No. 235 Woensdag 9 Juli 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland HendriksB Go's Bank H.V. Ooes EERSTE BLAD. COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. VAN PRODUCENT TOT CONSUMENT Buitenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 JUL9 vervallende worden verzilverd door PAuggebeteri Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. A b o n n -,,sn c-c. J s.pi ij s: Per 3 maanden, Vanro nnr post, ?,- Ttnsse nrvmmf ïs £AJ15 Prijs der Advertentiën: 1l regels fl.20, elke regel meer 30 ct Bij abonnement belangrijke korting. Bij de bespreking van de moeilijkheden ■waarmee land- en tuinbouw te kampen hebben, wordt inzonderheid aandacht ge schonken aan den uitvoer van onze producten naar het buitenland. En dat is ook ©en zaak van veel be lang Vandaar dat verbetering van den voorlichtingsdienst, scherpe contröle pp de kwaliteit van de uit t© voeren pro ducten en vergemakkelijking van den han del van de grootste beteekenis moeten worden geacht. De vraag kan hierbij echter worden gedaan, of bij dit alles niet te weinig aandacht wordt geschonken aan het dis tributie-proces in eigen land. Er is hier iets niet in orde. Terwijl de prijzen die de producenten ontvangen, soms zóó laag zijn, dat het niet meer de moeite loont de producten te oogsten, worden van de consumenten soms prijzen gevraagd zóó hoog, dat ze er van terugschrikken. „De Boerderij" gaf daarvan onlangs .de volgende staaltjes: „Aardappels worden in de stad „sterk concurreerend" aangeboden tegen 4 cent de K.G. Dit betreft kleiaardappelen. En de boer ontvangt ongeveer 1% cent per K.G. Dat "s een .verhouding van 3:8. Zoo vaak de boer 30 cent ontvangt, be taalt de klant er 80. Natuurlijk gaan van de „winst" wat vervoerkosten enz. af. Maar zoo'n ver houding lijkt toch nergens op. Met tuinbouwproducten is het niet anders. Begin September kostten de sper- cieboonen aan de veiling 6 tot 121/2 rent per K.G. Voor den inmaak konden ze toen bij zoo'n 25 K.G. tegelijk in de stad bij uitzondering gekocht worden voor 20 cent. De gewone prjjs was 25 cent. Dat verschil is al veel te groot. Erger wordt het nog, als men den prijs vergelijkt met dien van oen blikje inge maakte boonen. Daarvan maakten we de volgende berekening: 1500 gram boontjes (3 pond) werden na het punten weer ge wogen. Toen was het gewicht 1400 gram. Na het koken werd het water schoon af gegoten, en bleek er nog een gewicht van 1390 gram aanwezig te zijn. Dus een verlies van 110 gram. Een blik boontjes van 1 K.G. kost in den winkel 60 cent De inhoud hiervan bedroeg, nadat de boontjes uitgestort wa ren en het. water afgegoten, precies 625 gram. En dan krijgen we: 7500 gram (71/2 K.G.) boonen, aan de veiling gekocht, kosten begin September hoogstens 71/2 maal 121/2 cent is 94 cent. Door het punten en koken gaat er aan gewicht verloren op 1500 gram, 110 gram. Dus op 7500 een verlies van 550 gram. Met. d© overblijvende 6950 gram .kunnen 11 blikken van 1 K.G. worden gevuld en dan zitten er nog wat meer in, dan wij in een blik ontvingen, n.l. 632 gram. Deze 11 blikken worden verkocht voor f 6.6Q. A'an boontjes zitten er in voor f 0.94. Verschil f5.66. Dus op 94 oenten boontjes komen 566 centen aan transport, brandstof, blik, ar beid en algemeene onkosten. 94 cent tegen 566 centen I De tuinbouwer ontvangt 1 cent, tegen dat 6 centen onderweg blijven." In het „Prot. Zuiden" waarin mede op dit verschijnsel de aandacht werd geves tigd, lazen wij o.m.: „Wij zagen (het vorig jaar) bij enkele stations in Zeeland, dat appelen op een mesthoop lagen te rotten, waarvan de hoeveelheid op enkele mudden geschat werd. Uit dit feit zou nu volgen, dat zij, die deze vruchten aan de deur kochten, van den overvloed geprofiteerd hebben, wat lang niet altijd geschied is. Op de vei ling b.v. appelen voor 3 of 4 cent de kilo, terwijl de tussohenhandel hiervoor 15 tot 25 oent per kilo vroeg. Trouwens er zijn nog meer van deze merkwaardige verschijnselen, die wellicht plaatselijk zijn, maar daarom toch wel de aandacht verdienen. Zoo blijft de prijs van het vleesch vrij stabiel. In de woon plaats van schrijver dezer is b.v. het os- senvleesch f 1.70 per kilo. Maar bij de in schrijving voor een klein ziekenhuis, werd de prjjs door een der gegadigden bepaald op f 1.16 per kilo. (Hoewel ook wij weten, dat bij zulk een inrichting op een dage lijks terugkeerende hoeveelheid gerekend kan worden, is het toch voor leeken een onbegrijpelijk verschil.)" Deze voorbeelden zouden met zeer veel andere zijn te vermeerderen. Een ieder kan dit gemakkelijk in eigen omgeving nagaan. Nu moeten wij bij de bespreking van deze dingen voorzichtig zijn en niet over drijven. Het distributieproces is ten onzent, waar het gewoonte is, dat 'de kleinste kleinigheden aan huis worden bezorgd, uit den .aard der zaak kostbaar. De distribuanten hebben door den ver koop in bet klein een betrekkelijk kleine omzet, er is vaak schade door bederf enz. Daarmede moet rekening worden gehou den. Maar al wordt dit gedaan, dan komt men toch tot de conclusie, dat de marge vaak wel heel groot is. En dat is tot schade van producenten en consumenten beide. Als de prijzen lager gesteld werden, dan zou dit ongetwijfeld den omzet in niet geringe mate bevorderen. De vraag is daarom: hoe kunnen we tot een betere, een meer goedkoop© dis tributie geraken. Van Overheidsmaatregelen verwachten wij ,in dit verband niet veel. Overheids bemoeiing leidt zelden tot het gewenschte doel. Meer doeltreffend schijnt het ons, als de betrokkenen zelf deze zaak in studie gingen nemen. B.v. de Veilingsvereenigingen, de Mid denstandsorganisaties, enz. Laatstgenoemde vereenigingen zijn als regel vrij sterk in het adresseer en. Maar in verband met hot distributie proces zou het aanbeveling verdienen, dat zij probeerden te organiseeren, te re- organiseeren waar noodig. De crisismaatregelen in Duitschland. De sociaal-politieke commissie van den rijksdag hield zich gisteren bezig met de behandeling van het regeeringsvoor- stel tot uitbreiding van de crisismaat regelen. Voorstellen op dit gebied waren ook ingediend door de communisten, de so ciaal-democraten en de democraten. De rijksminister van financiën dr Diet rich verklaarde, dat voor dergelijke voor stellen de middelen niet aanwezig zijn en dat de regeering niet in staat is, dergelijke besluiten tot uitvoering te bren gen De minister constateerde, dat het be. scheidenste voorstel 200 millioen, het verstgaande voorstel 600 millioen mark zou kosten. Hij deelde mede, dat het aantal werlc- loozen volgens de laatste gegevens 2.146.000 bedraagt, die allen ondersteund worden. De regeering tracht zoo snel mogelijk door werkverschaffing 200 tot 300.000 werkloozen aan het werk te zet ten. In den loop der debatten werd door het centrum, de Beiersche volkspartij, de democraten en de christelijk-nationalen een resolutie ingediend, waarin de rijks- regeering wordt uitgenoodigd, den duur van de crisismaatregelen in verband met den toestand op de arbeidsmarkt te ver lengen en zoo spoedig mogelijk grootere bedragen voor crisismaatrege.en beschik baar te stellen. Vandaag zal over de voorstellen ge stemd worden. De Communistische Partl] te Moskou. Op den communistischen partijdag, waarop o.a. ook Engelsche, Poolsche en andere communistische leiders het woord voerden, werd eenstemmig een resolutie aangenomen, waarin o.a. gesproken wordt over de voortdurend toenemende econo mische wereldcrisis, het steeds nauwer worden van de betrekkingen tusschen de imperialistische landen en den aanval van het kapitaal op het proletariaat. Het „offensief van het kapitaal" beant woordt het proletariaat, aldus de resolu tie, met het proclameeren van stakingen, werkloozenbetoogingen en politieke betoo gingen. Met voldoening constateerde de partij dag den overgang van de Komintern naar agitatie en het voeren van den klasse- strijd van het proletariaat, waardoor de Komintern er in geslaagd was, nieuwe resultaten te bereiken. De zestiende partijdag, zoo heet het verder in de resolutie, geeft den dele gaties van de Russische communistische partij in het executieve comité der Ko mintern opdracht, haar aandacht te ves tigen op een versterking van den strijd der verschillende secties tegen het so- ciaal-fascisme, in het bijzonder tegen zijn linkervleugel alsook tegen den invloed van het nationaal-fascisme op de afzonderlijke lagen van het proletariaat. Het evenwicht van de door overbelas ting met werk belemmerde organisatie werkzaamheden van de secties der Ko mintern moet door verdeeling van het werk over massa-organisaties, vakvereeni- gingen en de leidende personen bij star kingen weer hersteld worden. Tenslotte geeft de partijdag het cen trale comité der Russische communis tische partij opdracht, op den grondslag van het op het zesde wereldcongres der Komintern aangenomen programma zijn werk voort te zetten. De slapte in Amerika. Over de slapte in de Amerikaansche auto-industrie wordt nog het volgende gemeld: Volgens een raming van het Ameri kaansche ministerie van Handel, beliep de uitvoer aan automobielen uit de Ver. Staten in de eerste vijf maanden van het loopende jaar 173 millioen dollars, tegen 229 millioen in de maanden Ja nuari tot en met Mei 1923. In alle lan den valt een daling in den afzet van Amerikaansche automobielen waar te ne men. In verschillende automobielfabrieken zijn de arbeiders, in verband met de loonsverlagingen, tot staking overgegaan, en op verschillende plaatsen is het reeds tot botsingen tusschen de stakers en de politie gekomen. Bloedige onlusten ln Egypte. Te Mansoerah hadden bloedige evene- menten plaats bij gelegenheid van een bezoek van Nabas Pascha, vergezeld van een groep nationalisten. Na hernaa de waarschuwingen scho'en de troepen, terwijl de menigte de politie en soldaten met steenen en stukken bak- steen bekogelde. Een groot aantal van deze projectielen werd van de balcons langs de kaden neergeworpen. Een afgevaardigde, lid van den uitvoe renden raad der Wafdpartij, werd door een bajonetsteek in den arm gewond. De chef van het parket trachtte een onderzoek in te stellen, maar moest zich terugtrekken voor een hagel van steenen en fiesschen, die oproerlingen met zand gevuld hadden. Het gevecht duurde geruimeh tijd voort. De oproerlingen trachtten een politie man aan een venster op te hangen, door middel van een strop van ijzerdraad. De draad brak echter. Het aantal dooden bedraagt zes, van wie drie aan de zijde der regeering en drie aan de zijde der opstandelingen. Eenentwintig politiemannen en derden soldaten werden gewond. Van de oproerlingen werden twaalf per sonen gewond. Ongeveer zéventienhonderd politieman nen en soldaten werden te Mansoezah en omgeving geconcentreerd. Van officieeie zyde wordt gemeld, dat de autoriteiten den toestand volkomen meester zijn. Een bewogen verkiezing. Gisteren is het in Monte Carlo bij de verkiezing van een nieuwen burgemees ter tot ernstige ongeregeldheden geko men. De menigte, die ontevreden was met het resultaat der verkiezingen, daar de gekozen burgemeester fascistisch gezind heet te zijn, drong de zittingzaal van het stadhuis binnen en kon pas na het in- grijpen der politie verwijderd worden. De veldslag voor het graan. De Romeinsche correspondent van de Temps seint aan zijn blad: Volgens de bladen is de oogst in Ita lië dit jaar, ondanks het ongunstige voor jaar, meegevallen, zoo zelfs, dat de in voer van graan dit jaar nog minder zal kunnen zijr. dan het vorig jaar. Voor 1930'31 zal de permanente graancom- missie zich vooral richten op aanmoe diging van den uitzaai van voorjaars- granen. De veldslag voor het graan most met te meer kracht worden voortgezet, daar de nieuwe Amerikaansche tarieven het noodig maken al het mogelijke te doen om het land van de noodzakelijk heid van den invoer van grondstoffen te ontheffen.. De prijzen, die de commis sie uitdeelt, zijn voor het komende jaar van 1.700.000 op 2.300.000 lire gebracht. De aardbevingen te Dubrlassan. Volgens onbevestigde berichten zijn de heuvels van Sakhi door de aardschok ken der laatste dagen gespleten en is qen dorp heelemaal verzwolgen. Er zijn in het geheel 112 schokken geteld. Het ziekenhuis, een sigarettenfabriek en an- dere gebouwen zijn ernstig beschadigd. De schade wordt op 25.000 pond ge schat. De LabourrageBrïng in moeilijkheden. Volgens de Londensche bladen, heeft de binnenlandsche politieke toestand in Engeland zich zeer verscherpt. Vandaag zouden de liberalen, bij de voortzetting van het debat over het fi- nancieele programma der regeering een amendement indienen, waarin bepaald wordt, dat handelsorganisaties van belas ting op de door hen gemaakte winst zullen worden vrygesteld, wanneer deze winst voor uitbreiding van het bedrjjf wordt gebruikt. De leider van de labourfractie in het Lagerhuis verklaarde, dat het aannemen van dit amendement den val van het kabinet Mac Donald zou beteekenen. Ook uit het steenkolenwetsontwerp, dat in het Hoogerhuis pp enkele plaatsen werd geamendeerd, vloeden voor de re geering ernstige moeilijkheden voort. Een dezer amendementen heeft betrek king op den arbeidstijd. Die „Daily He rald" schrijft naar aanleiding hiervan, dat dit amendement voor de regeering geheel onaanneembaar is. daar het voor de arbeiders het verlies van een dag loon alle twee weken beduidt. Daar het Hoogerhuis op zijn standpunt blijft staan, rekenen verscheidene bladen ermee, dat het wetsontwerp in zijn geheel zal worden teruggetrokken. Verder wigzen de bladen nog op den moeilijken toestand "in Indië, waar de regeering mee te kampen heeft en op de aanvallen, die vanuit het kamp der la- bourpartij zelf tegen de regeering worden gericht, vanwege de werkloozen-politiek der regeering. De conservatieve bladen rekenen met nieuwe .verkiezingen tegen November en vragen zich af, hoe lang de regeering Mac Donald, gezien de vele moeilijkheden, zich nog boven water zal kunnen houden. Een der meest verpeste steden van Europa. De Pester Lloyd bericht uit Boekarest dat in de laatste aflevering der Dimi- neata een artikel is verschenen onder den titel: „Boekarest, de hoofdstad der epidemieën." In dat artikel wordt er o.a. op gewezen, dat nergens op de geheele wereld zooveel besmettelijke ziekten wor den vermeld, als in de Roemeensche steden. En verder: „Bij ons in Roemenië zijn de epidemieën om zoo te zeggen perma nent De autoriteiten verkondigen we] strenge maatregelen ter bestrijding der ziekten, zelfs ter voorkoming van deze, doch alles blijft bij papier, of nieuwe „preventieve maatregelen" worden een voudig uit de oude geneeskundige leer- boeken afgeschreven. De waarheid is, dat de maatregelen niet toegepast worden, noch door den geneeskundigen dienst, noch door het publiek. De zieken worden bij ons niet geïsoleerd en verspreiden dus de kiemen der ziekte. Onder deze omstandigheden lijkt het een grap, dat de hoofd-districtsgenees- heer van Boekarest niets beters weet te beschikken, dan dat de ruimte voor de toeschouwers in de bioscopen met welriekende stoffen moet worden geparfu meerd. Dit zal de epidemieën werkelijk niet afschrikken, nog minder echter den naam van Boekarest van eene der meest verpeste steden kan Europa verbeteren." Groote brand In Zuid-Tirol. Dinsdagochtend brak te Schlaruders in Zuid-Tirol een brand uit, die zich met enorme snelheid uitbreidde en in totaal 13 woonhuizen en 5 zakengebouwen in de asch legde. De bevolking, die zich op de akkers bevond, werd door het luiden van de stormklokken naar het dorp teruggeroepen. Er kon slechts weinig Binnenland. De Raadsverkiezingen in 1931. Wijziging wet op het Notarisambt. Het doodelijk on geval te Sluiskil. De „Graf Zeppelin" boven ons land. De scheepvaartverbinding Amsterdam- Rijn. De ,yereeniging Nederlandsch Fabrikaat. Buitenland. De Labour-regeering in moeilijkheden. De crisis-maatregelen in Duitschland. gered worden. De schade is zeer aan zienlek. Wsrkioozanrslletjes. Gistermiddag hebben werkloozen be- toogd voor het staatsbemiddelingsbureau te Warschau. De betoogers trokken later naar het stadhuis. De politie moest van de blanke wapens gebruik maken. Er werden vijf betoogers gewond. Viervoudige moord. In een dorp bij Philippopel heeft een boer zijn oom, zijn tante en hun beid© kinderen tijdens werkzaamheden op het land gedood. De moordenaar, die vol komen toerekenbaar is, was ten gunste van dezen oom onterfd en moest b\j hem als daglooner werken. Hij is gevlucht Groots boschbrand. Op de bezittingen van vorst Liechten stein in het Altvatergebergte is waar schijnlijk door het wegwerpen van een cigaret brand uitgebroken. Ongeveer 15 H.A. bosch verbrandde. Door de groote hitte vielen verscheidene personen flauw. De schade wordt op drie millioen Tsjechi sche kr. geschat. Toenemende werkloosheid. Naar medegedeeld wordt bedroeg het aantal werkloozen in Groot-Britannië en Wales in de week, eindigende 30 Juni I.890.600, hetgeen 75.258 meer is dan in de week daarvoor en 743.218 meer dan in de overeenkomstige periode van het vorige jaar. De strijd tegen de communisten. Gisteravond werd te Stockholm een der leiders van de comm. Partij in Fin land gearresteerd, die in een rede heftig tegen de Lappo-beweging in Finland te keer ging en beleedigende woorden aan het adres van den Finschen minister president Svinhuffud richtte. 's Avonds hielden opgewonden commu nisten demonstraties voor het politiebu reau. Zij werden echter door de politie uiteengedreven. Bij Muggebeten en beten van ander© insecten doet men de jeuk ophouden en de opzwelling verdwijnen door Doos 30, 60, Tube 80 ct. PUROL Korte Berichten. Zwaar onweer heeft in Zuid-Frank rijk enorme schade aangericht. Te Lyon maakte een wervelwind in nauwelijks tien minuten de vlieghaven tot een ruïne. Verscheidene hangars stortten in. Zes vliegtuigen werden zwaar beschadigd. Naar de D. A. Z. verneemt, zal binnen enkele dagen het verbod der af- cleelingen Rijnland en Westfalen van de organisatie Stahlhelm door de Pruisische regeering worden opgeheven, Gisteren is de Beiersche Zugspitz- bahn tot Schneefernerhaus am Platt fees telijk geopend. De eerste trein met ge- noodigden is gisterenmorgen te 10.10 ver trokken. Te Guadelaeaia znji vier menschen gpdood en vier gewonu by de instorting van het gebouw van de gevangenis, die gesloopt werd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1