DE ZEEDW Transpirerende Vaneen arm dorp, dat rijk werd TWEEDE BLAD Wat de bladen zeggen. Binnenland FEUILLETON oksels en voeten Uit de Provincie. I VAN VRIJDAG 11 JULI 1930. No. 237. Bekwaam en geschikt. Het „Handelsblad" heeft het oordeel van een Amerikaan vermeld, die verze kerde, dat men in zijn land bij benoe mingen altijd naar den bekwaamst© en den geschikste zocht. Politiek en.religie legden daarbij geen gewicht in de schaal. Toen kwam natuurlijk het oordeel van den liberaal: eertijds was het ook hier zoo, maar thans is dat uit. Nu kijkt men eerst, naar wat iemand belijdt. Vóór men vraagt: wat iemand is. Het komt ons voor, zegt de N. Prov. Gr. Crt., dat dit beweren naar allen kant mis is. E n wat Amerika èn wat ons land betreft. Wij willen ons echter tot het eigen land bepalen. Ook thans wordt bij benoemingen steeds gezocht naar den bekwaamste en geschikt ste. Alleen, daarbij nemen, als Jbet goed zal zijn, de factoren der religie en der politieke gezindheid de plaats in, waarop zij recht hebben. De godsdienstige en politieke overtui ging jnogen geen hinderpaal bieden, om tot eenig ambt te worden geroepen. D.w.z. het oorden over de bekwaam heid mag niet ondergeschikt worden ge maakt aan dat over de religie en de politiek. ZiOO ging het eertijds onder het liberaal regime. Men .keek alleen naar de bekwaamheid, o, zeker, maar het stond vast, dat een antirevolutionair niet be kwaam kon zijn. Anders zou hij immers niet anti-revolutionair zijn. Welnu, dat heeft onder een Christelijke regeering afgedaan, en daarmee is de vrijheid van geweten en de rechtsgelijk heid niet geschaad, maar zij worden er door gediend. Het is alleen op deze wijze, dat de be kwaamheid tot zuivere gelding kan komen En wat de geschiktheid aangaat, kan worden opgemerkt, dat voor haar de godsdienstige en politieke overtuiging een belangrijke factor kan zijn. Zoo doet men het best, in ©en over wegend vrijzinnige gemeente een vrijzin nig man tot burgemeester te benoemen. Maar in een overwegend antirevolutio naire gemeente zal een antirevolutioinair het best op zijn plaats zijn. De man moét bekwaam zijn en paar den bekwaamste moet worden gezocht. Maar daarnaast neemt ook de geschikt heid plaats in de rij der factoren. Men neemt dus den bekwaamste geschikte. Het verschil tusschen de vrijzinnige en de anti-revolutionaire methode is nu deze. dat de vrijzinnigen eerst de mannen met een overtuiging, die de hunne niet was, terzijde stelden en daarna gingen zoeken naar de bekwaamsten en de geschiksten, wat tengevolge had, dat een groot deel van het volk praetisch bij de benoemingen werd uitgesloten, terwijl de antirevolutio nairen wilden, dat bij het zoeken naar den bekwaamste en den geschiktste de factoren godsdienstige en politieke over tuiging die plaats innamen, die hun toe kwamen. En zoo werd .aan heel het volk recht gedaan. UIT DE CHR.-HIST. UNIE. In de te Lunteren gehouden conferen tie van Chr.-Historischen, heeft de heer J. R. Snoeck Henkemans gesproken over de Staten- en Raadsverkiezingen in 1931. Daarbij werd door Spr. ook ter sprake gebracht de vraag of er van een crisis in de Chr.-Hist. Unie kan worden ga- sproken. (Het antwoord luidde ontkennend. Hoe vreemd het klinke, aldus Spr., van al deze crisis-verschijnselen en van die gapende klove, waarvan de pers, buiten de Chr.-Hist. Unie, zoo goed op de hoog te was, hebben zij, die dagelijks midden in de Unie leven en werken, niets be 33.) door H. King mans. „De boeken weggesmeten, Van Binsber gen?" vroeg de predikant. ,,'k Had hoofdpijn, dominé, en kon mijn aandacht er niet bij houden." „Dan is het beter niets te doen. Het beklijft toch niet. Je hebt trouwens den tijd nog." „Het is gauw Augustus, dominé." „Och, wat zou het? Je komt er weer met glans." „Zit u voor een examen?" vroeg Hertha. „Engelsch, zuster, 'tls een lastige stu die." „Ik vond ook Fransch en Duitsch veel gemakkelijker," zei Hertha. „Maar dit veelbelovende jongmensch is al klaar met Fransch, Duitsch, hoofdakte, boekhouden en wat nog meer, zeg?" lachte de predikant, een vijftiger. „li hebt net alles opgenoemd, dominé." „Nu, het kan zoo wel, wat, zuster?" „Respect", zeide Hertha, met den vpjs- merkt. Wij hadden in 1929 en 1930 onze beide Algemeene Vergaderingen; wij had den langdurige en ernstige vergaderingen in het hoofdbestuur; wij hadden onze vergaderingen in Kamerkring, Staten- kring en plaatselijke afdeeling. Maar van een crisis, van een klove, van een strijd over belangrijke politieke vragen of om leiding in de partij, bleek niets, hoe genaamd niets. Integendeel. De Algemeene Vergade ringen kenmerkten zich door groot ver trouwen in de leiding der partij. Om trent zeer belangrijke punten van orga nisatorisch beleid, werd in het hoofdbe stuur eenstemmig of nagenoeg eenstem mig beslist. Omtrent een organisatorische afwijking, waarbij verschil van opvatting ten aanzien eener statuaire bepaling tot blijvende moeilijkheid had kunnen lei den, werd overeenstemming verkregen. Eene verduidelijking der bestaande be- puling in de Statuten bleek zelfs over bodig. Was er dan voor al deze bladen, die zooveel belangstelling toonden in 't le v -n onzer Unie, geen enkele aanleiding voor hunne beschouwing? Waren crisis en klove vruchten van eene levendige fantasie? Neen, zoo is het niet. Er is wel iets gebeurd. Op het feest, ter eere van het gouden doctoraat van Dr de Visser, waarbij de deelneming tot leedwezen van zeer velen, „beperkt bleef tot den engeren kring van zijne vrienden en tegenwoordige medewerkers" werden woorden gesproken, die aan buitenstaan ders inderdaad den indruk konden ge ven van een crisis of 'n klove in de Christ.-Historische Unie. Of het de wran ge bedoeling was van hen. die bij dit feest de leiding hadden, dezen indruk te vestigen, is moeilijk te zeggen. Wel lazen wij in het reeds hiervoor genoem de hoofdartikel van het „Politiek Econo misch Weekblad", waarvan een der hoofd redacteuren de leiding had bij het pro motiefeest op 27 Mei 1930, de navolgen de verklaring: „het feest van Dr de Vis ser zal ongetwijfeld zijne sporen nalaten in de Nederlandsch© politiek". Wat de schrijver van dit artikel met deze woorden bedoelde, is ons uiteraard niet duidelijk. Maar ook deze woorden kunnen voor hen, die zelf in het leven der Unie vreemdelingen zijn, tot den gevestigden indruk hebben bijgedragen. Echter de verkregen indruk is onjuist. Dat in den kring der Unie, gelijk :n elke politieke partij niet aanstonds een stemmigheid bestaat, omtrent de beste oplossing van zoo moeilijke vraagstukken als zich thans in het politieke leven voordoen, spreekt vanzelf. Echter ieder, die eerlijk het politieke leven der Chris- telijk-Historische Unie medeleeft, zal naar waarheid niet anders getuigen, dan dat van diepgaande verschillen, hetzij om trent het beginsel, hetzij omtrent de op lossing van bepaalde vraagstukken, het zij omtrent de politieke leiding der Partij, geen sprake is. Bij de discussie werd de vraag ge steld of de Spr. de divergentie niet te rooskleurig had voorgesteld. Dit werd door den heer Snoeck Hen kemans ontkend. Er is geen verschil over politieke punten. Sprekende over „het passeeren van Dr de Visser" bij de Kabinetsforma tie verklaarde spr., dat de voorzitter der nieuwe Kamerfractie, staatsrechtelijk de meest aangewezen man is om bij Kabi netscrisis naar de Koningin te gaan. In dien dr De Visser naar de Koningin ware geroepen, dan is spreker er van overtuigd, dat ieder der Chris.-Hist, frac tieleden gezegd zou hebben: „GéAt u, dr De Visser" en dan weet spreker, dat het advies aan de Koningin niet zooveel an ders zou geluid hebben dan thans dat van dr Schokking. Spr. geeft nog eens een uiteenzetting van het gebeurde, waarbij hij constateerde dat iets onoprechts, iets onwaars niet is geschied. Het hechten van een politieke bedoe ling aan de mededeelingen aan het Ka binet der Koningin, gelijk de Liberale Pers deed, is leelijk. Er is principiëel geen crisis. Er zijn slechts eenige persoonlijke gevoeligheden en er worden pogingen in het werk ge steld deze te verzachten. Mgr Di W. H. Nolens. Op 7 September a.s. wordt de Minister van Staat mgr. dr W. H. Nolens 70 jaar. vinger [salueerend. „U kon heel wat meer zijn dan onderwijzer in Landdorp." „Tja, daar wordt Landdorp afgekeurd," vond dominé Misset. „Pardon," zei Hertha. „Maar u wilt Landdorp toch niet met b.v. Rotterdam vergelijken?" „Ik heb het hier zeer naar mijn zin," zeide Van Binsbergen. „Het is een ge zonde streek, vlak bij de zee. En ik houd van de menschen hier." „O, ik bedoelde geen aanmerking," haastte zich Hertha te zeggen. „Me dunkt het was een gedachte, die het eerst moest, opkomen." „En u komt van Rotterdam naar Zee duin," zei Van Binsbergen. „Schaakmat gezet", bekende Hertha. Het luchtige discours werd nog eenigen tijd voortgezet, tot Hertha het geschikte moment vond, om met haar mededee lingen te komen. Haar toehoorders waren onmiddellijk één en al oor en luisterden met buitengewone belangstelling naar de betoogster, die met vuur en overtui ging uiteenzette, dat er in Zeeduin een taak lag voor hen, die naar het zuivere Woord Gods wilden leven. „Het is niet de eerste maal, dat er hier in de pastorie over gesproken wordt. De groote moeilijkheid was alleen, dat Hjj maakt daarvan nu reeds bijna 34 jaar achtereen deel nit van de Tweede Kamer. De heer Nolens is naar anciënni teit onze oudste volksvertegenwoordiger: hij werd in 1896 voor het eerst gekozen. Wel zijn er enkelen der tegenwoordige parlementsleden, die reeds vroeger geko zen werden, zooals mr H. Smeenge (1886) en mr Th. Heemskerk (1888), maar zij zijn daarna eenige malen uit het parle ment getreden. D© heer Nolens echter heeft nu bijna 34 jaar doorloopend zitting gehad. De hagel- en waterschade. D© door den minister ingestelde com missie inzake de in Holl. Noorderkwar tier geloden hagel- en" waterschade aan veldvruchten op Donderdag 12 Juni heeft het rapport van de taxeering der geleden schade opgemaakt. In 11 gemeenten is voor een totaal bedrag van f59.239 scha de opgenomen. Het comité bestond uit de heeren Rijks- tuinbouwconsul.ent en Rijkslandbouwcon- sulent voor N.-H., eenige leden van Prov. Staten en vertegenwoordigers uit de ge teisterde gemeenten. De bedoeling is, om uit bijdragen van Rijk, provincie en ge meenten, veilingsvereenigingen en parti culieren de getroffenen zooveel mogelijk schadeloos te stellen. Vrachtauto's voor vervoer van vee. Op vragen van het Tweede Kamerlid I. H. J. Vos betreffende ontsmetting van vrachtauto's, waarin vee wordt vervoerd heeft de minister van arbeid, handel en nijverheid geantwoord: Het is aan ondergeteekende bekend, dat naar de veemarkten in ons land veel vèe wordt vervoerd in vrachtauto's. Vermits deze vrachtauto's niet gerang- schikt kunnen worden onder de open bare middelen van vervoer, is het niet uitgesloten, dat deze vervoermiddelen niet steeds ontsmet worden. Nochtans bevor dert sinds geruimen tijd de veeartsenij, kundige dienst bedoelde ontsmetting. Hieruit blijkt, dat ook de ondergetee kende van meening is, dat, indien zulks niet geschiedt, inderdaad de kans op ver breiding van smetstof grooter is. De bereidverklaring tot verbetering van dit euvel geeft ondergeteekende gaarne; reeds ligt een betreffend voorloopig ont werp tot wijziging van het betreffende artikel der Veewet sinds eenigen tijd ge reed. Hij stelt zich voor, met voorstellen te dezer zake te komen gelijktijdig met andere in den loop der jaren gebleken gewenschte wijzigingen. Uitvoercontrole op uien. De volgende brief is aan den minister van binnenlandsche zaken en landbouw gezonden: Op initiatief van het dagelijksch be stuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft een bijeenkomst plaats gehad van vertegenwoordigers der Zeeuw- sche Maatschappij van Landbouw, die geacht kunnen worden de verbouwers van ajuin te vertegenwoordigen. Van de Zeeuwsche Maatschappij van Landbouw waren twee personen tegen woordig terwijl de drie af deelingen der Hollandsche Maatschappij van Land bouw op Flakkee, alsmede de coöpera tieve veiling te Middelharnis ieder door een of meer personen vertegenwoordigd waren. Op deze bijeenkomst is besloten er bij Uwe Excellentie met den meesten klem op aan te dringen een spoedige bespre king over de nadere regeling van de uit voercontrole op uien te bevorderen. Over eenige weken zal de oogst van uien weer beginnen en het is zeer gewenscht, dat de landbouwers dan weten of de regeling voor het a.s. seizoen tot stand komt; zij kunnen dan tijdig zorg dragen klaar te zijn om een goed verloop van de con trole ter sorteering te bevorderen. Namens genoemde bijeenkomst hebben wij de eer Uwe Excellentie te verzoeken spoedig de producenten- en exporteurs-or ganisaties bijeen te roepen. behandele met met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Dro gisten. wij niet een aanknoopingspunt hadden", merkte de predikant op. „Met juffrouw Saaman, die hier al jaren woont, sprak ik er wel over, maar ze zag geen weg op Zeeduin. Er wonen ook maar enkele van onze menschen. En niet ieder is er ge schikt voor. Intusschen zijn uw mededee lingen belangwekkend. Hoeveel kinderen komen er, als u bij dien ongelukkigen jongen is?" „Drie. Twee meisjes en een jongen. Maar het is niet onmogelijk, dat er méér te krijgen zijn. Dacht u aan een Zondags school?" „Ik vermoed, dat u daaraan ook denkt?" „Ja, maar aan méér." „Wij moeten niet te veel hooi op onze vork nemen. Niets kam geforceerd wor den. .En u hebt zelf bemerkt, dat men door de kinderen belangstelling bij de ouders kan opwekken. Wat denk je, Van Binsbergen?" „Als de zuster nog enkele kinderen kon krijgen, dan openen wij een Zon dagsschool", zei de onderwijzer vol vuur. „Ik ben bereid, eiken Zondagmiddag te komen, als u het goed vindt." Dit laatste tot Hertha. „Natuurlijk vind ik dat goed. Ik ben zeer blij met uw hulp. Want misschien Een honderdjarige. Heden (Vrijdag) herdenkt Marinus Adamse, rus tend landbouwer te Veere zijn honderd sten verjaardag. De 100-jarige, die zich nog in goede gezondheid mag verheugen, werd 11 Juli 1830 te Vrouwepolder ge boren en woont sedert 23 April 1868 in de gemeente Veere. Aanvankelijk woonde hij met zijn echtgenoote, die hem enkele jaren geleden door den dood ontviel en zijn kinderen, van wie nog twee zoons en vier dochters in leven zijn, op de hofstede te Zandijk-Binnen, dus onder de gemeen te Veere, doch sedert hij de hofstede ver liet, te Veere zelf. Er was natuurlijk gezorgd, dat de dag niet onopgemerkt voorbij ging, al was het de wensch van den jarige, dat niet te veel drukte werd gemaakt, gezien zijn een voudige gereformeerde levensopvatting. Toch kwam o.a. de burgemeester, dhr H. Dronkers met de wethouders hem complimenteeren. De heer Adamse, die af en toe nog uit gaat, is indertijd als milicien bij de ca valerie geweest en dit was mede aanlei ding, dat hij later meermalen bij feeste lijke gelegenheden optrad als commandant der eerewacht, samen met den heer F. Gastel. Kampioenschappen Zeeuw sche Athletiekbond. Gisteren avond had op het voetbalveld aan den Koudekerkschen weg te Vlissingen onder flinke belangstelling van de zijde van het publiek, het tweede deel van boven genoemde wedstrijden plaats en wel de loopnummers. Bij de 100 M. voor heeren was de uit slag 1. Jac. Boot, E.M.M., Middelburg in 11.6 sec., 2e J. v. Peenen, Marathon, Vlissingen, 3. A. de Pagter, Wilhelmina, Middelburg. Bij de 100 M. voor dames was 1. mej. A. J. Bos in 14.8 sec., 2. mej. J. de Jonge in 15 sec.', 3. mej. G. H. Santifort in 15.6 sec. Al deze dames zijn leden van Marathon. Bij 400 M. voor heeren was 1. Boogerd van Marathon in 59.8 sec., 2. G. v. d. Feltz, E.M.M. in 60 sec. en 3. P. v. Wijk, Marathon in 61 sec. Bij 800 M. voor heeren kwam 1 aan P. Zuidweg, E.M.M. in 2 m. 18.6 sec.; 2. J. Enklaar, E.M.M. in 2 m. 22 sec., 3. P. Parent, Maraton. Voor 1500 M. voor heeren was de uit slag: 1. P. Zuidweg, E.M.M. in 4 min. 46.6 Sec.; 2. J. Enklaar in 4 min. 52 sec.; 3. J. \an Sorge, Marathon in 4 m. 54 sec. Op de lange baan, n,m. 5000 M. was eerste A. Kambier, E.M.M. in 17 min. 55.6 sec.; tweede J. Janssen in 19 min. 2 sec. Tegen deze beslissing der jury weid van de zijde van Marathon met klem geprotesteerd, omdat haar lid, Lefebre, eerst aan kwam, maar gedisqualificgerd werd, op grond, dat hij Kambier verkeerd gepasseerd was. Van de zijde van Mara thon beweerde men, dat juist Kambier hun looper Lefebre hinderde. Bij de estafette voor heeren, 4 maal 100 M., was eerste E.M.M. in 51 sec., tweede Maraton in 51.2 sec. en derde Wilhelmina in 52 sec. Woor de dames werd door Marathon een tijd gemaakt van-61.6 sec. Aan dit nummer had ook Achilles uil Middelburg moeten meedoen, doch door dat een der deelneemsters zich aan een der voeten geblesseerd had, kon Achilles niet mede loopen en kon bedoeld lid, mej. van Driel, ook niet uitkomen in de finale over 100 M. Behalve de verwikkeling bij de 5000 M.-baan, werd later nog door Marathon aanmerking gemaakt op de wijze van tijdopneming. Het was voor ons als buitenstaanders, een avond, waarbij op gebied van ath- letiek veel gepresteerd werd, maar waar bij de sportieve geest af en toe zoek was. Wij constateeren dit zonder ons partij te stellen wie der partijen gelijk had. Zomerverloven Marine personeel. De commandant der Mari ne te Willemsoord heeft de volgende rege ling gemaakt inzake de zomerverloven van het personeel der Kon. Marine: Te Vlissingen: Hr. Ms. Wacht schip in twee partijen van 25 Juli t./m. 7 Aug., van 12 t./m. 25 Aug., Medusa van 25 Juli t./m. 7 Aug., Douwe Aukes en Brinio van 12 t./m. 25 Aug., Geneesk. dienst te regelen door oudstaanwezige of ficieren van gezondheid. Zwemwedstrijd. Op 23 Aug. a.s. zal door de Vlissingsche Zwemclub een internationalen wedstrijd over de Schelde georganiseerd worden. De eerste start zal te Breskens geschieden; hoofd prijs is een wisselbeker, terwijl door den burgemeester van Breskens een medaille beschikbaar gesteld wordt ter uitreiking aan den Zeeuwsch-Vlaming, die den af stand Breskens-Vlissingen het eerst af legt. Goes. Naar de N. Z. Crt. vernam, heeft de heer Pilaar het bod van de gemeente op het huis naast de Brouwersgang van f 20.000 niet geaccepteerd. Gelijk hekend had de heer Pilaar dit huis de gemeente voor f 22.500 aangeboden. De aankoop plannen zullen hiermede wel van de baan zijn. Woensdagmiddag omstreeks half vier is het Farman vliegtuig de F.A.D.F.Q. be stuurd door piloot Guilbaud, van Schiphol met post opgestegen voor Parijs. Boven Aalsmeer geraakte de machine plotseling onklaar en stortte naar beneden. De mecanicien Vélard kwam daarbij om het leven. Een foto van het totaal vernielde vliegtuig. bracht ik er niet veel van terecht." „Nu, daarvoor behoeft geen zorg te bestaan", zeide Van Binsbergen, eenvou- dig-weg. Hq hield niet van pluimstrijkerij en meende, wat hij zeide. Hij had, ter wijl Hertha daarover sprak, gloeiende be wondering voor haar opgevat en schaam de zich, dat hij, die reeds zeven jaar in Landdorp woonde, nooit in dien zin aan Zeeduin had gedacht. „Maar", ver volgde hij, „het is altijd goed, als de verantwoordelijkheid op twee rust." „De groote moeilijkheid is, een lokali teit te krijgen", dacht Hertha. „Een lokaal van de school „Krijgen wij niet", vulde de predikant aan.. „Als het Gemeentebestuur het nog aan den Raad voorstelde, maar zoover zou het niet eens komen, dan zeide de Raad toch unaniem „neen". Het liberale Zeeduin moet er niets van hebben. Het is trouwens, althans het eerste jaar, ge wenscht, zoo weinig mogelijk ophef te maken." „Op de boerderij van Dijkman?" vorsch- te mevrouw. „Daar was een pracht gelegenheid. En Dijkman vindt het best. Maar 'tis een half uur 'tland in. Dat gaat niet." „Het getal kinderen is zeer klein, al thans zeker in. het begin. Misschien wil vrouw Hoogeboom haar keuken wel af staan. De brandstof betaal ik dan wel", dacht Herfha. „Zeide u daareven niet, dat die vrouw Hoogeboom uit werken gaat?" vroeg de predikant. En op het bevestigend ant woord van Hertha: „Dan zou het haar brood kunnen kosten". „Maar, dominé!" dejd Hertha, ietwat verontwaardigd. „Ja, zuster, het kan zijn. U kent het liberalisme van Zeeduin nog niet Elders komt door verschillende factoren de onver draagzaamheid niet meer zoo naar voren als vroeger, maar hier leven wij er nog middenin. Beste menschen zijn het, als de christenen zich „koest houden". Maar anders. „Het zou toch vreeselijk zijn, een arme vrouw haar brood te ontnemen, alleen, omdat zij een vertrekje van haar huis voor een Zondagsschool afstaat!" barstte Hertha, met felle verontwaardiging, los. Dominé Misset glimlachte als een, die beter weet ,,'k Heb op dat punt in mjjn leven al wat meegemaakt, zuster. Maar 'kzeg niet, dat het zóó zal zijn. Het kan best meevallen." {Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5