DE ZEEÜW DERDE BLAD. Kerknieuws. Onderwijs. Gemengd Nieuws. Gemeen'eraad van Vlissingen. Stukken voor den Gemeenteraad van Goes. school gaat regelmatig achteruit. Spr. zet daarna uiteen, hoe hij met de verschillende scholen wil handelen. In de toekomst zal alleen school K een boventallige leerkracht houden. De an dere kunnen gemist worden door andere groepeering der kinderen. Er is dit keer een kleine stijging in het leerlingental der openbare scholen. Maar dit is wisselvallig. Men kan er niet op bouwen. Dhr Harts bepleit nogmaals een kwee- keling met akte. Dhr Van Hal wil dien weg van een koopje niet op. Is er een onderwijskracht noodig, dan moet die normaal betaald worden. Spr. zou kinderen van de te com bineeren klassen naar andere scholen wil len overplaatsen. Dhr Van Oorschot kan nog niet in zien, waarom we zoo opeens met de bo ventallige leerkrachten moeten breken. Spr. zou dat meer geleidelijk willen doen. Ook Spr. voelt niets voor een kweekeling met akte. Spr. zou aan school A de tijdelijke kracht nog een jaar willen be houden. De betrokken onderwijzeres ziet zeer op tegen het krijgen van tweeklas sen. Dhr Andriessen vindt ook een ge combineerde klas van 36 leerlingen wel wat zwaar. Weth. Van Westen voelt veel voor de idee-Van Hal, om enkele kinderen uit de gecombineerde klassen over te plaatsen naar andere scholen. Dan is de boventallige leerkrach niet meer noodig en wordt de taak van de onderwijzeres niet te zwaar. Het voorstel wordt z. h. st aangeno men. Eveneens de andere voorstellen, op de agenda voorkomend. In overleg met de heeren D. C. van der Linden en J. N. D. Bijl stellen B. en W. nog voor in te trekken de in de vo rige Raadsvergadering genomen beslui ten tot verkoop van grond aan de Van Dishoeckstraat. Ook wordt bekrachtigd de publiekrech telijke vergunning aan de provincie Zee land om van een perceeltje grond ge bruik te maken voor het bouwen van dienstlokalen voor den Prov. Stoomboot- dienst. Rondvraag. Dhr R o r ij e, s. d., acht het tijdstip, waarop voor de rioleering in vrijwel alle deelen der stad de be strating is opgebroken, in verband met het vreemdelingenverkeer zeer slecht ge kozen. Het werk duurt op het Eiland ont zettend lang. Kon dat werk niet in het najaar gebeuren? Verder klaagt spr. over de slechte bestrating van een gedeelte Boulevard bij fort de Nolle en over het feit, dat men vorig jaar voor den tuin bij de Willem III-kazerne f5 en nu f7.50 moet betalen. Ook heeft men voor dat bedrag geen verlichting. Die moet men zelf betalen. Spr. dringt^ op het aanbren gen van verlichting aan. Dhr Van Oorschot wil aan mu ziek- en zangvereenigingen dien tuin gra tis afstaan. De muziekkorpsen krijgen voor hun concerten wel subsidie. Verder vraagt spr. waarom met den Telefoondienst, die enkele gemetselde trottoirs moest opbreken, geen overleg is gepleegd? Dan had men voor weinig geld tegeltrottoirs kunnen hebben. Dhr Andriessen, R.-K., vraagt of de Schoonheidscommissie het recht heeft ook een bepaalde kleur voor een huis voor te schrijven. Dit is onlangs gebeurd. Verder vraagt hij, of de Prins Hendrik- weg stuk is gereden. Dhr P o p p e klaagt óver wegwaaiend zand in de Vlamingstraat en wil in het plantsoen bij het pompstation (Tuindorp) een hekje hebben. Dhr van Hal wil niet verder gaan 'met asphalteering van den Boulevard. Weth. M. Laernoes erkent, dat door allerlei factoren (P.Z.E.M., Telefonie, rio leering) er veel in de stad is gegraven. Het is een toestand, die veel rommel en onaangenaamheden brengt. Maar met de rioleering moest in 't voorjaar worden begonnen. De Directeur van Gemeente werken zet genoeg tot spoed aan en zal dit zeker blijven doen. Maar de aanne mers staan voor tal van moeilijkheden. Ze zullen van dit werk zeker niet rijk worden. De tuin bij de Willem III-kazerne kost f5 en het gebruik van de muziektent f2.50. Het grondbedrijf moet zich aan zijn tarieven houden. Spr. zal de moge lijkheid van het aanbrengen van verlich ting nagaan. Wat de gemetselde trottoirs betreft, de P. T. T. groef slechts een smalle gleuf, terwijl het trottoir enkele Meters breed is. Een tegeltrottoirs zou dus veel extra- geld gekost hebben en een crediet zou zeker noodig geweest zijn. Aan Heemschut wordt steeds advies ge vraagd voor bouwwerken en meestal met gunstige resultaten. Ook het advies over de verf zal wel goed bedoeld zijn. (Dhr Andriessen: zoo goed, dat er heelemaal niet gebouwd is). De boulevard moet een waterdicht dek hebben. Tot heden lagen er gevoegde klin kers. Maar een goudalitie-bedkking kost slechts Vb of Vb van de klinkerbedek king. Het is de bedoeling met de gouda- lite verder te gaan. Over de bestrating Nolledijk is de ge meente nog niet tot overeenstemming ge komen met den Polder Walcheren. De laatste geeft nog geen toestemming voor een zandbed. En als de klinkers in de klei gelegd worden, wordt het weer een onhoudbare toestand. Enkele andere verlangens zullen door B. en W. overwogen worden. Hierna sluiting. VAN ZATERDAG 28 JUNI 1930. No, '225. (Vervolg van het Eerste Blad.) Jaarwedde burgemeester, secretaris, enz. Nu kwam in behan deling het advies van B. en W. op het be kende voorstel van Ged. Staten. Dhr Ha r t s, V. D., acht de motiveering van B. en W. niet sterk. Een verschil als Ged. Staten willen tusschen het salaris van burgemeester en secretaris acht spr. volkomen op zijn plaats. De burgemeester heeft ook een representatieve taak. Dhr van Hal, S. D., vindt geen en kele reden om het indertijd door de' S. D. A. P. gedane voorstel prijs te geven. Spr. wil daarom een burgemeesterssalaris van f 5500—f 6500. Volgens spr. moet het verschil in sala ris tusschen burgemeester en secrearis niet grooter zijn dan het thans is. Inzake de kindertoeslag vereenigt spr. zich met B. en W. Wij -kennen in onze salarieering den kindertoeslag niet. Dhr Harts wijst er op, dat deze par- tiëele herziening de tendenz kan hebben van opvoering van salarissen ook van la gere ambtenaren. Weth. P. G. Laernoes verdedigt het voorstel van B. en W. Spr. gelooft niet, dat er een te groot verschil zal ontstaan tusschen de salarissen van burgemeester en secretaris en die van lagere ambte naren. Dhr van Hal ach het niet juist de salarissen van de lagere ambtenaren geheel los te maken van die van burge meester, secrearis, enz. De verhoudingen moeten we niet uit het oog verliezen. Spr. stelt voor te adviseeren de salaris sen van burgemeester en secretaris te be palen cfp f 5500f 6500. Dhr Van Oorschot steunt dit. Spr. kan den rechtsgrond van het voorstel van Ged. Staten niet vinden. Spr kan geen en kel motief ontdekken. Wanneer de maat schappelijke verhoudingen de oorzaak zijn, dan gelden -die evenzeer voor de lagere ambtenaren. De lagere ambtenaren vragen zich na tuurlijk af: waarom moeten burgemeester, secretaris enz. nu een salarisverhooging hebben? Er behoort verband te bestaan in de -salarissen van -de laagste tot de hoog ste. Dhr R o r ij e, S. D., is over 't algemeen geen voorstander van tusschentij-dsche sa- larisverhoogingen. Het blijkt dan ook, dat men in de meeste gemeenten weinig voelt voor het voorstel van Ged. Staten. Een uitbreiding van de gemeente kan helaas niet als motief gelden De gemeente gaat eer achteruit -dan vooruit Dhr Andriessen zal voor het voor stel van B. en W. stemmen. Wanneer later blijkt, dat voor de lagere ambtenaren ver hooging noodig is, zal spr. zich daartegen niet verzetten. Dhr Woltering zegt, dat de sala rissen van burgemeester, secretaris enz. in Zeeland lager zijn dan in andere pro vincies. Dat willen Ged. Saten nu goed maken. Vlisingen gaat wel niet vooruit, maar spr. wijst op Middelburg, dat ook niet vooruit gaat, waar men zich in gelij ken geest uitsprak als B. en W. nu hier ook willen. Weth. M. Laernoes zegt, dat het voorstel goed wil maken, wat indertijd te kort gedaan is. Indertijd is door Ged. Sta ten een voorstel van den Raad inzake de bedoelde salarissen afgewezen. Weth. P. G. Laernoes merkt op, dat de verhoudingen tusschen de verschillen de ambtenaren door B. en W. in 'toog zijn gehouden. Het voorstel van B. en W. is billijk. 'Ook spr. is niet voor incidenteele verhoogingen, maar Ged. Staten willen de salarissen voor de geheele provincie herzien. Ook zegt spr., dat Vlissingen zich wat de werkzaamheden betreft, wel uitbreidt. We gaan inderdaad vooruit. Spr. wijst de S.D.A.P.'ers op de hou ding van hun partijgenooten in Middel burg, die voor de verhooging stemden. Dhr Van Hal had graag Middelburg in ander opzicht willen volgen en ook Vlissingen in de eerste klas der grondbe lasting willen brengen. Spr. laat zich niet leiden door de houding van zijn Middel- burgsche partijgenooten. Wij zijn lid van den Raad van Vlissingen. Het amendement-v. Hal (het salaris van burgemeester en secretaris te bepalen op f 5500f 6500) wordt verworpen met 10 tegen 4 st. (S.D.A.P. en S.P.). Het voorstel van B. en W. wordt aan genomen. Voorstel om aan den openbaren dienst te onttrekken de ten behoeve van de uit breiding der Schelde in de onteigening opgenomen straten. Naar aanleiding van een ontvangen schrijven van dhr Paap stellen B. en W. nog voor: De derde zin aldus te doen luiden: In verband hiermede hebben wij de eer U voor te stellen onderstaande stra ten of gedeelten van straten invoege als op de hierbijgaande teekening nader is aangeduid aan den openbaren dienst te onttrekken, met ingang van den da tum, waarop de onteigenende partij de beschikking er over zal erlangen e n eerst wanneer de aan de be doelde straten of gedeelten van straten bestaande terrein e-n ge b o uwe n niet meer als zoo danig worden gebezigd. Dhr Van Hal vraagt of aan de af scheidingen door B. en W. eischen worden gesteld. De afscheiding aan de Wijnberg- sche kade lijkt nergens op, uit een oogpunt van stadsschoon. 'De voorzitter zegt toe, dat B. en W. deze zaak met „de Schelde" zullen be spreken. Het voorstel wordt z.h.st. aangenomen. Voorstel om het aantal leerkrachten aan school A van 6 op 5 te brengen. Dhr Harts drukt zijn spijt er over uit, dat juist B. en W. aan deze school de boventallige leerkracht willen ont slaan. Kan hier geen kweekeling met akte worden aangesteld? Dat brengt geen ver dere verplichtingen mede. Spr. zou een samenvoeging van de 2e en 3e klas hier bejammeren. Dhr Van Hal ziet voor het oogen- blik geen andere mogelijkheid dan B. en W. voorstellen. Spr. vraagt den wethou der naar de cijfers van de aangegeven kinderen voor de bijz. scholen. Voor de openbare scholen is Spr. over het cijfer tevreden. De drang naar het openbaar onderwijs is groeiende. Laten wij daarom voorzichtig zijn. Dhr Van Oorschot concludeert, dat B. en W. spoedig willen breken met het stelsel van boventallige leerkrachten. Spr. I vraagt of dit juist is. Weth. Van Westen, A.-R., zegt, dat het streven is de boventallige leerkrach ten spoedig kwijt te raken. Dit is een mes, dat van twee kanten snijdt. Het hoofd der school adviseert, dat sa menvoeging van 2 klassen mogelijk is. Ook de. Inspecteur L. O. acht het uitvoer baar. Spr. zou het willen probeeren. Deze Luthers Bijbelvertaling. De Wartburgstiftung te Eisenach bereidt, ge lijk een bericht in de Evangelische Rund schau Hamburg ons bekend maakt, een monumentale uitgave voor van de oor spronkelijke manuscripten van Luthers bijbel. Van deze Duitsclie bijbelvertaling zijn nog ongeveer 60S bladen, of ongeveer 1200 bladzijden in Luthers handschrift over, met name het geheele boek Job, een derde van de Psalmen, een groot deel der prophetische boeken alsmede der geschiedkundige boeken, Spreuken, Prediker, Hooglied en Wijsheid van Sa lomo. In de verbeteringen, rand aanteeke- ningen enz. kan men van regel tot regel de vvorste.ing van den reformator om den goeden tekst te vinden, volgen. In een bijzondere bijlage zal de aartsbisschop van Upsala, dr Nathans Söderblom Lu ther als bijbelvertaler teekenen. Rijkskweekschool te Middel burg. Geslaagd voor het eindexamen, de dames M. Boorsma, Goes; J v. d. Lerge, Bie- zelinge, II. M. Caro en N. F. Joosse, beiden te Middelburg; C. "li. L. Vrind en A. F. M. Wemelsfelder, beiden te VI ssingen. Geslaagd te Utrecht voor semi-arts G. Huysman; 'theor. tandheelk. ex. Ie ged. J. Catsman en \V. M. de Ruiter. Geslaagd voor Onderwijzersexamen te Etten (R. K. Kweekschool)L, van Dorsse- laer, Lamswaarde en L. van Graafschepe te Sluiskil. De scheikunde-opgave eind examen H. R. S. 5 j. c. De heer R. B. de Boer, leeraar aan H. B. S. en Lyceum te Bussum, pritiseert in het W|kbl. v. Gym. en Midd. fjpderw. de eind-examen-opgave voor scheikunde eri concludeert Dit werk is voor de zwakkeren te moeilijk, omdat er te weinig eenvoudige vragen in voorkomen. Voor de betere helft is het te moeilijk, omdat ze 't met geen mogelijkheid, denkend af kunnen krijgen en er capaciteiten aan te pas komen, die met scheikunde niets te maken hebben. Voor de besten is het moeiljjk, omdat als ze alles vertellen wat ze weten, het een haastig gewaggel wordt, en de tijd ontbreekt het rustig na te zien. Had men dezelfde dingen op natuurlijke wjjze gevraagd, dan had ik ine met die vragen, hoewel ze veel kennis eischen, best kunnen vereenigen. Zooals ze nu gegeven zijn teeken ik er protest tegen aan. Ze leiden tot cijfers, die ni 't .geheel niet kloppen met de werkelijke kennis. Gevaarl ij lie zonnebaden. Eenige dagen geleden hebben een paar jonge mannen in de buurt van het Stille Strand te Scheve- ningen een dag aan zee doorgebracht, die aan een hunner 't leven heeft gekost en den ander op den rand van het graf heeft ge bracht. Het was warm. snikheet, en de jongelui be sloten leen zonnebad te nemen. Aanvankelijk was het een aangenaam gevoel, het bloots lichaam door de zonnestralen te doen koes teren; op den duur werd dit minder ^prettig, zij begonnen zich onbehaaglijk te gevoelen, de huid werd pijnlijk ,maar het tweetal werd daardoor niet ongerust, het was, meenden zij, een kwestie van ongewoonte, waartegen zij zich moesten verzetten. Dat heeft hun ernstig opgebroken, want toen zij ten slotte huiswaarts keerden, bleek hun, dat de felle zonnestralen hun de huid als 't ware van .het lijf hadden gebrand. Zij waren letterlijk met brandwonden overdekt, de huid liet bij lappen los en daaronder vertoonden zich brandwonden, die, door de een of andere oorzaak geïnfecteerd, dieper inyraten. Men 'haastte zich geneeskundige hulp in te roepen, doch bij een der slachtoffers bleek de zonnehitte de huid over te groot oppervlak meer dan een derde van het totale huid oppervlak vernield te hebben om hem te kunnen redden, en hij is enkele dagen later overleden. Een medicus vermoedde, dat de ander het er nog wel bovenop zou halen, maar hij maakt een zeer smartelijk en vermoedelijk langdurig ziekbed d ior. Het graf van Karei denSto ute. Binnenkort zullen onder het koor van de l.ieve-Vrouwekerk te Brugge, opgravingswer- ken worden uitgevoerd ten einde, zoo mogelijk, het stoffelijk overschot van Karei den Stoute, hertog van Bourgondië en van zyne dochter Maria van Bourgondië, terug te vinden. De kinderverlamming te Gou da. In het laatste etmaal is bij een meisje van 9 maanden kinderverlamming geconsta teerd. Let aantal gevallen beloopt thans 22. Een der patiëntjes, een jongetje van ruim een jaar, is overleden. D.t j,s het vierde kind, Bat aan de ziekte bezweken is. Georganiseerd Overleg. De veror dening tot regeling van het Georganiseerd Overleg voor Ambtenaren en Werklieden in dienst der Gemeente, bevat een bepaling die B. en W„, nu de verordening eenigen tijd heeft gewerkt, minder gelukkig gekozen voorkomt. Artikel 2 .sub. a, le schrijft n.l. voor, dat een deel der vertegenwoordiging der ge meente in de Commissie voor Georganiseerd overleg zal bestaan uit twee leden van het College van Burg. en W,eth. Hiervan is het gevolg, dat in de meeste gevallen vóór- .dat het advies der commissie B. en W; hoeft bereikt, de meening van de meerderheid van het laatstgenoemde reeds vastligt en alla overleg met het derde lid bij voorbaat tot onvruchtbaarheid is gedoemd. B. en W. achten zulks onjuist en zijn van meening, dat hun College weder de gelegen heid moet krijgen om rustig te overleggen alvorens te bepalen, welke houding het dient aan te nemen Jegenover voorstellen der com missie, evenals zulks het geval is en ook behoort te zijn ten opzichte van het geen door de Commissie van Bijstand, be doeld in art. 54, tweede lid der Gemeente wet waarvan een lid van B. en W„ voorzitter met raadgevende .^tem is, wordt te berde gebracht. Zij geven den Raad mitsdien in overweging, bovenaangehaalde bepaling voortaan te doen luiden als volgt: „een lid van het College van Burgemeester en Wethouders, door dit college aan te wij zen". Belooning Laboratoriamhedien- d e. Door den laboratoriumbediende aan den Keuringsdienst van Waren is verzocht qpi eenige verhooging van salaris, thans bedra gende f 800f 1200 per jaar. De .Directeur van den dienst steunt dit verzoek, daar in vergelijking met andere dien sten, de belooning hier inderdaad gering is, hetgeen blijkt uit een opgaaf van de salaris sen elders. De Directeur geeft in overwe ging, het aanvangssalaris te bepalen of f 1300 per jaar en daaraan toe te voegen 4 jaar- lijksche verhoogingen van f 100. De Commissie voor Georganiseerd Overleg heelt zich met het voorstel vereenigd. B. en W: kunnen met het voorstel van den Direc teur accoord gaan. In den Dierentuin te Den Haag wordt van 2629 Juni een groote bloementen toonstelling gehouden, welke georganiseerd is door de Ned. Ver. van Tuinbouw kunde. Gattieya Juliettax, genaamd „Frau Melanie", ingezonden door Morgenstern, te Den Haag. Het duurste speelgoed ter wereld. In Los Angelos, Galifornië, wordt op het oogen- blik wel het duurste speelgoed der wereld gemaakt. De hier afgebeelde in stallatie kost ongeveer 7500 gulden, is 6 meter lang, 3.20 meter breed en onge veer 2.30 meter hoog en is het eigendom van Mr John Bullock.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 9