No. 232 Zaterdag 5 Juli 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Co*s Bank N.V. Soes EERSTE BLAD. Een doelbewuste politiek. Buitenland. Binnenland Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. ALLE per 1 JULI vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 maanden^ franco per post, 3,— Losse oymmcrs D t *9=05 Prijs der AArir!enU9aï 14 regels f 1.20, elke regel meer 30 et. Bi] abonnement belangrijke korting. Die heer Van Wijnbergen heeft te Leeu warden op den Frieschen R. K. Landdag een politieke rede gehouden, die jn .broe den kring de aandacht heeft getrokken. Hier werden dan ook dingen gezegd, die wel waard zijn er een oogenblilc bij stil te staan. Volgens dien redenaar is de mislukking van de vorming van een rechtsch parle mentair Kabinet mede hieraan te danken dat |den kiezers bij den aanvang van den verkiezingsstrijd „niet meer als doel werd voorgehouden het behalen van de meer derheid door de rechterzijde en het steu nend op die rechterzijde optreden van een principieel rechts kabinet neen, ge stuurd ging worden op een program- ministerie, kon het zijn een rechts, zoo niet, dan een ander. Niet meer zouden allen gezamenlijk zich aangetrokken voe len, begeesterd worden door het In uit zicht gesteld principieel Rechts Kabinet neen, waar het program voor allen zonder uitzondering iets bevatte, zou ieder zich getrokken gevoelen door het programpunt of de programpunten, die het meest belang inboezemden. En nu wil ik gaarne erkennen, dat deze methode er toe kan leiden een groot aantal stemmen te verkrijgen en ook te behouden, als het blijkt dat de program punten worden ten uitvoer gelegd ook wil ik gaarne aannemen, dat taktiek dit maal dergelijke handelingen wettigde, doch het resultaat is dan toch maar ge weest, dat er is moeten optreden een extra-parlementair Kabinet, het resultaat is Öan toch maar geweest iets, wat nog nimmer is voorgekomen dat wel de 3 rechtsche partijen te zamen behaal den meer dan 51 zetels, doch dat niet temin niet is kunnen optreden een par lementair rechts Kabinet. Zoo zijn de feiten, die men eerlijk heeft te bezien." „D;e Maasbode" hierop de aandacht ves tigend, voegt daaraan toe: „Ook wanneer hetgeen men wenscht niet aanstonds te verkrijgen is, moet men toch het oog strak op het meest ge- wenschte gevestigd houden, en zijn wil len en streven, zijn houding en tactiek daarop richten. En het wil ons wel eens voorkomen, dat men daarop in onze partij thans al te weinig bedacht is. Dat men al te zeer leeft van de hand in den tand. Wij hebben het gevoel, alsof wij1 thans in onze politiek al te zeer missen een doelbewust streven, een vasten koers." Wat hier gezegd wordt, geldt niet al leen van de R.K. Staatspartij, maar van de rechterzijde in 't algemeen, al kan hieraan worden toegevoegd, dat de A.R. partij hier het minste verwijt treft. Er is de laatste jaren niet als vroeger, een doelbewuste politiek gevoerd om de vorming van een rechtsch parlementair Kabinet mogelijk te maken. De stemming was meer, zooals het in het roode kamp heette ten opzichte van de samenwerking met andere partijen: „niet belust, wel bereid". Met het gevolg dat er na de verkie zingen wel was een rechtsche meer derheid in het parlement, maar dat het niet mogelijk bleek op die meerderheid een rechtsch Kabinet te bouwen. Hieruit is voortgevloeid dat de partijen zich losser van elkaar zijn gaan gevoelen, dat men steeds meer van elkaar af raakt en dat de kans om weer samen in 't gareel te loopen al geringer wordt. Hierin zit, van partij-standpunt bezien, eenig voordeel. Men kan zich meer laten gaan. Het ver gemakkelijkt, misschien, de propaganda. Maar het groote nadeel is, dat gezien de tegenwoordige verhoudingen, op den duur het constitutioneel-parlementaire stelsel verzwakt en dat we langzamer hand gaan in 'n richting die toch eigenlijk niemand wenschelijk acht, en die voor ons staatkundig leven niet zonder ge vaar is. Gewenscht is daarom zeer zeker het voeren van een meer doelbewuste por litiek. Opvoeding in de richting van samen werking I Onweer en wolkbreuk boven Brussel. Vrijdag tegen den avond heeft een ge weldig onweder boven Brussel en omstre ken gewoed. Het ging gepaard met een ware wolkbreuk, die op vele plaatsen schade aanrichtte. Sommige laaggelegen straten als de Etterbeeksche Steenweg achter het Residence Palace liepen ge heel onder. Het water bereikte een hoog te van ongeveer 1 M. In de voorstad Wo- luwe stroomde het water vele kelders en benedenwoningen binnen. De straat weg spoelde gedeeltelijk weg met het ge volg, dat het tramverkeer daar moest worden 'stopgezet. De bliksem blijkt op verscheidene plaatsen te zijn ingeslagen en stoffelijke schade te hebben aange richt. In hemdsmouwen In den Rijksdag. Von Kardorf, vice-president van den Rijksdag, heeft onlangs een afgevaardig de tot de orde geroepen, daar hij wegens de hitte in hemdsmouwen de beraadsla gingen bijwoonde. Von Kardorf vond dat dit in strijd was met de waardigheid van het huis. President Loebe heeft thans echter te kennen gegeven, dat hij bij de heerschende temperatuur een derge lijke zomerkleedij zal dulden. Een ernstig ongeluk op de Zwarte Zee. Naar Wolff uit Odessa meldt, is bij het ontschepen van een gezelschap toeristen, dat de archeologische opgravingen te 01- viopol bij Odessa wilde bezichtigen, een ernstig ongeluk gebeurd. De boot, die het gezelschap naar den wal zou brengen, sloeg om en de 45 inzittenden vielen te water; slechts 29 hunner konden gered worden. De sociale verzekering ln Frankrijk. De uitvoering van de sociale verzeke ringen ontmoet bij de Fransche arbeiders hevig verzet. Volgens de wet, die op 1 Juli van kracht geworden is, moeten ojok de ar beiders een bijdrage in de verzekering storten, welke terstond van het loon wordt afgetrokken. Een deel der arbeiders heeft thans een loonpverhooging geëischt, gelijkstaan de aan het bedrag, dat zij voor de ver zekering moeten betalen. Die afwijzende houding der werkgevers is aanleiding geweest, dat de havenarbei ders te Marseille en te Rouen tot staking zijn .overgegaan. Te Rij'ssel zijn de ge meente-arbeiders om dezelfde reden tot staking overgegaan. Andere groepen arbeiders hebben zich bij deze staking reeds aangesloten. Men verwacht, dat de beweging zich ook tot andere steden zal uitbreiden'. Noodweer te New-York. In den nacht van Donderdag op Vrijdag is boven de stad New York een wolkbreuk losgebarsten, gepaard met onweer. Uren lang was het verkeer op straat en op de treinen een reusachtige verwarring. De geweldige hoeveelheid hemelwater dwong tienduizenden auto's op straat of op een brug te blijven staan. Er ontstond een opstopping van voertuigen die zich mijlenver uitstrekte. Het spoorwegverkeer met het Noorden bleef meer dan een uur gestremd. Dit had tengevolge dat het ontzaglijke aan tal reizigers dat aan het Grand Central Station New York wilde verlaten, zich in de zalen, gangen en hallen van 'het station op inderdaad levensgevaarlijke wijze ver meerderde. Op-dezelfde manier ging het toe in de stations van den ondergrondschen spoor weg, waar het verkeer tengevolge van de overstrooiming een tijdlang moest stil staan. De werkloosheid ln Engeland. De maatregelen der regeering tot be strijding van de werkloosheid zullen waarschijnlijk Vrijdag a.s. aan het La gerhuis worden medegedeeld. O.a. zal de Regeering een crediet vragen voor het tewerkstellen van werkloozen en voor verdere steunmaatregelen nog £500.000. Deze maatregelen zijn het gevolg van de besprekingen, welke Woensdag j.l. tus- schen de vertegenwoordigers der liberale partij en der regeering plaats hadden. Volgens den politieken medewerker van de „Morning Post" zal voor de behande ling van de wet de tegenwoordige zit ting van het lagerhuis waarschijnlijk tot Augustus moeten worden verlengd. Een der grootste zorgen in verband met de steeds toenemende werkloosheid zijn de onvoldoende middelen van het fonds tot verzekering tegen de werkloos heid. Het voorhanden bedrag is in het geheel niet voldoende, zoodat de regeering nog een bedrag van 15.000.000 zal aan- vragen. Mevr. Lupescu ln Roemenië? De „Nachtausgabe" meldt uit Boekarest: Het echtelijk geschil tusschen den Roer meenschen koning Carol en zijd vrouw, kroonprinses Helena, is in ©en nieuw stadium gekomen. De voormalige vriendin des konings, mevrouw Lupescu, is uit Weenen te Boe-- karest aangekomen en heeft 'haar intrek genomen te Sinaja, waar zich. het zomer verblijf des konings bevindt. Op diensi bevel zijn: kamers voor haar gereserveerd en men verwacht, dat Carol Zaterdag, te Sinaja zal aankomen. Verder verluidt, dat te Boekarest wordt omgezien naar een villa, waar mevrouw Lupescu zich zal kunnen vestigen. Het koningsvraagstuk in Hongarije. Na do legitimistisrihe propaganda van den. laatsten tijd in Hongarije hebben thans ook de aanhangers van de .vrijie koningskeuze hun stem laten hooran. Een van, hun .organisaties, die der nationaal- socialisten, heeft een .drukbezochte ver gadering gehouden, waarin een krachtige motie is aangenomen. Men hoort in den laatsten tijd zeer veel over toebereidselen: voor een koningsstaatsgre©^de aanstich ters van dezen staatsgreep weten echter, dat de overgroots meerderheid van, het Hongaarsche volk verschoond wenscht 'te blijven van een vorst, die 'het wordt op gedrongen.. Deaanhangjars van de vrijie koningskeuze hebben de meerderheid van het land achter zich, ook al zitten zijl niejt in een van de organisaties als de legiti misten. De berichten over een aanstaand her stel der Habsburgers in Hongarijb hebben een reactie tengevolge gehad, die ten doel heeft alle elementen, die tegen Habsburg gericht zijn, te veneenigen in één liga. Die Hongaarsche jeugd zal gewis genoeg kracht vinden, om jteze koningsstaats greep in, de kiem te smoren. De koning van Hongarije kan geen vreemdeling zijn, doch moet alle nationale stamdieugden de Hongaarsche natie in zich vereenigen. De aardbeving ln Bengalen. Te Rangnoer, in Bengalen, zijn ver scheidene menschen gewond ten gevolge van instorting van gehouwen door aard- schoken. Het gerechtsgebouw en het gemeente huis zijn beschadigd. De schokken hielden gisteren den hee- len dag aan. Te Malda zijn het gerechtsgebouw on andere gebouwen beschadigd- Noodweer te Salonikl. Uit Saloniki wordt gemold, dat allo zui delijke en oostelijke wijken van de stad zijn .overstroomd, tengevolge van hevige on weder s. De schade ,jp aanzienlijk en er zijn, tal van slachtoffers. Hevige ontploffing in een chemische fabriek. Bij een brand in een fabriek van che mische producten te Gastelford (Yorks hire) had gisteren tegen den middag een ontploffing plaats, welke heel de stad deed trillen. De fabriek werd er totaal door verwoest. De hij de fabriek gelegen huizen zijn zwaar beschadigd; in de stad werden tal rijke huizen verbrijzeld. Er waren honderd arbeiders in de fa briek werkzaam. Tot dusver vond men twee dooden, men vreest echter, dat er nog meer onder de puin'hoopen bedolven liggen. Tien gewonden moesten naar het ziekenhuis worden gebracht; van twee hunner is de toestand ernstig. De ontploffing was negen mijl in den omtrek hoorbaar. Van alle kanten snel den onmiddellijk ambulances en brand weer naar de plaats der ramp. Blijkens nadere berichten uit Londen over de ramp, werd de eerste ketelontplof fing door twee andeie gevolgd, waardoor de geheele fabriek verwoest werd. Gloei ende stukken metaal vlogen honderden me ters ver. Vele huizen in den omtrek wer den zwaar beschadigd. Van een school, waar juist onderwijs werd gegeven, werd het dak afgerukt. Van de leerlingen werd echter niemand gedeerd. Met het reddingswerk werd terstond be gonnen en na eenigen tijd waren reeds zeven lijken onder de puinhdopen van daan gehaald. Verscheidene zwaar gewonden, van wie er velen in levensgevaar verkeeren, zijn geborgen en naar het ziekenhuis overge bracht. De verwondingen zijn bijna allen van zeer ernstigen aard. Sommigen zijn armen of beenen afgerukt. Bij de fabriek speelden zich hartroe rende tooneelen af. De familieleden, die terstond naar de plaats van het ongeluk kwamen, om naar het lot van hun bloed verwanten te informeeren, moesten door de politie met geweld op een afstand ge- j houden worden. Zendelingen ontvoerd. Bandieten hebben in de Chineesche pro vincie Foekien twee vrouwelijke Britsche zendelingen gevangen genomen: zij eischen een losgeld van 100.000 dollar. In Noord-Hoenan hebben communisten een Spaanschen missionaris gevangen geno men. De Southern Cross. De Southern Cross is gisteren te San Francisco aangekomen. Hiermede heeft Kingsford Smith nu zijn vliegtocht om de wereld volbracht. Een brug gestolen. Te Warschau is een zeer zonderbare diefstal gepleegd. Er is n.l. in de voorstad Czernikoff een geheele houten brug die over het Weichselkanaal was, verdwenen. Men heeft niets van het afbreken ge merkt, hoewel daar ter plaatse toch een zeer druk verkeer is. Korte Berichten. Naar uit Moskou wordt gemeld, is de Duitsche geestelijke Koch te Odessa wegens actie tegen de Sowjet-regeering tot vijf jaar gevangenisstraf veroordeeld. Bovendien wordt hij naar Siberië ver bannen. Hoover heeft het Amerikaansche Congres tegen Maandag in buitengewone zitting bijeengeroepen ter behandeling van het vlootverdrag. Naar Reuter uit Kaïro meldt, zijn daar 7 Bedoeïnen aangehouden, die ver dacht worden betrokken te zijn geweest bij den moord op het Engelsche meisje Eileen Smith, dat den 27en Juni dood geschoten is, toen zij een autoritje maak te met haar verloofde. Naar de Temps aan het Giornale d'Italia ontleent, heeft de rechtbank te Rome twee Italiaansche autorenners ver oordeeld tot een jaar gevangenisstraf, omdat zij in 1925 met opzet zijn ingereden op den wagen van een Franschen con current, dien zij vreesden, waarbij de Fransche renner ernstig werd gewond. In de streek van Vouvray heeft ha gelslag Woensdag het druiven-gewas over een gebied van ruim twintig vierkante kilometer geheel vernield. Behalve van Rusland heeft Duitsch- land ter gelegenheid van de ontruiming van het Rijnland o.a. nog gelukwenschen ontvangen van Oostenrijk, Hongarije en Mexico. Rijkspresident von Hindenburg is gisterenochtend van zijn vacantie te Neu- deck, in Oost-Pruisen, naar Berlijn terug gekeerd. De reis van de Koningin en de Prinses. De Koningin en Prinses Juliana hebben gisteren Finse verlaten met bestemming naar Bessheim. Eerste Kamer. Bij het centraal stembureau is bericht ingekomen, dat de heer J. ter Haar Jr te Amsterdam zijn benoeming tot lid van de Eerste Kamer heeft aangenomen. Arbeidsvoorwaarden Spoorwegpersoneel. Naar wij vernemen, zijn in overleg tusschen da Directie en den Personeels- raad der Nederlandsche Spoorwegen twee commissies gevormd, die de op 1 Ja, nuari a.s. noodig zijnde herziening van Binnenland. Koninklijk bezoek aan Zeeuwsch-VLaan- deren. Bedrijfstoestand ien arbeidsmarkt. Buitenland. De sociale verzekering in Frankrijk. Onweer en wolkbreuk in .België. Ontploffing in een chemische fabriek. de arbeidsvoorwaarden van het spoorweg personeel. zullen voorbereiden. Ia de commissie, die de tekstwijziging van het Reglement Diienstvoorwaarden zal behandelen, hebben zitting de heeren dr Ch. F. P. Bodem ij er en H. L. Hebster namens de directie en H. J. van Braam beek en L. Wsllemsen namens den Perso. neelsraad. De commissie voor de herziening van de bestaande regeling bestaat uit de Di rectievertegenwoordigers jhr cLr E. L. Elias, ir W. Heepkens en H. L. Heijster en. de leden van den Personeelraad de heeren P. Moltmaker, J. Hellemons en C'. Cramer, i i j Ned. Bond Gem. ambtenaren. De Ned. bond van gemeente-ambtena- ren houdt zijn jaarlijksche algemeene ver gadering te Assen op 26 Aug. Mr Th. G. Donner, te 's Gravenhage, zal in die ver gadering een inleiding houden óver: Ge- meentelyke grondpolitiek. BEDRIJFSTOESTAND EN ARBEIDS MARKT. In bet eerste kwartaal 1930. In de jongste aflevering van het maand schrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek, vinden wij uiteengezet, dat de teekenen van achteruitgaande conjunc tuur, welke bij onze nijverheid in de 2de helft van 1929 hier en en daar reeds be gonnen merkbaar te worden, zich in het eerste kwartaal van 1930 hebben geac centueerd. Zoo is reeds in tamelijk veel ondernemingen inkrimping van personeel of arbeidsduur voorgekomen, maar ook voor een deel der overige gewaagde men van minder opwekkende toestanden, als trager toevloeien van orders uit binnen- en buitenland, onzekerheid door het da lende prijspeil, verscherpte nationale en internationale concurrentie. En waar te vens andere gegevens (o.a. opvallend la ge cijfers voor fabrieksbouw en in het al gemeen dalende koersen van aandeelen) in neerwaartsche richting wijzen, is de inzet van 1930 in het algemeen minder gunstig. Toch valt er .gelukkig nog geens zins van achteruitgang over de geheele linie te spreken. In een aantal branches kwamen da weinig gunstige verschijnse- len minder voor dan in andere, terwijl menigmaal zelfs gelijksoortige onderne mingen zich door uiteenloopende (deels niet onbevredigende), toestanden ken merkten, zoodat toch in 'n alles bijeen be langrijk deel der nijverheid de gang van zaken min of meer tot tevredenheid kan stemmen. In tegenstelling met verleden jaar is belangrijke stagnatie door vorst thans achterwege gebleven. Als een fac tor welke aan de industrie in het algemeen ten goede komt, mag het goedkooper wor den van het geld niet onvermeld blijven. Ondanks den achteruitgaanden export van een aantal fabrikaten is toch, door den vooruitgang van andere, het totaal van den uitvoer van fabrikaten niet alleen grooter geweest dan in het eerste kwar taal van 1929 (door de toen voorgekomen verkeersbelemm eringen voor vergelijking minder geschikt), maar overtrof het ook dat van dezelfde periode van 1928. Het overzicht bevat bijzonderheden om trent een kleine 150 soorten van in dustrieën.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1