Voor huis en hof. Land- en Tuinbouw. Het Vrouwenhoekje. Dammen. i" «H zoo vreeseljjk, Zooals u iet zich hieT voorstelt, Neem *>.v. „Solovki". Drie ja ren geleden, toen nog volkscommissaris van justitie was, heb ik daar een com missie naar toe gestuurd om den toestand na te gaan; in dien tijd waren er 14 duizend verbannenen. De commissie vertelde, dat het van een verbanningsoord veranderd is in een groote fabrieksstad en dat veel verbanne nen bij het einde van hun strafverbanning niet weg willen. De heer Koerskii geen als voorbeelden een vroegeren kamerheer van het hof en een Amerikaan, veroor deeld voor spionnage, die zoo succes vol een fokkerij van zwarte vossen hield, dat hij niet weg wilde. U weet niet wat het is, Solovki? richt Koerskii zich tot mij. Neen, God zij dank niet, anders zat ik waarschijnlijk niet hier met u te pra ten I ^ameraad" Koerririi glimlacht; ik voel mij niet prettig. Maar bij de gedachte dat wij niet te Moskou, doch te Den Haa itten, verdwijnt mijn gevoel van one ^glijkheid. as het is toch de bedoeling, dat die 2 m ui oen koelaki verbannen worden, of m.a.w. totaal uitgeroeid? Nu, niet allemaallll (Het is duidelijk, dat 5 millioen koelaki (wij schrijven 5 en geen 2, want er zijn er 5) ter dood veroordeeld zijn; 5 millioen boeren worden een wissen dood tegemoet gestuurd s 'jiiheer- Koerskii, de Sovjet-regee- rin, nog steeds door met het uitvoe ren "i graan, terwijl er in de steden toe' ebrek is aan brood. Hoe is dit te rijVm? Ten eerste is er geen gebrek in de steden, aldus de Sovjet-gezant. Dit heeft de president van de Sovjet-Unie, Kalinine, nog slechte eenige dagen geleden in Le ningrad verteld. Ten tweede voeren wij tarwe uit, aangezien wij van meening ?jjn, d».t, als wij ge'ld noodig hebben voof de industrialisatie (alleen daarvoor? misschien ook wel voor de communisti sche Internationale I) dan is het niet erg als de bevolking zich tevreden moet stel len met roggebrood. Het is gezonder en.... (een ruwe grap, die wij niet zullen her halen). Maar roggebrood hebt u in Rusland toch ook niet genoeg? Dat liegen de bourgeois, maar al is het zoo als er voor den vooruitgang van het communisme eenige moeilijkhe den moeten doorstaan worden in het ge bruik van brood, dan zijn wij bereid 1 (Dus zal er, niettegenstaande een hon gersnood in JEtusland, graan uitgevoerd worden. Het geld, noodig voor een we reldrevolutie, is van meer "belang dan eenige millioenen menschenlevens.) AJfiemeene zorgen in den tuin. Bloementuin. Bloementuin. De vroegstbloeien.de zo merbloemen welke nu zoo goed als uitge bloeid zijn, worden verwijderd, nadat we voor af van iedere soort voldoende rijp zaad heb ben gewonnen, dat in doosjes of zakjes op een droge luchtige plaats wordt bewaard. Vergeet bij dit werk vooral niet direct op ieder zakje den naam te vermelden, hetgeen later veel gezoek en eventueel verwarring voorkomt. In het bollenland worden de bloembollen elk jaar nadat ze gebloeid hebben en afge storven zijn, gedroogd en gesorteerd, om in bet najaar weer aan de aarde te worden toe vertrouwd. Met de bolgewassen in den tuin is zulks ieder jaar niet noodig. Verschillende soorten kan men rustig een drie- of viertal jaren laten staan, om ze daarna, als ze te veel broed' gevormd hebben, te dicht staan of niet meer behoorlijk groeien, op te nemen, te zpiveren van het kleine kweek en de sterkste opnieuw te planten. Ook kan aanvulling noodig zijn, doordat er vele bollen wegbleven. In zulke gevallen doet men verstandig de bol len op te nemen, zoodra het loof afgestor ven is. De aarde wordt geheel van de bollen verwijderd, evenals het broed (dit zijn de jonge bolletjes) en de goede bollen worden naar een luchtige en droge plaats overge bracht. Tegen 't eind van September, begin October worden de bollen weer geplant, na den grond vooraf .omgewerkt en 'bemest te hebben. Dit geldt niet voor de bolgewassen in 'tgras. Die laten we rustig staan om het gazon niet te vernielen en gaan ze op den duur achteruit of verdwijnen ze langzamer hand, dan worden er wat nieuwe bollen op nieuw uitgeplant. Overigens gaan we in den bloementuin voort met het verwijderen van uitgebloeide bloemresten en het aanvullen, van opengeval len plekken. Waar zware regenbuien de grond hebben dichtgeslagen wordt zoo spoedig mo gelijk de hark, of ander werktuig gehan teerd. Groententuin. In den groententuin zijn zoo langzamerhand de meeste soorten oogst- baar. Bovendien hebben we hier reeds te zorgen voor den herfst De open plekken der eerste groenten worden bezet met winter groenten of voor dit doel bezaaid. V ruchtentuin. Hoewel de appels en peren nog ver van hun volle gewicht ver wijderd zijn, is het nu aan verschillende takken reeds te zien, of ze het zwaar te verantwoorden zullen krijgen. Om te voor komen, dat zwaarbeladen takken zoodanig doorbuigen, dat de vorm der geheele boom min of meer verloren gaat, is het raad zaam tijdig steunbokken aan te brengen. Laat evenwel het middel niet erger zijn dan de kwaal, want niet zelden gebeurt het, dat een zwaar beladen tak juist afbreekt op de plaats waar ze gesteund wordt, indien althans maar één steunpunt is aangebracht. Nu de bessenoogst voor de deur staat, geven we ieder amateur in overweging straks bij het plukken eens te letten, op welke orga nen de tros- kruis- en zwarte bessen haar vruchten geven. Zulks is van zeer groot belang met het oog op den wintergroei, want om rationeel te kunnen snoeien moet men toch in de eerste plaats weten, waarop de vruchten zich bij de verschillende fruitsoor- ten ontwikkelen. Wie zullen dan tevens op merken dat ruime struiken, dat zijn die waar het licht ook in het midden vrije toegang hebben, de mooiste en meeste vruchten ge ven en dat ook het hart der struiken met mooie vruchten is beladen. Per slot van rekening gaat het om veel en mooie vruch ten en niet om een hoop takkebosschen. Beperking van den tarwebouw? Het Amerikaansche Ministerie van Land bouw heeft een overzicht gepubliceerd van den stand van den wereldtarwebouw. In dit overzicht wordt gewezen op de noodzakelijkheid van de beperking van de oppervlakte voor tarwebouw en van de exploitatiekosten om den tarwebouw gedurende de eerstvolgende zes tot tien jaar loonend te maken. Er wordt verder op gewezen, dat dit de eenige mogelijkheid schijnt om de wereldmarkt te stabiliseeren, daar tegen over een toenemende productie geen grootere vraag bestaat. Be wereldtentoonstelling op Pluimvee- gebied te Londen in Juli. Nu we voorloopig onze kuikens weer rustig jcunnen laten groeien, gewapend met kennis omtrent de cocoidiosis, gaan we eens over heel wat anders praten, n.l. over een groote ©n grootsche gebeurtenis die einde Juli in Londen zal plaats vin den. Wie weet of eenige lezers er niet toe komen, daar dan eens een vakantie reisje heen te maken, dat hoogst interes sant en leerzaam zal zijn. In de pluimvee bladen wordt al wel maanden over die bijeenkomst gesproken. We zullen dus onze lezers eens omtrent een en ander op de hoogte brengen. Laat mij dan beginnen met te vertellen, dat evenals de meeste kippenliefhebbers in verschillende plaatsen zich tot vereeni- gingen aaneengesloten hebben, wier doel het meestal is tentoonstellingen te houden en van tijd tot tijd een gezelligen en leer- zamen avond te organisaeren, zoo heeft men ook grootere vereenigingen, die weer over het geheele land werken. Een der meest bekende op tentoonstellingsgebied in ons land is de Koninklijke Vereeniging Avicultura, die gevestigd zs te 's Graven- Op den Rijn bij Arnhem is men bezig met het aanbrengen van pieren, waar. doos d? Rjia dieper en de stroom sneller wordt. Een kjjkja op het werk. hage. Ook in Utrecht, Groningen, Rotter dam en meerdere plaatsen bestaan ver eenigingen die groote tentoonstellingen! organ iseeren. Dit betreft echter hoofdza kelijk z.g. „sport", d.w.z. het fokken en tentoonstellen van mooie rasdieren. Daar naast wordt ook allerlei van de pluim veehouderij tentoongesteld, doch meestal is daarvoor in ons land niet reel ruimte over. Deze tentoonstellingen trekken ech ter duizenden en duizenden bezoekers en heele huisgezinnen genieten op zoo'n dag van de tentoongestelde dieren, zooals kippen, duiven, konijnen, enz. enz. Een groote vereeniging met geheel an der doel is in ons land de Algemeone Nederlandsche Pluimveefokkers Vereeni ging, kortweg altijd A. N. P. V. genoemd. Deze wordt gevormd door pluimveefok kers die zich toeleggen op goede dieren van hooge productie. Dit is dus een meer wetenschappelijk streven en de fokkers die lid willen worden moeten ook aan bepaalde ©ischen voldoen. Verder zijn verschillende plaatselijke vereenigingen op pluimvee- en landbouw gebied georganiseerd tot grootere gewes telijke organisaties en deze weer ,in ©en Federatie vereenigd. In het buitenland zijn op dezelfde ma nier de pluimveehouders in verschillende vereenigingen georganiseerd, doch al deze vereenigingen zijn plaatselijk of landelijk. Daarnaast bestaat er echter een vereeni ging van pluimvee-liefhebbers en weten schapsmannen, die zich met pluimveewe tenschap bezighouden en die thans haar leden telt in ongeveer 45 landen der wereld. Deze vereeniging heet „World's Poultry Science Association", „Wereld- Veieaniging voor Pluimvee-wetenschap" en deze vereeniging stelt zich ten doel: Bevordering der Pluimveewetenschap. Zij tracht dit doel te bereiken door het orga- niseeren van a. Internationale congressen; b. Internationale tentoonstellingen; c. Gedurende de laatste ook door het publiceeren van een tijdschrift, waarin allerlei wetenschappelijke publicaties be sproken worden. Deze internationale vereeniging werd al jaren voor den oorlog opgericht door een der meest bekende Engelsche pluim vee-specialisten, Dr Edward Brown uit Londen, maar door den oorlog kwam er niet veel van internationale samenwerking en: nog minder van internationale bijeen komsten. Na den oorlog werd het anders en reeds in 1921 kon een wereld-congres gehouden worden en wel in Schevenin- gen. Holland was het eerste land dat de ©er genoot het congres te huisvesten, daar Holland in dien tijd een der voor naamste pluimveehoudende landen was en: als neutraal land de voorkeur ver diende. Op dit eerste congres, gehouden in: het Kurhaus te Scheveningen kwa men duizenden buitenlanders en door de enorme werkkracht der leiders, Dr Lovink thans burgemeester van Alphen aan den Rijn en de heer B. Wilton te Voorburg, geholpen door talrijke bekwame mannen, slaagde dit congres buitengewoon. Thans nog na ongeveer tien jaren wordt Holland in het buitenland algemeen geprezen om dit congres. In opzet was het congres bedoeld als bijeenkomst ter bespreking van wetenschappelijke vraagstukken, maar men begrijpt, dat daarnaast wat anders noodig was om vele menschen te trekken. Aldus kwam er naast bet congres een tentoonstelling en wel een tentoonstelling waarop allerlei landen der wereld het beste pluimvee en pluimveebenoodigdhe- den konden inzenden. Een dergelijke ten toonstelling trok natuurlijk enorm en werd een der hoofdgebeurtenissen van de internationale samenkomsten. De congressen werden om de drie jaar gehouden en in 1924 vond dan ook het 2e congres plaats te B-aroalona in Spanje. Hier werd vooral de schitterend mooie tentoonstelling iets bijizondesrs, ter wijl het wetenschappelijk deel van het congres zelf wat op den achtergrond kwam te staan. Toen nu twee congressen in Europa waren gehouden kwam Amerika zijn rech ten opeischen voor het derde congres en zoo trokken wij dan in 1927 naar de hoofdstad van Canada, Ottawa. Steeds grooter aandacht trokken de congressen en de tentoonstellingen en in Canada ging het dan ook echt Amori- kaansch toe. Alles was overweldigend groot voor onze Europeesch© begrippen. En zoo staan we dan nu in 1930 voor het vierde Wereldcongres, dat in Londen in. Engeland gehouden zal worden en dat voor Holland en geheel Europa van groote betaekenis zal worden. Dr TE HENNEPE. Vragen, deze rubriek betreffende, kun nen door abonné's aan de redactie van dit blad worden gezonden. Gelieve post zegel voor antwoord in te sluiten. De kunst van werken. Is wérken ©en kunst? Ja, het is de kunst om te leer en doen en te leeren voortbrengen, datgene, waar op men zich heeft toegelegd. Feitelijk is dit ©en stuk opvoeding. Omdat het in de jeugdjaren noodig is gevormd te worden voor het latere leven en het spreekwoord ook hier van toe passing is: „jong gewend, oud gedaan", Wie als krullen-jongen niet goed op zijn plaats is, wordt gewoonlijk ook niet een goed timmerman, en die de éérste begin selen van een vak niet goed leert, loopt kans, later in het leven een brekebeen te worden. Vandaar, dat er zooveel half werk ge daan wordt, en er zooweel onuitgewerkte plannen en ontwerpen zgn, en menig leven zoo nutteloos voorbijgaat en vele menschen onmogelijk in de wereld voor uit kunnen komen, en altijd in duizend zoieen hun weg gaan. Zij hebben nooit de kunst van werken geleerd. Daar zijn menschen, die het geweldig druk hebben, als men ze spreken hoort en die toch gedurende hun, misschien langen levenstijd bitter weinig tot stand brengen. Daar zijn huismoeders, die van den morgen tot den avond het huis dóór- jachten; die alles overhoop halen en die toch nooit „gedaan werk" leveren. Als go 'savonds in hun woning komt, heerscht er nóg geen rust en gezelligheid. Hier slingert wat en dóór ligt een berg werk, en zij hebben nog geen tijd gehad, die be drijvige vrouwtjes, om hun haar behoor lijk te verzorgen of hun morgenkleed, waarmee gewasschen en geschrobd, ge dweild en gepoetst moest worden, met een ander te verwisselen, waardoor stil zwijgend verkondigd wordt, dat de ar beid is af geloop en. Zooals toch alle man nen het graag zien als zij, na afloop van hunne dagtaak thuis komen. Maar zij hadden het vandaag zóó druk, en morgen weer, en eigenlijk altijd. Van 's Maandagsmorgens tot 's Zaterdagsnaohts ja met een deel van den Zondag er wel licht bij. Daar zijn winkeliers in volks buurten, die 's Zaterdagsavonds nooit vóór twaalf uur kunnen sluiten, omdat tegeni middernacht vaak nog klanten ko men om een paar eieren yf een onsje rookvleesch, of ©ia pakje thee, of iets op de boterham. En met de mannen is het dikwijls niet veel beter. Meer systeem in ons werk, meer orga nisatie, meer economie is noodig. Zandtaart. Op verzoek van verschillende lezeres sen willen wij ditmaal ©ens vertellen, h°e men zandtaartdeeg bereidt volgens de voorschriften van de bekende kookleerares Martin© Wittop Koning: „Bloem, boter ©n suiker ziedaar de eenvoudige hoofdbestanddeelen van het „harde" zandtaartdeeg Een snufje zout, soms wat vanillemerg of geraspte citroen schil .een enkelen keer (om het gebak wat minder bros te maken) een ei. „Zoo goed als geen vloeistof dus. Daar om is kneden de meest aangewezen be werking, tenminste als men beschikt over een stel koele, vlugge handen. Warme handen en langdurig kneden maken de boter olieachtig en het deeg brokkelig in- plaats van soepel en samenhangend. Wie het dus met de handen niet aan durft, neme ©en stevigen houten lepel om eerst de boter met de suiker tot een zalfachtige massa te roeren en er daarna de bloem door te werken. Het deeg wordt op die manier prachtig luchtig, luchtiger dan het met de hand bewerkte, maar, in den oven komt soms da teleurstelling: het deeg rijst door de hoeveelheid ingei- roerde lucht ©erst heel mooi, maar zakt daarna gewoonljjk ook des te zekerder in en vormt de „holle" zandtaartjes, die iedereen wel kent. 'tKan wel eens een enkelen keer goed afloopen, n.l. als we onzen oven zóó door en door vertrouwen, dat wij het deurtje onder het bakken dicht kunnen laten en het deeg dus niet behoeven bloot te stellen aan een plotselinge tempera tuurswisseling, die het niet ongestraft verdraagt. „Laten we aannemen, dat we handig en vlug genoeg werken om het kneed- systeem te kunnen toepassen. We doen dan alle bestanddeelen in een kom, be ginnen alles met de vingertoppen door elkaar te kruimelen en pakken het dan geleidelijk wat vaster bij elkaar, tot ten slotte een samenhangende bal is gevormd. Die bal wordt dan nog even met de hand bewerkt, dat wil zeggen: hij: wordt met de hand plat geslagen en weer sa mengepakt, tot het deeg voldoende soe pel is. De verhouding is ongeveer als volgt Op 1 ons suiker kan men 2 ons boter en' 3 ons bloem nemen; méér boter maakt het gebak fijner, maar ook vatbaarder voor inzakken; méér .suiker vormt een harder gebak, terwijl toevoeging van 1 of meer eieren (of dooiers) juist tot een ©enigszins zachter gebak leiden zal. De verdere toevoegsels, zooals vanille, ci troen, amandelen, krenten, enz. hebben geen invloed op den aard van bet deeg. Ze dienen al teen tot het aanbrengen van smaakvariaties. Men moet bij voorkeur poedersuiker ge bruiken .of de veel goedkoopere lichte basterd, daar d© gewone suiker kris talletjes niet in dit droge deeg op lossen, Zoodat het gebak doorspikkeld zou worden met zichtbare suikerkorreltjes die dqor de ovemhitte meestal iets don kerder worden gekleurd. Verder neme men „bankethakkers- bloem", die fijner is dan de gewone soorten." Om tomaten te snijden. Nu de tomatentijd weer is aangebroken, zal het misschien veten interesseeren, dat er kortelings een zéér handige „tomaten- snijder" in den handel is gebracht. Bij het maken van hors d'oeuvre is het dikwijls moeilijk om van de tomaten, vooral wanneer ze overrijp zijn, mooie plakken te snijden. Het nieuwe apparaat dat uit aluminium en roestvrij staal is vervaardigd (en dus zeer gemakkelijk te onderhouden is) heft deze moeilijkheid op. Gelieve alles, deze rubriek betreffende, te adresseeren aan P. Mons, "Westerstr. 221, Amsterdam. Prafclwm Ra 191 Auteur: A. Wind, Eindhoven. 1 2 8 4 5 47 48 49 Zwart 9 sch. op: 3, 10, 11, 19, 20, 23, 24, 29, 30 en dam op 9. Wit 11 sch. op: 12, 28, 31, 32, 37, 39, 40, 41, 43, 44 en 46. Wit speelt en wint. Oplossingen binnen 8 dagen na laatste plaatsing in elke maand. Damcursus. XXXVII. Er zijn echter standen, waarin de kla verbladstand wel tot voordeel leidt. 2 3 4 5 1 6 16 26 36 46 15 25 35 46 47 48 49 50 In deze stelling heeft wit alle stukken, die rechts niet noodig waren zooveel mo gelijk naar links gebracht. Zonder verlies kan zwart nimmer 24 29 spelen. Practisch gesproken kan wit niet spelen met 5 schijven en zwart met 7. Wit n.l. 25, 30, 35, 40 en 45. Zwart 5, 10, 14, 15, 19, 20 en 24. Wij nemen nu aan, dat zwart met 18 23, 1218 tracht den afruil 1822 en 24 X22 te nemen om zoodoende vrij te komen. Dan moet wit als volgt spelen: 118—23 2. 27—21 16X27 8. 32X21 23X32 4. 38X27 En nu zal zwart niet gemakkelijk meer uit de opsluiting komen. Een dergelijke stand is dus voordeelig voor dengene, die de klaverbladstelling vormt. In vele gevallen blijft voor- of na deel uit. Daarom speelt men dezen stand ook wel eens op de volgende manier. 1 2 S 4 5 47 48 49 60 In deze stelling valt een mooie damzet aan te wijzen, indien men de zwarte schijf 15 op b.v. 11 zet. Wit neemt dam door: 1. 28—23 19X28 2. 30X191 14X34 3. 32X23 18X29 4. 33X4 Een zeer practische slag in den klaver bladstand is de volgende. Opmerking ver dient, dat zwart bij den derden zet een verkeerden tempozet maakt. Ga na, waar om zwart ook niet 812 mag spelen. De goede zet vindt men dan vanzelf. 47 43 49 50 124—29 2. 33X24 20X29 3. 39—33 2—7? 4. 33X24 14—20 5. 25X14 9X20 6. 38—331 29X38 7. 30—24 19X30 8. 28X19 13X24 9. 37—31 26X28 10. 43X1 Zwart kan wel de dam afnemen met 812 en 1014, doch heeft dan twee schijven verloren. Deze slag was mogelijk door een zwar te schijf tusschen de eigen «tukken te brengen. m co CD m o> 09 a> ■+-* ca isi

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6