Uit de Provincie. Kerknieuws. Predikbeurten. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Land- en Tuinbouw DE BOTHEID GEKROOND. De bok1- -"strijd tusschen een Ameri kaan en een Duitscher, om de eere- kroon(?) van het wereldkampioenschap, is geëindigd met een ongeluk. De Ame rikaan sloeg zijn tegenpartij bij vergis sing te laag, in de buik, zoodat deze kermend van pijn, half bewusteloos, neer- jneerviel en als een zoutzak van het podium moest worden weggedragen. Toch kreeg de Duitscher de kroon 1 Dank zjj de domheid van den ander. Bovendien inde hij een half millioen gulden. L, uen minuten verdiend De toeschouwers (70.000 menschenl) waren teleurgesteld. Men had gerekend op een spannende match, op een huiveringwekkende bloe dige worsteling. Brj een echten wedstrijd worden oogen dicht geranseld en tanden stukgeslagen. Zoc> nu en dan zijgt één van de vechters neer en het publiek telt met den scheids rechter mee of de gevallen man langer dari en seconden onbekwaam is om op taan. Op lie wijze, zegt de Amsterdammer, krijg, men waar voor zijn geld. Tt is weet men niet wie de sterk ste is. Een kroon per abuis I Erasmus schreef indertijd een beroemd bekje: „Lof der Zotheid", waarin hij de 1 -aanbeden van zijn eeuw hekelde. 'in r thans een Erasmus een der- gei a persiflage moest schrijven over onzen tijd, zou het een reeks folianten worden >ld zelve zou de geschrevene bcv niet kunnen bevatten. iopt met onze cultuur op een einuv KONINKLIJK BEZOEK AAN OOST- ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Naar do „jDern. Crt." officieus verneemt heeft het voorgenomen bezoek der Kon. Familie aan. Oostelijk Zeeuwsch-Vlaande- ren op 16 Augustus aanstaand© voorna melijk ten doel t© bezoeken de gemeenten welke bij vvorige tochten door Zeeuwsch- Vlaaljibreia nog niet werden bezocht Vermoedelijk zal H.M. d© Koningin met Prinses Juliana en Prins Hendrik d© reis maken van Den Haag per spoor tot Vlak© en, van daar m©t een der Prov. booten oversteken naar Terneuzen, alwaar de Kon. Familie in den vroegen voormiddag zal arriveer en, om vandaar met auto's de tocht door het Westelijk deel van O.- Zeeuwsch-Vlaanderen aan tei vangen, via Axel. door Zuiddorp©, Westdorp©, Sas van Gent, Philippine .en Hoek, terug naar Temen zen, alwaar de vorstelijke familie met gevolg weer zou inschepen om te varen naar Walsoorden, van waaruit een bezoek zou worden gebracht aan Kloos- terzande, Graauw, Climge, St. Jansteen, Koewacht en Hulst, .alwaar ©enigen tijd zou worden getoefd, .om vandaar via Walsoorden, Hansweert en Vlake weer te rug te reizen. Bovenstaand© betreft .een voorloopig plan, dat in verband met omstandigheden nog wijziging zou kunnen ondergaan. Goes. Wij vestigen de aandacht van be langhebbenden op een advertentie van het Zeeuwsch Technisch Instituut in dit num mer. Hieruit blijkt, dat nieuwe leerlingen voor deze niet alleen in Zeeland, maar door heel het land bekende onderwijs inrichting, zich moeten aanmelden vóór 1 Augustus a.s. De groote vraag is voor vele ouders: Wat moet mijn jongen worden? Welnu, op waterstaatkundig gebied is er voor velen nog een plaats en een g o e- d e plaats, mits men natuurlijk een goede opleiding beeft gehad. Zulk een opleiding waarborgt het instituut bovengenoemd. Vandaar, dat wij er gaarne de aandacht op vestigen. Donderdagmiddag kwamen in „Slot Oostende" ongeveer 75 crediteuren bijeen, die getroffen zijn door het staken der be talingen door den kassier Roos. Na bree- de besprekingen werd besloten onmiddel lijk het faillissement van den heer Roos aan te vragen, daar in een minnelijke schikking geen heil werd gezien. Hedenmorgen had de trein van 6.15 uit Middelburg, aankomst Goes 6.55, plm. 20 minuten vertraging, doordat een mo torwagen bij Goes ontspoord was. Krabbendijke. Loop der bevolking over de maand Juni 1930. Ingekomen: Cathalijntje van Kogelen- berg, van Schore. Jan Benou en gezin, van O.- en W.-Souburg. Atte Visser, van Wymbritseradeel. Magdalena Schrier, v. Waarde. Vertrokken: Willem Spyk, naar Krui- ningen, R. 31. Pieternalla Dek, naar Waarde. Hubrecbt Schrier en gezin, naar Waarde. Christina Geense, naar Bussum, Brediusweg 78. Jan Lagendijk, naar Waarde. Cornelis Tilro, naar Groningen, Damster-diep 23. Lena Geense, naar Bus sum, Isaac da Cosfalaan 9. Arend Mees ter, naar Bussum. Bastiana Neeltje Zwee- dijk, naar O.- en W.-Souburg. lerseke. Door de Cokso en de Kamer van Koophandel te Middelburg is een adres gericht aan den Minister van Bui- tonlandsche Zaken, om te komen tot ver mindering van invoerrechten op Zeeuw- sche oesters in te voeren in België. Nu wordt door buitenstaanders (oesterkwee kers en verzenders) ook met een lijst in dien geest gecirculeerd. Reeds komen daarop veel handteekeningen voor. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Ede (nieuwe pred-plaat- sen), J. G. Franck te Eelde en J. J. Timmer te Ennelo. Bedankt voor Jaarsveld, D. Bax te Putiershoek. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Rijnsburg, J. Hovius te Nieuwe Pekela. Prof. dr Karl Barth, hoogleeraar voor systematische theologie te Bonn, heeft van de theologische faculteit der universi teit te Glasgow den titel van doctor theologiae honoris causa ontvangen. De Synode der Ned. Herv. Kerk. De Algemeene Synode der Ned. Herv. Kerk vv^elke Woensdag 16 Juli in gewone ver gadering bijeenkomt, zal als volgt zijn samen gesteld Afgevaardigden uit de universiteitssteden: Prof. dr L. Knappert, hoogleeraar te Leiden, als secundus van prof. dr H. M. van Nes; Prof. dr A. M. Brouwer, hoogleeraar te Ut recht. Afgevaardigden van de provinciale kerk besturen en van de Wiaalsche commissie: J. Barbas, pred. te Hengelo (Gld.), A. ,van Loo, ouderling te Oldebroek; A. B. te Winkel, pred te. 's-Gravenhage, A. Sneep, ouderling te Numansdorp; D. Eilerts de Haan, pred. te Heilo; J. Ohlen, ouderling te Alkmaar; dr G. J. Wieyland, pred. te Veere; W. van Oeveren, oud-ouderling te Wiolfaartsdijkdr H. E. G. van de Meene, _j>red. je Overlang broek; M. van der Veen, ouderling te Utrecht; dr C. J. Niemeijer, pred. te Bolsward; C. F. Bruins, ,pred. te Wiartena; L. F. van Zwet, pred. te Almelo; F. Tammens, pred. te Zuid broek; R. Cremer, pred. te Veendam; A. M. Bloem, .jpred. te Chaam; J. Boonstra, pred. te Gieten; E. J. H. Brandligt, Wiaalsch pred. te Groningen; mr H. J. M. Tfjssens, Wiaalsch oud-ouderling te 's-Gravenhage. Vaste leden met adviseerende stem: D. den Breems, em. pred., secretaris; mr S. J. Ho- gerzeil, quaestor-generaal, te 's-Gravenhage. De Hernhutter broederge meente. Op 31 December 1929 telde de Broedergemeente der Hernhutters 58 939 leden, jyaarvan 3§.000 in Amerika,. 10.000 in Duitschland, 6700 in Tsjecho-Slowakije en 4700 in Britsch-Indië. Emeritaat. De classis Groningen der Geref. Kerken heeft in haar gisteren gehou den vergadering aan Ds H. Enserink te Zuid- wolde, eervol emeritaat verleend. Beroepbaar. De classis Heeren veen der Geref. Kerken heeft den heer H. Retel te Hoornsterzwaag, en de classis Gro ningen den heer J. Bosma te Zuidwolde be roepbaar verklaard. Peremptoir examen. De classis Heerenveen der Geref. Kerken heeft gisteren peremptoir geëxamineerd en met algemeene stemmen toegelaten tot den dienst des Wioords en der Sacramenten, de heer M. den Boer, hulpprediker te Haarlem, beroepen predikant te Oudeschoot (Fr.). De intrede te Oudeschoot zal plaats heb ben D.V„ Zondag 24 Augustus. Als beevesti- ger hoopt op te treden Ds J. Sjjbesma .te Dedemsvaait. Aan de Theologische School te Apel doorn zijn geslaagd voor het cand.-ex. A. de heeren L. S. de Boer, P. Wi. Dam, W. Heroma, T. Henstra, N. de Jong, L. Klet sen, J. Tamminga en B. Ramaker. Uit de oude doos. Men schrijft aan het H d b 1.: Uit oude notulen van kerkeraads- en classicale vergaderingen vallen vaak eigenaardige voorvallen op te diepen, waarbij de handelende personen heel an ders optreden dan in onzen tijd. Zoo vonden wij vermeld uit de vergadering van de classis Tholen op 8 April 1597, dat de schoolmeester te Oud-Vossemeer voor eenige jaren een „neerslag" had ge daan, wij zouden zeggen doodslag. De beklaagde was n.l. tevens voorzanger en koster der kerk, en in die qualiteit werd hij door zijn predikant, ds Cornelis Bos- schaert, aangeklaagd. Hoe de burgerlijke rechter den schoolmeester had gestraft, daar wordt geen woord van gerept; wel wordt gezegd, dat dominé Bosschaert met twee ambtgenooten uit aanpalende ge meenten, n.l. ds Plateel en ds Suerius werden aangewezen, om met den betrok kene in overleg te treden om van hem „verzoening" te eischen en in de ver gadering van 10 Juli d.o.v. werd een en ander behandeld. Bij onderzoek was ge bleken, dat de man te Noordgouwe een doodslag had begaan, dat hij wel ver zoend was met de betrekkingen van den verslagene, maar dat er 'nog geen open lijke verzoening in de kerk was gedaan. De schuld moest openlijk beleden wor den, op straffe van ontslag en in elk ge val zou men hem alvast van „de Tafel des Heeren" weren. Op de bedoelde ver gadering werd een akte opgemaakt, die (in moderne spelling) als volgt is: „Het is een ieder bekend, dat mr. Adri- aan Commers voor twee jaar is aangeno men tot lidmaat der gemeente Jezus Christus alhier en zulks het brood de3 Heeren met ons heeft gebroken, niettegen staande het ongeluk hem eenige jaren geleden overkomen in het „ontlijven" van zekeren persoon, genaamd Gilles Stan- daeri, binnen de parochie Noordgouw geschied. En wat verstaan werd, dat eeni- gen zich daaraan ergeren, als meenen- de, dat de voorzeide Adriaan nog onver- zoend was van dezen neerslag. Zoo is het, dat na goed onderzoek der zaken bevonden is dezelfde verzoend te zijn met de vrienden van den „aflijvige" en dat het hem hartelijk leed doet zulks ge schied te zijn, wordende daarom allen en een „ygelic wel hertelic ghebeden" hem deze fout om Christus wil te ver geven. Gelijk hij ook zelf hier tegenwoor dig zijnde, dit zijn hartelijk leedwezen over deze misdaad verklaart, en meteen bidt, dat ze gedenken de menschelijke broosheid, hem hetgeen hier voorzegd is, van harte willen vergeven, God biddende hem en alle Christenen zulks en derge lijke genadelijk te willen beschermen. Zal gevraagd worden of het zoo is, waar op als daarop met ja geantwoord is, de Dienaar nog moet zeggen: Zoo wilt dan waarde Broeders dezen uw gevallene zijn misdaad vergeven, gedenkende des geloofs, hetwelk Chris tus geleerd heeft vergeeft ons onze schul den, gelijk wij vergeven onze schulde naren". En die nu staat, zie toe, dat hij niet valle, hetwelk ons al te zamen God geve, om Zijns Zoons Christus wille. Amen. Ned. Herv. Gem. Goes, vm. dg Steinz, nam. ds Homburg (Bed. H. Doop), av. ds de Vries, (v.b. Heilig Avondm.) Wilhelminadorp, voorin, ds Homurg, n.m. Ds Steinz. Hoedekenskerke, v.m. ds v. J- Loos. „Geref. Kerk. We-meldinge, 2.30 uur N.T. Ds van. der Veen van Goes. Examen L. O. Aan de Christelijke Kweekschool te Middelburg slaagden Vrijdag de dames N. Wondergem te St. Laurens en C. van der Linde te Kapelle-Biezelinge. Examen S 1 j d. Geslaagd aan de Rijkskweekschool te Middelburg de dames J. van den Berge, Biezelinge; E. Beun, en C» H. L. Vrind, beiden Vlissingen; H. M- Caro, C. J. Doets, N. F. Joosse en E. Waage allen Middelburg en de heeren L. )Vl. de Bree, Middelburg en J. Kousemak-er te 's-Heer Arendskerke. Onderwijzerssalarisen. „De Onderw. Centrale", de federatie van Ned. Ond. Genootschap, Unie v. Chr. onderw., Vereeen. v. M. U. L. O., Bond van Onderwijzeressen bij het voorber. ond., "Ned. Bond v. leeraren en leeraressen bij het Nijverheidsonderw. en de Ver. v. leeraren en onderw. in de Lich. Opv. in Ned. hebben .zich tot den 'ministerraad gewend met een adres, waarin gezegd wordt dat, sinds de bezoldiging van de onderwijzers en leeraren bij het lager en nijverheidsonder wijs bij K B.. algemeen geregeld wordt, onder deze leerkrachten een algemeene en ernstige ontevredenheid heerscht over de schromelijke achteruitzetting door hen, in vergelijking met de ambtenaren, ondervonden; dat herhaaldelijk op cleze wanverhouding in de salarispositie van het onderwijzend per soneel is gewezen, dat echter de als onjuist geoordeelde verhouding blijft gehandhaafd; dat door alle vereenigingen van onderwij zers (Ie zeer groote afwijking van de een parige, alom als juist erkende adviezen, in het jaar 1920 t. a. v. hun bezoldiging uit gebracht, "beschouwd wordt als de oorzaak van de bedoelde wanverhouding en van de schamelheid van de financieele positie van den Ned. onderwijzer. dat dus deze wanverhouding slechts kan worden weggenomen door de herziening van de salarissen der onderwijzers en van die der leeraren bij het Nijverheidsonderwijs, welke met de eerstgenoemde verband houdt, afzonderlijk aan de orde te stellen; dat het bij niemand tegenspraak ontmoet, dat de voortdurende achteruitzetting, waar over de leerkrachten hebben te klagen, niet anders *dan nadeelig kan zijn voor het onder wijs. Het adres vraagt: a. voor het lager onderwijs een regeling, gebaseerd' op een grondsalaris van den volledig bevoegden onderwijzer van f1800—3300; b. voor het Nijverheidsonderwijs een salaris peil, dat voor de leeraren met volledige be trekking neerkomt op {lat van den volledig bevoegden U. L. 0.-onderwijzer; c. herstel van vrijdom van pensioenpremie. Ongelukken. Tijdens het onweer is gisterenmiddag te Wioerden de 20-jarige zoon van den .landbouwer de Lange door den bliksem getroffen en gedood. Het 5-jarig dochtertje van den heer B- is op de Kruislaan te Bussum nabij de ouderlijke woning onder een draaiorgel geraakt. Het achterwiel ging óver haar heen. In zorg- wekkenden toestand is zij naar de Majella- stichting overgebracht. Achter Bellingwolde (Gr.) is Donderdagavond de 8-jarige zoon van Abbo Gosseling in het Wieenerbad ver dronken. Door het op hol slaan van het paard waarmede de timmerman G. J. Palsenburg uit Bathmen Donderdagavond hout transporteerde naar een karwei te Dijker- hoek in de gemeente Holten, vloog P., toen het inspan losliet, „van den wagen af tegen een telefoonpaal. Op. advies van dr Kie viet werd P. naar het ziekenhuis te Deven ter vervoerd, waar hfj na korten tijd over leed. Ingerekend. Twee Duitsche dienst meisjes, die nog maar kort in Nederland waren gearriveerd, vertrokken 's morgens vroeg uit Oosterbeek om elders in ons land hun geluk te beproeven. Zij hadden zich, met him zware koffers per auto naar den trein te Arnhem laten brengen, teneinde, zooals later bleek, naar Amsterdam te vertrekken. De politie kreeg echter lucht van dit over haaste vertrek en toen de meisjes te Am sterdam arriveerden, stonden daar een paar rechercheurs te wachten, die de dames mee naar het bureau namen, ten einde daar de koffers aan een visitatie te onderwerpen. In een der koffers bleek een hoeveelheid tafel zilver te zjjn verstopt benevens linnen tafel goed. Dienzelfden middag keerden de meisjes onder géleide te Opsterbeek terug, „waar zij zijn opgesloten en ter beschikking van de justitie gesteld. Een gevangene in ee n matras genaaid. Een berucht New-Yorksch inbre ker, die een straf van 25 jaar ondergaat in de Sing Sing-gevangenis, is dezer dagen bij na ontsnapt door zich te verbergen in een matras "die uit de werkplaats der gevangenis naar het station zou worden gebracht. Op. gevaar af den dood te vinden door verstik king, liet de gevangene zich door zijn kame raden "in de matras naaien en bleef zoo eenige uren liggen voor de matras öp een vrachtauto werd geladen. In dit benauwde, warme verblijf leed hij verschrikkelijk, maar hij zou toch ten slotte de vrijheid hebben veroverd als de portier niet achterdochtig was geworden, die het ongewone uitpuilen van de matras opmerkte en gelaste dat deze zou worden opengesneden. Nekkramp. Te Alphen a. d. Rijn is bij het kindje van acht maanden van den heer Mnekkramp geconstateerd. De kleine is naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht. Gedeserteerd per vliegma chine. In Praag heeft de desertie in een jachtvliegtuig van den Tsjecho-Slowaakschen luitenant-vlieger Karl Schors, die van Olmütz naar BTeslau is gevlogen veel opzien ge baard. Dit is de derde maal, dat een Tsjecho- Slowaaksch vlieger naar het buitenland de porteert. Op .27 Juni kreeg Schors het bevel om met een jachtvliegtuig een hoogtevlucht te maken. Hij vertrok om tien uur 's morgens. Toen hij om twaal fuur niet terug wa.3j werd een onderzoek ingesteld of hij een nood landing had moeten maken. Dit onderzoek leverde niets op, zoodat aangenomen moest worden, dat de officier gedeserteerd was. Zoo bleek het ook te zijn. Schors, die zeer vlot leefde en veel schulden had, is ge vlucht „om aan zijn schuldeischers te ont komen. De Tsjecho-Slowaaksche regeering heeft aan de Duitsche regeering om teruggave der ma chine gevraagd, die in Breslau staat, en ook om uitlevering van den officier. Aan dit laatste verzoek zal waarschijnlijk geen gehoor gegeven worden. Vervolg uitslag van de Veulenkeuringen gehouden door den Bond van Zuid- Bevelandsche Paardenfokkers. Hengsten geboren 1929. Ie prijs Bristol, van -Gebr. v. Strien, Wolfaartsdijk; 2e pr Eddy van Kruiningen, van A. v. Hoote- gem, Kruiningen; 3e pr. Hans, van L. v. Luyk, Vlake; 4e pr. Eman van Krui ningen, van A. van Hootegem, Kruinin gen. Keuring Heinkenszand. Merries geboren 1929: le pr. Princes II van Borssele, van P. Dekker, Rorssele; 2e pr. Gloutonne II, van Gebr. Priester, Borsele; 3e pr. Brunette, van A. G. van Dijk, Wolfaartsdijk; 4e pr. Jo, van N.V. Hofstede „Schenge"; 5e pr. Castorine de Serfrans, van Iz. Groenewege, Hoedekens kerke. Merrieveulens geboren 1930. le pr. Ma dam, van N.V. Hofstede „Schenge", 2e pr. Caline van A. G. van Dijke, Wolfaarts dijk; 3e pr. Corrie, van N.V. Hofstede „jSchenge"4e pr. van P. Dekker, Borssele; 5e pr. Clara, van 'Jacobus van 't Westeinde, Nieuwdorp. Hengstveulens geboren 1930. le pr. Willem, van N.V. Hofstede „Schenge"; 2e pr. Max, van Gebr. Priester, Borssele; 3e pr. Avenir, van Gebr. Van Strien, Wol faartsdijk. Keuring Kruiningen. Merries geboren 1929. le pr. Hermine van Waarde, van G. Mol, Waarde; 2e pr. Emma van Kruiningen, van A. van Hootegem, Kruiningen; 3e pr. Erna van Kruiningen, van A. van Hootegem, Krui ningen; 4e pr. Meta, van M. Geluk, Krui ningen. Merrieveulens geboren 1930. le pr. B-ianca, van M. Geluk, Kruiningen; 2e pr. Fleurette van Kruiningen, van A„ van Hootegem, Kruiningen; 3e pr. Clara van Waarde, van 0. Mol, Waarde; 4e pr. Fla- vie van Kruiningen, van A. van Hoote gem, Kruiningen; 5e pr. Norma, van J. Q. G. Lenshoek, Kloetinge; 6e pr. Fannie van Kruiningen, van A. van Hootegem, Kruiningen; 7e pr. Nova, van J. Q. 0. Lenshoek te Kloetinge. Hengstveulens igeboren 1930. le pr. Co res van Waarde, van Ci. Mol, Waarde; 2e pr. Cesar, van P. Karelse, Kruiningen, Keuring Goes. Merries geboren 1929. le pr. Florine, van P. Balkenende, Biezelinge; 2e pr. Nora van J. Sinke, Kloeting,ei3e pr. Cia- line de Pacha, van J. Heijnsdijk, Goes. Merrieveulens geboren 1930. le pr, Ella, van P .Balkenende, Biezelinge; 2e pr. Robertina, van P. Balkenende, Bieze linge; 3e pr. Brinx, van P. Scheele de Putter, Biezelinge. Hengstveulens geboren 1930. le pr. Fritg, Van J. Sinke, Kloetinge; 2e pr. Do- rus, van P. Vermue, Kloetinge; 3e pr. Jou- bert van P. Vermue, Kloetinge; 4e Abbé II, van P. Balkenende, Biezelinge. Indexcijfers van den landbouw. De inzinking van de prijzen der akker bouwproducten vindt, blijkens mededee- lingen van de directie van den landbouw, nog steeds voortgang. Met uitzondering van den haverprijs, die op hetzelfde peil bleef, en den suikerprijs die eenige stij ging vertoonde, waren de prijzen van alle andere dezer producten weder lager dan vorige maand. Dientengevolge is ook het groepsindexcijfer aanmerkelijk gedaald. Het verloop der indexcijfers voor de veeteeltproducten was eveneens weinig bevredigend. Weliswaar zijn de cijfers voor rundvleesch en boter eenigszins hoo- ger, doch voor de andere producten, voor al varkensvleesch, kans, melk en eieren zijn zij niet onbelangrijk gedaald, zoodat het indexcijfer voor de veeteeltproducten en ook het algemeene indexcijfer voor de landbouwproducten aanzienlijk lagerwas. De voedermiddelen zijn voorts nog eenigszins in prijs gedaald terwijl tho- masslakkenmeel en de kali iets duurder waren. ONZE EIEREN-EXPORT. Als de Duitsche invoerrechten zullen zijn verhoogd. Dezer dagen, zegt „De Maasbode", had den wij ©en onderhoud met den heer W. N. Giesen te Apeldoorn, voorzitter van de vereeniging van Nederlandsche Eieren-exporteurs, wiens ,meening we vroegen over de vermoedelijke gevolgen, die Let inwerking treden der verhoogd© .invoerrechten op eieren naar Duitschland voor de Nederlandsche Pluimveeteelt met zich zal brengen. De heer Giesen verklaarde ons, dat men zich vooraf diene af te vragen, ho© de stand van zaken thans is en hoe d© toe komst zich laat aanzien, zonder dat door Duitschland bet vrije ruilverkeer voor eie ren belemmerd wordt. De Nederlandsche eieren-export immers is groot geworden onder ©en stelsel van. vrijhandel, waarbij gematigde invoerrech ten niet als knellende handen werden ge voeld. Indien wij ons realiseeren, dat in 1924 vanuit Nederland voor een totale waarde van f 32.019.000 aan eieren werd uitger- voerd (waarvan naar Duitschland voor een bedrag van f 21.513.000) terwij} dit uitvoercijfer over 1929 plm. f 67.634.000 bedroeg (waarvan naar Duitschland voor f 46.200.000) dan blijkt wel hieruit hoe- zeer ons pluimveebedrijf de laatste jaren is toegenomen en zich in ons nationaal bedrijfsleven een belangrijke plaats heeft verworven. En nog steeds toonen de uitvoercijfers een belangrijke stijging aan. Consumptie-toeneming is de eenige ver klaring hiervoor. De consumptie-moge lijkheden van eieren mag men onver deeld „gunstig" noemen, zij hebben nog lang haar hoogtepunt niet bereikt. Goede kwaliteit en lage prijzen zullen de consumptie in de hand werken. Door zijn „goede qualiteit" heeft het Holland- sche ei de Duitsche markt veroverd en belangrijke concurrentie weten te verdrin gen. Tot zoover de beschouwingen over de toekomst mogelijkheden indien het vrije ruilverkeer voor eieren gehandhaafd blijft. Wat echter, indien Duitschland een hoo- gen tolmuur rondom zich optrekt? Door de verhoogde invoerrechten ont staat een kunstmatige prijsopdrijving der jraitenlandsche eieren op de Duitsche markt. De vraag naar Duitsche eieren zal hierdoor in den beginne sterk toenemen gevolg: ook de Duitsche eieren wor den duurder, waardoor de consumptie vermindert en evenzeer de vraag naar buitenlandsche (Nederlandsche) eieren be langrijk zal afnemen. De prijzen der Nederlandsche eieren zullen dus zeer zeker dalen en wel zoo ver en zoolang tot de consumptie ingrijpt, en het kunstmatig overschot opneemt. Het zwaartepunt van de crisis ligt in de vraag, hoe diep het prijsniveau zal dalen en hoe lang de crisis zal aanhou den. Komt de consumptie niet vroeg ge noeg te hulp en dalen de prijzen der eie ren onder kostprijs, dan zal dit af slachting van den kippenstapel tenge volge hebben daar de boeren het verlies niet kunnen dragen en vooral de klei nere niet over weerstandsmiddelen be schikken. Een belangrijke bron van inkomsten wordt dan aan velen onttrokken en het zou geen verwondering wekken indien thans bloeiende streken tot armoede zou den vervallen. Herstel van den pluim veestapel zou niet dan met groote opoffe ringen kunnen verkregen worden. Hoe inmiddels denken wij ons het ver loop in Duitschland. De producenten ontvangen méér voor hun eieren. Blijkt dit „meer" niet voldoen de te zijn om de productie-kosten te dek ken, dan zal Duitschland niet terugdein zen de invoerrechten opnieuw te ver- hoogen waardoor de crisis hier verscherpt wordt. Bevinden zich de eierenprijzen ten slotte op een niveau, waarbij ook in Duitschland de pluimveebedrijven met hunne zwaar economische lasten tot winst kunnen komen, zoo zal de binnenland- sche productie toenemen doch het prijs niveau weer naar evenredigheid dalen en ten slotte blijken, dat de pluimveeteelt in Duitschland toch niet definitief ge holpen werd. Slechts een daadwerkelijke productie kostenvermindering kan voor de Duitsche eieren-producent van blijvende waarde zjjn! Deze stelling vindt steun bij de we- i tenschappeljjke voormannen op gebied

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2