No. 243 Vrijdag 18 Juli 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Mrih&Co's Hifi Soes EERSTE BLAD. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. Gereformeerde Kerk Goes Uitgifte eener geldleening groot f8000.— rentende 5 pCt. 'sjaars Directeur-Hoofdredacteur; R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Boes. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44155. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELEEN WEEKDAG. Abcnnwmux.^Lpx'lJs: Per 3 maanden, >anto p-ar port, 23.— Lsssa nasamsus 2 3.455 Frfjs der Aüverte&Sigai 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. V Spelen met vuur. In het enkele maanden geleden door de S.D.A.P. gehouden koloniaal congres, werd een koloniaal strijdprogram aange nomen, waarin o.m. een snel afsterven van de koloniale verhouding geëischt werd en het recht op nationale onaf hankelijkheid van Indië onvoorwaar delijk werd erkend. De aanneming van dit program was voorafgegaan door een rede van den par tijvoorzitter, den heer Oudegeest, waarin het o.m. heette, dat Nederland als o v e r- heerscher moet terugtreden en dat de Indonesiërs zoo snel mogelijk bevrijd moeten worden van het Hollandsche j uk. Thans echter kan men in het hoofd orgaan van diezelfde partij lezen: „Wil de regeering kort en goed In dië vrij verklaren? Dat kan zij niet. Het zou voor een oogenblik de gemak kelijkste oplossing zijn; maar van de gevolgen zou de wereld schrikken. Wel ke klasse zou in Indië de heerschende worden? Welk ras? Wat zou er van de wereldvrede terecht komen? Heeft de regeering zich om deze vragen niet te bekommeren? Gaat haar verantwoor delijkheid niet verder dan die van Clemenceau en Lloyd George, toen zij het verdrag van Versailles dicteerden? Toen zij Europa verknipten; en het uit wandelen stuurden met de bood schap: zie nu maar wat er van u terecht komt?" Hierin wordt dus kort en goed heel het optreden van de S.D.A.P. en al het dwaze geschetter op het Koloniaal Con gres veroordeeld. Hoe kan dat, zal men vragen. Is men dan eindelijk tot beter inzicht gekomen? Het antwoord is eenvoudig. In boven aangehaald artikel gaat het niet over Nederland maar over Enge land. Voor Engeland waar de Arbeidersre- geering de verantwoordelijkheid draagt, wenscht men wel met de ontzaglijke moeilijkheden die zich hier voor doen, rekening te houden. Maar in ons land en in onze Indiën gaat men rustig door met de massa op te ruien en eischen te stellen, waarvan men het gevaarlijke èn voor de betrokke nen zelf èn voor den wereldvrede, heel goed inziet. Immers ook van onza Indiën geldt, dat als het „onvoorwaardelijk erkende recht op zelfstandigheid" werd toegekend, de wereld zou schrikken, een ongekende rassenstrijd zou worden ontketend en de wereldvrede in gevaar zou worden ge bracht. Daarom kan het optreden van de S.D.A.P. ten opzichte van het koloniale vraagstuk niet anders dan als misdadig worden aangeduid. Het is terwijl men de gevaren hier van kent spelen met vuur. De politieke toestand in Duitschland. De tekst der verordening van den rijks president op grond van artikel 48 der rijksgrondwet, over de maatregelen tot dekking der begrooting en invoering der drankbelasting is verschenen. Naar de rijksdag-president Loebe, bij den aanvang der zitting van gisteren mee deelde, heeft de socialisten-partij, onmid dellijk na het bekend worden der nood verordening de volgende resolutie inge diend: De rijksdag verlangt, overeenkomstig art. 48 Hoofdstuk III van de rijksgrond wet, de verordening van den rijkspre sident van 16 Juli 1930 over de dekkings maatregelen voor de rijksbegrooting 1930 en de verordening van den rijkspresident van 16 Juli 1930 over de toelating van een gemeentelijke belasting op het drank- verbruik, buiten werking te stellen. Voorts heeft de sociaal-democratische rijksdagfractie een motie van wantrouwen tegen de rijksregeling ingediend. Naar gemeld wordt, zal ook de econo mische partij een poging doen, om de noodverordening te amendeeren. Bij niet- inwilliging van haar voorstellen zal do partij vermoedelijk met de socialisten mee stemmen voor opheffing. De Beiersche volkspartij heeft haar houding nog niet vastgesteld, doch men neemt aan, dat minstens een groot deel dier partij eveneens voor de opheffing stemmen zal. In de fractiezitting der Duitsch natio nale volkspartij heeft tegen alle verwach- tir.g in, dat deel der fractie de overhand gehad, hetwelk met de socialisten voor de opheffing der noodverordening wil stem men. In alle politieke partijen is men er van overtuigd, dat een dergelijk besluit een rijksdagontbinding maar tevens de ont binding van de Duitsch-nationale partij tot gevolg zal hebben. (Men zie verder onder telegrammen.) Het memorandum van Briand. Het voorloopig antwoord der Britsche regeering op de voorstellen van Briand inzake een Europeesche staten-federatie betuigt zeer veel sympathie met het door de Fransche regeering beoogde doel, en geeft uiting aan de hoop, dat het Fran sche initiatief zal leiden tot grooter we derzij dsch vertrouwen, vermindering van de belemmeringen van den internationa len handel en tot economische samen werking. Terwijl de onafhankelijkheid en de sou- vereiniteit van elk land moeten worden geëerbiedigd, aldus de Britsche regeering en ook zekere banden, welke tusschen groepen van naties bestaan, dienen ge respecteerd, kan toch veel gedaan worden, om een algemeener samenwerken op eco nomisch gebied aan te moedigen. Het is intusschen nog niet zeker, dat bij nadere bestudeering dezer kwestie de noodzakelijkheid of zelfs wenschelijkheid zal blijken, van het oprichten van nieuwe onafhankelijke internationale instellin gen. Het nagestreefde doel zou ook te be reiken zijn binnen het kader van den volkenbond. De Britsche regeering stelt daarom voor dat l et memorandum van Briand op de agenda der eerstvolgende volken bondsvergadering zal worden geplaatst. Het Belgische antwoord is ook gepu bliceerd. Het antwoord legt vooral den nadruk op de economische zijde van het vraagstuk en noemt als de voornaamste taak, waarnaar gestreefd moet worden, de stabilisatie der politiek van de han delsverdragen, het afbreken van de tol muren en de ontwikkeling van de eco nomische samenwerking tusschen de ver schillende landen. Voorts wordt de noodzakelijkheid van een pact van algemeenen aard betoond. De grondslag daarvoor kan ook worden gelegd na een gedachtenwisseling, welke o)) de volgende vergadering van den vol kenbond tusschen de vertegenwoordigers der verschillende staten moet plaats hebben. De Pullmann ParijsAmsterdam aan een ramp ontsnapt. Tengevolge van den aanhoudenden re genval der laatste dagen, heeft zich Woensdagnamiddag tien minuten na de passage van de Pullmann komende van Amsterdam met bestemming naar Parijs een ernstige grondverzakking bij Gem- bloyers voorgedaan. Over een lengte van bijna 20 M. waren de rails meer dan 10 centimeters verder uit elkaar geweken. Een baanwachter ontdekte onmiddellijk het gebeurde en kon bijtijds alarm geven. De dienst werd daarna slechts op één spoor gaande gehouden, doch in den nacht was de verbinding weer normaal. Communistische passenvervalschers. Sinds eenigen tijd doen de politie-auto- riteiten te Berlijn nasporingen, in verband met de onlangs ontdekte bedrijvigheid van een tot dusver onbekend communis tisch geheim-bureau. Naar de „Berl. Lokalanzeiger" meldt, hebben deze nasporingen op de eerste plaats betrekking op een communistische centrale voor passenvervalsching, welke zich voornamelijk tot taak stelt, commu nisten, die wegens een of ander delict, uit het buitenland of uit de provincie naar Berlijn ge*komen zijn, met valsche passen over de grens te helpen. In den loop van het politie-onderzoek is men ook een organisatie op het spoor gekomen, welke communisten naar Ame rika expedieerde. Verder heeft men ontdekt, dat echte pasformulieren gestolen zjjn, waarvan door de communistische centrale blijkbaar een handig gebruik is gemaakt. Reeds destijds bij de huiszoekingen in de lokalen van de intusschen verboden anti-fascistische jonge garde en haar fi lialen had men sporen gevonden, die op het bestaan van een geheime passenver- valschers-centrale wezen. Thans is het echter gelukt, de geldL schieters der c'êntrale op het spoor te komen, zoodat men deze instelling we) spoedig onschadelijk zal kunnen maken. Indië's verzet tegen Engeland. D>e diplomatieke correspondent van de „Daily Telegraph" verklaart, van een hooggeplaatst Engelsch ambtenaar te heb ben vernomen, dat men in Britsche krin gen algemeen aanneemt, dat Gandhi bin nenkort hevel zal geven, de thans in Indië gevoerde onafhankelijkheids-actie te staken. Wanneer zulks geschiedt, zou Gandhi door de Indische regeering uitgeno-odigd worden, in October a.s. aan de Engelsch- Indische conferentie deel te nemen. Reeds zouden wederzijds niet-officieele besprekingen zijn gevoerd, die echter tot nu toe geheim zouden zijn gehouden. Uit Simla, het zomerverblijf van de Indische rgeering, wordt gemeld, dat de onderkoning er in heeft toegestemd', dat Tey Sapru en Jayacar, twee gematigde nationalistische leiders, besprekingen zul len voeren met Gandhi en Nebru in de gevangenis. jMen hoopt, dat de beide ge matigde leiders er in zullen toestemmen de twee nationalistische extremisten over te halen tot het beëindigen van de cam pagne van burgerlijke ongehoorzaamheid, zoodat de orde in het land zal kunnen worden hersteld. De aardbeving te Guatemala. Volgens nadere berichten uit Guatamala zijn bij de aardbeving ten minste 30 per sonen om het leven gekomen, terwijl bet aantal gewonden zeer groot moet zijn. Men vreest, dat de stad Jalpatagua ge heel verwoest zal worden, daar de schok ken nog voortduren. De regeering heeft voor de bewoners van het geteisterde gebied een hulpactie georganiseerd. Korte Berichten. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de Duitsche ambassade aldaar Maan dag aan een sovjet-Russische delegatie naar de communistische jeugdbijeenkomst te Berlijn, geweigerd visa te verleenen. Het verzet tegen de sociale verzeke ring in Frankrijk neemt toe. Te Armentiè- res h bben 3500 ontevredenen geweigerd te werken, teneinde een heffing van de salarissen onmogelijk te maken. Ook te Roubaix groeit de verzetbeweging, waar vooral in de fabrieken de nadeelige ge volgen hiervan worden ondervonden. Een Poolsch vliegtuig, dat aan de Europa-rondvlucht deelnam, is in de buurt van Krakau neergestort. De inzit tende is om het leven gekomen. Een Engelsch militair vliegtuig is tijdens een oefeningsvlucht neergestort. Alle inzittenden zijn om het leven ge komen. Sedert het begin van het jaar zijn thans bij ongelukken van de En- gelsche luchtvaartstrijdkrachten 36 per sonen om het leven gekomen. Tijdens het houden van schietoefe ningen in de nabijheid van Miliwitz is een verkenningsvliegtuig neergestort. Daar het toestel op geringe hoogte vloog, konden de twee inzittenden, een eerste bestuurder en een korporaal, geen ge bruik meer maken van de valschermen. Beiden werden gedood. 'In den raad van de Brusselsche voorstad Sint-Pieters-Jette, waar een voor stel tot voorloopige verhooging der sala rissen van zekere ambtenaren werd be sproken, geraakten twee sociaal-democra ten, die het met elkaar over dit voorstel niet eens waren, handgemeen. 'Een bur ger, die als toeschouwer de raadszitting bijwoonde, mengde zich in het gevecht en wierp zich als een razende op een der socialistische raadsleden. Er waren vier politiemannen noodig om hem te bedwingen en uit de zaal te verwijde ren, waarna de burgemeester, verdere ongeregeldheden willende voorkomen, de vergadering sloot. De zitting van het Engelsche Lager huis is gistermiddag zeer stormachtig ge weest. Twee labour-afgevaardigden van den linkervleugel werden geschorst. De „Petit Parisien" meldt, dat de directeur van een te Parijs gevestigd fi liaal van een New-Yorksche bank sederi een paar dagen verdwenen is. Uit de boeken blijkt, dat de man de bank voor ongeveer 25 millioen frank heeft bestolen. Volgens een bertcht uit Boekarest is thans de scheiding tusschen koning Carol en prinses Helena officieel ongel dig verklaard. In een tunnel der Het-IIetschy wer ken, die San Francisco van water voor zien, heeft gister een gasontploffing plaats, gehad. Het geheele personeel dat uit 21 personen bestond, is bij de explosie ge dood. D.e autoriteiten te Alexandrië zijn den toestand na de oniusten van '1.1. Dinsdag geheel meester. Deensch vleesch In Nederland? Het Tweede Kamerlid, de heer Weit- kamp, heeft aan den minister van binnen- landsche zaken en landbouw de volgende vragen gesteld: 1. Is het den minister bekend, dat geregeld groote partijen Deensch vleesch in Nederland worden ingevoerd, welk vleesch hier te lande als inlandsch word; verkocht? 2. Zoo ja, is dan .de minister bereid om te gelasten, dat door verkoopers van bovenbedoeld vleesch duidelijk worde aan gegeven, dat de koopers hier met een buitenlandsch product te doen hebben? De bedrijfsvereenigingen en de Invaliditeitswet De heer van den Heuvel heeft aan don minister van arbeid, handel en nijver heid de volgende vragen gesteld: 1. Zijn den minister bekend de bezwar ren, welke zich voordoen bij de toepas sing van art. 193 van dei Invaliditeitswet, met name de moeilijkheid voor een he- drij'fsvereeniging om- een zegel te plakken op een rentekaart, welke de bedrijfsver- eeniging uiteraard niet binnen haar be reik heeft? 2. Is de minister bereid deze moeilik heden te ondervangen, hetzij door de indiening van een wetsvoorstel, waar in dit art. 193 van de Invaliditeitswet geheel of gedeeltelijk buiten werking wordt gesteld, hetzij1 door den bedrijfs vereenigingen toe te staan het bedrag der rentezegels te voldoen na ontvangst van een mededeeling van den betrokken Raad van Arbeid aan de betreffende be- drijfsvereeniging omtrent het verschuldig de bedrag, wat ingevolge het bepaalde in art. 193 der Invaliditeitswet voldaan zou moeten worden? 3. Wil de minister bevorderen, dat irj ieder geval geen boete behoeft te worden betaald, indien de bedrij'fsvereeniging on middellijk voldoet aan een aanmaning tot storten van een bedrag, overeenko mende met de waarde der niet geplakte zegels 4. Wil de minister de bedrijfsvereeni gingen vrijwaren voor dubbele betaling, door haar vrij te stellen van betaling, indien de bedrijfsvereeniging kan aantoo- nen den zieke rentezegel of een gelijk waardig bedrag te hebben doen toekomen, maar deze zieke heeft nagelaten de hem verstrekte zegels op de rentekaart te plakken? De Christelijke Vakbeweging. De heer Amelink schrijft in de „Am sterdammer": Het gaat goed met onze Christelijke vakbeweging. In 1929 mocht het C.N.V. een vooruit gang boeken in ledental, groot 14.400 of 24,59 pCt. En het eerste kwartaal van 1930 bracht weer een ledenaanwinst van 2.206. Op 1 April waren in de bij het C.N.V. aangesloten vakbonden vereenigd 75.170 Christelijk georganiseerde ambtenaren, arbeiders, kantoorbedienden, werkmees ters enz. Thans is dit aantal tot boven de 76.000 gestegen. Dat is een belangrijk aantal. Maarhet is toch nog veel en veel te klein. Weet u wel, dat van het totaal aantal georganiseerden in de Nederlandsche vakbeweging, slechts 13 pCt. Christelijic is georganiseerd? Dat wil zeggen, dat van Binnenland. Wijnkoop onderwerpt zich aan, Moskou. Een achtjarig jongetje ie Eist vermoord. Voorstellen voor den gemeenteraad van Goes. i Buitenland. Verzoeningspoging,en in Britsch-Indië. De Duitsche Rijksdag ontbonden. Engeland en België over het plan-Briand. Communistische passen-vervalschers te Berlijn. ten behoeve van hei Orgel, in stukken van flOO.— Inschrijvingen worden gaarne aangenomen tot uiterlijk 26 Juli a.s. door elk 100 georganiseerden, er slechts 13 in de Christelijke vakbeweging zijn georga niseerd. Dat is te weinig, veel te weinig. En dat moet beter, veel beter worden. Het positieve Protestantsch-Christelijk volksdeel omvat zoo ongeveer 28 pCt. der geheele Nederlandsche bevolking. En het arbeiderselement is onder ons toch in ruime mate vertegenwoodigd. Het moet daarom mogelijk zijn, dat de Prote- stantsch-Christelijke vakbeweging 28 pCt. van het totaal aantal georganiseer den uitmaakt. Het aantal van ongeveer 76.000 dat thans bereikt is, moet dus ver dubbeld worden. Daarvoor allen aan 'twerk. Daaraan allen ons best gedaan. De Christelijke vakbeweging moet wor den versterkt. Veiligheid voor alles. Het tragische ongeluk den militairen vlieger Elout Dinsdagmorgen te Sóester- berg .overkomen, geeft de Maasb. aanlei ding tol het s'tellen van de vraag, of bjj onze militaire Luchtvaartafdeeling wel die maatregelen en voorzorgen ten aanzien van de veiligheid genomen worden, die behooren te worden genomen. Vastgesteld is, dat de vlieger Elout gedurende een rugvlucht op 400 500 meter hoogte uit zijh vliegtuig is gevallen. Niet het feit, hoe de veiligheidsriem, waarmede de vlieger in zijn toestel zit vastgebonden, los kon schieten, vormt hier een punt van kritiek, temeer wjjl hier de weg open staat voor meerdere hy pothesen. Maar wel dient de ernstige vraag gesteld: waarom wordt door de Ne derlandsche leger- en marinevliegers nog steeds gevlogen zonder valschermen? Ware de bestuurder van het Fokker jacht vliegtuig uitgerust geweest met een nor male dienstparachute, zeer zéker zou hjj een heel groote kans hebben gehad, zich het leven te redden. Juist zooals vóór hem zoovele andere vliegers, die onder gelijksoortige omstandigheden uit hun toe stel ischoten, aan een zekeren dood ont- oiiapten. Bij de luchtstrijdkrachten van de meeste groote landen is het dragen van een valscherm voor elke vlucht en voor ieder lid der bemanning van een rijksvliegtuig, verplichtend gesteld, een goede, wijze maatregel, waaraan reeds bonderden hun leven hebben te danken. Ook onze lucht macht heeft reeds vroeg zijn belangstel ling voor dit precieuse uitrustingstuk ge toond. En ook onze luchtmacht is, zij het nog in onvoldoende mate, tot het aanschaffen van parachutes overgegaan. Maar alleen bij de Nederlandsche mili taire luchtvaart doet zich het verbluffen de, onverklaarbare feit voor, dat de para chutes niet gedragen, doch alleen maar bewaard worden, zuinig bewaard in een zorgvuldig op temperatuur gehouden spe ciaal magazijn. De vlieger Elout viel dood van 400 meter. De parachute, die hem het leven had kunnen redden, lag naast 'andere parachutes, nutteloos op een plank.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1