Brieven uit de Residentie. Land- en Tuinbouw. SO pet tot 15 pet., da verlaging van het normale garantiebedrag per H.A. tot 13.75 en de den aanstaanden afnemers gegeven keuze een belangrijke vergemak kelijking der aansluitingsvoorwaarden, die een toeneming van het risico voor do TP.Z.E.M. medebrengt., welke deze echter kan aanvaarden nu zij de resultaten van haar bedrijf geleidelijk ziet verbeteren. Wij moeten ons in het bovenstaande beperken tot een overzicht van de z.g.n. garantievoorwaarden; wie omtrent ta rieven, aansluitkosten enz. meer wil we ten, wende zich tot de N.V. „PZEM" te Middelburg (voor Zeeuwsch-Vlaanderen, Schouwen-Duiveland en Tholen) of te Vlissingen (voor Walcheren en de Beve lenden). Wemeldlnge. Vrijdag had de jaarlijksche ringrijderij „Ons genoegen" op de weide van dhr J. Lindenbergh alhier plaats. Daar de vereeniging haar 10-jarig bestaan vierde, waren de rijders allen gecostu- meerd. Jammer dat kort nadat begonnen was, moest worden gestaakt wegens het ongestadige weder, en het bestuur ge noodzaakt was de prijzen .onder de deel nemers te verloten. De eerste prijs viel ten deel aan Joh. de Jonge Gz.; 2e pr. Cl. v. Oosten, 3e prijs Mars. de Jonge Gz., 4e pr. B. Qn- derdijk, 5e pr. Joh. Neels, 6e pr. Jan van Oosten Joh.z., 7e pr. G. Gijssel, Se pr. Jac. Vennaire, 9e pr. M. de Groene Pz., lOo pr. Jan de Heer, 11e pr. Joh. v. Oosten Johz., 12e pr. P. Feijtel Jz., 13e pr. G. Hamelink, 14e pr. H. Mieras, 15e pr. J. de Jonge Dz., 16e pr. O. Traas Jz., terwijl aan H. Gijssel nog een prijs werd toegekend, als zijnde niet aan den wedstrijd te hebben kunnen deelnemen. De jaarlijksche combinatie Burger wacht, Vrijwillige Landstorm en Schiet- vereen „Koos de Larij" is niet geslaagd om weer een schietwedstrijd te organi- seeren. Hel is om het Koningschap van de schietvereen. „Koos de Larij" geschoi- ten, hetwelk werd behaald door Chr. de Zeeuw met 47 punten. Rilland-Bath. Vrijdag vergaderde de Raad. Afwezig met kenn^geving de hee- ren J. van de Sande en J. van 't Leven. Een adres van de Verkeerscommissie uit de Middenstandsvereenigingen „Han delsbelangen" en „De Hanze" te Goes inzako het vervoer van reizigers van Goes naar Wolphaartsdijksche veer wordt voor kennisgeving aangenomen. De begrooting van het gasbedrijf over 1929 en 1930 wordt gewijzigd, eveneens de gemeentebegrooting voor 1929. Be sloten wordt aan de Besturen van Fre- derica- en Zimmermanpolder den teerke- tel in huur af te staan onder voorwaar den, waartegen deze aan den Reigers- gersbergschen polder in gebruik gegeven wordt, terwijl een der gemeentearbeiders wordt afgestaan om de leiding der werk zaamheden te voeren. De heer Blok wijst erop, dat het werk der gemeente er niet onder mag lijden, hij acht het be zwaarlijk beide arbeiders af te staan. B. en W. stemmen hiermee in onder verwij zing naar hun voorstel. Aan D'. Moelker, Chr. Kok, M. C. van Wingen en M. West- strate wordt voor een half jaar onthef fing verleend van hun aanslag in de hon denbelasting. De voorzitter stelt voor de verplichting tot geheimhouding op te heffen, die in de vorige raadsvergadering omtrent het behandelde in comité werd opgelegd. Na dat met den heer G. Nagelkerke bespre king was gevoerd omtrent den koop van een perceel grond bij het station elk voor een gedeelte, stond de heer v. d. Sande op en nam op zich om alleen met den eigenaar te onderhandelen buiten den heer N. om. De heer v. d. Sande ont ving van den eigenaar echter de mede- deeling dat de heer N., die van een en ander de lucht had gekregen, voor zich alleen het perceel had gekocht. De v o o r- z i 11 e r is van oordeel, dat de heer N. tegenover den Raad heeft gedaan wat de Raad tegenover den heer N. in den zin had. Intusschen is de heer N. bereid een deel van den koop af te staan, mits met winst. Fan het laatste willen B. en W. echter niet weten. Bi. en W. stellen de mogelijkheid dat de Raad of alsnog een deel van den grond overneemt tegen den oorspronkelijken prijs en op den verkregen grond een verbindingsweg aanlegt of alleen het laatste doet en aan den heer N. de exploitatie laat. De moerderheid van B. en W. handhaaft zijn voorstel uit de vorige vergadering tot ge deeltelijken aankoop, daar dit nog steeds van kracht is, Wethouder v. Boven hoeft zich echter hiervan losgemaakt. De heer David zou zich van de heele zaak willen afmaken en de boel laten loopen. Hij heeft gezien, dat het station toegang geeft tot den nieuwen weg. De heer Blok meent, dat de grond te duur is. De kosten van den verbindingsweg kan men er niet op verhalen. Voorts is hij van meening, dat men ten behoeve van één woning geen weg kan aanleggen. Weth. Deurloo wijst er op, dat de toegang van het emplacement naar den Rijksweg hier van geen beteekenis is, daar men er toch niet over mag. Het oude verbindingswegje naar den Eersten weg is absoluut onvoldoende, de ge meente zal daaraan groote kosten krij gen, daar verbreeding in verband met den veel grooteren aanvoer langs den Rijksweg niet kan uitblijven. Daarom is het voorgestelde kortere verbindingswegje aan te bevelen, het kost minder en ver licht het verkeer. De v o o r z. wijst er op, dat het verbindingswegje een toepassing is van het ontwerp-uitbreidingsplan, waar- toe de Raad met alg. st. in dien vorm opdracht gaf. Dit plan js een compromis tusschen twee stroomingen in den Raad en daarom is het niet correct tegenover de andere leden alB sommige ïeden zich daarna hiervan losmaken. Den laatsten tijd kwam het verschillende malen voor dat enkelen terugkwamen van een een maal genomen beslissing, dit schaadt het gezag van den Raad. De voorz. wijst erop. dat aan het station den laatsten tijd meer gebouwd wordt dan aan het Dorp. Ook dit gedeelte van de gemeente mag een goede grondpolitiek vragen van de gemeente. Spr. is het niet eens met den heer Blok, dat de mens hen aan erfpacht de voorkeur geven bc a koop. De erfpachtscanon is aan de Stationsbuurt veel te zwaar. De menschen hadden veel liever op gemeenteterrein gebouwd en de te besteden prijzen daar kunnen lager zijn dan waarvoor de gemeente nu oude per- ceelen verkocht of in de toekomst zal koopen. Het verbindingswegje heeft do Raad eenparig noodig geoordeeld voor het verkeer, vooral in den bietentijd. In ver band met het veranderen van sommige Raadsleden merkt de heer David op dat er nu al weer enkele Raadsleden zijn, die hun hand er niet om verdraaien of het uitbreidingsplan tot stand komt of niet, zij zien er niets in. De voorz. vertrouwt dat als dit inderdaad zoo is, deze leden daarvan openlijk zullen doen blijken, op dat de gemeente niet onnoodig op kosten worde gejaagd. Het oude voorstel van B. en W. om voor een portie tegen den aan- vankelijken prijs deel-te nemen in den koop, wordt verworpen met 4 tegen 1 st. (voor weth. Deurloo, tegen weth. v. Boven en de heeren Blok, David cn Weststrate. Daarna sluiting. 's-H. Arendskerke. In de Vrijdagmiddag gehouden raadsvergadering die door 6 leden en den secretaris werd bijgewoond en waarin de heeren P. v. d. Dries, J. Vermue. J. v. d. Veele, J. Sandee en H. van Gorsel zonder kennisgeving afwe zig waren, kwam allereerst aan de orde het in de vorige vergadering in handen van B. en W. om advies gesteld verzoek van A. do Leeuw en 20 andere belang hebbenden te Nieuwdorp en 'sHeeren- hoek. om verharding van den berm van den West-Kraaijertschen dijk gelegen in de onmiddellijke nabijheid van het dorp Nieuwdorp. Op voorstel van B. en W. werd besloten adressanten in overweging te geven zich met hun verzoek tot het bestuur van den West-Kraaijertpolder te wenden, omreden dit niet openbaar wegs- gedeelte in beheer bij dien polder is. Naar aanleiding van een 5-tal inge komen bezwaarschriften tegen den aan slag in het schoolgeld over het belasting jaar 19291930 wordt besloten, J. v. d. Weele, M. J. Bouwens, P. Jansens en H. Sonke vrij te stellen van betalen van (schoolgeld en de aanslag van A. J. de Pree op het kohier 'te handhaven. Nadat in de gemeentebegrooting over 1929 nog pen kleine wijziging was aan gebracht wordt overgegaan tot het vast stellen van de jaarwedde van den eer lang te benoemen secretaris-penningm. van het Groot Armbestuur van 's H. Hen drikskinderen. Nadat de voorz. had mede gedeeld dat over deze aangelegenheid hel vereisebte overleg met het betrokken Armbestuur heeft plaats gehad, wordt op voorstel van B. en W. besloten bet trac- tement van dezen titularis te bepalen op f200, terwijl de aard en het bedrag van de door dezen te stellen borgtocht zal moeten zijn inschrijvingen op een der Groothoeken van de Nationale Werkelijke Schuld, ten bedrage van f900 reëel. Verder wordt vastgesteld het kohier van de hondenbelasting 1930. Daarna wordt m.a.s. besloten het trac- tement en de vergoeding woninghuur van den op 11 April 1.1. overleden heer J. Timmerman, in leven gemeenteveldwach ter te 's H. Arendskerke, uit te betalen tot 1 Juli 1930. Het percentage van heffing v de ge meentelijke inkomstenbelasting voor het belastingjaar 19301931 wordt evenals vorig jaar vastgesteld op 1.7. Thans komt in bespreking de circulaire van Gedep. Staten van Zeeland, betreffende een na dere regeling van de jaarwedden van de burgemeesters, secretarissen, ontvangers en weth ouders in Zeeland. Een voorstel van B. en W. om zich met deze nieuwe regeling te vereenigen, kon de goedkeuring van den Raad niet wegdragen, waarna met 4 tegen 2 st. (die van de heeren J. Nijsse en J J. de Jager) op voorstel van dhr Lindenbergh werd besloten, mede in verband met de tegenwoordige tijdsomstandigheden, welke voor verhoioging van de jaarwed den niet gunstig zijn, niet accoord te gaan met de in voornoemde circulaire voorgestelde conceptregeling. Tenslotte wordt nog goedgekeurd een door het Groot Armbestuur van 's H. Hendriks kinderen voorgestelde af- en overschrijd ving in de begrooting zijner instelling over het dienstjaar 1929. Hierna sluiting. Wissenkerke. Gevestigd: Dingetje Jo hanna Noordhoek, z. b. uit Kortgene. Vertrokken: Jacob Cornelis Jille, ge meentewerkman naar 's Gravenhage, Bin nensingel 26. 's-Heerenboek. Onder groote belangstel ling is in deze gemeente het electrisch net onder stroom gezet. Hierbij waren tegenwoordig de dir. van de P.Z.E.M., afd. Middengroep, dhr De Regt, bedrijfsinge- nieur, en de heeren Dijkstra met eenige zijner ondergeschikten; voorts de pastoor Nuyen, de dokter en andere gemeente ambtenaren. Op het raadhuis sprak de burgemeester den heeren een woord van welkom toe, waarna 't gezelschap zich begaf naar het transformatorenhuis. Hier sprak de heer Slooves den burgemeester toe en wenscli- te hem en de gemeente geluk met dezen dag; hjj maakte de opmerking, dat de eerste kennismaking met de gemeente 's Heerenhoek, wegens den ?egen, tm niet de prettigste wa6, maar dat nu toch het meeste wel naar wensch was geregeld; iedere gemeerde kan de voordeehge tarie ven bekomen welke Goes hoeft wanneer maar gezorgd wordt voor voldoende aan sluitingen. Spreker noodigt den Burge- meester uit tot inschakeling van de stroom, die hieraan gaarne voldoet. Na deze inschakeling zegt de Burge meester dat hy zich gelukkig gevoelt deze daad te hebben kunnen verrichten. Hij hoopt dat deze voor de gemeente en de inwoners zal brengen veel voorspoed en veel geluk voor elke categorie, den land bouwer zoowel als den arbeider, den win. keiier zoowel als den geheelen midden stand. Spreker zegt woorden van dank aan de heeren van de P.Z.E.M. en herdenkt de werkzaamheden, verricht door het Dage- lijksch Bestuur, in het bijzonder door den voorzitter, den Commissaris der Ko ningin. De Directeur dankt den Burgemeester voor zijne woorden, terwijl het raadslid Menheere doet uitkomen, dat nu een goe de regeling ook voor het platteland is ge troffen, in het midden latende of dit nu een gevolg is der actie, gevoerd door ge meenten van het platteland. Dokter Luijckx dankt namens de in woners den Burgemeester voor het door hem gedane werk om de electriciteit ip de gemeente te brengen. Inmiddels werden in de huizen de con- tactstoppen aangebracht, waardoor het licht kon worden aangedraaid. In de Raadzaal heeft de Directeur nog naar voren gebracht, dat wanneer binnen de eerste veertien dagen aansluitingen beloofd worden, deze eerst behoeven te worden aangebracht binnen drie maanden en toch medetellen bij de berekening der tarieven. Verwacht mag wel worden dat diege nen die nog niet aangesloten zijn zich binnen veertien dagen verklaren en als dan in de komende drie maanden hun leiding laten aanleggen. Het gevolg hier van zal zijn, dat een goedkooper tarief kan bedongen worden. Als het moet, kan de Kamer vlug werken ook. De vorige week Dinsdag is in de Af- deelingen onderzocht het voorstel der Re geering, tot heffing van een oompensee- rend invoerrecht op sommige soorten sui ker en reeds Vrijdagavond verscheen het Vooil.-Verslag; de Memorie van Antwoord kwam even vlug en ruim .een. week na het Afdeelings-onderzoek kan de> Kamer in het openbaar het ontwerp behandelen. Dat is nu nog eens vlug, werken in dezen crisistijd. Het is zoowat crisis voor iedereen en voor alles; iedereen spreekt en zucht er over. De Kamer verkeert feitelijk zelf ook in een soort crisis, want zij kon alleen maar vergaderen als er werk was. Intus schen gaat ze nu ook al spraken over den „nood" in de binnenschipperij'. 't ts niet alleen de land- en tuinbouw, die in nood verkeert, maar er is meer. Bij1 het Voorl. Verslag over het compen- seerend invoerrecht op suiker heeft de heer H. Colijn een ^afzonderlijke Nota gevoegd, die de lezing meer dan waard is en uitmunt door een heldere betoog trant. Maar aan het slot van die Nota spreekt de heer Colijn van den waanzin nigen economischen strijd, die thans ge voerd wordt. Dat is niet te scherp gezegd, maar dat het gezegd moet worden, bevreemdt toch. Wat in dezen tijd? Nu het mensche- lijk kennen en kunnen hoe langer zoo meer tot de hoogste hoogten stijgt, in dezen tijd van uceaan-vluchten, gebeuren er nu in de wereld nog waanzinnige dingen? Och misschien hier of daar, in een achterlijk landje, waar men niet mee kan komen! De heer Colijn, een kenner van den economischen toestand van Europa als weinigen, zegt het ronduit, dat er thans een waanzinnige economische stay'd ge streden wordt. En hij heeft gelijk. Wie de oogen en de ooren open heeft, moet het toestemmen, of hij wil of niet. De groote wereldoorlog was waanzin, maar dit is stellig veel erger. Zeker, men heeft hierover niet z'n dagelijksche bulletins, waarin sprake is van zooveel en zooveel dooden, maar dat ze er vallen is zeker. Er is ook een economisch slagveld en er zijn vele ma nieren, brute en meer zachte, zelfs hu mane, om den ander om zeep te brengen. En op economisch gebied staan de volken in volle wapenrusting tegenover elkaar. Het gaat er dikwijls mee als in het persoonlijk leven. Men moet toch leven I Men kan zich met een tevreden en lachend gezicht toch maar niet laten dooddrukken? Verweer is geboden, zegt men, al is het maar uit puur eigenbelang. Nederland is een klein land, maar met niet weinig energie. Het volk van boter en kaas kan er wezen, het is nu niet direct bereidt om voor soepgroente gebruikt te worden. Als klein land zien wij ons ook in economisch opzicht omringd door de machthebbers, door de grooten en de geweldigen. Dus, als er sprake is van een waanzin nigen economischen strijd, dan is het geen wonder, dat wij daar den. invloed en terugslag van ondervinden. Als het bij de groote buren regent, och dan drup pelt het bij ons ook allicht. Alleen moe ten wij ons zoeken te wachten voor len invloed der economische waanzin- baccillen. Dat wil niet zeggen, dat we in doffe berusting near mogen zitten en onzen rag moeten bieden om e? •maa? over te loopen, Geen sprake van! Trouwens, da,t ligt gelukkig nog niet in onzen Hollandschen aard. Jan Sfllio is over het algemeen onzvi schutspatroon nog niet, gelukkig voelen we altijd nog meer voor Jan Cou- rage, Dat moet zoo blijven, dat, moet aan gewakkerd worden, ook bij het opkomend geslacht, dat ptraks in onze plaats zal staan. Niet Jan Salie, maar wel Jan. Courage! Dat beteekent ook een niet al te spoe dig en al te veel leunen op den arm der Overheid, want dat heeft groote ge varen. De Overheid loopt feitelijk maar al te veel achter de dingen aan. Men ziet het ook weer met het compenseerend invoerrecht op suiker. Dat altijd weer kijken naar en dat roepen om de Overheid verzwakt de ener gie. Zeker ingrijpen en steunen door de Overheid kan geboden .zijn, maar een gevaar, een ernstig gievaar is het, als men altijd dadelijk maar roept om in grijpen, of steunen door de overheid. Wij geven dadelijk toe, dat voor den huidigen crisis in land- en tuinbouw spe ciale maatregelen geboden zijn. Wij weten ook, dat wat nu ten opzichte van de suiker gedaan wordt, nog maar een eerste stap is, waarop er straks nog meerdere zullen volgen, die onze instemming heb ben. Maar dat neemt niet weg, dat het toch ongezond is en abnormaal. En nu dreigt juist het gevaar, dat men zich op dat ongezonde en dat abnormale in gaat stellen, zoodat men het straks met het gezonde, het normale, niet meer aandurft. Zooiets is meer gezien. Dat is juist ook één der symptomen van den economischen waanzin, dat men z'n krukken mooi gaat vinden, erniet meer buiten kan. En bij gebrek aan durf er ook niet moer buiten wil. Dat is ook een succes voor Jan Salie! God geve dat onze Hollandsche geest vaardig blijve, ook als de moeilijkheden toenemen en de waanzin nog meer om zich heen grijpt. De koppen koel! Da,t mag wel het wachtwoord wezen. Niet wanhopen, maar met vertrouwen voor waarts 1 Eén is er, Die het lot van Janden en volken leidt, Die ook ons kleine land altijd heeft gezegend, ja, het ook in doze dingen dikwijls als een brandhout uit het vuur heeft gerukt. J. H. EEN MIDDEL TEGEN MOND- EN KLAUWZEER. Den laatsten tijd is er in verschillende bladen geschreven over het door den heer Van den Berg voorheen te Aarden burg uitgevonden middel tegen mond en klauwzeer „Matafto". Gemeld werd, dat de veterinaire we tenschap het nemen van officieele proe ven had weten te verhinderen, waarna de uitvinder naar Spanje vertrok, waar de met „Matafto" genomen proeven een schitterend resultaat zouden hebben op geleverd. Dat alles maakte uit den aard der zaak een zeer onaangenamen indruk en het is dan ook geen wonder, dat reeds door een Kamerlid aan de regeering schriftelijke vragen werden gesteld over deze kwestie. Intusschen heeft deze zaak een voor den heer v. d. Berg minder gunstige wending genomen. Een landbouwer uit Weesperkarspel heeft n.l. niet alleen den heer v. d. Berg en diens fabriek in werkelijk heid niet veel meer dan een boerenschuur bezocht, maar hij heeft ook een onder zoek naar de gehouden proefnemingen ingesteld. En wat hij daarbij te hooren kreeg was heel iets anders, dan wat daaromtrent tot nu toe gemeld werd. Heette het onlangs, dat prof. Culebras over de genomen proeven zeer enthou siast was;. gezien de schitterende resul taten, de* heer Benjamins uit Weesjjer- carspel kwam van zijn bezoek aan Spanje terug met een schriftelijke en persoon lijk onderteekende verklaring, van prof. Jesus Culebras en dr Cesareo Sanz Ega, na welke na vertaling door een beëedigd translateur, als volgt luidt: Proeven met „Matafto". „Op bevel van het ministerie van Eco nomische Zaken zijn in Juni 1929 te Madrid officieel proeven genomen, om de preventieve en therapeutische waar de van het geneesmiddel tegen mond en klauwzeer „Matafto", aangeboden door den heer Van den Berg, aan te toonen. „Deze proeven, die in de veegenees- kundige afdeeling van het slachthuis wer den genomen, zouden worden gecontro leerd door den heer C. Sanz Egano, directeur van het abattoir, den heer Syl- vestre Miranda, voorzitter van het college van veeartsen in de provincie Madrid en prof. Jesus Culebras, buitengewoon hoogleeraar aan de Veeartsenijkundige Hoogeschool te Madrid. „De proeven zijn op streng wetenschap, pelijke wijze genomen in twee étappes: ten eerste werden op 7 Juni, om de preventieve werking aan te toonen, van 14 kalveren zeven met „Matafto" behan deld en zeven contróle-dieren niet, waar na alle veertien door enting in den bek kunstmatig met mond- en klauwzeer- smetstof werden besmet. Alle veertien werden daarna gestald bij een door mond en klauwzeer aangetaste koe en bij an- dere, die er aan geleden hadden. Jfr werd echter niet bereikt, dat eenig dier vrij van de ziekte bleef, „By de tweede proef op 25 Juni wer- den 15 kalveren genomen, waarvan 8 meï „Matafto" helaiuda'kü t» rêwn nn 7 niet, wacrna alle 15 werden samenge bracht met vier aan mond- en, klauwzeer lydende varkens. Alle dieren werden ech. tor ziek. „De commissie beschouwde hare proef, nemingen als geëiruRgd, zonder een oor. deel ten voor- o? ten nadeele van het middel te formuleeren. „Wel echter was de commissie van den beginne af van oordeel, door de uitleggingen van den heer Van den Berg, als zou het middel „Matafto" een empi- risch gevonden middel zijn, dat het zon- der wetenschappelijken ondergrond is en dat het niet beantwoordt aan de kennis, welke men tegenwoordig van het mond en klauwzeer heeft. „Het is derhalve onjuist, dat de com missie haar geestdrift betuigd heeft voor een product, dat proefondervindelijk niets bewezen heeft en dat tegen eiken weten schappelijken grondslag in is bereid." We wachten nu nog af, wat de Regee ring op de gestelde vragen zal antwoor den. De veulenkeuring van „Hippos". Zooals reeds met enkele woorden is gemeld hield Hippos Donderdag j.l. haar 15e jaar lijksche keuring op het Molenwater te Mid delburg. De keuringen werden verricht door de heeren H. Aemaudts te Sluis en P. Scheele te Bie- zelinge, terwijl als arbiter optrad de heer A. de Feijter, wonende op 't Zand, die naast zijn beslissingen bij mogelijk verschil van mee ning der juryleden op hun verzoek na de plaatsingen van elke categorie een korte uit eenzetting gaf van de reden der respectieve plaatsingen. Wij zijn in de gelegenheid gesteld daarvan een en ander mede te deelen. De categorie merrieveulens geboren in 1930 omvatte dit maal 14 inschrijvingen, waarvan twee afwezig w^rpn. Als geheel was deze klasse wel zoo uniform als vorige jaren. Eerst weder een bruine dochter van Burus d'llazegras, toe- behoorende aan den heer A. P. van Nieuwen- huijzen, te Oostkapelle, een zwaar diep en breed veulen met behoorlijk goede gangen. Tweede een bruine dochter van Lodevvijk van Luntershoek, eigenaar de heer J. Moens te Biggekerke, een zwaar grof veulen, dat iets meer snit kon hebben, bij goede verzor ging een veulen met toekomst. Derde even eens een bruine dochter van Burus, en eigen dom van den heer van Nieuwenhuijzen, een best type uitgebouwd veulen, dat voor iets correcter moest zijn. Vierde werd wederom een dochter van Burus, eigenaar de heer Abr. Gideonse te Serooskerke, een zwaar diep veu len, dat voor niet correct is. De overigen in deze klasse waren de minderen van het ge noemde viertal met vooral als bemerking voor niet te sterk. De klasse hengstveulens, geboren in 1930 telde acht inschrijvingen, deze klasse was min der dan vorig jaar, slechts een tweetal zoons van Minola's Karei, toebehoorende aan den heer A. A. van Nieuwenhuijzen te Nieuw en St. Joosland werden voor een prijs in aanmerking geacht Ook in deze klasse was veelal de fout niet correct van voren en te fijn beenwerk. De categorie eenjarige merries bevatte 8 inschrijvingen en kan als een behoorlijke klasse worden beschouwd. Eerste was een dochter van Castor, toebehoorend aan den heer A. A. van Nieuwenhuijzen, een goed type vast- gebouwd paard met goede gangen. Tweede een dochter van Burus, eigenaar de heer K. Coppoolse te Oostkapelle, een wat los gebouwd veulen met matige bovenlijn, voor sterk, achter iets uitgesnoerd. Derde Castorine van Castor, eigenaar de heer K. Geschiere te Ritthem, een veulen met maat, evenwel ietwat hoog van voren. JDe klasse hengsten van 1 jaar omvatte slechts 3 inschrijvingen, alle zoons van den kampioen Castor en toebehoorend aan den heer A. A. van Nieuwenhuijzen. Zij werden alle bekroond en waren paarden met zware beenen, waarvan een iets in type uit viel. De klasse merrieveulens, geboren in 1928, omvatte elf inschrijvingen, doch slechts 6 waren opgekomen, het was een vrij goede, doch niet uniforme klasse. Eerst werd een groote grove, iets 'in snit tekort komende, dochter van Aveniz van Sasput, eigenaar de heer C. Mesu te Nieuweland. Tweede een dochter van Janus en toebehoorend aan den heer A. A. van Nieuwenhuijzen, een best type, sterkgebouwde merrie, die iets ge wrongens heeft, doch overigens een vlotten en vierkanten gang. Derde was een dochter van Burus, eigenaar Abr. Gideonse, een goed- soortig, ietwat gerekt veulen, met sterke rug en lendenen met onregelmatige bewegingen voor. Vierde een groote, ietwat hooge doch ter van Hippolyte met goede gangen en sterk goed geplaatste voorbeenen, eigenaars Gebr. Verhage te Domburg. De categorie merries met minstens twee afstammelingen, telde 4 inschrijvingen, doch slechts 3 wer3en voorgebracht. Eerste werd Fanny B 12517 van den heer A. A. van Nieuwenhuijzen, Tweede Miersa B 8477 van den heer C. Wielemaker te Koudekerke, Derde Jolie d'oetingen B 12516 van den heer A, A. van Nieuwenhuijzen. De plaatsingen in deze categorie, vonden hun grond in het feit, dat de beide eerste merries meer hun eigen stempel op hunne afstammelingen had den gedrukt, terwijl bij den derden prijs de vader wat meer invloed op de producten had uitgeoefend. Het is de vraag of de hier gevolgde beslis singen al zijn ze verdedigbaar, wel de juiste zijn. De tijd zal leeren of jury en arbiter in het algemeen goed hebben gezierw In ieder geval zal op Walcheren ,goed moeten worden uitgezien naar het verbeteren van de voorbeenen der paarden, en daarom moet worden gelet op den hengst, of deze geen afwijkingen op dit gpbieü vertoont.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 6