No. 231 Vrijdag 4 Juli 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikss Co's Bank N.V. Goes EERSTE BLAD. Buitenland. Binnenland Uit de Provincie. Belangrijkste Nieuws. 00UPQNS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Opiaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE perl JULI vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. TeL: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. <4455. Bijkantoor te - Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 250. ve Zeeuw VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs; Per 3 meenden, freaoo par post, 13.-— Losse nummers H?5 Prijs der Advertent|Sr,: 1—4 regels f 1.20, elke regel meer 30 oL Bij abonnement belangrijke korting Volstrekt niet om te lachen. In verband met de capitulatie van den communist Wijnkoop en diens volgelingen schrijft de „Maasbode": „Toen Dinsdagmiddag de beer Wijn koop in de Tweede Kamer sprak van een wetsvoorstel waaraan „wij onze stem niet kunnen geven", interrumpeerde Mr Mar- chant: „Wij? Wie zijn die wij?" Waarop de beer David Wijnkoop ant woordde: „de communisten", terwijl de beer L. de Visser bedaard en instemmend knikte. Wijnkoop beeft inderdaad bet „cen traal comité", dat bem in de Kamer bracht tegen Moskou in, ontbonden ver klaard. Hij: beeft bovendien zijn eigen or gaan opgeheven, zijn fouten tegen de Moscovietische discipline erkend en bij aanvaardt de leiding van Moskou, terwijl bij zijn opstandige vrienden aanraadt: „zonder veel formaliteit en zonder eenige aarzeling" betzelfde te doen. Liberalen en sociaal-democraten la chen om deze capitulatie. Wij vinden geen aanleiding er om te lachen. Want er blijkt uit, dat de arm van Moskou verder reikt dan menigeen vermoedt en dat bet voor idealen, die anderen verbijsterend mogen lijken, zelfs weerbarstige beeren als Wijn koop toch maar blindelings buigen doet. Er is werkelijk niets belachelijks aan. Het moet tegenstanders veelmeer tot na denken stemmen over bet communistisch gevaar, dat niet zoo denkbeeldig is als velen wel gelooven". Dat schijnt ons zeer juist opgemerkt. Als de vijanden van God en Zijn dienst, die slechts één doel kennen, n.l. de wereld revolutie voor te bereiden, met terzijde stelling van onderlinge geschillen, de ge lederen gaan sluiten, dan mag dat zeker tot nadenken stemmen. Hier valt niet te lachen. Ook niet om nog een andere reden. De verdeeldheid onder de Christenen wordt steeds grooter. Er zijn niet alleen verschillen, maar er is in sommige krin gen een pogen om de afstand steeds grooter te maken. 'Op politiek gebied kan men waarnemen, boe er bij velen een streven is, om in de allereerste plaats de mede-christenen te bestrijden. En tegelijk zien we, dat de Communis ten zich aaneensluiten. Waarlijk, bier valt volstrekt niet om te lachen. Eerder is bier reden voor huivering. En voor schaamte tevens. Scherpe maatregelen lm Rusland aangekondigd. Volgens bet officieel© communiqué van bet Communistisch Congres te .Moscou werd in de zitting van Woensdag een uit voerige resolutie met .algemeene stemmen aangenomen, waarin de politiek van bet Centraaloomité in alle opzichten wordt goedgekeurd en, de dank van de partijl voor bet 'beleid wordt uitgesproken. Het congres constateert met voldoening, dat de voortzetting van de politiek vami Lenin door bet centraal comité van die partij tot verdere stabilisatie van de inter nationale positie van de Sovjet-unie, tot schitterende resultaten op het gebied vapi de industrialisatie en tot een verdere ont wikkeling van de macht der partij beeft geleid. In de resolutie wordt verder aan de recbtsch© oppositie de scherpste bestrijd ding aangekondigd. Het .centraal comité wordt uitgenoodigd de scherpste maat regelen te nemen tegen alle leden van de| partij, die de fractie-vorming binnen de partij bevorderen, die zich schuldig maken aan afwijkingen van de algemeene begin-1 selen, en die daardoor onzekerheid ver oorzaken. De voortzetting der collectiviseering wordt warm aanbevolen. Tenslotte wordt er op gewezen, dat de tot nu toe verkregen resultaten van het vijf-jaren-plan de hoop sahijnen te recht vaardigen, dat dit plan reeds in vier jaar zal kunnen worden uitgevoerd. De resolutie beteekent een volledige overwinning van de politiek van Stalin. Zij doet verwachten, dat Stalin thans zeer scherp zal optreden tegen zijln rechtsche tegenstanders. 1 Prins Otto van Hongarije te Genève. Naar de Parijsche bladen melden, beeft prins Otto von Habsburg dezer dagen een bezoek aan Genève gebracht waar hij onder den naam Otto .van Bourbon zijn intrek had genomen. Gisterenmorgen is bij weer naar Cannes vertrokken. Hij bevond zich in gezelschap van den prins yan Bourbon. De correspondent van (le „Moming Post" te Genève meldt, dat, naar hiji van betrouwbare zijde vernam, tijdens het ver-, blijf van prins Otto van .Habsburg te Go- nève besprekingen tusschen ex-keizerin Zita en den prins aan do eene, en ver schillende invloedrijke Hongaarsche diplo maten en officieren aan de andere zijde over do kwestie der troonsbestijging van den, prins liebben plaats gehad. Volgens die „Daily Tel." zou ook een hooge kerkelijke waardigheidsbekleeder uit Rome aan deze besprekingen hebben deelgenomen. Frankrijk en Italië. Als antwoord op de korten tijd geleden in de „Daily Herald" gepubliceerde me- dedeeling van Grandhi, dat de schuld aan de vertraging in de hervatting der be sprekingen tusschen Frankrijk en Italië in verband met de ontwapening ter zee aan Franscbe zijde ligt, daar verschei dene pogingen van Italië door Frankrijk niet beantwoord werden, publiceert de „Daily Herald" thans een onderhoud van zijn correspondent te Parijs met Briand. In dit onderhoud heeft Briand de be reidwilligheid van Frankrijk te kennen gegeven om onderhandelingen te voeren. Briand constateert evenwel met nadruk, dat de onderbreking van de onderhande lingen met Italië veroorzaakt is door de zeer scherpe redevoering indertijd door Mussolini uitgesproken. De werkloosheid in Engeland. De premier beeft in antwoord op vra gen in bet Lagerhuis medegedeeld, dat bij binnenkort, waarschijnlijk reeds volgen de week, een noodwet in zal dienen in zake de bestrijding van de werkloosheid. Reuter meldt nader: Tengevolge van be sprekingen tusschen de regeering en de plaatselijke autoriteiten, zullen groo- tere subsidies worden verleend voor bet uitvoeren van de verschillende plaatselij ke plannen tot bestrijding der werkloos heid. De regeering is dan ook van plan, aan het parlement een crediet van een half millioen te vragen, dat besteed zal worden voor de werkzaamheden in de noodlij dende streken. In verband met de drukke werkzaam heden zal bet parlement waarschijnlijk tot eind Augustus bijeenblijven. Aardschokken in Bengalen. Te Calcutta is een aardschok mis schien waren bet er twee onmiddellijk na elkaar gevoeld, die ongevuur twee mi nuten duurde en van een onderaardscb gerommel vergezeld ging. Volgens mededeeling van bet observa torium te Bombay, lag de haard waar schijnlijk in Assam, waar de beving blijk baar zeer hevig was. Uit Gauhati in Assam wordt gemeld, dat daar negen zware schokken zijn waar genomen. De eerste stoot beschadigde ver scheidene gebouwen. Het gebeele telegrafische en telefoni sche verkeer is gestoord. Tal van men- scben zijn gewond. De spoorwegen in Ben galen zijn op verscheidene plaatsen be schadigd, maar de treinen kunnen, hoe wel met verminderde snelheid, nog in op twee na alle richtingen loopen. Intusschen worden nog steeds lichte aardschokken gevoeld. Een Hessisch dorp door noodweer geteisterd. Gistermiddag is de omgeving van Ju- genheim-Bergstrasse door een ontzettend noodweer geteisterd. Op een hagelbui van een kwartier, die de veldgewassen ver nielde, volgde een wolkbreuk, die straten en wegen in ware rivieren veranderde. Boeren, die van hun akkers naar buis snelden, werden door het water meege sleurd en konden slechts met moeite van een wissen dood gered worden. Te Ju- genheim stond het water op somige plaat sen twee meter boog, zoodat de bewoners naar booger gelegen verdiepingen moes ten vluchten. Ver in den omtrek boorde men 'het loei en van het vee, dat in zijn stallen met den dood worstelde. De vrijwillige brandweer ploegen der omliggende dorpen begaven zich met zuigpompen naar de plaats des onheils. De wijnvaten in de kelders zijn voor bet meerendeel leeg geloopen. Drie groote schuren en een machineloods zijn door bet water vernield. De schade kan nog niet worden overzien. De meeste boe ren, die materieele verliezen hebben ge leden, zijn daartegen niet verzekerd. Een orkaan boven West-Vlaanderen. Door een wind- en waterhoos is groo te schade aangericht in het centrum en bet Zuiden van West-Vlaanderen. Te Marialoop, bij Thielt, zijn vier groote pachthoeven totaal verwoest en liggen een groot aantal stallingen en schuren in puin. Van de meeste buizen is bet dak geheel of gedeeltelijk weggeslagen. Koei en, varkens, en schapen zijn met tiental len in de geteisterde streek door neerval lende muren gedood of in de overstroom de weiden verdronken. Alle veldgewas is letterlijk vernield door den regen en den hagelslag. Er vielen hagelbrokken van 100 gram en meer. Sommige groote land bouwers hebben tot een half millioen francs schade geleden. In de Leiestreek nabij Beveren en Kuurne is de vlasoogst eveneens gedeel telijk vernield. In dit laatste dorp werden twee jonge meisjes in hare woning door den bliksem getroffen en met verlamming geslagen. Het hemelvuur was er zóó ge weldig, dat niet minder dan tien hoornen tegelijk door den bliksem werden neerge veld. Door de geteisterden, waarvan sommi gen nagenoeg alles hebben verloren wat zij bezaten, wordt verwacht, dat van re- geeringszijde hulp zal worden geboden om de geleden schade te herstellen. De Pruisische ambtenaren. De officieele Pruisische persdienst meldt, dat het. Pruisische staatsmiiiiste- rie in zijn laatste zitting het besluit ge nomen heeft, allen beambten te verbie den, in welken vorm dan ook, steun te verleenen aan de nationaal-socialistische of communistische partij. Dit verbod vindt zijn grond in het feit, dat beide partijen te beschouwen zijn als organisaties, wier doel is de bestaande staatsorde met geweld omver te werpen. Een beambte, die lid is van een dergelijke organisatie, of haar op an dere wijze steunt, doet dus te kort aan de verplichtingen tegenover den staat, in wiens dienst hij zich bevindt. Het ministerie dreigt met disciplinaire maatregelen tegen de beambten, die dit besluit zouden overtreden. Ontruiming van bet Saargebied. De „Echo de Paris" meldt, dat de regeeringscommissie van het Saargebied op 5 Juli zal bijeenkomen en zal mede- deelen, dat de in het Saargebied gesta- tionneerde Franscbe en BeLgische troe pen het land op 10 Juli zullen verlaten. Korte Berichten. Gisteren is een groot gedeelte der Oranienbauwerheide bij Dessau 'door brand vernield. Ook een uitgestrekt boschgebied werd een prooi der vlammen. Bij Rat'he- now ging 80 H.A. bosch in vlammen op. In Tbiersbeim ('Ober Franken) brak gistermiddag een groote brand uit. Veer tien woonhuizen en vier schuren werden een prooi der vlammen. In een groote sigarettenfabriek te Berlijn, waar in één zaal 250 vrouwen werkzaam zijn, zijn gisteren plotseling 18 arbeidsters, tengevolge van onvoldoende ventilatie, de hitte en tabaksstof, flauw gevallen. De Olympia wielerbaan in Ploetzen- see bij Berlijn, werd gisteren voormiddag door een zwaren brand geteisterd. De schade aan de baan, waarvan een vierde gedeelte vernield werd, is zeer belangrijk. De president der republiek heeft den voormaligen rijksregent, senator Svinhu- fud, met de vorming van een nieuwe re geering aangenomen. De studenten van de universiteit te Graz zijn gisterochtend begonnen met een proteststaking tegen disciplinaire straf fen, die aan eenige studenten zijn opge legd. De studenten bezetten de deuren van de universiteitsgebouwen. De colleges kon den niet doorgaan. De wethouder van Berlijn, Dr Lange, is „wegens ongeschiktheid voor den dienst" gepensionneerd. Naar men weet, was Lange niet schuldig bevonden aan corruptie in verband met de zaak Sklarek, maar verweet men hem alleen zijn slap pe controle. Het Suikerwetje. Blijkens een aangevulde agenda van de Eerste Kamer van Woensdagavond 9 Juli is de voorzitter voornemens aan de C'entr, Afdeeling voor te stellen Donderdag d.a.v. in de afdeelingen ook te doen onderzoe ken een groot aantal wetsontwerpen, wel ke dezer dagen door de Tweede Kamer zijn afgehandeld. Hieronder is ook het z.g. Suikerwetje. Intercommunale telefoon en het gesprekkentarief. D'o aandacht van het Ned. Verbond van Werkgevers is er op gevestigd, dat nu het gesprekkentarief in talrijke telefoonnetten in werking is gesteld, daaraan voor het bedrijfsleven nog een bijzonder nadeel blijkt te zijn verbonden, dat van tevoren niet was voorzien. Tot dusver werd voor intercommunale oproepingen altijd het stadsgesprek ver broken, doch aangezien onder het ge sprekkentarief thans voor het locale ge sprek (of een automatisch districts-gesprek dat technisch niet van een locaal gesprek is te onderscheiden) apart betaald moet worden, wordt de stadsverbinding thans niet meer verbroken. De intercommunale verbinding moet dus wachten tot de stadsverbinding is afgeloopen. Het spreekt vanzelf, schrijft De Ned. Werkgever, dat dit voor een snelverkeersmiddel als de telefoon, hoogst nadeelig werkt. Intus schen heeft het hoofdbestuur der P.T.T voor kleine plaatsen, waar de kantorer slechts enkele uren per dag geopend z(jh reeds den maatregel getroffen, dat dt telefoniste zóó lang moet blijven, da reeds aangevraagde intercommunale ge sprekken ook nè. sluitingsuur nog worden doorgegeven. Dit neemt niet weg, dat de tegenwoor dige situatie onbevredigend is, en het hoofdbestuur is reeds zoekende naar mid delen, om daaraan tegemoet te komen. Zoo worden in één der groote steden thans proeven genomen met den regel, d'at de telefoniste, als het gesprek langer dan vijf minuten duurt, dit toch maar afbreekt voor Sen intercommunale ver binding. Voor internationale gesprekken is de vroegere gewoonte van afbreken on veranderd gehandhaafd. Het Zwijndrechtsche veer. D|e Kon. Nederl. Automobiel Club meldt, dat zij bericht heeft ontvangen van Ha vendienst en Veerbedrijf te Dordrecht, dat wegens het verwisselen van een drijf kist aan het Zwijndrechtsche veer, de overtocht voor voertuigen over dat veer zal zijn gestremd van Woensdag 9 Juli 11 u. 30 n.m. tot Donderdag 5 u. 30 v.m. Treinvertraging door de warmte. Tengevolge van de hitte sdhijint de spoorlijn tusschen Amsterdam en Den Haag sterk te zijn uitgezet, zoodat op het baanvak tusschen N oordwijfcerh out en Leiden slechts zeer langzaam gereden kan worden. De treinenloop ondervindt hier door eenige vertraging. Congres Nederlandschen Oudheid kundigen Bond te Goes. Gisteren (Donderdagavond) ving hier ter stede het jaarlijksch congres aan, van den Ned. Öudh. Bond, in een der zalen ,van het Schuttershof. Uit alle deelen des lands waren de leden van den hond opgekomen. Te 8.15 opende de voorzitter Jhr Mr A. B. G. M. van Rijckevorsel, Commissaris dgr Koningin in Noord-Bra bant, de vergadering. Hij' riep de opge- komenen een hartelijk welkom toe en bracht in herinnering het overlijden van Dr C, Hofstede de Groot eh Mr Dt J. G. van Overvoerde, een der oprichters van Binnenland. Hevig onweer in verschillende deelen van het land. Voorl. Verslag der Tweede Kamer over de Vlootwet. Intercommunale telefoon en gesprekken tarief. Vergadering Ned. Oudheidk. Bond. Buitenland. Aardschokken in Bengalen. Een orkaan boven West-Vlaanderen. Scherpe maatregelen in Rusland. van den Bond. Bieide voormannen op historisch gebied zullen in dankbare her innering voortleven. Voorts herinnerde Spr. aan d© ramp te Middelburg en het verlies van het fraaie hotel Verseput. Na deze ramp is ons duidelijk gebleken, hoeveel voortgang de denkbeelden heb ben gemaakt, waarvoor de O. B. strijdt. Het is aan de Rijksmonumentencommis- sie taogen gelukken, de voorlichting van een goed architect bij den wederopbouw van de verwoeste straat te doen aanvaar den. Hulde aan Middelburg, voor zulk een helder inzicht. Over het stadhuis te Leiden zal nu spoedig beslist worden. Nieuwe tijden brengen echter ook weer nieuwe zorgen. De verbetering van onze wegen, de nieu we bruggen die ontworpen .worden, zij vormen een nieuw gevaar voor onze monumenten en voor het monumentaal aspect van onze steden en dorpen. Wjj durven slechts vragen, dat met onze oud heidkundige verlangens rekening wordt gehouden. Ook wat betreft de brug te Nijmegen, zullen wij ons hebben te' bera den. Met blijdschap maakt Spr. gewag van de vorstelijke schenking der fam. v. Heek te Enschede, waardoor aldaar een rijks museum .tot stand kwam. Voorts was het een oorzaak van groote blijdschap, dat er te Aalten en Ciulemborg oud heidkamers werden geopend. (Applaus.) Ook de secretaris herdacht D|r van Overvoorde en Dir Hofstede de Groot. Spr. uitte zijn blijdschap, dat de Bond resultaat had inzake de Rokin-kwestie te Amsterdam. Het werd gelukkig niet gedempt- De Bond trad toe als lid! van de stich ting „Menno van Goehoorn", welke be oogt het bewaren van oude vestingen. Het ledental bleef stationnair. Het verslag van den secretaris werd evenals dat van den penningmeester on der japplaus goedgekeurd. De aftredende bestuursleden Jhr Van Beresteijn, Prof. Bijvanck, Mr van Gif fen en dhr Mees werden herkozen. In de vacature-Dr v. Overvoorde werd voorzien door de verkiezing van den heer Boeier, de voorzitter van de vereen. „Hendrik de Keiyser". Men hoopt dat door deze ver kiezing het contact tusschen de „O. B." en „H. de K." nog nauwier zal worden. Het bestuur stelde voor, o|m de vol gende vergadering te Gouda te houden. Dr Kalf pleitte echter voor Zaltbommel, welk pleidooi steun vond'. Een beslissing dienaangaande werd niet genomen; het bestuur zal een dezer plaatsen kiezen!. Bij do rondvraag werd op den reisgids der A.N.W.B. gewezen en gevraagd of er niet beter op historisch gebied gewerkt kan worden. De toelichting bijl sommige plaatsen is niet in orde. Er werd' b.v. voorgelezen, wat men over Goes had la ten drukken. Het bestuur zegt onderhan deling met den wielrijdersbond toe, oni een zoo getrouw mogelijk beeld te krijgen, ook uit oudheidkundig oogpunt. Na de afhandeling dezer huishoudelijke zaken, trad voor het congres op de heer Herman van der Kloot Meijburg van Voor burg. die aan de hand van een 20-tal lichtbeelden, iets vertelde over de geres taureerde Magdalenakerk te Goes. Aan gezien wij reeds uitvoerig in onze kolom men over deze restauratie geschreven neüben en alles voldoende bekend is, vol staan wij met deze enkele mededeeling.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1