallen werden ook Europeanen aangevallen. Te Cairo moeten Maandag 138 personen gedood en 119 gewond zijn. Van ernstigen aard waren de onlusten tg Suez, dat zich een tijdlang' in de han den van de oproerlingen bevond, zoodat per radio gevraagd werd om versterkingen uit Cairo te zenden. Een afdeeling der troepen, die tot bescherming van het Suezkanaal afijn bestemd, is daarop naar Suez vertrokken, om de orde te herstel len. Omtrent den toestand in Egypte wordt gemeld, dat de onlusten te Port-Said gisteren voortduurden. De politie was ge dwongen van haar vuurwapenen gebruik te maken, met het gevolg, dat een persoon gedood en twee gewond werden. Te Cairo zijn Maandag in totaal zes personen door geweerschoten gedood en 41 gewond, van wie zeven ernstig. Gisteren is het te Cairo rustig geble ven. De hittegolf ia Amerika. De Vereenigde Staten gaan neg steeds gebukt onder de hittegolf, die vrijwel het geheele gebied teistert. Eet is de 'hevig ste hittegolf van dit jaar. Te New-York is het kwik tot 35 gr. gestegen en het heeft alle schijn, dat de warmterecords van vroegere jaren overschreden zullen worden. Groote menschenmenigten ver dringen zich voor de 'badhuizen en zwem baden om verkwikking te zoeken. Tal van personen in de stad en haar omgeving moeten tengevolge van de hitte oin het leven gekomen zijn. Stormschade in Italië. Uit Yerona wordt gemeld, dat een he vige storm gewoed heeft in de Policella- vallei. Sommige dorpen werden geteis terd. Van vele huizen werden de daken afgeslagen. Er is groote schade aangericht. Volgens een telegram uit Liverpool is de bark „Annunziata", geladen met hout, tengevolge van den storm acht mijl van het einland Capraia vergaan. De bemanning kon zich met groote moeite in de reddingsboot bergen. Treinbotsing. Gistermiddag om 12.01 uur is snel trein 38 Ulm-Freiburg, bij- het binnen rijden van het station Scheer bij Sigma ringen wegens een verkeerden wissel stand op een verkeerd spoor geloo- pen en daar op een groep geladen goe derenwagens gehotst. Hierbij liepen 15 passagiers schrammen op. De locomotief is met de voorste as ontspoord. De personen, die lichte verwondingen opliepen, konden, nadat hun een noodver band was aangelegd nog met denzelfden trein, met een vertraging van dertig mi nuten, hun reis voortzetten. Korte Berichten. De kinderverlamming, die in den Elzas een buitengewonen omvang heeft aangenomen, heeft zich thans eveneens aan den anderen oever van den Rijn in Neumühl in Baden voorgedaan, waar vier gevallen geconstateerd werden. Het aantal werkloozen in Engeland is in de afgeloopen week gestegen tot 1.940.000, zijnde 803.000 meer dan op het overeenkomstige tijdstip van verleden jaar. I I Ll_k] In de Ver. Staten zijn de afgeloopen maand in totaal 11.750.524.523 sigaret ten „verbruikt", d.w.z. meer dan een mil- lioen meer dan in Juni van het vorig jaar, Sa'ïd Mola bei, de gewezen Turk- sche minister van .justitie, die indertijd op last van Kemel pasja vervolgd en ter dood veroordeeld is, doch die uit Turkije gevlucht was en sindsdien te Athene in ballingschap leefde is aldaar in groote armoede gestorven. Zijn bed was 'ten slotte nog Saïd Mola bei's eenig bezit. Na verdere bemiddeling van den Ierschen minister van handel is gister avond een overeenkomst gesloten, waar door de staking in Ierland nog is voor komen. De directie heeft zich bereid ver klaard alle uitgesloten arbeiders terug te nemen, geen aftdere racune-maatrege- len te zullen nemen en deu algerneenen bond van spoorwegpersoneel voorts,an bij geschillen te zullen erkennen. Bond van Chr. Bakkerspatroons. Bovengenoemde Bond hoopt op Woens dag 17 Sept. te Zwolle zijn jaarverga dering te houden. r" In de morgenvergadering zullen de huishoudelijke zaken worden afgehandeld, terwijl in de middagvergadering voor den Bond zal spreken de heer I. van Altena Cizn. van Amsterdam over het onderwerp: „Chr. Patroonsorganisatie noodzakelijk voor de practijk van. het bedrijf'. J>s H. A. Munnik, Geref. pred. te Zwolle, hoopt daarna een opwekkend woord voor de vergadering te spreken. Tropen-wes In de Indische begrooting voor 1931 kan men vinden een post van f 14.000.000 voor binnenlandsohe reizen van ambte naren. Daarin zijn dus, zegt het „Hblö", ver loven, met name buiten landsche, niet be grepen; die f 14.000.000 zijn alleen noo- dig voor het heen en weer trekken, het inspecteeren en het controleeren door de ambtenaren der verschillende landsdien sten. Veertien millioen gulden, en daar is blijkbaar niet op te bezuinigen. Nachttreinen voor passagiers. Met ingang van de nieuwe nachtdienst regeling op de Nederlandsche spoorwe gen, ingaande 5 October a.s., zullen naar wij vernemen op de trajecten Amsterdam-Maastricht en Amaterdam- Groningen en van Rotterdam naar 'beide plaatsen, ook le, 2e en 3e klas passagiers- rijtuigen in de goederen- en posttreinen loopen. Een en ander bij wijze van proef en alleen van Amsterdam en Rotterdam uit naar Groningen en Maastricht. Split sing en combinatie dier treinen heeft te Utrecht-Maliebaan plaats. Deze treinen rijden in geen geval in de nachten van Zondag op Maandag. Vertrek van Amsterdam te 0.18; van Rotterdam te 0.00; aankomst te Gronin gen 5 uur 20 en te Maastricht eveneens 5 uur 20. Wijnkoop's verklaring nog niet voldoende? „De Tribune" wijdt een beschouwing aan de verklaring, die de vier leiders van de voormalige Wijnkoopgroep bij het West-Europeesoh Bureau van de Comin tern hebben ingediend. Het blad noemt 'het stuk onklaar en on voldoende. Het is niet, wat de Nederland sche en de internationale arbeidersklasse van de onderteekenaars, die gedurende vijf jaar aan het hoofd der Wijnkoop- groep hebben gestaan, het recht heeft te verwachten. Ondanks het feit, dat zij er hun instemming mee hebben betuigd, moet over het algemeen worden vastge steld, dat zij zich in hun verklaring niet aan de bolschewistische methode hebben gehouden, welke eischt, dat zij „voor de geheele arbeidersklasse en voor de K I. volledige rekenschap moeten afleggen voor hun daden van strijd tegen de K. I. nauwkeurig hun fouten moeten ontleden de oorzaken, die hen ertoe gebracht heb ben deze fouten te maken in het volle daglicht te stellen, ongenadig en zonder eenige terughouding en verbloeming". Dit alles, vindt het blad, geschiedt in de „verklaring" allerminst. Wijnkoop en de zijnen zullen dus nog dieper door 'het stof moeten, willen ze in genade worden ontvangen. Verloskundige hulp voor vroedvrouwen. In een brief van den minister van bin nenlandsohe zaken en landbouw aan de Tweede Kamer wordt omtrent de vraag, of maatregelen konden worden genomen tot verruiming van de gelegenheid om verloskundige hulp van vroedvrouwen te verkrijgen medegedeeld, dat de minister het oordeel heeft gevraagd van zijn ambt genoot van arbeid, handel en nijverheid. Minister Verschuur deelde het volgende mee; „dat het zeker wensehelijk zou zijn, in verschillende gemeenten in ruimere ma te dan thans het geval is, te kunnen be schikken over verloskundige hulp van vroedvrouwen. Het is te verwachten, dat de zie'kte- fondswet daarin verbetering zal kunnen brengen, aangezien in het ontwerp wordt voorgesteld aan het ziekenfonds mede vroedvrouwen te verbinden, met de strek king om de verloskundige hulp aan de le den der ziekenfondsen te doen verstrek ken door de vroedvrouwen. Voor zoover de inkomsten uit de zie- kenfondspractijk niet voldoende zouden zijn voor den waarborg, die een vroed vrouw bij vestiging in een dergelijke ge meente gegeven moet worden, en de ge meente niet draagkrachtig genoeg is om dit door een tractement voldoende aa,n te vullen, kan er gedacht worden aan sub sidies van de provincie en van het Rijk. In afwachting van het tot stand komen van die wet kunnen subsidies worden verleend, waartoe de betrokken hoofdin specteur van de Volksgezondheid mij, zoo noodig, een voorstel doet', WAT HET NIEUWE FRANSGHE INVOERRECHT VOOR ONS LAND BEÏE3KENT. Aan een hesehouwing in het „Hbld" over Frankrijk's nieuwe invoerrechten is het volgende ontleend: Frankrijk verhoogt -o.a. het invoerrecht op harde H o M a n d s c h e kaas van 60 tot liefst 100 francs of f 10 per 100 K.G.! Nu moge Frankrijk als afnemer van onze kaas niet die beteekenis 'hebben als Duitschland en België, tóch betrok dit land in het afgeioopen jaar 11 inillioen K.G. 'harde kaas van ons, dat is één achtste van den totalen uitvoer. Een lang niet onbelangrijk afzetgebied dus! De waarde van onzen export van harde kaas naar Frankrijk bedroeg dan ook ruim f 8.3 inillioen in 1929. Wanneer men het volledige statistische materiaal met betrekking tot onzen kaas- uitvoer beschouwt, ziet men, dat Frank rijk in het afgeloopen jaar onze grootste afnemer was van Edammer 30 en 40 plus en van Goudsche 30 plus, terwijl het van onze Goudsche en Edammer 20 plus slechts weinig minder 'betrok dan Duitsch land. Gerekend naar de in 1929 naar Frank rijk geëxporteerde hoeveelheid harde kaas zal op onzen uitvoer aan invoerrecht ge heven worden een bedrag van. i 832.000, tegen f500.000 tot dusver, een extra, last dus van 3.5 toni Binnenland. De storm van Dinsdagnacht. Begrafenis van Ds Jongebreur. Buitenland. Ernstig ongeluk hij de Rijnland-feesten. Groote stakingen in Frankrijk. Hevige aardbevingen in Italië. ten behoeve van het Orgel, In stukken van flOO.— Inschrijvingen worden gaarne aangenomen tot uiterlijk 26 Juli a.s. door Voor wat de eerste vijf maanden van 'het loopende jaar betreft, wijzen wij er nog op, dat naar Frankrijk werd uitge voerd 4.5 inillioen K.G. harde kans voor f 3.2 millioen. Het invoerrecht op v er s c h var- fcensvleesch wordt verhoogd van f 12,50 tot f 17,50 per 100 K.G. Welnu, Frankrijk betrok in het afgeloopen jaar 2.77 millioen K.G. voor f 2.60 millioen van ons, dat was rond 11.5 pet van den tota len uitvoer van dit product. Maarin de eerste vijf maanden van het loopende jaar exporteerden wij reeds 5.6 millioen K.G. voor f 5.40 mil lioen naar Frankrijk of wel méér dan de helft van het totaal! Wat een invoerrecht van f 17,50 por 100 K.G. dus beteekent, laat zich raden! Het tarief voor levende va,rkens wordt verhoogd van f 7,50 tot f 10 per 100 K.G. Men bedenke hierbij!, dat Neder land in het afgeloopen jaar 3.5 millioen en in MeiJan. van dit jaar reeds twee millioen dieren naar Frankrijk zond. Dan het aardappelmeel, welk voor ons land en dan vooral voor de benarde veenkoloniën zoo hoogst be langrijke product tóch al zoo vei-bazend in de knel zit. Het invoerrecht er op wordt door Frankrijk „slechts" verhoogd van f 7 tot f 12 per 100 K.G. In het afgeloopen jaar voerde ons land uit 114.75 millioen K.G. aardappelmeel voor f 16.20 millioen; daarvan ging 10.37 millioen K.G. voor f 1,53 naar Frankrijk, dat is dus ruim 9 pet van de totale hoe veelheid. Op deze basis gerekend wordt onze uitvoer naar Frankrijk dus voortaan, heiast met 1.25 millioen gulden of wel rond f 520.000 meer dan volgens 'het tot dusver geldende tarief. Van aardappelen is Frankrijk 'n goede afnemer: in 1929 betrok dit land n.l. van ons in duizenden kilo's en gul dens: hoeveelheid waarde Kleiaardappelen 44794 2045 Veenaardappelen 1641 76 Zandaardappelen 8511 332 Pootaardappelen 9288 599 Totaal naar Frankrijk 64234 3052 Een hoeveelheid van 64.25 millioen K.G. voor ruim 3 millioen gulden mag nog wel meerekenen; het is 11.25 pet van onzen totalen quantitatieven aardappel- exportl En dan te bedenken, dat het Fransche invoerrecht gedurende Maart, April, Mei en Juni verhoogd wordt van f 150 tot f 210 per wagon van 10 ton en in den overigen tijd van 't jaar van f 60 tot 150 gulden. Een nadere berekening leert, dat van die 64.25 millioen K.G. die wij in 1929 naar Frankrijk zonden, 18.75 millioen K.G. gedurende 1. Maart tot 1. Juli werden uitgevoerd en 45.50 millioen K.G. gedu rende de overige maanden. Gerekend naar de cijfers van 1929 komt het nieuwe in voerrecht ons dus te staan op f 394.000 tusschen 1 Maart en 1 Juli en op f 683.000 in de overige maanden, te samen dus rond f 1,07 millioen tegen tot dusver f 550.000, een e x t r a-belasting dus weer van f 520.000.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1