No. 245 Maandag 21 Juli 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes Voor Heeren. EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Gereformeerde Kerk Goes Uitgifte eener geldleening groot f 8000.-- rentende 5 pCt. "sjaars Binnenland Belangrijkste Nieuws. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £££55. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. A b o n nci err. 3:- yij s: Per 3 maanden, ue- rost, f3 Losse r-'Tnmo-" s ?*Q1 Prijs der Advertentien: 1regels f 1.20, elke regel meer 30 ei Bij abonnement belangrijke korting. Hooger Onderwijs. De rede door Prof. Slotemaker de Bruine te Lunteren gehouden over „Art. 14 van het program van beginselen en het bijzonder hooger onderwijs" was in zooverre van belang dat de Spr. duidelijk liet ,uitkomen dat op Chr.-Hist. .stand punt steun aan het bijzonder hooger on derwijs ondenkbaar is, dat bijzondere uni versiteiten strijdig zijn met het wezen van universiteit en wetenschap en dat er naast een a'igeineene universiteit voor bijzondere universiteiten geen rechtsti tel is. Dit alles laat aan duidelijkheid niets te wenschen over. Als de heer Slotemaker de Bruine hier inderdaad het standpunt der Chr.-Hist. Unie juist heeft weergegeven, dan is er van die zijde voor het bijzonder hooger onderwijs niets te verwachten. Minder duidelijk was de spreker ech ter toen hij het had over het positieve gedeelte van het Chr.-Historisch pro gram. Het heeft zijn waarde als men precies weet wat iemand niet wil, maar het is van niet minder beteekenis te weten wat iemand .wel wil en hoe hij het wil. Door verschillende sprekers werd er de. .aandacht op gevestigd, dat volgens het Chr.-Hist. Program de Overheid op wetenschappelijk gebied belijdenis heeft te doen van de Christelijke religie, door de instelling eener faculteit van Godge leerdheid, op den' grondslag der Open baring. Van de roeping der Overheid ten de zen opzichte wenschte men gaarne meer te vernemen. En geen wonder. Door den referent was toch duidelijk uitgesproken, dat een hoogleeraar die zijn onderwijs los maakt van zijn wereldbe schouwing geen hoogleeraar is. Hij kkn dat niet en hij mag het ook niet. Het onderwijs door de hoogleeraren gegeven staat en moet staan, onder den invloed van hunne wereldbeschouwing. Maar waar blijven we dan met onze openbare universiteiten, waar de over- groote meerderheid der hoogleeraren zich niet stelt op Christelijken grondslag, waar dus, uitzonderingen daargelaten, het onderwijs beheerscht wordt door de we reldbeschouwing van niet geloovige pro fessoren Hoe is dit in overeenstemming te bren gen met de uitspraak dat de Overheid als dienaresse Gods een bepaalde taak heeft ten opzichte van het hooger onder wijs Prof. Slotemaker de Bruine heeft er zich afgemaakt door te zeggen, dat er wel moet zijn een theologische facul teit op den grondslag der Openbaring, maar dat er overigens tegen benoeming van b.v. communistische hoogleeraren geen bezwaar kan worden gemaakt, om dat er vrijheid van geweten is. 'Als wij het goed 'begrepen hebben want Prof. Slotemaker de Bruine beweegt zich bij voorkeur in de ruimte dan komt zijn betoog hierop neer, dat aan het bijzonder hooger onderwijs 'het bestaans recht wordt ontzegd er is voor bij zondere universiteiten geen rechtstitel en dat men zich wat de openbare univer siteiten betreft, afgezien van den eisch tot het stichten van een faculteit voor Godgeleerdheid, op een ruim standpunt moet stellen, zoodat daar plaats is zelfs voor Communisten en atheïsten, ook al is het waar, dat zulke hoogleeraren zich bij hun onderwijs niet los kunnen en mogen maken van hunne wereldbeschou wing. Of Prof. Slotemaker de Bruine hier inderdaad het gevoelen der Chr.-Hist. Unie heeft weergegeven "is ons niet be kend. Als we echter letten op de uitspraak van het Chr. Hist, program, dat het ge zag in den Staat moet worden uitgeoefend volgens de in de H. Schrift geopenbaarde ordening Gods, en dat daarbij gelet dient te worden niet alleen op de stellige uitspraken der H. Schrift, maar ook op de historie, dan gevoelen we neiging hier een groot vraagteeken te plaatsen. Schrift en historie Jeeren, naar het ons voorkomt, iets anders. Een nadere toelichting schijnt ons dan ook niet overbodig. De crisis in Duitschland. President Von ^Hindenburg heeft, na het verwerpen ,van de beide noodverorde ningen, ©en .schrijven tot den rijkskanse lier gericht, waarin hij de rijksregeering verzoekt, hem $pot?dig ontwerpen voor te stellen voor het uitvaardigen van de maatregelen, welke, in het kader van art. 48, noodig .zijn om te komen tot vermin dering van de openbare uitgaven, en daar door een vasten grondslag te vinden voor de ontwikkeling ,van Tien ecionomischen toestand. i In Amerikaansche officieel© kringen laat men zich slechts met groote terughouding uit over den door de rijksdagontbinding geschapen toestand in Duitschland. Men beschouwt de situatie als een probleem van in hoofdzaak 'binnenland- sche politiek, waarbij Duitschland geen inmenging van het buitenland verlangt. Men gelooft, dat de drastisch© maat regel van de rijksdagontbinding eerder een versterking van het Duitsche crediet in het buitenland zal beteekenen dan] een verzwakking. De revolutie-beweging in Portugal. Omtrent de omwentelingsbeweging in Portugal meldt de „Chicago Tribune" nog uit Lissabon, dat nog steeds arres taties plaats hebben. Het garnizoen van Lissabon is gealarmeerd. De beweging had het herstel van de grondwet ten doel. Ook talrijke hooge officieren waren bij het complot betrokken. De gearresteerden zullen naar de Azoren worden gebracht De kinderverlamming in den Elzas. De epidemie der kinderverlamming (po- liomeylitis) in den Elzas breidt zich nog steeds, zij het langzaam, in het depar tement van den Beneden-Rijn uit. In totaal zijn op het oogenblik 153 kinderen ziek. Acht en veertig van de 561 gemeenten zijn aangetast. In het Moezel-departement zijn twee ge vallen, echter niet van ernstigen aard, gesignaleerd. Ook uit het departement van den Boven-Rijn worden twee gevallen gemeld. f De catastrofe van Lübeck. -Het parlement bepaalde nogmaals, na een uitvoerige gedachtenwisseling, zijn standpunt ten opzichte van hetgeen te Lübeck is voorgevallen. „Senatskommissar", senator Mehrlein, legde een verklaring af, waarin het o.a. heet: Het onderzoek, dat intusschen heeft plaats gehad heeft bewezen, dat, afgezien van de voornaamste nog niet opgehel derde kwestie, of het vaccin in Lübeck verontreinigd is, prof. dr Deycke, of „Me- dizinalrat", dr Altstaedt en ook prof. dr Klotz hij het nemen van de noodige maatregelen bij het ingeven van het Cal- mettevaccin en sinds de ontdekking van het ongeval zich op een dergelijke ma nier gedragen hebben, dat het den se naat thans gepast voorkomt, henvoor- loopig uit hun dienst te ont slaan. De senaat was van plan, een vervol ging. te openen, zoodra het strafrechter lijk onderzoek geëindigd zou zijn. Het Rijnland in feeststemming. Het bevrijde Rijnland maakt zich op om rijkspresident Hindenburg waardig te ontvangen. Overal wapperen de vlaggen in de kleuren van het rijk en van de landen. Zelfs de plaatsen, waar Hinden burg slechts langs komt zijn in bonten vlaggentooi. Om 8 u. 40 is rijkspresident Hinden burg Zaterdag te Brucksal aangekomen. Hij werd overal door een talrijk publiek stormachtig toegejuicht. Hindenburg dank te ontroerd voor de hartelijke ontvangst. Om 9 u. 40 reed de trein, terwijl het muziekkorps het Deutschland-lied speel de, het centraal station van Spiers bin nen. De Beiersche minister-president dr Heldt, dr Stützel, minister van binnen- landsche zaken en opperburgemeester Leiling begroetten den hoogen gast, die uitbundig toegejuicht werd. Na de be groeting reed Hindenburg, onder klok gelui, in gezelschap van den Beierschen minister-president, naar het stadhuis. Ge durende den geheelen rit juichten de menschen, die zich in dichte rijen langs den weg hadden geschaard, den rijks president geestdriftig toe. Na een rondgang door den Dom dank te de rijkspresident voor de hem bewe zen eer. Daarna volgde de tocht door de Palts. Vooral te Mainz was de feestvreugde groot. Een ontzettend noodweer. Vrijdagmiddag heeft boven Berlijn een noodweer gewoed, zooals in vele tien tallen jaren niet is voorgekomen. Die dichte regen, die tegen 3 uur begon te vallen, werd door een hevigen storm be geleid en werd tegen den avond tot een ware wolkbreuk, die den geheelen nacht met onverminderde kracht heeft voort geduurd. Zaterdagmorgen vroeg was de brandweer reeds honderden malen ge alarmeerd voor hulp tegen waterschade. Gandhi wil niet toegeven. Naar de speciale correspondent van de „Petit Parisien te Bombay meldt, heeft Gandhi, die in zijn gevangenis, zoo als men weet, door twee gematigde In dische leiders, met toestemming van de onderkoning, is geïnterviewd, verklaard, dat hij er niet aan denkt, de burgerlijke ongehoorzaamheid-beweging te staken, daar hij niet veel vertrouwen meer heeft in het woord van Engeland. Een tegenvaller voor Suriname. Britsch Guyana heeft een verordening afgekondigd, waarbij deinvoer van fruit en groenten verboden wordt, ten einde te voorkomen, dat de vruchtenvlieg in het land wordt gebracht. Een parlij Surinaamsche sinaasappelen, met de „Prinses1 Juliana" te Georgetown aangevoerd, werd met veel moeite nog toegelaten. Het invoerverbod geldt vrij wel over de geheele lijn wat versch fruit en groenten betreft. Van bananen is de invoer niet verboden. Voor Suriname is dit weder een tegen valler zegt „De West", daar nogal wat Surinaamsche artikelen hun weg vindei) naar onze buren, waar het kleine land bouwbedrijf nog niet de ontwikkeling heeft als bij ons. Als eenige troost staat daar tegenover een toenemende uitvoer naar Curapao, met kans dat door een goede verbinding de afzet daarheen nog belangrijk kan toenemen. Russisch ambtenaar weigert terug te keeren; zijn zoon als gijzelaar ontvoerd. De „Hamburger Echo" meldt, dat de beambte Sdhainhold, sinds vier en .een half jaar in dienst van ©en Duitsch-Rus- sisclie onderneming in Hamburg, onlangs naar Rusland ter verantwoording werd ontboden. Schainhold weigerde en werd daarop in Moskou bij 'verstek ter dood veroor deeld, I Vrijdag nu wist een Russisch ambtenaar den 18-jarigen zoon van Sdhainhold op een schip te Kiel te 'lokken. Het schip vertrok terstond naar Rusland, waar de zoon waarschijnlijk overeenkomstig de be- palingen van het sovjetrecht, als gij'z-elaar zal dienen. De typhoon in Japan en Korea. Slechts spaarzaam worden berichten ontvangen uit "de gebieden van Korea, die door een typhoon geteisterd zijn. Het aantal dooden is zeer groot Alleen uit een dorp in Zuid-Korea warden drie honderd dooden gemeld. De materiëele schade is nog niet te overzien. De stad Nagasaki en omgeving zijn. zwaar door den typhoon getroffen. Dui zenden zijn dakloos geworden. Men! vreest, dat een groot aantal inwoners den dood heeft gevonden bij deze natuurramp. Op zee zijn 8 kustschepen en 83 motor- booten gezonken. De spoorlijnen zijn ernstig beschadigd. Er zijn honderden slachtoffers onder de kustbevolking. Het totaalbedrag der aangerichte schade wordt op bijna 20 millioen yen geschat. Korte Berichten. De politie te Lemberg is een wijd vertakte smokkelaars-organisatie op het spoor gekomen, die zich met sluikhandel in cocaïne en andere verdoovende mid delen bezig hield. Gearresteerd zijn een arts en 20 andere personen, die groo- tendeels tot de voornaamste uitgaand** ten behoeve van het Orgel, in stukken van flOO.— Inschrijvingen worden gaarne aangenomon tot uiterlijk 26 Juli a.s. door kringen gehooren. Zij betrokken de ver doovende middelen langs omwegen uit Duitschland. De staking van het spoorwegper soneel in Ierland breidt zich nog steeds uit. Vrijdag konden 550 passagiers, die te Queenstown waren geland, niet meer per trein vertrekken, doch waren gedwon gen, te Queenstown te blijven. De En- gelsche bladen verwachten, dat de sta king zich over geheel Ierland zal uit breiden indien de regeering niet ingrijpt. Het Britsche lagerhuis heeft eer) voorstel tot verhooging van het werk loosheidsverzekeringsfonds met 10 mil lioen pond tot 60 millioen pond aan genomen. Hevige regens zijn Zaterdag vroeg over het Alpengebied neergekomen. Het gevolg .was een snelle was van een aantal bergstroomen. In West- en Zuid-Zwitser land bedroeg de neerslag op sommige plaatsen 70 m.M. In den voormiddag werd de toestand beter. Het Tsjechische ministerie van spoor wegen heeft alle bijdragen voor het on derhoud van katten geschrapt en daar mede de katten uit den staatsdienst ont slagen, aangezien hare praestaties in de staatsmagazijnen tegen de muizen bene den de verwachtingen bleven. In verband daarmede wijst de Pester Lloyd er op, dat men elders te dezen opzichte van een andere opinie is en dat het Oostenrijksche parlement er b.v. een groote, mooie kat op nahoudt, die iederen avond, wanneer de beraadslagingen zijn afgeloopen, hare werkzaamheden begint. Naar de Pester Lloyd verneemt, zijn de maatregelen tot bestrijding der sprink hanen in Dobroedsja onvoldoende geble ken, zoodat 2000 H.A. kaal gevreten wer den. Thans heeft men loopgraven ge maakt. Zoodra deze met sprinkhanen gevuld zijn, worden de vlammenwerpers in werking gezet. De minister van binnenlandsche za ken van Finland heeft alle communis tische verkiezingsvergaderingen tot 1 Oc tober, den dag der verkiezingen, verbo den. De bijna voortdurende regens van de laatste dagen hebben de beken in het Zwarte Woud doen zwellen, wat een be langrijken was van den Boven-Rijn heeft veroorzaakt. Zaterdag steeg het peil met één meter. Heeren die gewoon zijn na het scheren zich even te poederen, maken gaarne gebruik van Purolpoeder, dat verzach tend en gezond voor de huid is. Prijs 45 ct. per doos en evenals Purol ver krijgbaar bij Apoth. en Drogisten. Belastingplaatjes en de Rijwielindustrie. Verleden jaar Juni zond de Nederl. Ver. „De Rijwiel- en Automobielindustrie" een telegram aan den Minister van Finan ciën, waarin zij er op wees, dat de rij wielverkoop ernstige belemmering on dervindt van het tijdstip van afloop van het rijwielbelastingjaar, daar het publiek in het voorjaar geen rijwielen koopt, om dat het niet voor een kort rijwielgebruik de volle belasting betalen wil. De adres sante verzocht dringend maatregelen te nemen bijv. door geen toezicht te doen houden in de maand Juli of in de maand Juni reeds de nieuwe belastingmerken verkrijgbaar te stellen. De rijwielhandel, die anders in die maand een maximum- Binnenland. Vergadering van den Zeeuwschen Polder en Waterschapsbond. Vergadering van de Oudleerlingen van Land- en Tuinbouwcursussen in Zee land. Voorl. Verslag der Eerste Kamer over het Suikerwetje. Buitenland. Do revolutie-beweging in Portugal. Koudegolf in Argentinië. Feesten in het Rijnland. Het beste dsjeliikscha middel Ier opwekking enverfrissching. JS verkoop boekt, dreigt anders stilgelegd te worden, seinden adressanten. Namens den Minister is daarop toen geantwoord, dat voor 1929 geen verande ring meer gebracht kon worden in de bestaande regeling, maar dat de zaak nader zou worden overwogen voor het jaar 1930, indien uit den verminderden verkoop van rijwielmerken kon worden afgeleid, dat tengevolge van het verleg gen van den aanvang van het belasting tijdvak het aantal gebruikte rijwielen la ger is dan over het laatstverloopen be lastingtijdvak. Zaterdag heeft nu de Nederl. Vereeni- ging weer een telegram gezonden aan den Minister van Financiën gezonden, waarin zij betreurt, dat inzake de rijwiel belasting de ongewenschte toestand ge handhaafd bleef met als gevolg, dat ook thans weer de handel en industrie ernstig benadeeld zijn. Stopzetting van de con trole is ten zeerste gewenscht, zeggen adressanten Subsidie Kom Luchtv. Mij. Verschenen i3 de Memorie van "Ant woord op het Voorloopig Verslag der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot nadere bevordering van het onderhouden van luchtdiensten tusschen Nederland aan de ééne zijde en Nederlandscth-Indië en- het buitenland anderzijds door de Kon. Luchtvaart Mij voor Nederland en Kolo niën. De Minister merkt in deze Memorie op, dat men aan den vooravojnd staat van de opening van den geregelden dienst op Nederlandsch-Indië, aanvankelijk een maal in de veertien dagen, later eenmaal in de maand. Van de resultaten, welke in den eersten tijd zullen worden' verkre gen, zoowel op technisch als op comame-r- ciëel gebied, zal de organisatie van den verderen dienst afhangen. Zoo staat men ook voor den- aanvang der regeling van het nachtelijk luchtver keer met zijn bijzondere eischen, Tal van factoren dus, waardoor althans voor het tegenwoordige het maken van eenigszins betrouwbare ramingen over meerdere ja ren zeer bezwaarlijk is. Intusschen blijft de aandacht van den' Minister gevestigd op het belang, dait zoo wel voor het rijk als voor de Luchtvaart maatschappij gelegen is in een regeling, zooals die tot nog toe bestond en waarbij over langeren tijd dan één jaar het be drag van het uit te keeren subsidie be paald zal zijn. Daartoe zou de Minister echter niet eerder weder wenschen over te gaan, dan nadat in de ontwikkeling van het luchtvaartverkeer wat meer sta biliteit zal zijn gekomen. Emigratie naar Frankrijk. De commissie voor emigratie van land arbeiders naar Frankrijk kan nog een paar gezinnen, hetzij in loondienst, hetzij, als deelbouwe-r, in Zuid-Wes t-Frankrij'k plaatsen. Eén .plaats is geschikt voor een, protestantsche familie (bij protestantschei!} werkgever in de buurt van Montauban), een andere plaats voor een R.-K. gezin., In elk gezin moeten ten minste vier ge*; zinsleden in staat zijn tot werken en op, de hoogte zijn van het gemengde bedrijf (landbouw en veehouderij). 1 Schriftelijke aanmelding bij den secre^ taris der commissie, Bezuiderihoutsche- weg 97, te Den Haag, alwaar ook inlich.-' tingen zjjn te verkrijgen.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1