DE ZEEUW PU ROL bij Doorzitten - Zonnebrand - Stukloopen DERDE BLAD. Uit de Provincie Rechtzaken Brieven uit de Oost. bij dan in de eerste plaats genoemd dient te worden de groote brand op 7 Decem ber 1929, welke Middelburg heeft ge troffen en waarbij o.a. het „Grand Hotel" met zjrjn prachtigen gevel en mooie inte rieurs verloren is gegaan. Daartoe uitge* noodigd, heeft het bestuur op 27 'Deo. 1929 ten. stadhuize een vergadering gehad) over den wederopbouw van de Lange- delft, met professor van der Steur, en dr J Kalf, resp. voorzitter en secretaris van de Rijkscommissie voor de Monu mentenzorg In de bestuurssamenstelling kwam dit jaar geen wijziging.. Wel gaf de voorzitter te kennen, dat het waarschijnlijk da laatste keer zal zijn, dat de heer Ir H. van. Oordt in zijn kwaliteit van bestuurs lid ter vergadering is en maakte hij van deze gelegenheid gebruik den heer van Oordt in hartelijke bewoordingen te be danken voor zijn medewerking aan de vereen.. Nehalennia, daarbij den wensch uitsprekend, dat, wanneer het tijdstip van vertrek, zal zijn aangebroken, hem elders nog vele jaren een aangename tijd mag worden toebedeeld. Het aantal leden der vereeniging bleef stationair, terwjjl mede door subsidie van de gemeente Middelburg, de Vereeniging de Teekenacademie, de Vereeniging tot bevordering van het Vreemdelingenver keer en de A. N. W. B. de financiën der vereeniging voor verderen bloei geen zorg behoeven te baren. De oommissie voor het samenstellen •van een boekwerk over de molens op Walcheren vergaderde regelmatig en het op de vergadering uitgebrachte verslag van1 den heer Meerkamp van Embden spreekt de verwachting uit, dat voor Juni 1931 bet "boekwerk in druk zal zijn ver schenen. Voor de restauratie van een topgevel op de Kade te Veere werd een subsidie verleend. Door den secretaris werd mededeeling gedaan van een door Professor Dr Hui- zinga gemaakte opmerking over een gevel aan de Pottenmarkt te Middelburg. Verontrustende berichten over beden ven van belangrijke punten op Walcheren kwamen dit jaar niet bij de vereen, in. De vereeniging Nehalennia werkt door zjjm streven op Walcheren preventief. Een moeilijkheid voor de vereeniging blijft, dat er vaak te weinig gedaan kan Vlissingen. Tot heden werden alhier ieeds 10.000 zeebaden meer genomen dan in hetzelfde tijdvak van 1929. Aan, lager wat geraakt. Te Vlissingen is door de politie een Belg aangehouden en over de grens gebracht, die zwervend werd aangetroffen. Het bleek een persoon te zijn, die in de scheikunde heeft gestudeerd, maar later o.a. in Ame rika beeft gezworven. Bij de politie is aangifte gedaan van diefstal door een dienstbode, die thans voortvluchtig is. Goes. Wij vestigen de aandacht .der lezers in het 'bijzonder op de buitenge wone opruiming welke door de firma Wil- king ditmaal gehouden .wordt. Zie de ad vertentie in dit no. Adv. VAN, ZATERDAG 5 JULI 1930. No. 232. .VII. Ook Indië heeft zijn vacantie-genoegens maar andere dan Holland (waarom zou ook dat niet èinders zijnl). De N.G.R.V. heeft hier wel tientallen van leden, maar als we het Reisboek opslaan, vinden we geen enkele reis van, naar of in Indië, zoodat voor ons, Indische leden, alle deel name is uitgesloten. Alleen een enkele verlofganger „pikt" Palestina mee, terwijl Viier jaarlijks een reis naar Bali en enkele kleinere tochtjes georganiseerd worden. Overigens is de Oost geen land om te neden, naar de stad. Stel u echter geen kaal bebouwd en vlak terrein voor, zoo als Zeeland die heeft. Het terrein is gol vend, doorsneden door diepe dalen, ter wijl de kultuurgrond afwisselt met wil dernissen van bamboe, palmen of ipisang- boomen. De riviertjes vormen hier en daar kleinere of grootere watervallen. Nog wat verder, onzichtbaar door het hout. loopen Friesche zwart-bont© melk koeien bij tientallen gelijk in een „Hol- landsche" weide. Zij voorzien ons va!n melk, die wel wat duurder maar even ge zond en onontbeerlijk is als in Zeeland. Een bezoek "kan zoo'n veeboerderij loont evenzeer de moeite. Nu schijnt het zonnetje helder maar niet brandend heet. 's Avonds echter is het koud en komen de Europeesche kleeren te pas, terwijl 's nachts wollens dekens ons jvarm moeten houden. Koelte en rust afgewisseld met een flinke klimpartij. Indische vacantie-genoe gens. De bleeke kleur verdwijht en straks weer met frisscbe krachten aan den ar beid I Tj. C. Bij de groote paardenkeuring te Oud-Vossemeer. Moeder en dochter onder het critisch oog der keuringscommissie. was het, dat in Kapelle gedurende 12 jaren zulk ©en uitstekende electrische ver lichting was, waardoor het electrisch licht aldaar zoo populair is. Loop der bevolking over de maand Juni 1930. Ingekomen: J. C. Harthoorn A 130, van Kruiningen; H. Wiskerke en gezin A 34 j van Kloetinge; J. Jeronimus, B (30a van HoedekenskerkeJ. A. van Oosten, D 128 van Wemeldinge; J. Waverijn A 34z van Kruiningen; J. Schouwenaar A 70 van Wemeldinge; M. J. Schouwenaar, A 70 van Wemeldinge. Vertrokken: T. Sonke naar Utrecht, Ag- n ietenstraat 2; C. Paauwe naar Goes, Gr. Markt. Wemeldinge. In verband met de ongun stige weersomstandigheden is de voetbal wedstrijd tusschen de Goesche Boys I! en S. M. I. T. I, die gisteravond op het terrein in den Ouden Polder zou gehou den worden, niet doorgegaan. St.-Iaaurens. Loop der bevolking over de maand Juni J930. Ingekomen: J. Dekker (echtg. J. Mari- over een grooten afstand worden uitge legd, omdat in de nabijheid geen water was, enz. De wijze, waarop ook overigens de Leidsche brandweer zich van haar taak heeft gekweten was voor een der bewo ners van de perceelen die door den brand en als .gevolg daarvan door het blus- schingswerk, schade hebben geleden, aan leiding, bij het kantongerecht te Leiden een rechtsvordering aanhangig te maken tegen de gemeente Leiden wegens het door haar plegen van een onrechtmatige daad, hierin bestaande, dat de brand weer onnoódig ontactisch is te werk ge gaan, door verschillende maatregelen in practijk te brengen, die absoluut over bodig waren en die in de dagvaarding werden genoemd, waartoe ook behoorde het spuiten met modder. Ter zake van deze onrechtmatige daden had de bewo ner schade geleden tot een "door hem bij dagvaarding genoemd bedrag, welke scha de hij echter beperkte tot f200. De kantonrechter, mr F Ligtenberg, heeft thans in deze zaak vonnis gewezen. Ilij verklaarde op verschillende gronden Het nieuwe kerkje met pastorie van de Oud-Geref. Gemeente te Poortvliet. reizen,; het gaat moeilijk en de afstamden zijn te groot. Wat we hier dan wel hebben? De een maakt kleinere of grootere bergtochten; een ander zoekt rust in een koele berg streek; een derde geniet van beide. Voor een flinken bergtocht is geen aparte reis te maken; men kan in de onmiddellijke nabijheid van deze meestal zware maar gezonde ^port volop genieten. Ook de rust in de eenzame stilte ergens in de hoogte in een Europeesch zomerklimaat kan wonderen doen. Voor me ligt, heel in de diepte, de hoogvlakte in zijn bonte kleuren, aan alle kanten begrensd door bergen, waarvan de hocgste toppen in de wolken verdwijnen. Daar ligt de stad en enkele kleinere plaatsen, met haar dwerghuisjes tusschen het zwartgroene hout en de gele kuituur- velden ingesloten. Vooral des avonds, als de duizenden lichtjes branden in de wijde donkerte, lijkt het daar beneden een too- verland. Maar nu schijnt de zon en het licht weerkaatst .op enkele ^glinsterende daken. Enkele kleinere bergtoppen sprin gen in de heldere vlakte naar voren.; Rechts beneden cirkelt een vliegtuig en een zwarte rookpluim verraadt een voort kronkelenden trein. Rondom heerscht de diepste stilte, die alleen verstoord wordt door het geblaat van een schaap uit een der schuilevinkje spelende kamponghuisjes. Links moddert een tani zijn kleine sawah om, de kar bouw gaat traag door de diepe modder voort; rechts bevindt zich een tuin met Hollandsche groenten: sla, andijvie, wor telen, enz. Achter zijln een honderdtal mannen en vrouwen bezig aan den aard appeloogst, koelies brengen de gerooide knollen in manden aan een zwiependen bamboestok op hun schouders naar be- Zeeuwschei Polder- en Waterschapsbond. Deze bond zal op Zaterdag 19 Juli te Kruiningen zijn algemeene vergadering houden. Op de agenda komt o.m. voor: Jaarverslag over 1929. Rekening en verantwoording over 1929. Vooorziening in de bestuursvacature, ontstaan door het periodiek aftreden van de heeren P. Damon Tak, W. Kakebeeke en P. W. Maarleveld. Bespreking van vragen en voorstellen in de vergadering door de aanwezigen te doen. Voordracht te houden door Prof. L. v an V u u r e n te Utrecht over: „Onze volkskracht en de landbouw in het bij zonder ten aanzien van Zuid-B evelan d". In den namiddag zal een autorit wor den gemaakt door Oostelijk Zuid-Beve land, gedurende welke o.a. verschillende soorten van wegdekken zullen worden be zichtigd. Nehalennia. Onder voorzitter schap van den heer L. J. ,y an Voort- hu ij sen kwam de vereeniging Nehalen nia in Jaarvergadering bijeen. Door den, secretaris, den heer O. B a- rentsen werd in een jaarverslag een' overzicht gegeven van. (Ie belangrijkste gebeurtenissen in de vereeniging', waar- worden voor de tot standkaming van nieuwe bouwwerken, welke zonder lei ding van architecten (tot stand komen. Men is voor de schoonheid op Walcheren er niet mee af om een mooi plekje tie behouden en ©en oud geveltje bij restauratie te subsidiëereh om het daar mede voor verder verval te behoeden, wanneer daarnaast b.v. de ©lectrioiteits- voorziening op Walcheren dwars door het landschap zijn draden zou gaan trekken of de wegverbetering een rechte breede strook door het landschapsschoon zou trekken om het autoverkeer te bevor deren,. Oudeorwetsch heeten de wegen op Wal cheren, en dat zijn ze ook, doch laat onze landwegen met hun liefelijke wen dingen zoo blijven en niet tan offer vallen| aan het autoverkeer en de profetie van Jesaja 40ste hoofdstuk ,,4e vers niet .in toepassing op onze wegen worden ge- bracht. De belangrijkste punten, welke Neha lennia bezig houden zijn hiermede in het kort weergegeven, terwijl de overige in het pas verschenen keurig verzorgde jaarverslag zijn vastgelegd. Ten slotte zij hier "nog vermeld, dat voor de volgende vergadering de ledemi per circulaire zullen worden, opgeroepen voor het ondernemen van een rondgang door de Abdijgebouwen, terwijl na afloop een thee zal worden aangeboden in een 3er zalen van de sociëteit St Joris. FRISSCHE LUCHT op alle plaatsen met slechten reuk bij gebruik van een LOZON-apparaat (f 1.50). J. M. Polderman, Goes. Tel. 129. (Adv.) nissen) zonder her, A 17, uit Koudekerke; G. van Loo, onderwijzer, B 152, uit Waan der; J. A. Koning, zonder ber., B 91, uit Bodegraven; C. Geerse en gezin, fabr. arbeider B 89 uit KoudekeTke; J. C. Kraa- mer, boekhouder, B 8a uit O', en W- Sou burg; P. J. Kraamer-^Reijnierse, z. ber. B 8a uit Mddelburig; F. Boone en echtg. landarb. B 103, uit Grijpskerke; Vertrokken: S. Dingemanse en gezin, los werkman van, B121 naar Biggekerkie; L. Bastiaanse, zonder ber. van A 7 naar Grijpskerke. Tertiaire wegen. Door den Zeeuwschen Polder- en Waterschapsbond is als Commissie voor de tertiaire wegen evenals dat in andere gedeelten van Zeet- land is geschied, voor Walcheren be noemd de heeren G. v. d. Putte te Vlis singen, voorzitter; mr W. F. Lantsheer, te Middelburg; L. Simonse te Biggekerke; F. P. Polderdijk te N. en St. Joosland; J. Louwerse te Gaping© en Jhr J.-L. Boreel te Middelburg, secretaris. eischer in zijn vordering niet ontvanke lijk, met uitzondering voor wat betreft het bij dagvaarding gestelde, dat de brand weer onnoodig met modder zou hebben ben gespoten. Ten aanzien van dit laatste legde echter de kantonrechter aan eischer op het bewijs daarvan te leveren en tevens, dat de hierdoor ontstane schade f 200 heeft bedragen. Een brandweer die met modderspuit. Ongeveer een 'half jaar geleden is er brand uitgebroken in een perceel aan de Oegstgeesterlaan te Lei den. De brandweer had daar met ver schillende moeilijkheden te kampen. O.a. moesten de slangen van 'de brandweer Stand van gisterenmiddag 3 uur 758. Licht op voor fietsers: Zondag 9 u. 45. Maandag 9 u. 44. Zes meisjes-padvindsters uit Maplewood (New-Jersey) zullen binnenkort naar ons land komen om deel te nemen aan het Internationale meisjes-padvindsters kamp te Ommen. Van I. m r.; Sally Lea, lane Austin, Nancy Cox, Marjorie Oswald, Catherine CutM1m Mevr Philip W. L. Cex. Kapelle. Naar aanleiding van het be richt over het Coöp. Electriciteitsbedrijf alhier in ons blad van .30 Juni 1.1. ver zoekt onze correspondent alsnog ter aan vulling te willen vermelden, dat het ini tiatief voor het electriciteitsbedrijf aldaar werd genomen door den heer A. van der Have, die thans gedurende 12 jaren stroom heeft geleverd aan een destijds op gerichte coöperatie tot distributie van dien stroom. Voorzitter hiervan was de heer H. Blok Sr. Het was dan ook de heer A. van der Have, die de electrische verlichting in Kapelle beeft mogelijk gemaakt, door moeite nog kosten te ontzien, waarvoor lij alleen het risico droeg, en door hem De Oceaanvliegers Kingsford Smith en Van Dijk zijn bij hun aankomst te New- York geestdriftig gehuldigd. Hierboven de koene vliegers bij hun feesttocht door de stad.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 9