No. 237 Vrijdag 11 Juli 1330 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 JU Li vervallende worden verzilverd door VERSCHUNT EI-KEN WERKDAG. A h O il u p .7 ij S! Per 3 maanden, ilaeca nfl- rost, 3^ Lnsse wffljRSsa u 11-fK P s ij 8 dat Adverteatiën: 14 regels 11.20, elke regel meer 30 cL Bi] abonnement belangrijke korting. Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. DE MIJNRAMP IN SILEZIE. Het opruimingswerk zeer moeilijk. 150 dooden; hartverscheurende tooneelen spelen zich af. Bestond er aanvankelijk althans nog eenige hoop, dat het nog gelukken zou een gedeelte der ingesloten mijnwerkers te redden, volgens de laatste berichten is er niet de minste hoop voor de op- geslotenen. Wij laten hier nog enkele berichten omtrent deze ontzettende ramp volgen. In den loop van den middag werd gisteren de lucht in de Kurtschacht iets zuiverder. Twee reddingstroepen konden zoo ver vooruit komen, dat ze dooden konden waarnemen. Het werk met de zuurstoftoestellen is echter zoo inspan nend, dat men niet voldoende kracht had om de slachtoffers te bergen. Daar ook aangenomen wordt, dat verscheidene dooden onder het puin liggen, is nog niet te voorzien, wanneer men met de berging gereed kan komen. Uit Charlottenbrunn zijn nieuwe red- dingscolonne's ter aflossing aangekomen. Men heeft in den loop van den mid dag in de Kurtschacht een 11-tal lijken kunnen bergen. Officiëel werd om een uur of vijf mede gedeeld, dat op het appèl niet 193 maar 211 man ontbraken. Er zijn nu in het geheel 92 dooden gevonden. Er moeten er nog 70 opgesloten zijn. De directie van de Wenzelausmijn geeft thans nieuwe getallen over de dooden en verongelukten, welke getal len definitief zijn. Volgens deze laatste opgaven werken in de geheele afdeeling 224 man. Hier van hebben 14 man niet in gevaar ver keerd, zoodat in totaal 210 man in het gevaarlijke gebied aan het werk waren. Hiervan zijn 10 man gered, die zich on middellijk huiswaarts konden begeven, 49 man zijn gewond naar het ziekenhuis gebracht, zoodat in totaal 59 man gered werden. Er zijn 151 mijnwerkers omge komen. Tegen 20 uur is weer een red- dingsafdeeling van 20 man de schacht binnengegaan; daar de gassen thans niet meer uitstroomen, konden zij zonder gas masker gaan. Het opruimingswerk blijkt zeer moeilijk te zijn. Men is er nog niet in geslaagd tot den oorsprong van het ongeluk door te dringen. Dit is het ergste mijnongeluk, dat in Duitschland sedert 1908 heeft plaats gehad. Nog hoop? Officiëel wordt medegedeeld, dat het nog niet absoluut vast staat, dat de in de Kurtschacht opgesloten mijnwerkers verloren zijn. Er bestaat nog een geringe hoop, dat de ongelukkigen gered zullen kunnen worden. In de officiëele verklaring wordt ver der gezegd, dat het ongeluk een zeer bij zonder geval is. In geheel Duitschland bestaan slechts vier mijnen, waarin kool zuurgas voorkomt. Men had als zeker aangenomen, dat door de getroffen vei ligheidsmaatregelen alle gevaar voorko men zou zijn. In de Wenzelaus-mijn zijn gedurende het jaar 1929 35 maal koolzuurgasuitbar- stingem voorgekomen, zonder dat zich daarbij ooit eenig ongeluk heeft voorge daan. Rouwbeklag en steunverleening. De Rijksregeering en de Pruisische re geering hebben tegenover de mijndirectie en den bedrijfsraad uiting gegeven aan hun deelneming met de ramp, die de mijn en de daarin werkzame mijnwee kers getroffen heeft. Rijkspresident von Hindenburg heeft voor de slachtoffers en hun nabestaanden een bedrag van 10.000 mark geschonken, terwijl de Prui sische regeering een bedrag van 100.000 mark beschikbaar heeft gesteld. Rondom het ziekenhuis van Neurode. Volgens mededeeling van den direc teur van het ziekenhuis te Neurode is de toestand van de daar opgenomen 49 geredde slachtoffers van de ramp te Haus- dorf naar omstandigheden redelijk. De directeur hoopt, dat het gelukken zal, wanneer zich geen complicaties voordoen, alle 49 verpleegden in het leven te be houden. Tot de zieken zelf wordt voor- loopig nog niemand toegelaten. Velen hunner lijden nog aan hevige benauwd heid. Tot mededeelingen zijn de meesten trouwens ook nog niet in staat. Eén der geredde mijnwerkers, met wien een jour nalist even een onderhoud had, kon ten slotte weinig bijzonderheden mededee- len. „Het kwam alles zoo plotseling", ver telde hij. „Een kameraad, die naast mij werkte, vroeg mij: „Krijg jij het ook benauwd?" En op hetzelfde oogenblik zakte hij in elkaar. Ik voelde ook plot seling iets op mijn borst drukken, en vóór ik verder kon denken verloor ik het bewustzijn." Hieruit blijkt, dat het gas zich met groote snelheid verspreid heeft. In de meeste andere gevallen kunnen de mijn werkers, wanneer zij de aanwezigheid van het gas merken, nog naar een hoogor gelegen gedeelte vluchten, omdat het zwa re gas dicht boven den grond blijft han gen. De kenteekenen bij een aantal der gevonden lijken moeten dan ook een an dere oorzaak hebben. De meeste slachtof fers werden door het gas volkomen ver rast en moeten door plotseling gebrek aan lucht een zeer snellen dood zijn ge storven. In het algemeen toonden de ge zichten der geborgen slachtoffers geen teekenen van angst of schrik. In het ziekenhuis spelen zich hartver scheurende tooneelen af. De lijsten met namen van dooden en gewonden worden daar bekend gemaakt en zijn op mede- deelingsborden opgehangen. De verwan ten der mijnwerkers staan in dichte drom men er om heen, en doffe berusting spreekt uit hun blikken. Soms komen er nieuwe menschen bij, moeders en dochters, in wier blikken nog de hoop leeft, dat hün man, hün vader, hun zoon er niet bij is. Angstig dwalen hun blikken over de lijsten, tot plotseling een kreet van wanhoop getuigt, dat ook de geliefde naam er bij is. Er komt geen einde aan cte ellende, Hoewel men niets meer te hopen heeft, blijft men rondom het ziekenhuis van Neurode drommen, in de hoop nog iets nieuws te hooren. Vooral degenen, wier verwanten nog in de mijn zijn opgesloten, verkeeren in groote spanning. De oorzaak van de ramp. Over de oorzaak van de mijnramp in Silezië valt nog te melden: Het gevaar voor de ontsnapping van koolzuurgas is reeds bekend sinds het iaar 1894. Het gas komt uit de ingewan den der aarde, uit de diepere lagen van de aardkorst door spleten omhoog en verspreidt zich in de mijn. Bij het kappen breekt het dan plotse ling te voorschijn. Menigmaal verzamelen zich echter de gasmassa's onder sterken druk en dan komt het tot een uitbar sting. Volgens de tot nog toe bekende gege vens zijn door deze uitbarstingen telken male ongeveer duizend ton kolen van de wanden losgerukt en weggeslingerd. Bij de uitbarsting, die dezer dagen plaats had, zou echter een reusachtige kolenmassa weggeslingerd zijn. De arbeiders zijn ofwel door verstik king of door deze weggeslingerde steen massa's gedood. Een ontploffing heeft echter niet plaats gehad. De uitrusting van de reddingsbrigades was in orde, wat bewezen wordt door het feit, dat geen enkele van degenen, die gasmaskers droegen, verongelukt is. Het reddingswerk in het district Wal denburg is juist het vorig jaar opnieuw georganiseerd. Er is zelfs een reddings brigade, die met speciale auto's is uit gerust. Het reddingsmateriëel en de reddings brigades in de mijnen worden over het algemeen als buitengewoon voortreffelijk beschouwd. Op telefonische aanvrage komt niet enkel de hoofdreddingsbrigade van het betreffende district, maar ook de reddingsbrigade van de nabijgelegen mijn. Ook in de Wenzelausmijn is dit het ge val geweest. Er stonden boven de mijn veel meer reddingsmanschappen gereed dan onder in de mijn werkzaam kon den zijn. In de volgende dagen zal beslist wor den, of de mijn stil gelegd moet worden of niet. Relaas van een ooggetuige. Een ooggetuige van het ongeluk, een der mijnwerkers, die kort na de cata strophe in de schacht was afgedaald, vertelde het volgende: „Met koolzuur moet men in ons dis trict en met name op onze mijn, steeds uiterst voorzichtig zijn. De uitstroomingen van koolzuur, die hier zeer vaak optre den en zeer heftig zijn, moeten met de grootste omzichtigheid worden bestreden. Bij elke ploegwisseling wordt de lucht in hevige trilling gebracht om het kool zuurgas naar buiten te doen treden. Alle arbeiders worden dan achter de schiet- deuren teruggetrokken en men vuurt van ongeveer een kilometer afstand schoten af. Dit geschiedde ook gistermiddag bij de ploegwisseling om twee uur. De aan wezigheid van koolzuur werd toen niet geconstateerd. Men liet daarom de nieuwe ploeg neerdalen. Twee uur later, midden onder het werk en in strijd met alle regels, die men voor de uitstrooming van koolzuur meende te kunnen opstellen, vond de explosie plaats. Het geweld van de eruptie was zoo hevig, dat het koolzuur zich snel uitbreidde over de belendende afdeelin- gen en aldaar het ademen absoluut on mogelijk maakte. De mijnwerkers zak ten in elkaar op de plaats waar zij werk ten, liepen of stonden. De dooden en ge wonden vond men met hun werktuigen in de hand, den machinist van de loco motief naast zijn machine, ieder midden in zijn arbeid overrompeld door den snel- sten dood, dien de mijnwerker kent. Voor dat men weet wat er gaande is, is men ér geweest. Ikzelf daalde een half uur na het on geluk af. De menschen lagen als gezaaid in de schacht, drie, vier dooden op elkaar, daartusschen weer een levende, die nog zwakjes ademde. Niemand wist, hoe het eigenlijk toegegaan was. Het grootste deel van de omgekomenen is door de Kunigunde-schacht naar boven gebracht. De doctoren onderzochten den een na den ander; telkens weer moesten zij het hoofd schudden: er was geen teeken van leven meer waar te nemen. De lijken werden eerst in de waschkooi neergelegd om ze te identificeeren; later bracht men ze op vrachauto's naar de lijkenzaal van het mijnwerkersziekenhuis te Neurode over. Zoo dreigt deze ramp een der grootste te worden, die het Duitsche mijnwezen heeft getroffen sedert de geweldige ko lenstofexplosie in de mijn Radbod bij Hamm, in het jaar 1908, toen het reus achtige aantal van 360 dooden te betreu ren viel. In 1912 vond een mijngastont- ploffing plaats te Bochum, waarbij 117 dooden vielen. In 1921 maakte een kolen stofontploffing in de mijn Mont Cenis bij Hamm 79 slachtoffers; in 1923 veroor zaakte een ontploffing in de Heynitz-mijn bij Beu then 112 dooden en in 1925 een ont ploffing in de mijn „Minister Stein" bij Dortmund 135 dooden. Een ernstige mijn ramp met een minder groot aantal slachtoffers was de laatste in 1929 in de Friedenshoffnungmijn te Glückhilt in Silezië. Nog een mljnontplolflng. In de mijn Paul I te Lückenau heeft een ontploffing plaats gehad. Twee werk lieden werden doodelijk gewond, twee werden ernstig gewond naar het zieken huis gebracht en drie anderen1 liepen lichte kwesturen op. DUITSCHLANDS INVOERRECHT OP BOTER. Verhooging gaat reeds spoedig in! De Directie van den Landbouw deelt mede, dat, blijkens telegrafisch bericht van onzen gezant te Berlijn, het ver hoogde invoerrecht op boter (50 Mark per 100 k.g.), zeer binnenkort, misschien leeds 15 dezer en uiterlijk 1 Aug. a.s. in werking zal treden. Bij het bericht, dat Duitschland de verhooging van het invoerrecht op boter reeds volgende week, uiterlijk over drie weken zal doen ingaan, teekent het H b 1 d aan, dat de grootste pessimisten in vak kringen dit niet vóór 15 Sept. hadden verwacht. Een en ander is een gevolg van het Duitsch-Franschc handelsverdrag, waar over eerst te Helsingfors en, toen deze doodgeloopen waren, te Berlijn is onder handeld. Als resultaat is toen overeenge komen, dat Duitschland zijn invoerrechten op boter, kaas en margarine mocht ver- hoogen, doch dat Finland daartegen ze melen en stikstofmeststoffen aan een hoo- ger tarief zal mogen onderwerpen. En alp gevolg van de meestbegunstigingsclausule zal nu ook voor onze boter het Duit sche invoerrecht gaan stijgen tot 50 mark of 30 gulden per 100 k.g. 1 Reeds werd er in kringen van Duitsche importeurs over gemompeld, dat als ver der uitvloeisel van het Duitsch-Finsche accoord een Duitsch yijksmonopolie voof den invoer van boter en kaas zou worden ingesteld, d.w.z. dat er een rijks-import bureau zal worden opgericht, dat in do plaats zal treden van de invoer-bemoeiin- gen der particuliere importeurs. Ja, zelfs zou Duitschland reeds met Finland zijn overeengekomen, S millioen k.g. boter en 3 millioen k.g. kaas af te nemen. Tenslotte herinneren wij er nog aan, dat ons land in 1929 naar Duitschland uit voerde 36 millioen k.g. boter of we) rond 30 pet. van onzen totalen boterex- port 1 In de eerste vijf maanden van het loo- pende jaar bedroeg de boterexport naar Duitschland 12.3 millioen k.g. van de 17.3 mill. k.g. totaal. Om 'n idee te geven van de beteekenis voor onzen boterexport van een Duitsch invoerrecht ad f 30 per 100 k.g., wijzen wij er op, dat gerekend naar onzen Duit- schen boterexport in 1929 een invoerrecht verschuldigd zal zijn een bedrag van.... f 11 millioen. Briand over de buitenlandsche politiek. Voor de commissie van buitenlandsche zaken uit de Kamer heeft Briand uit voerige mededeelingen gedaan over der. stand der Fransch-Italiaansche onderhan delingen. De onderhandelingen, die te Ge- nève na de vlootconferentie hervat wa ren, zijn opgeschort tengevolge van de troebele atmosfeer, die ontstaan was na zekere manifestaties. 'Briand zette de voorstellen uiteen, die voorzien waren na de regeling van de hangende politieke kwesties. Hij las het antwoord van Italië voor, waarin verzekerd werd, dat voor Decem ber geen oorlogsschip op stapel gezet zou worden. Dit verzekert de handhaving van den status quo gedurende de onderhandelin gen. Frankrijk, zei Briand, moet door zijn houding aantoonen, dat de atmosfeer niet vertroebeld kan worden. Als Frankrijk met uiterste kalmte onderhandelt, zal het zich niet verlagen, maar veel eer zijn kracht toonen en zijn wensch naar vrede. Ik heb, vervolgde de minister, nooit de nationale verdediging veronachtzaamd, maar ik heb ook steeds de wereld willen aantoonen, dat Frankrijk goeden wil heeft. Daarna sprak Briand over de ontrui ming van het Rijnland en de onderhande lingen over het Saargebied. Rook boven Parijs. Een zwaren strijd voeren de Parijsche autoriteiten al sinds eenige jaren tegen den rook, die de atmosfeer der stad ver duistert en een gevaar voor de openbare gezondheid oplevert. In den gemeenteraad heeft de heer Georges Prade eergisteren den prefect van politie gevraagd hoe het nu eigen lijk met de afweermaatregelen en met de nieuwe reglementen voor fabrieken en andere rook-schietende bedrijven staat. De prefect van politie, Jean Chiappe, verklaarde in zijn antwoord, dat hij wacht op de aanneming, door de Kamer, van twee wetten, die zijn actie zullen verge makkelijken wat betreft de bedrijven, welke „geclasseerd" zijn, d.w.z. die in aanmerking komen voor toepassing der bepalingen. Het nationaal bureau voor onderzoek en uitvindingen heeft hem voorts een lijst doen toekomen met de beschrijving van rookverdrijvende appa raten, en de Compagnie de Ceinture. De ceintuur-spoorlijn zal deze toestellen in gebruik nemen, in afwachting van de electrificatie der lijn. Doch tal van on dernemingen vragen respijt op respijt en schuiven de zaak op de lange baan. Wat de sleepbooten in de Seine be treft, heeft op instigatie van Chiappe een ministeriëele commissie een onderzoek ingesteld. Op haar aanwijzing is thans aan sleepbooten het gebruik van bepaal de toestellen voorgeschreven. Het mini sterie van openbare werken blijkt ech ter wat laks te zijn, daar het den eigena ren van sleepbooten een termijn van tien jaar in plaats van vijf jaar wil ge ven om met de nieuwe voorschriften in overeenstemming te komen. Een aardbeving. Te Montella (Spanje) zijn Zaterdag door Binnenland. De heer Snoeck Henkemans over de Chr,- Hist. Unie. Uitvoer-contröie op eieren? Een buitengewone zitting van den minis terraad Buitenland. Do mijnramp in Silezië. Hoog Duitsch invoerrecht op boter. een aardbeving tegen de 250 huizen be schadigd; een zestig zijn ingestort. Onder- aardsch gerommel was aan de aardbeving vooraf gegaan, zoodat de inwoners zich hadden kunnen redden. Naar de samenwerking In de suiker industrie? Vertegenwoordigers der Amerikaanscho Suikerindustrie in Cuba en Cubaansche Suikerbelangen welke te New York in conferentie vereenigd zijn, hebben een commissie benoemd, weike tot doel heeft het ontwerpen van een plan tot samen werking met Europeesche en Java-pro- ducenten, teneinde te komen tot een in ternationale overeenkomst inzake de re geling der productie voor de eerstvolgen de 5 jaren. Een tweede commissie is benoemd om vrijgave te verkrijgen van de bij de Cubaansche banken in onder pand gegeven hoeveelheden suiker, waar door de leden der Santa Clara Sugar As sociation in staat zullen worden gesteld om samen te werken t.a.v. het voorstel der Sovjetregeering tot aankoop van 100.000 tons suiker per maand tot Decem ber a.s. De Russische regeering heeft voorgesteld dezen aankoop gedeeltelijk in contanten te voldoen en gedeeltelijk in gegarandeerde schuldbewijzen der Rus sische Staatsbank. Zelfmoorden in Japan. Niet alleen in Europa, maar ook in Japan is het aantal zelfmoorden in den laatsten tijd onrustbarend gestegen. Volgens de laatste statistiek der poli tieautoriteiten te Tokio bedroeg het aan tal zelfmoorden binnen het gebied van de politieprefectuur te Tokio in het afge- loopen jaar 1657, dat is dus gemiddeld vier zelfmoorden per dag: 964 mannen en 693 vrouwen maakten op geweldda dige wijze een einde aan hun leven. Wat de oorzaken betreft, vermeldt het politierapport in 396 gevallen ziekte, voor 146 gevallen huiselijken twist, voor 113 tegenslag in zaken en werkloosheid, voor 91 gevallen versmade liefde en bij 79 personen ongelukkige liefde. 't Is wel opmerkenswaardig dat voor deze beide laatste klassen het aantal vrouwen steeds het grootste was en dat de verhouding was resp. 34 mannen en 57 vrouwen en 35 mannen en 43 vrou wen. Wat den leeftijd aangaat: 425 personen, die zelfmoord bedreven waren tusschen 21 en 25 jaar oud en 231 tusschen 26 jaar en 30 jaar. Wijzigingen in de Russische regeering? Uit Moscou wordt aan de „Daily He rald" gemeld, dat wijzigingen in de Rus sische regeering niet zijn uitgesloten. Ry- ko£ zou volkscommissaris van buitenland, sche zaken worden en Tsjitsjerin zou heengaan. Hitte in Amerika. De Noord Oostelijke Staten der Unie worden op het oogenblik door groote hitte geteisterd, waaraan sinds Zondag reeds 27 menschen zijn bezweken. Eenige hon derden zijn met lichte zonnesteken in zie kenhuizen opgenomen. Roemenië's economische toestanden. De liberale leider, Bratianu, werd gis teren in audiëntie ontvangen door koning Carol, dien hij zijn memorandum over handigde ov6r den eeonomischen toestand

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1