No. 226 Zaterdag 28 Juni 1930 44e Jaargang Dagblad voor de Provincie Zeeland Hendrikse Go's Sauk N.V. Goes EERSTE BLAD. C. JOOSSE, StJilriaansir.il, Goes Aangesloten bij het Bureau voor Oplaag-contröle Dit nummer bestaat uit 3 bladen. HORLOGES KLIERZIEKTE - Buitenland. ALLE per 1 JUNI vervallende COUPONS EN LOSSINGEN worden verzilverd door Belangrijkste Nieuws. Binnenland Directeur-Hoofdredacteur: R. ZUIDEMA. Bureau: Lange Vorststraat 70, Goes. Tel.: Redactie en Administratie No. 11. Postrekening No. 44455. Bijkantoor te Middelburg. Firma F. P. DHUIJ, L. Burg. Tel. No. 259. VERSCHIJNT ELKEN WERKDAG. AbonntneaCsprijs; Per 3 maanden, franco per post, f3.—- Losse nummers 10.05 Prijs der Advertentlën: 14 regels fl.20, elke regel meer 30 ct. Bij abonnement belangrijke korting. Een onbevredigende balans. Het eerste parlementaire jaar na de algemeene verkiezingen is zoo goed als voorbij. De Kamer haast zich om nog enkele meer of minder belangrijke ontwerpen, w.o. het z.g. Suikerwetje af te doen, om dan tot September met vacantie te gaan- Geen wonder dat men hier en daar begint met do balans over het eerste jaar van het extra parlementaire Ka- binet op te maken. Veel is daarvan echter nog niet te zeggen. Het eerste jaar van een nieuwe pe riode is gewoonlijk niet het meest be langrijke, althans niet in dien zin, dat er dan een grooten oogst wordt binnen gehaald. Zoo is het ook nu. Het verschil met een Kabinet onder normale verhoudingen is echter dit, dat er dan naar een zeker plan, volgens een te voren opgemaakt program wordt ge werkt, wat de hoop geeft, dat straks de vruchten zullen rijpen, terwijl er nu is een toestand van onzekerheid. Het parlement weet niet wat het van dit Kabinet heeft te wachten en omge keerd kan het Kabinet niet rekenen op het parlement. De Haagsche briefschrijver van „De Tijd" maakte in verband hiermede o.a. de volgende opmerkingen: „De regeering moge een program heb ben, maar, zonder het te weten voelt men als 'tware instinctmatig aan, dat zij niet weet hoe en op welke wijze zij de dingen moet inrichten om een redelijk kansje te maken op den steun van een meerderheid met wie zij wil regeeren, maar die geen grooter genot kent dan zich vrij en onaf hankelijk tegenover haar te toonen. De regeering heeft haar dit nu eenmaal voor- gehouden en geleerd. Deze stelt toch nog altijd haar eere er in, dat zij is opgetreden los en vrij van de partijen zonder met deze of haar leiders te hebben overlegd of ook maar te hebben gesproken, erop ver trouwende, dat zij, uitgaande van de zelfde beginselen als de reclftsche par tijen, als vanzelf zich door deze zou gesteund zien." In algemeenen zin is dit natuurlijk wel juist.. De rechtsche partijen zullen zeker niet opzettelijk de Regeering bemoeilijken. Maar aan den anderen kant is toch ook weer waar wat de briefschrijver ver der opmerkt, dat de partijen naar vrij heid dorstende en met vrijheid gepaaid, zich langzamerhand in het geheel niet meer geroepen gevoelen ook maar een haarbreed van haar standpunt af te wij ken, ter wille van een regeering, die geheel los van haar staat. „De partijen, door de regeering tot een veronderstelde meerderheid gemaakt, hel pen daarom haar niet meer en van den weeromstuit, ook elkaar niet en worden dientengevolge met den dag onverschilli ger tegenover elkaar." Hier wordt naar het ons voorkomt, in derdaad een zwakke plek aangeraakt. De vraag kan gedaan worden of dit dan wel zoo erg is. Wij meenen van wel. Immers, naarmate de band tusschen Kabinet en Volksvertegenwoordiging en tusschen de partijen onderling zwakker wordt, zal het steeds moeilijker worden te komen tot herstel van de normale parlementaire verhoudingen. En 't gevolg daarvan moet op den duur zijn, dat we krijgen zwakke Kabinetten die door een wispelturig parlement wor den geterroriseerd, of, wat ook mogelijk is een sterke Regeering die zich van het in zichzelf verdeelde parlement steeds minder aantrekt De gezond constitutioneels verhoudin gen gaan dan verloren. De band tusschen Overheid en volks vertegenwoordiging verslapt, met het ge volg, dat de volksbelangen worden ge schaad, dat de volksvrijheden gevaar loo- pen en dat de revolutionaire groepen, zich openbarend als in Rusland, of in Italië, vrij spel krijgen. Een gunstig beeld is het niet, dat de eerste balans te zien geeft. in Goud, Zilver en Nikkei als vest- en polsmodel. JARENLANGE GARANTIE I Doet uw voordeel. Koopt bij ons. Aanbevelend, En dat in een Christelijk land. De Radioraad, zoo melden de bladen, heeft aan de Nederlandsche Christelijke Radio-Vereeniging medegedeeld, dat de korte ziekendienst, welke deze vereeni- ging voor 11 Juli op haar algemeen pro gramma had geplaatst, behoort vrij te zijn van propagandadistische strekking voor eenige godsdienstige richting en dat derhalve de Apostolische Geloofsbe lijdenis, welke in dien korten zieken dienst voorkwam, daaruit behoort te ver vallen. Een eigenaardige opvatting van wat „algemeen" is komt hier aan den dag. Wij leven toch nog in een land, dat officieel als „Christelijk" bekend staat. En nu is het wel waar, dat van ver schillende kanten onophoudelijk getracht wordt de Christelijke fundamenten te ondergraven en te vezwakken, en het Christelijk stempel in ons volksleven uit te wisschen, maar dit neemt toch niet weg, dat het Christendom in algemeenen zin genomen hier toch altijd nog in eere was. Nu komt echter een officiëel lichaam als de Radioraad, die er voor te zorgen heeft, dat het algemeen programma een „nationaal" karakter draagt en verklaart de Apostolische geloofsbelijdenis voor con trabande. Toen onlangs van de zijde der Christe lijke Radiovereeniging de radiostrijd vergeleken werd met den schoolstrijd, werd zij daarover van alle kanten aange vallen. De feiten stellen haar echter in het gelijk. „Gelukkig", zegt het liberale „Vader land",, „dat de Radioraad er voor blijkt te waken, dat noch godsdienst, noch po litiek, het algemeen programma binnen sluipt." Wij zeggen: gelukkig, dat het bestuur der N.C.R.V. verklaard heeft niet in deze beslissing te willen berusten. Waar gaat het heen als in een Chris telijk land, zelfs de Apostolische geloofs belijdenis van een algemeen programma wordt geweerd? is een vorm van tuberculose. Ver waarloost deze kwaal dus niet. Leest wat Dr. J. H. VAN GRAFHORST, arts, schrijft in zijn brochure: „Wen ken en raadgevingen bij de behande ling van tuberculose en scrofulose" over de gunstige resultaten verkregen met granuline. Deze brochure, die o.a. talrijke attesten bevat van ge- neesheeren en genezen paiiënten, wordt U op aanvrage, in gesloten enveloppe gratis toegezonden door de Pharm. Ond. Dr. J. H. VAN GRAF HORST, Scheveningen, Alkmaarsche- straat D 9. Het Brusselsche schandaal. Het ziet er niet gunstig uit voor de vele personen, die gecompromitteerd zou den zijn bij de zaak van de „Merry Grill", de Brusselsche nachtgelegenheid. Tot dusver zijn reeds twintig personen in staat van beschuldiging gesteld wegens medeplichtigheid in het vervalschen der boekhouding met het doel den fiscus te bedriegen. Alleen de directeur der onderneming, Gaston Duperay, is aan gehouden. Het heette, dat hij spoedig in voorloopige vrijheid zou worden gelaten. Toen echter bleek, dat politiebeambten waren omgekocht werd een nieuw aan houdingsmandaat uitgevaardigd tegen Du peray, wegens omkoop erij. Te meer daar nog allerlei andere bijzonderheden aan het licht kwamen bij het verdere on derzoek van de boekhouding en de getui genverklaringen. Gisteren heeft "het onderzoek van den rechter van instructie Bareel den gehee- len dag over deze nieuwe zijde van de zaak geloopen en werd een geheele reeks van belastingambtenaren ondervraagd. Het slot was dat tot aanhouding werd overgegaan van den Griek Kostas Hadji petris, in dienst van de „Merry Grill" als boekhouder en beschuldigd van po ging tot omkooperij van belastingambte naren Uit wat is vastgesteld blijkt, dat som mige belasting-ambtenaren geld zouden hebben ontvangen van de „Merry Grill". Deze ambtenaren werden gespijzigd door de firma en kregen kosteloos drank. Hier voor werd wekelijks 900 francs geboekt aüi uitgaven. Ook heeft men 'kunnen vaststellen, dat herhaaldelijk 500 fr. is geboekt onder het hoofd „fiscus", zon der dat de naam van de personen er was bijgevoegd aan wien de bedragen werden uitbetaald. De plannen voor den Trans-Sahara- spoorweg. De studiecommissie en de commissie van 100 voor den aanleg van den trans- Sahara-spoorweg heeft haar werkzaam heden geëindigd, zoodat thans binnenkort in het parlement een wetsontwerp voor den aanleg van dezen spoorweg zal wor den ingediend. Deze spoorweg, met welks aanleg 8 jaren gemoeid zullen zijn, zal 3300 K.M. lang worden en van Boed Arfa naar Segoe in den Soedan loopen, terwijl ook een verbinding met het Fransch-Engelsche grensgebied bij Nigeria tot stand zal wor den gebracht. De kosten van den aanleg ziiflen 3 milliard francs bedragen. De revolutie in Bolivia. Het te Buenos Ayres verschijnende hlad „La Gritica" meldt, dat de botsingen tusschen de revolutionairen en de Boli- viaansche strijdkrachten te La Paz van zeer ernstigen aard zijn. De vroegere president van Bolivia Si- les, heeft zijn toevlucht op het Ameri- kaansche gezantschap gezocht. De minister van buitenlandsche zaken van Bolivia, Medina, is volgens hetzelf de blad in het Argentijnsche gezantschap gevlucht. Verder hrengt het blad' een bericht van een particuliere correspond ent te La Paz, volgens hetwelk dë provincies Ciochabam- ba, Cïuro, Potosi en Santé Cruz zich in de macht der revolutionairen bevinden. Ook La Paz moet afgesneden zijn, zoodat ieder oogenblik te verwachten is, dat de hoofdstad in handen van de revolu tionairen zal vallen. Volgens nader te B-uenos Ayres ontvan gen berichten uit La Paz is de regeering van Bolivia ten val gebracht, doordien een gedeelte der regeeringstroepen zich bij de opstandelingen hebben aangesloten. De president moet het land hebben verlaten. Echter duren de gevechten nog voort. Volgens latere berichten moeten de op standelingen in Bolivia reeds een voor loopige regeering hebben uitgeroepen. Verschillende ieden van de oude regee ring moeten in handen der opstandelingen zijn gevallen. De tyrannie moe. Kapitein Solomko, die, naar bet schijnt, een bekende figuur op de Sovjet-koop- vaardij-vloot was, is, toen hij uit St.- Petersburg te Alexandrië aankwam, van boord gegaan. Hij liet zich wegens on gesteldheid in een ziekenhuis opnemen, na eerst het bevel aan den eersten stuur man overgedragen en een kwitantie voor het afgeven van de scheepskas gevraagd te hebben. Vervolgens heeft kapitein Solomko een brief geschreven aan de Russische bladen die buiten de Sovjet-Unie verschijnen, waarin hij zegt: „Ik breek voor altijd met den dienst onder de Sovjet-regeering, omdat de Sov- jetregeering onder den naam van een arbeiders- en boeren-dictatuur, een regi me van roof en stelselmatige verdrukking van het Russische volk is, waarvan de geschiedenis der wereld de wedergave niet gekend heeft. „De onmogelijkheid beseffende om on der zulke voorwaarden te leven en wer ken, ben ik gedwongen geweest mijn werk neer te leggen en mijn overblijvende kracht te geven voor de hulp van de menschheid ergens waar het mogelijk is vrij te leven, vrij te denken en niet Binnenland. Gemeenteraad van Ylissingen. De zegelwet 1917, Buitenland. De revolutie in Bolivia. Een spoorweg door de Sahara. Het Brusselsche schandaal. De internationale arbeidsconferentie. Die burgeroorlog in China. De D'uitsche Rijksminister van economi sche zaken, Dr Dietrich is benoemd tot Rijksminister van financiën als opvolger van D'r Moldenhauer. 8 het moreele en fysieke juk van de bolsje- wieksche tyranni te voelen." Internationale arbeidsconferentie. De Internationale Arbeidsconferentie heeft in eerste lezing de conventie tot regeling van den arbeidstijd van han dels- en kantoorpersoneel met 78 tegen 31 stemmen aangenomen. De beide Nederlandsche regeeringsgedele- geerden stemden voor, de Nederlandsche werkgevers tegen, terwijl terwijl de Ne derlandsche arbeidersgedelegeerden zich van stemming onthielden. Bij de eerste stemming is de vereischte tweederde meerderheid bereikt. Het ziet er wel naar uit, of deze conventie, die noch naar den smaak der werkgevers is, omdat zij h.i. te ver gaat, noch naar dien der ar beiders, omdat zij volgens hun meening niet ver genoeg gaat, bij de eindstem ming het vereischte aantal stemmen zal halen. De conventie huldigt het beginsel van den 8-urigen arbeidsdag en de 48-urige arbeidsweek. Deze 48 uur mogen zoo danig over de week worden verdeeld, dat nimmer meer dan 10 uur per dag wordt gewerkt. Gisteren is nog een regeeringsvoorstel aangenomen om de bepaling der con ventie, waarbij voor zekere categorieën van personeel werd voorgeschreven dat beneden de 18 jaar geen overwerk mocht worden verricht, te schrappen. Spoorwegongeluk in Canada. Een toeristenrijtuig, gekoppeld aan een trein van de Canadian Pacific Rail way, is des nachts bij Capreol in de bui ten haar oevers getreden rivier de Ver million gestort. De heele trein ontspoor de met uitzondering van de locomotief en den tender. Bij dit spoorwegongeluk kwamen vier personen om het leven en werden twaalf gewond. Het ongeluk wordt toegeschreven aan de ongekende overstroomingen. De burgerkrijg in China. Officiëele berichten van nationalistische zijde melden, dat een beslissende slag, welke als de meest ernstige beschouwd wordt sinds de ontketening van het al gemeene offensief, woedt aan het front van Lunghai. De regeeringstroepen vallen de Noorde lijke troepen aan. De Koeominsjan-troepen trekken terug naar Kaifeng. De regeeringstroepen maak- FLIT doodt insecten sneller.Let op de gele bus met zwarten band urn ten, naar nog nader gemeld wordt, twee duizend gevangenen. Korte Berichten. De hond van personeel in het café- en hotelbedrijf te Antwerpen heeft beslo ten op 21 Juli a.s., den national en feest dag van België, een 24-uurs-staking te proclameeren, ingeval vóór dien datum de loon-eischen niet zijn ingewilligd. De onderhandelingen loopen reeds van verleden jaar October, maar tot nu toö hebben de patroons nog zoo goed als geen concessies gedaan. De Engelsche regeering heeft giste ren toegestaan, dat de quaestie van het graven van een Kanaaltunnel Maandag in het Lagerhuis aan een vrije stemming van de leden zal worden onderworpen. Een motie, waarbij wordt uiteengezet, dat het graven van een tunnel^ waartegen geen krijgskundige bezwaren bestaam.' qp particulier initiatief en particulier rfsico kan worden ondernomen zonder bezwaar van regeeringswege, wordt door 100 lei den van verschillende partijen onder steund. J. J. G. Baron van Voorst tot Voorst. Do. toestand van luitenant-generaal ba ron van Voorst tot Voorst, oud-voorzit ter der Eerste Kamer, blijft naar omstan digheden goed vooruitgaan. Die patiënt mocht reeds van de buitenlucht genieten. Begin Juli hoopt de heer Van Voorst tot Voorst Gorssel te kunnen verlaten. Het Suikerwetje. De Nederlander eindigt een be spreking van het Suikerwetje, waar mede zij overigens instemt, aldus: Op één ding moeten wij; echter onzen Nederlandschen landbouwers wijzen. Vol gens het Voorloopig Verslag wordt alge meen verwacht, dat de voorgestelde maatregel den consumptieprijs van suiker zal doen stijgen met 27a cent per K.G. Het leven, de huishouding, wordt dus duurder. De algemeene duurte, de hooge prijzen van velerlei behoeften, vor men één der oorzaken ran de zorg, onder welke de landbouw gebukt gaat. Laten onze land- en tuinbouwers zich nog eens ernstig beraden, eer zij' het Suikerwetje gaan stellen als de eerste term van een opgaande protectionistische reeks. Een prijsstijging van de suiker met 2Vs cent per K.G. zal moeder de vrouw nog wel te boven komen. Maar als straks meordere

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 1