DE ZEEUW Vaneen arm dorp, dat rijk werd est TWEEDE BLAD Uit de Provincie VAN MAANDAG 21 JTJLI 1930. No. 245. SOCIALISME IN DE PRACTIJK. In het populair wetenschappelijk bij voegsel van „Het Volk" is de vraag aan de orde gekomen of practische toepas sing van het Socialisme meebrengt, dat alle inkomens zoo ongeveer gelijk moeten zijn. De heer Henri Polak vond het dwaas heid aan dergelijke onderwerpen veel tijd te besteden maar anderen vatten de zaak veel ernstiger op. Zoo schrijft b.v. een idealistisch man uit Hengelo, zekere v. d. Veer: „Mijn indruk na het lezen van het ar tikeltje van J. P. te Neede in het „Pop. Wetenschappelijk Bijvoegsel" van deze week onder den titel „Hooge inkomens" was, dat hij het min of meer belachelijk en ongerijmd vindt, dat een landarbeider een even groot inkomen zou moeten heb. ben, als een professor, en ik geloof, dat een groot deel der partijgenooten even zoo denkt. Nu kan ik de ongerijmdheid van zoo iets niet goed inzien. Ik begrijp eigenlijk niet waarom, met welk recht, (uit socia listisch oogpunt bezien) de een zooveel grooter inkomen zou mogen vragen dan de ander. O, zeker, we weten allen wel, dat het in afzienbaren tijd niet zoover zal komen, dat elk mensch een evenredig deel van het maatschappelijk inkomen zal krijgen, doch ik zou toch wel graag het stand punt vpn vooraanstaanden in de partij in dezen willen weten. Hoe denken we ons in onze toekomst maatschappij deze zaak, zullen we ook dan nog voor den professor een grooter inkomen vragen, dan voor den sloot graver? Zullen we dan nog den een bevoor- deelen boven den ander. Het blijft toch ten slotte zoo, wat de een meer zSi moeten genieten, moet de ander min der krijgen, en ik kan niet inzien wat we dan zouden vooruitgaan bij thans. Naar njijn meening heerscht er onder de arbeiders, ook in onze partij, nog te veel rangen- en standengeest, en moeten wij ophouden het een vanzelfsprekend feit te vinden, dat, b.v. de onderwijzer een veel grooter inkomen moet hebben dan de putjesschepper en de ingenieur en de professor weer een veel grooter dan de schoolmeester, of, laten we het liever andersom stellen, dat de landarbeider zooveel minder moet hebben dan een an dere arbeider (professor)." De redactie van „Het Volk" plaatst hierbij het volgende naschrift: „Dit vraagstuk heeft vele kanten. De oplossing van den inzender is schijnbaar de gemakkelijkste; maar voor de practijk heeft zij hitter weinig waarde. Voor- loopig is de vraag, of een professor te veel verdient, veel minder urgent dan het feit, dat de landarbeiders, en nog een aantal andere groepen van de bevolking veel en veel te weinig verdienen. Wie dit euvel bestrijdt, helpt meteen den rangen en standengeest in onze maatschappij be- strijden.^ Fn voor wij de salarissen van den professor gaan herzien, dienen wjj eerst het vraagstuk van het arbeidsloos inkomen en van de ondernemerswinsten behoorlijk onder de oogen te zien. De rest is van later zorg." De R.K. „Tijd" teekent daarbij aan: „Men ziet, dat „Het Volk" om dit vraagstuk met „vele kanten" draait, lijk een slimme kat om de heete brij. ■Waarom deelt het blad niet eenvoudig mede, dat er volgens het socialisatie- rapport en de toelichtende artikelen, die dr F. M. Wibaut over dat rapport heeft geschreven, in de gesocialiseerde maat schappij leiders en volgelingen, directeu ren en gewone arbeiders zullen zijn, van wie de eersten per auto zullen rijden, ter wijl de iaatsten het met een trammetje zullen moeten doen? Fen populair geschreven commentaar op het socialisatie-rapport zou de een voudige naïvelingen, als de heer K. van der Veer uit Hengelo, die nog gelooven aan de gelijkheid in den socialistischen FE U IL LETON. door H. K i n g m a n s. 40) HOOFDSTUK XII. Hertha krijgt een sterk ver moeden. De kleine oogen van dokter Van Leeu wen glunderden. „Een we'inig meer eerbied voor de we tenschap, zuster", zeide hij. „U moet er niet zoo kleineerend over spreken." „U vergist u, dokter", protesteerde Her tha. „Ik denk er niet klein over. 'k Heb immers de gezegende resultaten van de wetenschap van nabij meegemaakt? Ons verschil is alleen, dat u het accent anders legt dan ik. Voor mij komt de Bijbel in de eerste plaats, de wetenschap in de tweede." ,,'tls sterk", meende de dokter, die naar zijn neef, Alfred van 'Stralen keek, als om diens instemming met zijn woor den te vernemen. Maar dokter Van Stralen, dien. middag heilstaat, spoedig van, hun liefde voor het socialisme genezen." De „Maasbode" maakt nog de vol gende opmerkingen: „Inderdaad: dit vraagstuk heeft vele kanten. Klaarblijkelijk ook nog een om er aan Je ontglippen. Het ziet er raar uit in een ,_grodte partij als aan de leden niet gezegd kan worden,, dat mannen als Bonger, J. P. Wi baut of B. v. d. Waerden, die professor zijn, krachtens hun bizondere gaven en zeer moeilijk werk (strafrecht, chemie en hoogere wiskunde) beter betaald moeten worden dan een putjesschepper. Het krasse is, dat „Het Volk" ook niet durft te zeggen, dat dit verschil natuur lijk ook zal bestaan in een gesocialiseer de maatschappij. „Dat is van later zorg" zegt het blad. Inderdaad. En gelukkig voor de leiders der S.D.A.P." ONWEER. Aanleg en keuren van bliksemafleiders, J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Vlissingsche Boulevard loop. Voor den a.s. Zaterdag om vier uur te Vlissingen te houden 3600 Meter Boulevardloop hebben zicb 31 deelnemers laten inschrijven, afkomstig uit Amster dam, Rotterdam, Vlaardingen, Utrecht,- Breda, Middelburg en Vlissingen. Een flink aantal prijzen is voor dezen wedstrijd geschonken of door Marathon aangekocht. Middelburg. Vrijdagavond trad in de groote zaal van het Schuttershof op prof. 1 G. Wisse van Apeldoorn met een 'l'ijd- rede over „De geloofsvervolging in Rus land. iSpreker behandelde eerst uit de pro fetieën en de Openbaringen de lijn der j geschiedenis van de onherboren mensch- heid, uitloopendé op het Beest uit den afgrond. Daarna deelde hij mede wat in Rusland de hel genaamd kan worden. Hij schetste de anarchistische leer van Rakounin, en bracht daarop uitvoerige critiek uit. Vervolgens stond hij stil bij de leer van ongeloof en revolutie, waar uit de ondergang der volken voortkomt. Volgens de H. Schrift zouden er .ontzet tende tijden op handen zij'n. De wereldoor log was inzet der wereldrevolutie, maar het Lam zal overwinnen. In den breed© werd Schriftuurlijk en wijsgeerig uiteen gezet wat dit inhield. De belangstelling voor deze rede was zoo geweldig dat zelfs het podium zwart van menschen zat, bok in de fuin een groote schare stond en de deuren eindelijk gesloten werden Heinkenszand. Toen Zaterdagmorgen de heer A. Karelse alhier met zijn vrachtauto zou starten, geraakte op een of andere wijze de benzine in brand, waardoor ook de auto in brand geraakte. De ma chine en de cabine brandden geheel uit, terwijl bet overige gedeelte behouden kon blijven. Verzekering dekt de schade. Kapelle. Zaterdagmiddag werd, begun stigd door goed weer, door de gymna- stiekvereeniging „Olympia" haar 20-jarig bestaan herdacht. Medewerking verleende de Zeeuwscb-Brabantsche Turnkring. Het werd een gezellige, levendige drukte toen de talrijke turners en turnsters van alle kanten Kapelle binnenkwamen .Om 1.30 uur begon de afmarscih vanaf het Kerkplein met de vereen. „Olympia" te Kapelle, „S. S. S." te Kloetinge, „W. I. K." te Wemeldinge, „Volharding" te Goes, „V. T. V." te Vlissingen en het Fanfarekorps te Kapelle, ter opwachting aan het station van de deelnemende ver- eenigingen, welke per sneltrein1 van 13.45 aankwamen. Hierna volgde de optocht der deelnemende vereenigingen met vaan dels en banieren, welke een schitterend gezicht opleverde. Een lange stoet van 15 deelnemende vereenigingen trok Kapelle binnen, begeleid door muziek. In het mooie pas gerestaureerde koor der Ned. Herv. Kerk, daartoe bereidwillig door heeren kerkvoogden afgestaan, had. de officiëele ontvangst plaats. Be beer H. Blok Sr, voorzitter van het eere-comité heette de deelnemende ver eenigingen welkom in Kapelle, op dezen voor „Olympia" zoo gedenkwaardigen dag inzonderheid dhr Schuurbiers, voorzitter van den Zeeuwsch Brabantschen Turn kring. Spr. hoopt, da.t deze dag èn voor op Zeeduin gearriveerd, om er de Kerst dagen, door te brengen, staarde 'in het bezielde gelaat van Ilertha,'die met haar dokter in dispuut was geraakt en geen kamp gaf. „U moet mij niet kwalijk nemen, dok ter maar ik kan het niet anders zien. 'tls een logisch gevolg van mijn levens- en wereldbeschouwing, die, naar ik meen de eeniig juiste is en moet zijn. En slag op slag blijkt, dat de .wetenschap zich veTgissen kan. .Durft ju nog volhouden, na de laatste publicaties, dat de inenting met koepokstof geen verkeerde gevolgen hebben kan?" „Een dwaas, die dat volhoudt", meende hjj. „Maar „Pardon, dokter. Tóch heeft de weten schap gezworen, dat de behandeling ab soluut gevaarloos is. Tengevolge daar van hebben wij zelfs den .indirecten vac cin edwang gekregen. Thans moet men erkennen, het verkeerd ingezien tel heb ben. Dat is natuurlijk niet erg en het eert de wetenschap, 'dat zij haar vergissing erkent. Maar dan moet zij niet zoo hoog van den toren blazen." Dokter Van. Leeuwen kon er weinig op antwoorden. Persoonlijk had hij' nooit *ulke hooge verwachtingen van. de vacci natie gehad, maar het was volkomen „Olympia" èn voor de deelnemende ver eenigingen een onvergetelijke moge wor den. dat de reeds gelegde banden steeds hechter en sterker mogen worden. Om bizondere redenen kon de officiëele ont vangst niet ten gemeentehuize plaats heb ben hoewel dit een bijna algemeen© regel is. Nu memoreert Spr. de vereenigings- geschiedenis. haar wording en ontwikke ling en staat stil bij de soms; moeilijiko perioden vooral met lokaliteit, zelfs is men een poos zonder geweest. De plaats waarin men thans oefent is nog primitief, een huis afgestaan door het Nutsdeparte- ment, dat eigenlijk, niet geschikt is. Toch heeft „Olympia" kranig alle moei lijkheden doorstaan, en staat tot op dezen dag, hopend op beter. Het vormen van een regelingsoommissie, het benoemen van een eerecomité, het uitsteken van de vlaggen door velen uit de burgerij', toont het medeleven met Olympia, en nu reikt spreker als blijk van sympathie over aan den voorzitter der vareeniging dhr G. A. Blok, een prachtige vlag voor de vereeniging namens Kapelle's burgers. Met dank aanvaardde dhr G. A. Blok deze vlag. Spr. heeft meermalen de klacht vernomen in de vereeniging, wat wordt er weinig medeleven aan den dag gelegd door de burgers van Kapelle voor „Olym pia". maar nu blijkt dit anders. De voorzitter van den Zeeuwsch-Bra- bantschen Turnkring, dhr F. M. Schuur biers, acht zich gelukkig, om op 'dezen dag „Olympia" geluk te mogen wenschen met haar twintigjarig bestaan. Spr. wekt alle turners en turnsters op-, en inzonden heid „Olympia", om deze vlag hoog te houden; beoefen het crescendo en zij ook de Zeeuwsch© wapenspreuk de uwe: Luctor et emergo. Hierna volgde een dronk op de jubi- leerende vereeniging. Nu werd de afmarsch aanvaard naar het terrein, den schoon gelegen boom gaard van den heer H. P. Ganseman, en werd het rijke programma afgewerkt. Het avondprogramma uitgevoerd door de gymnastiekvereniging „Medioburgum" te Middelburg en de Harmonie „Eupho- nia" te Goes, trok velen, ook des mild- dags was het bezoek niet onbelangrijk. De vereeniging „Olympia" mag terug zien op een welgeslaagden dag. Kruiningen. Vrijdagavond om 0 uur ver gaderde de gemeenteraad. Afwezig dhrn v. d. Berg en Witte, beiden wegens onge steldheid. Na voorlezing en goedkeuring der no tulen deelt de voorzitter mede, dat Ged. staten hebben goedgekeurd de leening van f 16000 tegen 43/i pet. by deMij. voor Gemeentecrediet. Aangeboden wordt de rekening van in komsten en uitgaven der gemeente over 1929. Gewone dienst ink. f 162.210.67V2- uitg. f 153.44S.16, batig saldo f 8762.51V21, Inkomsten kapitaaldiepst f 68.523.77 uitgaven f 82.422.06, nadeelig saldo fl3.898.28i/2- De voorz. merkt op dat dit nadeelig saldo het gevolg is van de late goedkeuring van Ged. Staten der bo venbedoelde geldleening. Rekening le halfjaar 1929 der gemeen telijke gasfabriek: inkomsten f 16.352.87, uitgaven f 18.514.03, nadeelig saldo f 2161.16. Rekening Gascentrale „Oostein de" 2e halfjaar 1929. Ink. f41.550.95, uit gaven I 49.907.141/2- Nadeelig saldo f 8356.191/2. Deze rekeningen worden voor ieder ter inzake gelegd gedurende 14 dagen op de secretarie. In de commissie tot het nazien der genoemde rekeningen worden na 3 stem mingen benoemd dhrn J. Sinke en v. d. Borght. Die begrooting 1931 voor den vleesch- keuringsdienst kring Kruiningen komt nu in behandeling. D>e voorzitter zegt, dat de uitgaven dezelfde zijn als die van 1930, doch leest een schrjjven voor van den veearts hoofd van dienst, waarin deze wijst op een destijds gedaan verzoek van den hulp keurmeester om meerdere vergoeding voor het gebruik zijner auto, dit is op f 850 berekend. Voor het gebruik van een motorrijwiel geniet hiJ f 480. Dhr v. d. Straten meent, dat dit meer dere best van de f 2500 af kan van bet salaris van den veearts. B. en W .stellen voor de vergoeding te brengen op f 750. Dhr Burkink stelt voor f 800; dit wordt verworpen met 7 tegen 2 st. (Burkink en v. d. Straten). Het voor stel van B. en W. wordt daarna met waar, dat de medische wetenschap er steeds anders over jgedaciht had, tot zy door de feiten gedwongen werd, haar vergissing te erkennen. „De ongeloovige wetenschap doet niet dan critiek op don Bijbel uitoefenen,maar slag op slag blijkt, dat de feiten, in den Bijbel vermeld, waarheid zijn. Hebt u ge lezen, gister in de krant, wat de onder zoekingen in Ur der .Chaldeeën hebben! uitgewezen Dokter Van Leeuwen had het niet ge lezen, maar Alfred van Stralen knikte bevestigend. „De Engelsche onderzoekingsexpeditie" ging Hertha voort, „heeft een dikke aard- of modderlaag ontdekt, die er op wijst, dat er in .vroeger eeuwen een groote vloed moet zijn geweest. Welnu, de Bijbel vertelt ons vgn den _zondvlo©d, die de aarde verdelgde met al wat er op en, in was, uitgezonderd de menschen en dieren in de ark van Noach." ,,'tls slechts een veronderstelling van de geleerden daar", zeide dokter Van Stralen. „Het kan een vergissing zijh, al maakt men er nog zoo'n ophef van. U kent waarschijnlijk de historie van de opgravingen te Gozel, een paar jaren geleden. Dat "moet ook reusachtig bedrog zjjn, geweest". algemeene stemmen aangenomen. Verzoek van de vereen. „De Holland1- sche Molen" om subsidie voor het in standhouden van den molen van Van Dijke alhier. De voorz. zegt dat de kosten geraamd zijn op f1765, dat genoemde vereeniging, een particulier en ook de molenaar samen f 1465 bijdragen, zoodat een sub sidie bedoeld wordt van f 300. B. en W. hebben in deze geen voorstel maar wilden gaarne vernemen boe de Raad er over denkt r Dhr Francoijs meent, dat, hoewel hij wel iets voelt voor dergelijke dingen, het niet gaat dit uit de gemeentekas te doen; ook de heeren Burkink en Min naar meenen dit. Diaar er geen voorstel komt, is dit punt afgehandeld. Brief van Ged. Staten, houdende ver zoek om bij de gemeenschappelijke O. L. school te Oostdijk nog een lokaal bij1 te bouwen. De voorz. zegt, dat Ged. Staten nog niet hebben goedgekeurd de raadsbeslui ten van Krabbendijke en Kruiningen, waarin "besloten was tot opheffing dier school. Een bespreking tusschen een commis sie uit Ged. Staten en het dagel. bestuur van Kruiningen en Krabbendijke heeft plaats gehad, terwijl sindsdien in den toestand der school geen verandering is gekomen. B. en W. stellen voor Ged. Staten te adviseeren om de raadsbesluiten tot opheffing der school goed te keuren en geen nieuw lokaal bij te bouwen. Aan genomen met 9 tegen 1 stem (dhr Bur kink). Een verzoek van het bestuur der Bijz. school te Kruiningen om toepassing van Art. 72 voor het verschaffen van nieuwe leermiddelen, wordt na toelichting met alg. st. toegestaan. De pensioensgrondslag van den gemeen teontvanger wordt wegens periodieke ver hooging van f 1240 gebracht op f 1360 Bespreking van de maatregelen te ne men in verband met den veranderden toestand door de nieuwe regeling der financieele verhouding tusschen het rijk en de gemeenten. De voorzitter zet uitvoerig uiteen de nieuwe verhouding, en de licht- en scha "duwzijden er van. Nadat op verschillende vragen door den voorzitter geantwoord is wordt vastge steld een verordening tot classificatie voor de beffing van de personeele belasting naar de grondslagen huurwaarde en mo bilair, en wel in de 8e klasse. B. en W. stellen voor een verordening tot rangschikking van de gemeente voor de heffing der gemeentefondsbelasting in de 3e klasse. Dhr Burkink stelt voor de 2e klasse. Daar dit niet wordt on dersteund wordt met 8 st. de 3e klasse gekozen. Met alg. st. wordt een verordening vastgesteld op het beffen en invorderen van 70 opcenten op de gemeentefonds belasting. Eveneens wordt met alg. st. vastgesteld een verordening op het heffen en invor deren van 50 opcenten op de vermo gensbelasting. Rondvraag. Dhr v. d. Straaten zegt, dat op Hansweert op de nieuwe trot toirs nog al eens wordt gefietst. De voor zitter zegt politietoezicht toe. Dhr Burkink zegt als lid van de gas- commissie inlichtingen te wijlen geven in een vergadering mét gesloten deuren.' De vergadering gaat daarna in besloten zitting over Krabbendijke. Zaterdagmorgen hield bet Rurperlijk Armbestuur van Krabbendijke en Nieuwlande vergadering in de raads zaal. Na afdoening dor huishoudelijke zaken, deelde de voorzitter, de beer ,T. Allewijn mede, dat hij, na rijp beraad, ontslag had aangevraagd als lid van ge noemd college. Hij1 achtte den tijd gekomen1, om been te- gaan. Sedert 1886 heeft hij zitting gehad in het bestuur. Op de meest aangename wijze heeft hij samengewerkt met de an der© leden. Dhr Verschuure betreurde het, dat dhr Allewijn t ot dit besluit, is gekomen. In al die jaren heeft hij zijn beste krachten gegeven aan het welzijn der bedeelden, en de behartiging van de belangjen van het college Hij deed daarom een beroep op zijn verdere medewerking, indien zulks noodig mocht zijn. De secretaris-penningmeester, de beer „Ik weet het wel, dokter. Ik overschat de woorden van deze nieuwe mededeo- ling niet. Het laat mij in zekeren zin koud, of de wetenschap dit vertelt of niet vertelt. Voor mij staat vast, dat de zondvloed er geweest is. Om de een voudige reden, dat de Bijbel het ons leert. Het is alleen verblijdend, dat zoo vaak de Bijbel gelijk krijgt van de weten schap, niettegenstaande alle critiek. Maar aan den anderen kant is het bedroevend, dat zij niet het hoofd buigen wil voor de autoriteit van dien Bijbel. Tn het zie kenhuis heb ik Ms patiënt gehad een doctor in de wis- en natuurkunde. Wij hebben heel wat afgepraat De hemel vaart van den Heere Jezus, kón niet be staan hebben, beweerde bij, daar ,zij in strijd is met de wetten van de zwaarte kracht. Alsof die wetten .voor een almach tig .God gelden! Er staat in den Bijbel, dat het voor de verstandigen en wijzen verborgen is, maar voor de kinderkous geopenbaard. Wij moeten kinderlijk, een voudig gelóóven. De gjeloovig© geleerde doet dat ook. Hij vorseht, hij onderzoekt maar als hij het niet weet, zegt hij niet in verwatenheid, dat de Bijbel ongelijk' heeft, maar belijdt: ik weet bet niet, doch God is groot." Hertha sprak met zulk een warmte en A. Tollenaar bracht ook een wooró van dank aan den voorzitter voor d« aange name samenwerking en den s(eun door hem ondervonden. lerseke. Het wachtschip „Ramses" (een oude kanonneerboot der marine), liggende ter beveiliging der oesterperceelen op de lerseksche bank, is voor de gewone jaar- iijksche schoonmaak naar Zierikzee sleept Terneuzen, Donderdag des n.m. te 2 u. komt de raad dezer gemeente in open bare vergadering bijeen. De agenda ver meldt o.m.: Voorstel B. en W. om afwil- zend te beschikken op het adres van de afdeeling van ,den Ned, Bond van Koffie- huishouders, houdende verzoek om het sluitingsuur op een later uur vast te stellen; idem houdende verzoek om in de personeele belasting den grondslag „bil jart" te doen vervallen. St.-Lanrens. Vrijdagmiddag vergaderde de Raad voltallig. Voorzitter burgemees ter Van 'tHoff, die de vergadering met gebed opende. Alie leden waren aan wezig. Bij de ingekomen stukken bevond zich een bericht van den heer W. Rooze, dat bij zijn benoeming tot lid van het Burgerlijk Armbestuur aanneemt. Vair de Ministers van Financiën en Binnerdand- sche Zaken en Landbouw was bericht ontvangen, dat bet bedrag per inwoner, bedoeld in art. 3 van de Financieele Verhoudingswet voor deze gemeente is vastgesteld op f3.1261. Van den heer J. W. van 't Hoff was een schrijven in- gexomen, dat hij in verband met zijn benoeming tot burgemeester ontslag jeemt als lid van den gemeenteraad; van den heer P. Gilde, dat hij zijn be. noeming tot lid van den raad niet en van den lieer J. Marinissen, dat hij deze benoeming wel aanneemt. Van Ged. Sta ten was mededeeling ontvangen, dat de jaarwedde en pensioensgrondslag van den burgemeester is vastgesteld op f1020. Door den Commissaris der Koningin werd medegedeeld, dat tot lid van de Ge zondheidscommissie te Veere is benoemd de beer J. NV. Mazure. Naar aanleiding van een schrijven van den Inspecteur van de Volksgezondheid betreffende uit voering van de wet op de besmettelijke ziekten, deelt de voorzitter mede, dat naar aanleiding van dit schrijven en een te Middelburg gehouden bespreking met andere gemeentebesturen, getracht zal worden gezamenlijk een barak te bou wen en te exploiteeren, teneinde zoo weinig mogelijk kosten te moeten ma ken. De Raad besluit in beginsel om met andere gemeenten samen te wer ken. Een voorstel van B. en W. oin ter gelegenheid van den 50en jaardag van H. M. do Koningin voor een 'herinnering en tractatie aan de schoolkinderen f50 beschikbaar te stellen wordt z. b. st. aangenomen. Nadat de geloofsbrieven van bet nieuw benoemde lid van den Raad, den heer J. Marinissen, zijn onderzocht en in orde bevonden, wordt tot zijne toelating hel sloten. Nadat hij door den secretaris is binnen geleid, legt hij de vereisebte eeden af. De voorzitter wenscht hem daarna geluk met zijn benoeming en hoopt, dat hij met zijn. krachten en gaven de belangen van de gemeente zal be hartigen, waarop de heer Marinissen een woord van dank spreekt. Op voorstel van B. en W. wordt dei heer D. Luteijn, ambtenaar ter secreta- tarie, met algemeene stemmen benoemd tot plaatsvervangend secretaris, waarna deze als zoodanig wordt beëedigd. De voorzitter deelt mede, dat aa.n den ge meente-secretaris verlof is verleend van 19 Juli tot 2 Aug. a.s. De begrooting van bet Burgerlijk Armbestuur voor 1931 wordt goedgekeurd tot een bedrag van f 500 in ontvang en uitgaaf. De gemeenterekening over 1929 wordt door B. en W. aangeboden. Thans kwam aan de orde de door B. en W. ontworpen voorstellen in ver. band met de nieuwe financieele verhou ding tusschen Rijk en Gemeente. In een bij de agenda gevoegd uitvoerig schrijven deelen B. en W. mede, dat zij in verband ook met het van de Ver eeniging van Nederlandsche Gemeenten ontvangen advies een voorstel hebben ontworpen, waardoor de nieuwe toestand zich zooveel mogelijk aansluit bij den thans bestaanden. Rekening houdende gloed, dat haar drie toehoorders, al of niet met hun wil, vol belangstelling luis terden. „Dominé Van Laan moest u zoo eens boeien I Ik snap dat niet, zuster. Hij is toch theoloog? Hecht u dan aan zyn woorden geen waarde?" vroeg dokter Van Leeuwen." „Dominé Van Laan is modern predi kant, dat wil zeggen: bij staat op Schrift- critisch standpunt. Hij haalt het hart uit den Bijbel. Maar dan js de Bijbel een dood ding, terwijl hij juist levend is. Ik schat dominé Van Laan als mensch zéér hoog, dat weet u. maar als predikant kan hij mij niet bekoren. Hij geeft den menschen. steenen in plaats van brood. Vandaar, dat, er geen kerkgangers zijn. Men wil iets anders, iets beters. Ik word bet eiken dag gewaar." „Zou je wel gedacht hebben, Alfred, dat je een soort evangelist© naar Zeeduin gezonden hebt?" vroeg dokter Van Leeu wen zijn neef, die met verbazing naar Hertha zat te luisteren, ,,'tls toch wer kelijk wkhr. Er zijn .er, die het kwalijk nemen. Ik niet. Het kan mij niet scheien. De menschen worden er niet slechter van zeg ik altijd. En 'kheb graag goede dor pelingen." GWordt vervolgd,)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5