No. 244 Zaterdag 19 Juli 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co's Bank N.V, Goes V n. EERSTE BLAD- HELP U ZELF. Buitenland. TUBERCULOSE H ET ADRES A. WILKING Belangrijkste Nieuws. Gereformeerde Kerk Goes Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. DE UITVERKOOP IN MAGAZIJN „DE STER" EEN GELDBESPARING Uitgifte eener geldleenlng groot f8000.» rentende 5 pCt. *sjaars omlaag ,-vlioRmachi- >nd zich op Breda naar tengevolge don heer op te van- ding te ma- rrein (bosoh chadigd. De plintera. De ion wonder Lgicr eenige e n. Gister- wen, in de een mijn, >el vernield, de wagon liep slechts jtracht met op te spo- dien aard, iaatsten tijd iO personen elijke scihado nd gekwetst s onbekend, laders,, auto- tiestrijd uit- e n. Gister- n de Maas- bemand met n wal naar 'aarschijnlijk n, waardoor le 22-jarige matroos J., ilitieagenteu, worden, ecihter niet nlijk is hij *8. etonwerker andlooperijl is veroor- De eis di drio jaar s. Goes zijn P l' bevarende ben: R. R. van den ter: P. B, •J ider rijden K., Bre tons 1 Me- 1 houden: d van het r zich vast autoL. of 5 d.j ht: J. K., Juli. Vryz. Mor- >n. 12.15 -liedjes. et V.A.R.A.- .ografen. >pulair oon- 1071 M.) en 12.00— -1.15 Con- 5.00—6.00 ^alk: „Feest 6.10—6.55 7.30— g in Neder- 11.00— 0—2.20 Or- ten. 5.05 i 6.50 Gra- ïrt. 9.20 Mende. nd. thuisr., 17 1, uitr., 16 Colombo, litr., 17 v. happij. uil. .gasta. Havre, te e. mg. iva. 9 u. Fi- verwaoht. .g. .1 .cvii tjèkl 'ia •■'tob o9b5o ei.toin •otn«' ui rca t 3f:'. joR A Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie Na 11. Postrekening Na 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL Na 250. VERSCHIJNT ELFEN WERKDAG. Abono ui; «irprijs: Per 3 maanden, 'mnn nrj wost, 13. Ln«Se TUMn.TS f 9,03 Prijs der AdvcrtentiBs: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. In verband met de moeilijkheden waar mede land- en tuinbouw te kampen heb ben, wordt van meerdere kanten aan gedrongen op het voeren van een meer actieve handelspolitiek. Nu in andere landen, en met name in Duitschland de tariefmuren voortdu rend hooger worden opgetrokken wenscht men tegenmaatregelen of althans zulk een tarief, waarmee het mogelijk zal zijn op andere landen .pressie uit te oefenen om' een meer soepele houding aan 'te nemen. Hiertegen rijzen echter allerlei be, zwaren, die zeker niet zonder meer als ongegrond kunnen worden afgewezen. Ook van den tarievenstrijd geldt het dat hier een tweesnijdend zwaard gebruikt wordt, dat niet zonder gevaar is voor hem die het hanteert, terwijl de kans bestaat, dat wat aan den eenen kant wordt gewonnen op een andere manier verloren gaat. Juist omdat het hier een zeer inge wikkelde 'kwestie is waaraan heel wat meer vast zit dan het oppervlakkig wel schijnt, zal het, ook al wordt in deze richting iets gedaan, zeker vrij lang du ren eer de regeering bepaalde voorstel len daaromtrent kan indienen. Maar moet er dan niets gebeuren? Moeten onze bedrijven dan maar zonder meer door de maatregelen van het buitenland, in den grond worden ge boord Die heer Colijn heeft onlangs te Goes verklaard, te behooren tot hen, die mee- nen dat niet in de eerste plaats hulp van den Staat moet worden verwacht, maar dat de betrokkenen allereerst moe ten trachten zichzelf te helpen en zelf de moeilijkheden en bezwaren te over winnen. Maar hoe? Op deze vraag wordt in de kringen van den Algem. Nederl. Zuivelbond, waar men door het verhoogde Duitsche in voerrecht op een geweldige manier wordt getroffen, het volgende antwoord gege ven. Als Duitschland doorgaat met onze pro ducten zoo zwaar te belasten dat de invoer in dat land vrijwel onmogelijk wordt, dan zullen wij maatregelen moe ten .nemen om b.v. bij het aanschaf fen van werktuigen en machines Duitsch land zooveel mogelijk uit te schakelen, zoodat men zich in de betreffende Duit sche kringen eens af gaat vragen of men zoo wel op den goéden weg is. De firma Philips, die in 1929 voor niet minder dan 85 millioen mark in Duitsch land 'heeft gekocht, is hierin voorgegaan en heeft aan hare leveranciers laten we ten, dat, als zij geen gelegenheid krijgt, haar artikelen in Duitschland af te zet ten, zij er toe zal overgaan ook niet meer in Duitschland te -koopen. De Nederlandsche baksteenfahrieken hebben ook in dezen geest gehandeld, met het gevolg, dat de tarieven werden ver laagd en dat een meer soepele regeling werd getroffen. De Alg. Ned. Zuivelbond overweegt nu, soortgelijke maatregelen te treffen. Aan de 433 bij $leze organisatie aangesloten fabrieken, zal dezer dagen een circulaire worden toegezonden, waarin deZen wor den uitgenoodigd, hunne machinerieën en andere benoodigdheden op andere mark ten dan de Duitsche te koopen en hiervan mededeelong te doen aan de vertegen woordigers der Duitsche Industrie onder uiteenzetting der redenen, die hen daar toe gebracht hebben. Dit zal, gezien het feit, dat deze fabrie ken jaarlijks Voor vele millioenen uit Duitschland betrekken, allicht niet zon der uitwerking blijven. Het ligt toch voor de hand, dat de Duitsche industrie zich tot de regeering zal wenden om op dezen heilloozen weg niet voort te gaan. Niet onmogelijk, dat onze land- en tuinbouworganisaties ook in deze richting kunnen werken. Ieder afzonderlijk staan onze boeren en tuinders machteloos. Maar door middel van hunne organisaties is het misschien mogelijk iets te bereiken. KERKSTRAAT - GOES naast C. Jamin, BETEEKENT VOOR U Natuurlijk volgt hieruit niet, dat de Re geering nu dus wel werkeloos kan blij ven. Zij- kan misschien ook iets doen om de bezwaren te verminderen. Maar dat kan en mag geen reden zijn om het „help u zelf" niet in toepassing te brengen. Hoe minder regeeringsbemoeienissen met land- en tuinbouw, hoe beter. Herrie in het Engelsche Lagerhuis. In het Engelsche Lagerhuis heeft zich Donderdag het ontstellend feit voorge daan, dat een der afgevaardigden in zijn woede zich vergreep aan den gouden scepter. Deze gouden scepter (in het Engelsch mace geheeten) is het symbool van de parlementaire hoogheid. Wanneer het La gerhuis bijeen is, ligt deze scepter steeds op de tafel vóór den Voorzitter. En wan neer de zitting van het Lagerhuis wordt opgeheven, wordt deze scepter met plech- tig gebaar onder de tafel gelegd. En nu heeft .gisteren een der afgevaardigden zich zoo opgewonden, dat hij de schennige hand uitstak naar dat historische en eer biedwaardige symbool. Aan het incident was voorafgegaan een herhaalde vraag van den arbeidersafge vaardigde Brockway aan de Regeering, of deze toch nog een dag vóór de vacantie wilde beschikbaar stellen voor een be spreking van den toestand in Indië. Macdonald zeide, dat het den toestand niet zou verbeteren om vóór de bijeen komst van de ronde-tafel-conferentie nog te debatteeren in het Huis. De Premier kwam echter met verontwaardiging op te gen Brockway's uitlating, dat de laat ste hoop op overeenstemming moedwillig verstoord werd. Brockway bleef aandrin gen, werd tot de orde geroepen, en toen hij .daarop grof werd, stelde de Voorzit ter voor, hem van de zitting uit te sluiten. Dit voorstel werd onmiddellijk in stem ming gebracht, en toen bij de telling bleek dat het aangenomen zou worden, kon de afgevaardigde Beckett (behoorende tot den linker vleugel der arbeiderspartij) zijn woede niet langer verkroppen. „Het is een schandaal I" riep Beckett, uit >en sprong onverhoeds op den gouden scepter toe. greep deze in zijn snoode handen, zwaaide hem boven zijn hoofd en holde er mee naar den uitgang. In stomme verbazing zag het Lagerhuis toe. Zoo iets hadden de heeren nog nooit bijgewoond. Evenwel, de gouden scepter is toch niet ontvoerd. Bij den uitgang kwam blijkbaar de woedende afgevaardigde eenigszins tot bezinning. En toen de sergeant-at-arms (de opperste parlementaire ordebewaar der) naar hem toekwam, gaf Beckett ge willig het gouden symbool weer over, dat daarna weer op zijn oude plaats werd gelegd. Daarop werd ook Beckett met 324 te gen 4 stemmen geschorst verklaard. Het was een buitengewoon sensatio- neele scène geweest. Men zegt, schrijft de Amst., dat een dergelijk vergrijp aan de teekenen van het parlementair gezag nog nimmer was vertoond sedert de da gen van Crommwell. Zooals men in de geschiedenis kan lezen, is deze dictator destijds met zijn soldaten bet Lagerhuis binnen gemarcheerd en jgaf hij bevel om „dat istuk speelgoed" weg te nemen. Deze daad van Cromwell beteekende een staats greep, de daad van Beckett was eventueel niet meer dan een uiting van machtelooze woede. Koudegolf In BrazlUB. Naar uit Rio de Janeiro gemeld wordt heerscht op het oogenblik in "Brazilië een koudegolf, en we] voornamelijk in de Staten San Paolo, Panama, Santa Catha- rina, Rio Grande do Sul, waar het zelfs gevroren heeft. Te Porte Allegre is een groote hoeveel heid sneeuw gevallen. De temperatuur is daar gedaald tot 9 graden. Weer een complot in Portugal. In Portugal is, volgens een bericht uit Lissabon, een nieuw complot tot omver werping van de regeering ontdekt. Alle noodige maatregelen zijn genomen om de samenzweerders, die zich zoowel onder het leger als onder de burgerij bevinden, te arresteeren. D'e politie is door een anoniemen brief gewaarschuwd. Neet van Grootvorst Nicolaas in armoe gestorven. Generaal Brummer, een neef en adju dant van grootvorst Nicolaas, is gisteren in het Neckerziekenhuis te Parijs over leden. Generaal Brummer, die door de Russische revolutie geheel geruïneerd werd, woonde sindsdien in Frankrijk. Hij leefde in benarde omstandigheden in een hotelletje op den Boulevard Montparnasse. Eerst trachtte de voormalige adjudant van grootvorst Nicolaas als boekhouder in zijn onderhoud te voorzien, doch, later moest hij zich tevreden stellen met het baantje van nachtwaker. Enkele dagen geleden liep hij bij' een ernstigen val, een schedelbreuk op. De 73-jarige laat een weduwe en een zoon in zeer behoeftige omstandigheden achter. T. B. C.-Patiënten, bespoedigt Uwe genezing door een kuur met granuline. Leest wat Dr. J. H. VAN GRAF HORST, arts schrijft in zijn brochure: „Wenken en raadgevingen bij de be handeling van Tuberculose en Scro- fulose" over de gunstige resultaten, daarmee verkregen bij tuberculose en klierziekte. Deze brochure, die o. a. talrij ke attesten bevat van geneesheeren en gewezen patiënten, wordt U, op aanvrage, in gesloten enveloppe, gratis toegezonden door de Pharm. Ond. Dr.J.H. VAN GRAFHORST. Schevenin- gen, Alkmaarsche straat, D 9. DE DUITSCHE RIJKSDAG ONTBONDEN. Een oproep tot het volk. Het Duitsche Rijkskabinet heeft den volgenden oproep tot het Duitsche volk gericht: „De Rijksdag heeft de middelen geweigerd, die het rijk tot dekking van zijn uitgaven noodig had. De noodver ordeningen van den rijkspresident zijn door een kleine meerderheid afgewezen, die zelf niet in staat is de verantwoor delijkheid op zich te nemen. Het volk wordt nu geroepen zelf over zijn toekomst te beslissen. Wil het Duit sche volk de rijksregeering onthouden, wat tot in standhouding der Duitsche volksverplichtingen noodig is? Dat wordt de vraag van 14 September. De rijksregeering zal er voor zorgen, dat rijk, landen en gemeenten hun taak ver vullen kunnen." De oproep is door het kabinet onder- eekend. Een heftige verkiezingscampagne te wachten. Het besluit -van den rijkskanselier tot ontbinding van den rijksdag heeft hoewel de ontbinding niet onverwacht is geko men in politieke kringen sterken indruk gemaakt. Over het algemeen is de indruk, dat een zeer levendige verkiezingscampagne zal worden gevoerd, waarbij het vooral om het behoud van de democratie zal gaan. De algemeene verwachting is, dat de nationaal-socialisten belangrijke win sten zullen 'behalen ten koste van de burgerlijke parlijen en niet in het minst van de Duitsche nationalen. De aanhangers van Graaf Westarp hiel den terstond na de ontbinding van den rijksdag een vergadering, om over hun houding bij de a.s. verkiezingen te beraad slagen. Een Jpeslissing is echter nog niet genomen, in het bijzonder niet omtrent den jtoekomstigen naam van de partij, die deze groep wil vormen. Waarschijnlijk zul len verschillende rechtsche groepen met gemeenschappelijke candidatenlijsten uit komen. Die sociaal-democratische partij heeft reeds alles voor de verkiezingscampagne georganiseerd en zal ongetwijfeld haar uiterste krachten inspannen, om zoo mo- voor Manufacturen. Dames- en Kinderconfectie Tapijten - Gordijnen Bedden - Ledikanten en aanverwante artikelen is GOES HULST gelijk winst te behalen. Aan de zijde der sociaal-democraten is men vol vertrou wen op den uitslag der verkiezingen. Indien de verkiezingen inderdaad mid den September plaats vinden zal de nieu we rijksdag tegen 15 October zijn eerste zitting houden. De cycloon In Japan. De „Associated Press" meldt uit To kio, dat de gouverneur van de Japansche provincie Nagasaki radio-telegrafische me- dedeelingen heeft gedaan over de cata strophe, die dit deel van het land teis terde. Ij Een groot aantal menschen is omge komen; in Nagasaki .^ijn verschillende schepen gezonken, eenige lijken zijn reeds geborgen. Verschillende openbare gebou wen werden door den storm beschadigd. Zendelingen gevangen genomen. Uit Peking wordt geseind: Zes-en-der- tig Amerikaansche en verscheidene En gelsche missionarissen, die aan den bo venloop van de Min-rivier binnen het gebied van de opstandelingen waren ge raakt, zijn door deze gevangen geno men. Uit Foetsjoe is aan boord ven een rivierstoomboot een expeditie, waartoe vertegenwoordigers van het Amerikaan, sche en het Engelsche consulaat behoo ren, vertrokken ten einde de vrijlating der gevangenen te bewerkstelligen. Werkloosheid in Engeland. Het Lagerhuis heeft het wetsontwerp, waardoor de leeningen voor het fonds van de ondersteuningskassen voor werk- loozen met 50 tegen 60 millioen pond ster ling vermeerder kunnen worden, aange nomen. Deze vermeerdering bleek noodzakelijk door de toeneming van het aantal weri- loozen. De minister van arbeid legde statistie ken over, waaruit bleek," dat het percen tage van de werkloozen van het land on geveer 7 bedraagd, tegen 26 in het Noord- Westen en 27 in Wales. De mijn- en de katoenindustrie tellen 26 procent van het totaal aantal werk loozen. Ongeveer 1.250.000 personen zijn gedu rende één jaar of langer werkloos. De overgroote meerderheid der werk loozen was eerst de laatste drie maanden ingeschreven. Een anti-Duitsche betooging te Moskou. Donderdag vond te Moskou een protest vergadering van kinderen tegen de Duit sche regeering plaats, in verband met de weigering van de Duitsche regeering om 23 communistische kinderen toe te laten in Duitschland ter bijwoning van het com munistische internationale kindercongres van 23 tot 27 Juli aldaar. Het blad Com- somol van den communistischen jeugd bond schrijft in zijn protestnummer, dat de Duitsche regeering de Russische kinder afgevaardigden het reizen naar Duitsch land geweigerd heeft omdat zij siddert voor het spook van de revolutie. Daar rekening werd gehouden met de kans op manifestaties van de communis tische jeugd voor de Duitsche ambassade heeft de regeering voor extra bewaking gezorgd. Tot nu toe hebben evenwel geen incidenten plaats gehad. Het Londensch vlootverdrag. De obstructie die nu al sedert eenigen tijd tegen de ratificatie van het Vloot verdrag in den Amerikaanschen Senaat voorduurt, schijnt thans haar einde ie naderen. Senator Watson heeft n.l. Don derdag namens de republikeinsche meer derheid verzocht om toepassing van den regel van het beperkt debat: tien. minu ten voor eiken spreker over het verdrag zelf en tien minuten voor elk amende ment, te beginnen met Dinsdag. Binnenland. Het rijden van extra-treinen op Zondag. Pacht van Rijksdomeingronden. Het verkeer met de Z.-H. en Zeeuwscha eilanden. Buitenland. Weer een complot in Portugal? De Duitsche Rijksdag ontbonden. De werkloosheid in Engeland. ten behoeve van het Orgel. in stukken van flOO. Inschrijvingen worden gaarne aangenomen tot uiterlijk 26 Juli a.s. door Senator Johnson (Californië) maakte onmiddellijk bezwaar, waarop Watson openlijk begon met de circulatie van een verzoek om sluiting van het debat. Slechts zestien namen zijn noodig om het verzoek geldigheid te geven, terwijl het reeds 35 namen telt. Een meerderheid van tweederde is noodig om de sluiting van het debat mogelijk te maken, het geen dan wil zeggen, dat elke debater geen langer spreektijd krijgt dan een uur. Men neemt thans aan dat niet later dan Woensdag de stemming over de ratificatie zal plaats hebben. Financiëel schandaal te Parijs. Zooals gemeld is te Parijs wederom een groot financieel schandaal aan het licht gekomen, dat volgens nadere berichten ook in diplomatieke kringen groote beroe ring heeft gewekt. De gevolmachtigde van het Parijsche bijkantoor der National Gity Bank heeft zich schuldig gemaakt aan omvangrijke verduisteringen en is sedert enkele dagen verdwenen. Deze gevolmachtigde blijkt te zijn de zoon van den vroegeren Venezolaan- schen zaakgelastigde te Parijs, de Villa- nueva. Hij was tevens financieel adviseur van het Venezolaansche gezantschap. Het bedrag der verduisterde gelden is zeer belangrijk. Volgens een bericht, waar van reeds melding werd gemaakt, zou het verduisterde bedrag in het geheel 25 millioen francs bedragen, doch de bank zelf verklaart thans, dat in het ge heel 12 millioen francs verduisterd zijn. Die Villanueva heeft handteekeningen van cliënten der bank vervalscht en op hunne rekening gelden opgenomen. Korte Berichten. In Zuid-China is opnieuw een stad door communisten overvallen en geplun derd. ,Een aantal burgers werden gedood. De communisten maakten zich ook mees ter van de gevangenis en stelden alle gevangenen in vrijheid, terwijl alle docu menten, die zich in het gerechtsgebouw bevonden, verbrand werden. "Op 50 'K.M(. van Winnipeg is gister de stoomketel van een locomotief van. een] goederentrein ontploft. De machinist eni de stoker zijn gedoeid. Voorts zijjn er driiq) gewonden, van wie ,één ernstig. De Zwitsersche .regeering heeft twee personen uit den Elzas en uit Baden, die in het panton Aargau communistische geschriften verspreidden, pver ,de grens laten zetten. i Extra treinen op Zondag tegen verminderd tarief. Op vragen van het Tweede Kamerlid Kersten: Is het den minister bekend, dat goed- koope treinen op Zondag worden ingelegd zoo b.v. van Roosendaal naar Amsterdam op Zondag 29 Juni 1930 en op 22 Juni 1.1. van Rotterdam naar Arnhem en Nij megen?

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1