No. 233 Maandag 7 Juli 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE perl JÖLS vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <££55. Bijkantoor te middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. A b o n n e <51 e a 0 s p r ij s: Per 3 maanden, 'ranco put nost. 13.™ Losse Bnmip.«5 ooaooooo *9.09 F sijs Aaw AdvasrlenHBn: 1regels f 1.20, elke regel meer 30 cl Bij abonnement belangrijke karting. De tarlevenoorlog. Als het waar is, dat beperking van den tarievenstrijd onmisbare voorwaarde is voor het behoud van den vrede, dan ziet het er voor de toekomst niet gunstig uit. Niet alleen toch blijkt er in de landen met booge tarief muren, ondanks Genève, niet de minste neiging te zijn om deze muren te slechten, laat staan te verlagen, inaar daarbij komt nog, dat in Engeland, het klassieke land van den vrijhandel, een sterke actie gevoerd wordt om tot invoe ring van beschermende tarieven te ge raken. De vrijhandelsgedaohte, zoo schreef dezer dagen de .„N. R. Crt.", heeft het in Engeland hard te verduren. „De conservatieven onder Baldwin har meien op beveiligingsmaatregelen om den Engelschon uitvoerhandel to hulpen, en hun vleugel onder de Lords Boaverbrook en Rothermere voort don veldtocht voor vrijhandel binnen hot rijk met bescher ming tegenover het niet-Britsche buiten land, waarbij zelfs de levensmiddelen be last zouden worden. Baldwin deinsde voor dezen laatsten maatregel terug zon der mandaat van het volk, maar de krach ten worden voortdurend gemeten en wie weet of over een half jaar zoo het aan zien van den toestand niet veranderd zal zijn, indien de malaise met werkloosheid en verminderenden afzet op de buiten- landsrihe markten aanhoudt. Nu is er in het strijdperk over de tarief kwestie een bom ontploft door het besluit van een aantal gezaghebbende Britsche financiers, onder wie machtige bankdirec teuren, tot zelfs vertegenwoordigers van de Bank van Engeland toe waarin gebruik van Jiet tariefwapen -togen het buitenland aanbevolen wordt Zjj wen- schen uitbreiding en steviging van. de handelsovereenkomsten binnen het Brit sche rijk, maar als middel om daartoe te geraken, heffing van beschermend recht op „alien invoer" uit het buitenland, om dat Engeland nu lang genoeg dupe is ge weest van de tariefpolitiek der anderen. Van terzijdestelling van tariefbelemmerin gen is immers in de praotijk niets ge komen. Het is een onverwacht, nieuw geluid, want verscheidene deelnemers aan de bij eenkomst gingen tot kortgeleden nog voor overtuigde vrijhandelaars door. Zelfs Mc Kenna, de vroegere liberale kanselier der schatkist in de oorlogscoalitie, zet er zijh naam onder". Als men hierbij rekening houdt met het feit, dat blijkens de laatste tusschentijd- sche verkiezingen de conservatieven on der de kiezers aan de winnende hand zijn en dat ook in vakvereenigingskringon voortdurend protectionistische tonen wor den gehoord, dan is hot duidelijk, dat een belangrijke koersverandering in En geland niet tot de onmogelijkheden be hoort. De vooruitzichten voor beperking van den tarievenstrijd zijn niet gunstig. De „geest van Genève" blijkt nog wei nig „invloed uit te oefenen. Radio-problemen. De diverse Radio-vereenigingen, moeten volgens de thans geldende regeling van de verdeeling van den zendtijd, ieder op haar beurt, een algemeen programma uitzen den. Een „algemeen programma", wat is dat? Het is zeker niet gemakkelijk, dit pre cies aan te geven. Maar de Algemeene Programma Com missie heeft alvast besloten, dat onder het algemeen programma niet behooren te worden opgenomen uitzendingen van godsdienstigen aard, zooals godsdienst oefeningen, morgenwijdingen, godsdien stige ziekenuurtjes, e. d., op grond van de verschillende opvattingen, die op gods dienstig gebied bestaan, zoodat dergelijke uitzendingen niet als van algemeenen aard kunnen worden beschouwd, terwijl boven dien in de ministerieele beschikking voor het Algemeen Programma sub 4 de uit zendingen van godsdienstigen aard niet zijn genoemd". Een merkwaardige beslissing. In een Christelijk land, worden uitzen- j dingen van godsdienstoefeningen, mor genwijdingen, godsdienstige ziekenuurtjes e.d. in een algemeen programma als con trabande beschouwd, omdat hieromtrent verschillende opvattingen bestaan. Maar geldt ditzelfde dan niet van uit zendingen van anderen aard? En waar om moeten dan juist de nummers, die 'n godsdienstig karakter dragen, worden ge schrapt? Wij erkennen gaarne, dat het niet ge makkelijk is hier een juiste keuze te doen. Zou het daarom geen aanbeveling ver dienen het z.g. algemeen programma een voudig te laten vervallen? Dat is in el'k geval beter, dan dat door oen z.g. nationaal programma in een land als Nederland, zelfs godsdienstige zieken uurtjes worden geweerd. Lloyd George over de ontwapening. Aan den. feestmaaltijd van de Nationale .Kerkgemeenten te Bournemouth heeft Lloyd George een rede gehouden, in wei hij o.a. verklaarde, dat de toekomst van do menschheid afhangt van een volledige vriendschap tusschen Engeland en de Vereenigde Staten. In alle landen der wereld worden op het oogenblik voorbe reidingen voor een oorlog getroffen. Euro pa, Azië en Amerika bezitten een groo- ter aantal uitgeruste manschappen dan voor den wereldoorlog. Behalve Duitsch- land en andere landen, die tot ontwape ning gedwongen zijn, is Engeland het eenige land, dat zijn strijdkrachten vrij willig tot op de sterkte van vóór den oorlog verminderd heeft. Er zijn verdra gen onderteekend, waarin wordt ver klaard, dat er nooit meer een oorlog mag zijn. Tegelijkertijd worden grooite sommen uitgegeven voor een gebeurtenis, die nimmer mag plaats hebben. De tijd is gekomen, dat de kerken moe ten ingrijpen. De ontruiming van het Saargebied. De vorige week berichtte een Franseh blad, dat Fransche en Belgische troepen binnenkort het Saargebied zouden verla ten. Deze „troepen",f\sn getale van 600 man, n.l. 500 Franschen en 100 Belgen, zijn niet zoozeer een „bezettingsleger", maar dienen in hoofdzaak tot bescherming der spoorwegen in het genoemde gebied, d. w. z. voor het verzekeren der achter- waartsche verbindingen der bezettings troepen. Nu Rijnland is ontruimd, be staat er voor de geallieerden dus feitelijk geen reden meer, hun manschappen in 't Saargebied te laten, en kan aan het ver langen der Saarlanders, die reeds dezer dagen uiting gaven aan hun teleurstelling dat met het Rijnland niet tegelijkertijd hun gebied was ontruimd, worden tege moet gekomen. Intusschen vallen er, afgezien van de ontruiming, tusschen Frankrijk en Duitschland nog meer quaesties betreffen de het Saargebied te regelen, waarvan de voornaamste wel die der kolenmijnen is. Naar men weet, wordt er reeds sedert ge- ruimen tijd tusschen beide partijen onder handeld, zonder dat er veel schot in de zaak scheen te komen, en dezer dagen deed het gerucht de ronde, dat de onder handelingen op afbreken stonden. Of schoon dit gerucht overdreven schijnt, zouden de besprekingen, naar van Duit- sche zijde wordt verklaard, toch wel in een kritiek stadium verkeeren en zou men, zoo al niet met een afbreking, toch met een onderbreking rekening houden. De Duitschers zouden n.l. in geen geval wil len afwijken van het standpunt, dat de mijnen weder in het bezit van Pruisen en Beieren, de oorsprongelijke eigenaars, moeten terugkomen. Van Fransche zijde is meermalen voor gesteld in het Saargebied een volksstem ming te doen houden over de toekomst van het land. Het uitgangspunt der on derhandelingen was de teruggaaf zonder stemming, doch eventueel zou men van Duitsohe zijde tegen een plebisciet geen bezwaar hebben, te meer, daar men ver wacht, dat het ten gunste van Duitsch land zou uitvallen. Prins Otto van Habsburg. Op het slot te Steenokkerzeel bij Brus sel, waar prins Otto van Hongarije ver blijft, wordt het gerucht als zou deze voor enkele dagen te Genève zijn geweest wat in verband met de Hongaarsche ko ningskwestie wordt gebracht, beslist te gengesproken. Het is mogelijk dat zekere Hongaarsche personaliteiten te Genève besprekingen hebben gehad omtrent deze kwestie, maar in de omgeving van prins Otto beweert men, dat deze daar volko men vreemd aan is gebleven en België niet heeft verlaten. De zuigelingensterfte te Lilbecb. Het resultaat van de onderzoekingen naar de oorzaak van de zuigelingensterfte te Lübeck staat nog niet vast. Deskundige artsen, vooral in Frankrijk, beweren, dat de cultures in Lübeck ver wisseld zijn. Van Duitsche zijde wordt dit tegengesproken, evenals de mededee- ling, dat de doktoren in Lübeck getracht zouden hebben, den omvang van de ramp te verzwijgen. Alle cultures zijn nog voorhanden. De rijksgezondheidsdienst is in het bezit van al het materiaal, voor het onderzoek noodig. Ook hebben de comité's uit de Lübecksche burgerij uitvoerige verklarin gen afgelegd. De onderzoekingen bevinden zich thans in een kritiek stadium. Men verwacht echter, dat binnen vier weken de zaak volkomen tot klaarheid zal zijn gebracht. Noodweer boven Zwitserland. Vrijdagavond brak boven de streek van Adelboden en Lenk in het Berner Ober land een heftig onweer los. Door den regenval werd ruim honderd meter van den rijksstraatweg tusschen Frutigen en Adelboden weggespoe'd. Het verkeer met de postauto's kon door over stappen onderhouden worden. Het dorp Lenk kreeg groote schade, doordat de Simme buiten haar overs trad. Relletje* In bet bevrijde gebied. De actie van de nationalistische ele menten tegen de gewezen Rijnlandsche Separatisten heeft thans, naar uit Ber lijn gemeld wordt, een ernstig karakter aangenomen. In verschillende steden zijn in den af geloop en nacht en ook vanoch tend weder incidenten voorgekomen, zoo dat 'de politie van enkele steden, o.a. die te Wiesbaden, versterkt is moeten wor den. Jn deze laatste stad werden Vrijdag een aantal winkels, waarvan de eigenaars niets met de separatisten te maken had den, door het gespuis leeggeplunderd. In eqn sigarenwinkel werd de zoon van den eigenaar zoo ernstig mishandeld, dat hij in bedenkelijken toestand naar een ziekenhuis moest worden gebracht. Wies- baden zou den indruk maken van een stad in staat van beleg. In sommige straten bevinden zich om de twintig me ter politiepatrouilles. Desondanks is het in den afgeloopen nacht erg onrustig in do stad geweest. Duizenden en dui zenden vulden de straten en de agenten moesten de menigte herhaaldelijk met den blanken sabel uiteendrijven. De heele binnenstad werd tenslotte afgezet. Za- tei dagochtend is een levensmiddelenwin kel leeggeplunderd, terwijl in een druk kerij de inboedel kort en klein werd geslagen. To Kloppenheim trachtte de menigte de woning van een heerenboer, die als se paratist bekend staat, te bestormen. De man verschanste zich in zijn woning en alarmeorde de brandweer. Hij vuurde ook eenige schoten op de menigte en zelfs op de politie af. Deze maakte van de wa pens gebruik. Ten slotte gaf de boer zich over. Hij werd met zijn vrouw in hechtenis genomen. Ook te Baumholder in de Palts hebben relletjes plaats gehad. De Kanaalvllegdlensten. In verhand met het feit, dat geduren de een groot gedeelte van het jaar de met de Kanaalvliegdiensten vervoerde luchtreizigers overwegend van Ameri- kaansche nationaliteit zijn, heeft de Brit sche vliegtuigbouwer Handley Page uit gerekend, dat iedere Amerikaan, die over Let Kanaal vliegt, den Britschen belas tingbetaler ongeveer f96 kost. Dit laat zich natuurlijk verklaren door de zeer aanzienlijke regeeringssubsidies, die de Britsche luchtvaartmaatschappij geniet. De Düsseldorlsche moordenaar. De Düsseldorfsche massa-moordenaar Kurten heeft de justitie een verrassing bezorgd. Nadat hij eerst alle moorden, die hem ten laste waren gelegd, had be kend en bovendien ook nog andere moor den voor zijn rekening had genomen, waarvoor een drietal mannen langdurig met gevangenis zijn gestraft, heeft hij thans een deel van zijn bekentenissen her roepen. Hij beweert thans de Düsseldorl sche moordenaar niet te zijn en de an dere moorden ook niet te hebben bedre ven. De justitie zit nu leelijk met de han den in het haar, want buiten de beken tenissen van hemzelf heeft zij geen ander behoorlijk bewijsmateriaal. Monarchistisch complot in Portugal? Naar uit Lissabon gemeld wordt, zijn majoor Joao Almeida, professor Figue» redo en drie andere personen aldaar ge arresteerd, onder beschuldiging, een com plot te hebben gesmeed tot het herstellen van een. monarchistisch bewind in Por tugal. Naar verluidt zou prins Duarte Numo op den Portugesschen troon worden ge plaatst. Stakingen In Frankrijk. De eerste kortingen op de loonen In verband met de nieuwe wet op de sociale verzekering, hebben aanleiding gegeven tot incidenten. Sommige arbeiders meen den, dat de bijdragen geheel voor reke ning van de werkgevers moesten komen, daar de loonen een korting niet toelieten. Te Rijssel hebben een paar duizend arbeiders uit de textiel- en metaalbedrij ven het werk neergelegd. Te Armentiè- res zijn 500 textielarbeiders in staking ge gaan. Twee communisten, die de arbei ders tot staking aanspoorden, zijn gear resteerd. Te Duinkerken zijn 1800 haven arbeiders in staking gegaan gedurende 48 uur; zij eischen een loonsverhooging, gelijk aan de kortingen voor de sociale verzekering. Communistische propagan disten zijn uit Parijs gearriveerd. Te Limoges hebben de communisten een protestvergadering gehouden, waar den arbeiders den raad werd gegeven de stortingen voor de sociale verzekering niet te betalen. De cummunisten vormden zich na afloop een stoet, die naar het stadhuis trok. De politie dreef de betoo- gcrs uiteen. Acht personen werden gear resteerd. Water-nood in Breslau en Potsdam. Een Wolff-bericht maakt melding van watergebrek te Breslau. Tengevolge van de droogte kan de wa tervoorziening slechts voortgang hebben, indien overal de uiterste zuinigheid be- truJtit wordt. Gok in Potsdam is, volgens een bericht van hetzelfde nieuwsbureau, de toestand u-'terst kritiek, zelfs zijn een aantal fa- l'icken van wate" \crsloken moeten blijven. Aardbeving In Britsch-ïndiS. Naar Reuter uit Calcutta meldt, is het district Dinajpur getroffen door een nieu we aardbeving, waardoor verscheidene huizen beschadigd zijn. Te Dinajpur zijn twee mannen ernstig gewond en een oude vrouw is tengevolge van den schrik dood gebleven aan hartverlamming. Noodweer boven Spanje. Zuid-Spanje is door een aardbeving ge teisterd, waardoor in het bijzonder Se- villa, Malaga, en. Cordova werden ge troffen. In verscheidene plaatsen maakte een paniek zich van de bevolking moes ter. Bij de aardbeving, welke togen 11 uur in den nacht van 2 op 3 Juli plaats greep, verlieten de bewoners ijlings hun huizen, om zich in veiligheid te brengen. Gelukkig bracht de beving geon bijzondere schade te weeg. Niettemin overnachtten velen in de open lucht. In Midden-Spanje woedden in den afge loopen nacht eveneens hevige onweders, die groote schade aanrichtten en ook aan vele personen het leven kostten. Boven de provincies Segovia, Guigozcoa, Burgos en Soria woedde een onweder, zooals men zich niet meer kon herinne ren De oogst werd geheel vernield. In Guipozooa trad de Oria buiten hare oevers en zette de omgeving over een groote uilgestrektheid onder water Een autobus, waarin zes personen wa ren gezeten, werd door do watermassa meegesleurd De inzittenden, die zich door een overhaaste vlucht wilden redden, ver dronken. In de provincie Burgos werden twee personen door don bliksem getrof fen en gedood. In de omgeving van Vitoria woedde een verschrikkelijk onweder, gepaaid met he- vigen hagelslag, waardoor niet alleen de Binnenland. Radiotalefoonverkeer met rndië. Ernstige verkeersongelukken in verschil. lende plaatsen. Arbeidsconflict te Goor. Buitenland. Groote branden in Roemenië. Stakingen in Frankrijk. De ontruiming van het Saargebied. oogst word vernield, maar pok vele ge bouwen werden beschadigd. Tal van boo- men werden door den gelijktijdig woo- den-den storm ontworteld. Meer aan 20 personen, die zich niet tijdig .in veiligheid hadden kunnen brengen, werden door de instortende gebouwen en vallende steensn min j>t meer zwaar gewond. Twee van hen zijn aan de bekomen verwondingen, overleden. Ook in de Noordelijke provincies van Portugal richtten hevige onweders groote schade aan, waardoor de oogst werd vernield. Verscheidene personen, weiden, door den bliksem gedood. Groote branden in Roemenië. In verschillende plaatsen in Roemenië hebben hevige branden gewoed. Enkele berichten daarop betrekking hebbende, laten we hier volgen. In het dorp Borsa Maramuresch is een brand uitgebroken, die zich, tengevol ge van den hevigen wind, met razende snelheid uitbreidde. De brandweer stond machteloos tegenover deze vuurzee. Niet minder dan 250 huizen werden verwoest. Vier kerken en vier synagogen zijn in de asch gelegd. Groote 'graanvoorraden zijn in de vlam men opgegaan. Meer dan 3000 personen zijn tengevolge van "deze brandcatastrofe dakloos. Men vreest, dat talrijke personen den dood in de vlammen gevonden hebben. In de kleine gemeente Gerlachov, hij Jagtfeld, brak een brand uit, die veertig boerenhofsteden met alle nevengebouwen dus bijna het geheele dorp, in asch legde. Daar de inwoners op het land' aan het werk waren, kon het blusschingswerk niet terstond ter hand genomen worden. Volgens de gegevens, waarover met tot nog toe beschikt, zijn bij het blus schingswerk drie personen doodelijk ver ongelijkt, terwijl negen personen ernstige brandwonden bekwamen. Bijna al het vee is in de stallen ver brand. De grootste ananasfabrlek te wereld. De bouw van de grootste ananas-fa briek ter wereld in IJonoloeloe, die jaar lijks 175.000.000 blikken fruit zal kunnen produoeeren, nadert thans haar voltooiing. De nieuwe fabriek, die werd gebouwd ten einde van de steeds stijgende vraag naar geconserveerde ananas 'te kunnen voldoen, zal per jaar 250.000 ton vruchten verbruiken. Er zullen dagelijks meer dan 500.000 blikken gevuld moeten worden, waarvoor per jaar meer dan 14.000 ton tin benoodigd zal zijn. Deze industrie, die '30 jaar geloden werd opgevat, is thans oen van do voor naamste bronnen van Honoloeloe's rijk dom geworden. Russische houtlading geweigerd. Ingevolge art. 307 van do nieuwe Ame- rikaansche tariefwet worden in do Ver eenigde Staten geen goederen toegalaten, vervaardigd of voortgebracht door arbeid van lot dwangarbeid veroordeelden. In verband hiermede verneemt „Lloyds List Shipping Gazette", dat er onlangs een lading Russisch hout is aangekonten in een haven der Vereen. Staten, en dat de Amerikaansche douane-ambtenaren be slist hebben, dat do lading door .arbeid van tot dwangarbeid veroordeelden was geproduceerd en aientengevolge niet kou worden toegelaten. "Er jrijri nog meer

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1