Telegrammen. Laatste Berichten. Ingezonden Stukken. Rechtzaken Burgerlijke Stand Marktberichten. Radio-Nieuws. Scheepstijdingen. Kei laatste wat over Bet geval openhaar werd. Uit die advertentie bleek, dat bet zaakje een Fransche onderneming was. Het pros pectus van de leening pronkte althans met een serie welluidende Fransche namen. Wie rjjn geld voor hun onderneming beschikbaar had, kon bij een aantal Nederlandsche bank- firma's terecht. Nauwelijks waren die advertenties versohe nen, of prompt kwam van de bankfirma's de mededeeling: „Wij hebben mot het zaakje niets te maken". Daarna zweeg de Nederlandsche pers. Het plezierschip raakte in de vergetelheid. „Het Volk" verneemt thans van een zijde, die te dezer zake als wel ingelicht kan wor den beschouwd, dat het zaakje toch nog te wereld niet uit is. Integendeel, het zal waarschijnlijk voor den NederlandBohen rechter nog een nasleep heb ben. De Nederlandsche organisator der mislukte onderneming, zekere heer S., had zich bij den opzet zijner plannen in verbinding ge steld met de hierboven aangeduide Fransche zakenlieden, die hij finantieel voor die plan nen trachtte te interesseeren. Zoo goed als reeds de Nederlandsche banken zich van den heer S. losmaakten, doen zulks thans ook de Fransche relaties, die er niet van ge diend moeten geweest zijn, dat hun rekeningen gepresenteerd werden van tal van door S. gemaakte onkosten, waaronder een notaris rekening van f 20.000. Erger, zij moeten zich te dezer zake in verbinding gesteld hebben met een Haagschen advocaat en het resul taat van het bezoek van een hunner aan Den Haag, zou geweest zijn, dat. bij de Ne derlandsche jutsitie tegen den heer S. een klacht wegens oplichting is ingediend. Auto tusschen twee treinen. HAARLEM. Hedenmorgen heeft een ernstig ongeval plaats gehad. Toen de electrische trein uit Zand voort over de brug van de Amstendamscthe vaart reed, wilde een auto den trein links passeeren. De bestuurder had echter den trein uit de andere richting niet gezien. De auto raakte bekneld tusschen de twee treinen en werd in elkaar gedrukt. Een inzittende dhr Verkleij, die naast den bestuurder zat. kreeg het stuur tegen de borst en overleed bijna onmiddellijk. De 'bestuurder Leeu wenberg werd niet gewond. Het duurde een uur, voor de auto was verwijderd. De dienst AmsterdamHaarlem onder vond groote stagnatie. RILLAND-BATH. Zondagavond is de motorrijder A. Overbeek uit Woensdreciht tusschen Rilland en Bath van zijn motor rijwiel gevallen. Hij werd bewusteloos op genomen. LISSE. Hedenmiddag te twaalf uur staken twee kinderen die uit school kwa men, plotseling de straat over, met het gevolg, dat beiden werden gegrepen door eten vrachtauto. Eén hunner, een zesjarig jongetje, werd op slag gedood. De ander bekwam slechts eenig letsel. Koudegolf. BUENOS AIRES. Argentinië wordt door een koudegolf geteisterd. De temperatuur bedraagt te Buenos Aires 6 gr. onder nul Te Conodore en te Rivadavia (de petro leumhaven van Zuid-Argentië) 21 graden onder nul. Tengevolge van den hevigen sneeuwval zijn vele spoorverbindingen verbroken. De overstrooming in Japan. LONDEN. Volgens de officiëele dooden- lijst zijn in de laatste acht dagen door de overstroomingen in Japan 268 perso nen om het leven gekomen. Bovendien worden 262 personen' vermist, die zeer waarschijnlijk eveneens omgekomen zijn. Er werden 155 personen gewond. In to taal werden 5400 huizen ^verwoest, waar door 20.000 personen dakloos zijin ge worden. Uit Brltsch-Indië. LONDEN. De onderkoning van Indië hield heden met de gouverneurs der pro vincies een bijeenkomst teneinde de situ atie en het rapport-Simon te besproken. De conferentie zal wel verscheidene dagen duren. LONDEN. Te Detling (graafschap Kent) stortte gisteren een particulier sportvlieg- tuig, waarin zaten de dochter van admi raal Grace en de dochter van luitenant Spencer naar beneden. Beidein werden ge dood. WEENEN. De bladen melden, dat de uitgewezen leider der Oosteniijksche hoim- wehren, majoor Pabst, een verzoek heeft ingediend, om in Oostenrijk te mogen ver blijven. Als redenen worden -opgegeven aangelegenheden van persoonlijken aard. PARIJS. Blijkens mededeeling van den Minister van Koloniën is jde toestand in Indo-China nog geenszins rustig. De Fran sche Minister van Oorlog heeft daarom besloten een bataljon van Jiet vreemde lingenlegioen uit Oran naar (Indo-China te detacheeren. NEW-YORK. De Amorikaansche vlieger Maclaren is voornemens op 1 Augustus te starten met een één-mo-torig -vliegtuig voor een ooeaanvlucht naar Parijs. 's Gravenpolder. Vrijdagmiddag kwam de gemeenteraad in openbare zitting bij een. Afwezig dhr Lokerse. Ingekomen is een schrijven van de P. Z. E. M., waarin de kom der gemeente wordt aangegeven. Met algemeene stemmen goedgevonden. Aan de Vereen, tot bat geven van Geref. Lager Onderwijs wordt f 100 beschikbaar gesteld om 24 wandplaten aan te schaf ten. Een BCbriJron van dhr Polderman over ramen -die tochten zal onderzocht worden. Daarna heeft herziening plaats van het belastingstelsel. Besloten wordt de gemeente te plaatsen in de 3e klasse voor de gemeentefondsbelasting en in de 8e klasse voor personeele belasting. Inge trokken wordt -de verordening op de hef fing van -opcenten op de vermogensbelas ting. Goedgekeurd wordt het voorstel van B. en W. om H. Tolhoek als gemeente aanplakker aan te stellen. Dhr Ornee wordt op zijn verzoek eervol ontslag ver leend als lid der commissie van toezicht op het Lager Onderwijs. Aangeboden wordt de gemeenterekening 1929 in ontv. op f 30.979.93Va, uitgaaf f 29534.i3y2, saldo f 1394.80. Tot nazien hiervan werden benoemd dhrn Joziasse, v. jLiere en Lokerse. Die van het burg. armbestuur in ont vangst op f 3811.01, uitgaaf f 7397.08. Saldo f 1413.93. Tot het nazien hiervan werden benoemd de heeren Verhulst, Kousemaker en Lokerse. Besloten wordt de oude schoolborden bij inschrijving te verkoopeh. D'e voorz. brengt ter sprake de begrooting 1930. Dhr Joziasse voert hierover het woor'd. Met het oog op velen die hun salaris thans niet kunnen krijgen, wordt B. en W. opgedragen bij Ged. Staten de zaak eens te bespreken. Daarna sluiting. (Buiten verantwoordelijkheid d-er Redactie). Onder drankzuchtigen. Geachte Redactie, Mij heeft getroffen, wat in het laatste nummer van „Enkrateia" door M. Kui pers wordt medegedeeld ondec „Wat heeft de arbeid onder drankzuchtigen mij ge leerd?" Wat daar wordt meegedeeld, lijkt mij van zóó gróóte beteekenis voor iedereen, en in het bijzonder voor Christenen, dat ik Uw welwillend heid inroep om eenige plaatsruimte af te staan. Over het algemeen toch wordt over „drankzucht" en „drankzuchtigen" zoo licht geoordeeld. Wat wordt ons echter meegedeeld? „De ervaring heeft mij geleerd, dat er drankpatiënten zijn, die niet geholpen kunnen worden dan nadat zij eenigen tijd geweest zijn in eene bescher mende omgeving, waar de verlei ding niet is, waar zij tot zichzelf komen en tot inzicht van hun toestand; ja, dat er zijn, die eigenlijk hun gansche leven moeten worden beschermd en nooit in het gewone leven, in de maatschappij kunnen terugkeeren, omdat overal de verleiding tot d-r 1 n-k en 1 o e-r-t. Vandaar de verzuch ting, zoo menigmaal gehoord van hen, die onder drankzuchtigen werken: „Kon den wij onze menschen maar brengen in eene drankvrije omgeving"... Een drankvrije omgeving is er noodig voor de drankzuchtigen, voor de slacht offers der drinkgewoonten, der drin kende samenlevin g". Heeft deze mededeeling in al haar ernst ons niets te zeggen? „Het tweede, waarop ik wijzen wil, is dat ook de meest gebonden drankslaaf is begonnen met het eerste glas". Vanzelfsprekend? „Toch schijnen heel veel menschen dat niet te kunnen leeren. Is het niet waar, dat men altijd weer bemerkt, als gesproken wordt over de noodzakelijkheid van geheelonthouding, dat niet begrepen wordt het verband tusschen fatsoenlijk „eiken dag een glaasje" en de onfatsoenlijke dronken schap?Men kan die zwakkelingen niet verdragen. Evenwel wenscht men voor zichzelf de vrijheid, onbelemmerd te behouden zijn glaasje wijn, bier of ster ken drank, als het voorkomt, te drin ken„Dwaasheid, waarom laten die menschen den drank niet staan, laten zij doen als ik, ik drink ook wel eens, maar blijf toch fatsoenlijk menschIk twijfel er niet aan, of zeer velen, die fat soenlijke drinkers zijn, gelooven niet aan de slavernij van den drank. Zij meenen inderdaad, dat elke dronkaard, zoodra hij dit wil, in staat is den alco- holischen drank, in eiken vorm, te laten staan(Echter) een echte drankzuch tige is een slaaf, die menigmaal ge poogd heeft de boeien te ver breken, maar dit niet kan in eigen krachtWij moeten beginnen b ij het begin, n.l. de strijd tegen het en kele, het eerste glas." „Met het oog op dit alles, zou ik in de derde plaats U willen spreken over de noodzakelijkheid der kennis van het alcoholvraagstuk. Om dat die kennis ontbreekt, verdedigt men het enkele glas, en veroordeelt men de dronkenschap. Ook dit heeft de arbeid onder drankzuchtigen mij geleerd Als er niet was het alcoholisme of de drankzucht, als de alcoholische drank niet was een vloek van onze sa menleving, als door hem niet velen, zeer velen naar ziel en lichaam, voor tijd en eeuwigheid ten onder gingen, zouden wij er niet aan den ken den strijd aan te binden tegen het enkele glas en wij zouden ook den Bij bel nooit gebruiken, om dat te veroordee- len. Wij zouden onszelf en anderen rus tig hun enkele glas laten gebruiken om dat alcoholische drank de vrijheid niet belemmert. Maar nu hij dit wèl doet en op vrees al ij ke wijze den mensch ketent en verderft, zoodat hij een slaaf wordt, die met al zijn goede voornemens toch telkens weer drinken moet, nu wordt het anders. Nu ligt het dwin gend motief op een andero plaats, veel dieper...... „Want de liefde van Christus dringt ons". We behoeven hier niets aan toe fa voegen. Met veel dank, Hoogachtend, M. DE BORST, Seer. afd. Goes der Geref. Vereen, voor Drankbestrijding. Goes 18 Juli 1930. Kantongerecht te Middelburg. Ia de terechtzitting van 16 Juli 1930 heeft de kantonrechter te Middelburg ver oordeeld. wegens: Als bestuurder van een voertuig buiten noodzaak de linkerzijde van den weg hou den: P. v. d. M., te Vlissingen, f3 b. s. 3d. h. In de gemeente Vlissingen-Middelburg met een rijwiel een weg in verboden, richting berijden: J. J. B., te Vlissingen, f10 "b. s. 10 d.h.; P. W. te Koudekerken f 3 b. s. 3 d.h.M. D. te O. en W. .Sou burg f3 b of 1 week tudhtsch.; L. de W. te O. en W. Souburg f 3 b. of 1 week t Als bestuurder van een motorrijtuig daarmede over een weg rijden zonder dat het rijtuig is voorzien van een spiegel: W. A. V. te Goes f2 b. s. 2 d.h. Fietsen zonder licht: J. A. P. V. te Middelburg f5 b. s. 5 d.h. Met een rijwiel over een weg rijden, terwijl men verkeert onder zoodanigen invloed van het gebruik van alcoholhou denden drank, dat hij niet in staat moet worden geacht het rijwiel naar behooren te besturenA. v. d. D. te Domburg f 15 b. s. 15 d. h. Overtreding ventverbod te Vlissingen: W. B„ gedomicilieerd te Terneuzen, 10 gld boete of 10 dagen hechtenis. Dronkenschap: J. H. K., gedomicilieerd te Middelburg, f 10 b. s. 10 d. h, In een tramrijtuig gaan, terwijl de trein in beweging is: J. C. E. J. P„ te Middel burg, f 3 b. of 3 d.h. Wisselkoersen. Amsterdam 21 Juli. 2.30 uur. Parijs 9.77i/a—9787a. f Brussel 34.74V234.751/2- Berlijn 59.34V259.351/2. Londen 12.08ls/1B12.091/16. New York 2,483/82.485/8. MIDDELBURG. Huw.-aangiften: P. A. Louwerse, 35 j. en M. den Toonder, 20 j. Gehuwd: J. J. van Marion, 26 j. en L. Willems, 21 j. Bevallen: J. M. Joziasse, geb. Augus tijn, d.; A. de Jong, geb. Boon, d.. Overleden: D. C. Dalman, 95 j., we duwe A. Frelier. GOES. Huw.-afk.Benjamin Torbijn, 30 j. jm. en Hendrina Wilhelmina Maartje van Proosdijk, 28 j. jd. te 's Gravenhage. Gehuwd: Jan Schouten, 29 j. jm. te Dordrecht en Jacoba Molhoek, 26 j. jd. Gerrit Wessel, 27 j. jm. te Eibergen en Barbara Tannetje van Melle, 24 j. jd. Geboren: Isabella Catharina, d. v. Alexander de Coninck en Dina Voois; Leaiine Maria, d. v. Anthonie de Roo en Eva Maria van der Peijl. Johanna Anna, d. v. Marinus Burgs en Paulina Jacoba Nonnekens; Susanna Elisabeth, d. v. Simon Jacob Zandee en Pieternella Susanna Walraven; Jan, z. v. Simon Ger rit Schrijver en Janna Lepoeter. Rotterdam, 21 Juli 1930. Veemarkt. Aanvoer: 427 koeien en ossen, 2-86 vette kalveren, 608 schapen en lammeren, 906 varkens. Prijzen per halve K.G.koeien 3642, 5154, 5758, vette kalveren 47,552,5, 5761, 6971, schapen 3036, lamme ren overjarige f22f36 p. stuk, zuiglam- meren f 22f 26 p. stuk, varkens 30, 30,5, 31, zouters 32,5. Koeien en ossen aanvoer iets ruimer, handel niet zoo vlot, de prijzen van le en 2e soort gelijk aan vorige week, voor 3e soort 'Iets hooger. Een prima koe tot 2 cent boven noteering. Ossen en stieren niet noemenswaard aangevoerd, vandaar geen noteering. Kalveren aanvoer ruim> hier was de handel stroef, de prijzen van le en 2e soort hooger, van 3e soort gelijk aan vorige week. Een prima best kalf tot 4 cent boven noteering. Schapen en lammeren met flinken aanvoer, handel flauw, als gevolg van slechte berichten uit het buitenland. Dezelfde prijzen met moeite gehandhaafd. Varkens eveneens flinke aanvoer en tamelijke handel, de prijzen een tikje lager, met vermoedelijk afloopende markt. Zouters kleine aanvoer en vlugge handel. Vlas: 5000 K.G. Holl. getal f0.80. Bijna niets verkocht. Er was jweinig handel. Aardappelen: Schoolmeesters Westland- scihe zand. lange en rondo 57, Westl. klei 45. Westl. kleine jron.de 34, Eigen heimers 45, Eerstelingen 45. Aanvoer flink, handel traag. Tarwe door klein aanbod pn weersge steldheid hooger verkocht van f 12 f 12.50. La plata mais f 156 per last GOES 19 Juli 1930. Veilingsvereenjging „Zuid-Beveland". Exportveilingen. Tomaten A 23.20, B 24.20, C 22,90, CC 13.00, Zwarte bessen aanvoer 10.50—10.70, idem levering 11,20, Roode bessen 6.70—8.00, Dubb. Prin- cesseboonen 6.70—7.30, Kleine veiling: Ker sen: Klerken 2034, .Zwarte Vleeschkersen 1215, Zwarte Blanco „917, Eierkrieken 14 —16, Limburger Krieken £026, Zoete Mo- rollen 11, Roode Blanco 12, Uitschot kersen #—9, fmege Oranje Praftuan 17—414, (Ttb*- larion 1726, Eng. Krozen 1820, Prinoe Pruimen 12—18, Uitschot en afval pruimen 116, Oomskinderenperen 9, Zomerlouwtjes 5, Keizerinnen 4—6, Roode Suikerjjen 45, Madeleinen 10—25, Afval appels 2—9, Fram bozen 14—30, Aardbeien 14—16, Tomaten 16, idem uitschot 36, Kruishessen 10, Roode besêen 39, Witte bessen 5—8, Snij- boonen 29—30, Groene boonen 116, Augur ken 13, Aardappelen 45, alles per 100 K.G. Meloenen 3050, Witte Komkommers 24, Groene Komkommers 12, Augurken 0.170.23, Bloemkool 614, idom uitschot 13, Roodekool 25, Perziken 23, alles per 100 stuks. Bloemen 6, Wortelen 1—2, Pootuien 1.301.50, alles per 100 bos. KAPELLE-BIEZELINGE 19 Juli 1930. Exportveiling ran Tomaten U.C.R. A 11.40 C 11.30, OC 6, per 100 pond. Kleine veiling. Klerken 1828, Ronde Krieken 1014, Eier krieken 1418, Dubbele Eierkrieken 16 19, Vleeschkersen 1115, Zure Mo rellen 12, Zwarte Limburgers 20—21, Fram bozen 22, Roode bossen 58, Wftte bessen 7, Kruisbessen 16, Oranjepruimen 2636, Madeleinen 1526, Dubb. pr. b. z. dr. 69, alles per 100 K.G. Perziken 3, per 100 stuks. Programma van Maandag 21 Juni: HUIZEN. 1071 M. 8.00—11.00 Uitzend- avond. Spreker dr J. G. Roose. Muzik. medew. het Chr. Radio-Orkest. Viool en piano. HILVERSUM, 1875 M. 7.15—7.45 On gelconcert. 8.159.15 Concert. Zang, het Versterkt Omroep-orkest. 9.15 9.45 Zang. 9.4511.00 Concert. Om roep-orkest. DAVENTRY, 1554.4 M. 8.05 Concert. Militair orkest. Tenor, harp. Stoomvaart-Mi) Nederland. R0TTI, 19 v. ,Amst. n. Batavia. JOH. v. OLDENBARNEVELT, thuisr., 19 v. Algiers. PRINS DER NEDERLANDEN, uitr., p. 18 Ouessant. RADJA, thuisr., 18 te Singapore. Kool Ned. Stoomb. Maatschappij. ACHILLES, 19 v. Amst. n. Hamburg. AGAMEMNON, 19 v. Rott. n. Algiers. DEUCALION, 19 v. Rott. n. Barcelona. Rotterdamsche Lloyd. BUITENZORG, 19 van Rotterdam naar Ham burg. KEDOE, 19 v. Hamburg te Schiedam. TELEGRAFISCH WEERBERICHT. Verwachting tot den avond ivan 22 Juli: Matige Z. W. tot N.W. wind, afwisselende bewolking, weinig of geen regen, iets koeler. Stand vw hedenmiddag 8 sub: Licht op voor fietsers: Dinsdag 9 uur 34 piin. ZEEUWSCHE POLDER- EN WATER- SCHAPSBOND. Zaterdagmorgen vergaderde bovenge noemde bond te Kruiningen in „Het Wa pen van Zeeland", onder voorzitterschap van den heer Mr P. D i e 1 e m a n, die speciaal welkom heette den burgemees ter van Kruiningen, den heer IStieger, vertegenwoordiger van Ged. Staten en den griffier der Staten; de ingenieurs van den Rijks- en Provincialen Waterstaat, de heeren van Spanje en Israel; en met het laatst den heer Prof. L. van Vuuren, die geheel voor de Nederlandsche zaak leeft en bereid was een lezing te houden; den vertegenwoordiger der Z. L Mdun heer v. d. Zande, met welke organisatie de Bond gemeenschappelijke belangen heeft en het bestuur van het waterschap Kruiningen, waarin men des middags enkele belangrijke punten zo a bezoeken Ten slotte bracht spr. dank aan allo auto bezitters, die voor den middag'.oen t bun wagens ter beschikking stelden. De secretaris, de heer Mr H. v a n d e r Beke Callenfels, bracht vervolgens het jaarverslag over 1929 uit, waaruit blijkt, dat het bestuur weder verschil lende adviezen aan de leden verstrekte, en wel over de grenzen tusschen eigen dommen van den staat en die van aan stranden gelegen polders; het betrekken van meer polders in den omslag van ca- lamiteuze polders, de regeling van meer voudig stemrecht in het Alg. Reglement, de mogelijkheid van herziening van een besluit van Ged. Staten inzake dijksver- hooging, en de vraag, of de kosten van verhooging van den dijk ook ten laste van een derde kan worden gebracht van hen, die met 'het onderhoud van dien dijk ia belast. Als lid van den bond trad too de Ko- ninginnenpolder in Westelijk Zeeuwsch- Vlaanderen. Aan het einde van het jaar bedroeg het aantal polders en waterschap pen 86 en 't aantal persoonlijke leden 93. Hot verslag werd goedgekeurd, evenals de rekening, die een goed slot van f 664 aanwijst. Tot bestuursleden werden bij acclama tie herkozen de heeren P. Dumon Tak, W. Kakebeeke en P. Erasmus. Do Voorzitter deelde mede, dat één 'der leden de vraag had gesteld, of, ingeval een polder een proces moet voe ren, dat een. algemeen belang raakt, do bond de kosten niet kan dragen. Spr. zegt dat de wet van 1902 hiertoe zeker de ge legenheid biedt en in het gegeven geval zullen de kosten slecht# enkele tientallen guldens bedragen. Het geldt bier een principieele zaak, vooral voor Zuid-Be veland van belang. De heer Koning was aanvankelijk bang, dat de polders hier te veel op zou den steunen en te makkelijk een proces zouden aangaan, doch dit verdwijnt hee- lemaal, als het Bondsbestuur eerst tie vraag beantwoordt, of het een principi eele zaak betreft. Thans verkreeg Prof. L. van Vuu ren uit Utrecht gelegenheid tot het hou den van zijn voordracht over „Onze Volkskracht en de landbouw, in het hij zonder ten aanzien van Zuid-Beveland". Spr. zeide, dat zijn woord niet in alle opzichten opwekkend zou zijn, want hoe meer hij de zaak bestudeert, des te dui delijker treden de gevaarlijke tendenzen aan het licht, die het eenmaal zoo krach tige volk der landbouwende Zeeuwen be dreigen. In zijn algemeen overzicht zeide spr., dat het welvaartspeil van een georgani seerde groep bepaald wordt door het overschot, dat de voedselproducent, de visscherij en tot zekere hoogte ook de mijnbouw, opleveren. En het is tenslotte uitsluitend dat overschot, waardoor de industrie, handel en scheepvaart, trans portbedrijf, en de indrukwekkende metro polen van de moderne wereldgemeenschap mogelijk gemaakt worden. Spr. bepaalt zich tot het overschot, dat de landbouwer, de voedselproducent, oplevert. Spr. gaat accoord met de gedachte: arme boeren, arm land. Want al waardeert men het werken op industrieel terrein, toch geldt nog altijd, dat in een land als het onze een krachtige welvarende boerenstand de steunpilaar is voor de maatschappelijke welvaart van het geheel. Wat het bevolkingsprobleem betreft is men wel teruggekomen van de pessimis tische beschouwingen van Malthus, dat de bevolkingstoename gebonden was aan de toename van de voedselproductie en dat, zoodra die uitging boven de produc tie-capaciteit en de woonruimte, vanzelf sociale remmen in werking traden, die verdere toename verhinderen. Spr. wijst er o.a. op, dat God met iederen mond ook twee handen schept, maar toch ziet men bijna overal het geboortecijfer teruggaan. Daarmede wordt z.i. de volkskracht be dreigd op de meest gevaarlijke wijze en ten onrechte wordt een tekort aan voed selproductie gevreesd; dit weet men ook in Zeeland wel. Men ondervindt, dat zelfs bij een verdubbeling van de wereldbevol king, toch nog overproductie kan plaats hebben. Dat het overschot thans schijn baar niet tot welvaart leidt, ligt aan de dwaasheid van het mensebdom, dat niet wil inzien, dat de welvaart niet bepaald wordt door het zoo hoog mogelijk hou den van de prijzen, maar wel door een juiste verdeeling van de taak in het ge- heele productieproces, met volmaakt vrije distributie. Een goed overschot is vooral op de kleigronden slechts mogelijk als de splitsing der bedrijven niet verder gaat dan een zekere grens. Alleen dan kan er sprake zijn van een 'krachtigen boeren stand. Naar aanleiding van bet rappor t-Lo- vink, wijst spr. op de toename van het aantal landbouwbedrijven van 1898 tot 1921 met 12.500 stuks met een gemiddelde van 8 H.A., te gering om in moeilijke ja ren den noodigen weerstand te bieden. Vooral wil spr. ook waarschuwen tegen de geboortebeperking. Gaat men die richting uit, dan stopt men zelf de bron, waaruit de leiders van bet bedrijf moeten voort komen, maar ook zal dan binnen korten tijd de breede kerngezonde laag van ge schoolde en ervaren landarbeiders, niet meer aanwezig zijn en die weg leidt dan ook onverbiddelijk naar ondermijning van onze volkskracht in het algemeen, en van do Zeeuwsche groep in het bijzonder. Hut kiezen van dien weg was een gevolg van de vrees om te leven, en die vruus moet men nu juist overwinnen. Voeg' mun daarbij de zedelijke kracht, geput uit de onverwoestbare levensbeschouwing, ge grond op een diep en ernstig geloofs vertrouwen, dan zal de vrees spoedig plaats maken voor een levensblijheid en arbeidsvreugde. In den breede ging spr. nu aan de hand van vele statistieken na, hoe sedert 1829 tot 1927 de bevolking van Nederland toe nam van 2.613.478 tot 7.625.938 en wees hij ook op den trek naar de steden van meer dan 20.000 inwoners. De toename is te danken aan het geboorte-overschot, want Nederland verliest steeds meer zie- lén door vertrek dan het door vestiging wint. Doch de toename door geboorte wordt ook in Nederland steeds minder. De teruggang van het geboortecijfer is 't minste in NooTd-Brabant en Limburg, het sterkst juist in Zeeland. Ech ter komen in Nederland ieder jaar 100.000 nieuwe monden om voedsel vïagen en eischen hun aandeel in

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 3