No. 228 Dinsdag 1 Juli 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Bank N.V. Poes EERSTE BLAD. COUPONS EN LOSSINGEN Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. VRIJHEID VAN DRUKPERS. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. ALLE per 1 JULI vervallende worden verzilverd door Binnenland Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. (4453. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonnementsprijs: Per 3 maanden, franco per post, 13.—. Losse puuubcj-s c t 0 jp415 Prijs derAdvertenïiëa: 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 et Bij abonnement belangrijke korting. s— De (Staatk. Geref.) Banier schreef een serie artikelen over „de vrijheid van drukpers". Ook deze artikelen hadden na tuurlijk de bedoeling de beginselen der A.-R. partij te bestrijden en aan te too- nen, hoezeer die beginselen afwijken van de leer en de practijk der Vaderen. Tal van voorbeelden van plakkaten en ordi nanties tegen de vruchten der drukpers in de dagen onzer Vaderen werden door De Banier uit het stof der historie opgezameld. Onze vaderlandsche geschiedenis ken nend en daarom wetend, hoe eenzijdig de voorlichting van De Banier ook in dit opzicht weer was, had ik mij, aldus schrijft ons de heer R. A. d. O., reeds eer der voorgenomen eenig ander licht over deze zaak, te doen schijnen. Want het is weer volstrekt niet waar, dat de afkeer van de vrijheid van drukpers in die da gen behoorde tot den inventaris van de specifiek gereformeerde beginselen onzer Vaderen en zuiver vrucht was van hun geloof en levensovertuiging. Ze was veel eer, evenals zooveel anders van soortge lijke strekking, gemeengoed in die dagen en conform de toen heerschende staats rechtelijke begrippen, vooral... Roomsch! Ze werd dan ook heusch niet alleen in toepassing gebracht, gelijk De Ba nier het voorstelde, door de „gerefor meerde" Staten en Synoden tegen ge schriften van Spinoza, Cartesius et tut ti quanti, evenzeer door andersdenkende machthebbers tegen de geschriften der zui vere Waarheid. Onze „Maas- en Scheldebode", die in het nummer van 28 Juni j.l. hetzelfde chapiter, naar aanleiding van de Banier artikelen behandelt, bespaart mij de moei te daarvan voorbeelden op te zoeken. Ik citeer dus uit het zooeven genoemde blad: „En nu doet de Banier-schrijver het voorkomen alsof „alles gedaan werd, dat de Gereformeerde godsdienst geen schade leed door het uitgeven van boeken, waar in deze werd aangerand." Een zeer eenzijdige 'en daardoor onjuis te voorstelling. Waarom vermijdt de Ba nier-schrijver hier de volle waarheid te schrijven? Ofis de volle waarheid niet be kend? Weet hij niet, dat door die censuur meermalen juist de rechtzinnigen bestre den zijn? Zelfs een gereformeerd manalsComrie ondervond dat, toen hij het tweede deel zijner leerredenen niet mocht uitgeven eer hij een bepaald dogma in een voor rede breedvoerig had toegelicht. En uit zijn Catechismus moest hij zelfs een vier de van het reeds gedrukte boek uitscheu ren om approbatie te verwerven, waar tegen Comrie zich als tegen tyrannie ver zet heeft. Holtius had hetzelfde ondervonden met zijn „Saakelijke Verdediging van Waer- heyd en Gerechtigheyd". En daarom be sloten Comrie en hij om zich aan de be palingen van de Boekencensuur niet te onderwerpen. Wel toevallig, dat de Banier-schrijver hier niets over schrijft. Is het hem ook onbekend, dat het boekske van dezen Gereformeerden schrij ver „Zions worstelingen" en Schorting- huis' „Innige christendom" evenmin de kerkelijke approbatie kregen, terwijl niet- Gereformeerde boeken als van Leenhof doorgelaten werden? Men ziet uit deze feiten, dat het er dus in dien tijd der Gereformeerde vaderen lang zoo rooskleurig niet voorstond als De Banier wil doen voorkomen." „De Maas- en Scheldebode" vestigt er terecht de aandacht op, dat de „grond rechten" der Natie, waartoe ook de vrij heid van drukpers behoort, niet zijn vruchten der Revolutie, maar vruchten der Refonnatie. „De fout", zegt ons Flakkeesche orgaan, „schuilt bij de Kerstengroep hier, dat zij den geest en de stof als twee gelijkwaar dige elementen ziet. Zij denkt, dat het stoffelijke leven tegen het geestelijke leven is opgewassen, en dat het stoffelijk zwaard oer Overheid de macht des gees- tes bedwingen kan. „Dat is een kardinale fout, die door de H. Schrift zelf op alle punten bestreden wordt. „De geest gaat ver boven de stof uit en de geest moet door den geest bestreden worden. „Dat is de Antirevolutionaire, de Schriftuurlijke gedachte." Voorts wijst de „Maas- en Scheldebode" er op, dat ook Groen van Prinsterer uit dit beginsel leefde en haalt ten bewijze daarvan aan, wat Groen schreef naar aanleiding van de Grondwetsherziening van 1848: „Onze vrijheidszin heeft zich niet, ge lijk die der vrijzinnigen, tot woorden, met de handelingen in gestadige weer spraak, bepaald. Vrijheidszin hebben wij getoond in de practijk. Wie vroegen om meerdere of ruimere staatkundige rech ten, ons door het behoud onthouden? Wij. Wie vroegen om de vrijheid van on derwijs? Wij. Wie vroegen om vrijheid der slaven? Wij. Wie vroegen om het be ginsel van alle vrijheid, eerbiediging van verkregen rechten? Wij." Groen durfde de vrijheid des geestes aan, omdat hij leefde uit het Woord zijns Gods, dat zegt: „Dit is het wat de wereld overwint, ons geloof". Dat moet de kracht bezitten om de 'geesten dezer eeuw te bestrijden. Trig- land heeft dat gevoeld, toen hij het door Prins Maurits aangeboden overheid3- zwaard afwees en zeide: „Geef ons slechts vrijheid om te preeken en we zullen de Remonstranten doodpreeken". En zou men heusch nog naief willen zijn om te meenen, dat, waar zelfs in het Gereformeerde bloeitijdperk de cen suur totaal niets uitrichtte, men in on zen tijd daar nog wel iets mee zou kun nen beginnen? Men moet wel ver buiten de werkelijk heid leven om dat te kunnen gelooven!" Tot zoover de „Maas- en Scheldebode". Ik moge er nog „Uit den tijd der Va deren" bij aanhalen, dat uit de acta van onderscheidene Synoden blijkt (1566, Dordt 1574 en 1578, Middelburg 1581), dat als midueien tot wering van ketterijen moesxa worden gebezigd: vermaning van den preeksoel tot het lezen van de H. Schrift en het aflaten van het lezen van kettersche boeken, vermaning aan de drukkers en boekverkoopers om zul ke boeken noch te drukken, noch te ver- koopen, toezicht op verkeerde boeken bij het huisbezoek, het schrijven van boeken ter weerlegging van kettersche leerin gen, gesprekken (openbare redevoerin gen) tegen Papisten, Wederdoopers en andere dwaalgeesten, terwijl in geen dezer Synoden sprake is geweest van het in roepen der hulp van de wereldlijke Over heid om boete of gevang tegen de schrij vers of censuur op de uitgave der ge schriften zelf. Treinramp in Rusland, 23 dooden. Naar het Russische telegraaf agentschap meedeelt, is een reizigerstrein van Irkoetsk naar Leningrad ten gevolge van een ver keerden wisselstand dicht voor het stati on Leningrad ontspoord. De locomotief en een wagon werden geheel vernield. Bij het ongeluk zijn 23 personen go- dood en 28 gewond. Het verbond van Goddeloozen. Mag men een artikel in de Russische „Prawda" gelooven, dan is het verbond van goddeloozen, dat op 1 Januari 1926 87.000 leden telde, sindsdien zoo gaan groeien, dat het ledental onlangs om streeks 3.5 millioen bedroeg. Terwijl het dagblad „De Goddelooze" in 1927 in 62 duizend exemplaren gedrukt werd en in 1929 144.000, bedraagt de oplaag nu 400 duizend. De heele anti-religieuse littera tuur omvatte in 1927 700.000 vellen druks thans al ongeveer 13 millioen. Het centra le anti-religieuse museum werd van No vember 1929 tot Maart 1930 door 150.000 personen bezocht. Een kerk in Sovjet-boeien. Het is bekend, dat de Russische kerk vorst Sergius zich alleen in zijn positie kan handhaven door zich in alles te voe gen en te krommen naar den wil der ty- rannen van Moskou. Nu dit weer. Het hoofd van de Grieksch-Katholieke Kerk te Parijs, Metropoliet Eulogius heeft van den Moskouschen Metropoliet Sergius opdracht gekregen, zijn functie neer te leggen op grond van het feit, dat hij heeft deelgenomen aan de gebeden voor de in Sovjet-Rusland vervolgde Christenen. Hij moet de leiding van de West-Europeesche Grieksch-orthodoxen aan den Aartsbis schop Wladimir overdragen. Groote verduistering door een Sovjet ambtenaar. De Russische gezant te Finland heeft een aanklacht wegens verduistering van 5.200.000 Finsche mark (ruim f 325.0Ö0) ingediend tegen den vroegeren chef van de Russische handelsdelegatie te Helsing- fors, Ersinkian, die naar Moskou terug geroepen is, maar niet verkiest te gaan. Ersinkian zou een wissel tot dat bedrag geaccepteerd hebben als chef van de han delsdelegatie, en het geld in zijn eigen zak gestoken hebben. In October van het vorig jaar werd Er sinkian door den Russischen gezant in Finland verdacht van spionnage in En- gelsch-Finschen dienst. Hij moest toen naar Moskou, waar de zaak onderzocht werd, en in 't-begin van Mei kreeg Ersin kian toestemming om zich weer naar Fin land te begeven. Twee waken later deelde een agent van de Ge-pe-Oe hem mede, dat hij op hoog bevel naar Moskou moest gaan, maar op het oogenblik vertoeft hij nog te Helsingfors. Volgens enkele Finsche bladen zou de Russische gezant te Helsingfors, Maiski, binnenkort ook naar Moskou terug geroe pen worden. Groote brand te j skou. In het bureau voor arbeidszaken te Moskou brak gisteren een groote brand uit, die de hoofdzaal verwoestte. De mu ren stortten in. De aanwezigen konden zich echter nog bijtijds in veiligheid brengen. De burgerkrijg in China. Volgens berichten van Japansche zij-de moet T'sjang Lsoe Lien, de dictator van Mantsjoerije, Tsjang Kai Shek en de Noordelijke generaals uitgenoodigd heb ben tot een vredesconferentie, welke te Moekden zal worden gehouden om een einde te maken aan den burgeroorlog in China. Tijdens deze conferentie zouden dan -de vijandelijkheden tusschen de Noordelijke en de Nankingtroepen worden gestaakt. Een officieele bevestiging dezer berich ten is echter van Ghineesche zij-de nog niet ontvangen. Tengevolge van de laatste gevechten moeten zoowel -de noordelijke als -de Nan kingtroepen geheel uitgeput zijn. Het aantal inwoners van Italië. H-et centraal bureau vo-or statistiek te Rome deelt mede, dat volgens do laatste volkstelling, die op 31 December 1929 gehouden werd, de totale bevolking van Italië 42.363.311 bedraagt. Daar het aantal geboorten gedurende de eerste helft van 1930 aanmerkelijk steeg, mag men veronderstellen, dat Italië op h-et einde van dit jaar 43 millioen in woners zal tellen. Eveneens blijkt uit de statistiek, dat de bevolking in de groote steden, zooals Milaan, Napels, Turijn, Genua, ,en Pa lermo wegens verhuizing naar het plat teland aanmerkelijk gedaald is. Te Rome steeg echter het aantal inwo ners in 1929 tot 931.216. Dit houdt ^ver band met het feit, dat Rome de centrale ze-bel is der Katholieke Kerk en het mid delpunt van kunsten en wetenschappen. Een onderhoud met den ex-keizer. Volgens den Am-erikaanschen historicus Bigelow, die onlangs terugkeerde van een bezoek aan den ex-keizer te Doorn, met wien hij gedurende zijn geheele leven vriendschappelijke betrekkingen onderhou den heeft, zou de ex-keizer gaarne door een internationaal oorlogsgerechtshof zien uitgemaakt, of hij verantwoordelijk is voor het uitbreken van den wereldoorlog. Na een studie van drie dagen en drie nachten in de keizerlijke archieven kwam Bigelow met den ex-keizer Jot de con clusie, dat eerst Rusland en in dei tweede plaats Engeland voor de conflicten ver antwoordelijk waren. Bigelow voegde aan zijn relaas toe, dat de ex-keizer in betrekkelijk arme om standigheden verkeert, daar hij: negentien families, die tot het keizerlijk huis be- hooren, tot zjjn last heeft De ex-keizer deelde Bigelow mede, dat, wanneer h-et Duitsche volk. hem terug riep het zijn plicht zo-u zijn, den troon weer te bestijgen, en hij daartoe bereid was, niet tegenstaande zijn leeftijd. Frankrijk en Italië. Schrijvende over de gespannen betrek kingen tusschen Frankrijk .en Italië, oppert Wickham Steed, de .vroegere hoofd redac teur van de „Times" het denkbeeld, o-m de machinerie van den Volkenbond krach tens artikel 2 van het Handvest in wer king te stellen. Hij stelt voor dat Neder land of een der Scandinavische staten den: toestand waakzaam zullen gadeslaan opdat' zij gereed zullen zijn -om zonder een oogenblik verwijl, te handelen wanneer verdere verwikkelingen rijzen. De „Times" oppert in een hoofdartikel twijfel eraan, of Steed's voorstellen iets zullen uitwerken en acht zulk een tus- schenkomst minst genomen voorbarig. De onrust in Britsch-Indtg. In Bombay begon gisteren de zooge naamde „bovcottweek". Talrijke betoogin gen tegen buitenlandsche, met name En- gelsche, goederen zullen gehouden wor- den. Op de enveloppes zullen boycott- zegels" worden geplakt en de nationale vlag zal overal worden uitgestoken. Aanstaanden Zondag zal de week beslo ten worden met een historischen optocht, waarin de waarde van de Indische kunst en van de Indische inheemsche goederen zal worden getoond. De revolutie in Bolivia. In de Zuid-Amerikaansche republiek Bo livia zijn de opstandelingen thans overal de baas. Bolivia is een groot land, nog iets groo- ter dan Duitschland en Frankrijk samen. In dit groote land wonen maar drie millioen menschen, waarbij vele Indianen (Roodhuiden); volbloed, halfbloed enz. Het aantal rasechte blanken in Bolivia bedraagt weinig meer dan 300.000 en dezen zijn nog verdeeld in allerlei par- tijtjes. Bolivia ligt gedeeltelijk tegen het Zuid- Amerikaansche hooggebergte (de Andes) en daar ligt op een hoogte van 3600 Me ter do residentiestad La Paz. In La Paz zetelde de laatste jaren president Siles, naar verluidt een erge tyran, die zijn politieke tegenstanders, ook den vice-president Saavedra, uit het land verdreef. Aan het hoofd van het leger stomd de Duitsche .generaal Kundt, naar het schijnt de trouwe bondgenoot van presi dent Siles. Thans is het gedaan met de tyrannie van president Siles en het is ook gedaan met het opperbevel van generaal Kundt. D-o opstand tegen de regeering van Si les jbegon eenige weken geleden, toen het duidelijk werd, dat Siles voornemens was de Boliviaansche grondwet te wijzigen om te maken, dat hij aan het bewind zou kunnen blijven, nadat zijn wettelijke ambtstijd in deze maand om was. De stu denten begonnen toen, samen met de ar beiders, met een reeks vijandige betoo; gingen. De regeering antwoordde hierop, met het sluiten der scholen, het gevangen zetten van een groot aantal studenten en het deporteeren van hun leiders uit La Paz maar ongezonde deelen van het land. Die vorige week Zondag deden de stu denten een aanval op het hoofdbureau van politie; zij werden met machinege weervuur verdreven waarbij tal van slachtoffers vielen. Maandag volgde een nieuwe botsing; het bleef echter stil tot Woensdag, toen de hoofdstad het bericht bereikte van de uitbarsting te Oroero, waardoor de opstandelingen de macht kregen over de spoorwegen. Op het ver nemen hiervan kwamen 150 cadetten van de militaire academie in opstand; zij maakten zich meester van de daar op geslagen wapens en munitie. Zij' 'kregen hulp van 100 man der genietroepen en met dezen en de hulp van een aantal arbeiders vielen zrj de regeeringstroepen aan, van wie er ongeveer 2000 het kar binet trouw waren gebleven. D'e troepen dreven hen terug naar het militaire vlieg kamp, maar in plaats van de regeering te steunen, liep het vliegercorps en bloc naar de studenten over. Daarop trad het kabinet af en nam een militaire dictar tuur .zijn plaats in. Omtrent generaal Kundt deelt de cor respondent nog mede, dat jhjj in 1910 door dea Duitschen keizer aan Bolivia Binnenland. De luchtverbinding NederlandIndië. Algemeene afd. Ziekenfonds Walcheren. Een huldeblijk voor de Koningin. Buitenland. De onrust in Britsch-Indië. De revolutie in Bolivia. Het Duitsche Rijnland ontruimd. was .uitgeleend. Hij bleef te La Paz tot het uitbreken van den wereldoorlog en trachtte bij het Boliviaansche leger Prui sische methoden ingang te doen vinden. Na den oorlog keerde hij naar Bolivia terug en werd er tot chef van den staf benoemd. Zijn methoden waren in het leger zeer gehaat en hij was niet popu lair bij het publiek. Korte Berichten. Verleden week Donderdag is op instructie van het Japansche ministerie van binnenlandsche zaken een boekhou der van de Sovjethandelsvertegenwoordi- ging met vrouw en kind uit het land gezet De 22-jarigo Duitsche zeilvlieger Magersuppe bracht gisteren te Folkestone het nieuwo record voor zeilvliegen in Engeland op zijn naam, door met een motorloos vliegtuig 3 uur en 15 minu ten in de lucht te blijven. Het eerste congres van de Eura peesche Tolunie is gisteren te Parijs door den minister van "Buitenlandsche Zaken geopend. Veertien Europeesche landen zijn er vertegenwoordigd, waaronder N e- derland. Op IJsland werden gisteren de fees telijkheden ter gelegenheid van het dui zendjarig bestaan van het Parlement plechtig besloten. Duizenden woonden de officieele plechtigheid bij. Huldeblijk voor H. M. de Koningin. Naar het Soer. Hbld. uit goede bron verneemt, bestaat in militaire kringen het plan, om ter gelegenheid van den öOsten verjaardag van de Koningin aan Hare Majesteit namens de militairen van H.M.'s weermacht zoowel in Nederlandsch-Indië als in Nederland een huldeblijk aan te bieden, dat van eenvoudigen aard zal zijn. De bedoeling is, dat daartoe vrij willige bijdragen binnenkomen van zoo- veel mogelijk alle militairen, ongeacht rang, ras en stand, eveneens van het personeel der reserve. De bijdragen moeten absoluut vrijwillig worden geschonken en mogen niet hooger zijn dan tien cents in totaal per persoon, zoodat alle militairen van hoog tot laag daaraan kunnen deelnemen. De inzame ling der gelden zal zoo vernam het blad zoo spoedig mogelijk aanvan gen. Het ligt verder in de bedoeling, dat het Indische leger bij de aanbieding van dit huldeblijk vertegenwoordigd zal worden door den kolonel der infanterie d'Engelbronner, momenteel met Euro- peesch verlof in Nederland. Ziekenvervoer per K.L.M. Eenige dagen geleden ontving de 'K. L. M. het verzoek om een Nederlander, die te Linz aan den Donau plotseling ernstig ziek was geworden per vliegtuig over te brengen naar R'dam. Het dichtst bij Linz gelegen vliegveld is Salzburg, naar welke plaats Vrijdag j.l. een vliegtuig bestuurd door Aler, vertrok. Zaterdag heeft deze den terugtocht met den passagier en een familielid aanvaard. Het vliegtuig vertrok om 9.30 uit Salzburg en landde 5 uur en drie kwartier later vlot op Waal haven, waar de patiënt per auto werd afgehaald. De afstand SalzburgRotter, dam is 7S0 kilometer.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1