DE ZEEUW Slapeloos door Zomerhitte De WELFSCHOEN helpt de voetspieren hij hun zware taak. Vaneen arm dorp, dat rijk werd TWEEDE BLAD Uit de Provincie. Kerknieuws. JACQ. PLOUV1ER Gebruik hiertegen Mijrihardt's Zenuwtabletten GOES VLISSINGEN FEUILLETON VAK WOENSDAG 9 JULI 1930. No. 235. SCHEEPVAARTVERBINDING AMSTERDAM-RIJN. Raming dor kosten 165 millioen. Ingediend is het verwachte wetsontwerp tot aanleg van een scheepvaartverbinding van Amsterdam met den Boven-Rifn ten behoeve van de Rijnvaart en verbetering van den vaarweg naar Vreeswijk ten be hoeve van de binnenscheepvaart In dit wetsontwerp wordt bepaald, dat van Rijkswege zal worden aangelegd en onderhouden een scheepvaartkanaal van Amsterdam naar den Boven-Rijn, dat ge vormd zal worden door verbetering van het Merwedekanaal tusschen Amsterdam en Utrecht en door het maken van nieu we kanalen tusschen Utrecht en de Lek omtrent Wijk bij Duurstede en tusschen Lek omtrent Ravenswaay en de Waal omtrent Ti el. Van Rijkswege zal voorts worden aan gelegd en onderhouden een zijtak van het onder artikel 1 bedoelde scheepvaartka naal van Utrecht naar Vreeswijk. Tot uitvoering van de in art. 1 bedoelde werken zal niet worden overgegaan dan nadat de belanghebbenden zich tot genoe gen van den Minister van Waterstaat hebben verbonden, een derde gedeelte in de kosten van die werken bij te dragen. Onder voorbehoud, dat verdere bestu deering bij de uitwerking van de ka naalplannen wijziging zal kunnen brengen in hetgeen men zich than3 daarvan voor stelt en onder vermelding, dat speciaal wat betreft den zijtak van Utrecht naar Vreeswijk en de aansluiting van het nieu we kanaalvak UtrechtWijk bij Duurstede aan de bestaande kanalen bij Utrecht de minister zich de noodige vrijheid wenscht voor ,te behouden, wordt om trent de plannen het volgende medege deeld. Het is de bedoeling van Amsterdam tot omtrent Utrecht het bestaande Merwe- de-kanaal voor de Rijnvaart en voor de binnenscheepvaart te verbeteren, en van Utrecht tot den Neder-Rijn in de omge ving van Wijk bij Duurstede en van Ra venswaay tot omtrent Tiel door de Be tuwe tusschen den Neder-Rijn van de Waal nieuwe kanalen voor .de Rijnvaart aan te leggen, terwijl van Utrecht naar Vreeswijk een zijtak ten dienste van de binnenscheepvaart zal worden gemaakt. Het kanaal tusschen Amsterdam en Wijk bij Duurstede met zijtak naar Vrees wijk zal zooveel mogelijk gemeen liggen met het Noordzeekanaal. Het Betuwepand verkrijgt een zoodanig peil, dat bij water standen ,op den Neder-Rijn onder 5.50 M. -f N.A.P. het kanaal in open verbinding met den Neder-Rijn zal staan. Het kanaalprofiel is gedacht met een bodembreedte van 50 M. voor het vak van Amsterdam tot Utrecht, dat bestemd is voor Rijn- en binnenscheepvaart geza menlijk, met eén bodembreedte van 40 M. voor het gedeelte van Utrecht naar Wijk bij Duurstede en voor het Betuwepand, en met een bodembreedte van 35 M. voor den zijtak naar Vreeswijk. Die diepte zal zijn 4 M. onder laag kariaalpeil met beloopen van ongeveer 1 op 3 onder dat peil. De kosten worden geraamd op rond f65.000.000. Maatschappij Ziekenfonds Zuid- en Noord- Beveland. Uit het jaarverslag van de Maatschappij Ziekenfonds op Zuid- en Noord-Beveland. blijkt, dat het Ziekenfonds op 1 Januari 1929 in werking trad met 2474 ingeschre venen, te weten 1435 personen boven de 18 jaar, 810 ondsr de 18 jaar betalend en 229 pers. onder de 16 jaar niet betalend Op 1 Juli 1929 was dit aantal 3048 en op 1 Januari 1930 3581 (2109 1145 327), zoodat het aantal leden steeg met 1107 leden. (674 335 98). Ingeschreven als deelnemer waren 13 huisartsen en 10 specialisten, te weten een kinderarts, een zenuwarts, een huid arts, een keel-, neus- en oorarts, een röntgenoloog, twee oogartsen, een inter nist en twee chirurgen. Aan het fonds waren verder verhonden twee tandartsen en een apotheker. In het afgeloopen jaar werden aan de leden uitgereikt 180 maandkaaxten voor bezoek aan specialisten. 30 personen werden voor rekening van het fonds in een ziekenhuis behandeld. 62 operaties werden voor rekening van 't fonds verricht en 43 personen röntgeno- logisch behandeld. 98 toelagen a f 10 werden uitgekeerd bij bevalling, aan 155 personen werd een bril verstrekt. 21 le den ontvingen een breukband en 10 een buikband. Het bestuur was als volgt samengesteld: Mr J. VV, Goedbloed, voorz.; Dr C. Griep, secretaris; G. K. Maartense, Buijs, Pie- ters, Dr J. M. Planteydt en Dr Looyen, leden. DE ACCU LEEG? Wij laden niet alleen, doch onderhouden ook Uw accu's. J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) Bij beschikking van den minister van justitie is aan den heer P. van d e r B r u g g e, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van plaatsvervangend lid der Kamer van Toe zicht over de notarissen en candidaat- notarissen te Middelburg, en is benoemd als zoodanig de heer R. Gerritsen, ontvanger der registratie en domeinen en hypotheekbewaarder te Zierikzee. Middelburg. Het tweede wandel- concert. Als nog bewezen pioeét wor den dat de oprichting van het Comité voor wandelconcerten een uitstekend idee is geweest, dan is djt zeker wel gisteren avond geschied, toen het tweede 'wandel- concert in dit seizoen plaats had onder enorme belangstelling van de zijde van het Middelburgsche publiek. Te half negen verzamelden zich reeds, op de Groenmarkt het Comité met het Middelburgsch Muziekkorps, de padvim dersband en de turnvereeniging Achilles met de sjgnaal-afdeeling dier afdeeling. Precies op het vastgestelde uur, kwart voor negen zette de stoet zich in bewe ging en onder het krachtig trommelen van de padvinders ging het door 4e Bur gemeester Takstraat naar de Lombard- straat, waar halt werd gehouden voer het diaconiehuis der Ned. Herv. ge meente, waar de daar wonende oudjes dit zeldzaam gebeuren door de open ven sters gade sloegen en genoten van het Zeeuwsch Volkslied en een Marsch, die het Muziekkorps deed hooren. De heer J. A. van Puffelen, diaken voor dit huis, bracht in enkele woorden mede namens de inwonenden hartelijk dank voor deze attentie, wat de voor zitter, de heer L. A. Stofkoper, beant woordde met „Wij komen pog wel eens terug". Verder ging het nu door en over Noordstraat. Hofplein, Wagenaars traat, Balans, Spanjaardstraat, Singelstraat, Brakstraat, Breestraat, Nederstraat, Rotterdamsche kade, Bateau Port, Dwars- kade naar den Dam, waar weer halt werd gehouden Steeds was het aantal toeschouwers groot en ook op dit plein, waar staande een nummer ten beste werd gegeven.. Daarna werd de tocht voortgezet .door de Kortedelft, Nieuwstraat en langs Lon- densche en Houtkade, Koningsbrug, Sta tionstraat en Stationsbrug naar het Sta tionsplein, waar even werd gepauzeerd, totdat de trein van 21.47 binnen stoomde en de leerlingen der 'Rijksleersdhaol zichi op het Stationsplein verzameld hadden. Het was de kleinen aan te zien, da,t z\i in de heerlijke omgeving van Breda mede dank z§ de goede leiding van 'den heer Luteijn «cl de andere onderwijs krachten der school, een genotvollen dag hadden gehad en glunder keken zij uit de heldere kijkers, toen /ij begeleid door het muziekkorps, uit volle "borst twee coupletten van het Zeeuwsche Volkslied zongen. Het was e$n aardige ontvangst, en wij herhalen hier nog eens, dat het in de bedoeling ligt van het comité in deze richting voort te werken en volgende jaren ook kinderen van andere scholen bij terugkomst van de schooluitstapjes welkom te heet en in hun woonplaats. Hier bij deze ontvangst was de menigte al zeeT groot, al moesten de meesten ook van de overzijde der brug, die vrij moest worden gehouden, de drukte gadeslaan. Toen de schoolkinderen de brug over waren en weer aan de goede zorgen van hun ouders of andere familieleden waren toevertrouwd, zette de stoet zich weer in beweging en ging het verder weer over heide bruggen en langs de kaden, Nieuwe Haven, Hoogstraat, Varkensmarkt en Gort straat naar de Markt, die werd rond gewandeld en toen vanuit de richting van het Stadhuis ditmaal naar het midden van het plein, waar de muziek als slot- Dummex „De Zeeuwen en Oranje" deed hooren. Daarna nam de heer Stofkoper het woord om dank te brengen aan allen, die weer hun medewerking verleenden. Ten eerste aan de padvinders en de signaal- afdeeling in de personen van de heeren Meiboom, van der Horst ,en Guillié, aai Achilles, „in die van mej. Roos© en den heer Bal, hunner aller medewerking, die zoo op prijs wordt gesteld, ook voor het vervolg jveder inroepende; aan het Middelburgsch muziekkorps, en speciaal aan den onder-directeur, den heer A. Ca- latz, aan de politie, die .zulk een zware taak op tactvolle wijze vervulde. De muziek liet fanfares weerklinken, de padvinders en de hoornblazers der signaal-afdeeling een taptoe en het was weer stil in. Middelburg. Nog juist had men zonder kunstlicht alles kunnen af werken. Om met het begin ook weer te eindigen, het was een zeer succesvolle avond en ieder, die ziet hoe zulk een ommegang wordt gewaardeerd, zal met ons hopen, dat het nog heel dikwijls zal worden hen haald, maar zoo als bij alles, dit liangt ook voor een. zeer groot deel, zoo biet geheel, af van de financiën, waarover het Comité te beschikken heeft. Reeds gis terenavond werd door enkelen, die het brengen van een afwisseling als deze op de rechte waarde weten te schatten, spontaan een gift ineens of een jaarlijk- sche bijdrage toegezegd. Maar hoe mooi dit ook mag zijn,, wanneer niet veel meer personen, die met ons het werken van het Comité op prijs stellen, dit goede voorbeeld volgen, dan zal het aantal wan delconcerten toch zeer beperkt moeten blijven. Om deze reden herinneren wij er nog eens aan, dat het Dag. bestuur van het comité bestaat uit de heeren L. A. Stofkoper, voorzitter; P. de Vos, Seis- singel 227, secretaris en jnr P. C. Adri aans©, Langedelft H 15, penningm. Uitbreiding zaak fa A. R. de M u y n c k. Door aankoop van het naast gelegen pand is de firma de Muynck in de gelegenheid geweest om haar be kende zaak .„Focus" een groote uitbrei ding te geven. De verbouwing, welke daartoe noodig was, is dezer dagen gereedgekomen. Do afdeeling optiek is naar het nieuwe gedeelte overgebracht, hetwelk zoowel wat inrichting als uitvoering in modernen stijl gehouden is. Vitrines en etalagekasten, toontafel en verkooptafel, bekleeding en verlichting, al les is er op aangelegd, om de aandacht op de artikelen te vestigen, deze haar volle waarde te geven ©n in een rustige sfeer do keuze te vergemakkelijken. Het fraaie uiterlijk, waarin inzonderheid het groote raam boven ingang en etalages, uitgevoerd in glas in lood, naar een teeke- ning van W Abeleven, de aandacht trekt is weer een aanwinst voor de Lange Burg. Achter den winkel is het nieuwe administratiekantoor gevestigd, met het groeien der zaak, o.a. wordt geleverd aan Staatsspoor, Staatsmijnen, en vele groote gemeenten, moest daar ook uitbreiding aan gegeven worden. De verbouwing zal ongetwijfeld den gevestigden goeden naam der firma De Muynck ten goede komen. Krabbendijke. Bij de Zaterdag te Dor drecht gehouden Zuid-Hollandsche jeugd- turnfeesten en wedstrijden behaalde de vereen. „Sparta" van hier den tweeden prijs voor driekamp gymnastiek meisjes. Schore. De Zeeuwsche Voeder- en Kunstmesthandel alhier heeft van den Minister yan Waterstaat vergunning ge kregen voor het plaatsen van een los- en laad kraan op de losplaats aan de Schorebrug. Gisteravond vergaderde de afdeeling Schore van de stichting „Vrederust" on der voorzitterschap van dhr A. Stevense. De voorzitter sprak er zijn leedwezen over uit, dat de opkomst zoo goring was. De rekening sloot met een ontvang van f 67.34, een uitgaaf van f 55.95 en ©en goed slot van f 11.39. Tpt afgevaardigden naar de ^.Igem. Vergadering werden ge kozen dhrn G. Zoeteweij, en P. M. Ste vense. Bet aftredende bestuurslid A. Ste vense werd bij acclamatie herkozen. In de plaats .van het bestuurslid A. P. de Groot, die naar elders is vertrokken, werd gekozen de heer H. D. Trimpe. Heinkenszantl. Op de hofstede Doolrnan van den landbouwer J. Vermue, alhier, werd heden mond- en klauwzeer onder de runderen geconstateerd. De R.K. bijz. school alhier is thans gesloten door de veie daar schoolgaande kinderen met diptheritis. Thans zijn aan deze ziekte drie kinderen gestorven. Maandag twee kinderen van den heer N. Bal op één dag. Deze kinderen wa- ren respectievelijk 8 en 6 jaar oud. Alg. Synode Ned. Herv. Kerk. De Wijdingssamenkomst bij den aanvang van de vergadering der Synode der Ned. Herv. Kerk, is bepaald op- Woensdag 16 Juli, 8 u. in de Kloosterkerk. Als sprekers zijn aangewezen prof. dr L. Knappert, hoogleeraar te Leiden; prof. dr A. M. Brouwer, hoogleeraar te Utrecht, en Rev. William van Vliet uit Kalamazoo, Mich. (U. S. A.). D s D. P. Brans, t Te Harderwijk is gisteren overleden, 65 jaar oud, ds D. P. lirans, emeritus-predikant der Ned. Herv. Kerk. Ds Brans diende de gemeente van Leersum van 1890 tot 1693, Soest tot 1923 en Ooster hout (N.-B.) tot 1 Januari verleden jaar, op welken datum hij emeritaat verkreeg. Beroepbaar. De classis Do^kum der Goref. Kerken heeft den heer A. H. Ons soren te Broek, v.h. te Baarland, prae- paratoir geëxamineerd en met algemeeoe Btem- men beroepbaar verklaard in de Geref. Ker ken. De heer Oussoren is gaarne beroid een even tueel beroep terstond in overweging te ne men. Zijn adres is: Geref. Pastorie, Broek bij Dokkum. - Samenwerkende zending s-cor- p o r a t i e s. Door de Pinkstercollecten wa ren de inkomsten der Samenwerkende Zen- diugscorporaties gedurende de maand Juni beter dan gedurende een der voorafgaande maanden. Niet alleen konden zij de geraamde kosten voor die maand dekken, maar zy litten zelfs een overschot van f 10.000. dat dus in mindering komt van den achter stand gedurende de eerste vijf maanden. Als men bedenkt, dat die achterstand f 197.500.— bedroeg, is die mindering wel verblijdend, 'maar niet afdoende om de financieel© zor gen weg te nemen. De besturen hebben zich daarom nogeens per circulaire gewend tot allen, die in de Zending belang stellen ten einde met vereenigde kracht dien achterstand, die het werk in zijn ontwikkeling bedreigt, in te halen. Zij hopen hierin te -slagen voor dat de Zomermaanden komen, want anders zal het niet mogelijk zijn in September de kredieten voor het 4e kwartaal te openen, en dit zou een groote schade aan het zen dingswerk berokkenen. Daarom doen zij met nadruk een beroep op allen, die nog niet op de circulaire hebben geantwoord. Op de verleden week te Brussel gehou den Synode van de Belgische Christelijke Zendingskerk is naar de Rotterd. meldt Ds J.' C. B. Eykman J.Cz., van Antwerpen, be noemd tot afgevaardigde naar de a.s. Synode der Geref. Kerken in Nederland. Prins Damrong van Siam, die te Amsterdam is gearriveerd, .verlaat met zijn beide dochters het Centraalstation, om zich naar het Amstel-hotel te begeven. ALLEENVERKOOP door H. King mans. o HOOFDSTUK X. 31) De onderwijzer van Landdorp. I Als ©en poedel, die uit het water komt, zóó schudde Hertha zich, toen' zij op dien natten Novembermiddag, veertien dagen na het ongeval, vóór het huisje van Krijn Vermeulen van fl© fiets stapte, pij stroomen viel de regen neer. De schipper, een kort stompje pijp in den mond, opende de deur al. „Kom gauw binnen zuster. Het is nood weer. Maar hier is het lekker warm. Wat doe je in de kou?" 1 „Als Krijn Vermeulen niet jrit het zol derluik gevallen was, behoefde ik hier niet te komen", zeide Hertha vroolijk. „Hé, 't is hier beter dan buiten. Ben je maar alleen thuis, schipper?" „Moeder de vrouw js met Jannetje naar de stad. Ik red mij alleen wel. Wat ia zuster vroeg". ,,'kWilde tegen den avond graag naar Landdorp, schipper". „Je hadt mij best kunnen overslaan". „Neen, neen, voorloopig nog twee keer per dag. Volgende week éénmaal. En dan ?s mijn werk hier weer afgeloopen." Je hebt 'het best gedaan, zuster". Hij ?ei het met een eenvoudigheid en een overtuiging, die roerend was. Maar Hertha schoot in den lach. „Dat doet me genoegen", zeide ze dan. „Ik meen het, zuster". „Ja, dat geloof ik gaarne, schipper. Ik ben er zeer erkentelijk voor". „Wat zouden mijn vrouw en dochter daar nu van terecht gebracht hebben? Ik had niets -met die fratsen .van het „Groene Kruis" op, maar nou ben ik al lid" Terwijl hij sprak, had Hertha met vaar dige hand het verband losgemaakt en de flink genezende wond behandeld. „Als ik de menscihen op het dorp spreek, zeg ik: nog geen lid .van hef „Groene Kruis"? Wordt dan lid; ik zélf heb nu het nut ingezien." „Goed zoo. Propageer maar. Het is in het belang van de menscihen". „Het is met mij goed afgeloopen, zus ter", zeide hij met ernst in de stem, toen Hertha, het verband weer bevestigde, op merkte: „De wond geneest snel". „Het is zeker goed afgeloopen, Vermeu len. De dokter was hang voor hersen schudding. Dat was niet bést geweest." „Neen", peinsde hij hardop, zijn pijp stoppend. Want Hertha was klaar en maakte aanstalten, de handen te wasschen „Toen ik viel, dacht ik: daar ga je Krijn. Ik was ontzettend bang. En ik heb zuster dien nacht gezegd, dat jk zoo akelig droomde? Ik dacht, dat ik stierf. En dat is toch angstig." „Sterven is angstig. Maar het l&n heer- lijk zijn, schipper, 'k Heb aan sterfbedden gezeten, dat de stervenden zacht zongen of heerlijke woorden spraken." ,,'kWeet het wel, zuster. Maar ik was angstig. Och, als je met de boot uitgaat, dan denk je ook wel eens: het kan je dood zijn. Maar je hebt dan zooveel te te doen, dat je je gauw er over heeinzet. Maar d i t was iets anders." ,,'kWil het graag gelooven. Je moogt wel dankbaar zijn, dat je in hef leven gespaard bent. Maar natuurlijk wij mogen toch nooit vergeten, dat wij één maal moeten sterven, vroeg of laat". Hertha zag den schipper aan, die in deze korte spanne tijds méér woortieni tot haar gesproken had, dan anders. Op zijn verweerd gelaat lag de ernst gespreid. Het scheen haar toe, dat hij over iets sterk aan het nadenken was. Zij spande zich in, 'de rechte woorden te vinden, maar zij kon nog niet vrijuit spreken. „Ja, zuster heeft gelijk. Alle mensahen sterven eenmaal. U denkt daarover an ders dan de meeste menschen, is het niet?" „Ho© bedoel je dat, schipper?" „Zuster gaat toch naar de Ideine kerk in Landdorp?" „Dat is yjièAr. Hoe weet je dat?" „Dat weet het heele dorp. Waarom ga je hier niet naar 'de kerk?" „Gaat Krijn Vermeulen wel eens naar do kerk?" vroeg Hertha, die .wel beter wist. „Neen", zei hij. „Maar vroeger was het wei anders." Hertha had onder het spreken plaats genomen op een der stoelen met matten zittingen* gevoelend, dat de stoere schip per een praatje wilde maken. „Ging je vroeger wel naar de kerk, schipper?" „Ja", bekende hij. „Veel jaren geleden. Met mijn moeder. Wij woonden toen in Zeestad." Hertha luisterde geduldig. Zij begreep, dat zij nu niet vragen moest. De schipper staarde recht vóór zich uit. Hij leefde in het verleden. Het was beter, zijn gedach- tengang niet te storen. „Maar ach, hoe gaat dat?" vervolgde hij, als sprak hij alleen voor zichzelf. „Mijn vader kon het niets schelen. En toen ging ik naar zee. Het leven op zee is ruw. Je maakt er van alles mee. En een zoet jongetje was ik niet. O neen, zuster, géén slechtigheden. Wat dót be treft kan ik mijjn vrouw gerust in de oogen kijken. Maar ja, hoe gaat dat? Je bent maar eenmaal jong, zeggen ze dan. En dan denk je niet aan de dingen van de kerk. Ie gaat ze alle vergeten. Hoe ouder je wordt, hoe minder je er aan denkt, geloof ik. Maar by zoo'n ongeluk ais dit, ja, dan ga je' van alles denken." „Dat is heel gelukkig. Maar ik vrees, dat je nu straks weer vergeet en net leeft als tevoren- Dan is er géén winst, schipper." „Maar ik leef niet slecht", protesteerde hij min of meer heftig. „Dat beweer ik ook niet", zeide Hertha. „Maar je vergeet, dat alle menschen zon daars zijn. Ik ook. En ik bemerk wel, dat je zéér goed weet, hoe het gaat met een mensch, die buiten God leeft" „Ja wel, ik wéét dat wel, zuster, 'k Heb er, toen ik op bed lag, veel aan liggen denken." „Dat is heel goed, Vermeulen. Houd die gedachten nu vast. Je moeder heeft je leeren bidden. Je hebt het in jaren niet gedaan. Maar verleeren doe je het nooit Je kunt het nog, als je maar wilt. En moet het, wil het goed met je worden. Heb je een Bjjbel in huis, schipper?" ,,'kWeel niet, zuster. Misschien in mijn oude scheepskist" /Wordt vervolgd.)

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5