No. 239 Maandag 14 Juli 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hentlrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Opiaag-contróle DIf nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 «JULI vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur* B. ZUIDEMA. Bureaus Langs Vorststraat 70, Ooea. T0L1 Radactie en Administratie No. 11 Postrekening No. 44489. Bijkantoor te Middelburg, firma F. P. DHUZJ, L. Borg. Tel. No. 359. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG, Abonnementsprijs! Per 3 maanden, franco per post, f 3. Losse nummers 10.03 Prfls der AdvartentlBn: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 ot, BIJ abonnement belangrijke korting. De Pilgrim-Fathers. Op gevaar af, dat de vrijzinnige pers opnieuw van haar onvrijzinnigheid en bekrompenheid blijk zal geven, door hem het recht te ontzeggen voor zjjne Christe- ljjke belijdenis openlijk uit te komen, heeft de heer Diekema de Amerikaan- sche gezant in de vergadering van het Pilgrim Fathers Genootschap een rede gehouden die klinkt als een klok. Gewezen werd op de groote beteeke- nis die het kleine Nederland door mid del van de Pilgrim Fathers voor Ame- rika heeft gehad. Het was hier, dat de Engelsche puri. teinen het kostelijk goed der geestelijke vrijheid leerden kennen, de vrijheid, die in ons land eerst door het liberalisme werd bedreigd en die thans van de zijde van uiterst rechtsche groepen in gevaar wordt gebracht. De fakkel der vrijheid werd van hier uit over de zee gedragen. Toen het kleine groepje Pilgrims de groote zee overstak, scheen het wel alsof et alles verkeerd ging. Maar uit wat het kwade scheen ta zijn is het goede voortgekomen. De wegen der goddelijke voorzienig heid zijn ondoorgrondelijk. De kleine verdrukte groep ballingen, heeft, gesterkt door haar Calvinistisch lei. vensbeginsel, een ontzaglijken invloed ge had. Dit kan tot .groote dankbaarheid stem men. Maar het kan ook prikkelen tot nieuwe activiteit, tot vasthouden aan het oude beginsel dat altijd nieuwe perspectieven opent, n.l. dat het Woord van God het geheele levensgebied moet beheerschen. Er is weieens in de kringen van hen die den Christus belijden weifeling, als gevolg van twijfel. Ongeloof in eigen geloof. Het is de verdienste van den Ameri- kaanschen gezant dat hij ons weer be paald heeft bij de groote beteekenis die een klein land kan hebben als het vast houdt aan de goddelijke geboden; bij de groote invloed die een onbeduidend groepje menschen kan uitoefenen als slechts geleefd wordt uit de beginselen die zijn naar Gods Woord. Moge het verheven voorbeeld van de Pilgrim Fathers ook ia onze dagen nog tot navolging prikkelen. DE ONRUST IN BHITSOH-INDIB, Een nederlaag van de Britsch-Indischa regeering. Na ©en -zj|ting van 3 dagen |i©eft die Britsdh Indische regeering in de wet gevende vergadering te Simla een ©chieici geleden door de aanneming met 60 tegen 48 st. van een nationalistisch amende ment, om de garantie voor 'de kosten van de ronde-tafel-oonferentie met ,100 rupees te verminderen. De vertegenwoordiger van de regeering verklaarde, dat hoewel deze uitslag ber schouwd zou kunnen jvorde» als eemj teeken van algemeene afkeuring yah het rapport van de .commissie van Simony de Indische gedelegeerden ter ronde-tafel- conferemtie toch niet van hun plicht ont heven werden pm het rapport vain JSi- mon nauwkeurig te bestudeeren. De rest van de credieten voor de con ferentie werd zonder stemming goedge keurd. Tengevolge van het boycotten van bui- "enlandsche manufacturen zijn. 25.000 ar beiders van de spinnerijen te Surat werkl oos geworden,. DE MIJNRAMP IN SH.EZIE. De teraardebestelling van da verongelukte mijnwerker*. Uit Hausdorf wordt gem. id; De hemel was zwaar bewolkt, toen Zon dagmorgen tegen zeven uur de eerste deelnemers van de aan de begrafenis plechtigheid te Havdorf deelnemende in woners uit het district Neurode te Haus dorf aankwamen. In 'don nacht hadden de kameraden der slachtoffers de drie gemeenschappe lijke graven gedolven, waarin de doo- den gemeenschappelijk ter aarde zouden worden besteld. Ook waren reeds de lijk kisten naar de nieuwe katholieke begraaf, plaats overgebracht, waar in een graf 24, in een tweede 22 en in het derde 0 myn- werkers zouden worden 'bijgezet. Heeds lang voor den vastgestelden tijd was de kleine, tegen de helling van den berg gelegen dorpsbegraafplaats, geheel met belangstellenden gevuld. Een groot deel van de 15 tot 20 duizend zielen tel lende zwaargetroffen bevolking had zich tegen de helling opgesteld. Tegen acht uur verschenen de officieele vertegen woordigers der autoriteiten en corpora ties, in het bijzonder 'de vertegenwoor diger van den rijkspresident en de rijksre- geering, staats-secretaris Dr Geib van het Rijksministerie van Arbeid, de vertegen woordiger van de afdeeling voor mijnwe zen, rijksdagpresident Loebe, enz. De plechtigheid nam- een aanvang met een treurmarsch, welke werd uitgevoerd door een muziekkorps uit Neurode. Daar na celebreerde de aartsbisschoppelijke vi caris-generaal Dittert, die vergezeld was van een groot aantal katholieke geeste lijken, een Mis, waarna een plechtig Re quiem werd gehouden. Pastoor Schroefel van de parochie Hausdorf hield vervolgens een lijkrede, waarin hjj nog eens het vreeslijke gebeur de in herinnering bracht. Droefenis heerscht niet alleen in Hausdorf, maar over geheel Duitschland. Spreker zei, dat hij bijzondere opdracht had den helden moed der reddingscolonnes te prijzen. Dat waren mannen, die direct na het hekend worden van het ongeluk zonder beschermende maskers in de mijn afdaal- ten, ten einde nog zooveel mogelijk ka meraden te kunnen redden. Helaas, ook deze heldenmoed mocht niet meer baten. Men kent de moeilijke omstandigheden, waaronder de mijnwerkers leven en daar om is men verplicht alles in, het werk te stellen deze omstandigheden te verbete ren. Ten slotte wendde de geestelijke zich in het bijzonder tot de achtergelaten be trekkingen. Voor de pxotestantsche slachtoffers werd voorgegaan in het gebed door Ds Boettcher, die eveneens den achtergeble venen woorden van troost toesprak. De plechtigheid werd beëindigd met het zingen van „Bergman's Grabgesang". Daarna werden de uit de omgeving af komstige dooden naar hun respectieve lijke plaatselijke kerkhoven overgebracht. In het begin van den namiddag had in die plaatsen de begrafenis der overige slacht offers plaats. Tijdens de treurige plechtig heid, welke meer dan anderhalf uur duurde, vielen vele vrouwen en kinderen en ook mannen als gevolg van hun hevige aandoening in onmacht. In de groote zaal van het kantoor der mijn Wenzelaus te Neurode staan de 104 lijkkisten geschaard, met het stoffelijk overschot van de mijnwerkers, die bij de ontzettende ramp om het leven zijn geko men en wier lijken reeds uit de mijn kon den worden gehaald. De wanden van de zaal zijn bespannen met zwart laken. Aan de zoldering hangt dennegroen. Tot 10 uur Zaterdagochtend werd het publiek in de zaal toegelaten. Nadien mochten alleen de nabestaanden een laat- sten groet aan hun vader, broeder of zoon brengen. Hier speelden zich vreeselijke tooneelen af. Volgens de laatste berichten is er Za terdag nog een slachtoffer geborgen, zoo dat er thans in 't geheel nog 48 mijnwer kers opgedolven zijn. Koning Albert over Betgië's taalkwestie. Koning Albert, die te Geut een nieuw dok heeft ingewijd, hield daarbij een rede, waarin hjj o.m. dé nationale eenheid ter sprake bracht. i Het parlement, zoo zeide hij, heeft on langs maatregelen genomen voor de rege ling van de taalkwestie aan de Gentscfoe universiteit, waarbij zij steeds een ideaal voor oogen had van nationale eenheid, welke zich vereenigt met de eerbiediging der verschillende culturen. Andere maat regelen zijn bjj het parlemjemt ingediend en zullen er toe bijdragen, dat aan da taalkwestie, die waarijjk vaderlandslie vende oplossing wordt gegeven, welke door het algemeen belang wordt vereischt. Duttschland's financieels problemen. In Duitschland worden nog steeds de onderhandelingen ovee da dekkings-ont- wwgea voortgezet De kans, dat men het eens zal worden, schijnt niet groot te zijn. Uit de stemming, waardoor de bijslag vani 5 procent op de inkomstenbelasting werd verworpen, blijkt, dat de sociaal democraten, die eerst van plan waren, zich te onthouden, zich thans wel degelijk aan de zijde der oppositie hebben ge schaard. Met dezelfde meerderheid werd nadien ook de jonggezellen belasting verworpen. Tijdens de debatten, aan deze stemming voorafgaande, verlangde von Lindedner- Wildau (Duitsch-natiomaal) dat de jong- gezellenbelasting niet zou worden gehe ven van personen, die hun gescheiden vrouw of hun „ouders moeten onder steunen. Dr Dietrich, Rijksminister van Finan ciën, zeide zijnerzijds, da- d belajsting van de tantièmes van leden van raden van beheer ten hoogste 8 millioen zou opbrengen. Een dergelijk voorstel is dus niet zakelijk, maar zuiver demagogisch. Overigens verklaarde de minister zich te kunnen vereenigen met het voorstel van von Lindeiner-Wildau. De sociaal-democraten publioeeren nog een communictué, waarin ze uiteenzetten, waarom ze tegen den toeslag van 5 pCt. op de belasting op het .inkomen hebben gestemd. Ze hadden een toeslag van 10 pCt. voor hoogere inkomens verlangd. Een dergelijke verhooging had moeten opwe gen tegen vele onsociale voorstellen vajrn het dekkingsprogram; met een 'toeslag van 6 pCt, wordt dit doel echter niet bereikt. Naar het heet, zou de regeering voor nemens zijn, haar dekkingsprogram op zijn. laatst Dinsdag in den vorm van een noodverordening in werking ta stellen. Daar de Rijksdag dan nog bijL een is, zou het mogelijk .zijn, dat eerf der oppositiepartijen een voorstel tot op heffing der noodverordening indient. In den jegenwoordigen parlementairen toe stand zou voor de opheffing der nood verordening een meerderheid gevonden kunnen worden, zoodat dan niets .Zou overblijven dan den Rijksdag te ont binden. Daar een ontbinding echter voor alle partijen, ongewenscht zou zijn, neemt men aan, dat de Rijksdag niet langer bijeen zal blijven, zoodat hij zich! over een opheffing der noodverordening niet behoeft uit te spreken. De mijnwerkersstaking in België. hl een Zaterdag te Bergen, op initiatief van. het ministerie van arbeid gehouden bijeenkomst van gedelegeerden van mijn eigenaars en vertegenwoordigers der sta kende mijnwerkers uit de Borinage, is een overeenkomst verkregen, volgens welke de arbeiders vandaag het werk zouden' hervatten. De werkgevers namen tot dusver het standpunt in, dat de arbeiders, die zon der opzeggingstermijn het werk hadden neergelegd naar aanleiding van de be spreking der wet op die mijinwerkerspen- sioenen in de Kamer, met welk ontwerp zij geen vrede nemen, voor verzotenings- raden moesten verschijnen, wegens niet naleving van het arbeidscontract. Dit zou) tot veroordeeling van alle arbeiders lei den; met een boete van 500 francs. Re mijneigenaars hebben van dezen eisch afgezien. Een arbitrage-commissie zal het geschil verder regelen, Groote branden te Parijs en in Hongarije. Zaterdagnacht heeft een reusachtige brand het warenhuis 0, Nou velles .Gale ries" te Parijs bijna geheel vernield. Kort na middernacht werd het vuur ontdekt. Met ongelooflijke snelheid „greep het om zich heen en tastte «je belen dend© perceelen aan. De brandweer verscheen aanvankelijk met twintig jnotorspuiten, doch moest ,in den beginne zich voornamelijk beperken tot het voorkomen van verdere „uitbrei ding yan de vuurzee. 1 Tegen1 den .morgen, was het geheel© gebouwen-complex bijna tot dien grond toe afgebrand. Een brandweer-motorwagen werd door het .puin van een instortenden muur be dolven De schade alleen aan verloren goede ren en inventaris bedraagt 30 a 40 mil lioen francs. De schade van het vernielde gebouwen complex is nog groover. De oorzaak van den brand kon nog niet worden vastgesteld. In de „Nouvelles Galeries" do» Dfltihta gewaakt doe f jen, .nachtwakers. Het staat nog niet vast, of alle tien tijdig het gebouw hebben kunnen verlaten, doch men meent te kunnen aannemen, dat de brand geen slachtoffers heeft geëischt. Een Wolff-telegram uit Boedapest meldt, dat brand is uitgebroken jn 'de Just- gloeilampenfabrieken, en .in de bedrijfs gebouwen van de Standard Eleotrici- tatswerke A. G. te Ujpest. In die be drijven wordt tot 6 uur des avonds ge werkt, tegen 7 uur hrak de brand uit. De pakhuizen, waar millioenen gloei lampen en radio-artikelen opgeslagen wa ren, werden door het vuur Verwoest. Het blusschingswerk werd zeer be moeilijkt door 'den geweldigen rook; de brandweerlieden konden slechts, doorgas- maskers beschermd, hun werk 'doen. Bo vendien had het water niet voldoenden) druk. Ongeveer drie millioen gloeilampjes zijn verloren gegaan. De schade wordt „op 2.500.000 pengoe geschat. Acht personen brandweermannen en arbeiders 'liepen lichte verwondingen op. Ongeluk tijdens een onweer. In de buurt van Potenza heeft een hevig on weder vier menschenlevens ge- eischt. Een vader had met zijn drie zoons in: een grot beschutting gezocht. Dooaj het noodweer werd de 'ingang van de grot versperd, waardoor allen dien dood vonden. Amerika's hittegolf. Volgens berichten uit New-York houdt de ontzettende hitte, die sinds eenige da gen in het midden en Westen van de Ver. Staten heerscht, nog steeds aan. Er zijn nog talrijke personen tengevolge van de hitte overleden. Voor de volgende dagen valt nog niet met een daling van de temperatuur te rekenen. Uit sommige plaatsen in Illinois, Mis souri en Jowa worden temperaturen tot 110 graden Fahrenheit gemeld. De gemiddelde temperatuur te Chicago bedraagt 98 graden. Een tramwagen in een rivier. Bijna zeventig passagiers verdronken. Een tramwagen met zeventig passa giers is Zaterdag te Buenos Aires van een brug over de Riacho in de rivier gestort. Slechts drie passagiers, die op de tree plank stonden werden gered. Een nader bericht zegt: Volgens schatting zijn een zestigtal per sonen omgekomen. Drie-en-vijftig lijken, waarvan vijf van vrouwen, zijn totnogtoe gevonden. De politie en de brandweer, die tot reddingsbrigades werden georgani seerd, zetten het opsporingswerk voort. De tramwagen ligt geheel onder water. Het ongeluk gebeurde om zes uur des morgens. Het meerendeel der slachtoffers zijn arbeiders, die naar hun werk gingen. De tram reed over een brug, waarvan het eene deel was opgehaald. De conduc teur zag dit, naar men gelooft, tenge volge van den dikken mist die heerschte niet en zette den rit voort, zoodat de tram wagen in het riviertje de Riacho stortte, dat Buenos Aires van Avellaneda scheidt. .He reizigers bevonden zich binnen in de tram, met uitzondering van drie, die op het achterbalcon zaten en werden gered. Alle werkgevers in de omgeving staan hun personeel toe naar huis te gaan we gens de ontsteltenis onder hun families. Er spelen zich roerende tooneelen al bij de identificatie der slachtoffers. Onder het publiek is een inschrijving geopend ten behoeve van de gezinnen der slachtoffers. De chaos ln China. De Amerik. consul-gen. te Hankow seint dat de provincies Hoenan, Hoepeh, Kiang- si en Honan door bandieten en communis ten worden geteisterd. Hij heeft daarom de Amerikanen in die gebieden uitgenoo- digd, zich naar plaatsen te begeven, van waar zij eventueel met spoed kunnen wor den weggevoerd. De overstrocmingen op Korea, Naar uit Tokio wordt gemeld, is, vol gens officiëele berichten de overstroo ming van 7 Juili j.l. in Korea de ergste catastrofe, die Korea in de laatste de cennia heeft getroffen. Vooral het district Ugata-Ken werd zwaar geteisterd en het staat wel vast, dat minstens 300 menschen verdronken Bijl. jpteetMo; lïin geheel var- Binnenland. Een rede van den Amerikaanschea gezant Kinderverlamming in verschillende plaatsen. Buitenland. De begrafenis van de verongelukte mijn werkers. Hittegolf in Amerika. Financiëele moeilijkheden in Duitsch land. De onlusten in Britsch-Indië. woest. De gansche oogst in Noord-Korea is vernietigd. De Amerikaansche posterijen. Uit Washington wordt gemeld, dat de Amerikaansche minister voor de poste rijen voornemens is, het congres te ver zoeken, te willen besluiten tot verhooging van het brieventarief voor het buiten- landsch verkeer van 2 tot 2% dollarcent, ter dekking van het tekort van 50 milli- een dollar op de Post-begrooting. Korte Berichten. Ter gelegenheid van jdeni léden Juli heeft president Doumergue op voorstel van minister Maginot besloten amnestie of vermindering van straf toe te kennen aan 537 door krijgsraden veroordeelden. Andere voorstellen worden nog onder zocht 1 Op het departement van Buitenlandr 6che Zaken 'te Berlin is Zajterdaig een uitleveringsverdrag onderteekend tusschen Duitschland en de Veneenigde Staten van Amerika, Naar Wolff uit Berlijn meldt, hebben de bij ,de Elbe-scheepvaart betrokken reederijen besloten, het geregeld' scheelp- vaartbedrijf stop te zetten, Bij de Zwitsersche grens heeft een vuurgevecht plaats gehad tusschen de Itar liaan sche grenswacht en clandestiene emi granten. Een soldaat werd gedood, eeWl andere gewond. Van de emigranten wer den er twee .gearresteerd, de amdereni ontkwamen ©ver de grens. Een onbekend vliegtuig vloog op groote hoogte gedurende vijftien minuten boven Milaan en wierp anti-fascistiscbel eni anti-militaristische pamfletten uit. Prins Takamatsoe, de broeder van: den' Japansohen keizer, is vergezeld: van zijn gemalin te Parijs aangekomen. De reis der Koningin. Men meldt uit tBessheim, dat ,de Ko ningin en de Prinses Vrijdag te Bessheiim teruggekeerd zijn van een vierdaagschen tocht, waarbij via de Ottavallei de Ged- ranger bezocht werd. Door Hjoemmdfjord werd Oeye bereikt, waarna via bet 'Hor- nindal en Meaeland over Viasaeter enl Grotli teruggekeerd werd. Invoerrecht op Suiker. Ini verband met de aanneming door de Tweede Kamer van bet wetsontwerp inzake invoerrecht y>p suiker heeft de Vereieniging voor Zuivelindustrie en Melk hygiëne aan de Eerste Kamer verzocht, er kennis van te nemen, dat het wets* ontwerp: a. in strijd met zijn eigen memorie van toelichting geen zekerheid geeft, dat de voor export werkende industrie vani suikerhoudende goederen Nederlandsch© suiker nu en in de toekomst tegen wereldmarktprijs zal kunnen betrekken; b. het noodig zal maken voor zoo ver het sub a genoemde wèl bet reval zal zijn dat de industrie van er- houdende, voor export bestemd- va ren ziuö matter controle stelt va*- «te #4- kflrtndiuitria;

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1