No. 227 Maandag 30 Jnni 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Mrilse 111 Go's Bank 11 Soes EERSTE BLAD. Buitenland. Belangrijkste Nieuws. COUPONS EN LOSSINGEN Binnenland Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contrdle Dit nummer bestaat uit 2 bladen. ALLE per 1 JULI vervallende worden verzilverd door Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. TeL No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. Abonsifejibt-ispriJs: Per 3 maanden, franco per post, f3.-* Losse nnmHWB r c fOA5 Prijs der Advertentien; 1—4 regels 11.20, elke regel meer 30 cL Bi] abonnement belangrijke korting. Donkere dagen. Wij beleven in vele opzichten donkere dagen. Als we dat zeggen, dan denken wi] ook aan de moeilijkheden waarmee thans de land- en tuinbouw te kampen hebben. Maar daaraan niet alleen en zelfs niet in de eerste plaats. Want er zijn ernstiger dingen. Of misschien is het beter te zeggen, dat de moeilijkheden, die zich op dit gebied voordoen, slechts een zeer klein onder deel vormen van de ontzaglijke moei lijkheden, die op economisch gebied heel de wereld verontrusten. Wij laten hier, om dit te bewijzen, en kele cijfers volgen; koude, dorre cijfers, maar die toch inderdaad welsprekend zijn. Volgens de jongste gegevens bedraagt het aantal werkloozen in Duitschland op dit oogenblik ongeveer 3 millioen. In Engeland, waar men van de Arbei derspartij op dit gebied wonderen ver wachtte is het leger der werkloozen tot pl.m. 2 millioen gestegen. In Amerika, het rijke land der onbe grensde mogelijkheden is het al niet veel beter. Volgens den voorzitter van het Amerikaansche Verbond van den Arbeid is het getal der werkloozen daar dichter bij de 5 millioen dan bij de 2 millioen, op welk laatste cijfer de minister van koophandel het onlangs geschat heeft. Uit Canada, langen tijd het toevluchts oord voor werkzoekenden, wordt gemeld, dat meer dan een millioen mannen en vrouwen het land hebben moeten verla ten, omdat zij er niet meer den kost kun nen verdienen. En zoo gaat het over de heele linie. En daarbij komt dan nog, dat in meer dere landen de middelen beginnen te ontbreken om in de behoeften van deze werkloozen-legers te vooorzien. Belas- tingverhooging voor dit doel kan ook lang niet overal uitkomst brengen, omdat de schroef al zoo sterk is aangedraaid, dat iedere nieuwe slag aanleiding tot werk- vermindering kan beteekenen. Dat alles is erg. Maar het ergste is het toch niet. Immers, ook van wat nu gezien wordt geldt, dat het aireede is geweest. Er is ook hier niets nieuws onder de zon. Maar nu komt hier in dezen tijd bij, dat wat we zouden kunnen noemen de geestelijke draagkracht is ver minderd. Het geloof, dat kracht kan geven om in de moeilijkste omstandigheden van het leven staande te blijven, dat God alle dingen bestuurt en dat ons uit Gods vaderlijke hand alle dingen toekomen, is verzwakt. De revolutiebeginselen hebben overal doorgewerkt. De mensch zélf zou het doen. Hij had God niet noodig. En het scheen ook werkelijk, dat hij het zelf wel af kon. Het levenspeil is verhoogd. Ongekend en ongedacht. De menschen hebben het vèr gebracht. Maar nu beginnen de donkere dagen te komen. Het rad begint terug te wen telen. En nu is er geen steunpunt meer. En er is ook geen kracht om den tegen spoed te dragen. Voor hen, die de geesten met hunne revolutionaire theorieën vergiftigen is het nu een gouden tijd. Zij krijgen nu het oor van de massa. En van een veel bree- dere massa dan men oppervlakkig wel zou denken. Wie kennis neemt van wat er onder het volk leeft, kan dit opmerken. Meer of minder bedekt wordt soms dd wensch uitgesproken, dat er hier of daar een misoogst zal komen. Of ook wel: de meening wordt verkondigd, dat 'tzoo niet langer gaat, dat dan de boel maar liever k&iot moet door oorlog of revolutie of wat dan ook. Zeker, dat zijn waanzinnige uitingen. Maar toch uitingen, waaruit blijkt wat er bij velen leeft; hoe het woelt en gist, hoe, wij weten er geen betere uitdruk king voor, de geestelijke draagkracht ont breekt. En dat is het ernstigste, het meest don kere verschijnsel in deze donkere dagen. De Duitsche financiën. De door den rijkskanselier, dr Brüning, en, den rijksminister van financiën, dr Dietrich, aan de veireenigde commissies van, den rijksraad voorgelegde nieuwe dek- kingsvoorstellen der rijksregeering ter ver effening van ©en deficit van 436 millioen mark luiden: Opgebracht moeten worden vooreerst: 135 millioen uit een bijdrage aan het rijk van personen in openbaren dienst (beambten met een jaarlijksch in komen van 2000 mark af, vastaangesteldo beambten met een jaarlijksch inkomen van 3600 mark af. Deze categorieën be ambten betalen twee en een half procent van, hun salaris). Ten tweede: 58 millioen door toeslag op de Inkomstenbelasting op inkomens van 8000 mark af. Ten derde: 110 millioen door verhoo ging van de belasting' voor ongehuwden. Ten vierde: 48 millioen door verande ringen bij de heffing der sigarettenholas- ting en Ten vijfde: 135 millioen door bespa ring op de begrooting 1929 en 1930. Het Rijnland ontruimd. De Rijnlandcommissie heeft den rijks commissaris voor die bezette gebieden Zaterdag medegedeeld, dat de voorschrif ten nopens de bezetting op 30 Juni a.s. te middernacht buiten werking treden. Duitsche in- en uitvoerverboden. De Duitsche regeering hoeft verklaard, dal Duitschland zich na 1 Juli 1930 niet m-eer aan de Geneefsche overeenkomst in zake de afschaffing van in- en uitvoer verboden gebonden zal achten, daar Polen deze overeenkomst niet heeft geratificeerd en Tsjecho-Slowakije slechts onder het voorbehoud, dat 'bok een reeks andere Staten, waaronder Polen, de overeen komst zouden ratificearen. Incident in een Belgisch regiment. Bij het 2e regiment infanterie te Gent "dat, op twee compagnies na, geheel uit Vlaamsche miliciens is samengesteld, is het tijdens een corvée, in de kazerne, tus- schen een Vlaamsche en een niet-Vlaam- sche compagnie van verfranschte Vlamin gen en Walen tot een incident gekomen. Na een vrij heftige woordenwisseling hie ven de Walen en franskiljons de Marseil laise aan, terwijl de Vlaamsche soldaten van hun kant, de Vlaamsche Leeuw zon gen. De tusschenkomst van enkele meer deren maakte aan dit incident echter een einde. Door de(j kolonel is nu het zingen van alle liederen ten strengste verboden, door welk verbod de Vlaamsche miliciens zich echter niet gebonden achten daar het, in strijd met de militaire taalwet, welke, in dit regiment evenals in de meeste andere, met de voeten wordt getreden, alleen in de Fransche taal werd uitgevaardigd en dus, ingevolge de verklaringen van den minister van landsverdediging zelf, niet beschouwd kan worden als zijnde even eens gericht tot de Vlamingen. Politieke relletjes. Tijdens een vergadering der nationaal- socialistische partij te Berlijn, ontstond gisteravond een zoo hevige vechtpartij met de vele in de zaal aanwezige com munisten, dat er volgens de Voss. Ztg. niet minder dan vijftig personen werden gewond. Eenige personen werden zelfs dwars door de vensterruiten op straat geworpen, een hoogte van ca. 3 M. Te middernacht waren twaalf zwaargewon den in het ziekenhuis opgenomen. De politie heeft ten slotte de vergadering gesloten. De treinramp in Japan. Volgens telegrammen uit Tokio is een jrein bij Jamagoetsji tengevolge van een aardverschuiving, totaal bedolven. In den trein bevonden zich vijftig passagiers, wier lot tot nu toe onbekend is. Acht honderd arbeiders zijn met koortsachtigen qver bezig den trein uit te graven, zon der dat het tot nu toe gelukt is de passagiersafdeelingen te bereiken. Spoorwegongevallen in Canada. Op de lijn TorontoWinnipeg is een expresstrein van den Canadeeschen spoorweg Vrijdag honderd mijlen ten wes ten van Capero, in het Noorden der provincie Ontario, ontspoord. Tengevolge van de hevige regens van de laatste we ken was de gpoorwegdjjk op verschil lende plaatsen weggespoeld, waardoor een wagen van den trein in volle vaart omsloeg. Vijf personen, onder wie vier kinderen, werden gedood. Een en twin tig personen werden gewond. Een andere trein van den Canadee schen Nationale;: Spoorweg is op de zelfde lijn verongelukt. Daarbij werden zes begeleiders van een goederentrein gedood. Een derde trein is in het Zuiden van de provincie door dezelfde oorzaak ont spoord. In de omgeving van Ludbury hebben groote overstroomingen plaats. Een ge deelte van het stadhuis staat onder wa ter en vele bewoners hebben hun huizen moeten ontruimen. Communlsteii-bestri] ding in Finland. Uit Helsingfors wordt gemeld, dat de regeering voornemens is, in de buiten gewone zitting van het parlement, welke tegen Dinsdag is bijeengeroepen, drie wetsontwerpen in te dienen tot bestrijding van het communisme. Het eerste is een wet tot bescherming van de republiek en geeft den president der republiek de bevoegdheid om veror deningen uit te vaardigen tot verzekering van rust en orde in het land, indien deze bedreigd worden. Deze verordeningen moeten echter zon der vertraging aan het parlement wor den voorgelegd, dat ze kan wijzigen of opheffen. Het tweede wetsontwerp bevat scher pere maatregelen voor de pers, terwijl in het derde wetsontwerp verschillende bepalingen betreffende het kiesrecht ge wijzigd worden. Vandaag heeft de president der repu bliek bij de inwijding van het provinciale museum te Vasa over het communisti sche gevaar gesproken en daarbij den na druk gelegd op het vaderlandslievende karakter der anti-communistische bewe ging, welke zich, naar hij vertrouwde, binnen de door de constitutie gestelde grenzen zal ontwikkelen. De opstand in Bolivia. Uit Buenos Aires wordt gemeld, dat de revolutionairen geheel meester zijn van Bolivia, doch dat het kalm is in het land, behalve te La Paz, waar naar wordt gemeld, bloedige gevechten plaats hebben. Het blad „La Prensa" te Buenos Aires bevat een oproep van den vice-president van Bolivia, dr Acdon Saavedra, die door president Siles werd uitgewezen en te Buenos Aires vertoeft, waarin hij zijn aanspraken uiteenzet op den president zetel van Bolivia. Saavedra heeft in Bo livia talrijke aanhangers. Volgens latere berichten uit Buenos Aires zouden de opstandelingen president Siles en generaal Kundt gevangen geno men hebben. Trotzki in ballingschap. Uit Moskou wordt gemeld, dat op het congres van de Russische communistische partij van verschillende kanten vragen zijn gesteld over de verbanning van Trotz ki. Die partijleiders antwoordden, dat zijn Verbanning noodzakelijk was om de staatsmacht te handhaven. Men wilde door zijn verbanning de beweging rond Trotzki, die vijandelijk tegenover de revo lutie stond, geheel neerslaan. Trotzki is thans, zoo zeiden de partijleiders, de partijleider der socialistische contra-revo lutie, die gericht is op vernietiging van de communistische dictatuur. Daarom kan van een opheffing der verbanning geen sprake zijn. De feesten op IJsland. Naar uit Reikjavik gemeld wordt, heb ben'Vrijdag bij de feesten op IJsland twee vlag-incidenten plaats gehad. Bij de overhandiging der geschenken door de delegaties zouden de vlaggen van elk land geheschen worden. Toen de Deensche delegatie aan de beurt was, ging evenwel de Deensche vlag niet omhoog. De Deensche gezant stond onmiddellijk van zijn zetel op. Het bleek evenwel spoedig, dat het een mis verstand was. Een jongeman, die de Italiaansche vlag uit den vlaggenbundel zou verwijderen, omdat de Italianen reeds vertrokken wa ren, had zich vergist en had de Deen sche vlag verwijderd. Eenige minuten later had een tweede incident plaats. Zooals bekend bestaat op de Faroër- eilanden een onafhankelijkheidsbeweging, die door Denemarken niet goedgekeurd wordt. Toen nu de delegatie van de Faroër-eilanden haar geschenk overhan digde, ging tot groote verontwaardiging der Denen de onafhankelijkheids-vlag van de Faroër-eilanden omhoog. De Deensche minister-president greep onmiddellijk in en eischte van den IJs- landschen minister-president de verwijde ring van de vlag, hetgeen ook geschiedde. Korte Berichten. Uit Durazzo is bericht ontvangen, dat de Italiaansche genie-officier Chisti die in structeur bij het Albaansche leger was, doodgeschoten is, terwijl hij op een mo torfiets van Skoetari naar Scrioco onder weg v/as. De moord is door een Albanees ge pleegd. Gisteren werd te Gent in het park der Citadel en het zich aldaar bevindend Feestpaleis, de zoogenaamde „Bloemen- feeërie" geopend met een tentoonstelling van afgesneden rozen. Ruim 50.000 rozen der mooiste en zeldzaamste soorten zijn er door Belgische,- Luxemburgsche en Fransche kweekers bijeengebracht. Groot-Brittannië is voornemens van 7 Juli tot 15 November een verbod van invoer uit te vaardigen voor Ame rikaansche appelen. De bedoeling van dit verbod is, te voorkomen dat in En geland appelen worden ingevoerd, aange stoken door de larf van de fruitvlieg. De Italiaansche staat en de stad Venetië hebben een overeenkomst geslo ten voor het aanleggen van een auto weg van Venetië naar Milaan, die 900.000 pond sterling zal kosten. De Italiaansche ministerraad heeft Zaterdag besloten, op de begrooting van 1930—31 de uitgaven voor de bewape ning met 500 millioen lire te verhoogen. Te Dresden is een Russisch koop man gearresteerd, Oeraltsef genaamd. Vol- gens hpt „Berl. Tbl." zou men een ^jroot schandaal op het spoor zijn gekomen, dat loopt over de vervalsching van een document, waarin aan Oeraltsef 250.000 mark werd toegezegd, en zou een afge vaardigde van den Pruisischen Landdag bij de zaak betrokken zijn. STORM EN NOODWEER. Overstroomingen in F r a n k r ij k. Uit Parijs wordt gemeld, dat de druk kende warmte van de laatste dagen is gevolgd door hevige onweersbuien, ge paard gaande met zwaren regenval, die op sommige plaatsen noodlottige gevolgen heeft gehad. In de nabijheid van Brioude werd de spoorlijn ParijsNimes over een lengte van meer dan honderd meter door het water ondergespoeld, zoodat het verkeer op dit traject moest worden stopgezet. Op eenige plaatsen hadden aardstortingen plaats, zoodat de spoordijk ernstig be schadigd werd. Die omgeving van Nimes staat voor het grootste gedeelte onder water. Alle rivie ren zijn er buiten de oevers getreden. Ook in de buurt van Lyon heeft het noodweer schade aangericht. Te Largen- tière lijken de smalle, hellende straatjes wel stroomende beken en de laagstgelegen verdiepingen der huizen staan bijna >alle onder water. Hagelslag in Cianada. Vreeselijke onweersstormen, gepaard gaande met zwaren hagelslag, hebben de zuidelijke provincies van Canada geteis terd. Door den bliksem en den hagelslag waarbij stukken ijs van een pond, zijn drie en vijftig menschen gedood. De mate- rieele schade is zeer groot. Otok boven Lumsden en New Foundland woedde een hevige hagelstorm. Vele da ken van huizen werden vernield en vee'l ruiten verwoest. Verscheidene huizen zijh ingestort. Binnenland. De Memorie van Antwoord inzake het Suikerwetje. Lagere spoorvrachten voor vroege aard appelen. Buitenland. Spoorwegongelukken in Canada. Incident in een Belgisch regiment. De Duitsche financiën. DE SPOORVRACHTEN VOOR VROEGE AARDAPPELEN. Een reductie van 30 pCt. In antwoord op zijn telegrafisch ver zoek tot onmiddellijke verlaging der spoorvrachten voor vroege aardappelen heeft het Centraal Bureau der tuinbouw veilingen te 's Gravenhage van den Mi nister van Waterstaat het bericht ont vangen, dat met het oog op de tegen woordige buitengewone omstandigheden door de Regeering besloten is een reduc tie van dertig procent te verleenen op de Nederlandsche spoorwegvrachten voor het vervoer van aardappelen van Neder- landschen bodem in binnenlandsch ver keer of naar het buitenland, ingaande 1 Juli en eindigende 15 Aug. a.s. Tegen het Suikerwetje. In verband met het wetsontwerp tof heffing van een compenseerend invoer recht op sommige soorten suiker, heeft de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rotterdam, aan de Tweede Kamer een schrijven gezonden, waarin zij ver zoekt, dat de Kamer haar goedkeuring aan dit oogenscbijnlijk zoo onschuldige, maar in wezen zoo bedenkelijke ontwerp van v/et zal onthouden. Dat de Rogeering overweegt den land- bouw te steunen, kan slechts door meer genoemde Kamer van Koophandel ge waardeerd worden. Doch zij moet er ech ter bezwaar tegen maken, dat voor deze steunverleening aan den landbouw de vorm gekozen wordt van steun aan de beetwortelcultuur langs den weg van in voerrechten. Het compenseerend invoerrecht van f 2.40 ,per 100 k.g., dat momenteel wordt voorgesteld, is prohibitief bedoeld en het gevolg van de aanneming van het wets- ontwerp.zal zijn: lo. dat de invoer van buitenlandsche ruwe suiker zal toenemen; 2e. dat do beetwortelcultuur uitgebreid zal worden; 3e. dat de verhooging van den prijs van geraffineerde suiker in het binnen land slechts zeer tijdelijk zal zijn. Indien het wetsontwerp, zoo vervolgt het schrijven, al eenig gevolg heeft, zal het dit zijn, dat den consumenten een last wordt opgelegd, waarvan het ai heel on waarschijnlijk is, dat hij den verbouwers ten goede komt. Nieuwe mljnleggezs. De scheepsbouwmaatschappij De Maas te Slikkerveer heelt van het ministerie van defensie opdracht ontvangen tot het bouwen van twee mijnleggers, die zullen heeten Prins van Oranje en Gouden Leeuw. De nieuwe financiëele verhouding. Naar „De Gemeentestem" mededeelt hebben de Gedeputeerde Staten der pro vinciën de begrootings- en rekeningsvoor schriften 1924 voor de gemeenten ge wijzigd. Deze wijziging was voornamelijk noodzakelijk voor een juiste verantwoor ding van de uitkeering per inwoner, wel ke de gemeenten krijgen uit het gemeente fonds. De nieuwe regeling is o.m. zoo danig getroffen, dat in de rekening over het dienstjaar 1931 slechts drie van da vier uitkeeringen mogen worden verant woord. De uitkeering, welke de gemeen ten krijgen op 1 Februari 1932 moet in den dienst 1932 worden verantwoord. Voorts zijn nog enkêle wijzigingen aan- gebracht, welke in de practijk waren ge bleken noodig te z\jn. Zoo wordt het mogelijk om voor bepaalde doeleinden ingestelde fondsen apart te administree- ren, terwijl ook uit de gemeente-admini stratie de halve cent geweerd wordt. Big Chief White Horse Eagle bi] de Haagsche Padvinders. Het was me Zaterdagmiddag ver telt het „Vaderland" een drukte in de openlucht-wigwam der padvinders aan den Wa&lsdorperweg. Heel pad-

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1