DE ZEEUW Van een arm dorp, dat rijk werd TWEEDE BLAD Uit de Provincie. Wat de bladen zeggen. FEUILLETON. Binnenland „Dq hoofdzaak", vervolgde hij lang som tn moeilijk «prekend, „U evenwel, (Wordt vervolgd,) 1930 deelde de gouverneur van Curasao de heer B. W. T. van Slobbe, aan den Kolonialen Raad mede, dat Z.E. twee brieven van de revolutionaire partij uit Venezuela had ontvangen, welke beiden het verzoek bevatten, de handelingen dier partij niet te belemmeren. De Gouverneur verklaarde verder, dat de veiligheid in Curafao nog steeds door die partij be dreigd wordt. Daarom wordt doorgegaan met uitzetting van leden dier partij, zoo lang de leden, welke aansprakelijk zijn voor den plaats gehad hebbenden overval opf 8 Juni, niet zijn geroyeerd. Luchtverkeer op de vliegvelden. Schiphol, de luchthaven van Amster dam, werd gedurende de maand Juni aan gedaan door 918 verkeersvliegtuigen der geregelde luchtlijnen, 329 vliegtuigen van leger en marine en 7 extra-vliegtuigen, terwijl 15 proefvluchten met vliegtuigen van de K. L. M. en andere luchtvaart maatschappijen werden uitgevoerd. Tevens hadden er 33 vluchten plaats met vlieg tuigen van de N. V. Nederlandsche Vlieg- tuigenfabriek „Fokker" en 53 vluchten met Pandervliegtuigen van de Nationale Luchtvaartschool. Het aantal pleizier-vlie- gers bedroeg 1753 en het aantal bezoekers 22.968. Waalhaven, de luchthaven van Rotter dam, werd gedurende die maand aange daan door 495 verkeersvliegtuigen, 90 vliegtuigen van Leger en Marine, 37 vlieg tuigen van de Nationale Luchtvaartschool, de Koolhovenfabriek en verschillende par ticulieren. Bovendien werden op Waal haven 223 proef- en oefenvluchten uitge voerd door vliegtuigen van de K. L. M. de Nationale Luchtvaartschool, de Kool hovenfabriek en van Leger en Marine. Het aantal pleziervliegers bedroeg 697 en het aantal bezoekers 23.430. Het ongeluk te Kwadendamme. Omtrent het vinden van het lijk van den heer P. R. uit Schore in Kwaden damme, wordt door de G. Ort. nog het volgende vernomen: Donderdagmiddag arriveerde te Kwa dendamme de rechtercommissaris uit Middelburg, teneinde een onderzoek in te stellen, dat licht zou kunnen werpen op deze geheimzinnige zaak. Een 8-tal getuigen werd gehoord. Van deze getuigenverklaringen konden we wei nig te weten komen, vast schijnt echter te staan, dat op verschillende punten de verklaringen elkaar niet dekken. Onder de getuigen was ook de heer P. R. uit 's-Hee- renhoek, van wie men vermoedt, dat hij den verslagene heeft overreden met z'n vrachtauto. Deze houdt evenwel vol, dat hij nergens van afweet, en ook de andere getuigen, die met hem in de auto ge zeten hebben, en ook geen schok ge voeld te hebben. Wat is echter het eigen aardige? Uit het sectie-onderzoek is ge bleken, dat de heer R. zoo goed als zeker het slachtoffer is geworden van een aanrijding. R. werd gevonden achter een boom, waarvan de bast op een be paalde plek was afgescheurd, en ook het hout van den boom vertoonde sporen, die er op wezen, dat hij door uitstekende deelen van een passeerend voertuig moet zijn getroffen. Op de plaats waar de doo- de gevonden werd, n.l. achter den boom, kan hij echter onmogelijk zijn overreden, dus is 't op een andere plaats gebeurd. Nu zijn er twee mogelijkheden, of wel, R. is na overreden te zijn door derden naar die plaats gedragen en daar neerge legd en aan zijn lot overgelaten, -of wel, R. heeft zich in zijn zwaargewonden toe stand daar naar toe gesleept en is er gestorven. In het eerste geval moet de auto daar hebben gestopt, en alle getui gen verklaren, dat de auto niet gestopt heeft voor hij op het dorp was. In het tweede geval is het mogelijk, dat niemand er iets van gezien of gevoeld heeft, hoewel het niet waarschijnlijk is. Blijft nog steeds de vraag: hoe komt die boom zoo beschadigd? De heer Vijgeboom, de politie-deskundige, die het geval gerecon strueerd heeft, heeft de beschadigde plek uit den boom 'laten zagen en meegenor men. Die plaatsen waar het hout getrof fen was, stemmen, naar men zegt, pre cies overeen met de hoogte van de plaat sen, waar aan de vrachtauto uitstekende deelen, zooals moeren, bouten of hand vaten bevestigd zijn. De auto heeft met De ernstige mijnramp in Silezië. Terwijl boven op den toren do zwarte vlag halfstok waait, verdringen zich voor den ingang talrijke personen die in angstige spanning op de reddingsbrigade wachten. VAN DINSDAG 15 JULI 1930. Na 240. Een toontje lager. Een van de vruchten, welke de samen werking der drie rechtsche partijen in ons land voor de geestelijke vrijheid van ons volk heeft opgeleverd, is de gelijk stelling, welke op het terrein van de school is verkregen geworden. Eertijds was dit anders, dus vervolgt „De Waarheidsvriend". In de dagen van het oppermachtig liberalisme werd aan die gelijkstelling niet gedacht. Hoogstens wilde men van dien kant, na heel wat strijds, toen men zag dat de veste niet meer te houden was, den voorstanders van de Bijzondere School uit de publieke kas tegemoet komen. Thans zijn de rollen omgekeerd, de ge lijkstelling kwam in de wet met het gevolg, dat de Bijzondere School zoowel wat betreft het aantal der inrichtingen als dat der kinderen, die deze school be zoeken, een voorsprong kreeg. Deze verandering van de positie der Bijzondere School danken wij, zooals wij hier boven zeiden, naast God aan de samenwerking van de drie rechtsche groe pen van ons volk. Nu zijn er intusschen andere groepen in ons volk die de samenwerking tus- schen de rechtsche partijen verfoeien, het zelfs van de daken verkondigen, dat dit samengaan goddeloos is, doch die er geen bezwaar in zien om van de'3* vruchten die de samenwerking opleverde, te pro- fiteeren. Een dezer groepen is de Staatkundig Gereformeerde Partij, die zich er tegen woordig over verheugt, dat alom in den lande de Gereformeerde Gemeenten zich voor het Bijzonder Onderwijs gaan inte resseeren. Vroeger deed men dit niet, maar zond men de kinderen, uitzonde ringen daar gelaten, naar de Openbare School. „De Saambinder", het orgaan van de Gereformeerde Gemeenten in Nederland, schreef in het nummer van 22 Mei in aansluiting aan het woord van Luther: „Geef mij de kinderen, en ik heb de toe komst", „dat de Bijzondere School niet kan worden gemist; op de school moes ten de kinderen met den inhoud van Gods Woord en de leer der zaligheid worden bekend gemaakt". Over dit optreden der Gereformeerde Gemeenten inzake de school verheugen wij ons van harte. Maar worden de scho len dezer Gemeenten nu uit eigen mid delen opgericht en met eigen gelden ge- financiëerd? Geen sprake van. De schoolbouw zoo zegt „De Saam binder" werd vergemakkelijkt door..., ja waardoor? doorde nieuwe Onder wijswet, nota bens het creatuur van de coalitie. Met zekeren ophef maakte zelfs „De Ba nier" in hare kolommen van 18 Juni mel ding van het bericht: „Nieuwe scholen der Gereformeerde Gemeente te Rotter dam". Doch ook voor den bouw van deze scho len wordt gebruik van de veel gesmade Lager Onderwijswet 1920 gemaakt. Luister slechts I Het Staatkundig Gereformeerd Dag blad schrijft: Het bestuur der Vereeniging tot het verstrekken van lager onderwijs op Gere formeerden grondslag te Rotterdam, heeft zich tot den Raad gewend met een verzoek krachtens artikel 72 der Lager Onderwijs wet, gedagteekend 30 April 1930, strek kende om medewerking te verleenen tot het verkrijgen van een gebouw ten be hoeve van een door de Vereeniging te stichten Bijzondere School voor gewoon lager onderwijs, in de omgeving van de Blankenburgstraat. Blijkens dat verzoek zal de te stichten school 7 klassen bevat ten en zullen p. klasseten hoogste42leer lingen worden toegelaten. Het gebouw zal dus ruimte bieden voor 294 leerlingen En om het den lezers van „De Banier" door H. King man s. 36) —o Dominé Van Laan had adras bespeurd, dat hij in den dokter niet een bondgenoot hebben zou. Dat maakte de zaak nog veel moeilijker, omdat diens invloed in het bestuur van het „Groene Kruis" veel en veel meer was dan de zijne. Het was ook zaak met de dorpelingen voorzichtig te zijn, daar het nu eenmaal een feit was, dat de zuster de harten stormenderhand veroverd had, zoodat het niet gemakke lijk zou zijn, maatregelen tegen haar te nemen, stel, dat het zoover komen moest Voor wat liefs had hij dan, ook gewild, dat de kerkvoogden gezwegen hadden. Bij hun eerste opmerking, had hij er zich met een Jantje van Leiden afgemaakt, in do hoop, dat zij verder wel zwijgen zou den. Het geschiedde evenwel niet. Zij spraken er nogmaals over, zoodat hij be loofd had, eens met de zuster' te praten on haar te bewegen, op to houdon mot dien zoudagsaohoolarbeia, die, hij begreep bet seer wel ea de kerkvoogden zagen duidelijk te maken, dat de Gereformeerde Gemeente niet schroomvallig te werk gaat met het doen van een beroep op het Ge meentebestuur van Rotterdam om mede werking te verleenen krachtens artikel 72 der Lager Onderwijswet welk beroep ooi andere gemeenten ten voorbeeld kan strekken,, meldt het blad verder: -In aansluiting van bovenstaand bericht herinneren wij er aan, dat D. V. met 1 September a.s. aan de Rösener Manzstraaf in D elfshaven een nieuwe school v. d. Vereen, tot 't verstrekken van lager onder wijs op Gereformeerden grondslag ge opend zal worden, voorloopig in een ge bouw der Openbare School, waarin zes lokalen zijn vrijgemaakt. De Gereformeerde Gemeente te Rotter dam, waar Ds Kersten den scepter zwaait wil ook het volle pond van de wet, die de vrucht werd van de samenwerking der drie rechtsche partijen. Die vrucht, al kwam zij van den coaii- tieboom, smaakt toch ook den vrienden en geestverwanten van Ds Kersten zoet. Wij zouden de vraag willen stellen, of het niet op den weg der Staatkundig Ge reformeerden ligt om voortaan een toon tje lager te zingen. Dit zou dan meer overeenkomstig de waarheid zijn en misschien bij de Staat kundig Gereformeerden een anderen kijk geven op wat de coalitie tot stand heeft gebracht. Wellicht kwam er dan een milder oor deel over de rechtsche politiek der laatste jaren. TEGEN HET SUIKERWETJE. De Kamer van Koophandel en Fabrie ken voor Rotterdam heeft zich inzake het Suikerwetje met een adres gewend tot de Eerste Kamer. Wel zeer duidelijk zegt de K. v. K is in de Tweede Kamer door de voorstanders van het ontwerp en door de regeering erkend, dat het zonder samenwerking tusschen de raffinadeurs ten eenenmale uitgesloten is, dat de prijs van de bin- nenlandsche geraffineerde suiker met het bedrag van het invoerrecht verhoogd zal worden. In dit verband wil de K. v. K nog één opmerking naar voren brengen. Wanneer namelijk de opzet van het com- penseerend invoerrecht volledig slaagt, wanneer dus de binnenlandsche prijs van geraffineerde suiker ongeveer met het bedrag van het invoerrecht zal stijgen, schept men voor anderen een belang om naast de bestaande raffinaderijen buiten- landsche ruwe suiker te gaan verwer ken. Dit is een gevaar, waarvan men goed zal doen den ernst niet te onderschatten. De ons omringende suikerproduceerende landen moeten het surplus van hun pro ductie tegen den ongunstigen wereldprijs in het buitenland van de hand doen. Men opent hierdoor de mogelijkheid, dat zij, wanneer het compenseerend invoerrecht tot een prijsverhooging zal blijken te lei den, zullen beproeven daarvan hun deel te krijgen door ruwe suiker in te voeren en die daarna hier te lande te verwerken. Hun afzet is verzekerd, wanneer zij met hun prijzen maar blijven beneden die van de hier te lande gevestigde raffinadeurs. Wat zal dan het gevolg zijn? De binnen landsche suikerprijs zal afbrokkelen en van voordeel voor de beetwortelcultuur zal geen sprake zijn. Nogmaals verwijzende naar het adres van een paar weken geleden aan de Tweede Kamer, waarin in hoofdzaak be toogd werd, dat het voorgestelde invoer recht den landbouw niet ten goede zal komen, ve'rzoekt de K. v. K. de Eerste Kamer het bedenkelijke wetsontwerp niet goed te keuren. De vijfstlgste verjaardag van H. M. de Koningin. Het aantal inschrijvingen van vereeni- gingen voor de nationale bariiergroet met bloemenhulde, te houden op 16 Septem ber a.8. voor het paleis Huis tem1 Bosch te Den Haag, ter gelegenheid van den 50- sten verjaardag van ,H,M. de Koningin overtreft naar geméld wordt, verre de verwachtingen. Ongeveer 100 veireenigingen uit alle doelen des lands hebben reeds ingeedhr©- het ook zoo in, allicht tot andere dingen zouden leiden. Hii had zijn belofte niet gegeven, of hij had er spijt van. Evenwel, hij moest haar houden en zoo had hjj tegen drie uur Hertha bescheiden, om eens met haar te praten, hoewel hjj vooruit wist, dat hij met haar geen stap verder komen zou. De klok op den schoorsteenmantel sloeg drie uur, terwijl op hetzelfde oogenblik de bel overging en eenige oogenblikken later ide slanke gestalte van Hertha, in het studeervertrek stond. Hij begroette haar hoffelijk, want hy was een hoofsch man en paste absoluut niet in het milieu der Zeeduiners, waar boven hij zich mijlen ver waande, en bood haar een stoel aan, om dan over het weer te beginnen, dat maar niet „win- tersch" wilde worden. „Het wordt niet een witte Kerstmis, zeide hij. „Wel jammer, Kerstmis en sneeuw Dehooren by elkaar. Dat brengt stemming." Hertha beantwoordde zijn opmerking met een beleefde gemeenplaats. Z\j be greep ,zeor wel, dat da predikant haar niet bescheiden had, om oen praatje over hot weer te maken. Flauw bevroedde *jj trouwen*, waarom sjj komen moeek ven, onder deze zjjn 10 muziekkorpsen en vele zaugvereenigingen. Een album zal aan de Koningin worden aangeboden vermeldende de namen der deelnemende vereenigingen. De heer de Marré, musicus te Rotterdam, heeft een gedicht vervaardigd, door den heer E nr gelsman te Middelburg getoonzet. Dit gedicht zal door de zangvereenigingen worden uitgevoerd en opgedragen worden aan de Koningin. Men kan zich opgeven "bij den heer K. Koets, Oosterstraat, Rotterdam, of bij den heer W. J., van .Dijk, de Vliegen- straat 109 den Haag. Ontijdige publicatie. Op vragen van het Tweede Kamerlid 'Schaepman betreffende de publicatie door het Fransche ministerie van buitenland- sche zaken van het antwoord der Neder landsche regeering op het Pan-Europa-me- morandum van minister Briand, "heeft de minister van buitenlandsche zaken geant woord 1. Oudergeteekende heeft kennis ge nomen van de publicatie in de Fransche dagbladen van het antwoord der regee ring op het memorandum der Fransche regeering in zake een Europeesche Fede rale Unie. 2. Ondergeteekende is van oordeel, dat omtrent dit antwoord de pers gelijktijdig door de Nederlandsche en Fransche regee ringen had behooren te worden ingelicht. Te dien einde had hij bij de toezending van het antwoord aan de Fransche regee ring verzocht, hem tijdig in te lichten omtrent haar voornemens te dien aanzien. De voorbereidingen tot gelijktijdige publi catie waren dezerzijds getroffen. De Fran sche regeering is evenwel, ten gevolge van een administratief verzuim, dat zij betreurt, tot publicatie overgegaan zonder vooraf daarvan de Nederlandsche regee ring in kennis te stellen. Nieuwe postwisselfonnnlleren. In den loop van deze maand zullen de nieuwe postwisselformulieren in gebruik worden gesteld, waarbij op het lichaam der wissels ruimte voor de invulling van naam en adres van den afzender beschik baar wordt gesteld. De formulieren zijn uitgevoerd in brui nen druk met grijzen ondergrond in het middengedeelte. De Postcheque-formulieren. Over enkele weken zullen nieuwe mo dellen van postchèque-formulieren in ge bruik worden genomen van kleinere af metingen, bestaande uit twee in plaats van drie deelen. Het laatste gedeelte, het bericht van afschrijving, is vervallen. Dit zal voortaan door het centrale girokan toor worden gereed gemaakt Anti-Vlootwet-actie. Het partijbestuur van de R.K. Volks partij heeft in zijn vergadering, Zaterdag j.l. in Utrecht gehouden, besloten, om een krachtige actie te organiseeren tegen mi nister Deckers' vlootplannen. Het zal een uitvoerig manifest richten voornamelijk tot de katholieken van Ne derland en een landelijke protestmee ting organiseeren kort na de opening der Staten-Generaal. Voorts heeft het partij bestuur zich schriftelijk gericht tot de S.D.A.P., den Vrijz.-Dem. Bond en de Chr. Dem. Unie, om tot een landelijke samen werking ter zake te geraken. De ziekte van den Gouverneur-Generaal. Uit Batavia werd gisteren geseind: De oorzaak van de ziekte van 'den Gouverneur-Generaal is naar gebleken is, een klein niersteentje. Ingrijpen is echter niet noodig. De algemeene toestand van Z, E. is zeer gunstig. De Gouvemeur-Gene^ raai verlaat eerstdaags het hospitaal en zal daarna wederom spoedig zijn werk zaamheden hervatten. In verband hier mede zullen geen verdere communiqué's omtrent den toestand van Z. E. worden uitgegeven. De regenval van Zaterdag. In den nacht van Vrijdag II op Zater dag 12 Juli en gedurende dien Zaterdag heeft bet in veel plaatsen van ons land meer dan overdadig geregend. Te De Bilt, Maastricht, Amsterdam, Den Helder, viel 66, 53, 46 en 42 M.m.; te Gronirv- gen en VliBsingen slechts 18 en 18 m.m. Da veiligheid van Curagao. Ini de Memorie yan Antwoord op de suppletoire begrooting voor het dienstjaar „Hoe bevalt het u hier, zuster?" „Uitstekend, dominó. Ik zag er wel wat tegen op, omdat ik nooit op een dorp gewoond had, maar het gaat best" „Ik hoor met veel lof over u spreken, wat uw werk aangaat. Het is precies het tegenovergestelde van wat uw voorgang ster hier ervoer." „Het verblijdt mjj, dat men over mij tevreden is", zeide Hertha wie de lof op dat oogenblik niet veel schelen kon. Er viel een stilte in. De predikant keek langs Hertha heen naar de dorps straat Het begon Hertha te vervelen, daar zij zag, dat hij feitelijk niet goed voor den dag wilde komen met zyn boodschap, wat zij ver van mannelijk vond. „Had dominé soms iets te bespreken?" vroeg zjj op den man af. „Ja, zuster, eh, kijk eens, natuurlijk niet over uw werk. Ik zei zooeven al, dat men zeer tevreden is. Dat is dokter Van Leeuwen ook. Maar, eh, ja, het spjjt mj, dat ik het zeggen moet, maar bet moet toch gezegd. Men is niet best te spreken over uw optreden buiten uw beroep." Hij staarde weer langa Hertha heen eu vermeed het, haar in do oogen te zien, „U zult u toch nader moeten verkl*. m, dominé, waal Ik ben mij niet b* wust, dat ik iets verkeerds doe." „Verkeerd is het rechte woord niet. Maar het is hier niet meegevallen, dat u een levensbeschouwing huldigt, die an- ders is dan van zoo goed als de ge- heele bevolking hier." Hertha vroeg zichzelf ai, of de be volking van Zeeduin er wel een levens beschouwing op na hield. Maar om den predikant, dien zjj als medemensch wel ljjden mocht, niet te ontstemmen, sprak zq die gedachte niet uit en wachtte op wat er verder komen zou. „Dat u hier niet in de kerk komt, is tot daaraan toe. Wij hebben daarover wel eens gepraat. U is het met mjjn be schouwingen niet eens, hoewel u mjj nog nooit gehoord hebt, en gaat daarom in Landdorp naar de kerk. Enfin, dat moet u weten. Men valt er u niet las tig om." Dèt kon Hertha zeer goed begrijpen. Om de kerk bekommerden zich negentig procent van de Zeeduiners niet, dus kon het hun ook niet schelen, dat zy naar een andere kerk gingl Overigens zweeg zjj nog steeds en wachtte nog maar. Haar zwijgen bracht echter don predikant nog meer van sttn atuk, vdat u buiten uw werk onvrede in het dorp brengt. U is, te zamen met een onderwijzer van Landdorp, begonnen met een Zondagsschool, waarop reeds veel kinderen gaan, naar men zegt. Mén duldt dat niet in de wijkverpleegster. U be hoort neutraal te zijn. Als men uw op vattingen gekend had, zoudt u niet be noemd zijn." „Mag ik u oven in de rede i ellen, dominó?" vroeg Hertha, die met moeite haar zelfbeheersching behield. „Ja zeker, zuster." „Dan zou ik toch willen, opmerken, dat het bestuur mij niet naar mijn op vattingen heeft gevraagd. Ik zou die dan natuurlijk gezegd hebben, waarna het be stuur volkomen vrijheid van handelen had. Ook staat niet in mijn instructie, dat ik neutraal moot zijn. Ik gebruik uw woord nu maar, hoewel ik niet weet, wat neutraal is. Ik meen oprecht, dat ik niet inzie, iets verkeerds te doen". Dominé Van Laan voelde reeds, dat hij terrein begon te verliezen en betreurde het weer levendig den kerkvoogden zijn belofte gegeven te hebben: hij hield liefst vrede, I I t

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5