No. 238 Zaterdag 12 Juli 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeiand Coöp. Fabriek van Melkproducten „Zuid-Beveland" Credieten aan Handel, Landbouw en Industrie Hendrikse Eo's Bank K.V. Boes EERSTE BLAD. Geloof in eigen ongeloof. GOES. - BANK VOOR ZEELAND N.V., GOES Buitenland. Binnenland COUPONS EN LOSSINGEN Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. .2 Boter Voile Melk <2 FlesschenMelk b. Karnemelk M Karnemelk met Gort Slagroom Koffieroom ALLE per 1 JULI vervallende worden verzilverd door DE UITVERKOOP IN MAGAZIJN „DE STER" EEN GELDBESPARING Directeur-Hoofdredacteur: B. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Bedactle en Administratie No. 11. Postrekening No. «455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VBBSCHIJNT ELKEN WEBEDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.— Losse nummers f0.05 Prijs der AdvertentiBn: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bi] abonnement belangrijke korting. Wanneer men let op de gruwelen door het Bolsjewisme in Rusland bedreven, dan moet het wel verwonderen, dat daar- aan nog niet meer aandacht wordt ge schonken. Deze „Russische pest" zooals een vooraanstaand sociaal-democraat het Bolsjewisme niet ten onrechte karakte riseerde, heeft toch dit met andere moor dende ziekten gemeen, dat ze licht naar andere landen overslaat, omdat overal de kiemen worden gevonden, die, als de omstandigheden daarvoor gunstig zijn, snel en gemakkelijk tot ontwikkeling kun nen komen. Zoo is het ook gegaan in Rusland. ,JToen daar de republiek werd uitge roepen, werd aanvankelijk een gemengd Kabinet gevormd, waarin de socialisten de leiding hadden en dat betrekkelijk gematigd optrad. Maar eenmaal begonnen kon men niet blijven staan. Men moest vooruit, en zooals het ging bij de groote Fransche revolutie, zoo ging het ook hier: de gematigde elemen ten moesten voor de meer radicalen het veld ruimen: de onvervalschte revolu tionairen namen de leiding. Sinds dien tijd is Rusland geworden een wereld van ellende en verschrik king. Ooggetuigen, die de ontzettende ellende van nabij hebben meegemaakt, spraken van belletoestanden, en zeker niet ten onrechte. Wie zich geregeld op de hoogte houdt, weet, dat Mr Bonger niet overdreef toen hij schreef: honger en ellende, demorali. satie en misdaad, geweld en willekeur, hebben Rusland tot ver onder het peil van het Czarisme gebracht. Alles wat sociale, cultureel© eni gods dienstige waarde had, werd pieedoogen- loos vertrapt, en thans zit men neer bij de puinhoopen, niet om te weenen over wat men misdreef, maar om mid delen te beramen, teneinde ook andere volken van de zegeningen van. het Com munisme te doen genieten. En. nu is het merkwaardige hierbij dit, dat men overal, ook in ons land, een vrij groot aantal mannen en vrouwen vindt die vol geestdrift de Communis tische leerstellingen als een nieuw so ciaal evangelie verkondigen en trachten toe te passen. i Dit schijnt onverklaarbaar. Want de apostelen van deze leer zjjn volstrekt niet altijd bloeddorstige wezens, die in. moord en doodslag en roof en plundering, in wat juw ia en gemeen, genieten, maar in vele .gevallen ontwik kelde menschen, die gaarne spreken over de vruchten, van ontwikkeling en be schaving. Eer het tegendeel. Velen van hen vertoonen overeenkomst met een Robespierre, bekend en berucht uit de Fransche revolutie en van wien Groen van Prinsterer getuigt; Robespierre was niet een zedeloos mensch. Vergelij- lijkenderwijs muntte hij door ingetogen heid uit. Zijn onbaatzuchtigheid was voor beeldig. Hij werd terecht <Je onomkoop bare genoemd. Hij geloofde aan de deugd, aan de onsterfelijkheid, aan God. Er is geen grond om te onderstellen, dat bij wreed van inborst was." En toch toonde hij zich als een men- schelijk monster, dat voor de schrikkelijk- ste gruwelen niet terugdeinsde. Hetzelfde zien wij ook bij hen die iet Bolsjewisme verheerlijken. De verklaring hiervoor is niet ver te leken. De oorzaak moet worden gezocht in .et beginsel waaruit zij leven, in hun geloof aan de revolutionaire theoriën, i n et ongeloof dat men zelf g e- )o ft, in tegenstelling met hen die vaak weifelen omdat zij twijfelen. Die twijfel heeft langen tijd zijn invloed oen gelden. Het revolutiebeginsel werd beleden, laar in de toepassing matiging be- •acht. Tot Marx opstond om er de aandacht 'P te vestigen, dat het wapen der critiek 3 critiek der wapenen niet uitsluit en en communistische revolutie als het roote ideaal aanprees. ■5 onder Rljkscontrèla i. Kaas onder Rijkscontrdle O «3 <u ■c Q> SR Wie zijn klanten een betere kwaliteit levert, dan ze ver wachten, zal geen moeite hebben om nieuwe klanten te vinden. Volgens dit beginsel hebber; wij steeds gewerkt en dat is de 00» ar ik van ons succes. Niet direct is wat Marx leeraarde door zijn volgelingen in zijn volle consequentie aanvaard. Het Socialisme, in wezen revolutionair, evengoed als het Communisme, deinst nog terug voor de volledige toepassing van de heillooze beginselen die het aan hangt. Er is nog ongeloof in eigen ongeloof. Er is nog weifeling omdat men twij felt. Maar een kleinigheid "kan de situatie veranderen en geloof schenken in eigen ongeloof. Meer noodzakelijk dan ooit, is het daar om, nu 't communisme langzaam maar ze ker opdringt, dat allen die de Chr. be ginselen liefhebben, schouder aan schou der staan, om de revolutionaire gevaren af te wenden. Stabilisatie graanprijzen. De Republikeinsche senator Capper, die in relatie staat met het Witte Huis, heeft het voorstel ingediend om door de Fe deral Farm Board 100 millioen bushels graan voor rekening der regeering op te koopen ter stabilisatie van de graan prijzen. Communisten-besprekingen te Stockholm. Aan het gerucht, dat in Stockholm be sprekingen tusschen Zweedsche en naar Zweden gevluchte Fins -he communisten plaats vinden, aan wcli besprekingen ook Russen zouden deelnemen, wordt te Riga bijzondere aandacht geschonken. Het schijnt, dat de besprekingen strikt geheim gehouden worden. De plaats van bespreking wisselt eenige malen per dag. Niettemin heeft men over de besluiten Kantoor Groote Markt 21 Telefoon 74 (2 lijnen) Frankrijk en Italiö. De onderhandelingen tussohen Frank rijk en Italië, tijdens de zitting van den Volkehbondsraad aangeknoopt doch la ter gestaakt, omdat de atmosfeer door de fanfares van Mussolini was verstoord, zullen wel spoedig hervat worden. Briand heeft n.l. gisteren dn de commissie voor buitenlandsohe zaken der Fransche Ka mer medegedeeld, dat beide, landen, om voor die onderhandelingen een rustige sfeer te scheppen, zijn overeengekomen dit jaar geen oorlogsschepen meer op sta pel te zetten, zoodat tijdens de besprekin gen de status quo op vlootgebied gewaar borgd is. Invasie van communisten. Ten gevolge van de jongste gebeurte nissen in Finland, waar de communisten het hard te verduren hebben, trekken dagelijks tal van Finsche communisten over de Zweedsche grens om zich in vei ligheid te brengen. De gouverneur van Lulea heeft doen weten, dat het vrijwel onmogelijk is het doordringen dezer com munisten te verhinderen, daar een scher pe bewaking der grillige grens te be zwaarlijk is. In Zweden is men weinig van deze invasie gediend, en men vraagt zich af waarom de communisten zich niet naar hun paradijs Sovjet-Rusland be geven. De onrust in IndiS. Bij een demonsratie, door de natio nalisten te Bombay georganiseerd, in weerwil van een verbod der autoriteiten kwam het tot een botsing, waarbij zes tig vrijwilligers der compagnie van ci viele ongehoorzaamheid werden gewond. Een nader bericht meldt, dat de natio nalistische leiders tenslotte hun volge lingen last gaven zich terug te trekken nadat de politie een aantal charges met knuppels had uitgevoerd, waarbij drie honderd personen werden gewond, waar van tien ernstig. Honderd personen wer den naar het ziekenhuis overgebracht van de communisten vernomen dat eerstens maatregelen genomen zullen worden, om zooveel mogelijk de toevoer uit Finland naar Zweden van levensmiddelen en ge bruiksartikelen te bemoeilijken. Ten tweede wil men wapenen over Zweden naar Finland smokkelen en ver der een eenheidsfront-overeenkomst tus schen Zweedsche, Russische en Finsche communisten sluiten, volgens welke de Zweedsche communisten in geval van nood hun Finsche broeders te hulp moe ten komen. De hitte in Amerika. De hitte, die de laatste dagen in het Westen van de Ver. Staten heeft ge- heerscht, heeft 84 slachtoffers gemaakt. Zeven en twintig personen stierven ten gevolge van de groote hitte, terwijl er 57 bij het baden verdronken. Op sommige plaatsen was de tempera tuur tusschen 38 en 40 graden Celsius. De bewoners van de arme wijken kam peeren op open velden en in parken. Volgens de nieuwste berichten is het aantal slachtoffers van de hitte in de Vereenigde Staten tot 99 gestegen. De Eerste Kamer. De Eerste Kamer heeft gisteren een aantal kleinere wetsontwerpen goedge keurd. De stemming over het .wetsontwerp tot vaststelling van voorschriften omtrent openbare wegen, werd uitgesteld tot de volgende week. Het wetsontwerp, houdende goedkeu ring van het protocol nopens den che- mischen en bacteriologischen oorlog van 17 Juni 1925, werd na eenige bespreking aangenomen- De geruchten over een verloving van Prinses Juliana De „Berliner 'Zoitung am Mittag" meld de Donderdag: „Morgen zal de Nederlandsche Minis- terraad een buitengewone zitting houden en wel op verlangen van Koningin Wil- helmina, die zich met Prinses Juliana in Noorwegen bevindt. Volgens wel ingelich te kringen zal den Ministerraad in deze zitting worden voorgesteld zijn toestem ming te geven tot de verloving van Prin ses Juliana met den tweeden zoon van den Zweedschen Kroonprins. In verhand hiermede werd uit Stock holm geseind: Volgens een mededeeling van het de partement van den hofmaarschalk moet ten aanzien van in buitenlandsohe bladen opgenomen berichten, als zou een verlo ving te wachten zijn van Prins Sigward, den tweeden zoon van den Zweedschen Kroonprins, met Prinses Juliana der Ne derlanden, gezegd worden, dat dit bericht allen grond mist. De Zeppelin weer boven ons land. Vrijdagmiddag te 5 uur is de Zeppelin op de thuisreis van Noorwegen ter hoog te van Wijk-aan-Zee wederom boven ons land gekomen. Het luchtschip zette boven Beverwijk en het Noordzeekanaal koers naar Amsterdam. Tegen half zes bewoog de Zeppelin zich boven de hoofdstad en te kwart voor zes werd het luchtschip te Bilthoven gesig naleerd. Over Doorn, waar de „Graf Zeppelin" te 5.C0 passeerde, ging het in de richting Nijmegen. Te circa half zeven bevond het lucht schip zich op groote hoogte boven het Zuid-Oostelijk deel der stad. Bij Groesbeek werd de Nederlandsch Duitsche grens gepasseerd, waarna het luchlsf hip den tocht in Zuidelijke rich ting voortzette. Düsseldorf werd te 18.20 (Duitsche tijd) gepasseerd. Het luchtschip verdween in de richting Keulen, waar de Zeppelin te 18.37 verscheen. De nieuwe rljwielbelastingplaatjes. Met ingang van 16 Juli zullen op de kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn de rijwielbelastingmerken voor het belas tingtijdvak aanvangende 1 Augustus 1930 en eindigende 31 Juli 1931. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat het geval zich kan voordoen, dat op een postkantoor en in het bijzonder op een hulpkantoor tijdelijk geen belastingmerken voorhan den zijn. Het verdient daarom aanbeve ling, het koopen van een merk niet uit te stellen tot het tijdstip, waarop men het moet gebruiken. Voorts wordt er met nadruk op gewe zen, dat de controle op het gebruiken van geldige belastingmerken reeds dadelijk na den aanvang van het nieuwe belas- gtijdperk zal worden ingesteld. KERKSTRAAT GOES naast C. Jamln, BETEEKENT VOOR U Cbr. Lyceum voor Zeeland. Van de zijde van het onlangs gevorm de bestuur wordt ons medegedeeld, dat ijverig gewerkt wordt, om zoo mogelijk in September 1931 een Lyceum te kunnen openen. Voor dat doel is een Financieele en 'n Bouwcommissie ingesteld, bestaande uit de heeren: Gunning, Ierseke (Voorz.); v. d. Berg, Terneuzen; Bierens, Kapelle; v. Mazijk, Sluis, en Rothuizen, Laport en J. Dekker te Goes. Voorts is een Interaaats-commissie ge vormd, bestaande uit de heeren Dr van Lonkhuyzen, Zierikzee (Voorz,); Ds' Post, Axel; T?3 vnn ars, Zierikzee en Ds v. d. Via tü Qcèi. Binnenland. Geruchten over een verloving van Prinses Juliana. Een dubbele moord te Rotterdam. Buitenland. De onrust in Indië. Invasie van communisten in Zweden. Wacht U voor namaak De gele bus met zwarten band Het moderamen van de vereeniging is thans als volgt samengesteld: Dr van Lonkhuyzen te Zierikzee, voorzitter; Ds Raams te Kloetinge, vice-voorzitter; Mr Goedbloed te Goes, secretaris; burgemees ter Gunning van Ierseke, penningmeester en burgemeester Van Voorthuysen te Domburg. HITTEGOLF. Ventilators en Ijs kasten levert J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Middelburg. De beide laatste Molenwa termuziekuitvoeringen hebben het niet erg met het weer getroffen. Verleden week liet Pluvius zioh te veel gelden en gisteren avond was het kil met den Noordenwind. Begrijpelijk was het bezoek dan ook veel minder dan anders, wat voor de uitvoe renden minder aangenaam is. Het moge hen een troost zijn, dat zij, die het min der mooie weer trotseeren, blijken geven van waardeering voor het gebodene. Krabbendijke. Gisteren is het paard van den heer C. Krijger bij den smidftijdens het heslaan dood gevallen. Kwadendamme. Gisteren bezig zijnde met kersen plukken, had H. de J. het on geluk uit den boom te vallen. Zwaar in wendig gekneusd werd de man naar het St Joanna-Ziekenhuis te Goes overge bracht. Kruiningen. Op de gister gehouden ver gadering van kerkvoogden en notabelen der Ned. Herv. Gemeente, wijdde de voor zitter eenige waardeerende woorden aan den plotseling overleden kerkvoogd P. Witte; na behandeling van enkele recla mes der kerkelijke belasting, werd ook be sloten het vrouwenkiesrecht in te voeren bij de verkiezing van notabelen. Voor het kiescollege is dit reeds eenige jaren ge leden ingevoerd. O.- en W.-Souburg. Vrijdagmiddag ver gaderde de Gemeenteraad. Tegenwoordig 10 leden; afwezig dhr Johse. De voorz. deelt mede, dat de kas der gemeente is nagezien en in orde bevon den. Ingekomen is een schrijven, dat de Staatsspoor het verzoek om een stop plaats te Souburg van den motortrein zal overwegen en later van antwoord dienen. Voor de Nieuwstraat zijn keien aange- kocht voor 75 per vierk. M. Ook 'tMar- nixplein zal worden bestraat. Bij de behandeling van punt 3: V toe&Uaf Gemeente, spreekt dhr jx zijn genoegen uit over de duidelijkheid

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1