DE ZEEUW Transpireerende Vaneen arm dorp, dat rijk werd TWEEDE BLAD Uit de Provincie FEUILLETON oksels en voeten VAN DINSDAG 24 JUNI 1930. No. 222. BELANGSTELLING VOOR INDIE. Onder dit opschrift schrijft het „Ko loniaal Weekblad": Wat Nederland aangaat, een kleine aan duiding op dit punt: Men zou der waar heid tekort doen met te beweren, gelijk dat nog wel eens geschiedt, dat er, ten huidige dage, geen belangstelling voor Indië, in Nederland bestaat. Een kwart eeuw geleden moge dit zoo geweest zijn, thans niet meer. Ze is er bij de Regee ring, bij een kern van particulieren,' al houdt ze niet over bij het gros der na tie men treft dezelve ook aan bij in stellingen, genootschappen, vereenigingen Oost en West mag afzonderlijk ge noemd worden en zij openbaart zich op onderscheidene wijzen. Maar toch, er is moeilijk een zoo deug delijk en doeltreffend middel aan te ge ven om den band tusschen het Oosten en het Westen nauwer toe te halen als dat van het persoonlijk contact. Persoonlijk contact heeft, weliswaar, de eeuwen door bestaan als gevolg van ve lerlei omstandigheden, doch kan altijd het meest bevorderd worden en in de zen daarvoor gunstigen tijd vooral, door Üe keuze van beroep voor de vader- landsche jeugd, steeds meer te vestigen op het uitgestrekte gebied onder den evenaar waar nog plaats is voor velen. Ofschoon, elk jaar opnieuw, zoowel particulieren als landsdienaren in niet ona.anzienlijken getale naar Indië gaan, zoo kan toch dit aantal, gegeven de ver houding: gebied, bevolkingscijfer aanmer kelijk stijgen (de bevolking van ons land vermeerderde in 1929 met 100.000 zie len 11 Moet een toenemende afvloeiing Ne derland ten goede komen als een onschat baren afzet voor zijn zonen en doch ters die dan land en volk van Indië leeren kennen, begrijpen en waardeeren, waardoor de gezichtskring, Kier en ginds, verruimd wordt, wie zal de waarde voor Indië bepalen van die goede krachten welke dat land mede helpen opheffen op velerlei gebied, geschoolde krachten welke er uitnemende diensten kunnen bewijzen en van welke er nimmer ge noeg zijn? Het nationaal accent even uitschakelend, behoeft toch verder niet betoogd te worden dat de keuze van een beroep in Indië voor onze jeugd, in elk opzicht, aanbevelenswaardig is. Zij, die na volbrachten tijd in het Va derland zijn teruggekeerd, plegen gemeen lijk zich niet te beklagen over hun loop baan in de tropen, en verkeeren, ook vooral financieel, in beteren staat dan huns gelijken die hun gansche leven in Nederland sleten. Ouders, voogden, opvoeders, zij kun nen dat weten en weten het ook, wat niet zeggen wil dat een herhaling van deze oude waarheid, overbodig is. Her haling is toebereid voedsel, niet enkel voor dieren. Belangstelling voor Indië moet warm gehouden worden en aangekweekt. Moge ze, almeer aan den dag "treden, opdat daardoor naast een welbegrepen eigen belang van het individu, het Rijksverband versterkt worde, de toenadering van volk tot volk bevorderd, zoodat dientengevolge volkomen verwezenlijkt wordt wat uitge drukt is in de kernspreuk onzer Vereeni- ging: Oost en West en Nederland, Krachtig dofl>r het Rijksverband. Aan de kantoorbediende J. E„ Vree ken van het post- en telegraafkantoor te Vlissingen, is op haar verzoek over het tijdvak 121 Juli a.s. nonactief verleend. Hoover. Agenten voor dezen Stof zuiger, die klopt, veegt en zuigt J. M. POLDERMAN, GOES. (Adv.) door H. K i n g m a n s. 19) o— „Het spijt mij zeer, dat u heengaat", had hij gezegd. „Het spijt mij het meest van allen. Wij konden het samen goed vinden, geloof ik. Maar voor u is het beter. Intusschen hoop ik u nog meer malen te zien, daar Zeeduin mij steeds aangetrokken heeft. Er gaat bijna geen jaar voorbij, of ik ben er een week. Het spijt mij alleen, dat ik er pas geweest ben, zoodat ik u dit jaar niet meer zal ontmoeten. Ik kan u intusschen verzekeren, dat u er met spanning wordt verwacht". Met gemengde gevoelens had Hertha het toespraakje aangehoord. Daarbij was haar het bloed naar de wangen gestegen. Want de dokter had haar zóó eigenaardig aangestaard en zijn oogen hadden zóó wonderlijk op haar gerust, dat haar hart hevig klopte. Wat had hij bedoeld? Er was toch niets tusschen hen? Zeer cor rect was steeds zijn houding geweest en ook de hare. Er was alleen de verhouding: Door de politie te Temetizen is op verzoek van de Belgische Justitie aange houden een minderjarig meisje, afkomstig uit Gent, dat reeds eenigen tijd met een jonge man, eveneens uit Gent afkomstig, er vandoor was gegaan. Het meisje zal ter beschikking van den Procureur des Konings te Gent worden gesteld, om ver volgens naar de ouders te worden terug gebracht. Kind door auto overreden. Maandagmiddag passeerde zekere L., uit Middelburg met zijn auto onder de ge meente Aagtekerke een groep spelende schoolkinderen toen plotseling een hun ner, zekere L., vlak voor de auto den weg overstak en door het voertuig werd gegrepen. Een der voorwielen van de auto reed over het kind heen. De chauf feur stopte onmiddellijk en nam het kind in zijn auto mede naar Domburg, alwaar Dr Vaandrager een beenbreuk en verwon dingen aan den mond constateerde. Nadat deze het eerste verband had gelegd, is de jongen overgebracht naar het Zieken huis te Middelburg en aldaar ter verple ging opgenomen. Wemeldinge. Maatidagvoormidag verga derde de Raad dezer gemeente voltallig. De notulen der vorige vergadering wor- den na een opmerking van dhr J. A. Dominicus ter zake van de gevoerde be sprekingen bij de behandeling van het verzoek van het Bestuur der bijzondere school om gelden beschikbaar te stellen voor het aanschaffen eeiter nieuwe taal methode goedgekeurd. De voorzitter zegt een onderzoek te hebben ingesteld naar aanleiding van de door dhr Smits in de vorige vergadering gemaakte opmer king ter zake van het wegwaaien van papier van de vuilniskar. Spr.. vernam, dat dit voorgekomen is, als gevolg van de vele losse papieren, die zich in den vuilnisbak van dhr Smits zelf bevonden. Mededeeling wordt gedaan van de be. schikkingen van Gedep. Staten ter uit voering van de wet tot regeling van de financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten. De voorzitter deelt mede, dat Burg. en Weth naar aanleiding van deze beslissingen in beroep gegaan zijn. Op uitnoodiging van den Geneesk. In specteur van de Volksgezondheid zal medegewerkt worden aan het oprichten van een barak voor besmettelijke ziek- ten door samenwerkende gemeenten. De rekening van het Burgerlijk Armbestuur over 1929 wordt goedgekeurd. Op ver zoekschriften van dhrn W. H. van den Broek en M. van Driel om vergunning tot het oprichten van een radio-distributie centrale wordt afwijzend beschikt. Op voorstel van B. en W. wordt, gezien de ongunstige tijdsomstandigheden besloten, Ged. Staten in overweging te geven niet tot herziening van de jaarwedden van burgemeesters, secretarissen, ontvangers en wethouders over te gaan. Bij het punt „Voorkomende Zaken" deelt de voorzitter mede, dat het wen- schelijk is van den post onderhoud we gen een bedrag over te schrijven op den post straten, voor het aanschaffen van meubelen voor het gemeentehuis een klein bedrag van den post voor gewoon onderhoud van kantoormeubelen te be stemmen en aan de Oranjevereeniging voor het beschikbaar stellen van foto's van de Koninklijke Familie aan de school- kinderen op 31 Augustus a.s. een extra vergoeding te verleenen van f50. Aldus wordt besloten. Tegen dit laatste stemde dhr Smits; spr. meende, dat de burgerij door het geringe ingeteekende bedrag blijk had gegeven niet voor 'feestviering te zijn. Op verzoek van dhr A. Domi nicus zal door B. en W. een nader onderzoek worden ingesteld naar het ge vaar, dat door de ijzeren punten voor het gemeentehuis wordt opgeleverd. Hier na sluiting. 's-Heerenhoek. De Raad kwam Vrijdag morgen- in spoed-eischende vergadering bijeen. Afwezig dhr Martens. De voorz. leest voor de circulaire van Gedep. Staten van Zeeland waarin ver vat is een nieuwe regeling der jaarwed den van burgemeesters, secretarissen, ont vangers en wethouders der gemeenten uj Zeeland. Die jaarwedde van den burge meester-secretaris zal met ingang van 1 Jan. a.s. in totaal met f370 verhoogd worden, terwijl het Rijk ingevolge de nieuwe financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeenten 8A dezer verhooging dokter-hoofdverpleegster. Zocht hij nu toe nadering? Zoo neen, wat beteekenden dan zijn wonderlijke woorden? Wat kon het hem dan in zekeren zin schelen, of hij haar nog zou ontmoeten? Waarom speet het hem dan, dat hij dit jaar niet meer in Zeeduin zou komen? Hertha vermocht op deze vragen geen antwoord te geven. Tijdens haar rustkuur had zij meermalen gedacht aan den pret- tigen, jovialen omgang met hem, die de perken der welvoeglijkheid in geen enkel opzicht te buiten was gegaan. Reeds toen al had zij zich verbaasd over zijn hou ding tijdens en na het consult. Maar bij haar afscheid van het ziekenhuis kwam die houding in een nog veel vreemder licht te staan. Had zij gevoelens bij hem opgewekt, zonder dat daarvan bij haar van eenig opzet sprake was? Maar dan had Hertha weer gelachen om wat zij van zichzelf dwaasheid noem de. Hij had immers gewoon vriendschap pelijk gesproken, zooals hij steeds deed, prettig in den omgang als hij was! Er was immer? geen enkele reden geweest, een andere gedachte te koesteren? En tóch zij kon zijn blikken niet veklaren. Zij voelde nóg zijn krachtigen handdruk, eigenlijk langer aangehouden dan noodig was Er werd op de deur van haar kamer zal betalen. De nieuwe regeling brengt dus voor deze gemeente een meerdere uitgaaf mede van f92.50. Het lid Remijn betreurt het dat Gedep. Staten nu mei deze regeling bij den Raad om advies komen terwijl allerwege wordt geklaagd over den slechten .financieelen toestand in den landbouw en in de industrie. De levensstand-aard toont een verlaging, dus kan nu niet van jaarwedde-verhooging gesproken worden. Alle leden zijn het hiermede eens, terwijl het lid Menheere het een 'fout vindt dat in de circulaire gewezen wordt naar de hoogere jaarwed den in andere provincies. Met evenveel recht kunnen in die Provincies de jaar wedden verlaagd worden en in overeen stemming gebracht worden met Zeeland. Hij stelt een motie vast waarin deze mee ning wordt vertolkt. Na bespreking wordt B. en W. met algem. st. opdracht gegeven Gedep. 'Staten te berichten dat de Raad van 'sHeerenhoek zich met de voorgestelde jaarwedderegeüng kan ver eenigen en 2al aan de Ministers van Binnenlandsche Zaken en Landbouw en van Financiën verzocht wórden het daar heen te leiden dat de jaarwedden van burgemeesters en secretarissen in alle Provincies gelijk worden en geregeld over eenkomstig de concept-regeling van Ged. Staten van Zeeland, welke nu om advies is gezonden aan tie gemeenteraden. De voorz. brengt den leden dank voor de objectieve wijze waarop deze bespre kingen zijn gevoerd. Als hoofd der openb. lagere school in -deze gemeente wordt met ingang van 1 Juli a.s. benoemd de heer Keus te Am sterdam. Het voorstel van B. en W. om aan het comité inzake bestudeering en bestrijding van de iepenziekte gedurende 5 jaren een subsidie te verleenen van f3, wordt aangenomen. Tegen de heeren Remijh en v. 't Westeindiet Op voorstel van B. en W. wordt de woningbouwverordening dusdanig aange vuld dat het geboden wordt in nieuw te bouwen woningen een brievenbus aai) te brengen in de voordeur of terzijde daarvan. Ierseke. Zaterdagavond heeft een dron ken bootwerker dusdanig lawaai gemaakt, dat de politie er aan te pas moest ko- jnen en hem geboeid thuis moest brengen. Onderweg beet hij de politie nog waar hij maar kon, zodJlat deze zich onder heelkundige hulp moest stellen. Tegen) den man is procesverbaal opgemaakt. Met een 20-tal auto-'s en bussen, heb ben Maandag -de Iersekscbe ouden van dagen (een 90-tal) begunstigd door heer lijk zomerweer een autotocht gemaakt, hun doo-r een vereeniging aangeboden,. Doel der reis was de Wouwscbe Plantage waar zij heerlijk hebben genoten. Speciaal de heeren van den Berg, Scheel© 'en Manneke komt wel een .woord van hulde toe voor hun bemoeienissen. Zoowel onderweg als m de Wouwsche Plantage werden varfrisschingen aange boden. Krabbendijke. Op 8 Maart 1913 werd een kaart van Krabbendijke ,aan een mi litair gezonden naar Middelburg. Deze is op 21 Juni 1930 dus na 17 jaar terug ontvangen -do,oi' den afzender te Krabben dijke. Arnemuiden. Zaterdagnamiddag bevond zich de heer Lagendijk, alhier, zich met zijn motorfiets in de garage van Louise te Goes. Toen hij echter de de garage uit wilde rijden, kwam van tegenovergestelde rich ting een auto de garage binnen rijden. De heer L., die vermoedelijk de auto niet zag aankomen, werd aangereden te gen het achterwiel van zijn motorfiets. Door den schok hierdoor veroorzaakt,, kwam de heer L. voorover te vallen, met als gevolg dat hij eenige vrij ernstige wonden opliep aan zijn gezicht. Na door een dokter verbonden te zijn, werd de heer L .per auto huiswaarts gebracht. Zaterdagavond werd de vischhande- laar M. bij den Doel aangereden door een fietser. M. werd van zijn rijwiel over den weg geslingerd, en bekwam een niet ernstige wonde aan het gezicht, doch kwam verder met den schrik vrij. Die fietser is onbekend. Vrouwenpolder. Begunstigd door mooi zomerweer hield de schietvereeniging „Koningin Wilhelmina" alhier ©eoi Natio- geklopt en binnen trad de dochter van 'den hotelhouder met het theegerei, zoo dat Hertha's gedachten werden afgeleid. „Ik hoop niet, dat ik u lang heb laten wachten? Het is wat druk", verontschul digde zij zich. „O, heelemaal niet", verzekerde Hertha. „Zijn er veel gasten?" „Het is dit jaar bijzonder druk ge weest. Maar het wordt al minder. Na Augustus keert de stilte terug". „Wij hebben ook een prachtzomer", meende Hertha, naar buiten ziende. „Ik wilde straks nog wel even naar het strand". „Dan moet u toch niet te lang meer wachten. De duisternis valt al snel in deze dagen". „Dat heb ik ook al gedacht. Maar 'k moet nog even gaan zien. In Mei heeft de zee mij verbazend aangetrokken". „U zult de zee nog genoeg zien, als u werkelijk hier blijft", merkte de ander op. Hertha proefde in deze woorden bran dende nieuwsgierigheid. Maar zij was niet van plan zich uit te laten vooralsnog omdat dan het dorp op de hoogte zou zijn, alvorens zij een bezoek had gebracht bij dokter Van Leeuwen, wat zij den volgenden dag hoopte te doen. „O zeker, het is mijn stellig voornemen, hier te blijven, 'kHoop een goede kamer naleo. schietwedstrijd op 9, 10,20 en 21 Juni ter gelegenheid van hét 30-jarig] bestaan. De uitslag is als volgt: Korps scherp. ISO M. Maximum 250 punten. Ie pr. scihietvareea. Domburg 229 p.; 2e pr. schietvereen. Kortgene 224 p.3e pr. garnizoen 14e R.I. Middelburg 223 p.; 4e pr. schietvereen. Koningin. Wilhelmina, Vrouwepoider 221 p.; 5e pr. korps Wachtschip Noord-Brabant, Vlis singen 217 p. Hoogste korpsschutter: J. de Looff, te Kortgene, na kampen met serg.-majoor Valkier te Middelburg, met 48 ,p. Eerebaan: le pr. W. Brand, Domburg, 49 p.; 2e pr. J, de Looif, Kortgene!, 48 p.; Vrije baan: le pr. S. Blok, Kortgene, 90 p.; 2e- pr. W. Brand, Domburg 99 p. 3e pr. S. de Roo, Vrouwepolder 99 p.; 4e pr. J. Kesteloo Kortgene 99 p.; 5e p. J. de Loiofl, Kortgene 89 p.; Ge pr. A. Triel- ler. Domburg 89 p.; 7e pr. G. v. d. Broeke, Vlissingen 89 p.; 8e pr. Jae. Duvekot, Vrouwepolder. 88 p.; 9e ,pr. Jac- Geldof, Domburg 87 p.; 19e pr. van Romswink-el, Vlissingen 87 p. naagsm schutter R. Po.derman, Vrouwepoider 18 p. Verkochte kaarten 1446. Personeel: le pr. J. v. d. Hage, Dom burg, 4) p.; 2-e pr. vV. Brand, Domburg, 48 p.3e pr. S. Blok, Kortgene, 48 p. 4e p. J. Kesteloo, Kortgene 47 p.; 5e Jac. Duvekot, Vrouwepolder 4. p.; 6e pr. C. v. d. Broeke, Vlissingen 47 p.; ie pr. J. de Looff, Kortgene 46 p.; 8e pr. serg maj. Valkier Middelburg, 46 p.; 9e pr. H. Caljouw, Biggekerke 46 p.; 10a pr. C. H. R. de Zeeuw, Wemeldinge 45 p.; lie pr, J. v. d. E-nde, te Borsselen. 45 p. Dagmedailles: le dag A. Trieller, Dom burg; 2e dag J. Kesteloo, Kortgene; 3e dag W. Brand, Domburg; 4e dag S. Blok, Kortgene. Buksbaan. 12 M. Maximum 500 punten. Korps, le prijs schietvereen. Domburg, 475 p.; 2e pr. schietvereen. Oostkapelle 466 p.; 3e pr. schietvereen. 'tZand 459 p.; 4e pr. schietvereen. Prins Hendrik Gapinge 456 p.; 5e pr. schietvereen;. Kon, Wilhelmina, Vrouwepolder, 455 p. Hoog ste korpsschutter S. Walrava, Oostka)- pelle met 97 p. Eerebaan: le pr. Jac. Geldof, Domburg, 98 p.; S. de Pagter, Domburg, 98 p. Vrije baan. (verkochte kaarten- 652'.): le prijs A. Trielier, Domburg, 300 p.; 2e pr. S. de Pagter, Domburg 300 p.; 3e pr. te kunnen vinden. U dacht, dat het niet gemakkelijk zou gaan"? „Er zijn wel menschen op het dorp, die aan pensiongasten kamers verhuren, maar anders toch niet. Zooals ik u zeide: mejuffrouw Saaman was vroeger een goed adres. Maar zij doet het niet meer". Hertha knoopte den naam goed in haar oor, om vervolgens aanstalten te maken, nog even naar het strand te gaan. HOOFDSTUK VII. De nieuwe verpleegster. Geheel uitgerust van de vermoeidheid der lange reis, zij had heerlijk geslapen, stapte Hertha den volgenden morgen den mooien weg op, die Zeeduin met Land dorp verbond. Zij had uitgevischt, dat dok ter Van Leeuwen van negen tot tien uur spreekuur had, zoodat er dan alle gele genheid was, haar komst mede te deelen. Het was reeds warm. Het werd een prachtige dag voor de badgasten, die luchtig gekleed zich naar het strand spoedden. Hertha was er reeds verschillende ge passeerd. Overigens waren er geen dorps- menschen op den lommerijken weg. Links en rechts bevonden zich landhuizen met mooi aangelegde tuinen. „Mijn lust", dok ter Van Stralen had het haar verteld, behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel daarvoor. Het kost 45 en 60 ct. per bus en is evenals Purol, verkrijgbaar bij Apoth. en Dro gisten. L. Sehoe, Vrouwepolder, 300 p.; 4e pr. D. Trieller, Domburg, 299 p.; 5e pr. Jac. Geldof, Domburg, 298 p.6e pr. W. Brand Domburg 297 p.; 7e pr. P. Joziasse, te Gapinge 297 p.; 8e pr. G. de Pagter, Domburg, 295 p.; 9e pr. S. Maas, Dom burg 2n5 p.; 10e pr. L. Kesteloo, Ga pinge, 294 p. tersoneel: le pr. W. Brand, Domburg, 99 p.; 2e pr. A. Trieller, Domburg, 98 p. 3e pr. G. van Schagen, Oostkapelle 98 p.; 4e pr. S. de Pjigber, Domburg 97 p.; 5e pr. G. de Pagter, Domburg 96 p.; 6e pr. P. Joziasse, Gapinge 96 p.; 7e pr. L. Schoe. Vrouwepolder, 96 p.; 8e pr. 11. Louws, Oostkapelle 95 p.; 9e pr. D. Trieller, Domburg 95 p. 10e pr. S. Maas, Domburg 95 p. Dagmedailles: le dag A. Trieller, Dom burg, 2e dag D. Trieller, Domburg; 3e dag Jac. Geldof, Domburg, 4e dag L. Schoe. Vrouwepolder. Cylinderbaan. 12 M. Maximum 300 p. Korps, le pr. schietvereen. Domburg, 291 p.; 2e pr. schietvereen. Koningin Wilhel mina, Vrouwepolder, 279 p.; 3e pr. schiet vereeniging Serooskerke 278 p.; 4e pr. schietvereen. Prins Hendrik, Gapinge 278 p.5e pr. Kon. Scherpschuttersvereen. Vlissingen 275 p.; Hoogste korpsschutter S. Maas, Domburg, 60 p. Eerebaan: P. Flipse, Koudekerk©, 60 p. A Trielier, Domburg, 60 p. Vrij© baan: le pr A. Trieller, Domburg, 180 p.; 2e pr. S. de Pagter, Domburg, 180 p.; 3e pr. D. Trieller, Domburg, 180 p.; 4e pr. S. Maas, Domburg 180 p.; 5e pr. W. Brand, Domburg 179 p.; 6e pr. A. Visser, Oostkapelle 178 p.; 7a pr. P. Flipse, Koudekerke 177 p.; 8e ,pr. G. de Pagter, Domburg 176 p.; 9e pr. L. Din- geinanse, Gapinge, 175 p.; 10e pr. G. Krijger, Grijpskerke 175 p. Verkochte kaar ten 419. Dagmedailles: le dag A. Trieller, Dom burg, 2e dag S. de Pagter, Domburg, 3e heette de woning van den dokter. Het was naar dat opschrift op het hek, dat Hertha zocht. Z ij kon nauwelijks tien minuten gewan- geld hebben, of zij stond voor de woning, die verried, dat de eigenaar een welge steld man was. Bewonderend den aanleg van den tuin liep zij op de voordeur toe, om dan te bespeuren, dat bezijden het huis nog een deur was, die juist geopend werd, om een jongen uit te laten, wiens arm in een verband zat. Hertha wist ge noeg. dèar was de ingang voor de patiën ten. Dus stapte zij op de deur toe en vroeg dokter Van Leeuwen te spreken. Het dienstmeisje, in haar een patiente ver moedende, ging haar voor naar de spreek kamer. Toen de dokter, die over een genees- kundig werk gebogen zat, opkeek en Her tha bespeurde, stond hij verrast op en schudde haar hartelijk de hand. „Neen maar, ik had u vanavond pas verwacht, 'k Wilde u per auto uit Zee stad halen. U is mij wel vóór geweest! Verlangt u zóó naar het werk?" „Ook dat, 'dokter. Maar 'k wilde mij eens rustig installeeren vandaag. Daarom kwam ik gister." (Wordt vervolgd.) Zaterdag werd op het graf van wijlen Jan Coenraad Koopman, kapitein ter zee '•n bevelvoerder van de Nederlandsche vloot op de Schelde in 1830'32, op de Eerste Algerneene begraafplaats te Utrecht, door den voorzitter van den Dietschen Bond, een krans gelegd.

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 5