Nederlandsche T.T. te Assen 1930 Binnenland Uit de Provincie DUNLOP Banden DUNLOP Banden DUNLOP Banden DUNLOP Banden DUNLOP Banden DUNLOP Banden DUNLOP Banden DUNLOP Banden DUNLOP Banden DUNLOP Banden schepen met een dergelijke lading op weg naar Amerika. De zaak is onder de aandacht gebracht van de Internationale Scheepvaart-confe rentie. De „City of Chicago". De gebroeders Hunter hebben in totaal afgelegd G8.3j0 K.M., waarbij zij 223 maal verbinding met een ander vliegtuig hebben gehad voor het innemen van benzine en levensmiddelen. Het andere vliegtuig dat de voorraden aanvulde, werd bestuurd door twee andere gebroe ders Hunter. De vliegers verbruikten ge durende hun recordvlucht 3J.52J liter benzine en 1GOO liter olie. Korte Berichten. Op de reede van Danzig is een Engelsch eskader aangekomen, bestaan de uit den kruiser „Centaur" en eenige torpedojagers. Het bezoek zal eenige da gen duren. Te Forsa (Finland) drongen vier mannen in de woning van een commu nistisch raadslid binnen, die zich, toen ze hem per auto wilde ontvoeren, hard nekkig verzette. De indringers schoten den communist daarop neer. Hij overleed een paar uur na dien. Te Boston heeft een brand gewoed in opslagplaatsen van steenkool en hout in het district Charleston. De brand breid de zich uit tot over een breedte van 40 Meter. Te Villacoublay, bij Parijs, is een particulier vliegtuig neergestort. De drie inzittenden zijn verbrand. Naar uit Moekden wordt gemeld, is op de Soengari-rivier een groote boot met 29 personen omgeslagen. Slechts acht Chineezen konden worden gered. De meeste slachtoffers zijn emigranten. In Beusengen bij Soest, in West- falen, heeft tijdens een twist een zoon rjin vader en grootmoeder doodgescho ten. De dader is gearresteerd. Bij een brand te Turijn zijn acht tien huizen verwoest Geen persoonlijke ongelukken. DE OORLOG DER TOEKOMST. In de Mem. v. Antwoord op het Voorl. der Eerste Kamer over het wetsontwerp tot goedkeuring van het Protocol nopens den chemischen en bacteriologischen oor log van 17 Juni 1925 verklaarde de Re geering de stelling, dat de toepassing van chemische middelen in den oorlog ook tegen de civiele bevolking gericht zal zijn, voor rekening te laten van de leden, die haar verkondigden. Uiteraard zullen degenen, die zich ophouden in de onmiddellijke nabijheid van militaire of uit militair oogpunt belangrijke werken, door een aanval met chemische strijd middelen ernstig kunnen worden bedreigd en zeker zal ook met de mogelijkheid van luchtaanvallen uitsluitend tot terro- risatie van de burgerbevolking moeten worden rekening gehouden. Niets dwingt evenwel tot de veronderstelling, dat in toekomstige oorlogen de belligerenten in hoofdzaak of zelfs in belangrijke mate hun kracht in zoodanige aanvallen op de burgerbevolking zouden zoeken en daar door de beslissing, welke ten slotte door de strijdkrachten moet worden verkre gen, in de waagschaal zouden stellen. Het voorbehoud nopens de wederkeer heid sluit niet in, dat ook de Nederland- sche Regeering in een defensieven oorlog zal overgaan tot aanvallen met chemische middelen op de burgers in buitenland- sche steden; het laat slechts de mogelijk heid daartoe open. Radiotelefoonverkeer met Indië. Gedurende de maand Juni 1930 wer den in het radiotelefoonverkeer met Ne- derlandsch-Indië in totaal 3öS gesprek ken gevoerd, waarvan er 155 in Neder land en 213 in India werden aangevraagd. Van de hier te lande aangevraagde gesprekken hadden er 74 betrekking op zakelijke en 81 op tarnmeaangelegenhe- den. Voor India bedroegen deze aantal len resp. <13 en 150. In vergelijking met dezelfde maand van het vorig jaar, valt een vermeerdering met 140 gesprekken te constateeren. Door Europeesche landen werden via Amsterdam met Indië in totaal 8 ge sprekken gevoerd, waarvan er 2 in Euro pa en 6 in Indië werden aangevraagd. Controle Wegenbelasting. Aan de rijksambtenaren met de controle op de wegenbelasting belast, is thans de bevoegdheid verleend om bij ontdekking van overtredingen de boete dadelijk te innen, zoodat rechtsvervolging kan ach terwege blijven. ONZE EEUW OP MIDDELBAREN LEEFTIJD. Aan een artikel van Dr J. Th. de Visser, in „Eigen Haard" is het volgen de ontleend: Het beeld, dat een parallel trekt tus- schen de groote perioden in hot leven des menschen en de getijden des jaars is niet nieuw. Meer dan één heeft, en te recht, in jeugdstormen en in lentestor men overeenkomstige symptomen aan gewezen, den middelbaren leeftijd met den zomertijd vergeleken en in de avond schemering van een menschenleven iets gezien, dat aan het najaar herinnert. In deze vergelijking ligt veel, dat aanleiding geeft zoo tot hoopvol vertrouwen als tot dankbare blijdschap. Doch een ander beeld komt hier als vanzelf naar voren en het kan eenig nut hebben, daarop met een enkel woord de aandacht te vestigen. Wij schrijven 1930 en zoo nuchter staat dat getal er niet bij of die twee laatste cijfers hebben ons wel wat te zeggen: Onze eeuw heeft den middelbaren leeftijd bereikt en is genaderd tot den zomer tijd van haar bestaan. Ai, er hebben lentestormen gewoed I Hoe sloeg het vaag ontwaken van de sluimerende hartstochten des veertien jarigen daar plotseling, zoo pijnlijk plot seling, over in een razernij, die het al lerergste deed vreezen. En toen wij van den achttienjarige meenden te mogen verwachten, dat het verstand met de ja ren was gekomen, hoe bitter zijn wij te leurgesteld. Want de oorlog ontwrichtte, maar de vrede bracht de bezinning niet en de materiëele verwoesting werd ge volgd door een geestelijke verwildering, die onze gansche beschaving aangreep en op den duur met zwaarder schade dreigde dan vier jaren oorlog hadden teweeg gebracht. In die jaren is er veel gevreesd, veel geklaagd, veel gewan hoopt. Wat een bezonnen mensch een droom, een waan, een schim toescheen, dreigde burgerrecht te zullen verkrijgen en deze ontwrichting bracht de vraag op de lippen, of niet onze eeuw met zwarte kool geteekend zou worden in de geschie denis der menschheid. Maar de wereldwijze mocht vreezen en klagen, de levenswijze liet zich niet ver ontrusten. Want wie de groote waarheid heeft ervaren, dat ook de lentestorm deel uitmaakt van het groot geheel aller din gen, hij aanvaardt ook den jeugdstorm in liet leven der menschen en in het leven der eeuwen als deel van een eenheid, die hooger Bestel omsloten houdt. Hij glimlacht om wat men „Sturm und Drang" pleegt te noemen, hij laat de voorjaarsbuien uitrazen jn de rustige verzekerdheid, dat de tijd zich stoort aan stilte noch storm, 'maar voortschrijdt en den zomer in het verschiet brengt. En nu is het moedgevend en verblij dend, dat wanneer ik het goed zie onze eeuw den tijd van lentestormenen jeugddriften te boven gaat komen. Er is een dreiging geweest van zwevende idealen, van schimmige droombeelden, van verwerping van wettig gezag en vas te rechtsorde. Maar stilaan is de rust gekeerd. Niet de rust, die met „een wei nig slapens, een weinig sluimerens, een weinig handvouwens, al nederliggende" zoo kernachtig wordt getypeerd, maar de rust, die het inzicht, de bezinning en het evenwicht vermogen te geven. Onze eeuw is thans dertig jaar en heeft den mannelijken leeftijd bereikt. De bal dadige, ontembare bengel van veertien jaren, de dwaze jongeling van negentien is opgegroeid tot een dertigjarige, die door schade en schande veel geleerd heeft. Toch, ook een dertigjarige heeft steun, raad en voorlichting noodig en daarom leek het mij goed, met een enkel woord te wijzen op de kentering ten goede, die wij mogen constateeren. Men luistert we derom naar een bezadigd woord en keert zich af van leuzen, waarnaar velen tien jaar geleden plachten te luisteren. Het onbezonnen woord heeft zijn bekoring verloren en voorzoover dat in een wereld vol bewogenheid en vol contrasten moge lijk is, doet het verlangen naar evenwich tigheid zich gelden. Dit doet ons het gerijpte inzicht ken nen van een eeuw van middelbaren leef tijd. Het is wellicht niet ondienstig, hier op eens de aandacht te vestigen. Want al willen wij de oogen niet sluiten voor gevaren, die nog altijd blijven dreigen, de ervaring, dat uit alle onrust eenmaal rrst geboren wordt, het vertrouwen, dat onze eeuw, na een jeugd vol teleurstellen de daden en vernietigend bedrijf, tot den middelbaren ieeftijd van gerijpt bewust zijn zal komen, zie, dit kan ons goeden moed voor den dag van morgen geven! Alg. Christ. Ambtenaarsbond. Vrijdagavond hield de Afd. Vlissingen van dep Alg. Ned. Christ. Ambtenaars- bond een openbare vergadering, waar ais spreker optrad de heer L. Vermeulen, Bonds-secretaris, met het onderwerp: „Dr, strijd om een behoorlijk salaris". Nadat de Voorzitter, de heer P. Sink:, de vergadering op de gebruikelijke wijze had geopend, bracht de heer v. d. Wal verslag uit van het verhandelde op de Alg. Vergadering van den Bond. Op deze Vergadering was ter sprake gebracht een voorstel van de Afd. Vlissingen, betref fende afschaffing van de classificatie. Naar aanleiding daarvan begon spreker met er op te wijzen, dat de heer v. d. Wal het voorstel van Vlissingen bijzonder goed had verdedigd, doch dat afschaffing niet mogelijk is, omdat we bij de regeering niet kunnen aandringen op afschaffing van de classificatie, zonder de belangen van de eerste en tweede klasse gemeenten te scha den, maar dat we moeten trachten het geheele corps ambtenaren omhoog te brengen en een algemeene actie moeten gaan voeren, tot verbetering van de sa larissen. Nu rijst echter de vraag: Op welke wij ze moet dit geschieden? Er zijn personen, die zeggen: Wanneer in een bepaald bedrijf een goed collectief contract gesloten is, moet de regeering zich daarbij' aanpassen. Anderen zeg gen: Neen, zeifs voor zulke bedrijven moet de overheid nog een voorbeeld ge ven. Spr. acht het onjuist om zonder meer aansluiting te zoeken bij de loonen in de .particuliere bedrijven, omdat daar het loon dikwijls beinvloed wordt door sta king, concurrentie, zoowel Nationaal als Internationaal, vraag en aanbod, enz. Bij de regeering moeten er echter meer ideëele motieven zijn. Anderen willen loon naar prestatie, maar de kwestie van prestatie is op zichzelf reeds dubieus. Wanneer inder daad het loon verband moest houden met prestatie zou in vele gevallen een ar beider van 65 jaar minder moeten ver dienen dan een van 25 jaar. Dat stelsel aanvaarden nog niet eens de verstokte voorstanders van het prestatie-loon. Wij meen en, dat arbeid geen koopwaar is, maar dat ook de behoeften, die iemand heeft, tot uitdrukking moeten worden gebracht in het salaris-stelsel. Daarom zijn we voorstanders van den kinderbij slag. Er zijn weer andere menschen, die zeggen: de salarissen der ambtenaren mogen niet te hoog worden opgevoerd, omdat de belastingen moeten worden verhoogd. Spr. gelooft, dat iedere belas ting te hoog is en wanneer dit de basis moest zijn was hij overtuigd, dat alle salarissen omlaag zouden gaan. Ook dat stelsel kan dus niet worden aanvaard, al geven we toe, dat de boog niet te strak gespannen kan worden, omdat we dan toch weer de weg op moeten gaan, die thans Duitschland gaat, waar van de ambtenaar thans een groot offer wordt gevraagd. Wij moeten trachten te zorgen, dat in de salaris-regeling voor de ambtenaren zooveel mogelijk rechtvaardigheid wordt gebracht. Zoo hebben we thans onrecht vaardigheid, doordat de ongehuwde amb tenaren -de laatste twee verhoogingen niet krijgen; de onderwijzers zelfs de vier laatste verhoogingen niet. Dat mag niet. We zijn geen voorstander van ver schil in loon tusschen gehuwden en on- gehuwden, omdat een ongehuwde tot 'n huwelijk moet kunnen komen en door sparen moet zorgen voor de inrichting van zijn huishouding. We moeten werken aan de verbetering van de salarissen, door het algemeen peil te verhoogen en wel in de eerste plaats door pensioenaftrek. De pensioenwet is eigenlijk gebaseerd op premie-vrij pensi oen. De overheid zou 15 storten in het pensioenfonds, doch de Eerste Kamer verwierp deze, door de Tweede Kamer aangenomen wet. De regeering maakte nu deze wijziging, dat 8^ pet op de ambte naren kon worden verhaald. Nu betalen vrouwen, die ongehuwd zijn, weduwen- pensioen; menschen, die nooit kinderen krijgen betalen weezen-pensioen en dat is onbillijk. Wanneer wij nu al deze dingen bezien, rijst de vraag: Is de Christelijke organi satie dan ook alleen materialistisch? Is de strijd die de Christenen voeren dan wel zooveel anders dan de strijd, die door de modernen wordt gestreden? Ons antwoord is ja. Want de vakorganisatie is niet al leen een loon-automaat, maar ze is ook een stuk cultuurstrijd; daarbij behoort ook de kwestie van de opvoeding. Men heeft ons wel gevraagd: Waarom moeten er Christelijke scholen zijn? Daar is toch ook twee maal twee vier? We hebben daarop geantwoord, dat rekenen rekenen blijft, maar dat er een stuk opvoeding achter zit. Een taak, die de ouders over dragen aan de onderwijzers en dat er daarom een beginsel mee is gemoeid. Zoo is het ook met onze vakorganisatie. Naast de strijd tot verbetering der mate- rioele behoeften, kennen wi.i ook nog een andere strijd. Dat is de strijd voor onze Christelijke beginselen. De socialistische vakbeweging van 1930 is anders, dan die van 1910. Ook zij ijve ren tegenwoordig voor collectieve contrac ten, terwijl ze vroeger alleen den klasse- strijd propageerden en geen overleg wil den, omdat ze de patroons beschouwden als hun natuurlijke vijanden. Wü hebben altijd overleg gewild. In dat opzicht is dus bij hun veel veranderd, maar behalve dat, zit er toch nog achter alle dingen bij den Christelijken ambte naar een levensbeginsel, een beginsel naar den eisch van Gods Woord. Daarom dienen allen, die de Christe lijke beginselen zijn toegedaan, zich aan te sluiten bij den Christelijken Ambte naarsbond. Nadat door verschillende personen nog eenige vragen waren gedaan, die door den heer Vermeulen zeer uitvoerig wer den beantwoord, werd de vergadering met dankzegging gesloten. Middelburg. Naar men ons meldt hoopt Prof. G. Wisse op Vrijdag 18 Juli in deze gemeente op te treden in het Schut tershof, om een openbare tijdrede te hou den over de Russische Godsdienstver volgingen. Vlissingen. Na het aftreden van den directeur van het gemeentelijk haven bedrijf, den heer Boon, op 1 Juli j.l., heeft de burgemeester, tevens voorzitter der commissie van het havenbedrijf het di recteureschap op zich genomen totdat het bedrijf zal zijn gerorganiseerd, ver moedelijk begin 1931. Goes. In de maand Juni 1930 werden aan het Museum alhier geschonken: 2 Spinsteentjes. 1 Schoolprijs, uitgereikt in het jaar 1769. 15 zilveren Insignes en prijzen van handboogschutterijen. 5 Oude munten. 1 Altoosdurende Almanak,*1 Satisfactie der Stadt Goees (1777). 3 Akten op perkament (1634,1772,1784) 1 Zegel in doos. 1 Trekmangel. 1 Handtabakkerfmachine. 1 Stokhandmolen, 500 c.c. klasse (internationaal) No. 1 G. WALKER (Rudge) op No. 2 S. WOODS (Norton) op 500 c.c. klasse (nationaal en Nederl. kampioenschap) No. 1 P. VAN WIJNGAARDEN (Norton) op 350 c.c. klasse (internationaal) No. 1 E. A. SIMC0CK (A. J. S.) op No. 2 J. RENIER (Velocette) op No. 3 S. WOODS (Norton) op 350 c.c. klasse (nationaal) No 1 H. DAVID (Velocette) op 250 c.c. klasse (internationaal) No. 2 L. C. CRABTREE (Excelsior) op No. 3 S. GLEAVE (S. G. S.) op 175 c.c. klasse (intern, en nationaal) No. 1 P. F. VAN DINTER (D. K. W.) op (Overigen opgegeven) Snelste ronde J. GUTHRIE (A. J. S.) op DUNLOP Banden 1 Glazen ballon, vroeger bij schoenma kers in gebruik. Sabel, sjako, pet en vangsnoeren van de srnutterij 1 IJzeren vuurmand. 1 I.Tzuen vuurmand met steenen vuur pot en kleed. 1 (.eliee'riLoud steentje. 1 Raamornament en 2 met figuren ge sneden plankjes. 1 Zilveren penning (Eereprijs Mij tot Nut v. h. Algemeen). 1 Koperen tondeldoos, met vuurslag en -steen. Bovendien werden in bruikleen ont- vaugrii: i tot l'tifupen verwelkte zilveren halve gui'lem van liet jaar 1749. Veem. rip 11 Juli a.s. hoopt D.V. de heer M. /sdamse zijn lOOsten jaardag te vieren. De oude baas is naar het lichaam nog sterk tn krachtig en wandelt nog zoo nu en dan door onze oude stad. Wemeldinge. Zaterdagmiddag maakte do vereeniging van oud-leerlingen van land- en tuinbouwcursussen een excursie naar den Wilhelminapolder. Zaterdagavond gaf het muziekgezel schap O.K.K. een concert op de tent Er was veel volk op de been, hetgeen mede een gevolg was van het mooie weer. Gistermiddag is alhier een kano doorgekomen, de „See Adler", waarin een jongen en een meisje zaten, die met de kano vanaf Keulen den Rijn afgeko men waren. Hun doel was Antwerpen. Kapelle. De te Wemeldinge woonach tige fabrieksarbeider J. W. geraakte in de groenten- en conservenfabriek alhier met zijn arm bekneld tusschen een riem en vliegwiel, waardoor de arm op twee plaatsen brak. Ierseke. Hedenmorgen had de chauf feur van de vrachtauto van de Conserven fabriek van Krabbendijke, die werkvolk kwam halen, het ongeluk tegen een gas lantaarn te rijden, welke afknapte. Een der bijstaande meisjes werd aan het hoofd getroffen; er moest geneeskundige hulp worden ingeroepen. Geljjk men weet, heeft de raad dezer gemeente in zijn laatste vergadering van 30 Mei 1.1. geweigerd gelden toe te staan voor het vervangen van twee oude pla fonds door nieuwe, in het schoolgebouw der Geref. school (Kakeldans). Nu is het Schoolbestuur bij Ged. Staten in hocger beroep gegaan. Met belangstel ling wordt de komende beslissing tege moet gezien. Wolfaartsdijk. Zaterdagavond werd alhier in de zaal van J. Poleij nogmaals een propagandavergadering gehouden om lot meerdere aanslu t ngen te geraken aan bet electrisch kabelnet. De burgemeester opende de vergadering met een welkomst woord aan de talrijk opgekomenen, en speciaal heette hij welkom dhr A. Linden- bergh, ingen. en chef van het Prov. Electr. bedrijf in Z.-Vlaanderen en dhr de Recht, opzichter bij de P.Z.E.M. AHerperst logenstrafte de burgemeester het praatje dat wordt rondgestrooid, dat er f 25 h f 35 moet worden betaald aan de P.Z.E.M. voor aansluitingskosten, het geen bepaald een misleiding moet worden genoemd, daar alle aansluitingen koste loos door de P.Z.E.M. worden gedaan. Daarna kreeg het woord dhr Linden- bergh die op zeer bevattelijke wijze uit eenzette, wat er met electriciteit behalve verlichting in de huishouding en in het bedrijf kan worden gedaan, en bij een goede berekening slechts geringe kosten meebrengt. De heer de Recht beantwoordde als 2e spreker verschillende vragen. Het systeem huurkoop-installatie scheen bij vele aan wezigen aanlokkelijk toe, doch dhr de Recht zeide, dat hiermede niet zal kunnen worden begonnen voor het najaar, daar zeker eerst de buitenleidingen in de verr: schillende gemeenten moeten worden af gewerkt. Er zal thans gelegenheid zijn zich op de gemeente-secretarie aan te geven voor huurkoopinstallaties, alwaar ook nadere inlichtingen dienaangaande kunnen worden verkregen. Het propa- ganda-comité zal dan trachten het uiter ste gedaan te krijgen. Reeds zijn 137 perceelen aangesloten of zullen aange sloten worden en er zal zeker begin Augustus stroom worden geleverd. Het is daarom in het belang van ieder, die nog niet is besloten, thans zoo spoedig mogelijk tot aansluiting over te gaan,daar het aantal aangesloten perceelen de baai» is van de stroomprjjsregeling.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2