Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes af No. 250 9msd*g 15 Juli 1930 44e Jaargang EERSTE BLAD. r Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 JULI vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Spaanache ng. 10 Ka ïn, Strijk- -9.55 Lie- idsen. 9.55 r Fischer. 1. Sopraan im Staats- :use en E. Chr. Radio- id tusschen derwerp te Geref. Pre- de radio- rogramma'8 en spreker l veler ba it men ona r op deze n. ir „Buizen* D' Jr- pin van de blouse 3k op t kantje boorlintje a£- an den llnker- rs, anders Kan >mrijgen en af- sne manier al- aaao de drape- lldestol maK'in htstol ol Crêpe rarna rijgt men kan men later loorknlpt Men !de manier ge- heelt een apart 51 Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. £<£53. Bijkantoor te middelburg. Firma F. F. DHUIJ, L. Borg. TeL No. 250. iZeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, Iranco per post, 13.— Losse nummers i i i i i i i i 10.05 Prijs der AdvertentlBn: 1regels 11.20, elke regel meer 30 et Bjj abonnement belangryke korting. Bijzonder Hooger Onderwijs. In de te Lunteren gehouden Christel Historische Zomerconferentie is door Prof. Dtr J. R. Slotemaker de Bruine gerefereerd over: „Art. 14 van het pro gram van beginselen en bet bqzonder hooger onderwjjs". Zooals door den heer Snoeck Henkei- mans terecht werd opgemerkt, kwam hier een der verschilpunten tusschen Anti revolutionairen en Chr. Historischen aan de orde. 1 i En dat verschil werd' hier zelfs zeer scherp geaccentueerd. De inleider verklaarde zich toch niet alleen tegen financieele gelijkstelling van openbaar en bijzonder H. O. wat voor zoover ons bekend ook door niemand ge vraagd wordt maar hij verklaarde zich ook vierkant tegen den wensch der A.-R. partij om de gelegenheid tot steun aan het bijzonder H.O. te verruimen. En hierbij bleef het nog niet. „Voor een Chr. Hist, man aldus Prof. Slotemaker de Bruine is 't na tuurlijk uitgesloten dat zulke scholen (bij zondere Universiteiten) of hare oprichting worden verboden, maar zij zijn strijdig met het wezen van. universiteit en welen- schap. Dit eischt, dat zij' algemeen zijn." Waarop dan deze conclusie volgde: „Spreker betoogt, dat op dit standpunt subsidieering van het bijzonder H. O, o n- denkbaar is." Over het toekennen van den effectus civilis werd hierbij niet gesproken, maar het ligt geheel in de lijn van het betoog van den referent dat hij ook daarvan niet wil weten. Bij de over dit onderwerp gevoerde discussie werd het standpunt van Prof. Slotemaker de Bruine niet bestreden. Zoo verklaarde de heer Tilanus het niet juist te achten dat aan de Handels- hoogeschool te Utrecht subsidie wordt ver leend, omdat dit oen eerste stap kan zijn naar de verbijzondering van het H, O. En de heer Snoeck Henkemans voegde hieraan toe niet mee te kunnen gaan met de gedachte dat er voor de Hooge- seholen een andere regeling moet wor den getroffen dan voor de Universiteiten. Anders maakt men van alle bijzondere Universiteiten een Hoogeschool. In dit verband werd er op gewezen, dat de subsidie-regeling voor de bijzon dere Pandelshoogeschool te Rotterdam 'n fout is geweest. Er mag niet worden gegaan in de richting van het separa tisme. Bij zijn beantwoording van de sprekers voegde de referent hieraan $og toe: „Onze Universiteiten moeten algemeen zijn. Naast een algemeene Universiteit is er geen rechtstitel voor bijzondere Universiteiten". Uit een en ander blijkt wel duidelijk dat er voor het bijzonder Hooger Onder wijs van Chr. Hist, zijde geen steun te verwachten is. Eer het tegendeel. Er zal nog wel gelegenheid zijn om op dit vraagstuk nader terug te komen. Voorloopig volstaan wij, met uit de gevoerde besprekingen deze conclusie te trekken, dat het dus dringend noodig is dat de voorstanders van de 'Vrije Uni versiteit hunne uiterste krachten inspan nen om deze stichting die reeds van zoo groote beteekenis is geweest, ook verder in staat te stellen, haar gezei kenden invloed uit te oefenen. De onrust In Britsch-Indië. In het wekelijksoh rapport van de Br.- adisohe regeering wordt o.a. gezegd, dat "iver het algemeen de aanwijzingen voor "fneming van de onrust blijven voort- "ren. De Indische regeerende "oreten heb- en gisteren te Simla vergaderd en beslo- en aan de conferentie te Londen deel te aemen. Zij erkennen de groote waa rde van het rapport-Sim^ a? rar zij betreuren, dat de commissie geen voorstel heeft ge daan tot instelling van een eigen Indisch Hooggerechtshof. Ook cmt "orsehillen- de financieele vooretellen kunnen aij zich niet vereenigen, maar zij verwachten, dat deze na onderling overleg te Londen gewijzigd zullen worden. Naar Reuter uit Simla meldt hebben de minderheden in geheel Britsch-Indië een conferentie gehouden, welke een oproep heeft gericht aan alle politieke groepen, die zich tot dusver hebben onthouden van steun aan de ronde-tafel-conferentie. Zij heeft den wensch geuit, dat de campagne van burger-ongehoorzaamheid zal worden gestaakt. Ernstig tramongeluk. In de huurt van Royan (dept. Cha- rente) heeft Zondagavond een ernstig tramongeluk plaats gehad. Twee trams uit tegenovergestelde rich ting komende, botsten in volle vaajrt te gen elkaar en werden daarbij geheel ver nield. Meer dan 20 passagiers werden daarbij levensgevaarlijk verwond. Frankrijk en Rusland. Volgens de „Dernières Nouvelles" (een Russisch dagblad, dat te Parijs verschijnt) zal Herbette, de Fransche ambassadeur te Moskou die nog steeds met verlof is, niet op zijn post in de sovjet-hoofdstad texugkeeren. Genoemd blad weet zelfs te melden, dat Frankrijk nog slechts een zaakgelas tigde te. Moskou zal handhaven. De „Dernières Nouvelles" deelt ook mede, dat de sovjet-gezant t<} Parijs, Dov- galevski naar Moskou vertrokken is, waar hij aan dictator Stalin een gedietailleerd] rapport moet uitbrengen. Daarna zal Dovgalevski zich naar den Kaukasus begeven, om zijn gezondheid te soigneeren. Noodweer en aardschokken ln Italië. In het gebied ,van Toscane werden Zondagnacht tegen 11 uur op verschillen de plaatsen enkele hevige aardschokken waargenomen, waaraan een onderaardsch gerommel voorafging. Er worden o.a. aardbevingen uit Cascina gemeld. Gelijktijdig wordt uit alle hoeken van Italië sterk noodweer gemeld. In Triest is de temperatuur van ,35 tot 15 graden gedaald. De werkloozen ln Dultsohlamd. Het aantal werkloozen in Duitschland is de laatste 5 jaren met anderhalf mil- lioen gestegen. Als werknemers gelden bij' deze sta tistiek alleen zij, die in loondienst zijn, en waarbij een opzegging van de arbeids verhouding mogelijk is. Niet medegeiekend zijn derhalve die personen, die in staatsdienst zjjn, of de beoefenaars van huis-industrie, noch ook familie-leden, die bij de hoofdbeoefenaars van huis-industrie werken. De mijnramp ln Sllexië. Het bergingswerk ra de Wenzeslaus- mijn maakt zeer langzame vorderingen. Sedert Zaterdag zijn geen lijken meer ge borgen. De reddingsbrigades werken zon der gasmaskers, maar op zeer korten afstand van hen staan mannen met red- dingismateriaal gereed. Bij het opruimings- werk stuit men niet meer op gevallen steenmassa's, maar op kolen, en het zal nog wel gexuimen tijd duren, voor de aimdere lijken gevonden zijn. De ramp Ie Buenos Aires. Men heeft tot pu toe 21 lijken pit de rivier gehaald, waarin Zaterdag te Buenos Aires een volle tram is gestort. Van de andere slachtoffers men neemt aan, dat er in totaal 73 dooden zijn heeft men geen spoor gevonden, ofschoon de tramwagen reeds uit het water is ge haald. Italië en Frankrijk. De Italiaaosche ambassadeur heeft doen weten, dat Rome met voldoening kermis heeft genomen van de nota der Fransche regeiering, strekkende tot het opschorten van het op stapel zetten van nieuwe schepen, tot December a,s. De Italiaansche regeering heeft op de Quai d'Orsay haar eigen1 voornemen be vestigd om alle vlootaanbouw gedurende dezelfde periode stop te zetten. Da snlgelï aganstiwMfc te Lübeck. Dj ,,K 'mrger Anzeiger" verneemt var dgu correspor :Ient ;e Lübeck, dat pror. ■- 9. tegen wien klachten zijn gerezen m verband met de gevallen van zuigelingen-sterfte te Lübeck tengevolge van tu»t gebruik van een Calmette- prepa ijjdende zou zür aan een ern stige genuwcrieis. Sedert vier weken zou hij zich bijna met niemand ophouden, haast geen woord meer spreken en zelfs reeds eenige ma len een poging tot zelfmoord hebben ge daan. Naar zijn echtgenoote meedeelt, zou hij zich den dood van het groote aantal kindeien te Lübeck zoodanig aantrekken, dat zijn zenuwgestel er geheel door in de war is. Hevige wervelstorm boven Korea. Volgens officieele berichten is Korea door een hevigen wervelstorm geteisterd, die vooral in de omgeving van Seoel zware verwoestingen heeft aangericht. Er zijn 70 dooden, 35 personen worden ver mist. Duizenden zijn dakloos. Volgen^ een nader offieieei bericht be draagt het aantal dooden ,rv Door den storm zijn de scheepvaartverbindingen tusschen Dairen en de Chineesche en Japansche kust verbroken. Ook het Zui den van Sachalin is door den storm zwaar beproefd. Sedert twee dagen zijn hier de scheepvaartverbindingen stopge zet Waarom Tardleu het parlement naar huis stuurde^ Tardieu, de Fransche minister-president in Frankrijk, heeft Zondag te Montbrison een rede gehouden. Daarin heeft hij o.a. uiteengezet, waarom hij het parlement gesloten heeft. Ik heb hiermede (zoo zeide hij) volko men grondwettig gehandeld. Drie redenen hebben mij er toe ge bracht: ten eerste zou, al had de zitting nog veertien dagen geduu-d, de Kamer toch niet bij machte zijn geweest de credieten voor de nationale uitrusting af te handelen, ten gevolge van de voorop gezette obstructie der oppositie, gevoerd door dezelfde personen, die nu critiek uitoefenen op de sluiting van de Kamer. Ten tweede ben ik verplicht geweest van elk vraagstuk in het parlement een quaestie van vertrouwen te maken on der groot rumoer en onder hevige aan vallen van de oppositie. Ik geef er daar om de voorkeur aan mijzelf niet te leo- nen voor een schouwspel, dat slechts den tegenstanders van den parlementairen bewindsvorm voldoening kan schenken. Ten derde zijn er grenzen aan alle men- schelijke lijdzaamheid en ik weiger mijn tegenstanders de genoegdoening te schen ken, waar zij er niet in geslaagd zijn een politieke nederlaag toe te brengen, mij een physieke nederlaag te doen lijden. Tardieu hoopte, dat de drie maanden vacantie de noodige kalmte zullen brengen. Do kritieke toestand ln Egypte. In een interview met Reuter heeft Ma- kriva Ibeid bey, vroeger Egyptisch mi nister van Financiën, die thans te Lon den verblijft met de Egyptische delegatie op de Internationale parlementaire Confe rentie, den tegenwoordigen toestand in Egypte gekenschetst als zeer ernstig en zelfs kritiek. Het is volstrekt onwaar, te beweren, dat de Wafd of Nahas Pasja de republiek of een regentschap wenschen te vestigen. De strijd is zuiver constitu tioneel. Het nationale congres, zeide hij verder, heeft zich uitgesproken voor een stelsel van non-coöperatie, dat in zal gaan op 21 Juli, in samenwerking met de Wafd, om tot eiken prijs de Grondwet te ver dedigen. Ook de juiste vorm, dien deze non-coöperatie-beweging zal aannemen, zal voor dien tijd niet bekend worden gemaakt Proces tegen Communisten. In het proces tegen 24 communisten te Posen, werden gisteren zeven perso nen, die beschuldigd waren van hoog verraad, tot drie, resp. vijf jaar tucht huisstraf veroordeeld. Een hunner kreeg een jaar vestingstraf. Zeventien aange klaagden werden vrijgesproken. Toen het vonnis werd uitgesproken, ontstond er in de rechtszaal een groot tumult. Verschillende beschuldigden sprongen op en sloegen op de politiemannen los, anderen zongen de „Internationale". Van de tribune af scholden familieleden en kennissen van de beschuldigden op de politie, zoodat deze terstond tot arres taties moest overgaan. Het aantal personen, die met het toe zicht belast waren, .moest versterkt wor den, om de orde te kunnen hei. Intussehen was ook voox hot rechtsge- bouw de menigte, die vooral uit commu nistische werkloozen bestond, onrustig ge worden. Zij trachtte het gebouw binnen te dringen en de politiemannen te ontwa penen. Eerst nadat de politiemacht versterkt was, kon de menigte uiteengedreven wor den. Het bierveorbrulk ln Duitschland. Het bierverbruik in Duitschland is in het afgeloopen kalenderjaar tegenover het voorafgaande jaar met 5.7 pet. gestegen. Berekend per hoofd bedroeg het ge bruik over het jaar 1929 90 liter tegen over ,85.7 liter in het jaar er voor. Ten gevolge van deze stijging in het verbruik namen ook de inkomsten van het rijk aan belasting op het 'bierverbruik toe; zij maakten een bedrag uit van 410 millioen, wat per hoofd 6.5 mark be- teekent. Herstel der Habsburgers in Hongarije? Het te Boedapest verschijnende Maan dagochtendblad „Reggel" meldt, dat ex- keizerin Zita aan alle meerderjarige leden vani het huis Habsburg, een schrijven heeft gericht, waarin zij, in verband met de omstandigheid, dat aartshertog Otto op 20 November a.s. meerderjarig wordt, de onderteekening van een belofte van trouw verlangt. In haar scihrijlven zegt de ex-keizerin o.m. „Daar Zijne Majesteit keizer en koning Otto op 20 November meerderjarig wordt en dientengevolge de rechten en 'plichten! van hoofd van het huis Habsburg cup hem komen te rusten, doch bij de plechtigheid, die op den genoemden datum zal plaats vinden, niet alle leden van het huis Halbs- burg tegenwoordig kunnen zijn, moeten alle leden van het huis-Habsburg de in gesloten loyaliteitsverklaring eigenhandig ooderteekenen en aan mijn kanselarij toe zenden." In de bedoelde verklaring is vooral de volgende verklaring van belang: „Ondexgeteekende verplicht zich, om met alle kracht de te bewerkstelligen' res tauratie te ondersteunen." In politieke 'kringen hecht men, naar gemeld wordt, aan het rondschrijven een zeer groote beteekenis; echter kan in het algemeen gezegd worden, dat het denk beeld van een herstel van de Habsburg- sche monarchie in Hongarije verre van populair is. Men wenscht de absolute soüvereiniteit van de Hongaarsche natie te handhaven en te versterken. Een bekend politicus verklaarde, dat, wanneer tot op zekere hoogte de oude monarchie wordt hersteld, deze toch alleen maar bestaat uit een vrye vereen i ging van geheel souvereine staten. Korte Berichten. Gedurende het afgeloopen week-end heeft het snelverkeer te Londen weer zijn wekelijksche offers gevraagd. Van Zater dagmiddag tot Zondag kwamen te Lon ten tengevolge van verkeersongevallen 14 personen om het leven. Het zal in de toekomst mogelijk zijn ->r passagiers van den „Golden Arrow- expresstrein" der Zuid E'ngelsche spoor wegmaatschappij, om een telefoongesprek te voeren met telefoonabonné's. voorloo pig zal deze dienst slechts experimenteel zijn. Te Elmshorn bij Hamburg hebben ernstige kloppartijen plaats gehad tus schen communisten en politie, waarbij ve le agenten gewond werden. Ten gevolge van het breken van een touw zijn drie toeristen uit Milaan, die de Gribna-top wilden beklimmen, naar beneden gestort en omgekomen. In de golf van Massachusetts zijn een jong meisje en vijf jongemannen ten gevolge van het omslaan van een jol ver dronken. Tengevolge van den hevigen regen val raakte in een steengroeve nabij Vils- hoven aan den Donau een rotsblok los, dat terecht kwam op twee arbeiders, die gedood werden. Uit Lissabon wordt gemeld, dat in een pyro-technische fabriek te Pinheiro een ontploffing plaats vond, waardoor de eigenaar en zijn vrouw op slag werden gedood, terwijl de vier kinderen en een toe. JB familielid gewond wer den. Binnenland. De ziekte van den Gouverneur-Generaal. De Provinciale Staten van Zeeland. Buitenland. Herstel der Habsburgscha monarchie? De onrust in Britsch-Indië. NOG ALTIJD TEGENWERKING. Meer dan één tegenstander van de te genwoordige Lageronderwijswet, zegt on ze „Rotterd.", heeft in de eerste jaren ba rer toepassing met welgevallen waarge nomen, dat het aantal administratieve ge schillen op dit gebied zich vermenigvul digde. Met welgevallen want naarmate de bestuursgeschillen in tal groeiden, werd voor hen het fiasco der Lageronderwijs wet steeds duidelijker en nam het denk beeld van een ander product van onder- wijswetgeving vaster vormen aan. Maar wie met wetstoepassing wat meer bekend was wist wel, dat de toekomstver wachting dezer stille speculanten ijdel was. De wet moest zich nog „zetten", er moest nog jurisprudentie worden gevormd en noodzakelijkerwijs vorderde dit eenige jaren. Daarbij kwam, dat vele linksche heeren al spoedig waren genezen van hun luch tig vleugje pacificatiezin en door opzette lijke tegenwerking zelf oorzaak waren, dat het aantal conflicten sterk vermeer derde. Gelukkig waren thans de rechten van het Christelijk onderwijs gefundeerd in de wet en had men aan het departement van Onderwijs opeenvolgende Ministers, die de pacificatiegedachte niet gram waren, maar hun eere stelden in een behoorlij ke verzorging van het monument de Vis ser. Niet alleen de 1 e 11 e r, ook den geest der gelijkstelling verstonden zij. En zoo gebeurde inderdaad wat was voor speld: het aantal geschillen nam geleide lijk af; viel eenmaal op een bepaald punt een beslissing, dan legde men in den re gel zich daarbij neer. In den regel. Want helaas, nog altijd bevatten onze gemeenteraden kleine zielen, die in strijd met hun ambtseed van 'n loyale toepas sing der Lageronderwijswet niet weten willen en hun kleinheid demonstreeren in kleine middelen. Zoo kregen we dezer dagen een Konink lijke beslissing inzake de uitkeering van administratiekosten in handen. Nu is dit een punt, dat al tal van ma len voor de Kroon kwam. En reeds na de eerste driejaarlijksche verrekening werd in hoogste instantie beslist, dat de gemeen te in elk geval de kosten van administra tie voor het openbaar onderwijs heeft in rekening te brengen. Niet minder bekend is, dat de gemeente haar kostprijs per leerling heeft vast te stellen, geheel los van de vraag, of de bijz. school voor elk onderdeel 'gelijksoor tige kosten maakt: in de 'besteding van 't bedrag per leerling is de bijzondere school volmaakt vrij, zelfs al wilde zij alle gel den aanwenden voor één groep van u tga- ven en voor het overige niets besteden. Toch moet er tien jaren na de totstand koming der tegenwoordige Lageronder wijswet nog weer eens door de Kroon wor den beslist, dat de bijzondere school, ook als zij zelf geen administratiekosten heeft, toch recht heeft op de administratiekos ten van het openbaar onderwijs. Heeft zij b.v. meer onderhoud aan haar gebouwen of meer uit te geven voor leermiddelen, dan kunnen de gelden daarvoor worden aangewend.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1