AUTO-OLIE E BEMZINE i UIT POMP OF BLIK Uit de Provincie. k| Het zakenleven heeft hiervan in de Euro- peesche impcr-.havcns gevoelig den terug slag pndervonden. De industriëele "bedrijvigheid kon zich in ons iand met enkele uitzonderingen op een behoorlijk peil handhaven. De werkloosheid he6ft in 1929 zelfs het laag ste peil sinds jaren bereikt. In November nog was zij geringer dan het vorige jaar omstreeks dienzelfden tijd Do teruggang van den failiissamentsin! dex heeft zich mede jn 1929 verder voort gezet. De beurscxisis bracht de laatste maan den van het jaar een omkeer in den reeds lang gespannen toestand van gield- en effecten-markt. In binnen- en buiten land daalden de koersen gevoelig. De rea- i s ter beurze en de teruggang van d* conjunctuur deden allengs een groote ge, 'uimte ontstaan. De rentestand da.' e, in verband waarmede later weder vraag ontstond op de obligatiemarkt en credieten gemakkelijker verkrijgbaar wa ren. De economische toestand van Ned.- Indië gaf weinig reden tot tevredenheid. De slechte gang van zaken in de cultures hield in 1929 onafgebroken aan. De prij zen van bijna alle producten daalden'. Voor vele ondernemingen is het tegen woordige prijspeil beneden dat, waarop loonende exploitatie mogelijk is. Ten aan zien van rubber en thee tracht men thans door onderlinge afspraak de productie le beperken. Aangezien de Staatsfinanciën van In- dië in hooge mate afhankelijk zijn van den goeden gang van zaken in de cultu res, maakt Itidië ook in dat opzicht een moeilijken tijd door en is de eerste toe komst niet rooskleurig. Uit het verslag blijkt verder, dat in Suriname in 1929 een verlies werd geleden van f 432.183.49. Het voordeelig saldo der winst- en verliesrekening bedraagt f 8.655.090.54. Na de uitkceringen aan directie en commissarissen en afschrijvingen blijft be halve de 5 pCt. volgens artikel 65 van de Artikelen van Overeenkomst nog voor aandeelhouders een uitkeering van f 50 i per aandeel over, zoodat het totaal di vidend wordt vastgesteld op 10 pCt. Hel verslag bevat voorts een overzicht van de werkzaamheden der maatschap pij in ai haar nederzettingen. Vlissingen. Tot directeur van het kantoor der Rotterdamsche Bankvereeni- ging alhier is benoemd dhr mr F. J. Hartelust, thans onder-directeur; terwijl de algemeene procuratiehouder, de heer B. J. Schreuder werd benoemd tot direc teur te Terneuzen. Ritthem. Maandagmiddag hield de ge meenteraad een openbare vergadering. Verschillende ingekomen stukken wor- doen voor kennisgeving aangenomen. Naar aanleiding van een circulaire van den inspecteur van de Volksgezondheid betreffende een barak tot verpleging van personen, lijdende aan besmettelijke ziek ten, wordt besloten hieromtrent een af wachtende houding aan ,te nemen. Van het. gemeentebestuur te Souburg was een schrijven ingekomen, waarin ge last werd den Ritthemschen weg binnen 3 maanden opnieuw te bestraten. Hieraan zal gevolg gegeven worden, al sprak de Raad er zijn verwondering over uit, dat het gemeentebestuur van Souburg aldus optreedt, daar van de bestaande kwestie de bemiddeling van Ged. Staten' .is in geroepen. Op een aanbieding van de firma Blank- waard en Schoonhoven, betreffende een gravure in prachtuitvoering van de Kon Familie ter versiering van de raadzaal wordt met algemeene stemmen besloten wegens te hooge kosten niet in te gaan. Ook wordt verkrijgbaar gesteld del zelfde foto in een Jdeinere afmeting voor de schooljeugd. Besloten wordt met het aankeopen hiervan te wachten, tot na de oprichting van een comité voor da viering van den öOsten jaardag van H.M. de Koningin. Naar aanleiding van het door Ged. Staten ingezonden ontwerp-besluit tot regeling van de salarissen van burgemees ters, secretarissen, ontvangers en wethou ders in Zeeland, dealen B. en W. aan den Raad mede, dat zij deze regeling voor Ritthem en andere kleine plaatsen onbe vredigend vinden. Reeds meermalen is ook door den Raad gezegd, dat de aanvangsjaarwedden der genoemde ambtenaren te laag zijn. Ook thans wordt door Ged. Staten een aanvangsjaarwedde voorgesteld, welke ver beneden die van gemeenteveldwachter blijft. B. en W. stellen dan ook voor ^.an Ged. Staten met .den meesten nadruk te verzoeken het daarheen te leiden, dat de gemeente Ritthem óf in de He klasse wordt geplaatst, óf de eerste klasse ge heel op te heffen, wat hen1 nog beter voorkomt. De aanvangsjaarwedden voor burge meester en secretaris bedragen volgens het voorstel van Ged. Staten in de eerste klasse f1000, in de tweede klasse f1200. Voor gemeente-ontvanger zijn die resp. f300 en f350. Na een zeer breedvoerige bespreking wordt het voorstel van B. en W. met 5 tegen 2 stemmen aangenomen. De 2 tegenstemmers vinden de aanvangs jaarwedden ook te laag, maar willen met het oog op den ongunstigen toestand van den landbouw niet verder gaan dan het voorstel van Ged. Staten. Met de verhoo ging van de jaarwedden der Wethouders verklaren allen accoord te gaan. Daarna wordt in verband met de fi- nanciëele verhoudingswet uitvoerig be sproken de herziening van het belasting stelsel en wordt in beginsel als volgt be sloten; 1. De gemeente Ritthem wordt voor de gemeentefondsbelasting gerangschikt in de 3e klassa. 2. Tot heffing van 10 opcenten op de gemeentefondsbelasting. 3. Voor de personeele belasting te be sluiten tot classificatie in de 8e klasse. 4. Tot vaststelling van een verordening waarbij de belastingbedragen der perso neele belasting worden verdubbeld ter vervanging der thans bestaande opcen ten. 5. Tot heffing van 10 opcenten op de personeele belasting. Ook wordt in beginsel besloten tot af schaffing der wegenbelasting en in ver band daarmede tot verdubbeling van het aantal opcenten op de personeele belas ting. De voorzitter deelt hierna mede, dat hij nog onderhandeld heeft met Wed. Wesdorp over het plaatsen van een wa terplaats in het slop, doch dat zij niet genegen was hiervoor eenige medewer king te verleenen. Ook deelt hij mede, dat hij klachten heeft ontvangen over overhangend houtgewas en dat hij daar om a.s. week lastgevingen tot opsnoeien zal uitreiken. Nog wordt besloten inlichtingen te vra gen over de kosten van electrificatie voor de gemeente Ritthem. Bij de rondvraag vraagt dhr Boogaard of de brik in den Hagenweg aan den weg moet blijven liggen, waarop de voorz. antwoordt, dat de brik zal worden ge bruikt tot verbetering der wegen. Dhr Joh. de Visser merkt op, dat het vuil niet in den vuilnisbak is gestort, maar voor een deel op den weg ligt. De voorz. zal dit onderzoeken. Daarna sluiting met gebed door dhr H. M. van de Putte. Koudekerke. Gisteren vergaderde de. Gemeenteraad voltallig. Ingekomen een schrijven van Ged. Staten inzake goed keuring van de wijziging der. bouwveror dening. Schrijven van Ged. Staten in zake wijziging jaarwedden Burgemees ter, Secretaris en Ontvanger. Zonder ad vies wil de voorz. het inbespreking bren gen. Dhr Lorier vraagt naar prae-advies van B. en W. Alsnu zegt de voorz., dat er in verschillende gemeenten de opmerking wordt gemaakt, dat het geen tijd is voor verhooging van salarissen, doch dit had reeds veel eerder moeten geschie den. In Zeeland staan burgemeesters be neden de Secretarissen. Vóór 1926 waren die gelijk. Nergens elders wordt dit ge vonden dan in Zeeland. Nu wordt dit be zwaar door deze regeling ondervangen. Voor deze gemeente is de nieuwe rege ling van de meeste beteekenis voor den burgemeester. Binnen afzienbaren tijd wordt door de nieuwe regeling tusschen Rijk en Gemeente door het Rijk het grootste gedeelte der salarissen betaald en zal Zeeland dus ook voor de groote gemeenten moeten bijdragen. Weth. Contant zegt, dat het een uit vloeisel is van de organisatie der amo- tenaren en het zal toch binnen afzien baren tijd worden doorgevoerd. Dhr de Rijke zegt: wij A.-R. hebben gemeend ons tegen deze regeling te moe ten verzetten op grond van de tijdsom standigheden. Wij kunnen Zeeland niet met andere provincies vergelijken met hun bloeiende steden en industrie; dat het ambt van burgemeester slecht be zoldigd wordt in Zeeland is mogelijk, doch er zijn bij vacatures toch voldoende can- didaten. Dhr Lorier zegt de wet inzake de ver hoogde uitkeering van het Rijk is nog niet tot stand gekomen en dientengevolge is er geen vastheid. Dhr Moens had liever gezien, dat het salaris van den Secretaris was verlaagd orn de gelijkstelling te verkrijgen. Dhr Contant zegt: verlaging is voor de lagere ambtenaren geprobeerd, maar door de hoogere macht afgewezen. Mevr. Beneker, s. d., meent, dat dhr Moens, gezien het werk van den Secre taris, niet goed oordeelt. Er is meer reden tot verhooging dan voor verlaging. Dhr Moens zegt: de tijdsomstandig heden pleiten voor verlaging. De bevol king moet met vaak zeer zwaren ar beid en veel minder inkomen de belas tingpenningen opbrengen. Dhr Lorier meent, gezien de beslissing van den Raad betreffende het salaris der lagere ambtenaren hij zich nu zijn hou ding bepaald ziet. Dhr De Kroo zegt: ik heb het ambt van den burgemeester zoo gezien, dat het niet den geheelen persoon vraagt en een andere betrekking er bij uitgevoerd kan worden. Hij noemt als voorbeeld Bigge- kerke en Aagtekerke. Wij moeten econo misch werken. De voorz. zegt: dhr Contant ziet er een werk van de organisatie in, doch Ged. Staten waren reeds aan de salariswijzi ging bezig toen de organisatie begon. Kin dertoeslag is een zaak van onzen tijd gezien de doorvoering hiervan door het Rijk en vele Gemeenten. Het argument van vele sollicitanten is niet goed geko zen. Vraag en aanbod moeten hier niet beslissen. De financiëele verhouding tus schen Rijk en Gemeenten komt toch, zoo dat ook wij in Zeeland zullen mogen meebetalen voor de andere grootere ge meenten en andere provincies. Onze gemeente is niet met Biggekerke of Aagtekerke te vergelijken. Dit argu ment is zwak. Dhr de Kroo zegt: de burgemeester van Oostkapelle was destijds ook burge meester van Serooskerke en verschillende jaren bovendien nog secretaris van bei de gemeenten. De plattelandsgemeenten kunnen de zware lasten niet dragen en ik meen niet te sterk te zijn in mijn vergelijking met Biggekerke en Aagte kerke. De voorz. wil de debatten sluiten. Dhr Contant zegt: de burgemeester en secrefaris hebben hun tijd tamelijk noo- dig om hun werk te kunnen doen. Het voorstel tot verhooging van de salarissen der hoogere ambtenaren wordt verworpen met 8 fegen 3 stemmen. Dhr de Kroo motiveert zijn stem en zegt niet tegen te stemmen omdat hij het werk van den burgemeester gering schat. Het verzoek van de stoomtram Wal cheren om subsidie voor den autobus dienst wordt verworpen. De aanvrage voor subsidie van het kinderfeest op Koninginneverj aardag wordt na hregde bespreking verworpen met 8 tegen 3 stemmen. Het voorstel van B. en W. was om (50 ct. per kind te geven. Nu stelt de voorz. voor om de kinde ren die deekiemen aan de feesten een foto van het Koninklijk Huis te geven als aandenken aan dezen dag. Dhr Moens wil deze aan alle school gaande kinderen geven. De voorz. wijrigt aldus zijn voorstel. Medegedeeld wordt door dhr de Kroo dat de Geref. school op het dorp be sloten heeft om aan de leerlingen een historische beschrijving te geven van het Koninklijk Huis, Het voorstel van den voorz. wordt aangenomen met 7 tegen 4 st. De driejaarlijksche verrekening met de de bijz. scholen wordt goedgekeurd. Het beroepschrift van dhr de Kroo inzake bouwvergunning aan den Noord- weg loopt over een verschil van 20 c.M. De voorz. vindt het geen bezwaar om het verzoek van dhr de Kroo toe te staan. Dhr de Kroo verlaat de vergadering Dhr Contant verzet zich tegen inwilli ging- Dhr De Rijke vraagt hoe het advies is van den bouwkundig opzichter. De voorz. antwoordt: dit is om het de Kroo toe te staan overeenkomstig zijn verzoek. Dhr de Rijke zegt: wij hebben een nauwen ingang en krijgen een breede straat en nu moeten wij toch niet overal hoeken gaan maken. De voorz. zegt: Het is noodig, dat wij spoedig wijziging der bouwverordening krijgen, zoodat geweten kan worden waar men zich aan moet houden. Dhr De Rijke juicht dit toe. Dhr Lorier wil, daar er geen voldoende gelegenheid voor onderzoek is geweest, dit punt uitstellen tot een volgende ver gadering. Na re- en dupliek wordt be sloten om het nu af te handelen. Het voorstel van B. en W. wordt aangeno men met 5 tegen 3 stemmen. Wijziging Gem. begrooting. Dhr. Lorier zegt: wij kunnen ons niet goed op de hoogte stellen. Het is gewenscht dat iedere fractie een afschrift krijgt van de begrooting. De voorz. zegt toe, dat dit in ernstige overweging zal worden genomen. Rondvraag. Dhr Jasperse heeft klachten gehoord over het uitwijken op het fietspad en de Keiweg en vraagt verbetering. De voorz. antwoordt: het is geen fietspad; men moet hier gewoon de regels van den weg, om rechts uit te wijken volgen. Dhr de Kroo wil een boird om over het voetpad naar, en over den Keiweg van de duinen te komen. Dhr. Lorier vraagt inlichtingen over de waterleiding voor de N. Viiss. weg en Lage weg enz. De vorige keer kon ik B. en W. lof toebrengen voor de goede beurt aan 't Groene wegtje, maar het vernieuwen van de wegen met de klinkers geschiedt n,u allertreurigst. De toestand is nog treuriger dan voorheen. Dhr Moens onderschrijft dit geheel. Hij verzoekt hulp ter voorziening van het watergebrek. Mevr. Beneker onderschrijft ook de kwestie der ellendige bestrating en maakt de opmerking dat het natuurschoon wordt geschaad door woningbouw in de duinen als nu is geschied. Dhr De Kroo zegt, dat men in de Vlis- singsche straat bij betrekkelijk weinig neerslag niet fatsoenlijk in zijn woning kan komen. Dlir De Rijke vraagt, hoe het met de vronen gesteld is, die in beslag zij!n ge nomen. De voorz. antwoordt: Er is goede kans om waterleiding aan den N. Vliss. ein Lage weg te krijgen, vermoedelijk door- loopend tot den Middelburgschen weg. De klacht inzake straatwerk is gegrond. Ook B. en W. zijn niet tevreden en h'-hben de oplevering nog niet aanvaard. 7ij zoeken met den aannemer een aan nemelijke oplossing hiervan te 'krijgien. Watervoorziening kan op 't Zand en omgeving uit de Waterleiding geschieden en om uit den gemaontebak aan het dorp te krijgen kan worden aangevraagd. Zij die zelf oorzaak zijü, dat ze geen water hebben, omdat ze niet voldoende voor watervoorziening hebben gezorgd, e.n nu weigeren bij de waterleiding aan- te sluiten, dragen hun eigen pak. Op den Langevielesingel zijin er enke len, die last hebben van de sloot, doch het wordt een beetje aangedikt Inzake de Vlissingsehe straat zal nader onderzoek worden ingesteld. De heer 'Contant zegt: het water gaat weg. doch langzaam. Er zal verandering worden gebracht De vronen jjijn opgemeten en de erf- scheid ingeu zullen moeten worden aan! gebracht op de juiste plaats voor of pp 1 Aug. a.s. Dhr Lorier is niet geheel tevreden over het antwoord inzake de waterleiding. Dei zen zomer blijft het weer tobben'. Inzake de bestrating is dhr Lorier van meening, dat het een strop wordt voor de gemeente, en wil, dat er hier flink zal worden aangepakt. De wethouder van publieke werken voert een verkeerde po litiek. Men is hij een niet vakkundige te land gekomen, terwijl men een zeer goed vakkundige in de gemeente Jieeft. De voorzitter zegt: Op deze zaak kun nen wij in openbare vergadering niet in gaan, doch wij meenden voldoende schrif telijke garantie te hebben. Dhr Lorier zegt: het bezuinigde bedrag kan hier hoogstens f 100 zijn en het kan de gemeente honderden guldens kos ten. Spr. was van plan een voorstel aan den Raad te doen, doch zal dit nog niet doen. Dhr Contant is zeer ontstemd en zegt dat dit hier niet hoort. Spr. zal niet toe laten dat men zich in de zaken van B. en W. mengt. Dhr Lorier antwoordt, dat wij hier zit ten ter behartiging van het algemeen belang en daar komen wij voorop. Dhr Contant slaat op de tafel en zegt; wij hebben niets te verbergen. In besloten vergadering zullen wij alles zeggen. Dhr De Rijke zegt dat uit den regenbak van de Ned. Herv. Kerk alleen de leden dezer kerk water kunnen krijgen en vraagt om de andere menschen ook te helpen. Dit wordt toegezegd. De voorz. vraagt machtiging om voor de 2 brandkranen standpijpen aan te schaffen. gen. cvergegal wonden, deel va teeren ..r nu toe n| op den wonde, De tw| ofschoon die bij maar ge staat had van eenl ges 1 o t| gië) is die de vervult. Sedertl der vijf T Albert \f gezien, hulpkret| komen. De po gewekt en vondl op een lijken stl wonden vastgebo middellij| vervoerd De 04 minste nisch de het Vu il| veel kir zorgen. Het pi geval inl ARNI uit.spra.a Hoek, mej. T. oordeel! nisstrafj het belal is H. AMS1 Universl H. Postf GOUI zijn twl verlamr kind va

De Zeeuw. Christelijk-historisch nieuwsblad voor Zeeland | 1930 | | pagina 2