No. 246 Dinsdag 22 Juli 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HendriksE Co'a Bank H.ï. Oaee EERSTE BLAD. v.h. GEBR. PETERS Gereformeerde Kerk Goes Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. bericht, dat haar NIEUWE UITGEBREIDE PRIJSCOURANT van ZWAKSTROOM-, STERKSTROOM- en RADIO- ARTIKELEN op aanvraag, gratis aan Heeren Hande laren wordt toegezonden. Amsterdam C., Prinsengracht 220— 224. Belangrijkste Nieuws. Uitgifte eener geldleening groot f8000.— rentende 5 pCt. 's jaars Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Re. actie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. A b a n ie m.rp - IJ a: Per 3 waanden, ...anea «r.,- 70s*, f?,-— Losse j s c jyjg Prijs der Advertentie®: 1—1 regels i 1.30, elke regel meer 30 et. Bij abonnement belangrijke korting. Meer soberheid noodzakelijk? Bij 'de bespreking van de crisisver schijnselen die zich niet alleen in ons land en niet alleen op landbouwgebied voordoen i3 er één vraag waaraan mis schien nog te weinig aandacht wordt geschonken. De vraag of de soberheid niet wal al te veel uit het oog is verloren. Als dit onderwerp aan de orde komt zijn er velen die neiging gevoelen instem mend te knikken en die dan het oog hebben op anderen. Dan zijn er de werkgevers die van oordeel zijn dat de arbeiders wier Ie- venspeil eenigszins is verhoogd teveel voor genot en opschik uitgeven, terwijl er weer anderen zijn die oordeelen, dat het bij de boeren en middenstanders veel te royaal toegaat. Op deze wijze komen wij echter niet verder. Het leven heeft over heel de linie een groote verandering ondergaan. Bij alle groepen der bevolking. En tot op zekere hoogte was dit nood zakelijk. Er is een tijd geweest, dat een deel der bevolking verkommerde, dat er bij (velen permanent gebrek was aan het al- lernoodigste, dat b.v. de huisvesting bij breede groepen zeer veel te wenschen overliet. Daarop doelen wij dan ook niet. Maar wel hierop, dat er in onzen tijd ontzaglijke sommen worden uitgegeven voor genot en vermaak. Wat worden er een kapitalen verknoeid in bioscopen en dergelijke en wat wordt er ook, voor overigens alleszins gepast genot, niet uit gegeven. Dat is alles heel mooi. Als we b.v. zien hoe elk jaar dui- zenden de grenzen overtrekken om te genieten van het vele schoon dat het buitenland te zien geeft, dan valt daar op zichzelf geen bezwaar tegen te maken. De groote vraag is echter of ons volk die weelde kan dragen. Of wij niet leven boven onze finan- cieele draagkracht, zoodat op den duur een instorting piet uit kan blijven. Op een andere plaats in dit blad kan ipen lezen dat ons volk per jaar pl.m. 173 millioen gulden uitgeeft voor één genotmiddel; de tabak. Dat is per hoofd der bevolking, alles en alles meegere kend f 22 per jaar. Alleen aan tabak. Natuurlijk kan dit geld niet zonder meer als weggegooid worden beschouwd. Een groot deel er van heeft een nut tig rendement in den vorm van arbeids- loonen enz. Maar toch klemt de vraag is het vol te houden, dat voor één genotmiddel zoo groote bedragen worden uitgegeven? En zoo gaat 't toch over heel de linie. De vraag is daarom urgent, of niet meer soberheid gewenscht is niet alleen, maar ook dringend noodzakelijk. Spoorwegstaking in Ierland. De algemeene secretaris van de Iersche spoorwegarbeidersvereeniging deelde me de, dat de spoorwegmaatschappij het on voorwaardelijk weer te werk stellen der ontslagen arbeiders heeft geweigerd. De raad van den spoorwegarbeidersbond heeft hierop besloten de staking op het spoorwegnet der Southern Railway in het Iersche Rijk Dinsdag om 12 uur des nachts af te "kondigen. Bij dit conflict zijn 12C0 spoorwegarbeiders en 40j omni bus-chauffeurs betrokken. Onlusten in Egypte. Naar aanleiding van het besluit van de Wafdpartij om, ondanks Se ontbinding van het parlement, den toegang tot het parlementsgebouw te forceeren, had zich gistermorgen een groote menigte in de nabijheid van het parlementsgebouw ver zameld. Langzamerhand vormden zich stoeten van demonstranten, die voor een groot deel uit jeugdige personen beston den. De demonstranten trokken door de hoofdstraten der stad, op verschillende plaatsen werden winkelruiten ingeworpen, terwijl de trams tot stilstaan gedwongen werden. In sommige hoofdstraten "bleef nauwelijks een winkelruit heel. De politie arresteerde een groot aantal personen. Er is een demonstrant gedood en 67 gewond, waarvan er 27 in het zieken huis moeten blijven. De verliezen der politie zijn onbekend. De politie be- heerscht thans volkomen den toestand. Nadat de politie de betoogers te Oairo met vuurwapenen verstrooid had heeft zij 323 lieden gearresteerd, die vandaag reeds in kort geding voor den rechter zullen verschijnen, 'beklaagd van lands- vredebreuk, en sommigen van hoog verraad. Ook te Port Said hebben er kleine demonstraties plaats gehad. Er zijn een twintigtal gewonden onder de demon stranten; de toestand van één is vrij ernstig. Zestien Jeden der politiemacht zijn eveneens gewond. Hitte ln de Ver. Staten. Naar uit New York gemeld wordt, is het op het oogenblik buitengewoon warm in de staten van het Midden-Westen en een deel der Oostelijke staten. Tijdens het week-end vonden 46 personen den dood, waarvan 21 tengevolge van de overmatige hitte en de overigen bij het baden. In Washington was de hitte zoo fel, dat in den Senaat de verdere be raadslagingen over het Londensche vloot- verdrag tot Maandag moesten worden ver daagd. Omi 2 uur gistermiddag was het te New- York in de schaduw 27 gr. en in het Central Park in de zon 57 gr. De hitte heeft te New-York 5.7 slachtoffers ge- eischt. Verhoogde Invoerrechten in Frankrijk. De pessimistische toon, die in het laat ste jaarverslag der Ned. K. v. K. te Parijs tot uiting kwam ten opzichte van de te verwachten nieuwe verhoogingen van in voerrechten, wordt wel spoedig door de feiten gerechtvaardigd. Gebruikmakend van de daar verleende bevoegdheid, heeft de Fransche regeering bij een thans open baar gemaakt decreet nieuwe belangrijke tariefsverhoogingen afgekondigd, die reeds terstond worden toegepast en die ditmaal weer in het bijzonder de Ne- derlandsche invoeren treffen. De verhoogingen betreffen een aantal producten van landbouw en veeteelt, waarvan de opsomming hier volgt. De genoemde cijfers zijn die van het mini mumtarief, dat voor ons land geldt. varkens (per 100 K.G. levend gewicht) van 75 op 100 francs; varkensvleesch (versch en bevroren) van 125 frcs. bruto op 175 frs. netto; varkensvleesch (gekoeld) van 65 op 125 frs.; ongezuiverde reuzel, anders dan voor industrieele doeleinden van 75 bruto op 175 frs. netto; gezuiverde reuzel van 120 bruto op 250 frs. netto; kaas, harde z.g. Hollandsche en Gruyère van 60 op 100 frs.; haver: heele korrels van 15 op 30 frs., gebroken korrels, niet meer dan 10 pet. meel bevattende van 22.50 tot 42.60 frs., meel van 25 tot 35 frs.; gerst in korrels van 15 op 20 frs.; gerst in meel van 30 op 35 frs; aardappelen, versch, van 1 Maart tot 1 Juli van 15 op 21 frs. Aardappelen ondergaan in het seizoen, dat Frankrijk ze niet noodig heeft, tus- schen 1 Juli en 1 Maart daaraanvolgen de een verhooging van 6 tot op 15 frs. per 100 Kg. Voor aardappelmeel wordt het recht van 70 op 120 gebracht. Van de verhooging van het recht op kaas zijn uitgezonderd Zwitserland, met welk land op 8 dezer een handelsover eenkomst gesloten is, en Italië. In ver band daarmee noemt het nummer van het tarief, dat vroeger sprak van „from- mages dits de Hollande en de Gruyère" nu nog slechts de Hollandsche kaas. D'e verhooging van het invoerrecht op harde kaas komt dus vrijwel uitsluitend op ons land neer en het zou zeker in hooge mate gewenscht zijn, dat ook tusschen Nederland en Frankrijk een han delsverdrag tot stand kwam waardoor onze belangen dan ook wat meer dan thans gevrijwaard zouden zijn. Al is on der de tegenwoordige omstandigheden een triomf van de beginselen, die ons dierbaar zijn, in afzienbaren tijd zeker niet te verwachten integendeel I Nog sterker dan deze verhoogingen, waarvan men tenminste weet, waaraan men toe is, is hetgeen er gebeurd is met de réchten op zeevisch. Te dien aanzien heeft de Kamer, voor zij uit eenging, een wetje aangenomen, waarbij het recht verhoogd werd volgens een bij gevoegd tableau. Dit tableau was er ech ter niet bij, zoodat de regeering te dien aanzien als het ware een blanco chèque in handen heeft. Op het oogen blik is bij de betrokken diensten nog geen inlichting te krijgen omtrent de ver hooging van dit voor ons land zoo be langrijke invoerartikel, die ons te wach ten staat. Een vliegtuig neergestort. Zes slachtoffers. Gistermiddag is bij Gravesend een Jun kervliegtuig neergestort, dat dienst deed tusschen Le Touguet en Croydon, De be stuurder en zijn helper en 4 passagiers zijn daarbij omgekomen. De passagiers waren de markies van Dufferin, Sir Edward Ward baronet, burg gravin Ednam en mevrouw Loeffler. De bestuurder was kolonel Henderson, de helper was Shearing genaamd. De beide laatsten waren oud-officieren van de lucht vaart. Volgens ooggetuigen heeft er, terwijl het vliegtuig boven Meopham dicht bij Gravesend was, een ontploffing plaats gehad. Het toestel werd gevonden in den tuin van een huis te Meopham. Een der vleu gels lag 2 mijl verder. Aanslag op den Roemeenschen onder staatssecretaris van blnnenlandsche zaken. Naar uit Boekarest wordt gemeld, is Angelescu, de onder- staatssecretaris van binnenlandsche zaken, gisteren op zijn bureau door vier Macedonische studenten aangevallen en door verscheidene scho ten gewond. De vier studenten hadden een audiëntie aangevraagd om een ver zoekschrift in te dienen. Toen Angeles cu in de lezing van dit geschrift verdiept was, loste de student Boza, door de drie anderen daartoe aangezet, vijf schoten op hem. Angelescu, die in het gezicht, de borst, den schouder en den arm ge troffen was, had ondanks zijn bloedver lies nog de tegenwoordigheid van geest zich op den dader te storten, hem tegen den grond te slaan en hem zoo buiten gevecht te stellen. Angelescu is dadelijk naar een ziekenhuis gebracht. De dader en zijn medeplichtigen wer den aangehouden. Uit het dadelijk inge stelde onderzoek kwam men tot de con- culsie, dat men met een daad van poli tieke wrok te doen had. De dader motiveert zijn daad met de mededeeling, dat het een politieke wraak neming betreft wegens de houding van Angelescu tegenover de anti-semieten. Overproductie op Zuivelgebied? De „Deutsche Tageszeitung" bevatte een artikel „Eine neue Gefahr für die deutsche Molkereiwirtschaft", volgens hetr welk de Deensche regeering in het afge- loopen jaar een marktafdeeling in het leven heeft geroepen (Marktausschusz), wier taak het is, nieuwe exportmogelijk heden te zoeken voor de Deensche zuivel producten. Blijkens het eerste jaarverslag van de zen nieuwen tak van regeeringsdienst (gepubliceerd in no. 77 van de „Molke- rei Zeitung) heeft het onderzoek, ook in het buitenland ingesteld, aangetoond, dat er van een overproductie van zuivel producten kan worden gesproken. Er dienen daarom bijzondere maat regelen getroffen te worden, om aan de moeilijkheden, uit die situatie voortvloei ende, het hoefd te bieden. Door samen werking tusschen producenten en expor teurs ten behoeve van een propaganda- 1 en reclamecampagne moeten oude en nieuwe markten bewerkt worden, in de eerste pKats door oprichting van nieuwe verkoopskantoren en agentschappen. In de grootere stederi dienen propaganda- winkels te worden ingericht, waar Deen sche boter in kleine, smaakvolle origi- neele verpakking verkrijgbaar worde ge steld. Hieraan dient een reclame-cam pagne door middel van advertenties ver bonden te worden. Om aan de noodige gelden voor deze campagne te komen, wordt voorgesteld, oen bijdrage van 10 tot 25 öre (7 k 17 ets) per vat boter. Overeenkomstige voorstellen worden ge daan ter bevordering van den afzet van kaas en gecondenseerde melk. De schrijver in de „Deutsche Tageszei tung" ziet in deze voorstellen een drin gende noodzakelijkheid, om zoo spoedig mogelijk het in voerrecht op boter te regelen... De vraag dient ernstig onder oogen ge zien te worden, zegt hij, of50 mark per 100 K.G. wel voldoende isf Hij meent reden te hebben, dit te moeten betwij felen Suikerbietenteelt in bet buitenland. Uit de voorloopige gegevens van het Duitsche Rijksbureau voor de Statistiek zijn dit jaar voor de suikerfabriken 460.109 H.A. beteeld met suikerbieten, tegen 431.800 in 't vorige jaar, dat is dus 6.6 pCt. méér. In de a.s. campagne zullen waarschijnlijk 233 fabrieken werken te gen 238 in de campagne 1929. In Frankrijk steeg het suikerbieten-are aal van 246.000 tot 261.000 H.A., dus met 6.1 pCt. Korte Berichten. Het aantal werkloozen 'bedroeg 15 Juli in Oostenrijk 180000, waarvan 152000 steuntrefckenden. Hun aantal was weer 2400 hooger dan op 1 Juli. In 1929 heeft Italië 14.600.000 ton steenkool ingevoerd, wat ongeveer 2 mil lioen ton meer was dan in 1928. De bla den vinden hierin aanleiding om aan te dringen op een snellere uitvoering van de electrificatie en op meer gebruik van olectriciteit in plaats van steenkool in de fabrieken, teneinde de handelsbalans van den drukkenden last van de groote steen- koolinvoeren te ontlasten. Uit Londen wordt gemeld, dat de Yereeniging van Tinproducten bekend ge maakt heeft, dat 94 maatschappijen, wel ke haar werkzaamheden uitstrekken over het Britsehe gebied en Siam, zijn over eengekomen de productie twee maanden of langer stop te zetten. De Poolsehe ministerraad heeft be sloten tot het nemen van maatregelen ter bescherming van den landbouw. Op voor stel van den minister van landbouw zul len o.a. de invoerheffingen op Ameri- kaansch vet (waarvan uit Nederland belangrijke hoeveelheden worden geïm porteerd) in de naaste toekomst aanmer kelijk worden verhoogd. Nabij de dokken van Buenos Aires is brand uitgebroken in een geheel gevulde ■graanopslagplaats, die door het vuur grootendeels verwoest werd. De schade wordt geschat op 1 millioen pesos. De officieele lijst der slachtoffers van de tyfeon in Japan geeft 349 doo- den aan, terwijl 210 menschen gewond zijn en bijna 140 nog vermist worden. In Zuid-Japan zijn 62 menschen gedood. Te Buxtehude zoo wordt uit Ham burg gemeld, zijn 15 deelnemers aan een bruiloftsmaal na het eten van varkens vleesch ziek geworden. Negen personen waaronder het bruidspaar, zijn gevaarlijk ziek. Het betreft hier waarschijnlijk vergif tiging door trichinen. Binnenland. Cycloon te Aalten. D'e maatregelen tegen kapitein Borren. Verduistering bjj het regiment jagers. Buitenland. Onlusten in Egypte. Hitte in Amerika. Spoorwegstaking in Ierland. Politieke moordaanslag te Boekarest. Vliegtuig te Gravesend neergestort. Zes dood en. Frankrijk verhoogt zijn invoerrechten. ™L!'_!-J-■ggg?—1 ten behoove van het Orgel, In stukken van flOO.— Insohryvingen worden gaarne aangenomen tot uiterlijk 26 Juli a.s. door Mr D. Sluis, f Zondagmorgen is te Alkmaar overleden Mr D. Sluis, lid van den gemeenteraad, secretaris van den polder Schermer, se cretaris van het college van regenten van het stedelijk ziekenhuis en oud-wethou der der gemeente. De overledene behoorde tot de Antire volutionaire partij. De economische voorlichtingsdienst. De heer Van Rappard heeft aan den minister van "binnenlandsche zaken en landbouw de volgende vraag gesteld: Is de minister bereid, alvorens een beslissing te nemen, in dit voor onzen land- en tuinbouw zoo belangrijk vraag stuk, het oordeel in je winnen van den georganiseerden landbouw over het Rap port van de commissie van voorberei ding eener organisatie van {ton econor mischen voorlichtingsdienst? Besmettelijke veeziekte. Uit den in de Staatscourant No. 139 opgenomen staat van gevallen yan be smettelijke veeziekten, in Nederland ge constateerd gedurende de maand Juni '30 blijkt o.m., dat er in het Rijk 6117 ge vallen van mond- en klauwzeer zijn voor gekomen, waarvan 3930 in de provincie Zuid-Holland en 1448 in die provincie Utrecht. Zoo werden te Alphen aan den Rijn 185 gevallen geconstateerd, ,te Bode graven 115, te Stolwijk ,128, te 'Pijhackeü 116, te Z oef er w oude 105, je Maasland 111 te Stompwijk 121, te j£amerik 120 en te Weesperkarspel 100. DE OVERVAL OP CURAQAO. De verwijzing van kapitein Borren. Naar de „N. R. Crt." verneemt, heeft de verwijzing van kapitein Borren, troe pencommandant op Guragao tijdens den overval van Urbina in Juni 1929, naar het Hoog Militair Gerechtshof op de vol gende wijze plaats gehad. Het Hof heeft kapitein Borren, na kennisneming van diens, overeenkomstig de wettelijke be palingen, bij het Hof ingediende rapport en van het rapport der commissie-Hoor weg, geen décharge kunnen geven. Daar op heeft de gouverneur van Curacao, na het advies van het Hof van Justitie op Curacao te hebben ingewonnen, den oud- troepencommandant naar het Hoog Mi litair Gerechtshof verwezen. Het Hoog Militair Gerechtshof heeft namelijk, ingevolge artikel 65 zijner Pro- visioneele Instructie „het examen" van de rapporten, welke elke commandant van eenige stad, sterkte, buitenlandsche he- zitting of eenige ander possessie of post, van welken rang hij' ook zoude mogen wezen, gehouden is in te leveren, om het verlies of de overgave van 'die stad, sterk te, bezetting, post of bodem aan de vij*- and te „justificeeren", dat is, van zijn kant door een behoorlijk militair rapport te doen blijken, dat hij, door zijn gehou-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1